i semes>gde ben i Laatste Berichtsn. at- in dronken toestand verbleef, wilde verwijderen, stond terecht J. d. It., zonder beroep te ler Neuzen. De eisch was 20 of 20 dagen. Wegens mishandeling van het meisje A. E. Riemens, door haar te slaan en warme thee over het gelaat te gooien, waardoor brand- wonden ontstonden, had zich te verantwoorden A. W. N. L. aldaar. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat be klaagde om schaatsen kwam vragen en de moeder van het meisje weigerde die af te geven. De beklaagde ontkende, de eisch luidde f 15 of 15 dagen. De president wees beklaagde nog op het rnstige feit. Vervolgens moest de zuster van de vorige beklaagde terecht staan, doch was niet ver- i scbenen, haar werd mishandeling van de tante van het meisje Riemens ten laste gelegd. Dit was gebeurd vlak na de vorige mishandeling op straat. Eisch 15 of 15 dagen. De raad van beroep voor de ongevallen- verzekering te Middelburg heeft gisteren uit- spraak gedaan in de zaak van 1. J. v. H te Oostburg, de beslissiug der Rijksverzekerings- bank werd vernietigd en aan klager genees- en heelkundige behandeling toegekend, dochin zijn vordering betreffende eene tijdelijke uit- keering werd klager ontvankelijk verklaard. In zake C. B., te Sluis, werd eveneens de de beslissiug der Rijksbank vernietigd en de ODderneming waarin het verzckeringspucbtig bedrijf van timmerman wordt uitgeoelend inge- deeld in gevarenklasse 31 met toewijzing van het gevarencijfer 32. In zake M. P. P. te Ter Neuzen en J.G. D. te Ter Neuzen, werden de vordering ontzegd en de beslissingen der Rijksverzekeringsbauk bevestigd. De rente bedoeid in art. 369 der invaliditeitswet werd toegekend aan de volgende klagers met vernietiging der beslissingen der Rijksverzekeringsbank ten hunne opzichte, A. M. te Graauw, wed. P. d. G. te Breskecs. P. J. B. te St. Jansteen en wed. V. te Graauw. Ten slotte werden nog aan de navolgende klagers hunne vorderingen ontzegd en de be slissingen der Bank bevestigd, C. l>. te Graauw, J. 11. te Boschkapelle, Ph D. d'H. te St. Jan steen, A. A. te Koewacht, wed. De R. te StoppeldijkJ. C. T. te Nieuw-Namen, H, 0. te Boschkapelle, P. J. F. v- 0. te Nieuw- Namen, H. A. G. te Boschkapelle, wed. V. te Graauw, P. G. te Rengstdijk, wed. v. L. te te Graauw en R. B. te Oostburg. Kantongepechi te Tea* Hesszen. De zaak-Buijs te Zundert. Naar uit Zundert aan het ,/D. v. N.-Br." gemeld wordt, staat de Boerenleenbank aldaar geheel buiten de eigenlijke zaak-Btiijs en is de oinvang der verduisteringen niet zoo groot als in den beginn^ vermoed werd. Buijs heeft geld verspeeld als Bugs en niet als kassier der Bank. Wei heeft bij van deze positie schandelijk misbruik gemaakt, want als kassier der Bank had hij gelegenhcid veelvuldig met boeren, die geld moesten plaatsen, in aan- raking te komen. Maar bij nam geld op als Buijs en als kassier der Boerenleenbank. Bij Buijs kon men 31/, pel. kriigen. Bij de Boerenleenbank 3 pet. En door dat onnoozele half procentje is een aantal boeren verleid om geld te plaatsen bij Buijs in plaats van bij de solide. onderling ge- waarborgde Boerenleenbank. De meeste boeren erkennen, schoon na eeoige aarzeling, dat ze het onderscheid zeer goed hebben geweten. Hoe kon't ook anders? Buijs heeft zelts boeren overgehaald om geld van de Bank af te nemen en te plaatsen tegen 372 °/o bij hem, Bugs. Een boer, die 1100 op de Bank had staan, nam er 1000 at, plaatste deze bij Buijs tegen 372 PCG en ^e'; tegen 3 pet. op de Boerenleenbank staan. Aan 'n ander had Buijs gevraagd wilt ge niet liever 8 7, dan 3 pet? Natuurlgk, was het antwoord, elke gulden is er een. Dan zal ik, zeide Buijs, uw geld op een andere bank plaatsen, ik heb nog 'n andere Bank, die 372 PCG geeft. En zoo verleidde bij de menschen, vvaarna bij hun op bet barte drukte, dat ze aan niemancl er over spreken mochten. Het bestuur der afdeeling Zundert heeft Zondag'ochtend, toen de kerk uitging, bekend gemaakt, dat ieder met z'n boekfe op het kan- toor der