Ter Neuzensohe Courant - Zaterdag* 14 Maart 1914. 54e Jaargang. Gemeente-Y eldwachter. No. 6044. TWBBI3S BLJLD. rechtszaken. Te WEST DORPE komt te vaceeren de betrekking van De jaarwedde bedraagt 500.benevens vrije bovenkleeding en schoeisel geschat op y 60.en vrqe geneeskundige behandeling met gezin tot een maximum van 25.per jaar. Als gemeentebode wordt genoten 40.—. (Korting voor pensioen 4 Alleen komen in aanmerking personen van goed gedrag, van goed lichaamsgestel en niet ouder dan 35 jaren. Zij die in het bezifc zijn van het politie- diploma genieten de voorkeur. Solicitatiestukken worden bp den Burgemeester ingewacht voor 24 31aavt a.s, Westdorpe, 10 Maart 1914. De Burgemeester, C. VAN WAES. TER NEUZEN, 13 Maart 1914. Boschkapelle. Woensdaguamiddag viel de stal eener woning in elkaar, evenals de gevel, waartegen hp gebouwd was. Een klein kind, dat alleen binnen was, wijl zijn moeder naar den winkel was, bleef ongedeerd. Gelukkig, dat het ongeval niet 's nachts ge- beurde, want groote biokken steen vielen in eene bedstede, die steeds gebruikt wordt. stoppeldijk. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben dieven hier weer eens aan den gang geweest. Bp de landbouwster de Wed. Th. S., wonende aan ,/het Patrijsje" heeft men circa 80 hoenders gestolen de d'eur van het kippenhok was stevig gesloten, maar toen zpn eenvoudig de pannen er afgenomen en heeft men zoo de dieren kunnen pakkeD. Toen men op de hoeve wakker werd door het gerucht, en ging zien, wat er gaande was, kon men juist een karretje zien wegrijden. Schietoefeningen tot verhooging van >s Lands weerkracht. De Majoor-Commandant 39e Bataljon Land- weer Infanterie, districtsCommandantin hetLand- weerdistrict Vlissingen, daartoe gemachtigd door Z.E. den Minister van Oorlog, brengt ter kennis, dat tot verhooging van 's Lands weerkracht ook dit jaar de gelegenheid zal worden open- gesteld tot beoefening van het schieten. Aan deze oefeningen kunnen deelnemen alle met groot verlof of onbepaald verlof zijnde dienstplichtigen en kaderreservisten, alsmede alle overige mannelijke ingezetenen van 16-40 jaar uit de gemeenten Riggekerke, Koudekerke, Meliskerke, Nieuw en St. Joosland, Ritthem, Vlissingen, Westkapelle, Zoutelande, O. en W. Souburg, Baarland, Borsselen, Driewegen, Elle- woutsdijk, Goes, ;s Gravenpolder. 's Heer-Abts- kerke, 's Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekens- kerke, Kapelle, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ovezande, Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Hoek, Hoofd- plaat, IJzendpke, Nieuwvliet, Oostburg, Philip pine, Retranchement, Schoondpke, St. Kruis, Sluis, Waterlandkerkje, Zuidzande, Axel, Bosch kapelle, Hulst, Koewacht, Neuzen, Overslag, Sas van Gent, St. Jausteen, Stoppeldijk, West dorpe, Zaamslag, Zuiddorpe. De oefeningen zullen gehouden worden in die gemeenten waar zich minstens tien deel- nemers aanmelden en aldaar op de een of andere wijze gelegenheid tot schieten bestaat, zij zullen dit jaar gehouden worden van 15 Juni e. k, toe omstreeks 15 November d. a. v. De oefeningen zullen zoo mogelijk in elke gemeente worden gehouden eenmaal per week, bp voorkeur op Zaterdag, desgewenscht op Zondag op nader te bepalen uren. Zij, die aan de vorenbedoelde schietoefeningen wenschen deel te nemen, worden verzocht zich daartoe schriftelpk of in persoon aan te melden te Vlissingen en Neuzen op het bureel van den commandeerenden officier, in andere ge meenten bp den burgemeestar, met duidelijke opgave van naam, voornaam, ouderdom en adres. De aangifte kan het geheele jaar door ge- schieden. De Majoor, Commandant i. h. Landweerdistrict Vlissingen, Muskeijn. