Gemengde berichten, Landbouwberichten. Axel. Zondagnacht is op de Sassing, onder deze gemeente, en vlasschelf verbrand. Verze- kering dekt de schade. De oorzaak in onbekend. Door de pogingen die verschillende toegesnelde personen aanwendden, werd het brand vatten van een tweede schelf voorkomen. Stoppeldijk. Door bet muziekgezelschap alhier is besloten om, brj voldoenden financieelen steun, dit jaar een festival te organiseeren, op 5 Juli a.s. Middelburg. In een Dinsdag alhier gehouden vergadering van de vereeniging Het Middel- burgsch Mnziekkorps werd medegedeeld dat de rekening over 1913 sluit met een kwaad slot van /524.61 en dat indien spoedig niet meerderen steun wordt verkregen het bestuur zal voor- stellen in de najaarsvergadering de vereeniging te ontbiuden of dat het zijn functie zal neer- leggen. Met de ontbinding der vereeniging zou Middelburg het korps verliezen dat hier bijua alle concerten geeft en dat bij de inge- zetenen en ook bij tal van personen die in de zomermaanden te Middelburg vertoeven als muzikaal hoog staande staat aangeschreven. De premiekeuringen van paarden vanwege de Provinciate regelingscommissie zullen dit jaar o. m. plaats hebben te Hulst op 26 Februari, te Axel en te Oostburg op 28 Februari. DE O L. Is de mol nuttig of is hij schadelijk voor den landbouw Deze vraag heeft al menige pen in beweging gebracht om haar te beantwoorden en tot een eenstemmig besluit is men tot hiertoe niet gekomen. De Friesche Maatschappij van Landbouw heeft daarom aan de practische iandbouwers in die provincie hunne meaning daaromtrent gevraagd. Ingekomen zijn 28 antwoorden 22 daarvan zijn tegen, slechts twee zijn voor be- scherming van den mol en in 4 antwoorden spreekt men zich niet uit. Vrij algemeen is men het er over eens, dat de mol schadelijk is voor de weilanden, doordat hij zijn gangen dicht aan de oppervlakte maakt, waardoor het daarbovenstaande gras minder- waardig wordt of sterfthet werken met de maaimachine door de door hem opgeworpen aarde bemoeiljjkt en de waterafvoer wordt belem- merd door het dichtwroeten van greppels en aarden buizen. Ook in bouwland kan de mol op deze wyze schade aanrichteu vooral nadeelig kan hij zijn in vlasland. Verder wordt er op gewezen cp de schade welke de mol aan polderdijken toebrengt. In enkele antwoorden wordt opgemerkt, dat het met de uitroeiing van den mol nog niet zoo'n vaart zal loopen, als wel wordt beweerd. Onze ondervinding heeft ons geleerd, dat het den mol gaat als tal van andere dierenhij heeft zijn nut, maar hij veroorzaakt ook schade er zijn plaatsen, waar zijne tegenwoordigheid zeer gewenscht is, er zijn audere waar hij noodzakelijk moet geweerd worden. Dat alles hangt af van omstandigheden en men moet den eigenaar van den grond, dien hij bebouwt, vrijlaten om naar die omstandig heden tegen den mol op te treden zonder dat dit optreden mag overgaan in eene stelselmatige vervolging, want niet3 wreekt zich erger dan een stelselmatig verbreken van het evenwicht in de natuur door eene onafgebroken vervolging van dieren die naast eenige eenige schade ook groote voordeelen aanbrengen, waarbij gewoonlijk het nut wordt over het hoofd gezien, terwijl de schade veel te breed wordt uitgemeten. Y. v. 0. (Zeeuwsch Landbouwblad). RECHTSZAKEN. Overtreding Loterijwet. De kantonrechter te Deventer wees Maandag vonnis in zake W. R., sigarenwinkelier, beschul- digd dat hij op 12 Januari 1914 in zijn winkel als agent van de N. V. Tijdgeest in voorraad had 3 °/0 aandeelen in een premieleening 20ste serie van de Tijdgeest, welke stukken, in werke- lijkheid zouden zijn aandeelen in een loterij, waarvoor geen toestemming is verleend. Het Openbaar Ministerie had, naar getneld is, ontslag van rechtsvervolging geeischt. De