Ter Neuzensche Courant - Zaterdag1 31 Januari 1914. 54- Jaargang. B1X11VTIBA AD." Kamer m Koophandel en Fabrieken Binnenland BLARCA'S QlHUM. No 6026. Openbare Vergadering TWBEJDB BLAD. FKUILLETOH. TER NEUZEN, 30 Januari 19H. Het weerberieht van het meteorologisch Instituut te De Bilt ran heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 772.0 Munchen. Laagste barometerstand 785.4 Haparanda. Verwachting tot den arond van 31 Januari Matige tot krachtige Zuidelijke tot Zuidweste- lijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waar- schijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. In de op Dinsdag a.s., des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in bekandeling Notulen. Ingekomen stukken. Yerzoek van het gemeentebestuur van Hcek, in zake verbetering toegangsweg tot degemeente. Adressen in zake de uitgitte van erfpacht van gemeentegronden. In gebvuikgeving van een lokaal van school D. Benoeming armenbezoeker. Voorstel in zake jaarwedde van den burge- meester en secretaris. Vaststelling kohieren schoolgelden. Vaststelling begrooting 1914. Wijziging begrooting voor 1918. In den loop van jl. Zondag verspreidde zich alhier het gerucht dat zich uit de echtelijke wouing had verwyderd, met medeneming van het dochtertje, verschillendc zaken en het voorradig geld, de vrouw van C. L., alhier, orn zich in het buitenland te vervoegen bij een 20jarig jonggezel, die in den avond van Zaterdag uit Ter Neuzen was vertrokken, om volgens de van zijn ouders verkregen vergnnning te Brussel te gaan werken. De verlaten echtgenoot heeft op vermoeden dat de uitgewekenen te Antwerpen vertoel'den, aldaar een onderzoek ingesteld, kreeg van hunue aanwezigheid de zekerheid, doch kon hen zelf niet bereiken. Wei bracht hi] een koffer mede, bevattende verschillende zaken die zijn vrouw op de reis had uieegenomen. In den loop van jl. Woensdag moest hij, in verband met zijne werkzaamheden, naar Gent en toen hij gisteren thuis kwarn, bleek hem, dat men tijdens zijn afwezigheid een bezoek aau de wouing in de Donze-Visserstraat had gebracht. Door uitsnijding van een ruit was men in het huis doorgedrongen. Verder was een ruit uitgesneden die toegang gaf tot de achterkamer en toen stond de weg door het gehetdo huis ope.i. De meegebrachte koffer" stond in do achterkamer. Deze is met een bijl opengebroken. Wat er in was een naaimachine, vrouwenkleeren, kinderspeelgoed, is verdwenen, benevens nog verschillende andere zaken. Alle kasten waren geopend/, vermoedelijk met het doel om naar geld te zoeken, maar dit was door den man niet thuis gelaten. Hij vond ook een briefje, waarin zijn vrouw hem schreef dat zij nog eens een bezoek aan de woning had gebracht en dat hij dit wel bemerken zou dat zij hem wilde leeren haar koffer mee te nemen en dat zij nu niet meer voornemens was thuis te komen. Ofschoon dit wees op een in de woning komen der vrouw, bestond veel twijfel of zij daar wel gekomen was, te meer daar men haar met haar gezel reeds op weg waande naar de nieuwe wereld. Er zijn echter verschillende omstandigheden die er op wijzen dat zij wer- kelijk in Ter Neuzen teruggekomen zijn. Het paar is Donderdagiuorgen te St. Nicolaas gezien, komende uit den van Ter Neuzen komenden trein, er nitziende als menschen die juist niet de nachtrust hebben genoten. Zij werden later ook door een inwoner van Ter Neuzen bij de overvaart van St. Anneke naar Antwerpen gezien, dragende eenige pakken. Er is van een en ander aangifte gedaan bij de politie, die de zaak in onderzoek heeft genomen. Naar we vernemen is door het bestnur der Zeeuwsch-Vlaamsehe tramwegmaatschappij het aanleggen der aardebaan met de kunst- werken en het daarop aanbrengen van rails en wissels, voor de lijn IJzendijke Sas van Gent Drie Sckouwen-Belgische grens opgedrage* aan den heer J. van Drongelen, aannemer te Hoek. Door dezen is het leggen der rails en wissels opgedragen aan den heer C. Schaufeli te Steenwijk. Naar gemeld vrordt, verwacht men over het geheeie land ongeveer 900 strafrervolgingen wegeas overtreding der