Handslsfaerichten. Gemengde berichten. 6' -• lijk is een der tegenwoordige spuiten tebrengen naar de buurtschap Driewegen. 2°. Burgemeester en wethouders noodigen liet bestuur der vereeniging „Luctor el Emergo uit hun motorbrandspuit op een voorai le bepalen tijd in werking te brengen ten overstaan. van de leden van den raad, om daarna te be palen of tot een overeenkomst metgenoemde vereeniging kan worden geadviseerd, enindien niet prijsopgave te vragen van een or mee. finna's die motorbrandspuiten leveren. 3o. Aanbiedingen van de Nederlandsche fa- briek van stoombrandspuiten en andere werk- tuisen, voorheen A. Bikkers Zoon te Rotter dam en van J. H. W. van der Ptoeg, machine- fabrikanten te Grouw en Leeuwarden, voorhet leveren van eene motorbrandspuit, met bijlagen. 40 Een schrijven van de Commissie van bij- stand d.d. 3 October 1913, waarin deze teken- nen geeft, dat door den voorzitter hunner com missie in verband met het aanliangige verzoek der vrijwillige brandweer, voorstellen werden gedaan tot eene gedeeltelijke reorganisatie der brandweer. Deze voorstellen, waarmede ae ver- gadering zich kon vereenigen, komen op het volgehde neer lo. De raad besluite tot het aankoopen van de motorspuit der vereeniging „Luctor et Etner«o" voor een nader vast te stellen prijs, te betalen in 5 achtereenvolgende jaren voor viifde van de koopsom. 2°. De raad besluitte eveneens over te gaan tot het verplaatsen van spuit C naar Driewegen, of deze te verkoopen en in flat geval de opbrengst te gebruiken voor aflossing van eene geldlcening 30. De raad besluite tot reorganisatie van het brandweerkorps, als volgt: Er worden in het leven geroepen: a. Eene commissie van administrate en toe- zicht op het materiaal, bestaande uit o leden, n.l. voorzitter, vice-voorzitler, secretaris-pen- ningmeester, vice-secrelaris, en de commanuanl van het brandpiket. b Een opperbrandmeester, belast met de lei- ding bij brand en de oefeningen van het korps. c. personeel motorspuit, bestaande uit urand- meester, machinist, 3 slangendi agers, - pijp voerders, 2 lantaarndragers en 2 handlangers. d. Personeel spuit A, bestaande uit ^brand- en 1 adjunct-brandmeester, 2 pijpvoerders, - slangenschroevers, 4 slangendragers, 1 lappen- drager, 24 pompers, 5 lantaarn-en fakkeldragers en 1 hoornblazer (39 manschappen), e. Personeel spuit B evenals bij spuit a. f. Brandpiket bestaande uit 10 man. g. Eene regeling waarbij de belooning voor de° oefening wordt bepaald op 25 cent per man. en, ingeval van brand, belooning voor den machinist en den pijpvoerder 25 cent, voor de overige manschappen 20 cent per man en pei uur des nachts tusschen 11 uur des avonds en 6 uur des morgens 100 0/0 verhooging h. Bij brand wordt het eerst uitgctrokken met de motorspuit; met de overige spuiten niet dan op last van den opperbrandmeester, in over- leg met den burgemeester. De burgemeester, opperbrandmeester, mspec- teur en agenten van politie, worden in het be- zit gesteld van de lijst der bij de motorspuit be- trokken manschappen en met den naam van den stadwerkman, belast met het openen en sluiten der waterschuif. i Bij gebleken behoefte wordt het personeel van de spuiten A en B gealarmeerd met een brandhoorn, geblazen door de politieambtenaren en de beide hoornblazers. Zij adviseeren voorts de motorspuit te doen onderzoeken door iemand die verstand heelt van motoren en wel door iemand buiten deze gem cen- te welke na onpartijdig onderzoek een uitvoerig rapport omtrent den toestand der spuit zou kun- nen indienen. 