Ter Heuzensche Gourant Zaterdag 1 Maart 1914. No. 60W- Loop der bevolking van Ter Neuzen. "ITFFh t s z a k e n. IPElIE^IP^Hl BXj-A-ID- Buitenland. ENGELAND. De Home Rule-kwestie, die Engeland en lerland reeds zoo lang in beroering houdt, schijnt haar oplossing te genaken, ofschoon verrassingen nog niet buitengesloten. Er wordt gemeld dat de Regeering thans met de oppositie eene schikking zou hebben getroiien en dat de wijzigingen die in verband daarmede in bet wetsontwerp noodig zijn, de volgende week door Minister Asquith in het Lager Huis zullen worden bekend gemaakt. In verband daarmede wordt verondersteld dat de Iersche kwestie finaai is opgelost en dat op 17 Maart a. s St. la- triksdag, een nationale feestdag voor de leren, de wet op het zelfbestuur in werking zal treden. De Daily Chronicle" deelt omtrent de voor- stellen der regeering mee, dat zij geen P^n heeft om Ulster van 't overige lerland at te scheiden. Ulster zal een afzonderlijke behande- ling en in bestuurszaken zal aan't stijfkoppige Ulster veel worden toegegeven. Aan de noordelijke Iersche graafschappen zullen de volgende concessies worden gedaan. controle inzake onderwijs en drankverkoop. (De poli'tie blijft, zoo bepaalt de wet, onder ryks- controle voor zes jaren.) De post blpft onder rijksbestuur. De leden van Ulster in het Iersche parlement zullen het recht van veto hebben, by wetten die zij meenen dat tegen Ulsters belangen ingaan Ulster kan, wanneer Home Rule ondraaglyk blijkt, over 5 jaren door een volksstemming zich van 't overige lerland afscheiden. Dit zijn de voornaamste voorstsllen der re geering, waarop naar thans blykt, het Ilooger- huis ook de Home Rule-wet zal aanvaarden. Oudertusschen schrijft de Londensche cories- pondent van de Tel. dd. 2 Maart aan dat blad, dat twintig aanzienlijke en hooggeplaatste Engel- schen een hoogst ernstig beroep dat naderhand groote gevolgen hebben kan, op bunne land- genooten hebben gedaan en wel, om zich tegen elken prijs te verzetten tegen de doorvoenng der wet tot instelling van een lersch parlement, voordat de kiezers zich daarover hebben uit- gesproken. 2 In het manifest der twintig wordt die door- voering, buiten de toestemming der kiezers om, #beroofd van alle moreele sanctie" genoerad en derhalve het gewapend verzet van Ulster daartegen volkomen gerechtvaardigd geacht. En om dat verzet eventueel te steunen, ver- langen de twintig van hun Engelsche landge- nooten de volgende merkwaardige verklaring ,/Ik (volgt in te vullen naam) van (deze of gene plaats), ernstig overtuigd zynde, dat de eisch der regeering, om de Home Rule Bill door te voeren, zonder voorafgaande goedkeu- ring der natie, in strijd is met den geest onzer grondwet, verklaar hierbij plechtig om, als dat wetsontwerp derwijze wordt doorgevoerd, my ten voile gerechtvaardigd te houden tot eenige handeling om dat te verhinderen en in het bij- zonderom te voorkomen, dat de gewapende macht der kroon wordt gebruikt, teneinde het volk van Ulster te berooven van zijn rechten als burgers van het Vereenigde Koninkrijk De Daily Telegraph" verneemt, dat de radicale verkiezings-agenten in het gebeele laud instructies ontvangen hebben om zich op een mogelijke algemeene verkiezing in Mei a. s. voorbereid te houden. Naar in ministeriiielo kringen verklaard wordt, beteekent dit, dat onmiddellyk na de aanneming der Home Rule- wet onder de bepalingen der Parliament Act een beroep op het land gedaan zal worden. TER NEUZEN, 6 Maart 1914. By Kooinkljjk besluit is met ingang van 1 September a. s. benoemd tot leeraar aan de Jtyks Hoogere Burgerschool te Goes de heer W. J. Noordhoek, leeraar in de Duitsche taal, aan de gemeente H. B. S. alhier. Zooals uit de advertentie in dit nummer blykt, bezoekt de commandant