Ter Neuzensche Hourant - Zaterdag1 24 Januari 1914. 54e iaargang. Mil van Koophandel en Fabrieken Bionenland. ^BLAICA'S SEIIIM. No, 6023. TWBE1.DS BLAD. f Openbare Vergadering fK HIL IE f 0 5. I te Ter Ueuzen. op Mkaudag den 26 Jan. 1914, 's nam. 7 uur. De Voorzitter, A. C. LENSEN. De Secretaris, A. P. DE YOS. T W E E D E K 14 M E R. In de Donderdag gehouden vergadering was de Marinebegrooting aan de orde en zette de Minister van Marine, blijkens het versing der H. Crt., zijne Woensdag aangevangen rede voort. Hij betwistte dat er thans minder zou worden uitgegeven voor productieve dooleinden tegenover meer in het algemeen. Thans wordt integendeel meer uitgegeven voor gevechts- waardig materiaal. Van een vlootcommissie verklaart de Minister zich geen tegenstander. Ook de heer Hugen- holtz is daar welkom, hij zal dan misschien beteren kijk op de zaken krijgen. De reparatie van de //Holland" zal kosten 190,000, behalve 45,000 voor de machines. De schietoefeningen kurinen niet op den ouden voet worden voortgezet, immers men moet thans op veel grooter afstand schieten. Voor het geregeld stationneeren van een oorlogssehip in de Caraibische zee is onze marine niet toereikend. Oorlogsechepen kunnen vooralsnog niet in ons land worden gebouwd, ten hoogste gemon- teerd. Hij ontkent, dat de vooruitzichten voor het personeel in de laatste jaren niet zouden zijn verbeterd. Buitendien zal men weldra op jeugdiger leeftijd matroos le klasse kunnen worden. Kort dienstverband beoogt de menschen ge- schikter te maken voor de burgermaatschappij, waarin zij dan nog zeer jong terugkeeren. Voor kadervorming heeft men menschen met langer dienstverband noodig. Het passagieren onder toezicht zou niet aan- genaam meer zijn, wanneer het niet met zeer grooten tact van de zij de der geleiders geschiedt De eerbied voor het gezag moet aoodzakelijk schade lijden, wanneer men elke fout, die wordt gemaakt, omdat het. gezag nu eenmaal in handen van menschen berust, zoo breed mogelijk uitmeet voor het personeel. Spreker Jeest een stuk voor uit //het Anker" ten bewijze, dat men stelselmatig het gezag ondermijnt. Den kommandant van de ,'Van Galen" heelt men het schrijven van een briefje aan eeri zeer jong meisje verweten. Spreker heeft het briefje niet in handen kunnen krijgen, doch keurt het het schrijven natuurlijk af. Dit mag echter geen reden zijn om een blaam te werpen op een heel korps. Tegen het vereenigingswezen is hij nietde besturen wil hij zelfs outvangen om algemeene belangen te bespreken. Nooit mag er echter sprake zijn van strijd- vereenigingen, die streven naar medezeggenschap. Zeer gunstig onderscheiden zich dan ook de militaire vereenigingen in andere landen van de onze, en een groot verschil is en ten deze ook tusschen het Engelsche matrozenblad „The Fleet" en 't Hollandsche //llet Anker". Ten bewijze leest de Minister uit beide bladen tal van citaten. Oratrent de beweerde //Schending van brief- geheitn" deelt hij mee, dat deze daarop neerkomt, dat men belet, anti-militaire schotschriften aan Toen ging hij. Zij oogde hem na door het openstaande venster hunne blikken ontmoetten elkaar nog en zij wuifde hem nogmaals toe. „Mijn Victor", dacht zij, ,/wat bemint hij me Hoe gelukkig konden we zijn, als die broeder en zuster niet als vijandelijke elementen tusschen ons en ons geluk stonden. Ik zou wel wenschen, dat hij zijne nicht naar andere bloedverwanten zond." Zij leunde nog op het vensterkozijn, toen de deur open ging en