Gemengde beriehfcen. Landbouwberichten. Laatste Berichten. Het goederenverroer wordt in den tijd van de suikerbeeten uitgebreid. 2e lijn loopt van Wolfaartsdijksche veer naar 's Heer-Arendskerke, komt daar op de hootdlijn van de 8. S., loopt daarover langs Goes tot Kloetinge en wendt zich dan na^r "Wemeldinge/or\«"^ \T m H|De 3e lijn begint by lerseke op een nader te bepalen punt vlak by het dorp, komt dan op de hoofdlyn by het station Kruiaingen lerseke. Get net wordt 60 K.M. lang en de bouw- kosten worden op f 2,600,000 berekend. Stamboek Z.-B. Trekpaard. Maandagmiddag werd in de ^Prins van Oranje" Goes een buitengewone algemeene vergadering gehouden door de leden van bovengenoemde vereeniging. Deze vergadering had plaats op verzoek van 5 bestuursleden om den heer Ph. J. van Dix- hoorn gelegenbeid te geven zich te verdedigen tegenover verdachtmakenden laster, die hem omtrent zijne handelingen ten opzichte dezer vereeniging wordt ten laste gelegd, n.l. le. dat hij in minder correcte verhouding tot een andere vereeniging (n.l. de Nationale) zoude staan als zijne positie en waardigheid als bestuurslid der vereeniging toelaat. 2e. zijn nog een paar verdachtmakende ge- ruchten omtrent zijne handelingen in omloop, die, ofschoon van minder ernstigen aard, door hem ook wenschen opgehelderd te worden. De voorzitter, de heer Hombach, lichtte, vol- gens het verslag der G. Crt., by de opening de kwestie uitvoerig toe. Daaruit bleek, dat de heer Van Dixhoorn werd beschuldigd zich bereid te hebben verklaard een aangeboden betrekking te willen aanvaarden, indien er samensmelting kwam met de Nationale. Uit een voorgelezen schrijven en uit de verklaringen van den voorzitter bleek ten duidelijkste, dat den heer Van Dixhoorn geheel van alle blaam moet worden vrijgesproken. De voorzitter zeide dan ook, dat hij en alle bestuursleden volkomen van zijn onschuld overtuigd zijn, waarom hij dan ook te kennen gaf over deze zaak geen discussie te willen gevoerd zien. Het groot applaus bij het eindigen van de openingsrede, was wel het bewijs, dat de aan- wezigen instemden met de beschouwing, die de voorzitter van de zaak gegeven heeft. Toch werd door iemand der tegenwoordigen als ter versterking een motie voorgesteld, waaruit zou blijken, dat ook de leden den heer Van Dixhoorn eveneens als geheel onschuldig beschouwen. Deze motie werd met algemeene stemmen op een na aangenomen. Hiermede was dit onverkwikkelijk punt der agenda tot iedere tevredenheid afgehandeld, ofschoon er tijdens de uitvoerige discussies nog al eens gepeperde woorden vialen te hooren. Het tweede punt, waarin oof de heer Van Dixhoorn betrokken was, werd door hem tot tevredenheid der vergadering opgehelderd, als zijnde een administratieve vergissing. Ten slotte werd door den heer Vorsterman van Oyen rekening en verantwoording gedaan omtrent de deelname aan de Haagsche tentoon- stelling. Ontvangen was 2931,50, uitge- geven 2953,241/2zoodat er een nadeelig saldo is van 21,741/s. Te Apeldoorn kwam een geval van bloed- vergiftiging voor by een 19jarig jongmensch, en wel met doodelijken afloop. Bij't schaatsen- rijdeu had hij den kleinen teen gewond, sloeg daar aanvankelijk geen acht op, tot in het be gin dezer week de pijn zoo hevig werd, dat geneeskuudige hulp moest worden ingeroepen. ffelaas, het was reeds te laat, Vrijdagmorgen is de oppassende jongeling aan de gevolgen overleden. De dwerg Van E., uit Oploo (N.