Beetenbond Zaamslag. Gemengde berichten. Advertentien. Laatste Berichten. BKGHAM'S PH.LEN Nederiandsch Tooneel te Gent, 1834-1914. Suzanna Magdalena Cornelia van Overbeeke Ongeschikt voor de Wasch. is wegens overtreding der RLjksbelastingen ver- oovdeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. H. J. V., oud 31 j., voerman te Bouchaute, is wegens als voren veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hecht. C. 11., oud 33 j., workman te Westdorpe, is weg 'lis als voren veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen keclit. S. F. D., oud 56 j huisvr. F. 1. v. A. te Sas van Gent, is wegens als voren veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. N. v. D., oud 28 j., dienstbode te St. Kruis, i3 wigens als voren veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. P. B., 50 jaren, veldarbeider te St. Kruis, is wegens als voren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. F. A. v. d. B., oud 50 j., huisvr. A. S., koopvrouw te St. Kruis, is wegens al voren veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. R. J. M. Gh. F., oud 42 j., huisvr. Ch. J. C. H. te Sluiskil (Ter Neuzen), is wegens als voren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. VV. C. R., oud 26 j., vrachtrijder te Hulst, is wegens als voren veroordeeld tot 25 boete of 5 dagen hecht. A, E. H., oud 37 j., kerbergier te Cadzand, is wegens als voren veroordeeld tot 25 boete of 5 dagen hecht. J. J. H., oud 51 j., landbouwer te Zaamslag, is wegens als voren veroordeeld tot 15 boete of 3 dagen hecht. E. P., oud 26 j., dienstbode, zonder bekende woonplaats, is wegens als voren veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecbt. P. G., oud 23 j., arbeider te St. Jansteen, is wegens rnishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. (Eisch idem). L. H. v. d. A., oud 37 j., voddenkoopman te Axel, is wegens alsvoren veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. (Eisch 25 boete of 25 dagen hecht). W. N. E., oud 19 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. (Eisch idem). F. VV. L., haisvr. J. v. d. EL, oud 24 j. te Ter Neuzen, is wegens als voren veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. (Eisch 15 boete of 15 dagen hecht). L. J. B., oud 18 j., schipper te Clinge (Nieuw- Namen, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevang. (Eisch 10 boete of 10 dagen hecht). P. P. G., oud 46 j., visscher te Ter Neuzen, is wegens het niet voidoeu aan het bevel van een ambtenaar veroordeeld tot f 15 boete of 15 dageu hecht. (Eisch 25 boete of 25 dagen hecht). J. C. d. R., oud 23 j., zonder beroep te Ter Neuzen, beklaagd van wederspannigheid, is vriigesproken. (Eisch f 20 boete of 20 dagen hecht), In de heden gehouden openbare terecht- zitting van de rechtbank werd 15 "boete of 15 dagen hechtenis geeiseht tegen J. A. L. d. L., te Ter Neuzen, wegens verzet tegen de politie. Wegens beleediging werd tegen H. v. L., uit Sas van Gent f 10 boete of 10 dagen hecht. geeischt. Ter zake van strooperij, in vereeniging ge- pleegd, eischte het O. M. tegen M. R., A. S. en P. v. d. B., alien te Axel, 5 boete of 5 dagen hechtenis. De raad van beroep voor de ongevallen- verzekering te Middelburg heeft Donderdag de beslissingen der Rijksverzekeringsbank in zake Ph. d. II. te Hulst, wed. C. A. V. geb. P. G. te Philippine en W. W. wed. S. K. te St. Jansteen vernietigd en aan klagers de rente toegekend bedoeld bij art. 369 der invaliditeitswet. Aan R. V. wed. J. v. d. P. te Lamswaarde, P. H. te Graauw, S. de R. te Retranchement, T. D. te Ter Neuzen, J. F. V. te Graauw, mej. K. geb. B. te Oostburg, P. v. T. te Hontenisse. mej. J. te Boschkapelle, M.L. D. te Westdorpe, wed. v. G. geb. B. te Kapellebrug, wed. v. H. geb. J. S. B. te Retranchement en wed. P. geb. J. D. te Clinge werden de vorderingen ontzegd. De beroepen van wed. d. B. en E. F., wed. F. S., beide te Ter Neuzen werden niet ont- vankelijk verklaard. Kantirerk als huisindustrie in Z.