Blanca binnentrad. z/Gi) hier?" vroeg zij koel. „Dat wist ik niet. Ik zocht Victor en meende hier zijne stem te hooren. Hoe gaat het met den ertge- naam des huizes Met haar gewonen glimlach boog zij over het kind. De min werd niet opgemerkt door Blanca, die, trots zich oprichtende, een vjjan- delijken blik op Margaretha wierp. //Apropos, ik heb toch bezwaar hem als rechtmatigen boord te brengen, schotschriften, die zooals de Minister aantoont zeer goed uit de omslagen kenbaar zijn. Met den bond zal niet kunnen worden samen- gewerkt, zoolang zij tegen den dienst ageert. Na de rede van den Minister kiijgt de heer Troelstra het woord, om zich te verweren tegen den aanval van den heer Marchant, op hem gedaan. Hij zegt o.a., dat ook de rede van den heer Marchant, hij gelegenheid van de openbare' behandeling der Marinebegrooting, wijst op een bijvallen van de vrijzinnig-demokratische partij. Den toon overigens, door den heer Marchant tegen hem aangenomen, schrijft hij toe aan animositeit van de vrijzinnig demokratische partij wegens zijn, Troelstra's, aanval op die partij. De heer Mendels verdedigt den Bond van minder M rinepersoneel. Nooit heeft hij aan- gezet tot verzet tegen wettelijke voorschriften, wel tegen onverplicht deelnemen aan feestelijk- heden. Ook ontkent hij, dat //het Anker" het orgaan is van den bond. TER NEUZEN, 23 Januari 1914. Het weerbericht van het meteorologisch Instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoo'gste barometerstand 770.9 Dresden. Laagste barometerstand 740.8 Seydisfjord. Verwaehting tot den avoud van 24 Januari Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidweste- lijke wind, nevelig, later toenemead bewolkt, waarschijnlijk nog droog weer, matige tot lichte vorsc. Onder degenen die zich deZer dagen alhier ter secretarie kwamen aangeven voor inschrij- ving voor de mihtie was er een die onlangs reeds aangifte heeft gedaan van de geboorte van zijn tweede kind. Ter aanvulling van ons verslag omtrent de vergadering van de vereeniging tot Zieken- verzorging alhier kunnen wij nog melden dat onder de ontvangsten o. a. nog voorkomen aan subsidies van de gemeenten Ter Neuzen, Zaam- slag en Axel, en bijdragen van het Rijk (departementen van Binnenlandsche Zaken en Oorlog) 920, giften f 41,43, collecten in Ter Neuzen en omliggende gemeenten /77,515, contributie der leden 657, verpleeggelden 3524.35. Voor het_gebruik der operati-kamer werd outvangen 177,75, terwijl van de wijk- verpleging inkwam 42,95. Uitgegeven werd o. m. aan salaris van vast en tijdelijk personeel 767,75, verlichting en verwarming 315,24, rente van opgenomen kapitaal f 462,50, voeding 1937,38, onderhoud gebouw en meubilair f 336,766. Voor aankoop en herstelling van verplegings- artikelen, linnengoed en meubilair werd uit gegeven 416,973, terwijl op de kosten der verbouwing werd afbetaald f 610,13s. Gisteren werd alhier in het //Hotel de Commerce" door de notarissen Vau der Moer alhier en Dregmans, van Axel, ten verzoeke van de erven van mevr. de wed. SturmLeunis, gewooud hebbende en overleden te 's Graven- hage, geveild bouwlanden euz. Deze werden verkocht als volgt Vier perceelen bouwland in den Van Lijnden- polder, gerneente Zaamslag, aan mevr. de wed, C. J. A. Fercken, te's Gravenhage, voor 950 per gemet of in massa voor 28.303,85. Koop 5, een perceel bouwland, en halve kreek of watergang in den Nieuw Othenepolder, aan den heer J. Huijssen, laodbouwer te Zaamslag, voor 705 per gemet, of 5009,04 