A ANBESTEDIN 6. Tsr Hsuzensche Gourant BLANCA'S SEHBII. Zaterdag 14 Maart 1914. No. 6044. tiles i a as ti si ue«.eer«eS^™' da' z,i M °ief kZ I3X£!±xL.X5:h] blad. het uitdiepen der haven in den Margarethapolder. FETJIIiLETOH. PBEDIKBETJKTEN. goej 6elr°° J' Kege'S heef' de ,^b maand gevangenisstraf. Burgemeester en Wethouders vanZAAMSLAG, zullen op Vrijdag 20 Maart I9!4des voormiddags 91/, we, ten Raadhuize dier ge- meente trachten Gezegelde inschijjvingsbiljetten kunnen tot op het uur der besteding franco ter secretarie worden bezorgd. lnlichtingen zijn te bekomen bij den haven- meester I. Wisse. Zaamslag, 18 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. TER NEUZEN, 14 Maart 1914. Het weerbericht van bet meteorologisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 771,2 Perpignan. Laagste barometerstand 746.5 Seydisfjord. Verwachting tot den avoud van 14 Maart. Toenemende tot kracbtige zuidelijke tot zuid- westelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt met regen, later wellicbt opklarend, zelfde temperatuur. Gisterenavond bield de heer Dr. Oberman, van Vlissingen, albier in het //Hotel Geutraai" zijne aangekondigde lezing over de Vredes- beweging. Er was een klein aantal hoorders opgekomen. De beer Dr. Oberman begon met de mededeeling, dat bij, op uitnoodigiug van het boofdbestuur der vereeniging ^Vrede door Recht" eene reis door Zeeuwsch-Vlaanderen maakte, om het aantal afdeelingen en het ledental der vereeniging te versterken, tot het krachtiger maken der vredesbeweging. Zijne pogingen hadden tot resultaat dat de afdeeling Oostburg aanmerkelijk versterkt iste Sluis werd een sterke afdeeling opgericht, waar- onder ook Aardenburg is begrepen en Woensdag- avond werd opgericht de afdeeling Sas van Gent, met een voor die plaats bevredigend aantal leden. A1 was, wellicht door ie weinige en late propaganda albier de opkomst niet groot, zoo hoopte spreker toch, dat ook bier zijne poging niet vruchteloos zou zijn, en dat de kwaliteit der hoorderessen en boorders zou vergoeden, wat aan de kwantiteit gemist werd. Vervolgens begon hij met te herinneren, hoe voor 19 eeuwen de Keizer Augustus leefde, die er zijn eer in stelde, dat tijdens zijne regeering de tempel van den oorlogsgod tot driemaal toe was gesloten kunnen worden. Toen kwam bet vredesidee dus reeds tot uiting. Het was ook onder diens regeering dat //Vrede op aarde" over de velden van Bethlehem ruischte. „Als ik in huis ga, geeft ze mij linnen te zoomen, of ze stuurt me naar de keuken om aardappels te schillen. Het is maar beter, dat ik in den regen blijf. Vastbesloten sloeg zij het pad in naar zee. Halverwege kwam zij aan een overhangende rots, die een voorsprong vormde tegen regen en wind. Daar ging ze zitten, brak den brief open en las: „New-York, 13 Maart 18 Lieve Bertha! Een heerlijk feest, het schoonste van den ge- heelen winter. Het was bij Rooyters, ter eere van hun Engelsche gasten, lady Carley uit Ches hire en graaf Victor Norton uit Northminster. Zijn dat namen! Lady Elisabeth! O, Bertha, hoe verrukkelijk een lady te mogen zijn! Je zult wel vragen hoe ik gekleed was. Ik had een robe van groene tulle, gegarneerd met waterrozen. Je weet behalve mijn gezonde kleur op de wangen, heb ik niet veel bekoorlijks, maar de kleeren maken den man en zoo is het mij gelukt den eerepalm te veroveren. Ik heb den geheelen nacht gedanst en dat was nog het mooist, driemaal met den graaf. Ik wil juist niet beweren dat hij een schitterend danser is, maar het was toch verruk kelijk. Denk eens een graaf Norton! Hij is Sedert dien tijd, hebben vele mannen en vrouwen, op verschillende tijdstippen en in verschillende omstandigheden, elk op hunne wijze, door woord en geschrift propaganda ge- maakt voor den vreJe. Langzamerbaud hebben die ideeen meer ingang gevonden, en is aan het doorwerken dier ide» en te danken het houden van de Vredescouferenties, de opricbting