Bank moest komen. Van de 500 boekjes zijn er tenslotte niet meer dan twintig meer of minder in wanorde gebleken. Dat is al erg genoeg, het zij grif toegegeven. Er zijn bedragen bij van 5 en 7 duizend gulden, die zoek zijn en ook enkele bonderden guldens van arbeiders. Hoe hoog het bedrag preeies is, dat bij Buijs is geplaatst in plaats van bij de Boerenleenbank is nog niet vastgesteld. Een oude dienstmeid had geld aan Buijs ge- gegeven om er een effekt voor te koopeu. Zij kwam in 't cacbot bg Buijs en jammerde och, dat ge mijn zuurverdiende centen bebt kwijlge- maakt Ze zijn niet kwijt, antwoorde Buijs, het effekt is gekocht en ligt bij Van Mierlo te Breda in de kluis. De oude dienstbode blij. Maar ze was nu pienter genoeg om aan Bugs een bewgsje van haar eigendomsrecht te vragen, Watzekreeg. Vroeger had den man zoo maar eenige bonderden guldens gegeveu, zonder daarvoor eenig bewijs te vragen. Zoo werd Buijs in Zundert vertrouwd. Twee gevallen van fraude zijn ontdekt en door hem in tegenwoordigheid der Justitie be kend. Ten eerste is door hem ontvangen eejn som van 550 en geboektde 5 is later uit- gekrast in de boeken van de Boerenleenbank en de f 500 zijn verdwenen uit de ktts. Ten tweede heeft Buijs een boer overgehaald om 1000 van de Boerenleenbank af te nemen en deze te plaatsen op de Bank Buijsde quitantie, weike de Boerenleenbank noodig had voor de betaling van deze f 1000 is niet door den boer, maar door Buijs met den naam van den boer geteekend. En dan is er nog een derde quitantie, ge teekend door iernand, die lezen noch schrij ven kan. Hebt gij ook deze quitantie valschelijk beteekend, is aan Buijs gevraagd. Dat weet ik niet. Maar de man kan lezen noch schrijven. Ik geloof, dat ik zijn hand heb vastge- houden en hem zoo heb laten schrijven. Dit klinkt niet heel waarsc'bijnlijk, maar voor de arrestatie was het laatste feit n et meer noodigde twee andere waren voldoende. Zooals men weet zou B. Dinsdag getrouwd zijn met een zeer achtenswaardig meisje uit Zundert. Aan zijn bruid beeft hjj uit Brhda ven, dat bij ziek was, en dat er dus vooreers van het huwelijk niet zou kunnen komen Den volgenden dag, Vrijdags, is de broer der bruid gewaarschuwd, dat 't met de geldzaken van Bugs niet in orde was. Deze heeft toen zijn zuster opgezochtmet deze is V.jj naar Bugs gegaan en aan hen beeft Buijs bekend, dat hg in moeiiijkheden zat. Decadviseur is toen gewaarschuwd, deze beeft -d#- inepectie uit Eindhoven ontboden, welke on- middellijk de boeken nagezien en alle in leggers met hun boekjes heeft opgeroepen. De boven- omschreven vervalschingen in de boeken en op de quitantie zijn daarop ontdekt, waarna de marecbaussee gewaarschuwd en Buijs gearres- teerd is. Nader verneemt het blad dat Buijs Woensdag door de arrondissements-rechtbank te Breda in staat van faillissement is verklaard. Te Harlesden bij Londen heeft, volgens de N. R. Crteen werkman Vrijdagavond zijn vrouw en drie kinderen bet oudstC vier jaar en het jongste eeu paar maanden oud met scboenveters geworgd en daarna zichzelf op- gehangen. Denzelfden avond beeft te Tonbridge, ook bij Londen, de eigenaar van een wasscherij, een weduwnaar, zijn drie kinderen zes, vijf en drie jaar en daarna zich zelf doodgeschoten. In Duitsch Zuidwest-Afrika heeft de wi- chelroede bij het zoeken naar water opnieuw goede diensten bewezen. Op de hoeve van den heer Dietz bij Karibib had men behoefle aan een wel. Daarom werd de hulp van den roede- looper Alex irigeroepen, die spoedig een plaats aanwees waar water onder den grond stroomde. Men stiet daar ook op eeu waterader, vijf meter onder deu grond. Om te beproeven of zij vol doende water gaf, pompte men met verscheidene pompen eenige uren lang, Elk uur werd on- geveer 75 M3. boven gebracht, en na drie uur pomp ens was de waterspiegel nog niet gedaald. Een Londenscb chauffeur heeft een tochtje gemaakt dat hem lang zal heugen. Zekere Lee Bond te Lyndhurst buurde n.l. een automo- biel, baalde, zoodra de chauffeur