loterijwet. Bij Kon. besluit is aan den heer A. van de Zande, kommies-ontvanger, een pensioen toegekend van 747. Jl. Dinsdag werd de wegena het dooiweder door Gedeputeerde Staten voorgeschreven beper- king van het vervoer op de wegen afgekondigd. Een der eersten die wegens overtreding van dit verbud door den inspecteur van politie alhier werd verbaliseerd was de burgemeester eener aangrenzende gemeente, wiens zoon zich met een te zware vracht op den weg bevond. Het mag wel eene bijzonderheid heeten dat een ambtenaar die is aangewezen om die be- perking van het vervoer te publiceeren zelf wegens overtreding wordt verbaliseerd, doch men moet daarbij dan in aanmerking nemen dat deze betrokken Edelachtbare op verren af- stand van de secretarie zijner gemeente woont, en hij daarom vermoedelijk van de beperking nog wel geen kennis zal hebben gedragen. Dinsdag werd in het gebouw van de Rijks-landbouwwinterschool te Goes, naar de G. Crt. meldt, een tentoonstelling gehoud«n van monsters van door de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland erkende zaaizaden ge- teelt in 1913. Voor voorjaarszaden is dit de eerste keuring en tentoonstelling, zij heeft be- vredigende resultaten opgeleverd, daar een aautal landbouwers gewassee hebben geteeld, die eerst voorloopig op stam zijn goedgekeurd en daarna deffnitief het zaad daarvan. Daar deze zaden te koop worden aangeboden, wordt elke land- bouwer in de gelegenheid gesteld, in het bezit te komen van soortzuiver zaaizaad. De inzen- ding bestond uit haver, bruine boonen en erwten. Op de goedkeuringslijst is o.m. geplaatst haver van de heeren W. baron Collot d'Escury en K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Hontenisse. In da algemeene vergadering der scbip- persvereeniging Schuttevaer te Rotterdam ge- houden, die o. m. ook werd bijgewoond door den afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Oostburg, den heer De Muralt, is aan het hoofdbestuur opgedragen de regeering te verzoeken te Bath een rjjksdeclareeringsboot te willen in dienst stellen. Sas ran Gent. Aldaar hadden, naar aan de Midd. Crt. geschreven wordt, tijdens het St. Cecilialeest, dat jl. Maandag door de nieuwe harmonie in de zaal van den heer Steyaert gevierd werd, bal- te Tee* Neuzen. f op Maamlag den 2 Febr. 1914, 's nam. 7 uur De Voorzitter, A. C. LENSEN. De Secretaris, A. P. DE YOS. TWEEDE K A NS E R. Yergadering van Donderdag. Binnenlandsche Zaken. Het debat over de Hooger Onderwijs-afdeeling wordt voortgezet. De heer Tydeman betoogde, blijkens de H. Grt., het nut van onderwijs in de ziekteleer der planten, en in verband daarmee van een buiten- gewonen leerstoel in dat vak aan de univer- siteit te Utrecht. De Minister wijst op de financieele bezwaren van het telkens Weer instellen van speciale leerstoelen. De Regeering kan niet anders ver- klaren dan dat zij van het algemeene nut van dergelijke leerstoelen overtuigd is, maar er dient gewacht tot er van uitbreiding der speciale professoraten kan worden overgegaan. Bij 'topmaken eener volgende begrooting zal de Minister intusschen nagaan hoe ten aanzien van speciale leerstoelen zal kunnen gebandeld worden. Naar aanleiding van opmerkingen van de heeren Gerhard en Van Hamel deelt de Minister Hog mee, dat in de eerste plaats behoort na- gegaan te worden wat het RLjksbelang vorclert ten aanzien van een te Amsterdam op te richten. tandheelkuudig instituut. Spreker verdedigt ook de vestiging van een leerstoel in Hollandsck-Romeinsch recht te Groningen. Het betreffende artikel wordt goedgekeurd. De beer Roodhuyzen houdt een betoog over betere salarieering van het leerarenpersoneel bij het M. O. De Minister is overtuigd van het juiste van alles, wat omtrent de salarieering is gezegd, maar er is nu eenmaal geen geld. Tegenover dit feit zou hij wel kunnen zeggen, de zaak te willen overwegen, maar het zou een ijdele verzekering zijn. Teekenen is inderdaad van zeer veel nut, maar of de propaedeusis voor het leeraarschap daarin even groot is als voor andere vakken, betwjjfelt kg. Echter is hij daarin, evenals in de gymnastiek, te zeer leek, om niet eerst informaties in te winnen. 