-B.), die, zooals werd gemeld, tijdens de hevige vorst in het Rijkswoud, bij Mook, zou zijn doodgevroren, is weder terecht. Doordat men den man het laatst in het bosch had gezien en hij sedert dien spoorloos was verdwenen, schijnt men tot deze onjuiste conclusie gekomen te zijn, te meer daar door zijn familie naar de man werd ge- zocht en men zijn gewoonte, onder den blooten hemel te bivakeeren kende. Hij vertoande zich Zaterdag weder te Gennep en verklaarde ge- moedeiijk niet dood te zijn, doch zich gedurende de koude bij boeren op het platteland te hebben opgehouden. De aanhouder wintniet altijd schrijft de H. Crt. Door J. v. H., wiens woning in den nazomer te Gemonde afbrandde, is eenigen tijd geleden een woonhuis gebouwd op het gehucht //den Schoonberg", aldaar, zonder acht te slaan op bouwverordening of Woningwet. Onder poiitie- toezicht werd de woning daarop door de ge- rpeeniearheiders afgebroken .-een Nveinig^ tijd daarna werd ze van hetz elide materiaal weer opgetrokken. Thans is op last van het hoofd der politie het heele zaakje ten tweeden male tegen den grond geslagen. Slechts een enkele paal wijst nog de plaats aan, waar de huizinge gestaan heeft. In den laatsten tijd gebeurde het her-, haaldelijk, dat, vooral op Zaterdagen, zoowel des middags als des avonds, te Rotterdam meisjes, die met geld om boodschappen werden gestuurd, door een opgeschoten meid van haar geld werden beroofd. Zaterdag is het aan de politie gelukt de daderes in handen te krijgen. De lOjarige H. H. M. van A., wonende Hendrik Sorchstraat 38, werd beroofd van haar porte- monnaie met f 0,70. Aangifte werd gedaan aan het politiebureau aan de Witte de Withstraat en het gevolg was, dat door den rechercheur A. J. Burki, des avonds om 8 uur, in de le Middellandstraat werd aangehouden de in die buurt woonachtige C. F. van K., een meisje van 19 jaar. Bij confrontatie werd zij door het meisje v. A. pertinent herkend. De aangehoudene viel bij het verhoor al gauw door de mand en zij bleek dien dag reeds 5.99 te hebben //Verdiend" met de door haar uitgeoefende practijken, toegepast in de Zwarte Paardenstraat, op de West Kruiskade en in de Lusthofstraat. Mej. v. K. wordt totaal van meer dan 50 aftroggel-gevallen verdacht. (Tel.) Te Surhuisterveensterheide (Fr.) is het kindje van S. V., volgens de N. R. Crt., onder verdachte omstandigheden overleden. Het ge- rucht zegt, dat het door den vader vergiftigd zou zijn met muizenvergif. De politie heeft een fleschje met dit vergif in een droge sloot opge- graven 8. V. erkeude het daarin begraven te hebben. De politie heeft het lijk laten schouwen, het scheikundig onderzoek is nog niet atgeloopen. V. zegt, niet de vader van het kind te zijn. Een meisje te Dracbten, dat vlug op de Sets een boodscbap zou verrichten, kwam te vallen en bleef op de plaats dood. De onge- lukkige was pas 16 jaren. (N. Gr. C.) De goederenklerk M. H. H. te Rotterdam, in dienst der S. S., heeft, thuis komende in zijn woning in de Jericholaan aldaar, zijn vrouw dood op een stoel in de keuken gevonden. Zy was door gasverstikking overleden. De vorige week had te Etten een zekere F. Bruinsma, oud-volontair aan de cooperatieve botertabriek, den directeur der fabriek, den heer Terwisga van Scheltinga, met een revolver be- dreigd en van dezen een oude schuldbekentenis van 210 afgeperstdeze Bruinsma heeft,; volgens de N. R. Crt. een nieuwe poging tot afpersing beproefd, meldt het Dbld. v. N.