kantonrechter heeft thans overeenkomstig dien eisch beslist. Het voornaamste gedeelte van het vrijsprekend vonnis luidt aldus z/dat voor het uitgeven van een dergelijke premieleening niet de door de loterijwet 1905 vereischte toestemming noodig, en derhalve het ten verkoop in voorraad hebben van aandeelen in een dergelijke premieleening niet strafbaar is. (Hbl.) Te Yenlo is een lampenist tusschen de buffers van een trein geraakt en aan zjjn wooden overleden. Naar de N. R. Ct. meldt is Zondagnacht vermoedelijk sabotage gepleegd aan de Boom- brug te Dordrecht. Toen zij geopend was om een boot door te laten, kon de brug niet meer gesloten worden en men vond toen in het kamrad een moer, die van de brug was losge- draaid. Een paar tanden van het kamrad waren gebroken. Te Veenendaal is, zoo meldt het Vaderl., het echtpaar A. J. aangehouden, hetwelk zich schuldig heeft gemaakt aan oplichterij van de Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Ranswoude. In deze gemeente woonde een man, even- eens J. genaamd. Deze was overleden. J. ging op naam van den overledene steeds onder- houd halen te Ranswoude. Zijn vrouw deed dit ook, zoodat het mes aan twee kanten sneed. Een hevige vechtpartij, waarbij met messen is gestoken, heeft Zondagavond plaats gehad in een bierhuis aan de Anjerstraat te Rotterdam. Het ging om een meisje, dat die inrichting bezocht. De twist liep zoo hoog, dat twee breeders, Duitsche stokers, hun messen trokken en daarmede hun mededingers te lijf gingen. Die mededingers waren een Duitsche schippersknecht, die een steek achter het linker- oor kreeg, een. andere landgenoot, die messteken ontving in den rechterarm, de linkerzijde en in de rechterzijde van den hais en een derde, die een steek in den hals opliep. Na te zijn verbonden, zijn de verwonde scbip- persknechts naar het ziekenhuis gebracht, waar alien ter verpleging zijn opgenomen. Van geen hunner is de toestand levensgevaarlijk. De twee stokers zijn kort daarop gearresteerd en naar het politiebureau aan de Nassaukade overgebracht. (N. R. Crt.) Aan het douane-kantoor van het grens- station Hassum (bij Gennep) wordt Zaterdag a.s. weder een partij Inciters verkocht, herkoms- tig van verschillende smokkelaars, van wie ze in beslag genomen werden, wel een bewijs, dat er voor deze soort ffbijverdienste" nogal lief- bebberij bestaat. Het eigenaardige is echter, dat deze lucifers slechts worden verkocht op voor- waarde, dat ze weder uit Duitschland uitgevoerd worden naar Nederland wat onder toezicht der kommiezen plaats vindt. Van deze uit Neder- land geexporteerde goederen moeten dan aan de Nederlandscbe grens de als voor uit het buitenland komen verschuldigde rechten worden betaald. Nabij Jemmingen (Gr.) in de buurt van Nieuwe Scbans zijn in een graf de overblijfselen gevonden van zes paarden en zes ruiters met wapenrusting en gouden sporen. Zezijnwaar- schijnlijk daar gesneuveld. Op de markt aan den Goudschesingel te Rotterdam is Woensdag van de koopvrouw J. van W., van den Crooswijkschenweg, een wageu met manufaeturen gestolen, een vvaarde van f 700 vertegenwoordigende. De dief reed met den wagen naar het Noordplein, waar hij J. 0., uit de Agniesestraat, aansprak en met hem overeenkwam, dat hij de manufaeturen voor gezamen'ijke rekening zou uitventen. J. 0. reed met den wagen naar de Bergschelaan, om met den verkoop te beginnen, maar nog voor hij iets verkocht had, werd hij al aangehouden. De dief bleef onbekend. (Rott.) Belangrijke verduistering Over de arrestatie van een kassier eener Boerenleenbank te Zundert (Noord-Brabant) wordt van daar aan het Dgbl. v. Noordbr. het volgende geschreven Alhier is aangehouden een zekere kassier van de Boerenleenbank en Secretaris van den