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Maart de volgende vonnissen uitgesproken J. A. M., oud 13 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 3.50 boete of 1 week tuchtschool. (Eisch idem). Th. d. C., oud 26 j., arbeider t« Aardenburg, is wegens mishandehng veroordeeld tot 10 boete of 10 dugeu hechtenis. (Eisch idem). D. H., van Ter Neuzen werd in hooger beroep door het Gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis wegens verkoop van aandeelen van de //Tijd- geest" zijnde deze volgens het Hof aandeelen in een ongeoorloofde loterij. Het arrest van het Hof werd vernietigd en door den Hoogen Raad werd de zaak verwezen naar het gerechtshof te Amsterdam. Woensdag werden door het Hof alhier tegen beklaagde twee geldboeten geeischt, elk van f 2, subsidiair een dag hechtenis voor elke gelboete. Het gerechtshof heeft te 's Gravenhage vriigesproken J. T., hoofdagent van Lotisico te Goes, die wegens overtredingen der loterij wet door de rechtbank te Middelburg was veroor deeld tot 2 maal f 5 boete of 2 maal 5 dagen hechtenis. Jozef K., agent van de Tijdgeest, te Hoogeveen, werd Maandag door de rechtbank te Assen veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis, ter zake dat hij geweigerd heeft de boeken betreffende die loterij af te geven aan den wachtmeester der marechaussee, die ze namens den officier van justitie op last van den Minister van Justitie in beslag kwam nemen. Woensdag werd voor het Gerechtshof te 's Gravenhage behandeld, het hooger beroep van de gebroeders W. en F.V., winkelierste Zaamslag, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, wegens het opzettelijk verkorten van de rechten hunner schuldeischers, nadat zij op 10 October 1.1. in staat van faillissement waren verklaard. Bij de inventarisatie werden door den curator, Mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, uit Middel burg, aan contanten, ongeveer 10 en aan goederen, voor een waarde van plusminus 200 gevonden. Bekl. dreven een bandel in rijwielen, naai- machines, vulkachels, lampen, enz. Later bleek, dat kort voor hun faillietverklaring door be- klaagden aan hun filiaalhouder Rademaker te Rotterdam, voor een waarde van 2700 aan goederen was gezonden. Aan zekeren v. d. Bosch, koopman te lJzendijke, waren eveneens vele goederen in depot gezonden en daar nog aanwezig op het oogenblik van de failliet verklaring van bekl. Zij hebben bij de inven tarisatie opzetteliik geen opgave gedaan aan den curator, van het verzenden en aanwezig zijn dier goederen bij Rademaker en v. d. Bosch. Beide beklaagden meenden,'dat zulks niet noodig was en deden het voorkomen, alsof beiden die goederen voor eigen rekening kochten, hoewel gebleken is, dat zjj filiaal- houders van bekl. waren. Bekl. E. Y. bekende, volgens de Tel. dat er, naar zijn meening, wel 18 duizend gulden schuld was, terwijl er zeer weinig goederen aanwezig waren. In eersten aanleg heeft de filiaalhouder Rade maker medegedeeld, dat hij 11 a 12 duizend gulden schuldig was aan bekl. De curator in het faillissement voor het Hof te's Gravenhage, als getuige gehoord, verklaarde dat hem gebleken is, dat behalve de goederen, gevonden bij Rademaker en Van den Bosch, nog tot den boedel behoorden f 1200 in depo- sito bij de Dordtsche Bank en 15 a 16 honderd gulden nog te innen van Debiteuren. Naar getuige's meening bedroegen de schulden van bekl. 23 it 24- mille en zou hoogstens 20 a 25 °/0 kunnen worden uitgekeerd. De advocaat-generaal, Mr. Wentholt, requi- sitoir nemende, begon met er op te wijzen, dat beide bekl. niet zpn te beschouwen als een paar ongelukkige slachtoffers, doch het wilde hem voorkomen, dat beiden opzettelijk verzuimd hebben opgave te doen van de verschillende goederen, die tot hun boedel behoorden. Wegens vormgebrek requireerde spr. vernie- tiging van het vonnis en opnieuw rechtdoende veroordeeling wegens bedriegelijke bankbreuk tot 1 jaar gevangenisstraf ieder, mede omdat de straf, door de rechtbank te Middelburg op- gelegd, niet in overeenstemming is met den ernst van het gepleegde misdrpf. De verdediger van bekl., Mr. F. B. Evers te Middelburg, ontwikkelde verschillende bezwaren tegen de dagvaarding en pleitte op grond daar- van vrpspraak. Ook konden bekl. niet weten, dat de goederen nog bij den filiaalhouder aan wezig waren, hoogstens konden zij zulks ver- moeden, terwijl zij ook niet konden weten welk bedrag zp nog van R. te vorderen hadden. Naar pleiters meening had aan beklaagden ten laste moeten worden gelegd, dat zij verzuimd hadden te vermelien, dat er in het filiaal te Rotterdam voor een waarde van ongeveer f 3400 aanwezig was, dit nu is niet gesckied. Resumeerende concludeert pleiter nietig-verkla- ring der dagvaarding en vrijspraak van beide be klaagden met last tot onmiddellijke invrijheid- stelling. Dit laatste werd door het Hof geweigerd. Uitspraak 18 Maart a.s. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Dinsdag 10 Maart 1914. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, burge- meester-raadslid. Aanwezig alle leden. (Vervolg.) 4. Vaststelling contingent brandweer. Overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. wordt het contingent der brandweer voor het jaar 1914 vastgesteld op ten hoogste 12 per sonen. 5. Vaststelling premien veemarkt. De Voorzitter stelt aan de orde het vaststellen der premien voor de op 2 Juli a.s. te houden jaarlijksche veemarkt. Op voorstel van den heer A. de Feijter worden de premien aangevuld met eene eerste premie ad 2.50 en eene tweede premie ad 1.50 voor het beste rund zonder tanden. De heer Wisse vraagt of de uitreiking van medailles gunstig werkt. Ware zulks niet het geval, dan konden de kosten daarvan worden gespaard. De Voorzitter antwoordt dat dit een gunstigen invloed heeft op het aanbrengen van dieren ter markt. Er wordt tegenwoordig door de fokkers veel prijs gesteld op het ontvangen van medailles. Dat ziet men op de keuringen, waar vele malen bekroonde beesten met tal van me dailles omhangen worden voorgebracht. 6. Vaststelling kohier hondenbelasting 1914. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor het kohier der hondenbelasting voor 1914 vast te stellen op een bedrag van /208. De heer Wisse acht het hoogste bedrag, voor honden die uit liefhebberij gehouden worden 2,50, wel wat laag. Hij meent dat dit best kon verdubbeld worden. De Voorzitter meent dat daar financieele schade voor de gemeente uit voortvloeien zou, daar dan veel honden zouden worden wegge- daan. De heer Wisse merkt op, dat, als er de helft werden weggedaan het voor de gemeente nog gelijk zou blijven in de ontvangsten, maar dan liepen er de helft honden minder, wat volgens hem nog genoeg is. De Voorzitter betoogt dat van een boer, die een hond op zijn erf heeft loopen, niet kan gezegd worden, dat deze louter voor plezier een hond lioudt. De heer Wisse merkt op, dat zijn voorstel alleen betrekking heeft op honden die losloo- pend op den publieken weg komen. Er loopen er