in massa. Koop 6, een perceel bouwland in dien polder, aan de heeren D. Scheele, koopman te Ter Neuzen en tlerm. M. de Regt, landbouwer te Zaamslag, voor 530 per gemet of 4148,65 in massa. erfgenaam des huizes te erkennen, sedert ik de Schotsche wetten nauwkeuriger bestudeerd heb. Als jij Juan's vrouw bent, kan je on- mogelijk de echtgenoote van Victor zijn. Bijge- volg is het zeer twijfelachtig, of de wet het kind Zij voleindigde die woorden niet. De maat was reeds voldeze beleediging deed haar over- loopen. Margaretha's oogen schoten vuur, toen zij op hare tegenpartij toetrad. z/Dit zal de laatste beleediging zijn, die je lippen hebben uitgesproken, Blanca Norton. Morgen verlaat je mijn huis. Ik ben de echt genoote van graaf Victor Norton en de meesteres hier in huis. Deze nacht zal de laatste zijn, dat je hier vertoeft". Zij stiet de deur open. ,/Als mijn man terug is, ga jij weg of ik Niemand dacht aan de tegenwoordigheid der min. Margaretha's woorden hadden zelfs Blanca een oogenblik beschroomd gemaakt, doch dat duurde geen minuut. Toen stoof zij op als een getergde leeuwin en riep op schrillen toon jrAl kwamen alle plebejers van de wereid met hun dochters, ik wyk geene schrede van hierHet slot Northminster was tot dusverre Koop 7, een deel van den zeedijk van den Kleine Molenpolder, gemeenten Graauw en Hontenisse, aan de heeren W. Scheele en Herm. V. de Regt, rustende tindbouwers te Zaamslag, ."oor 530 per gemet of f 4148,65 in massa. Koop 8. Een aandeel, groot 39 centiaren, in den grond onder eene scbuur aan de Kruis- poldersche kade, aan dezelfden voor 1,20. Koopcn 9 en 10, bouwland in voornoemden polder, aan den heer J. K'aassen te Ter Neuzen, voor f 540 per .4 m t of f 5970.04 in massa. Naar wij nader vernemen zullen de lichtingen 1912 en 1913 van het 39ste bataljon landweer mfanterie te Vlissingen van 6 tot en met' 11 Juli a. s. voor herhalingsoefeningen onder de wapens komen. Volgens mededeeling van het Loodswezen zijn verlegd In de Everdingen stompe ton No. 22a in 70 d.M. water op 51° 23' 39" N.b en 0° 58' 48" W.l. in het Zuidergatzwarte lichtboei No. 36 in 94 d.M. water op 51° 22' 31" N.b. en C« 48' 4" W.l. in het Schaar van Walsoorden stompe ton No. 3 in 44 d.M. water op: 51° 22' 40" N.b. en 0° 48' 29" W.l. Aan de peilschalen bij den steiger te Hoede- kenskerke, bij den berrn te Walsoorden, op het bolbaken van Valkenisse (Komjnen Schor), en op het lichtbaken van Saettinge, zijn wit ge- schilderde planken aangebracht, die buiten de peilsckaalplanken uitsteken en waarvan de boven- kauten het gewone laagwaterpeil aangeven. De motorschuit van den beurtsc'nipper Yoerman, uit Sas van Gent, bevond zich Maandag- middag in het Hollandsch Diep voor de haven tan Willemstad, waar het vaartuig tusschen drijfijs bekneld raakte en in nood verkeerde. Met behulp van een 60tal personen kon het echter, hoewel met zeer veel moeite, uit die positie verlost worden en de haven aldaar binnen- getrokken worden. De St. Ct. bevat een wijziging in de siatuten van het Groene Kruis voor Breskens en omstreken. Blijkens opgave van den centralen ge- zondheidsraad deed zich in de week van 14 tc.t en met 20 Jan. in Zeeland sleehts een ge- val voor van besmettelijke ziekte en wel van diphteritis te Zoutelande. Axel. Op den 5den Grooten Internationalen ..kwedstiijd, gehouden in het^t*buuw #Caoiau" te 's Hertogenbosch, verwierf de heer J. F. Scheele Jr. alhier een zeer eervolle verm elding voor het bakken van