van het Leger des Heils in Nederland, de heer Ridsdel, aan- staande week de gemeente Ter Neuzen. staan door een aantal stafofficieren, zal hy byeenkomsten leiden in het lokaal van het Leger des Heils, in de Donze-Visserstraat. In de week van 25 Febr. tot en met 3 Maart kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhcfidea te Middelburg, 1 geval van roodvonk te Hoek en te Wolphaartsdijk, 2 gevallen van diphtentis te Kloetinge en 1 geval van die ziekte te Middelburg, Grijpskerke, Zierikzee en Overslag. Axel. Door Burg, en Weth. dezer gemeente is benoemd tot waarnemend gemeente-ontvanger de heer J. A. van Vessem, gemeente-secretaris. Hulst. De Ned. Herv. gemeente alhier, die een deel van het kerkgebouw alhier in gebruik heeft, dat voor bet ander deel door de R.-Katho- lieken wordt gebruikt, heeft een plan voor restauratie van het door haar gebruikte deel doen ontwerpen, om te trachten dat met noan- cieelen steun van het Ryk te doen uitvoeren Door Dr. Cuypers is het kerkgebouw verklaard een monumentaal gebouw te zijn. In een der lokalen van het schoolgebouw, had op Vrijdag 27 Februari 1.1., 'a nam. ten 63/, ure, de algemeene vergadering plaats van donateurs, leden en afgevaardigen vande„Ver- eeniging tot opriehting en instandhouding eener ambachtsschool te Hulst." Blijkens ingekomen stukken, waarvan voor- lezing geschiedde door den voorzitter, den heer F. van Waesberghe, is voor het jaar 1914 aan de ambachtsschool een subsidie van 6000,- en aan de daaraanjjverbonden avondvakteeken- school een subsidie van 1250,- toegestaan. In 1913 werd aan rijkssubsidie door die scholen respectievelijk 5500, en j 1000, ontvangen. Deze cijfers getuigen wederom voor de groote belangstelling der Regeering voor beide scholen en de hooge waardeenng van het daar gegeven ambachtsonderwijs. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd, na_ mededeeling van de daaromtrent door de commissie van onderzoek uitgebrachte rapporten, by acclamatie goed- gekeurd. De rekening der ambachtsschool over 1913 bedroeg in uitgaaf 13539,575, in ontvang 12756,89B en sloot mitsdien met een nadeelig saldo van 782,68. Die voor de avondvakteekenschool bedroeg in uitgaaf 1974,69', in ontvang 1919. Na deelig saldo 55,G9a. In verband met de door het ryk toegestane subsidieverhoogingen vestigde de voorzitter de aandacht op de ruime bijdragen van het rijk in de exploitatiekosten der beide scholen, zoo gunstig afstekend by de totaalbijdragen van omliggende gemeenten, als direct belanghebben- den, en den financieelen steun van particulieren. Hij sprak den wensch uit, dat die bijdragen in de naaste toekomst nog aanmerkeljjk mochten toenemen of vergrooten en dat van die gemeenten, welke nog geen subsidie verleenden, dat a'.snog mocht worden tegemoet gezien. Na eene opwekking tot de aanwezigen om door actief optreden, het aanbrengen van dona teurs, leden enz. de belangen der vereeniging j te dienen en te bevorderen, sloot de voorzitter, na rondvraag, deze vergadering. Sas van Gent. Een tweetal ingezetenen dezer gemeente schynen zich meermalen bezig te hebben gehouden met het smokkelen van saccharine naar Belgie, iets dat nogal wat vooi- deel kan opleveren, maar waaraan,jbij ontdekking, ook groot risico verbonden is. Jl. Zondag werden zij door Belgische douanen gesnapt, toen zij de waar aan hunne afnemers wilden afleveren. Zy werden te Gent in arrest gesteld. Er staat op dit feit 'zware gevangenisstraf benevens aanzienlijke boete. Koewacht. Op 6 April a. s. hopen twee echtparen alhier hun gouden huwelyksfeest te vieren. Als een merkwaardigheid dient vermeld, dat op 6 April 1864 alhier drie paren in het huwelijk werden verbondenwaarvan nog 5 personen in leven zijn, die alien nog zeer kras zijn en ouderdomspensioen