A I g e m e e r Nieuws- 6R Advertentieblad Zeeuwsch-Vfaasderen. Bekendmatang. 54 Jdargang, v 8 0 r Binnenland. BLAHCA'S IBI11M. 6036 Dinsdag 24 Februari 1914. BBH/STB blad. FEEILLETGH. ABONNEMENT; Per drie maandea binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor America 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich by alle Boekhande- liars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIE Ns Van 1 tot 4 regela 0,40. Voor elken regel meer 0,10. directe opgaaf van driemaal plaatsing derseltdf advertentie wordt 4* prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte bevekead Telefoon No. 25. Inzending van advertentiSn v6or 1 uur op den dag der uitgave. Bit t»l»d TenrtRnt HBBidsg., Woendtg- ten VfijdBgavond, aUgeiaBderd op feeitdagen *»U Kiamo P. M. VI* D1 MIDI, to Iisv lea Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend dat gelegenheid tot vaccinatie zal worden gegeven op Woenselsg 25 Fobruara iSt4, tusschen een en twee ure, voor hen die wonen in de kom, Hasjesstraat, Mauntsfort en omstreken op Oonderdag 26 Februari IS54, op denzelfden tijdvoor hen die wonen in het Paradijs, Boeregat en De knol en om streken, beide dagen ten huize van den geneesheer Hoek, 18 Februari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMAN3, Secretaris. Is vde Tel." juist ingelicht, dan wordt in het opcenten-ontwerp van den Minister van linancien voorgesteld te heffen20 opcenten op de successie-belasting, 20 opcenten op de bedrijfsbelasting, 25 opcenten op de vermogens- belasting, terwijl voor de naamlooze vennoot- schappen de belasting zelts met 50 opcenten zou worden bezwaard. EES2SVE KAMER. Vergadering van Zaterdag. Bij de bebandeling der Justitie-begrootmg kwam de Minister aan het woord. Hij erkende de wenschelijkheid dat de rijksveldwackters goed bezoldigd worden, maar de tegenwoordige be- zoldiging kwam hem niet onvoldoende voor. Hij is echter bereid verbetering hunner positie te onderzoeken. Het komt den Minister niet aanbevelens- waardig voor, in te gaan op bet denkbeeld om bij pro deo processen naar aanleiding van de wet op het onderzoek naar het vaderschap door de Staat de vereischte waarborgsom te doen storten. Dat er in het tegenwoordig stelsel eenige onbillijkheden voorkomen is te betreuren, maar dit kan niet voorkomen worden 20) HOOFDSTUK IX. In het ochtendblad van de ,/Chesholmer eou- rant" kon men den volgenden dag een nauw- keurig verslag lezen van de vreeseiijke gebeurte- nis, die in alle kringen zooveel opzien wekte. Het artikel meldde in een paar volzmnen een en ander over het buwelijk der gravin en het einde daarvan. Daarna volgde het nieuws om- trent het ingesteld gerechtelijk onderzoek. Het onderzoek had Maaudag ten een uur plaats in de groote zaal van het Lodger hos- pitaal in tegenwoordigheid van Lady arley en miss Blanca Norton. Als eerste getuige werd Ellen Deal gehoord, die verklaarde by de gravin gediend te hebben als kamenier en met haar van Londen te zijn gekomen. ,/Vrijdagmiddag was ik mijne meesteres be- hulpzaam by het maken van haar avondtoi et voor het diner", verklaarde zij. //Toen dat toilet gereed was, sloeg de gravin een shawl om en zeide, dat zij in het park een luchtje wilde scheppec. Ik verliet haar zonder is bijzonders aan haar te hebben opgemerkt. Later, omstreeks zeven uur kwam Johanna Pool en zei vWat Johanna Pool zei, zal ze straks zelt wel zeggen", viel de president in. //Zeg ons alles wat u zelf betreft." ,/Goed dan Omiat Johanna mij gezegd had, Hij erkent het nut van aanstelling van vrouwe- lijke beambten by de politie en het gevacgenis- wezen. Er