- Vlaanderen. In het thans verschenen derde deel van de door de Directie van den Arbeid uitgegeven z/Onderzoekingen naar den toestand in de Neder- landsche Huisindustrie", wordt ook een hoofd- stuk gewijd aan het Kantwerken, dat als huis industrie in ons land slechts wordt gevonden in N Brabant en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Over laatstgenoemde streek worden vermeld te Clinge (meest Nieuw-Namen) 140 vrouwen en meisjes die zich met borduren en stikken op tule bezig houden en 20 die kloskant maken en voorts 10 vrouwen en meisjes te Sluis die kloskant vervaardigen. De toestanden door het verslag beschreven zijn echter in Z.-Vlaan leren voor een gedeelte geheel anders geworden, aldus schrijft de Midd. Crt., daar in dit verslag wordt weergegeven de stand van zaken, gevonden bij een onderzoek ingesteld in het voorjaar van 1911. En sedert 1912 werkt de kantschool te Sluis met rijks- en proviuciaal subsidie, met het gevolg dat niet alleen het aautal kantwerksters zeer is toegenomen maar dat ook in de wijze van den kantverkoop groote veranderingen zijn gebracht. Het verslag maakt melding van de indertijd door pastoor Willemse te Clinge gedane maar mislukte poging om een verkoopvereeniging van kantwerksters te stichten. Hij meent echter dat er nog veel tot verbetering kan worden gedaan, maar verwacht dat niet van het initia- tief der kantwerksters. Bij het onderzoek vond men te Sluis 10 meest oudere vrouwen die kloskant maakten voor drie verschillende werkgevers te Brugge en ook voor particulieren. Dit is echter nu veel verauderd. Daar juist, zoo zegt het verslag, de kaut- maaksters in streken waar bet buitengewoon kostbaar product vervaardigd wordt, des ondanks een schamel loon verdienen, zoolang zij af- baukelijk zijn van tusschenpersonen en opkoopers, laat het zich aanzien, dat het onderwijs in teeke- nen, ontwerpen en uitvoeren in een school als te Sluis werd opgericht, en ook elders ge- wenscht wordt, op zich zelf niet tot het doel leidt. Daarvoor is bovendien noodig datgeue waar- naar de pastoor te Clinge streefde, n. 1. de zekerheid dat van den hoogen verkoopsprijs een behooriijk bedrag aan de werkster ten deel valt Daartoe wordt te Sluis door het bestuur der school, waarvan de burgemeester voorzitter is den verkoop geleid ook van d ekant die door de thuiswerksters wordt vervaardigd. Zonder de in deze industrie zoo beruchte tusschenpersonen wordt geleverd tot zelfs in Amerika toe. Daarbij wordt als vorm voor het loon der kantwerksters ongeveer het dubbele aangeuomen van wat haar in Vlaanderen door de tusschenpersonen wordt uitbetaald. We meenen daarom wat in het verslag over het kantwerken te Sluis meegedeeld wordt te kunnen laten rusteD, daar de cijfers en gegevens niet meer voor den huidigen toestand passen. Voor Nieuw-Namen waar 160 kantwerksters van verschillenden leeftijd werden aangetroffen wordt er in het verslag op gewezen dat daar niet zooals in N.-Brabant in hoofdzaak ge- werkt wordt voor winkeliers, maar dat het product er wordt opgekocht door lieden die in Antwerpen en Brussel vraag hebben naar alle soorten borduur- en kantwerk. Men bliift er dan ook niet bij de overoude onveranderlijke patronen, maar kiest of ontwerpt telkens nieuwe. Alle vrouwen begonnen reeds als kind met het vak, de meesten hadden haar moeder of zuster of een andere thuiswerkster tot leermeesteres. Er wordt door haar veelal 6 dagen per week den geheelen dag gewerktvoor 8 uur'smor- gens beginnen slechts eukelen, omdat de meesten aan het huishouden bezig zijn; 's avonds werk- ten