van bet llof van Arbitrage in Den Haag, het houden van de wereldcougressen voor den vrede, de op- richting van het internationaal vredes-bureau te Bern, en ook als gevolg daarvan is het vorig jaar in Den Haag kunnen geopend worden het Vredespaleis, het gescbenk van den Amerikaan Carnegie, dat verder met medewerking van alle landen der aarde is voltooid. Spreker meent dat men nog niet zoover zou zijn, wanneer de vredes ideeen niet zoo grooteu vooruitgang zouden hebben gemaakt. Wijzende o. m. op de kwestie tusschen Frankrpk en Spanje betreffende Casablanca, betoogde hij dat het Hof van Arbitrage reeds vruchten heeft ge- dragen, datnu reeds op vreedzame wijze geschillen uit den weg zijn geruimd, die vroeger door wapengeweld zouden beslist zijn geworden. Het vredesidee is niet alleen een uiting van het gevoel, er is ook een practischen kant aan. Door de verschillende uitvindingen der vorige eeuw, de moderne verkeersmiddelen vooral, zijn de verschillende natiSn meer tot elkaar gekomen en grijpen de economische toestanden der verschillende volkeren zoodanig ineen, dat bij een oorlog, ook de overwinnaar nog groot nadeel lijdt. Wordt aan eene natie schade toegebracht, dan lijdt in de meeste gevallen het land dat het nadeel toebrengt, daar ook onder, wat spreker in den breede toelichtte. Hij besprak ook de gruwelen van den oorlog en deelde aan de hand daarvan eene der vele noodlottige gevolgen mede die de Balkan oorlog over een Montenegrijnsch gezin bracht, een gezin dan uit een der overwinnende partijen. Vervolgens gaf hij een overzicbt van den tegenwoordigen stand der Vredesbeweging, die internationaal is. Hij acht het een plicht voor ieder, vooral voor de Nederlanders, die het vredes-monument op hun bodem zagen opge richt, om aan verbreiding dier ideeen mede te werken, hetzij men daartoe gedreven wordt door christelijke, dan wel door humanitaire denk- beelden. Ten slotte stelde hij nog in het licht dat de vereeniging //Vrede door Recht" niet anti-militair is, zij acht bet ook noodig zich te wapenen, teneinde zich zoo noodig te kunnen verdedigen, maar streeft er naar om meer en meer te bewerken, dat geschillen tusschen de volkeren ontstaande door uitspraken van een internationale rechtbmk worden opge- lost. Dringend noodigde hij de aanwezigen uit, zich bij de vereeniging aan te sluiten. Een twintigtal dames en heeren gaven aan die uitnoodiging gehoor, zoodat de afdeeling werd opgericht. Tot voorzitter werd benoemd de heer A. H. Donze, tot secundus de heer J. Tollenaar, tot secretaresse mevr. Renier en tot penningmeester de heer J. J. R. de Smidt. Den avotid te voren werd, naar men ons vandaar meldt, te Sas van Gent, waar de spreker werd ingeleid door den beer Michielsen, hoofd der school, eene afdeeling opgericht met 23 leden, Tot voorzitter werd benoemd de heer Michielsen, tot secretaresse mevr. Van der Feen en tot penningmeester de heer Gross. Heden werd alhier door den architect L. de Bruijne, in het /Hotel den Arend," namens den heer D. F. Daelman, in 3 perceelen aanbesteed nog zeer jong omstreeks drie en twintig jaar en met zijn blond haar is hij recht knap. Hij heeft lichtblauwe oogen en hij draagt een lorg- net, want hij is jeen. beetje bijziende. Nu, ik vindt, dat een lorgnet op zichzelf reeds gedistingeerd staat en het behoort tot den goeden toon, bij ziende te zijn. Hoe zij te New-York verzeild raak- ten? De dokter had lady Carley een zeereis voorgeschreven en haar neef vergezelde haar. De lady is een Engelsche matrone van ruim zes- tig jaar, dochter van wijlen den markies St. Albans en weduwe. Haar echtgenoot stierf jaren geleden; zij zijn fabelachtig rijk. De jongere da mes maken natuurlijk jacht op die rijkdommen en vertoonen'zich aan den jongen graaf van haar schoonste zijde. Ach, Bertha, als hij eens op mij verliefd geraakte en mij gravin Norton tot Nort- minster maakte! Ik geloof, dat ik mijn geluk be- stierf> Ik