15) /i-Miss Blanca wil u zoo goed zijn ons de noodige bevelen te geven Moet ik 'den graaf laten waarschuwen, of //Ja, de graaf moet dadelijk verwittigd worden", antwoordde zij vast. „Een andere bode moet ring naar Chesholm om den dokter te balen en de politie. »De politieherhaalde Hooper verschrikt. vEr is een moord gepleegd", sprak zij koel. //De moordenaar moet opgespoord worden" Onder het spreken keerde haar kalm overleg weer terug. Zij trilde, toen zij beval ffDe kamer moet zoo blijven. Niemand mag het lijk aanraken, totdat de graaf hier is Ellen, vrouw Pool en Hooper, jelui drieen blijft hier en houdt de wachtJij Harry, neemt het beste paard van den stal en rijdt naar Powsys z/Jawel, miss Moet ik de graaf de voile waarheid zeggen vroeg hij met doffe stem. Een oogenblik stond zij in twijfeldat was de eerste maal dat er eenige beweging in haar trekken kwam. //.fa", zei ze. Zeg hem alles Harry ging. Blanca wendde zich nu tot een anderen be- diende. i/Jij rijdt naar Chesholm naar den dokter. Onderweg houdt je stil bij de politie en legt daar je verklaring af. De anderen gaan naar de keuken en naar het dienstbodenvertrek. Johanna Poel, waar is het kind z/ln zijne slaapkamer", antwoordde de min kortaf. z/Aana, ga naar het kind zien. Ik ga weer naar mijne kamer. Als de graaf komt, zal hij wel verdere bevelen geven. Ik heb hier verder niets te doen." Zonder nog een blik op de doode te werpen, verliet zij de kamer, dof viel de deur achter haar dicht. Somber oogde Johanna Pool baar na. z/Zij heeft hier verder niets te doen zei ze zacht. #lk geloof het graag, ze heeft hier al te veel gedaan //Johanna, stilfluisterde Ellen verschrikt. //Wij zuilen eens zien, of ik stil zal wezen, al3 de tijd van spreken komt", antwoordde de min. jyWat had zij hier in de kamer te doen Waarom weigerde zij mij binnen te lateu komen en waarom zei ze, dat mevrouw nog sliep Arm schepsel Als ik het kind niet meege- nomen had, dan had men het z/Maar Johanna //Loop been met je rfmaar". Dit staat vast wie de moeder vermoord heeft, haat. ook het kind Maar ik ben er nog en als het er op aankomt z/Groote Godriep Ellen, //Ga toch niet voort met zoo te spreken. Maar wat scheelt er aan dat je zoo kijkt of je een spook ziet Zij trilde bij die vraag. //Ellen waar is de dolk gebleven vroeg Johanna ernstig. z/Welke dolk", vroeg de andere angstig. z/De Indische dolk. die mevrouw als papiermes gebruikte Ik zou er op zweren, dat ik hem toevallig nog op de tafel heb zien liggen, toen ik met het kind naar boven ging". //En nu #Nu is hij weg, omdat een duivelsche band daarmee een gruwelijke misdaad heeft gepleegd", antwoordde Johanna tamelijk luid. En intusschen zat Blanca in hare kamer weer in den leuDstoel, precies zooals Hooper had aangetroffen. Zoo verliepen twee uren, gedurende welke zij zich nauwelrjks bewoog. Het sloeg elf uur. Daar hoorde men den hoefslag van een rennend paard. Blanca rilde en wendde haar gelaat naar het venster. Haar trekken waren zeei bleek, doch haar oogen fonkelden. De drukkende zwoelte, die den storm voorafgaat, was nu voorbij graaf Yictor kwam HOOFDSTUK VIII. In een half uur rijdens was Harry op Pow sys. Het slot lag in duisternis gehuld slechts een venster was verlicht en daar lag graaf Victor in eene caaseuse en sliep. Nadat hij omstreeks twee uren bij zijn oom gewaakt had, had lady Carley hem overreed om wat rust te nemen. vJe hebt zelf rust noodigje ziet er vreese- lijk bleek uit", had zij gezegd. //Zoodra ik je noodig heb, zal ik je laten roepen". Hij gaf toe; hij was vermoeid en de slaap sloot weldra zijn oogen. Plotselmg werd hij geroepen. //Victor, Victor, wordt wakker dadigen de aardigheid een groote ruit in gemeld lokaal te verbrjjzelen precies op het oogenblik, dat de heeren muzikanten en hunne talrijke genoodigden gezellig aan den feestdisch hadden plaats genomen. Later op den avond werd een zellde feit ge pleegd in een ander cafe. De politie heeft een onderzoek ingesteld en te hopen