er 111, waaronder ook meisjes beneden 16 jaar tot 8 a 10 uur. De gehuwde vrouwen beginnen gewoonlijk te tien uur of eerst na den middag en werkten des Zaterdags in den regel niet. Er komen zeer uiteenloopende stukloonen voor dock de uurloonen wijken weinig af van het algemeen gemiddelde, nl van lljs tot 10 cent, doch de meesten tusschen 3 en 5 cent. Het gemiddelde is 4 cent per uur. De dwang om garen bij de werkgevers te koopen is zoo goed als algemeen; terwijl ge dwongen wiukelnering slechts bij enkele kleine werkgevers ontbreekt. Er bestaat goede grond, zegt het verslag, voor de verwachting dat althans te Sluis en omgeving de sedert 1911 reeds belangrijk gunstiger omstandigheden, gunstiger zullen blijven. Bij den verkoopprijs geldt daar als grondslag een uurloon van 9 cent voor gewone en van 12 cent voor fijne kant. De carnavalpret in de verschillende plaatsen waar die gevierd wordt, loopt ten einde. Te Keulen moet het er al bijzonder prettig(?) hebben toegegaan. Daar werden tal van men- schen gekwetst in de ziekenhuizen opgenomen, terwjjl er 2 aan hunue wonden bezweken. Naar wHet Volk" meldt, bestaat het voor- nemen, den heer Spruyt, die als brievenbestelier met goed gevolg het examen middelbaar onder wijs voor staathuishoudkunde en staatsinrichting heeft afgelegd, aan het hoofdbestuur der poste- rijen te plaatsen, waarschijnlijk als adjur.ct- commies. Voor eenige dagen vermeldden wij een aan De Tijd ontleend bericht, dat in het zuiden van ons land amuletten werden gedragen als voorbehoedmiddel tegen tooverij, ziekte en onge- lukken. Thans wordt gemeld dat ook aan het noorden des lands dergelijke amuletten niet vreemd zijn. 'tKomt bv. in Drenthe voor dat menschen, die voor zeer langen tijd van hu-is gaan, van huis uit meekrijgen een mes, een vork en 'n lepel, zorgvuldig bij elkaar gebonden in een zakje, als evenzooveel amuletten, tot afwering van het kwade. De zware mist van heden veroorzaakte groote stremming in den stoombootdienst op de Wester- Schelde. De eerste boot naar Vlissingen vertrok van hier kwart voor 11 uur en arriveerde te Vlissingen half 1. De eerste boot uit Vlissingen kwam hier ongeveer 4 ure aan. Naar men ons uit Waisoorden bericht is de Prov. stoomboot, komende van Hansweert op den ouden dam te Waisoorden aan den grond geloopen, waardoor de passagiers en de post met een roeiboot moesten worden afgehaald Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Middelburg. Heden werd alhier eene alge" meene vergadering gehouden van de aandeel- houders der cooperatieve beetwortelsuikerfabriek z/Zeelandia" alhier, welke druk bezocht was. De voorzitter, de heer Jac. Welleman, opende de vergadering met eene toespraak, waarin hij mededeelde dat tot nu toe 1200 aandeeleu zijn genomen. Dit aantal acht het bestuur te ge- ring, om nu reeds tot de stichtiDg der fabriek over te gaan. Het bestuur heeft wel getracht om nu reeds cooperatief te werken en stelde zich daartoe in verbinding met de zusterfabrieken te Dintel- oord en Sas van Gent. Deze fabrieken konden echter niet de voile hoeveelheid bieten waarover deze fabriek te beschikken heeft verwerken, terwijl het bestuur splitsing niet mogelijk acht. Bij die onderhandelingen is echter reeds voor- loopige gedachtenwisseling gehouden om in de toekomst tusschen de verschillende cooperatieve fabrieken bieten om te wisselen. De voorzitter eindigde zijne toespraak met eene krachtige opwekking tot volhouden. Enkele wijzigingen in de statuten werden vervolgens in beginsel aangenomen. Voor het contractueel beschrijven door een notaris van deze wijzigingen, was niet het voldoende aan tal aandeelen vertegenwoordigd. Het dagelijksch bestuur werd gemachtigd tot het treffen van verschillende financieele regelingen. De algemeene opinie