50. Een schrijven van het dagehjksch bestuui der brandweer d.d. 21 October 1913, waaun wordt te kennen gegeven dat met algemeene stemmen werd besloten naar aanleidmg vande in handen gestelde stukken te antwoorden dat op den voorgrond staat, dat dringend uitbreiding van materieel noodig is; het bestuur beveelt daarom krachtig aan de aanscliaffing van een goede mechanische spuit van voldoende capa- citeit. Het oordeel over de motorspuit der Vrqwii- lige Brandweer kan wel gunstiger luiden dan in hun advies van 3 Mei 1.1. Zooals nader ge bleken is bij den brand aan het spoor, kan zij nog goede diensten bewijzen. Kan ze dusboven- dien voor een koopje worden overgenomen, dan zou het bestuur dat niet afkeuren, evennnn als het bezwaar hebben kan tegen verhooging van de bestaande subsidie. Welk besluit echter 00k genomen wordt, mm- mer mag dit, naar het oordeel van liet bestuur aanleiding geven tot het niet-aankoopen van eene geheel nieuwe spuit. Daarin alleen ligt de op- lossing. Over de kwestie van verplaatsmg van eemge spuit en over de reorganisatie van het perso neel welke nauw samenhangen met h<jj aan schaffen van eene dergelijke mechanische spuil behcrudt het bestuur zich beleefd de vrijheid voor daarover te gelegener tijd nader te sclu ij\en, al kan nu reeds gezegd worden, dat in de voor stellen veel zit, waarmede het zich veieemgen kan. T 60. Een onder dagteckening van 8 Januari 1914 ingekomen adres van het bestuur dei V i ij- willige "Brandweer „Luctor et Emergowaarin wordt herinnerd aan de gescliiedenis der oprich- ting en het daarna optreden der vereeniging. Na eerst opleiding te hebben gehad van den kapitein der artillerie, destijds hier gedetacheerd, met een oude spuit der militairen, ging men over tot het aanschaffen van een nieuwe spuit. De kosten van een en ander zouden best red en v. i - den' le door welcelijksche contributle der leden, 2c door jaarlijksche bijdragen der burgerij, wat aanvankelijk zeer wel gelukte. Genoemde spuit, gekocht voor /750 werd later aan de gemeente 1 verkocht voor de bediening op Sluiskil voor f 450, terwijl ze nog niets geleden had en een voordeel voor de gemeente gaf van /300. Toen werd overgegaan tot het aanschaifen van een motorspuit. Daar de motoren toen nog in wording waren Was dit voor de vereeniging ee n bron van teleurstelling, terwijl het levens 111c groote kosten gepaard ging, totdat het hun ge lukte een motor aan te schaffen van de welbe- kende firma Gardner le klas fabrikaai. Met deze spuil is het hun gelukt te beantwoorden aan de eiselien, die voor een plaats als 1 er Neuzen noodig zijn. Elk die er een open oog vooi had, heeft dat dan 00k steeds erkend en gulweg uit- gesproken. Het is enkel om een pretje te hebben, wat te spelen, werd beweerd. Dit spreekl he! bestuui beslist tegen. Als men weet, dat het den leden der vereeniging honderden guldens uit eigen zak heeft gekost, dat zij hun tijd en krachten hebben gegeven, terwijl zij die in ihun eigenzaken beter konden gebruiken, dan mag men die be- wering niet volhouden tegen beter weten 111. Wie heeft "nu van dat alles geprofiteerd? Zij zelf zeker niet, docli wel de gemeente, die hun steeds bereid heeft gevonden om, waar het noodig was op te treden en tot het laatst te blijven. Nu, na al de opofferingen, successievelijk hun steun begon in te krimpen en ze daardoor noodlijdend werden, kwam ze met een billijk verzoek aan de gemeente, neem onze spuit over en ontliif ons van de zware taak 0111 (bij onze tijd en krach ten, die wij vrijwillig gaven, steeds nieuwe gelde- lijk'e offers te moeten getroosten ten bate der ge meente. Wij vragen dit niet omdat onze spuit niet meer aan de verwachting voldoet, integen- deel hebben wij bewezen wat wij hiermedekun- nen presteeren. Allen die geen vooroordeel tegen ons hadden, hebben dan 00k met den laatsten brand erkend, dat de spuit prachtig werlit en volkomen aan alle verwachting voldoet. Wij hadden dan 00k ol- komen het recht, te verwachten dat degemeente- raad de billijkheid van ons verzoek zou inzien, temeer, daar ons aanbod geen schade, doch be slist voordeel voor de gemeente zou