-B. De heer Terwisga ontving een brief uit Bonn, waarin wordt geeischt, dat hij aan een bepaald adres 600 zou zenden en als hij dat niet deed, zou hij het jaar 1915 niet meer beleven. De politie heeft de zaak in handen. Zaterdagnacht betrapte de directeur van het postkantoor te Haarlem, volgens de Tel., den post-assistent G. L. P., terwijl deze eenige brieven met geldswaarde bij zich stak. De man werd reeds geruimen tijd verdacht van het plegen van verduisteringen, vandaar dat men maat- regelen had genomen, om hem in den val te laten loopen, 't geen nu geschiedde. P. is geschorst en ter beschikking van de justitie gesteld. Bij Lodz (Polen) hebben gemaskerde roovers vijf postwagens overvallen. Zij schoten twee reizigers, die verzet boden, neer, en ver- wondden verscheidene anderen. De roovers namen met een goeden voorraad geld en kost- baarheden de vlucht. Te Sheffield is Woensdag een muur op een voetbalveld ingestort, waardoor meer dan 100 personen gekwetst zijn. Er had een match plaats tusschen de //Sheffield Club" en de Wolverhampton Wanderers" en de toeloop van het publiek was onrustbarend groot. Meer dan veertigduizend menschen hadden zich op hec terrein begeven, de tribunes waren stampvol i en vooral op de goedkoope rangen was de druk tegen de balustrade een muurtje angst- wekkend. Toen de mannen van .Sheffield een doelpunt maakten en de menigte begon te juichen en met hoeden en petten zwaaide, be- zweek het muurtje en viel mitsgaders de menschen, die er tegen leunden, op de toe- schouwers, die er onder stonden. Een vreeselijk gegil en geschreeuw weerklonk over het terrein, zoo erg, dat de aandacht van het publiek van het spel werd afgeleid en zelfs de voetballers den kamp staakten. Duizenden hulpvaardigen snelden over het veld naar de plaats van het ongeval en de gekwetsten en gekneusden waren spoedig onder het puin vandaan gehaald en bloedend naar de kleedkamers gedragen. De aanblik werd menige juffrouw te gruwelijk. Vele dames vielen flauw. De kleedkamers werden in een tijdelyk hos- pitaal herschapen. De talrijke artsen, die op he# t*Vm« ware*, fdgdem kood-veftanden Daarna werden 80 personen, die er leelijk aan toe schenen te zijn, naar het ziekenhuis ver- voerd. De meesten zijn daar evenwel niet lang gebleven en dadelijk weer naar huis gezonden. Niettemin heeft het ongeluk ernstige gevolgen gehad voor 3 menschen, die zwaar gewond zyn, 3 mannen van 21, 35 en 57 jaar, die inwen- dig'e"knelij!iflj^''hfe'feibefl opgeloopen. Ben massa-moord in Mexico. De vorige week werd gemeld, dat door Mexi- caansche roovers in den Cumbre-tuDnel een trein was aangehouden. Naar de Tel. thans bericht, tart de barbaarsche wijze waarop dit geschied is, alle beschrijving. De aanvoerder der bandieten, een zekere Castillo, liet een met hout geladen wagon het zuidelijk gedeelte van de tunnel inrijden en hem daar in brand steken. Vervolgens liet hy den naderenden passagierstrein het noordelijk ge deelte van de tunnel binnenstoomen. Er volgde natuurlijk een hevige botsing en alle 70 reizigers, die zich in den personentrein bevonden, onder wie 15 Amerikanen, zijn in de vlammen omgekomen. Tot de Amerikanen behoorden o. a. een vrouw met vijf kinderen en de machinist. Deze had zich op den achtersten wagen bevondenzijn lijk werd echter gevonden aan den noordelijken uitgang van de tunnel, zoodat hij herhaaldelijk alle