der vergaderden was voor volhouden op het ingeslagen pad. ZEETIJDING JE1N. Van 25 tot en met 26 Februari. Van 25 tot en met 26 Februari werden langs de Oostsluizen alhier 42 binnenvaartuigen op en 46 afgeschut; door de Middensluizen 15 op en 18 afgeschut; door de Westsluizen 8 op- op en 2 afgeschut. JPositie der Stoomschepen. ISUWLESfER ZlElt? Maak hem dan in orde het is gemakkelijk te doen. Zonder pijn, zonder stoornis alleen door bet heilzaam effect merkt ge al dat gjgonezeri zijt door Bestuurder: ARTHUR HENDRIKX. Zoridag 1 Maart a. s., te 2J/4 dagvoorstel- ling aan vertninderde prijzen opvoering van ,,De Spaansche Vliegnieuwe klucht in 3 bedrijven van Franz Arnold en Ernst Bach, A oorafDe A ndere nieuw tooneel- spel in een bedrijf door Desire Claeys. KOERS VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. 47.55 a 47.57' 12.- a 12.— Zoo de Heere wil en hij leeft, hoopt a.s. Zondag 1 Maart onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot en Overgrootvader, JAN ANDRIESSEN, zijn 70sten jaardag te herdenken. Dat hg nog lang moge gespaard blijven, is de wensch van Zijne dank'oare Kinderen, Behuwd-, Klein en Achterkleinkind. Sluiskil, 1 Maart 1914. Maandag 2 Maart hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, CORNELIA VAN BENDEGEM, haar 80sten geboorietlag te herdenken. Dat zij nog lang gespaard moge blijven, is de wensch van Hare dankbare Kinderen. Uit aller naam, C. DE MEESTER. Zaamslag, (Veer). Zoo de Heere wil en hij leeft, hoopt JACOBUS VAN ALTEN, den 4den Maart a. s. zijn 80sten geboortedag te vieren. Dat hij nog lang in ons midden gespaard mag blijven, is de wensch van Zijne Echtgenoote, Kinderen, Klein- kinderen en Achterkleinkinderen. Zaamslag, Februari 1914. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden, mijne geliefde Echt genoote en der Kinderen zorgvolle Moeder in den ouderdom van 50 jaar. Uit aller naam, JAC. DE ZEEUW. Ter Neuzen, 26 Febr. 1914. Ds. en Mevrouw TIMMERMAN, getroffen door de overstelpend vele en hartelijke bewijzen en blijken van belangstelling en liefde, betuigeu hunnen innigen dank aan alien, die door hunne vriendelijke en belangstel- lende liefde hebben bijgedragen om 24 Februari voor hem, tot zulk een onvergetelijken en heerlijk schoonen dag te maken. ALGEMEENE VERGADERING op Oins* dag 3 Maart, tenhuize van mej de Wed. J. PLATTEEUW, des nam. 2 uur en tevens opgaaf van beeten. HET BESTUUR. Om op duizenden manieren in de huishouding te gebruiken Maakt blik als zilver en verroest ijzer als staal. VLAG NA AM. MS Van en naar. Lading. 26 25 25 Eng. s.s. Eng. s.s. Voor Ter Weazen i River Lagan I 2272 lLouden Van Ter Weazen i River Thames 22*2 lLonden Voor (Sent I stukg. stukg. Deensch s.s. Marcelisborg Eng. s.i. Tangermunde Raul Gen. Skobelew Grenadier Seven Seas Archilles Uelg. s.s. Russ. s.s. 26 .Eng. s.i. idem Eng. barge 25 Eng. s.s. idem ;Deen. s.s 26 Zweeds s N.Kir. s.s. idem idem idem Duitsch s Russ. s.s. Eng. s.s. idem Noor. s.s. 7818 Windaa vlas 1885 Boulogne ledig 186j Goole kolen 564-7 Riga gemengd 2842 New-Castle stukg 3578 Louden idem 20!) Yarmouih baring I'm Went Juno Irwell Vordingborg ,s. Sita Hansie jTholma Astra Plato .8. Louise Gen. Suwarow Sea Gull Lancashire Coast Heimdal 2562 3091 3884 1533 3235 5368 2265 3218 1922 5351 2763 3U0 3495 Hull Goole Pillau Middlesbro Sunderland idem Randers Piliau Stettir.: Rotterdam Londen Manchester New-Castle s.ukg. 1 idem phosph. ledig idem idem phosph idem idem ledig stukg. gemengd ledig s.s. RICHARD in lading te Hull voor Genua, s.s. ELISABETH vertrekt heden van Gent naar West Hartlepool. s.s. HELENA vertrok 17 dezer van St. Raphael naar Selzaete. s.s. MAGDALENA vertrok 16 dezer van Tunis naar Rotterdam. ONKEY RAN D -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2