N. C. Boerenbond, afdeeling Zundert, een tot nu toe algemeen geacht en vertrouwd man, die echter van dit vertrouwen een schandelijk misbruik schijnt gemaakt te hebben. De Boerenleenbank geeft officieele boekjes uit, waarin het bedrag van het gestorte geld geschreven wordt, B. echter hield er eigen boekjes op na en gaf dan den boeren 'n half percentje meer. Ook schijnt hp geld op losse quitanties geind te hebben en zich tevreden hebben gesteld met de onderteekening van een B. Met het aldus ge'inde geld, beloopende vele duizenden, heeft B. naar men zegt, gespeculeerd hij moet in relatie hebben gestaan met een firma te Amsterdam. Er wordt gevreesd, dat een groot deel van het gestorte geld zoek is. Preciese gegevens ontbreken, daar de inspecteur van de ieenbank, de heer Dr. Dekkers, uit Eindhoven, de zaak alsnog onderzoekt. B. is door de marechaussee opgepikt en in het cachot opgesloten men verwacht het parket uit Breda. De kwade practijken duren al minstens 3 jaar Er kan dus een heel bedrag zijn zoek gemaakt. Een vermakelijke vergadering. Het bestuur van de Oranje-vereeniging te Harder- wijk besloot, naar het Hbl. meldt, ten gevolge van een minaangename samenwerking met den eere-voorzitter, den burgemeester, tijdens de Onafhankelpkheidsfeesten, eenparig het bijltje er bij neer te leggen. In de algemeene ver gadering van eergisteren poogde de burgemeester het bestuur te behouden, echter tevergeefs. Men ging dus over tot stemming voor elf bestuursleden. Bijna alle stemmen waren uit- gebracht op bejaarde weduwen en oude dames, tot uitbundige vroolijkneid van de vergadering. De burgemeester verwijderde zich terstond na de eerste stemming. Tot middernaeht bleef men stemmen, doch de pret zat er zoo in, dat men niet tot een resultaat kon komen en een nieuwe vergadering zal worden uitgeschreven. De vereeniging teld 300 leden. Jeugdige misdadigers. In de rue Ganthey te Parijs woont, zoo meldt het R. N., een dame alleen in een huis, dat haar eigendom is en dat zij geerfd heeft van den graaf Alfred De Liezeville. Ofschoon zij, zeer burgerlijk, mevrouw Moreau heet, noemt men haar in die buurt z/de gravin" en er worden, terecht of ten ou- rechte, geruchten verspreid, dat zij schatrijk is. Dit bracht twee jongens uit de buurt, Marquet en Carbon genaamd, 15 en 16 jaar oud, op de gedachte, //de gravin" te gaan bestelen. Het was echter niet gemakkelijk om toegang tot de woning van mevr. Moreau te krijgen, want zij leeft zeer teruggetrokken en is wan- trouwig van aard. Om hun doel te bereiken schreven de twee schavuiten een brief, dien zij onderteekenden met den naam van den prefect van politie en die dienst zou moeten doem om hen als politiebeambten bij de dame te intro- duceeren. Jammer voor hen spraken zij dat mooie plan- netje af in een koffiehuis en zoo werd het afgeluisterd door twee echte politiemannen, die hen daarop in het oog hielden. Toen zij dan ook een paar dagen later met hun brief naar mevrouw Moreau waren gegaau en inderdaad reeds binnen gelaten waren, kwamen weldra de twee echte politiebeambten hun achterna en rekenden hen in. Men vond op een hunner een groot mes en zij bekenden, dat zij voor- nemens waren //de gravin" te berooven en haar, zoo noodig, ook te vermoorden. Zij wilden geld hebben om te gaan reizen en de wereld te zien. Er is kans op, dat zij inderdaad een reis zullen gaan maken, maar dan op staatskosten. Nog twee hoopvolle jongelui werden in de avenue Niel te Parijs voor een poosje onscha- delijk gemaakt. Daar woont het echtpaar Lowen- stein. In een nacht van Vrijdag op Zaterdag werd- mevr. Lowenstein wakker door het geluid dat een man maakte, die, met een masker voor in haar kamer sloop. Toen hij zich ontdekt zag, trachtte hij de dame onder haar kussens te smoren, maar