A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad y o o r Zeen wscb-VI a aderen Gemeente-V eldwachter. AANBESTEDING. No. 6046 a an. te besteden Binnenland. BLAH CA'S &EE1IM. Donderdag 19 Maart 1914 54* Janiyaiig. FEPILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franeo per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- liars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor aiken regel saaar 0,10 directe opgaaf van driemaal plaataing derselfda advertentie wordt d*> prgs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaateruimte berakani Telefoon No. 25. Inzending van advertentiSn v6or 1 uur op den dag der uitgave. Hit bind Teriihyit Haudag*, Woeudag. ea Trljdagavoad, altgeioaderd op Veesldofe q by de Vlrma V. JS. VAM itM IAVD1, to Ituci. BBRSTE1 BXj-AJD. Te WESTDORPE komttevaceeren de betrekking van De jaarwedde bedraagt 500.-benevens vrije boveukleeding en schoeisel geschat op f 60.en vrije geneeskundige behandeling met gezin tot een maximum van 25.— per jaar. Als gemeentebode wordt genoten f 40. (Korting voor pensioen 4 Alleen komen in aanmerking personen van goed gedrag, van goed lichaamsgestel en niet ouder dan 35 jaren. Zij die in het bezit zijn van het politie- diploma genieten de voorkeur. Sollieitatiestukken worden bij den Burgemeester ingewacht voor 24 Maart a.s. Westdorpe, 10 Maart 1914. De Burgemeester, C. VAN WAES. Burgemeester en Wethouders vanZAAMSLAG, zullen op Vrijdag 20 Maart 1914, des voormiddags i>1/2 are, ten Raadhuize dier ge- meente trachten het uitdiepen der haven in den Margarethapolder. Gezegelde inschrijvingsbiljetten kunnen tot op het uur der besteding franco ter secretarie worden bezorgd. lnlichtingen zijn te bekomen bij den haven- meester 1. Wisse. Zaamslag, 13 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. EERSTE KAMER. Vergadering van Diasdag. De Eerste Kamer heeft haar openbare ver- gaderingen hervat, ter verdere behandeling van „Ik moet het papiertje nog ergens hebben, als de regen het niet heeft weggespoeld", zeide hij en zocht in al zijn zakken. „Ah, daar is het! Schreef Beatrice niets van het plan om een reis naar Europa te doen?" „Ja", antwoordde zij in gespannen verwach- ting. „0, Charles, zeg me, wat je bedoel." „Hier, lees zelf," zei Charles. „Nu, ik toch bemerkt heb, dat je gewoon bent in een stort- bui je brieven te lezen, behoef ik je niet eerst beleefd te verzoeken van dit schrijven onmid- dellijk kennis te nemen." Zij behoefde inderdaad niet aangespoord te worden om den brief te lezen. Haastig opejide zij den brief en verslond de woorden. Zij las: „Lieve Bertha! Mijn man wil binnenkort met mij en de kinderen een pleizierreis naar Europa onder- nemen. Van mijn zoon vernam ik, dat je gron- dig met de Duitsche taal bekend bent. Je zoudt ons daardoor van veel nut kunnen zijn, om niet te spreken van het genoegen, dat wij u in ons gezelschap zouden hebben wan-. neer je dus met zeshonderd dollars per jaar tevreden wilt zijn, behalve vrije reis, enz., dan zou het ons veel genoegen doen, wanneer je onder geleide van Charles naar hier kwam. Ik hoop, dat je mijn aanbod aanneemt en dat je papa er geen bezwaar tegen zal maken. de nog overgebleven hoofdstukken der Siaats- begrooting 1914. Aan de orie kwam vervolgens, volgens de H. Crt., de begrooting van Financien. De beer Ferf betoogt, dat men nooit had moeten tornen aan de grondbelasting, en zet in verband hiermee uiteen, dat hij daarom niet mede kan gaau met 's Ministers plannen om een nieuwe schatting