gezeten was een revolver voor den dag bield die voortdurend op den chauffeur gericht en dwong deze zoo- doeude 30 uren lang van plaats tot plaats door te rijden. Was de benzine op dan werd ge- stopt, in het eerste het beste hotel of bij den een of anderen winkel werd onder bedreigingen de voorraad aangevuld en dan ging het weder verder. De ongelukkige chauffeur viel ten slotte haast om van vermoeidheid ook Bond dommelde nu en dan in, maar steeds bield bij de revol ver vast in de vuist geklemd. Na dertig uren waren zij weder op bet punt van uitgang. Bond, die blijkbaar krankzinnig is, werd na zijn terug- keer door de politie opgepakt in zijn turn waar bij met een revolver in de hand rondliep. Uit het dorp Woell in het Maasdeparte- ment was een jaar geleden een meisje van 18 jaar, Eugenie Levieux, verdwenen. Men hield bet er algemeen voor, dat het arme kind ver moord was, geen spoor was er meer van het meisje te ontdekken. Het meisje is nu ecbter teruggevonden. Gendannen hebben haar ontdekt te Pont a Mousson, niet zoo heel ver van Woell in het departement van Meurthe-en-Moezel. Sedert een jaar leefde Eugenie daar in een schuur, verborgen in een groote kuip, zooals er bij de wijnbereiding gebruikt worden. Eugenie is daar verborgen geweest sedert haar patroon haar een jaar ge leden ontsloeg, omdat ze een vrijer had. De twee gelieven waren na het ontslag van het meisje bang geworden, dat ze van elkaar gescheiden zouden worden en zoo verborg de jonge minnaar zijn meisje in een wijukuip, waar hij haar iederen dag met duizend voor- zorgen haar eten kwam brengen. Aan ieder, die het hooren wil, vertelt Eugenie, dat ze geheel uit eigen wil een jaar in haar ongemakkelijk huis doorgebracht heeft. het bestuur van den ..polder Uoegors c. a., te Axel, over verontreiniging van de polderwater- gangen en de kreek, door afval van de coces- ovens te Sluiskil, dat met tberr benzol en der- gelijke stoffen vermengd is, waardoor en de viscb ziek zou worden en bet ook gevaar zou opleveren voor menscb en dier. Tevens werd geklaagd over de ontzettende massa's rook en gasstoffen, welke die ovens verspreiden. De commissie bericht dat de klacbt, betref fende de verontreiniging van het water juist is. In de watergangen en vandaar in de kreet komt terecht bet kalkwater van de sulfaat- fabriek en water dat verontreinigd is door olie en teer. Uit een gesprek met de commissie bij een bezoek rondleidenden hoofdambtenaar der fabriek, kreeg zij den indruk, dat reiniging van het water voor den afvoer, wel mogelijk is. Naar hare meening kon het polderbestuui handelend optreden om aan die waterveront- reiniging een eind te maken. Gegrond is de klacht over de massa's root en gasstoffen inderdaad wordt de atmosteei in den omtrek der cokes-ovens beduidend be- dorven, terwijl de daken der buizen met zwart bedekt worden, waardoor ook het regenwatei verontreinigd wordt. Of daartegen evenwel iets te doen zal zijn, acht de commissie twijfelachtig, Nu door den hoofdinspecteur zelve, met dt heeren Jhr. De Graeff en Oosterbaan, de toe- stand persoonlijk is opgenomen, hoopt zij, dat mogelijke maatregelen niet acbterwege zullei blij ven. De cokes-ovens, waarvan blijkeus bet voreu- staande de bevolking van Siuiskil de schaduwzijdes van de vestiging eener groote nij verheidsinrich- ting ondervindt, werd sedert het in exploitatii komen meermalen door de commissie bezocht Het bleek haar dat de hygienische verzorginj der talrjjke arbeiders aldaar nog ai wat te wenschen overlaat. Er was nl. geen privaat voor hen aanwezig, wasch- en badgelegenheii ontbraken geheel, terwijl ook drinkwatervoor- ziening zeer on voldoende was, daar dit slechti in vaatjes beschikbaar werd gesteld. Het behoeft geen betoog dat het gemis vat wasch- en badgelegeuheid en van overvloed vat goed drinkwater voor werklieden, waarvan eet groot deel geheel den dag werkzaam is vooi gloeiende ovens" en veel kolenstof eu gasset inademt, sterk moet gevoeld worden en dat ver- andering daarin een