zijn, aange- zien men voor een gering bedrag in dedringende behoefte der gemeente zou voorzien, al is het dan 00k, dat het bestuur toeslemt, datindetoe- komst mcer noodig is. Wat was nu evenwel de uitslag? Na ampele bespreking werd het verzoek van de hand gewezen en de subsidie met 75 verhoogd. Als de raad nu weet datde vereeniging noodig heeft, om haar bestaan te rekken: Rente van het kapitaal f 160, Af schrijven 160, Huur en spuithui.s 35, Onkosten van de oefeningen 50, samen 405, dan zal hlj gevoelcn, dat de vereeniging met zijn besluit niet accoord kan gaan, om de doodeenvoudige reden, dat zij dan bij elke oefe ning uit eigen beurs moet bijdragen. Alleen met het voorstel van den heer Van Borssum Waalkes, die den toestand volkomen terecht inziet, zou het bestuur kunnen meegaan, om n.l. pi m. 400 toe te staan waarvoor het dan kan geven wat de gemeente van haar ver- langt Indien de gemeente de spuit overneemt, is hunne vraag 2000, wat de gemeente komt te staan op de volgende jaarlijksche uitgaal. Rente 80, afschrijven /80, benzine enz. voor oefeningen f 50, samen 210, terwijl de spuit vrijwillig bediend wordt. Beleefd doch dringend vraagt het bestuur hier- over eene spoedige beslissing, daar het anders verplicht is de zaak stop te zetten. Hetmeende bovenstaande toelichling te moeten geven, daai uit de besprekingen van den gemeenteraad het aan liet bestuur voorkwam, dat men niet volko men met den toestand op de lioogte was. Dit adres werd gesteld in handen van burge meester en wethouders 0111 advies. 7o. Een schrijven van het dagelijksch bestuur der brandweer, d.d. 26 Januari 1914, waarin wordt bericht het aannemen der volgende motie: „Het bestuur der brandweer, verwijzende naar het rapport van 2 October 1913, er aan herinnerende, dat bij aankoop der motorspuit van „Luctor et Emergo geene uitbreiding plaats heeft, onder opmerking evenwel dat, blijkens het nader schrijven van die vereeniging v er min der ing dreigt te zullen plaats hebben, geeft als zijn oordeel te kennen, dat het Wij ft bij" zijne verklaring van de n o o d z a k e 1 ij k- heid van het aanschaffen eener goede me chanische spuit van voldoende capaciteit, maar heeft geen bezwaar, dat de gemeente 00k nog de spuit der Vrijwillige Brandweer overneemt. 8°. Een schrijven van de commissie van bij- stand, d.d. 25 Februari 1914, welke voorstelt: a. een deskundige aan te wijzen voor het onderzoeken en tax'eeren der motorspuit, b. bij gebleken geschiktheid den raad voor te stellen de spuit aan te koopen tegen zoo laag inogelijken prijs en contractueel te regelen de betaling der koopsom, alsmede de bediening der spuit. Onze commissie zou gaarne de betaling zien gescliieden in 5 jaarlijksche teimijnen en de voorwaarde zicn gesteld, dat gedurende die 5 jaar het bestuur der vrijwillige brandweer moet zorgen voor het bedienen der spuit. In verband met eene eventueele overname van de motorspuit verwijst de commissie naar haar schrijven van 23 October 1913, waarin wordt aan gegeven eene regeling voor reorganisatie van lict brandweerkorps. De voorzitter deelt mede dat burgemeester en wethouders het met dit laatste advies der Com missie van bij stand eens zijn en voorstellen dien- overeenkomstig te besluiten. Wordt de spuit door een deskundige onder- zocht, blijkt die le voldoen^en kan de raad het met de verkoopers over den prijs eens worden, dan wenschen burgemeester en wethouders te bedingen dat de betaling over 5 jaren zal kunnen geschieden, opdat het bedrag uit de gewone begrooting zal kunnen worden gevonden en het niet noodig zal zijn eene leening te sluiten. De bedoeling is zoo goedkoop mogelijk een deskun dige te krijgen, opdat deze niet meer zou kosten dan de spuit zelf waard is. Als dit lot een goed accoord is gekomen, zou dan over de reorganisa tie van het personeel kunnen worden