van de ongebouwde eigen- dommen te doen plaats hebben. De beer van Wassenaer van Rosande sloot zich bij den heer Ferf aan. De Minister van Financien verdedigt de voor- genomen herziening. Ten slotte zette de Minister uiteen, dat voor bet grootste deel uit de directe belastingen de telkens stijgende Staatsuitgaven zullen moeten gedekt worden. Intusschen overweegt de Minister ook of voor de nieuwe sociale wetten het z.g. ,/ziekenpotje" niet zal moeten worden aange- sprokeu. De begrooting wordt aangenomen. Hierna kwam de Marinebegrooting aan de orde, die door den heer van Kol bestreden werd op prineipieele gronden, n.l. wegens de onduld- bare lasten welke de militaire- en vlootuitgaven op de bevolking leggen. van het Wetboek van Strafrecbt ter bestrijding van de oneerlijke mededinging. Het ontwerp beoogt, aan bet Swb. een art. 326bis toe te voegen van den volgenden inbond „Hij, die, om zijn handelsdebiet te vestigen, te behouden of uit te brelden, eenige handeling pleegt tot misleiding van bet publiek of van een bepaald persoon, wordt, indien daaruit eenig nadeel voor zijn concurrenten kan ontstaan als schuldig aan oneerlijke mededinging, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste negenhonderd gulden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De heer Eerdmans, nieuw gekozen lid voor Rotterdam III, neemt, na eedsaflegging, zitting. De beer Troelstra heeft aan de Kamer ver- lof gevraagd een interpellate te ricbten tot den Minister van Marine, naar aanleiding van maatregelen, door dezen genomen tot verbetering van den geest op de vloot. In een eerstvolgende openbare vergadering zal beslist worden over het toestaan van dat verlof. Vermoedelijk zal a.s. Donderdagmiddag een korte vergadering worden gehouden en zal de Kamer waarschynlijk a.s. Dinsdag de verdere openbare werkzaamheden aanvangen. Heden en volgende dagen boudt zij zich berig met bet onderzoek in de afdeelingen van tal van wetsontwerpen, o.a. wijziging der Woning- wet, het opcenten-ontwerp en bet ontwerp- ouderdomsrente. Nadat een en ander door den Voorzitter was medegedeeld, werd de vergadering gesloten. Oneerlijke mededinging. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van den beer Aalberse tot aanvulling De voordeelen, aan zulk een reis verbonden, zouden voor een meisje van uwe begaafdheid onschatbare waarde hebben. Beatrice zou het je stellig nooit vergeven, als je 'tniet aan neemt. Met vriendelijke groete aan uw papa en mama, blijft als steeds Uw toegenegen Charlotte Stuart" Plotseling bleef zij voor een plas water staan. Zij sloeg de oogen op en haar gelaat straalde van vreugde. Naar Europa, naar Enge- land, Duitschland, Zwitserland, Italie en Frank- rijk! De landen waarheen haar stoutste droo- men haar gevoerd hadden! En zij zou die betreden! „Charles! Charles!" riep zij buiten zich zelve. „Ik wist tot nog toe niet, dat de brieven van mijn mama zoo'n aangename uitwerking kun nen liebben. Wat is een poslbode toch te be- nijden!" „Dus je zegt „ja", Bertha?" „Alsof ik daar neen op kan zeggen. Hoe zal ik je danken, want jij bent ongetwijfeld op de gedachte gekomen!" „Ben je zeker van de toestemming van je papa?" „Arme papa! Hij zal mij erg missen, maar hij kan mij moeilijk iets weigeren. Maar ik, wat ben ik gelukkig. Uit dit stille naargees- tige nest weg te trekken, naar het droomen- land, dat Europa he.et! O, wat een geluk!" en zij stak hem beide handen toe, die hij be- wogen in de zijne drukte. „Bertha", zeide hij, „geloof je