A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebla veer eeuwsch-VIa r No. 6049 KIE Z ERSLIJ S T. MILITIR Donderdag 26 Maart 1914. .54 .1 Binnenland. Landbouwberichten. aSEBSTm ft ABONNEMENT: Telefooa No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 aur op den dag der u.i?g Inschrijvingsregister en Alphabetisch ltegister. RECHTSZAKEN. Loterijwet. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Per drie maanden binnen Ter Neazen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor net overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bg alle Boekhan de- liars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADViBTSSTll^i Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor eiken r-jg j 0,10 Bg directe opgaaf van driemaai plaatsing .i i Svertentie prgs slechts tweemaal uerukend. Grootere letters wordea naar plaatsruimte wordt <J<* Bit blad TeiHfcyat Huadag., WoeDidag- en VriJda«»rond, aUgeioBderd ep FeeaMngeg MJ de firm* 1*. **m Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat van 23 Maart tot en met 21 April aanstaande op de secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd a. de lijst van kiezers van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, van de Provincial Staten en van den Raad b. alphabetische lijsten van hen, die van de kiezers- liist zijn AFGEVOERD en van hen die daarop zijn GEBRACHT alsmede, dat die lijsten, tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 23 Maart 1914. 8urgemeeater en Wethouders voornoemdi J. H01ZINGA, Burgemeester. A. P. DE VOS, L° Secretaris. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEK maakt bekend, dat het INSCHRIJVINGSREGISTER voor de lichting 1915, met het daaruit opgemaakt ALPHA BETISCH REGISTER, gedurende aclu dagen, van den 24 Maart tot en met den 31 Maart a. s., ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op lo. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen deze registers bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de Provincie 2°. dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omkleed en op ongezegeld papier kan worden gesteld 3°. dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onder- teekend, doch dat onderteekeniug door een ander persoon is toegelaten, zoo bij het bezwaarschrift eene behoorlijke volmacht wordt overgelegd 40. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ontvangst bij den Burgemeester ter Gemeentesecretarie moet worden ingeleverd 5°. dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eischen hierboven genoemd, of niet wordt inge leverd binnen den tijd en bij de autoriteit, hier boven vermeld, geen gevolg kan hebben; 6°. dat het bewijs van ontvangst moet worden bewaard totdat hij of zij, die het bezwaarschrift indiende, in kennis is gesteld met de uitspraak van den Commissaris der Koningin. Ter Neuzen, den 23 Maart 1914. De Burgemeester, J. HUiZlNGA. uitgebouden. Deze is, voor zoover hij niet van steenglooiing is voorzien, over het grootste ge- deelte weggeslageu. De persoon die ons dit bericht toezond, voegde er nog aan toe Was destijds de dam door het domeinbestuur van steenen voorzien, zoo was deze schadepost nu niet op rekening der gemeente gekomen. Naar aauleiding van de berichten over de oprichting van een station voor radiotelegrafie te Vlissingen meldt men ons nader van daar dat bij de administratie der posterijen en tele- grafie het plan bestaat om het proefstation van den Hoek van Hollaud naar Vlissingen over te brengen. Dit station voldoet 00k door de nabijheid van Scheveningen niet meer aan de behoefte. Pogingen worden aangewend om de beschikking te krijgen over den gevangentoren die uitstekend voor dit doel geschikt zou zijn. Thans is die toren door het Departement van Oorlog aan de gemeente in gebruik afgestaan, doch door overbrenging van de oudheidskamer uit dien toren naar een ander gebouw, is hij thans buiten gebruik. Een geschenk aan de natie In financieele en handelskringen loopeo volgens het Nieuws v, d. Dag geruchten omtrent