gesproken. (Wordt vervolgd.) Te Ellewoutsdijk is de 65jarige arbeider F. Koens, uit Ovezande, door het schrikken van het paard van een kar gevallen en bijna onmiddellijk overleden. De man was gehuwd en had 7 kinderen. Te Vlissingen is een steenhouwersbaas door een zijner knechts, dien hij een aanmerking over zijn werk maakte, zoo ernstig misbandeld, dat hij een oog waarschijnlijk zal moeten tnissen. ldij heeft zich ter behandeiiug naar Amsterdam moeten begeven. De driftige knecht bedreigde nog den inspecteur van politie, die hem arresteerde. - De stad Utrecht heeft weder een nieuwen Burgemeester. Als zoodanig is benoemd de wethouder Mr. J. P. Fockema Adreae, een nog jeudig man van 34- jaar en van groot talentzoon van den bekenden Leidschen hoog- leeraar. In Utrecht is men met de bencemiog zeer ingenomen. Een nieuw Museum. Te Rotterdam is het Museum van Oudheden en Kunstnijverheid sedert eenige jaren gebuisvest in de sous terreins van het Museum Boymans. Reeds lang werd terecht geklaagd, dat dit Museum aldaar niet tot zijn recht komt. Uit dien hoofde stellen Burg, en YVeth. den Raad voor een nieuw Museum te doen bouwen in een nieuwe wijk der stad, het Henegouwerplein, dat zich voor elken bouw leent en gemakkelijk per tram te bereiken zal zijn. De bouwkosten worden ge- raamd op j 500,000. Te Soesterberg is uit Etampes in Frank- rijk het bericht gHkomen, dat de luitenant- vliegenier Leo van Steijli plotseling aldaar is j (jverleden. De dood is geen gevolg van een ongeluk bij het vliegen. De kantonrechter te Schiedam, uitspraak doende in de zaak van C. W. v. W. aldaar, aan wien was ten laste gelegd, dat hij als agent dei N. V. ,/De Tijdgeest" ten verkoop in voorraad heeft gt had *3 pGt. obligation 20e serie eener premieleening ten laste dier Vennootschap, zijnde deze stukken in werkelijkheid aandeelen in een loterij, waarvan de bij de Loterijwet van 1905 vereischte toestemming niet was verleend, ont- sloeg beklaagde vau alle rechtsvervolging. Te Schiedam is een lojarige smidsjongen overleden, die slechts kort ongesteld is geweest. Er wordt beweerd, dat hij daags te voren door een man zou misbandeld zijn Een onderzoek wordt ingesteld. Oude munten In de buurtschap Meddo (bij Winterswijk) heeft de landbouwer J. H. Bouwman bij het uitgraven vau boomwortels eeu aantal zilveren en koperen munten gevonden, welke uit het begin der 17e eeuw dagteekenen. Daar bij zijn eenige van het Heilige Roomsche Rijk en van de provincie Zeeland. (Vad.) De Delftsche Courant scbrijftEen student wien gisteruacht reeds tweemaal de toegang tot het bureau van politie ontzegd was, liet zich bierdoor niet ontmoedigen hij sprong in de gracht aan de Wijnhaven en drong door den kelder binnen. Hij was er evenwel even spoedig uit als hij er ingekomen was. Een schitterende belooning Dinsdagavond werd door een heer uit Neder- land een portefeuille met een inhoud van 12,000 mark verloren in de douanezaal te Emmerik, Een Duitsch ambtenaar vond de portefeuille, bracht haar als eerlijke vinder terug, en kreeg een dubbeltje fooi(H. Crt.) Op het dornein Schieder, bij Blomberg, in Lippe, zijn onder de Pooische arbeiders de zwarte pokken uitgebroken. Een man is over leden en werd onmiddellijk begraven. Andere verdachten zijn naar het ziekenhuis te Detmold overgebracht. Het domein is door de politie afgezet. Moederliefde Te Delft geraakte het 7jarig zoontje van den werkinan Van Eijk, bij het spelen in de gracht aldaar. De rnoeder het gevaar van haar kind ziende, spri ng den jongen onmiddellijk na en had het geluk hem te grijpen. Moeder en kind waren echter stellig ver- dronken, indien de werkman Liedorp zich niet gekleed te water had begeven en beiden had gered. Te Hooge Zwaluwe kreeg de molenaar Smit bij het verstellen van zijn molen een klap van een wiek die zoo hevig aankw&m, dat