werkelijk aan een geluk, dat aan gindsche zijde van den TER NEUZEN, IS Maart 1914. Het weerbericht van bet meteorologisch instituut te De Bilt van beden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 774.5 Horta. Laagste barometerstand 737.1 Stornoway. Verwacbting tot den avond van 19 Maart. Meest matige tot krachtige, westelijke tot zuidelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnljjk regenbuien, zelfde temperatuur. Naar het T. N. V. meldt is jl. Maandag eenigszins feestelijk herdacht het feit dat het 10 jaren geleden was dat het Ter Neuzenscb Ziekenhuis werd opgericht. De verpleegden, op dat oogenblik 9 in getal, werden onthaald. Enkele bestuursleden waren daarbij tegenwoordig. Hulde werd gebracht aan de directrice, mej. Faivre en de beide pleegzusters, voor hunnen degelijken arbeid. Verscbiliende personen, die zich jegens de stichting verdienstelijk hebben gemaakt en sedert de oprichting overieden zijn, werden herdacht, de oude heer Heijblom, wijlen de heeren J. 0. Harte, T. van Borssum Waalkes, M. Ferbrugge, J. van de Ree Sr., alsmede de vertrokken heeren F- I- H. Speetjens en Jac. van de Ree Jz. Van de oprichters zijn nog in het belang der stichting werkzaam de heeren J. A. van Rompu, M. Eijke en J. G. Heijblom. Ook werd dankbaar herdacht den steun van bet bekende dames-comite, waarin ook reeds veel verandering is gekomen en geconstateerd dat de stichting voor velen van bier en uit de omgeving van groot nut is geweest. Het Stbld. no. 55 bevat de wet van den 26sten Februari, tot verklaring van het alge- meen nut der onteigening van eigendommen in de gemeente Ter Neuzen, noodig voor den aanleg van havenwerken aldaar. Oceaan den menschen tegenlacht; aan een paradijs vol razen en zonneschijn? Het zij zoo ik wil je illusign niet storen, maar verwijt mij niets, wanneer dat nieuwe leven anders blijkt te zijn dan je verwachtte. Wat er ook gebeuren moge, IBertha, doe mij geen vervpjten, omdat ik je buiten je gewone om geving heb gebracht." „Dat zal ik nooit doen", verzekerde zij en ze hield woord. Bij al hare ellende in latere dagen kwam nooit een verwijt over haar lip- pen, nooit had zij berouw over dezen stap. Zwijgend keerden zij naar huis terug, een eenvoudig huis, dat Bertha weldra voor allijd zou verlaten, om welk levenslot te vinden? „Wanneer moet ik gereed zijn?" „Hoe eerder, hoe beter!" Zij opende de deur van het huis en ging hem voor. Zij werd bevangen door een droom, een schitterenden droom. En het ontwaken? AGh, wie kan in het duister boek der toe- komst lezen. HOOFDSTUK XIII. De waterspiegel was glad en effen, zoodat de roode stralen der ondergaande zon daarop een prachtig lichteffect teweegbrachten. Hier en daar zag# men in den glans een zeil, een vis- schersboot en het melancholische lied van een visschersknaap klonk over het water. „Hoe levendig herinnert deze avond me aan het uur, dat wij twee jaar geleden samen door- leefden. Het was de laatste week van den schoo- nen tijd, dien wij na eene toevallige ontmoeting samen doorbrachten. Weet je nog, dat ik bij eene drijfjacht verwond werd en in de sneeuw gevaar liep van te bevriezen? En dat je me Uit de rekening van den penningmeester van het uitkeeringsfouds bij ziekte ^Hulp in Nood" alhier, over de laatste 3 maanden, uit- gebracht in de jl. Maandag gehouden algemeene vergadering, blijkt, dat is ontvangen aan contri- butie f 488,30, aan buitengewone inkomsten 119,55, totaal /607,85, en is uitgegeven voor uitkeering aan zieken f 