is het, dat de dader zal worden opgespoord, daar dergelijke vijandige handelingen allicht een minder goede verstandhoudicg zouden kunnen in het leven roepen tusschen de beide muziekgezelsc'nappen die de plaats telt. Koewacht. De CoSperatieve Boerenleenbank alhier, die thans 10 jaar bestaat, heeft weer een gnnstig jaar achter den rug. In het vorige jaar bedroeg het totaal der spaargelden 145,244 of bijna V/2 ton. Terug betaald werd 49,279 zoodat op 31 December 11. op de spaarbank geplaatst was 95,965. Aan voorschotten was verstrekt f 82,781. Daarvan werden in den loop van het jaar terugbetaald f 7,385 zoodat op 31 December was uitgeleend aan de leden hetzy onder soliede borgstelling hetzij onder hypotheek met 1/g overwaarde, de som vau 82,781. Aan loopende rekening met Utrecht en 8 leden was verstrekt /101,810en terugontrangen f 86,109 zoodat de Bank op 1 Januari te goed had f 15,700. De reserve bedroeg 1930,37, welke nog vermeerderd moet worden met de winst van 1913, die nog niet vastgesteld is kunnen worden wijl er nog rekeningen achter zyn. In de laatste dagen zijn hier langs het grenskautoor nog al tamelijk groote hoeveelhedea vlas naar Belgie gegaan. Het sehijnt, dat er een weinig leven komt in den vlashandel. De prijzen blijven echter laag, zoodat de meeste landbouwers en vlasbewerkers nog eese afwach- tende houding aannemen. Het jaar 1913 is voor onzen vlashandel een zeer ongunstig jaar geweest. Het laat zich aanzien, dat dit jaar hier heel weinig vlas verbouwd zal worden. St. Jausteen. De uitslag der gehouden aan- besteding van meststoffen van den R. K. Boeren- bond alhier is als volgt Voor superphosphaatAdriaansens-Grimminck, Walsoorden, 2,15 A. Wieland Ter Neuzen, 2,10; A. Hamelink, Ter Neuzen, /1.93s; W. Bedet, Ter Neuzen, f 1,89. Voor amm. superph. Adriaansens-De Nijs, Walsoorden, 7,04 Adriaaissens-Grimminck, Walsoorden, 6,97 A. Wieland, Ter Neuzen, 6,90 W. Bedet, Ter Neuzen, 6,89 P.J. Scheele, Ter Neuzen, 6,87. Voor ehilisalpeterAdriaansens-Grimminck, 12,32 Gebrs Verwilghen, Hulst, f 12,26 W. Bedet, Ter Neuzen, 12,22; Adriaansens- De Nijs, f 12,13. Gegund aan de laagste inschrijvers. St. jausteen, 29 Jan. Ter raadszitting van heden waren alle leden present. Voor kennisgeving aangenomen de berichten van goedkeuring door Ged. Staten van a. Suppletoire kohier no. 1 belasting hou den 1913. b. Suppletoire kohier no. 1 hooldelijken omslag 1913. c. Reglement Burgerlijk Armbestuur. d. Gemeentebegrooting 1914. e. Van vaststelling gemeente-rekening 1912. f. het proces-verbaal van kasopname van den gemeente-ontvanger. Afgewezen een verzoek van eenige herbergiers Slaapdronken richtte hij zich op. Was het zijne tante, die hem geroepen had. Stond die daar zoo verslagen voor hem Victor riep zij weer. 't Is om het te be- sterven. O, waarom moest ik je juist van avond hier ontbieden Margaretha verder kon zij niet. Met een sprong hij op zijn voeten en ver- slond lady Carley met zijn oogen. Margaretha Wat is er met Margaretha vroeg hjj ontsteld. Een stroom van heete tranen was het ant- woord. Harry, die by de deur gestaan had, kwam nader. „Spreek, Harry! Het is te vreeselijkik kan bet niet zeggen riep de lady in ver- twijfeling uit. Harry begon stotterend ,Het is geene goede tydi*g, mynheer de graat. Ik weet het niet, maar mevrouw de gravin, ik vrees, dat zij dood is z,God in den hemel dood?' en hij staarde Harry als in een droom aan. z/Dood, mijnheer de graaf", herhaalde de man. ffJa, dood, vermoord Als een pijl uit den boog rloog de graaf lady Carley en zijn bediende Toorby naar buiten. Zij hoorde hem de trappen alstormen, de gang door naar buiten. Zijne tante en Harry volgden hem onmiddellijk. De graaf was reeds op Harry's paard ge- sprongen en rende als een waanzinnige in den donkeren nacht voort. (Wordt vervolgd). 0 De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Uiu.dHtr den 3 Kebruari 1911, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 29 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. ■X

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1