zij bood krachtig weerstand en schreeuwde om hulp, waardoor de indringer op de vlucht sloeg. Daarna ging zij naar haar man, die in de aangrenzende kamer sliep en de heer Lowenstein schijnt een gezond slaapje te hebben door het rumoer niet wakker was geworden. Zij wekte hem en vertelde het gebeurde, doch hij zeiGe zult gedroomd hebben". Mevr. Lowenstein hield echter vol, dat er dieven in huis waren en eindelijk telefoneerde baar echtvriend aan den portier, die de politie waar- schuwde. Deze -doorzocht het huis en vond twee jongens van 19 jaar, die op een bank op de binnenplaats zaten. Emile Chapius en Rene Favre genaamd. Zij bekenden, dat zij bij den heer Lowenstein hadden ingebroken. Zij waren 's morgens reeds in huis geslopen, hadden zich den geheelen dag in den kelder verscholen en waren 's nachts naar de woning van het echt paar gtgaan. Favre was in de keuken ge- bleven, terwijl Chapius zich naar de slaapkamera had begeven, waar hij de bewoners had willen chloroformeeren. Een jong auto-chauffeur, Marius Clair, 28 jaar oud, te Lyon, is naar het R. N., meldt, op vreeselijke manier omgekomen. De chauffeur deed een reparatie aan zijn rijtuig in de garage van zijn patroon. Hiertoe was hij in een put gekropen onder de auto. Eensklaps geraakte de benzine in braud, op welke manier is niet bekend, en vloeide op den ongelukkigen jonge- ling, die niet kon vluchten en aldus levend verbrandde. Toegesnelde buren konden hem niet helpen, daar de brandende automobiel hun niet toeliet den put te naderen. Toen men eindelijk den brand meester was, die ook de garage had aan- getast, vond men het lichaam van den chauffeur geheel verkoold. Wild West te New-York. Hoe onvol- doende de peisoonlijke bescherming te New-York nog steeds is, werd Zaterdag, volgens de Tel., weer eens aangetoond door een drieste boevenstreek van een troepje zg. gunmen, revolverhelden. Tegen dat de duisternis inviel, drong de uit vijf koppen bestaande bende een bekend fijn restaurant binnen. Een hunner vatte post aan den uitgang, een tweede verzamelde onder be- dreiging met zijn revolver den gerant en de kellners om zich heen en liet den gerant de kas en de kellners hun zakken ledigen, terwijl de drie anderen intusschen de beangste be- zoekers aan den lijve visiteerden en hun van portemonnaies, ringen, horloges en andere sieraden ontlastten. Slechts een enkele bezoeker had den moed, zich te verweeren, maar hij moest deze stout- moedigheid met een diepe steekwond in de heup boeten. Nadat de roovers buitengewoon vlug en handig alle bezoekers hadden uitge- plunderd, ontkwamen zij ongehinderd met hun buit, ongeveer 2000 dollar aan geid en sieraden. Zaterdag heeft het te New-York ge- weldig gesneeuwd. Het tramverkeer lag geruimen tijd stil en niet minder dan 16.000 arbeiders waren den geheelen morgen bezig om de voor naamste straten schoon te maken. De taxis die zich een weg door de sneeuw trachtten te banen, bleven meer dan eens steken en slechts met behulp van een paar paarden was het mogelijk om de auto's uit de sneeuwmassa's te bevrijden. Berichten over hevigen sneeuwval en storm komen ook uit de Ohio-vallei, de Zuid-At.lanti- sche staten en het Zuiden van Nieuw-Engeland, Totaal zijn 15 menschen in den storm om het. leven gekomen. s Op de Amerikaansche kust zijn verschillende. schepen gestrand, o.a. het Engelsche stoomschip /Catherine Park". De vaartuigen zijn echter later, zonder ernstige averij opgeloopen te hebben.j, weder vlot geworden. Humorist incite inbrekers. Eenige dagen geleden werd door twee goed- gekleede boeven, volgens de Tel., ingebroken in een huis te East Sheen, bij Louden. Het scheelde maar weinig of de heeren waren op heeterdaad betrapt en alleen hun tegenwoodigheid van geest redde