de redenen voor het bezoek, dat Zaterdag ver- scheidene personen uit de /haute finance" ten paleize te Amsterdam hebben gebracbt, waar zij door H. M. de Koningin aan den maaltijd werden genoodigd. Hare Majesteit zou met de heeren geconfe- reerd hebben over het denkbeeld, dat de groote lichamen op handels- en scheepvaartgebied en de voornaamste financieele instellingen aan de Regeering de gelden tot den bouw van een slagschip (dreadnought) zouden aanbieden, tenzij het noodige bedrag langs anderen weg wordt gevonden. Ook het bezoek dezer dagen door H. M. aan Rotterdam gebracht, zou met zulk een plan in verband staan. Hieraan voegt het Handbl. bet volgende toe Zooals men zich berinnert beeft een dergelijk bericht reeds meermalen de ronde gedaan. Wij hebben de moeite genomen nog eens te infor- meeren bij de heeren die in dit geval het best op de hoogte zouden moeten zijn. Geen hunner was echter iets bekend van een plan oi een conference daarover als in het N. v. d. D. bericht bedoeld. TER NEUZEN, 25 Maart 1914. Men meldt aan de Midd. Crt. dat bij den jongsten storm veel schade is aangericht aan den dijk van den Van Wijkhuijsenpolder. Ook de nieuwe havendam heeft het wederom niet Bij bevelschrift der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg, is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en met verwijzing naar de terechtzittiug tegen J. V., oud 40 j landbouwer, wonende te Clinge, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, beklaagd van mishandeling. De Kantonrechter te Hoogeveen, heden uit spraak doende in de zaak van J. K., te Hoogeveen, aan wien was ten lasts gelegd, dat hij als Agent der N. V. „De Tijdgeest" ten verkoop in voorraad heeft gehad 3 °/0 Obligation 20e serie eener premieleening ten laste dier Vennootscbap, zjjnde deze stukken in werkelijkheid aandeelen in eene loterij, waarvan de bij de loterijwet van 1905 vereischte toestemming niet was ver leend, ontsioeg beklaagde van alle recktsver- volging. In het land van Hulst blijft de prijs der aardappels stijgendeer is vooral vraag naar //Industrie", waarvoor 4,75 tot 5,25 per 100 Kg. wordt betaald, franco leveringsplaats. De aardappels worden alle gekocbt voor Belgische rekening. Ook worden tegenwoordig naar Belgie veel koebieten verkocht, waarvoor f 7,50 tot f 8 per 1000 Kg. wordt betaald. Vergadering van Donderdag 19 Maart 1914. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggre, De Jager, R. Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Donze, Eijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. Afwezig de heer Wieland. (Vervolg.) De heer Moggre zou het ook goed achten, dat de motorspuit op de voordeeligste wijze werd overgenomen. Hij heeft het laatste jaar een oefe- ning of vijf, zes, bijgewoond en heeft daarbij ge- constateerd, dat de spuit goed werkt. Hij meent dat overnemen voor de gemeente voordeeliger zal uitkomen, dan verhooging van subsidie, doch zou het noodzakelijk achten dat bij aankoop werd bedongen, dat de leden der Vrijwillige Brandweer de spuit zullen blijven bedienen. Wanneer dat later van gemeentewege zal moeten geschieden, vreest hij dat dit niet goed zal gaan. Wordt deze spuit overgenomen, dan zal er in de toekomst toch nog wel een nieuwe grootere spuit noodig zijn, maar dan zijn we toch voor- loopig geholpen met deze, totdat die andere er zal moeten bijkomen. Neemt men voorloopig deze, dan wordt de grootere uitgaaf voor die nieuwe nog wat verschoven. We hebben voor het oogenblik toch ook nog de handspuiten der gemeente en kunnen, bij brand, ook rekenen op die der militairen. De heer Dees verklaart zich ook bij het voor- stel van burgemeester en wethouders te hebben aangesloten, doch wenscht, in verband met den prijs die een spuit kost van goede capaciteit, geen te hooge som voor deze oude spuit te be- steden. De heer Waalkes betoogt, dat omzichtigheid noodig is. Wat is het geval? De vrijwillige brandweer zit met hare motorspuit in een moeras en ook de gemeentebrandweer zit in een moeras. Gaat