genieten. Woensdag werd hier op plechtige wijze ter aarde besteld het stoffelijk oversehot van den heer Dominicus van de Vijver, gedurende tal van jaren lid van het R. K. kerkbestuur en eerelid van de vereeniging van den H. Vin- centius a Paulo. Onder het spelen van een nieuwe marche funebre door de fanfarenmaat- schappy werd het lyk na de kerkelijke diensten grafwaarts gedragen. Aan de groeve sprak de heer Jac. van de Yijver namens het kerkbe stuur een woord van afscheid, terwijl de oudste zoon van den overledene het kerkbestuur, de fanfaren en aridere belangstellenden dankte voor de laatste eer zyn vader bewezen Donderdagnamiddag werd hier eene open- bare vergadering van den gemeenteraad ge houden, waarop alle leden tegenwoordig waren. Aan de orde was vaststelling der gewone jaar- markt. Deze werd bepaald op Woensdag 1 April a.s. en wel voor paarden, runderen en ander vee. Verschillende prijzen en premien werden uitgeloofd. Na eenige discussie werden die vastgesteld als op andere jaren. Als ambte- naar voor de uitvoering der drankwet werd benoemd de heer A. van Hove alhier. De benoeming van een bediende voor de straat- verlichting werd uitgesteld tot de volgende vergadering, omdat de eenige sollicitant een hoogere jaarwedde wilde genieten dan was vast gesteld. Daarna ging de raad in geheime zitting tot vaststelling van het kobier van den hoofdelyken omslag voor het jaar 1914 Hontenisse. De schuur van den landbouwer A. Cornelis, wonende aan den Vogeldyk, nabij Kuitaart, is gisteravond omstreek half negen door onbekende oorzaak totaal afgebrand. De brand greep zoo snel om zich henen dat de knecht die in de schuur sliep geen tyd meer had om te vluchten en in de vlammen omkwam. De ongelukkige, P. Eysackers geheeten, was 66 jaar oud. Verder verbrandden nog 6 paarden, 4 koeien, 6 vaarzen, 1 stier, 2 varkens en een zeug met 9 biggen, St. Jansteen. Dinsdag werd alhier dejaar- lijkscbe veemarkt gehouden. Aangevoerd waren 7 paarden, 46 stuks hoornvee en 29 varkens. De prijzen vielen ten deel aan de volgende personen Voor het schoonste werkpaard, le prijs, S. van Dorsselaer te Clinge. Voor het schoonste 2jarig paard, le prijs, E. van Goethem te Stekene (Belgie). Voor het schoonste veulen, F. de Rechter alhier. Voor het grootste getal rundvee, L. W. d'Hooge alhier. Voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs, D. Verstraeten, alhier2e prijs, P. Dierick te Koewacht. Voor de schoonste kalfdragende vaars, le prijs, P. J. v. Dorsselaer, alhier; 2e prijs H. Ver- gauwen, alhier. Voor het vetste stuk rundvee, le prijs, H. Vergauwen, alhier 2e prijs, A. Beeckman, alhier. Voor de schoonste springstier, B. van Acker, alhier. Voor de schoonste hokkeling, idem. Voor het grootste getal varkens, C. L. Maas te Clinge. Boschkapelle. Gedeputeerde Staten hebben het Raadsbesluit goedgekeurd, om ook voor het Onderwijzend-Personeel, evenals voor de andere Gemeente-Ambtenaren, drie procent der jaarwedden by te dragen in de stortingen voor het pensioen. Stoppeldijk, 5 Maart. Toen de echtgenoote van den herbergier L. hedenmorgen per fiets naar het station te Hulst reed, gleed haar rijwiel uit, toen zij, nabij de Dubbele poort, voor een kar wilde wijken, en kwam te vallen vlak voor een mallejan met boomen, waarvan een haar reeds een paar keer tegen het hoofd gestooten had voor men goed merkte, wat er gebeurd was. Bewusteloos werd zij een cafe binnen ge dragen, waar Dr. Fr. haar spoedig zjjne hulp verleende, en haar later met zijn automobiel naar hare woning durfde vervoeren. Hoewel ernstig gekwetst is er toch geen direct gevaar. In de maand Februari hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. F. Standaert, zonder beroep, Westkolk- straat 8/10, uit Brussel. C. J. Jacobs, dienstbode, Q 