hen uit de banden der politie. Door hun koelbloedigheid, waarbij zij tevens een groote dosis humor toonden te bezitten, konden zij niet alleen het huis ongehinderd verlaten, maar ook den gestolen buit rnede- nemen. Het huis in kwestie was des avonds eenigen tijd onbewaakt en de inbrekers maak-| ten van de gelegenheid gebruik de woning binnen te sluipen. Onverwacht keerde de zoon van den bewoner terug en zag in de eetzaal licht branden, dat echter gedoofd werd, toen hij het tuiuhek achter zich dichtsloeg. Toen hij de eetzaal binnen kwam en het electrische licht opdraaide, zag hij twee heeren allergemoedelijkst in leunstoelen bij het haardvuur zitten. pWat doet ge hier vroeg de binnentredende. //Wat doet gij hier luidde de wedervraag, waarmede een der beide mannen, die een weinig aangeschoten scheen, hem antwoordde. Dit is ons huis en ik woon hier, verklaarde de verblufte jonge man, ,/wat beteekent die ongepaste grap //Dit is toch noijn huis?" zeide de vreemdeling, een weinig uit het veld gestagen. Toen zag hij de kamer rond en scheen eerst toen te bemerken, dat hij niet //thuis" was. Met de noodige ver- ontschuldigingen verklaarde hij, dat liij een een straat verder in een dergelijk huis woonde, dat zijn huissleutel toevallig in het slot van deze huisdeur gepast had en dat hij, eenigszins tipsy een onvergeeflijke blunder geslagen had. Zijn partner, die zijn rol eveneens uitstekend speelde, begon hem nu zijn domheid te verwijten en onder het uitstamelen van duizend excuses en beftig gesticuleerend, verwijderden zij zich ten slotte. Door deze goedgeslaagde komedie had de zoon des huizes alle verdenking laten varen en eerst later ontdekte hij, dat de slimme inbrekers een groot aantal juweelen en kost- baarheden medegenomen hadden en bovendien nog zijn eigen overjas. Ln Feldhausen aan de Nederlatidsch- Duitsche grens ligt, volgens de lei., de be- zitting van den landbouwer Theodorus G. zoo- danig, dat een gedeelte van zijne hofstede op Nederlandsch, het andere op Duitsch gebied ligt. De man had nu een kalf en een paar zakken voeder van het Nederlandsche gedeelte zijner boerderij naar het Duitsche gedeelte over gebracht en werd daarom door het schepenrecht te Emmerik veroordeeld tot 30 dagen gevange- nisstraf. De beschuldigde kon in deze zonder linge veroordeeling niet berusten en teekende hooger beroep aan, hetwelk thans door de stiaf- kamer te Kleef werd behandeld. Hier was men echter, trots langdurige beraadslagingen niet in staat in deze eigenaardige smokkelkwestie een Salomonsoordeel te vellen en heeft men derhalve de zaak moeten verdagen. - Toen de Koning van Belgie Woensdag- namiddag omstreeks vijf uur per auto het paleis te Brussel verliet, om zich naar de voorstelling van Parsifal" in het Theatre de la Monnaie te begeven, wierp zich plotseling een jeugdige vrouw voor den koninkljjken auto. De chauffeur kon nog bijtijds stoppen, zoodat de vrouw niet gewond werd. Toen de koning even uit het raampje van den auto keek om te zien, wat de oorzaak van dit oponthoud was, snelde de vrouw op het portier toe en vertelde weenend dat zij en haar huisgezin in zeer be- hoeftige omstandigheden verkeerden. Op dit oo<renblik verscheen de geneesheer des konings dr.° Leboeuf, die op verzoek der koningin de vrouw naar het paleis medenam en haar hier zeer apoedig tot kalmte wist te brengen. Nauweljjks had de vrouw echter het paleis verlaten, of zg werd bij het uitwgken voor een tramrjjtuig, door een ander rjjtuig aangereden met het noodlottig gevolg, dat zij zeer ernstig gewond werd en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Uit den schouwburg ten paleize teruggekeerd, J werd de Koningin op de hoogte van het ge- •-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2