krachten had ingespaanen om de open lucht te bereiken. Staatssecretaris Bryan, die op last van presi dent Wilson bij de Mexiaausche regecring met kracht op een nauwkeurig onderzoek heeft aan- gedrongen, liet onmiddellijk, nadat hem de gruweldaad bekend was geworden, een extra- trein met 300 soldaten uit Juarez naar de plaats des onheils vertrekken. Een tweede trein met 75 lijkkisten en een groot aantal fakkels vertrok in den nacht van Zondag op Maandag. Naar verluidt zou Castillo zijn afschuwwekken- de daad, die in geheel Mexio groote veront- waardiging heeft teweeggebracht, gepleegd hebben om wraak te nemen op generaal Villa, die 22 rebellen zonder vorm van proees had laten fusileeren. Het door cowboys verspreide berichL dat eenige Amerikaansche passagiers van den verongelukten trein door de .bandieten gevangen genomen waren, blijkt onjuist, daar, zooals gezegd, alle reizigers zijn omgekomen. De iijken der passagiers werden alle naast de tunne'lrails gevonden. Oogenschijnlijk hebben de ongelukkigen nog pogingen in het werk gesteld om uit den brandenden oven te ont- komen, maar werden zij op hun vlucht door de giftige gasseu bedwelmd. Een duivelbaaner gearresteerd. Op ver zoek van de kerkelijke overheid te Zabrze Pruisen, werd daar, volgens het R. N., een man gear- resteerd, die op onbeschaamde wijze het geloof en het bijgeloof der menschen exploiteerde. Sedert eenige maanden gaf een vreemdeling zich daar uit voor den Heiligen Geest in menschen- gedaante, voor een Fransche abbe en voor den Poolschen paus, hield Godsdienstoefeningen in een daarvoor ingericht vertrek, predikte, dreef de duivels uit en liet zich alleen, als hij iemand met water besprenkelde, drie gulden betalen. De menschen kwamen uit Zabrze en omstreken bij groote scharen naar deD vreemdeling toe. De kerkelijke overheid kwam achter de zaak en waarschuwde de politie. Deze deed een inval in het huis van den bedrieger, maar kon hem eerst niet gevangen nnmen, daar de huis- eigenaar, die op zijn hand was, hem verborgen had. Toen hij eindelijk onder een bed werd gevonden, knielde hij neer, zegende het huis en liet zich door alien de hand kussen. Het landvolk geloofde aan zijn wonderkracht en velen schreiden, toen hij werd weggeleid. Op het politiebureau ontpopte hij zich als Johan Liszinsky, vroeger kastenmaker, later stadsrei- niger te Brieg, die reeds verscheiden jaren tuchthuis had ondergaan voor ailerlei misdrijven. Het bleek, dat hij een jaar of drie geleden reeds hetzelfde boerenbedrog bij de hand had gehad. In November jl. was hij met nog een ander verpleegde uit het krankzinnigengesticht te Ribnik ontvlucht. In sommige lieden is de begeerte, om nog eeuwen na hun dood in de herinnering van het dan levende geslacht voort te leven, buiten- gewoon sterk, schrijft de N. R. Crt. Een van die soort menschen schijnt zekere heer Gescheidt te zijn geweest, een New-Yorksch advocaat, die een groot vermogen had bijeengepleit. Hij heeft 750,000 gulden nagelaten en bij testamen- taire beschikking bepaald, dat de interest van de he)ft van dit bedrag zal worden bestemd om brooden uit te deelen aan behoeftigen in New- York. De erflater heeft nauwkeurig voorge- schreven dat op elk brood zyn naarn moet zyn ingebakken. De familie van Gescheidt procedeert om het testament onwettig te laten verklaren. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat de Keizer, naar het voorbeeld van Gladstone, te Potsdam boomen omhakte. De Vossische Ztg. vertelt nu, dat men hem tegenwoordig ook in den vroegen ochtend in den Tiergarten in de buart van het kasteel Bellevue, te middem van eeovoudige ^outhakker^ i. De Keizer draagt een aan het werk: kan zien. bonten muts en doodeenvoudige boschwachters- kleerenzoodoende, merkt bijna niemand hem op. Onder de officieren die door den Minister van Oorlog zijn aangewezen om deel te maken Kaflud,? jAlhanpe.sche, gendarmerie,.komt ook voor de kapitein der artillerie, de heer H. J. Ver- hulst, voor korten tijd garnizoenscommandant alliier. 's Gravenhage. Bij Kon. besluit is benoemd, met ingang van 16 Februari, tot waarnemend inspecteur der eerste inspectie van de rijks-f belastingen te Amsterdam de heer C. Roggeveen, Rijks-ontvanger te Oostburg. Ges^secsntepaad wan Zaatmslag. HBV Vergadering van Vrijdag 6 Februari 1914. Voorzitter de heer Job. de Feijter, Burgemeester-I raadslid. Aanwezig de heei'en De Ruijter, De Mul, De Putter,! Scheele, De Klerk, Faae, Wisse en Dieleman. Afwezig met kennisgeving de heer De Jonge en de| heei' A. de Feijter. Na opening der vergadering stelt de voorzitter aan dfl orde aNoiulen. De notulen der voorgaande vergadering worden ge-| lezen en goedgekeurd. 3. Medcdeelingen. De Voorzitter de;lt mede dat Burg, en Weth. thans zijn gereed gekomen met de instructie voor den lantaarn-, opsteker. Hij geeft daarvan lezing. De leden verklaren zich daarmede te kunnen ver-, eenigen. Naar aanleding van de omschreven order voor het ontsteken der iantaarr.s merkt de heer De Klerk op, dat; het voorkomt dat de lantaarns branden, terwijl dit in veri>and met het weer en den stand der maari nietl noodig zou zijn, terwijl het ook voorkomt dat liet lichtd maun moet zijn, maar een duistere avond en dat dun de lantaarns niet branden. llij zou het wel noodig acliten dat daar eenigermate rekening mede kon worden- gehouden. De Voorzitter meent dat dit moeilijk voor alle om standigheden precies te regelen is, doch daar de lantaarn-. opsteker voor het ontsteken de orders van Burg, en Weth. krijgt, kunnen deze dat altijd regelen zooals het noodig zal blijken. Alsnu komt ook in bekandeling het verzoek van den heer D. R. de Hondt 0111 hem wegens toeneming der werkzaamlieden ais lantaarnopsteker f 100 sjaars ver-l hooging van jaarwedde toe te kennen. I De Voorzitter geeft te kennen dat Burg, en Weth. bij hun voorstel blijven oin fl5 meer te geven, dat wordt dan 325. Hij'krijgt nu 250, benevens 20 voor een lantaarn op Nieuw Zaamslag. Daar de lantaarns nu meer moelen branden dan vroeger en 2 lantaarns elken avond moeten worden ontstoken, zoodat hij thans iederen avond verbonden is, achten Bnrg. en Weth. de door hen voorgestelile verhoogiug zeker billijk. Adressant geeft ook te kennen dat hij door het vele werk aan de verlichting niet meer van huis kan om te leuren. Maar er moet ook rekening mede woiden gehouden dat hij, benevens zijn salaris, ook nog heel wat verdient met het repareeren van de lantaarns. j Nadat den heer Wisse op zijn vraag is medegedeeld dat er thans 16 of 17 lantaarns moeten worden bediend, steit deze voor /100 satarisverhooging te geven, onder bepaling dat hij daarvoor ook meerdere aan te brengen lantaarns moet bedienen, tot een maximum van 20. Hij doet dit, omdat hij toch vermeerdering van lantaarns in het verschiet ziet. Het zal niet lang duren of er zullen weer verzoeken komen, en