tegenwoordig over het dorp, waarvoor men bepaald respect moet hebben. De heer Scheele voelt wel wat voor het denk- beeld van den heer Wisse, al is het niet dat) hij de belasting zoo sterk zou willen verhoogen. Hij meent echter dat dit wel zou kunnen ge daan worden voor de honden van de landbou- wers, die nu maar 50 cent betalen. Dat bedrag kon best tot f1 worden opgevoerd, want de tijd is voorbij dat de landbouwers er een hond of drie op moeten nahouden voor den karn- molen. Nu is het ook meer voor liefhebberij. Spreker vraagt Burg, en Weth. hierover eens te denken. Daar eene wijziging in het tarief dit jaar toch niet meer zou kunnen werken, omdat er de Koninklijke goedkeuring voor noodig is, wordt goedgevonden eventueele wijziging van het tarief te overwegen en daarover bij de begrooting voor het volgend jaar te spreken. 7. Gratificatie aan den brigadier-commandant der rijksveldwacht. De Voorzitter stet namens Burg, en Weth. voor, evenals vorige jaren, aan den brigadier- commandant der rijksveldwacht, den heer West- strate, wegens politiediensten voor de gemeente gedurende het jaar 1913 verricht, eene gratificatie te verleenen van 30. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Scheele merkt op, dat, vooral in ver- band met de omstandigheden die in de gemeente voorkwamen en de wijze waarop de heer West- strate oplrad, die gratificatie feeker verdiend is en hij ook aanleiding vindt om hem daarvoor een woord van bijzondere hulde te brengen. 8. Vaststelling ligger wegen en voetpaden. De Voorzitter stelt aan de orde vaststelling van den ligger der wegen en voetpaden. Id verband daarmede zijn ingekomen drie adressen. A. Dees Jacsz., F. J. M. de Moor, wed. Corn, de Kraker, wed. J. de Putter-Haak en J. Riemens verzoeken afvoering van het voetpad no. 38 van den ligger, loopende van den dijk van den Van Lijndenpolder naar de Polderstraat. F.J. de Moor, wed. C. de Kraker M. Dekker en- wed. J. ae Putter-Haak vragen afvoering van het voetpad no. 38 van de Polderstraat naar den Reuzenhoek. F. de Putter wenscht afvoe ring van een voetpad te Othene. Zij gronden hun verzoek op de overweging, dat de voet paden zijn ontstaan in tijden dat de wegen slecht waren, doch dat thans, nu de wegen alle verhard zijn, behoud der voetpaden over- bodig is, terwijl adressanten ook te kennen ge ven, dat de voetpaden weinig worden gebruikt, en het voldoende bekend is, dat de gebruikers van aanpalende landen er veel nadeel door ondervinden. Besloten wordt de verzoeken afzonderlijk te behandelen. De heer Scheele kan het eerste verzoek niet begrijpen, aangezien er belanghebbenden bij zijn die het pad zelf noodig hebben om hun land te bereiken en ook hun werkvolk van dien verkorten weg gebruik maken .kan. Hij meent dat het toch ook een zorg voor den landbou- wer is, om zoo mogelijk te voorkomen dat zijn werkvolk, als het gaat eten, een te langen weg moet afleggen. Vervalt het eerste voetpad, dan zal er door meerdere (personen toch nogal een omweg van beteekenis moeten worden gemaakt. Waar hier meer adressen te gelijk zijn inge- diend, is omzichtigheid ook gewenscht, daar het maar moeilijk gaat om het eene verzoek in te willigen en het andere af te wijzen. De Voorzitter meent dat elk verzoek niet ge lijk is. Het eene pad zal meer gebruikt worden dan het andere en door het vervallen van het eene kan de weg niet veel langer worden, ter wijl het vervallen van een ander pad oorzaak kan zijn, dat het publiek ver moet omloopen. De heer De Klerk merkt op dat, als men moet omloopen, het al spoedig een