de man werd weggeslingerd en aan de overzjjde van een klein riviertje terecht kwam. Hi] ovex- leed spoedig daarna aan de gevolgen. Rotterdam, 23 Maart. B i n n e n 1. Granen. Aanvoer bestond hoofdzakelijk uit Tarwe, Haver en Bruine Boonen. Goede soorten prijshoudend verkocht overige weinig gevraagd. Meel. De markt was in de afgeloopen week beter en er was meer kooplust. Voor enkele buitenl. merken konden hooge prxjzen worden bedongen. Noteering onveranderd. Men noteert: Goede Tarwe per hectol. van 80 kilo 7,25 a 8,25; mindere 6,50 a 7,Essex per 100 kilo van 9,75 a f 11,50; puike Wiihelmina 9,40 a 9,75 Goede 9,— Afwijliende 8,50 a 8,75. Rogge per hectol. 5,80 a 6,— en per 100 kilo 7,50 a 8,— Wintergerst per hectol. f 5,50 a 5,75 Zomergerst f 5,— a 5,25 Chevalier 6,- a 6,75 Gerst per 100 kilo f 9, a f 10,50 Chevalier 10,a 12,50 en extra daarboven. Haver per hectol. lange 4,a 4,80 dikke 5,a 5,50. Haver per 100 kilo 7,50 a 8,50 Paarden- boonen /8,25 a/10,Witte Boonen/14, a 16,Bruine Boonen 9,a 11,75; Kroonerwten f 9,50 a /ll,Voedersoorten f 6,50 a 6,75; Kanariezaad Friesch 15, a 18,50 en per 100 kilo 22,50 a f 24,50. Buitenl. Granen. Tarwe lusteloos mindere soorten lager. Rogge prijshoudend, maar stil. Gerst onveranderd. Mais vast vooral voor stoomende partijen La Plata alsvoren. Tarwe per 2400 kilo 195 a 225 Rogge per 2100 kilo Helena 160; Bulgaar /158; Gerst Zwarte Zee /'135; Amerik. Mais mixed f 155 Galifox f 138 grove Donau 142 gele La Plata 140 per 2000 kilo; Boekweit 207 per 2100 kilo. Haver /6,50 a 6,75 per 100 kilo. Meel. Prima inl. en prima Belg. 12,50 a 13,le soort 11,50 a 12, Zeeuwsche Tarwebloem patent /13,Prima Duitsch 12,75 a 13, - prima Franseh 11,75 a 12,25; Extra pink Hongaarscb 19,a 20,— Middelsoorten 17, a f 18, Prima Amerik. patent 13,25 a f 13,75 le soort f 12,50 a 13,— 2e soort Bakers 11,50 a 12,Inl. Roggebloem 9, a 10,50. Duitsche 8,75 a 10,25 per 100 kilo. Runderprxjzen 74 a 84; Osseu 72 a 82; Stieren 66 a 76; Kalveren 100 a 125; Schapen 54 a 62; Varkens 43 a 48; licht soort 52 a 54 .cents per kilo. Melkkoeien 160 a 285 Kalfkoeien 175 a 300Stieren 140 a 275; Vaarzen 140 a 200 Pinken /90 a /120 vette Kalveren 65 a f 100; Fokkalveren b a 80 cent. k a a s 28,- 18 a 24 nuchtere 10 a 16 Biggen 11 a 17 alles per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe 3,- a /3,50 Geldersche /2,80 a /3,10 Zeeuwsche Eigenheimers 3,— Bravo's 3,25 a j 3,75; Brielsche kralen f 4,25 Duitsche roode /2,50 a 2,70. Poters 2,50 per mud. Maltha's 6x/2 a 8 cents per kilo. Boterprijzen in vaten 57 a 62, stukken van x/j kiio 75 Zoetemeiksche 33,50 per 50 kilo. Leidsche kaas le soort 31,a 33,50 2e 28,- a 30, Zeeuwsche eieren 3,70 a 4, Veilingseieren /3,45 a /4,50. Buitenl. 2,80 a 3,— per 100 stuks. A j u i n. Per baal van 60 kilo 5,50 a L ij n z a a d. Voer /ll,—a /12,Zaai /IS,- a/14,-. Karfrijzaad 15,50. Nieuw 15,75 a f 16,-. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 13,50; Antwerpeu 243/4 fr. Per kan 9 a 91/, cent. Java-koffie in balen gewone soorten 401/, cent. Beste Santos 32 cents per half kilo. Bee t w 0 rte 1-Su ike r /116/i6- Geraffineerde 147/g. Ter Neuzen, 23 Maart. Boter per 1/2 K.G. f 0,65. Eieren per 26 stuks 0,85. Hulst, 23 Maart. Veilingseieren V. P. N. 4,10 pet 104 stuks. Aanvoer 15000 stuks. Antwerpeu, 21 Maart. Chili-Salpeter vast. Noteering loco fr. 25,25, April fr. 25,25, Mei fr. 25,15, Juni fr. 24,80, Juli fr. 24,50. VEEU AN DEL IN BELGIE. De goede stalbeesten golden gemiddeld van fr. 1,70 tot fr. 1,90, geslacht vlecsih; kalveren van fr. 2,20 tot fr. 2,60 per kilo, geslach' vleesth schapen van fr. 1,60 tot fr. 1,80 per kilo, ge slacht vleesch varkens van 70 tot 100 kilos en daarboven, levend gewogen, golden van fr. 0,90 tot fr. 1,02 volgens kwaiiteit.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 6