het is noodig ook. Het spijt hem dat het voorstel om in de Axelsclie straat een lantaarn te zetten is afgewezen. In de Polderstraat is het evenzeer noodig. De heer Scheele kan daarmede instemmer, ook hij voorziet die uitbreiding, misschien dat er, wegens de uitbreiding van de gemeente spoedig al meer dan drie lantaarns zullen moeten bijkomen. Hij zou daurom f 75 verhoogiug van jaarwedde willen geven, en verder bepalen dat het salaris voor elken nieuwen lantaarn met 10 zal stijgen. Als men nu 350 geeft en er komen later meerdere lantaarns bij, zal dat de klacht: nu komt er meer werk, niet meer houden. De Voorzitter vindt f 100 verhoogiug, onder bepaling dat 20 lantaarns moeten worden bediend maar sobertjes en voelt dan meer voor het denkbeeld van den heer Scheele. Na nog enkele opmerkingen wordt het voorstel van den heer Scheele aangenomen met 7 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren De Mnl, De Putter, Scheele, De Klerk, Dieleman, De Ruijter en de Voorzitter; tegen stemmen de heeren Wisse en Faas, die aan eene ver- hoogisg van 100 onder de besproken voorwaarde de voorkeur gaven. 3. Ingekomen stukken. a. Het door Gedep. Staten goedgekeurd raadsbesluit van 13 Jan. 11. tot wijziging der begrooting voor 1913. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het door Gedep. Staten goedgekeurd raadsbesluit houdende regeling betreffende de wijze van betaling der inkoopsommen voor pensioen van gemeenteambtenuren. He heer Wisse vraagt naar aanleiding hiervan of er geen mogelijkheid is te onderzoeken van af welk tijd- stip A. Krijger ir. dienst der gemeente is. Naar deze aan spreker mededeelde zou dat reeds sedert 1888 zijn, maar was hij toen maar tijdelijk in dienst. Zou er geen mogelijkheid zijn, dat die tijdelijke jaren ook voor het pensioen in aanmerking worden genomen Dat zou voor den man, wegens zijn reeds hoogen leeftijd, zeer van beteekenis zijn. De Voorzitter antwoordt dat dit met juist schijnt te ziin er is reeds onderzoek naar gedaan en de Secre- taris heeft den man beloofd, al het mogelijke te zullen aanwenden. De Seeretaris voegt hieraan toe, dat hy het geheele archief heeft doorzocht, maar er is geen enkel stuk, hetzij aansteiling of betalingsstuk te vinden, waardoor van die tijdelijke diensten blijkt. Ondertusschen wil hij nog alles aanwenden wat mogelijk is, doch vreest dat er weinig aan te doen zal zijn, daar uit een stuk moet blijken van de aansteiling en ook van het genoten loon. Er'is wel betaaid aan zijn broeder. Het schijnt dat ze samen het werk deden en dat hij door zijn broeder betaaid werd. De heer Wisse merkt op, dat het toch algemeen be- kend is, dat de man in dienst der gemeente was. Het zou voor hem een achttal dienstjaren verschil maken, als die tijdelijke jaren konden meetellen. De Voorzitter oppert het denkbeeld dat de penstoen- raad genoegen zou nemen met een verklaring van Burg, en Weth. dat de man van af dien tijd werkehjk in dienst der gemeente geweest is. De heer Wisse voegt daaraan toe, dat het dooi vele getuigen zoh kunnen worden gestaaid. ii_ L)e seeretaris wijst er op, dat dan nog met blijkt welk loon is genoten. De Voorzitter zegt toe, dat in elk geval zal gedaan worden wat kan en dat het.advies van den-pens-ioenraad zal eevraagd worden. c Een missive van Gedep. Staten, waarbij wordt toegezonden een besluit van den raad der gemeente

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2