beschuit. Westtlorpe,-22 Jan. De raad der gemeente besloot in eene op heden gehouden bjjeenkomst de candidatuur van den heer Hon. van Waes, als burgemeester dezer gemeente te steunen. De tweede Schooidag georganiseerd door een comite van voorstanders van christelijk onderwijs werd Dinsdag alhier gehouden in de Geref. kerk. Te 2 ure werd de bijeenkomst door den voorzitter van het comite, den beer De Koning, hoofd der chr. school te Spui, geopend, die de aanwezigen welkom heette. Hij verzocht te zingen Psalm 121 1 en ging daarna voor in het gebed. Na lezing van Psalm 121 verklaarde hij het zich een aangename taak dezen tweeden school- dag te openen en dankte voor de belangstelling die daarin werd betoond. Hij achtte het noodig, dat men eens samenkomt om de zaak van het christelijk onderwijs te bespreken. Het is nog voor velen een steen des aanstoots en naar- mate het een meer vaste en gevestigde positie heett weten te verwerven, is de bestrijding ook heviger geworden. Het parool moet dus voor de voorstanders blijven voortvaren, want het zou een gevaarlijke zelfmisleidir.g zijn om te meenen dat de veilige haven reeds is bereikt. mgn huis, waarin jij nauwelyks als dienstbode zou zijn opgenomen, als mijn neef, de onnoozele bloed, je hier niet als gravin had gebracht Ik ben Blanca Norton, jij een schepsel van lageren rang. Misschien pak jij je bundeltje, maar ik doe het niet! Wij zullen zien, wie hier de meesteres blift Zij snelde de kamer uit. De min, die reeds vreesde te veel gehoord te hebben sloop door de deur aan de overzijde weg. z/Goeie hernel, dacht ze, wat is die miss Blanca een duivelin Kom, ik zal naar beneden gaan en mijn avondboterham eten. Dan ga ik later weer naar den kleine zien". Vrouw Pool, de min, kon natuurlijk niet beter doen, dan zoo dadelijk in het dienstboden- vertrek te vertellen, wat zij gehoord had. Na verloop van een half uur dacht zij, dat het toch plicht was naar het kind te gaan. Zij klopte aan de deur van de kinderkamertoen zij geen antwoord kreeg, ging zij binnen, hopende, dat de gravin de kamer zou verlaten hebben. Tegen verwaehting vond zjj haar daar nog. Het venster stoud nog open en het zachte Wanneer men nu reeds ging verslappen zou het gevaar ontstaan dat op korten tijd weer verloren werd, wat men dank zij jaren lange volharding heeft weten te verkrijgen. llet werk moet geheel voleind worden, het doel ten voile bereikt. Hij hoopt, dat ook deze schooidag daartoe moge bijdragen. Alsnu heeft de voorzitter het woord aan den heer J. G. Wirtz, districtsschoolopziener te Groningen. Deze begon met te herinneren aan de teleur- stelling die de voorstanders van h»t Chr. onder wijs in het afgeloopen jaar ondervonden, toen de verkiezingen in hun nadeel uitvielen Maar, zegt spreker, wij moeten daarin erkennen Gods hand, Die beter dan wij weet, wat voor ons noodig is. Elk dacht toen, dat-de oplossing der schoolkwestie, die aanstaande leek, de al- geheele gelijkstelling, voor geruimen tijd was achteruitgeschoven. Maar zie, eer het jaar nog teneiude was, verscheen in de Staatscourant de benoeming van eene bevredigingscommissie, die in 1. pdracht heeft gekregen, niet minder, dan te onder- zoeken op welken grondslag het mogelijk zal zijn de schoolkwestie op te lossen. Dit had men niet gedacht, niet verwacht. Wij moeten dit met groote belangstelling en dankbaarheid aanvaarden. Of deze commissie de zaak al of niet tot een goed eind zal brengen, ik laat dit geheel in het midden, maar het is een