157, uit Antwerpen. J. P. Jacobs, dienstbode, Q 157, uit Ubbergen. W. A. van Opdorp, dienstbode, Nieuwediep 101, uit Ostende. M. J. Kaas, dienstbode, P 72, uit Westdorpe. J. Verlinde, schilder, Tholensstraat 68, uit Brussel. R. Scheerling, dienstbode, Baandijk 35, uit Stoppeldijk. K. W. Bauts, werkman, Donze-Visserstraat 122, uit Amsterdam. P. W. Wieland, schoenmakersknecht, 2e Kortestraat 8, uit Yerseke. C. L. van Eerdeuburg, werkman, Kerkhoflaan 39, uit Zwyndrecht (Belgie). G. A. Lauret, werkman, Q 110, uit Philippine. O. Bakker, onderwyzer, Grenulaau 27, uit Rbenen. M. L. Lauret, dienstbode, Noordstraat 7, uit Antwerpen. O. van 't Hof, schipper, aan boord, uit Stavenisse. R. A..J. Riddering, dienstbode, Q 241, mit Axel. E. d Hont, dienstbode, Nieuwstraat 9, uit Boschkapelle. J. P. Lansen, meubelmaker, Vlooswykstraat 28, uit Winterswijk. E. J. Dekker, wed. v. d. Wege, huishoudster, O 170, uit Sas van Gent. P. J. Zwaal, kommies b. d. belastingen, Tholensstraat 39, uit Hilvarenbeek. P. van de Vrede, zonder beroep, O 5, uit Yerseke. C. A. van den Briel, commies b. d. post, en telegr., Westkolkstraat 8/10, uit Amsterdam. J. J. H. Hendrickx, timmerman, Nieuwediep91, uit Arnhem. E. Buys, stalknecht, Korte Kerkstraat 18, uit Koewacht. Vertrokken zyn: A. A. Herrebout, coiffeur, Lange Kerkstraat 14, naar Goes. L. Stouthamer, dienstbode, Dekkerstraat 18, naar Middelburg. H. J. Kers, kommies b. d. belastingen, Korte Dijkstraat 2, naar Roosendaal. E. Dekker, zonder beroep, O 202, naar Rotterdam. P. F. M. van den Eeckhout, landbouwers knecht, P 69, naar Hoek. J. J. Meier, veearts, Westkolkstraat 14, naar Vlissingen. D. Kaan, meubelmakersknecht, Donze-\isser- straat 60, naar Enkhuizen. J. van Drongelen, veldarbeider Q 108, naar C. Willemse, dienstbode, Donze-Visserstraat 69 naar Rotterdam. A. Tembuijser, mandenmaker, Schuttershof- weg 4,"naar Middelburg. R. J. van Driessche, werkman, Schutters- hofweg 4, naar Middelburg. J. van de Wege, werkvrouw, Smidswal 21, naar Rotterdam. H. Venema, kommies b. d. belastingen, Noord straat 94, naar Breda. C. Dhanis, werkvrouw, Q 220, naar West dorpe. V. de Nijs, dienstbode, Korte Kerkstraat, naar Hontenisse. P. F. de Paepe, schippersknecht, Q 41, naar Rotterdam. J. F. van de Vijver, veldarbeider, O 185, naar Axel. P. de Maaijer, werkman, Q 238, naar St. Jansteen. J. J. Kolijn, onderwyzer, Verbindingstraat 3, naar Goedereede. E. N. C. Cortvriendt, dienstbode, Baandijk 38, naar Rotterdam. K. Fray, machinist-electricien P 12, naar Raamsdonk. J. van der Griendt, fabrieksarbeider, Klaassen- straat 9; naar Amsterdam. J. K. de Koeijer, landbouwersknecht, Kerk- hoflaan 13, naar Zaamslag. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 Maart, de volgende vonnissen uitgesproken lo. M. R., oud 39 j., vrouw van G. v. R., zonder beroep te Koewacht2°. A. S., oud 40 j., werkman te Koewacht; 3o. P. v. d. B., oud 39 j., werkman te Koewacht, zijn wegens strooperij in vereeniging veroordeeld ieder tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. (Eisch ieder 5 boete of 5 dagen hecht.) J. A. d. L., oud 32 j., schipper te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch 15 boete of 15 dagen hecht.) M. Th. v. L., oud 67 j., wed. J. d. L. te Sas van Gent, is wegens eenvoudige beleediging veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hecht. (Eisch idem.) In besloten zitting werd tegen een 13jarigen jongen uit Ter Neuzen wegens diefstal van kolen 3 50 rf een week tuchtschool geeischt. Kantongerecht te Ten Neuzen. VAN Zitting van 6 Maart 1914. Veroordeeld zijn J. L. P., landbouwer te T®r Neuzen, ter zake van overtreding der jachtwet, tot eene boete van 0,50 subsidiair 1 dag hechtenia. J. v. d. S., bierbrouwer te Selzaete, ter