wordt in die richting gegaan. Naar aanleiding der opmerkingen van den heer Polak verzekerde de Minister, dat vanwege het Departement van Justitie nauwlettend toe- zicht wordt gebouden op de vervolgingen die naar aanleiding van overtredingen der arbeids- wet worden ingesteld. Hij zal voortgaan met te bevorderen instelling van hooger beroep, indien, naar het oordeel van de openbare ministeries, te geringe boeten worden opgelegd. De begrooting van Justitie werd goedgekeurd zonder hoofdeiijke stemming. Daarna werden goedgekeurd 77 naturalisatie- ontwerpen. Vervolgens werd aangevangen met de behaude- ling van de begrooting van Landbouw. De heer Michiels van Kessenich verklaarde het met den Minister eens te zijn, dat in de toekomst veeleer aan vermeerdering dan aan vermindering van rykssteun voor de paarden- fokkerij zal moeten worden gedacht. Door den heer Polak werd er op aangedrongen dat de regeering met de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten zal medewerken, om onze mooie bosschen te beschermen tegeii sloopingsvandalisme, dat zijn oorsprong alleen vindt in winstmakerij. Hij drong ook aan op uitvoering van den lOurigen arbeidsdag bij de door den Minister voorgenomen nieuwe regeliug ten aanzien van den werktijd der arbeiders. Hij verklaarde dat de Minister daardoor een eerzuil zou stichten. Hij hoopte dat de Minister daarvoor overleg zou plegen met de arbeidersorganisaties, alvorens de nieuwe regeling in te dienen, omdat bij verwacht, dat van de zijde der industrieelen groote bezwaren zullen worden aangevoerd. Verder vroeg hij de meening van den Minister omtrent iuvoering eer.er verzekering tegen werke- loosheid over het geheele land. Voor kleinere arbeidsgeschillen vroeg hij rechtsprekend^ bevoegdheid voor de Earners van Arbeid. De heer Bergsma sloot zich aan by het betoog van den heer Polak omtrent het behoud der mooie bosschen. Hij bepleitte ook ingrijpende wijzigingen van de Hinderwet en van de lliolenwet. De Minister betoogde dat ongegrond is de klacht van achteruitzetting van den landbouw bij den tuinbouw, bij de deelneming van Neder- dat de gravin na het afscheid van den graaf, die naar Powsys was gereden, aan het open venster was ingesluimerd, begon ik om onze mevrouw ongerust te worden en dicht bij half negen wilde ik naar hare kamer gaan om naar haar te zienJohanna trachtte mij daarvan terug te houden. Miss Biarica had haar ver- brden in de kinderkamer te gaan. Ik kon mij echter niet langer bedwingen, omdat mijne meesteres zich aan het open venster zeker den dood op het lijf haalde. Ik ging en klopte aaD, maar kreeg geen antwoord. Ik stak de hand uit om haar te wekken en deze werd met bloed bevlekt. Gravin Norton was dood Ik vloog de kamer uit en riep om hnlp. Het geheele dienstpersoneel kwam toeschieten en ik zakte iii onmacht neer, voordat men van mij vernomen had, wat er gebeurd was. Eerst toen ik weer bykwam, kon ik alles vertellen en bracht hen bij het lijk. Het overige is bekend en meer weet ik niet". Vervolgens verklaarde William Hooper z/Sedert twintig jaar ben ik eerste kamer- dienaar in het huis van den graaf. Vrijdag- avond hcorde ik luide kreten. Ellen Deal kwam het vertrek der dienstboden binnenstormen en riep telkens weer Onze meesteres is vermoord Ik zei, dat ze verstandiger nioest zijn en be- daarder moest spreken, maar het duurde nauwe- lijks een seconde, of zij viel in zwijm. Wy j verleenden haar de noodige hulp en toen zij i bijkwam, bracht zij ons alien naar de kiuder- I kamer. Er was geen twijfel mogelijk, onze j meesteres was vermoord Ik ging