443,03, bodeloon/49.16, buitengewone uitgaven /63,30, samen/555,49. zoodat er een batig slot van 52,36. Het vorig goed slot beliep j 3063,53'/s, zoodat de vereeniging tbans een kapitaal bezit van 3115,8975. De tot het fonds behoorende ,/steunkas" ont- ving 48,04, terwijl werd uitgegeven wegens ziektegeld f 39 en gratificatie aan den bode 5, samen 44, goed slot aldus 4,04. Het vorig goed slot was 366,08, zoodat dit fonds tbans bezit 370,12. Voor de levering van 1550 Ms. grint ten behoeve van den Generalen Prins Willempolder te Schoondjjke, werd Maandag ingescbreven door de heeren T. Cambier te Schoondijke voor 5,63, Zeeuwsch Landbouwhuis te Sluis voor f 5,62, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 5,55, L. Nolson te Ter Neuzen voor 5,38, J. Babijn te Oostburg voor f 5,14x/2 en Gebr. Dubois voor 5,087a Per Ms- Ge- gund aan laatstgenoemde. Door Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland is benoemd tot schatter der pachtwaarde van gronden in den calamiteusen Hoofdplaat- polder de beer J. G. P. Timans te 's Heeren- hoek. De bestaande titulatuur bij bet wapen der Koninklijke marechaussae zal gewijzigd worden. Aan de opperwachtmeesters, wachtmeesters en brigadiers zal resp. de titel worden verleend van adjudant-onderofficier, opperwachtmeester en wachtmeester. Axel. De ten stadhuize alhier bij iuscbrijving verkocbte 70.000 oude straatkeieu zijn voor 700 per den hoop gegund aan den heer Dom. TemmermaD, landbouwer alhier. Axel. Zaterdagavond kwamen eenige Bel- gische visschers op bet Spui aan. Het drietal zou overnachten in het logement van den heer Schelleman op bet Spui. Zondagmorgen ging de logementbouder de gastien wekken en kwam tot de treurige ontdekking dat een bunner, de heer Ernest Doerter, geboren te Idar (Duitschland) en tbans wonende te Laeken- Brussel, dood op bed lag. De overledene was van'beroep handelsreiziger. vond en traehtte mijn verstijfd bloed te verwar- men? Eindelijk kwam er hulp opdagen. Je papa was ongerust geworden over je lang uitblijven. Hij vond ons en bracht me half dood bij je in huis. Zoo leerden wij elkaar kennen en ontdek- ten wij, dat wij nog bloedverwanten waren, waar- door wij spoedig gemeenzamer werden. Door je opofferende verpleging kreeg ik weldra mijn krachten terug en toen sloeg het uur van scheiden. Evenals nu wandelden wij aan het strand; ik was treurig; ik gevoelde, dat de scheiding mij zwaar viol en ik zag, dat je ook tranen in de oogen hadt. Dat is nu anders geworden. Voor welken man ter wereld zou je nu nog tranen storten, bij het afscheid?" „Om jou zeker niet", plaagde zij. „Zulke sen- tunenteele tooneelen vallen niet in den smaak". „Het zou nu zeker ook niet meer in je opko- men je vrijwillig bloot te stellen aan het gevaar van dood te vriezen, alleen om een onbekende het leven te redden" antwoordde Charles bitter. "Hoe dwaas! Wanneer heb ik dat dan gedaan? Neen, maar al heb ik een ongevoelig hart, ik zou ook nu geen stervende aan den weg laten liggen- ik zou hetzelfde doen wat ik toen deed' Charles". "Of je me toen werkelijk een dienst bewezen hebt?" zei Charles peinzend. Wie weet, of ik je daar ooit voor danken zal! Ik vrees, dat het uur zal komen, dat mijne liefde versmaad wordt en mijn gevoel stap voor stap van de innigste liefde tot den diepsten haat zal overgaan. Ik gevoel dat nu reeds, ik zie het reeds voor mij, Bertha, en bijna treur ik om het leven dat je mii«e- red hebt." (Wordt vervolgd.) TER SEFZESSCHE i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1