duizel, als (ilc er aan denk. De volgende week vier ik mijn twintigsten verjaardag en mama geeft soiree, waarop lady Carley en graaf Norton genoodigd zijn. Mijn toilet is een robe van rozenroode zijde met een snoer paarlen, waarvoor papa duizend dollar heeft betaald. Als het me daarmee niet gelukt, hebben wij nog een ander plan, lady Carley. en graaf Norton keeren de volgende week naar Engeland terug en dan gaan wij alien mee, papa, mama, Charles en ik natuurlijk met hetzelfde schip. Wat zeg je daarvan? Bertha, ik wou, dat je ook meeging. Het is werkelijk zonde, dat je in zoo'n nesterig stadje een plantenleven leidt. Maar o wee de bel voor het diner luidt. Nu hartelijk gegroet van je Beatrice". het verbouwen van het woon- en winkelhuis z/De Vlinder," aan de Dijkstraat te Ter Neuzen. Voor het eerste perceel (metselwerk) werd ingeschreven door de heeren P. J. Rijnberg voor f 855, VV. P. Nieuwelink voor f 790 en J. M. van der Velden voor f 737. Voor het tweede perceel (timmerwerk) werd ingeschreven door de heeren P. L. Boogaard voor 1095, F. Romeijnsen voor 985, K. Dieleman voor 968, wed. A. J. de Kort voor 930, J. A. Rijnberg voor 885 (wanneer 3 weken uitstel wordt toegestaan), C. C. Nobels voor f 885 en I. P. Caste!eijn voor 874. Voor het derde perceel (glas- en verfwerk) werd ingeschreven door de heeren: J. Verlinde voor 350, J. C. de Pauw voor 338, A. L. van Duijse voor 328, O. C. F. de Pauw voor f 324, J. J. Verjaal voor 322,50 en A. Guilliet voor f 306. Behalve de heer Dieleman, te Zaamslag woon- achtig, wonen alle insehrijvers te Ter Neuzen. De gunning is alsnog voorbeheuden. Naar men ons mededeelt kwam bij een inwoner dezer gemeente deze week een kuiken uit het ei met 4 pooten en 3 vleugels. Het wouderbeestje was echter dood. Naar men ods mededeelt is door het be- stuur van den Oentralen Bond van Transport- en Havenarbeiders, afd. Ter Neuzen, aan de werkgevers in het havenbedrijf alhier in het begin der vorige maand een scbrijven gezonden over invoering eener betere loonregeling, even- tueel vast te leggen in een collectief arbeids- contract. Thans is opnieuw een schrijven gezonden, waarin met bevreemding wordt geconstateerd dat daarop nog geen antwoord is ontvaugen en dringend wordt verzocht alsnog antwoord te willen zenden. In de week van 4 tot en met 10 Maart kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhus of febris typho'idea te Hontenisse, 1 geval van roodvo«k te Hoek en Wolphaartsdijk, 3 gevallen van diphteritis te Kloetinge, 2 gevallen van die ziekte te Goes en 1 te Kattendijke, Noord- gouwe en Zierikzee. Op de voordracht ter benoeming van een directeur der ambachtsschool te Schiedam komt voor de heer A. Fledderus, directeur der ambachtsschool te Oostburg. In den ouderdom van 59 jaar is te Kampen overleden de heer II. Terwal, vice- voorzitter van het hoofdbestuur der Sehippers- vereeniging „Schuttevaer". Sas van Gent. De heer H. Koning, onder- directeur der coflperatieve suikerfabriek alhier, is met ingang van 1 Mei a. s. benoemd tot directeur der beetwortelsuikerfabriek te Beirendreeht bij Antwerpen. Ofschoon hem de gezochte promotie van barte gunnende, zullen er'velen, die in zijne betrekking alhier met den heer Koning in aan- raking kwamen, hem met leedwezen zien ver- trekken. Westdorpe. Donderdag werd alhier door den architect L. de Bruijne, van Ter Neuzen, namens de heer Pr. Kerckhaert, alhier aanbesteed het afbreken van een woonhnis en het ter plaatse bouwen van een heerenhuis, in de kom der gemeente VVestdorpe. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. van de Calseijde te Wachtebeke voor Bertha liet den brief in haar schoot glijden en haar blikken zwierven over de grauwe water- vlakte. Danspartijen, tooneelvoorstellingen bijwo- nen, schitteren en in rijkdom leven, ziedaar wat zij altijd gedroomd had. En wat was haar leven tot dusverre geweest? Zij had armoede, kommer en geen vreugde gehad, geheel in tegenstelling met de overmaat van geluk en zonneschijn die het lot aan haar nicht Beatrice Stuart scheen toebedeeld te hebben. Krampachtig klemde zij de lippen op elkaar en een diepe zucht ontwrong zich aan haar borst. Op datzelfde oogenblik werden haar oogen bedekt door twee handen van iemand achter haar. Met een kreet sprong zij op en barstte toen in vroolijk gejuich uit. „Charles, jij hier?" riep zij uit en legde ver- heugd haar handen in de zijne. Als met een too- verslag was haar gelaat veranderd en schitterden haar oogen. „Is dat zoo'n wonder, Bertha? Je doet pre- cies, of ik uit de maan kom vallen. En zou ik ook mogen vragen hoe je het in je hoofd krijgt, in zulk weer buiten te zitten en brie- ven te lezen?" Die dit vroeg, was een jonge man van vijf- en-twintig jaar, groot van stuk, donkerbruin haar en in kleeding en manieren van een goe den stand. „Neen, dat mag je niet vragen", antwoordde zij gekscherend. „En dat je hier bent, ik heb alle reden om daar verwonderd over te zijn. Je zuster schreef er geen woord van." „Ah! is de brief van Beatrice?" vroeg hij, blijkbaar met verlicht hart, nu hij dit wist. 11331,50, G. I. Kamoen te Westdorpe voor 10500, H. van Hecke te Selzaete voor f 10500, L. de Meijer te Selzaete voor 10300, A. Vernoeve te Sas van Gent voor 10295, C, 0. Nobels te Ter Neuzen voor 9500, A. Kamoen te Westdorpe voor f 8923, A. Visser te Sas van Gent voor f 8875, Kr. Dieleman te Zaam slag voor f 8600, en 11. Gouwy De Caluwe te Selzaete voor f 7700. Gegund aan laatstgeuoemde. Zondap IS IS a art S9E4. Lokual „Bethel(Kandeelstraat) RECHTSZA3CE M.~~ De eerste zaak welke heden voor de Recht- bank te Middelburg behandeld werd, was die tegen den arbeider H. K„ uit Koewad,'die in TTk Van Februan aldaar, J. D. flerwegh zou hebben gesiagen met een pintglas zooda deze bloedend verwond was. Ofschoon Herwegh en de getuigen A. D. de dat hV met 7^' duidellJk ^ezieii ^bben da hi fQ 8 °6g vei'klaarde beklaagde, aat hp met de vutst sloeg. Eisch een maand gevangenisstraf. -De volgende zaak was die tegen C. A. B koewaeht, die met een mes A. D. de Paepe zou heboen verwond, toen deze H. K. wilde tegenhouden om te slaan. Deze beklaagde ontkende ook, ondanks de verklanngen van Paepe en L. M. Herwegh. eeu maand gevangenisstraf. klaagdenh^nkje deze zou, nadat'bj mishatdeS was, f Kege s gesiagen en met een mes in den pols gestoken hebben. iloewel deze Kegels en ook zijne vrouw P de Block, dit volhielden, bleef ook H. volhouden geen mes bp zich te hebben gehad »Nu, zij kon daar ook niets van schriiven nm 'dlt zonder iou is -'j menek7' aI 7Jn deu8den in aanmerking geno men, zou zoon verlies bepaald te beteuren Hij bood haar salant den arm i huis .c gdeKU", lij „Ik heb ,e arm niet noodig. Tot om JZ'. York I°rrS',Zii" di0 "'°e "mnieren van New! j oi k nog niet doorgedron<»en Arh «r.,t ik van manieren uit een wereld die ik nu ik hier ben gekomen. Zeg, wil je niet wet™' wat de reden is van mijn komstr CtCn> „Wel Je gaat jagen", antwoordde zii Dan gf jg ~,Ik zou f voor bedanlienl" „ijan ga je zeker visschen?" (Wordt vervolgd.) VAN rrrlri---a.—., Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9£ u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Gebedsure voor 'tgewas. Sluiskil. u., dkr. L. I)ek en 2 u., dhr. L. Dek, Gebedsure voor 't gewas. Axel. 9j u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersloot v. Houten Roos. Hontenisse. u., dhr. W. J. van Lindonk, Theol. cand. Gereformeerde Ktrken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. v. Hulsteijn Jr. Axel, Kerkdreef. 9 u., Ds. Chr. Bruins en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wat. Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerdc Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Koosterzande. 9J u„ Ds. De Walle, van Zaamslag. Ter Neuzen. 9 n., 2 u. en 6J u, leeskerk. Lokaal Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 9