men nu genoemde vereeniging helpen, om- dat ze de zaak niet houden kan, zoo schept men een gevaariijk precendent, want dan zouden ook andere vereenigingen, die later niet kunnen staande houden wat ze zijn begonnen, kunnen aankloppen bij de gemeente om hen uit demoei- lijkheden te redden. Hij meent echter dat er een middel is, om beide partijen te helpen. Er wordt op dit oogen blik door de gemeente /900 uitgegeven voor de gemeente- en de vrijwillige brandweer. Wan neer nu de kosten der gemeentebrandweer wer den ingekrompen, door beperking der oefe- ningen, kon men beginnen met een groot subsi die aan de vrijwilligers te geven, onder verplich- ting dat ze steeds moesten klaar zijn voor het houden van oefeningen, als de opperbrand- meester dat wenscht en bij brand. Dan ontzeilt men de klip van het overnemen der spuit en dan behoeft de gemeente niet naar de vrijwilligers te zoeken voor de bediening der spuit, want dan blijven ze er van zelf bij. - Hij meent dat dit een middenweg is, die aan- beveling verdient. De heer Donze geeft te kennen, alle rangen bij de gemeentebrandweer te hebben doorloopen. Toen hij de brandweer verliet, verkeerde deze in kwijnenden toestand en die is er sedert niet op verbeterd. De gemeentebrandweer is slecht, zeer slecht, en dat zou maar eerst eens uitkomen wanneer er zich in de kom zelf eens een grooten brand voordeed. Met de vrijwillige brandweer is het al niet veel beter, die is ook steeds ziek. Spreker zou het zeer verkeerd vinden om bij de gemeentebrandweer, die zelf ziek is, nog een ziekelijke over te nemen. Hij zou er daarom i nooit kunnen voorstemmen, om de motor over i te nemen. Waarom de zaak nu niet liever eens fiink onder de oogen gezien om de brandweer op dege- j lijke wijze te organiseeren? Men zal de kosten van een nieuwe motorspuit uitwinnen door het 1 mindere personeel waarmede men dan kan vol- staan. Met 12 man goed afgerielit, is zoo'n spuit j te bedienen. Met al die andere hulpmiddelen I komt men niet verder en hij acht het thans een j gevaarlijken toestand. Hij betoogt verder dat het niet in het voordeel zal Zijn de spuit van de vrijwilligers over te nemen, maar dat de gemeente zelf behoort op le treden, zonder van iemand afhankelijk te zijn. De heer Dees wil nader zijn stem in deze mo- tiveeren. Toen in den aanvang het verzoekder vrijwillige brandweer tot overname der spuit ter sprake gekomen is, heeft spreker zich ook af- gevraagd: behoort de gemeente in deze aanphi- lantropie te doen. Zijn standpunt is, dat de ge meente eigenlijk met de vrijwilligers niets te maken heeft en dat, wanneer de spuit wordt overgenomen, dit op de voordeeligste condities moet geschieden en dat de gemeente er in geen geval nadeel door ondervinden mag. De gevraagde som acht hij in elk geval tehoog voor een spuit met eene capaciteit van slechts 200 liters per minuut en hoogstenS 3 k 4 H. P., terwijl men voor f 1000 meer een nieuwe spuit kan koopen van 7 a 8 H. P. met een capaciteit van 500 liters per minuut. Dan acht hij een som als voor de oude spuit gevraagd wordt, niet gewettigd. Hij kan zich echter goed met het denkbeeld der commissie van bij stand vereenigen, om eerst een onderzoek omtrent de spuit te laten instel- len en daarna te onderhandelen. De gevolgen van den laatsten grooten brand aan het spoor, zijn oorzaak, dat spreker zich wel eenigszins op een ander standpunt heeft geplaatst. Hij zou willen komen tot eene re- organisatie, waardoor dat groote personeel der gemeentebrandweer zou kunnen worden afge- schaft, want nu komt men bij brand op zeer groote onkosten, wegens vergoeding aan het per soneel, wat niet het geval zou zijn, bij hetbezit van motorspuiten, die door weinig manschappen kunnen worden bediend. Er is gebleken, dat de slangen van de ge meentebrandweer ook kunnen gebruikt worden voor de motorspuit der vrijwilligers. Ingevat die spuit dus nog van voldoende capaciteit is, zou jhij) die iwel ^Willen aankoopen, jnits voor een billijken prijs. Werd dan daarnaast nog een nieuwe groote