eerste eisch is. De com missie hoopt dan ook dat het reeds gereleveert bezoek oolf in dit opzicht vrucbt zal dragen, Gunstig werd geadviseerd op een stratenplat in verband met de ontmanteling der vesting Ter Neuzen ingezonden door den direeteur der registratie en domeinen. Bij vernieuwing werden Burg, eu Weth. vat Ter Neuzen gewezen op den slecbten toestani eener sloot achter de huizenrij Q 80 en volgendt te Sluiskil, begrensd door de weiden van Kielmau, Als gevolg daarvan werd het bestuur van det polder Coegors aangescbreven die sloot, dieneudt tot afvoer van binnenwater van dezen polder, te doeu uitgraven en schoonmaken naar aan- leiding eener opmerking van de commissit werd door Burg, en Weth. van Ter Neuzet bet bestuur van den Pierssenspolder aange scbreven den greppel, langs den weg sectie G no. 1489, te Sluiskil, die geheel vervuild was, te verbreeden en uit te diepeu. Wordt vervolgd.) Jicl Ver sting van de Gezondheidtico'nmistsie wier zetel is g eves tig d te Ter Neuzen, over het jaar 1913. Aan het verslag van bovengenoemde com missie, nitgebracht aan den hootdinspecteur van de volksgezondheid voor Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland en Utrecht, ontleenen wij dat de algemeene toestand der volksge zondheid, in de gemeenten tot het ressort der commissie behoorende, gunstig genoemd mag worden. Epidemien kwami'n niet voor. Er waren minder gevallen van roodvonk te boeken dan het jaar te voren, evenwel kwamen enkele gevallen van diphteritis meer voor, terwijl febris typhoidea voor zoover de commissie bekend is, niet voorkwam. De toestand van de waterleiding, welke o. a. het afloopwater der suikerfabrieken te Sas van Gent en Belgie, benevens van de stijfselfabriek te Sas van Gent, naar de Schelde afvoert, bleef in zooverre onveranderd, dat geen verbetering intrad. De commissie ervoer integendeel, dat in de laatste maanden de stank daarvan bijzonder erg en walgelLjk was, zoodat zelfs te Ter Neuzen bij westelijke winden die stank herhaaldelijk dpi'delijk te merken was. t)oor den inspecteur, Jhr. De Graeff werd om bericht, en, zoo mogelijk, om advies in handen der commissie gesteld eene klacht van Ylissingen. Door de directie der beide bioscoop-ondernemingen alhier zijn de door hen; te vertoonen films onderworpen aan de censuut van de aldaar opgerichte bioscoop commissie Middelburg. Door Gedep. Staten van Zee' land is beuoesnd tot 2den klerk ter provincial: griffie de heer P. W. Adriaansen, tbans notaris- klerk te Middelburg. >s Gravenhage, 20 Pebr. Eerste Kamer, Ook morgen en aanstaanden Maandag zal worden vergaderd, in verband met de behandeling det; begrooting van Justitie. De heer Starkenbosch critiseerde de groote bemoeizucht van sommige Kamers van Toezicht op notarissen, o a. blijkende uit bet optreden der Middelburgsche Kamer tegen notaris Van Dalsum te Hulst. De heer Van den Berg bepleitte de wenscbe- lijkheid, dat ook in steden waar decommissarissen; van politie zijn, den burgemeester de bevoegd- heid zal worden gegeveu persoonlijk op te treden als j ustitieel ambtenaar. De heer Drucker bepleitte bestrijding van^ den woeker, bijv. door opneming in art. 16; van het wetboek van strafrecht van eene bepaling, dat nietig is een overeenkomst, waarbij een der partijen misbruik maakt van nood, domheid of lichtzinnigheid der andere partij. De heer Bergsma bestreed het betoog van den heer Van den Berg en drong aan op sneller kortrecht, vooral in bet belang eener betere bestrijding der tuchteloosheid. De heer Hovy klaagde over te geringe sub- sidie van wege het rijk voor de verpleging van regeeringskinderen, Bij bet verder debat noemde de beer Polak een schandaal, de wijze waarop de overtredingen der arbeidswet worden berecht. n7 u »nn Si v niyhnnrn matroos te Gotenburg, ter sake als wen, iedertoteenc Wegens mishandeling yan A y. Dixhoorn ^gen faeeht stond L. H. V. d. A. Uit Axel terecnt. uetUlge j jj bootwerker ter Ter Neuzen, ter zake van y. Dixhoorn zeide dat er een onderlinge scheld- j openbare dronkenschap bij tweede herkaling, tot hech- partij plaats had en dat beklaagde hem met tern* van te Ter Neuzeil) ter zake van de vuisten en een stoel op het hoofd en den rug openbare dronkenschap bij herbaling, tot eene boete sloes, dit deed niet veel pijn. van subs. 3 dagen hecht. 