onmiddellijk ar miss Blanca, om die er bij te roepen. n a land aan de tentoonstelling te San Fransisco. Hij verzekerde dat de regeering aan de paardenfokkerij steun zal blijven verleenen, zoo- lang deze zich zelf nog niet kan bedruipen. Op behoud van natuurschoon behoeft bij de regeering niet te worden aangedrongen, daarbij moet echter rekening worden gehouden met de finaucieele zijde van dat vraagstuk en de beschikbare middelen. De Minister beloofde aan den heer Polak dat hij, bij de overweging van maatregelen betreflende den arbeidsduur, niet zoo spoedig uit den weg denkt te gaan voor eventueele bezwaren van de industrieelen, bij het houden van samensprekingen met dezen en de arbeiders organisaties. Hij herhaalt, dat hij in de rich- ting wil gaan van invoering van den lOurigen arbeidsdag, voorloopig in die werkplaatsen, waarin ook door vrouwen arbeid wordt verricht. Omtrent de kwestie der werkeloosheid, kan het rapport der staatscommissie spoedig worden tegemoet gezien. Ongetwyfeld zullen voorstellen in de richting van het meer nationaal maken der werkeloosheidfondsen worden gedaan. Aan de Earners van Arbeid kan, zonder Grond- wetswijziging, geen wetgevende bevoegdheid gegeven worden. Voor zooveel mogelijk, zal de vrije Zaterdag- middag worden ingevoerd, waar zulks niet te strijdig blijkt met de belangen der industrie. Wellicht zal het reeds mogelijk zijn hem met 1 Januari 1915 alvast in te voeren voor de textiel-industrie. De Landbouwbegrooting is goedgekeurd. Nog eenige kleine wetjes werden goedgekeurd, waarna begonnen werd met de behandeling der waterstaatsbegrooting. De heer Michiels van Eessenich bepleitte spoed met de Maas-kanalisatie en de heer Smit verbetering der wegen. TER NEUZEN, 23 Februari 1914. Het weerbericht van bet meteorologisch Instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt HoogSte barometerstand 764.3 Haparanda. Laagste barometerstand 723.9 Stornoway. Verwachting tot den avond van 24 Februari. Matige, tijdelijk wellicht krachtige, zuidweste- lijke tot zuidoostelyke wind, meest zwaar be- wolkt, waarschynlijk eenige regen, ochtends iets zachter. Als volgende getuige verscheen Jim Gumming, de tuinmansjongen. Hij verklaarde z/Vrijdag omstreeks half zeven was ik in het prieel vac het park, dat reeds vry donker was, toen ik twee stemmen hoorde, die niet luid maar toch bcos klonken. Ik keek oplettender in de richting, waar het geluid vandaan kwam en zag onze gravin, De ander was een man, dien ik niet kon herkennen, want hij had zyn gelaat van mij afgekeerd hij was in twist met de gravin. Hij noemde haar Margaretha en verlangde geld van haar. Daar zij dit niet geveu wilde, verlangde hij haar juweelen, maar de gravin werd zeer heftig en gebood hem te vertrekken. In plaats van te gehoorzamen, antwoordde hij en dit zijn precies dezelfde woorden /,Geef mij je juweelen, of ik maakje buwelijk met mij aan de heele wereld bekend". Er heerschte een ademlooze stilte in de zaal. Daarna gaf dr. Nazy zijne geneeskundige verklaring. Volgens hem had een enkele stoot den dood veroorzaakthet moest een krachtige hand geweest zijn, die den dolk in het hart gestoken had. De geheime politieagent, die den dolk ge- vonden had, legde zijn verklaring af omtrent het vinden van dit voorwerp. De laatste getuige was Blanca Norton. Er ontstond gemompel en gesis, doch de president onderdrukte dit met strengheid. Zij trad binnen, haar gelaat was bleek, doch verried geeneaan- doening. Bedaard liet zij haar blik over de aanwezigen weiden. Er volgde eerie drukkende stilte, terwijl zij hare verklaring gal. Zaterdagnamiddag