spuit aangeschaft, dan was de gemeente geholpen. Het bedrag dat als koopsom voor de motor spuit door de vrijwilligers is opgegeven, zou echter aanmerkelijk moeten verminderen, want veel dingen van die spuit zijn reeds versleten en waardeloos, of half versleten. Bij handhaving van den opgegeven prijs, zou men dan beter doen, in plaats van die oude spuit, een nieuwe aan te koopen van dubbele capaciteit. Spreker zou daarom gaarne het oordeel van een deskundige over deze spuit kennen. De heer Lensen wijst er op, dat door over- name der spuit van de vrijwilligers of door het aan hen toekennen eener hoogere subsidie, de bluschmiddelen in deze gemeente niet beter worden. En het advies van het bestuur der brandweer luidt toch: dat deze onvoldoende zijn. Wordt de spuit overgenomen, dan moet daarnaast toch een grootere komen. De over- name der oude spuit voor /2000, is dus in elk geval niet voordeelig, wanneer men, zooals de heer Dees te kennen geeft, voor /3000 een van dubbele capaciteit koopen kan. Spreker zou daarom maar terstond willen voorstellen om aan verschillende fabrikanten prijs aan te vragen voor het leveren van een motorspuit. Die zal toch ook niet ineens moeten worden betaald, de uitgaaf daarvoor kan ook over verschillende jaren worden verdeeld, terwijl de fabrikanten ook garantie geven. Hij zou noch de oude spuit willen overnemen, noch eene hoogere subsidie aanbieden, want dan betaalt de gemeente de kosten van onder- houd, ook van aanschaffing van nieuwe slangen enz., terwijl zij er geenerlei zeggenschap over heeft. Als spreker den prijs, gevraagd voor de oude spuit, met die welke genoemd wordt voor een nieuwe, vergelijkt, kan hij niets anders zeggen dan: laat ons liever een 1000 of zeg desnoods 1500 meer geven voor een nieuwe spuit, dan profiteert de gemeente voor de voile waardevan hetgeen er aan besteed wordt en alle andere maatregelen zijn eigenlijk lapmiddelen. De heer D. Scheele kan zich aansluiten bij het voorstel van burgemeester en wethouders en is er ook voor om de kosten zoo mogelijk te vinden uit de gewone begrooting. De heer De Jager stemt toe, dat de gemeente ten opzichte van de vrijwillige brandweer niet aan philantropie behoeft te doen, maar meent dat men toch ook niet uit het oog moet verlie- zen de diensten die de gemeente van de vereeni ging heeft genoten. Zij lieeft tal van jaren ge- tracht de gemeente van dienst te zijn. Wanneer ze indertijd niet de liandspuit had aange schaft, die door de gemeente is overgeno men en te Sluiskil geplaatst, en toen de motorspuit niet had aangeschaft, zou de ge meente voor een vijftien of twintigtal jaren al genoodzaakt zijn geweest haar bluschmate- rieel uit te breiden. Wat bezwaar kan er nu zijn tegen het instellen van een onderzoek naar de hoedanigheid der spuit? De heer Eijke verklaart ook mee te gaan met het voorstel van burgemeester en wethouders. Hij acht dat voor het oogenblik de voordeeligste weg. Na het onderzoek kan het cijfer bepaald worden, waarop men eventueel de spuit zou wil len overnemen. De heer Dees verklaart, dat men zijne woorden niet moet opvatten, dat hij iets zou willen te- kort doen aan de verdiensten der vrijwillige brandweer. Hij heeft deze persoonlijk altijdge- subsidieerd en doet dat nog. Maar daarom behoeft men zich nog niet op het standpunt te stellen, dat de gemeente de vereeniging thans uit het moeras zou moeten helpen. De heer Lensen ziet op het eindcijfer. Als een nieuwe /3000 kostte en een oude 2000, dan besteedt hij liever 1000 meer, al drukt dat dan ook eenige jaren de begrooting wat zwaarder. De heer Dees zegt nader, dat een spuit als door hem bedoeld, met slangen en koppelingen /3200 kost. De voorzitter merkt op, dat er ook aan- biedingen zijn van /3500 en J 1000. Verder wil deze thans de verschillende op- merkingen beantwoorden. In de eerste plaats het betoog van den heer Donze. Spreker gelooft niet, dat diens betoog geheel juist is. Hij wil toestemmen dat de brand-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1