01 I j jm„Un on wept nipt wat tt G. d. R., bootwerker en P. J. M., zonder beroep, Beklaagde was dronken en j kei(jen te rper Neuzen, ter zake als voren, ieder tot hi} deed. j hechtenis van drie dagen. Eisch f 20 of 20 dagen. i c. d. R., bootwerker te Ter Nenzen, ter zake van J openbare dronkenschap bij vierde li<-rlialing tot Wegens verzet tegen de polltie toen zq hechtenis van 3 dagen en plaatsing in eene Rijkswerk- hem van de psbaan te Ter Neuzen waar hp nrichting voor drie maanden. C. d. R., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot hechtenis van 3 dagen en plaatsing in een Rijks- werkinrichting voor drie maanden. C. d. R., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot hechtenis van 3 dagen en plaatsing in eene Rijks- werkinrichting voor drie maanden. C. d.-R., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot hechtenis van drie dagen en plaatsing in eene Rijks- werkiniichting voor drie maanden. In de zaak tegen J. J. M., voermansknecht te Ter Neuzen, teiuggave bevolen aan de ouders, zonder straf. Zitting van 20 Januari 1914. leroordeeld zijn J. J. v. D., melkboer te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, tot eene boete van 0,50 subsidiair 1 dag hechtenis. C. G. en E. J. d. W., fabriek6arbeiders, ter zake van schelpvisch graven, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. 11. VV., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van Drankwetovertreding, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. J. E. v. D., landbouwersknecbt te Axel, ter zake van le het fietsen zonder licht en 2e een valschen naam opgeven, tot 2 boeten elk van 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. J. S., steenbakker te Westkerke, ter zake van het fie sen zonder bel, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. T p. landbouwer; D. E. D., landbonwer; a. H. arbeider; M- G., landbouwersknechtF. K., landbouwer; J. P. B.. landbouwer, alien te Zaamslag, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. LI S J. H., zonder beroep te Axel; J. v. a. v., slager te Bassevelde - J. S„ arbeider - E. V.. arbeider beiden te Westkerke, alien ter zake als voren, ieder tot eene boete van j 2, subs. 2 dagen hecht. C. G., koopman te Bouchaute, ter zake als voren, tot eene boete van 1, boete subs 1 dag hecht. P. D. fabriekaarbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 1, subs. 1 week tucbtschool. C. L). landbouwersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 1 week tuchtschool. A. K, koopman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eerie' boete van 1, subs. 1 dag hechtenis. J. C. O., timmerman en C. S. arbeider, beiden te -.er Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van/ 1, subs. 1 dag hechtenis. M. B., koopman; K. J. H., deurwaarderH. U M., arbeider, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hechtenis. J. D., varensgezel J. F. F., zonder oeroep v. d. E., klompenmakerE. d. F., zonder beroep A. C., spoorwegbeambteJ. S., bootwerker; G. L v. d. B, schippersknechtP. P. V., visscher; A v d 11, bootwerker; J. 11., bootwerker; J. 1 d. F., varensgezel A. L. B., varensgezel; I. S., varens gezel J. d. R., varensgezel M. N. M. H., sjouwei- man, alien te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van J 2, subs P. F. v. K.. bootwerker; I. S-, bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. GO varensgezel en P. J. D., bootwerker, ter zake als voren bij herhaling, ieder tot hechtenis van 3 dagen J. A., arbeider te Axel; F. H., arbeider teSasvai Gent- ME. J. v. W., werkman te Westdorpe; S. R.,' Siager te Philippine; 1. A., matroos en C. B. p.:,' r D P ST

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 6