ver- blijdend verschijnsel te noemen dat van achter de groene tafel door een liberaal Minister is erkend, dat ons jaren lang onrecht is gedaan. Dit moet ook tot dankbaarheid steramen. Alle fracties werken aan die opdracht mede. Men moet niet denken, dat enze manneri daar een gemakkelij^e taak zullen te vervullen hebben, dan heett men geen begrip van de zaak. Velen meenen, dat onze strijd alleen een strijd is voor rechtsgelijkheid en dat is het dan ook in de eerste plaats. Maar die strijd heeft zoo lang geduurd, dat de school eigenlijk het kind van de rekening is geworden. De commissie zal nu hebben te onderzoeken op welke wijze recht zal kunnen gedaan worden, maar er staan ook tal van andere kwesties die door de commissie onder de oogen zullen moeten worden gezien. Spreker betoogt dat de politiek zich van de schoolkwestie heeft meester gemaakt, zoodvnig, dat deze den strijd geheel beheerscht. Ook de com missie is weer geheel uit politieke mannen eaamgesield, want voor zoover er oud-onder- wijzers deel van maken, zijn dit ook geheel verpolitiekte. De politiek is ook weer oorzaak dat de commissie er zoo buitengewoon politiek uitziet. Spreker hoopt van harte dat de menschen zullen slagen, dan zal de politieke kant der zaak vervallen en komt men op bet paedagogiseh standpunt, dan komt de school op den voor- grond, dan komt het vraagstuk waar het thuis hoort, dan kan men de scholen zelf beoordeelen. De strijd gaat eigeulyk niet tegen de bij- zondere school, maar tegen de christelijke school. Er bestaan nl. ook bijzondere neutrale scholen. Tegen deze richten zich de pijlen der leden van den Bond van Ned Onderwijzers niet. Die worden ook wel door particulieren onderhouden, maar daarop wordt niet van God gesproken, dat zijn neutrale scholen, of nog erger. Ging het alleen tegen de bijzondere school, dan zou zich ook tegen dezulken de actie moeten richten. Gaat echter een openbaar onderwijzer tot zoo'n school over, dan wordt hij nog tot de broederen gerekend, gaat er echter een over tot eene christelijke bijzondere school, tot eene R. K. bijzondere school, dan wordt hij uit de synagoge geworpen. Dat teekent naar sprekers meening den strijd. Onze bijzondere scholen, gaat hij voort, zijn zoo openbaar mogelijk. Het leerplan wordt elk jaar aan den schoolopziener ingezonden. De rooster van werkzaamheden wordt elk jaar vastgesteld en duidelijk leesbaar opgehangen. maanlicht stroomde naar binnen. De gravin lag in een leu stoel nabij het venster en sliep blijkbaar. Vrouw Pool naderde zacht om te zien of zij zich vergist had. Neen, Margaretha's gelaat was wel bleek haar lippen trokken wel zenuwachtig, maar zij sliep. Aan haar lange oogwimpers hingen nog tranen Zij is vast ingeslapen het arme kind' zeide vrouw Pool zacht. 1 Is zonde zoo n zacht, lief schepsel aan die tijgerkat over te laten en toch bemint de graaf haar oprecht. Be- grijpe wie het kan." Zorgvuldig legde zij hare meesteres een doek over de schouders, nam het kind uit de wieg, zonder het wakker te maken en nam het mee naar een kamer van de eerste verdieping. Nadat zij het kind voor den nacht verzorgd had, maakte zij het in slaap en gebood de kindermeid bij den kleine te blijven, terwijl zij naar de kinderkamer terugkeerde. Een half uur geleden, had zjj die verlaten het sloeg nu half negen, terwijl zij de trap afging. z/lk maak mij bezorgd. Mevrouw zal kou vatten in die nachtlucht. Zou ik haar wakker maken?" (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 5