was het aakscbip //Spes Vera", kapt. T. Hooglander, thuisbehoorende te Wemeldinge, komende met ijzer van Rhein- hausen bestemd voor Brugge, op de Wester- Schelde zeilende ter hoogte van den Margaretha- jrolder, toen plotseling de groote mast braken het tuig naar beneden stortte. Ook de mast viel geheel ter neder een deel der luiken verbrijzelende. Daar op dit oogenblik zich uit het Zuidwesten een hevige stormvlaag ontlastte, verkeerde het scbip in nood. De kapitein heesck het noodsein. Ongeveer terzelfder tijd was van hier uitge- varen met bestemming naar Rotterdam de motor z/Jacomina Cornelia", kapitein D. van der Mast, alhier thuisbehoorende, die den toestand waarin het aakschip verkeerde opmerkte en er heen stevende. Hij wist er naast te komen en hielp, met zijne bemanning, het tuig binnenboord halen, waarna hij, de reis onderbrekende, het aakschip alhier binnensleepte. Alles bepaalt zich tot materieele schade. Zaterdag werd alhier in het hotel //Den Appel" door den architect L. de Bruijne, namens den heer A. F. Voerman, in 2 perceelen aanbesteedhet verbouwen van bet modemaga- zijn //De Ster", aan de Noordstraat te Ter Neuzen. Voor het eerste perceel (metselwerk) werd ingeschreven door de heeren Gebr. Eolyn voor 1120, P. J. Rijnberg voor 850, J. M. van der Velden voor 840 en W. P. Nieuwelink voor 820, gegund. Voor het tweede perceel (timmer-, ijzer- en zinkwerk) werd ingeschreven door de heeren F. C. Herrebout voor 1536, J. A. Rijnberg voor 1525, Er. Dieleman te Zaamslag voor f 1525, F. Romeijnsen voor 1485, en P. L. Bogaard voor f 1468, gegund. Volgens aehterstaande advertentie biedt de firma Gebrs. Cohen te Amsterdam de volledige uitgave van //De Negerhut" aan, voor den geringen prijs van 0.50. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen nuttige handwerken mej. B. J. S. Goor, van Hoek. Op last van den burgemeester van Sas van Gent is, naar aan de Midd. Crt. bericht wordt, het verlof ingetrokken van een verlofhouder ten wiens nadeele ernstige vergrypen tegen drank- en zedelijkheidswetten aan het licht zijn ge komen. Men zal zich herinneren, dat voor eenige dagen een Belg door de marechaussees gearres- teerd werd, die zyne wettige vrouw met hare 3 kinderen buiten de deur gezet bad. In ver- band met dit feit zijn zaken aan het licht gekomen, die intrekking van het bewuste verlof noodzakelijk maakten. Voor de tydelijke waarneming van het ontvangerskantoor te Oostburgis aangewezen de rijksklerk A. Schutter, van het kantoor der invoerrechten en accijnsen te Dordrecht. Koewacht. Zondagnamiddag werd ten huize van A. van Hove de tiende jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden van den R. E. Boerenbond. Ondanks het ongunstige weaer waren tamelijk veel leden opgekomen. De secretaris bracht een uitvoerig verslag uit Vrydagavond had ik twist met gravin (/Norton", begon Blanea. Ik gaf daartoe aanleiding door eene opmerking, die de gravin krenkte en waarom zij mij gebood den volgen den morgen het slot te verlaten. Ik antwoordde daarop heftig, dat ik dit nooit zou doen en verliet de kamer. Toen ik alleen was, had ik spijt over mijn heftigheid. Met het voornemen mijne verontschuldiging aan te bieden, keerde ik naar de kinderkamer terug en vond de gravin dn een diepen slaap. Ik wilde haar niet storen en verliet onmiddellijk weer de kamer. Op den drempel ontmoette ik Johanna Pool. Ik heb liaar nooit mogen lijdenik herinnerde haar op barschen toen aan haar plicht en gebood haar naar boven te gaan bij het kind. (Wordt vervolgd). COIIRAST

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1