heel eind scheelt. De heer haas wijst er op, dat de voetpaden waar het liier-om gaat, al hebben bestaan van dat de polder ingedijkt is. De eigenaars hebben dus geweten dat ze er waren, het is geen last die hun later is opgelegd. De menschen die er gebruik van maken, het publiek, hebben z.i. recht op die paden. Hij voor zijn persoon heeft er geen belang bij, hij maakt er zelden gebruik van, maar hij meent te moeten opkomen voor het recht van anderen die er wel gebruik van maken en er hun (Weg mede bekorten. Hij is van gevoelen dat men, als er 20 personen voor zijn om zoo'n pad weg te doen, maar 5 blijven ei tegen, men het recht van die 5 niet mag bekorten. Hij erkent, dat voetpaden lastig zijn voor een boer, maar daar mag hier niet naar gekeken worden. De Voorzitter merkt op, dat, toen de polder gedijkt werd, er niets dan aarden wegen wer den gemaakt, toen waren die voetpaden beslist noodig. Nu zijn er evenwel verharde wegen en de vraag is: zijn ze nu nog noodig? Daar moet rekening mede worden gehouden. Er wordt naar het schijnt ook niet veel gebruik meer van ge maakt. De heer Faas stemt toe, dat het gebruik niet zoo druk is, maar in tijden van haast doet men het toch, omdat de weg dan veel korter is. Bij het eerste pad heeft Fr. de Jonge zeker veel belang, daar die anders langs de Poon of langs spieker moet komen, wat voor hem een grooten omweg is. De oorzitter meent, dat, als er vooruitzicht bestaat dat tegen de opheffing van het pad veel bezwaren zullen worden ingebracht, het beter is, daartoe niet over te gaan. De heer Faas meent dat er in elk geval be zwaren tegen zullen worden ingebracht, hij heeft daarvan al een en ander kunnen merken. De heer Dieleman, die in deze belangliebbende is, wil zich eenigermate ,onzijdig houden. Hij kan echter niet nalaten er op te wijzen, dat er van dat voetpad veel last wordt ondervonden en schade geleden. Het vorig j-aar was de dam open gelaten en waren koeien geloo- pen op door hem gezaaid vlas. Persoonlijk heeft spreker toen geen schade gehad, het vlas was reeds verkocht en de kooper heeft er mets van gezegd, maar die heeft bepaald no« al wat nadeel gehad, omdat de koeien er over geloopen hadden. Toen spreker Zondag thuis kwam was de heining ivan Dekker open gela ten en liepen er ook weer drie of vier beesten op zijn erf. Het zijn niet de gebruikers van het voetpad, want die zijn er niet zooveel maar de kwajongens, die misbruik maken van de gelegenheid, dat ze tiaarop worden toe«e- laten. De kinderen van spreker maken van het pad gebruik om naar school te gaan Ovengens hebben de gebruikers van gron- kunnen Ml het t>afl geen uitstaans, die kunnen alien langs een anderen kant weg De heer Scheele kan toch maar niet begrij- l "l ,de «ebruikers van gronden dat request zelf hebben geteekend request De Voorzitter merkt op, dat het de vraas hen nZH ,he™area die kunnen ontstaan voor hen, ondei de oogen hebben gezien. In elk geval Mar '!°f de Raad niets van aan te K ken die heeft alleen rekening te houden met lief publiek belang. Wordt tot°opheffing besloto en zijn er menschen die zich daardoor bezwaard ge\oelen, dan kunnen zij tegen die onheffina hetoMM11' r V°0r de onderhoudsplichtige was het voordeehger dat ze het pad kwijt waren De heer Dieleman wil nog opmerken, dat't pad zeer goed kan gemist -Worden. De heer Faas zeide zooeven wel, dat (men liel gebruikt als men haast heeft. maar als men haas heeft om ergens te komen dan pakt men een fie" Het pad is wel voor enkelen gemakkelijk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 5