zake ala voren, tot eene boete van 0,50, subs 1 dag hecht. A. F., arbeider te Ter Neuzen, ter zake van overtre ding der jachtwet, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. H. F., voerraan te Bouchaute, ter zake van overtreding der jachtwet, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. d. F., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van overtrediug der jachtwet, to.t 2 boeten elk van 3, subs. 3 dagen hecht., met verbeurdverkl. en vernietiging van het geweer. L. v. C., jager te A xel, ter zake van overtreding der jachtwet, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. J. F. F., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der wapenwet, tot eene boete van 10, subs. 5 dagen hecht., met verbeurdverkl. en vernietiging van het geweer en patronen. F. D., drogist te Axel, ter zake van overtreding der wet op de Artsenijbereidkunst, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. A. V., arbeider te Ter Neuzen, ter zake van mosselen rapen, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. L. d. V., verlofhouder te Sas van Gent, ter zake van Drankwetovertreding, tot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete. A. J. F. V., mosselvisscher te Philippine, ter zake van het verwekken van rumoer of burengerucht, tot eene boete van 10, subs. 3 dagen hecht. A. v. 11., varensgezel te Breskens, ter zake als voren, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. I d. R.H. S.P. F. P., veldarbeiders en P..R., smidsknecht, alien te Zaamslag, ter zake van te zamen en in vereeniging verwekken van burengerucht, ieder tot eene boete van 4, subs. 3 dagen hecht. J. B. D.P. J. D., schippersknechten te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van /3, subs. 3 dagen hecht. A. v. M., visscher te Axel, ter zake van overtreding van het polderreglement, tot eene boete van 0.50, subs. 1 dag hecht. C. A. B., landbouwer te Philippine, ter zake van het niet' verlichten van een op den openbaren weg geplaatst voorwerp, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. d. V., scharenslijper, zwervende, ter zake van het opgeven van een valschen naam, tot eene boete van "5, subs. 5 dagen hecht. E. P, koopman te Ter Neuzen, ter zake van een hond ongemuilkorfd en onbeheerd iaten loopen, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. S. v. G., bierhuishoudster te Westdorpe, ter zake van zonder vergunning eene openbare danspartij houden, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. E. F. v. d. B., veedrijver te Ter Neuzen en G. F. K.., landbouwer te Axel, ter zake van tieren enschreeuwen op den openbare^-, weg, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. J. v. E, winkelier te Hoek, ter zake van het werpen van vuil water in een sloot, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. G. P. M. en L. Bliedjeszangsters, zwervende, ter zake van overtreding van het politiereglement, ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. M. B., koopman te Ter Neuzen, ter zake van een berm berijden, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. H. D. IX, bierhuishouder te Axel, ter zake van met sluiten van zijn herberg op tijd, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. C. v. R., landbouwer; A. C. M zonder beroep P. F. A., koopman en I. P. D., koopman, alien te Axel, ter zake van verblijven na sluitingstijd in een herberg, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. E. F. v. d. B„ veedrijver te Ter Neuzen, ter zake van in staat van dronkenschap de orde verstoren, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. A. 1)., landbouwersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht., met vrijspraak van het meerdere.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 9