- Tsr Hsuzsnsche Gourant Dinsdag 20 Jan, 1914. Mo- 602i- SX-i-A.13. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Handelsberichten. Nederlandsch InsMtuut van Land- bouwlenndigen. Woenadag Weld het Ned. Instituut Land- bouwkundigen een congres, om de wet op paardenfokkerij te bespreken Te 1 uur opende de beer Posthutna, s bra venhage, voorzitter van het Instrtuut, de ver- gaDerinheer Yorsterman van Oyen weerlegt de bezwaren van den beer Van Stock en wystvoora op het Belgische stamboek. terwyl hy ook de waarde der aanhoudingspremies duidelyk in 't licht stelt. De heer Nebbens Sterling zegt, dat alsi we de vraag stellen, of de tegenwoordige w taan gaande de verplichte keurmgen recbt van be- tk teTgS gehandbaafd him bengst al dan niet zal worden toegelaten en deze onzekerheid niet in't belang ^en opheffing van verplichte keuring, zoolang fokker niet voldoende ontwikkeld is tarwy spreker hoopt, dat de fokker in de toekomst zoo boog komt te staan, dat geen verplicht g n° Vefder' dat alleen door de regeering gesteund wordt de rationeele fokkerjj, zoodat dan mel meer, zooals een der adviseura he u sprake zal zijn van Sint Nicolaas-cadeautjes. De heer Bnltman is het geheel eens met den heer Van Stock en is voor het behoud van premies en is er tegen, dat eerst op cornage en Saarna op exteneur gekeurd zou word De heer Nebbens Sterling hoopt, dat de re vering in bet nieuwe wetsontwerp vooral de vow 1 ichting der fokkers kracbtig zal steunen. De heer Lako zegt, dat hi] veel waarde hecht aan bewaringspremies, terwijl hy het inschryven in een stamboek niet alleen noodig aci me het oog op premies, maar vooral tot verhooging van de handelswaarde der paarden. Enkele sprekers wijzen op het gevaar in bet houden van verschillende stamboeken. De heer H. Hanken acht een stamboek te hoog, om alleen daardoor de handelswaarde, maar vooral de fokwaarde te verhoogen. De heer Reinders wijst nog eens op het be- zwaar van het tegenwoordige premiestelsel en op de noodzakelijkheid van hooger beroep op een herkeuringscommissie. De heer Vorsterman van Oyen geeft daarop enkele toelichtingen. De heeren baron Van Voorst tot Voorst en S. C. Clercq geven bun meening aangaande de lyn, die in het nieuwe wetsontwerp gevolgd dient te worden, voora op den voorgrond stellende, den invloed van de fokkers zelf op de samenstelling der regelings- com missies. Hierna dankt de voorzitter voor de medewerking in deze congresvergadenng en sluit haar. e 11 M. de Koningin vermaakte zich Zaterdag- midaag met schaatsenrijden op het ys van de wetering achter het Huis ten Bosch, te s Gra- venhage, welke baan ook voor de leden der hofhouding was opengesteld. - Omtrent het bezoek, dat H. M. de Koningin Donderdag in Den Haag gebracht heeft aan de school van Jan Ligthart, verneemt de Nieuwe Crt., dat hierby het strengste incognito in acht werd genomen, waardoor het hootd der school aan de Tullinghstraat in de gelegenheid was aan H. M. den gang van het onderwys te laten zien zooals het werkelijk lederen dag van de week gegeven en entvangen wordt. Dat er vreemd bezoek komt, ook van dames, daaraan ziin de kinderen op deze school zoo zeer gewend geraakt, dat het op het onderwijs geen storenden invloed meer uitoefent. Niemand herkende dus H. M. en zelfs de ouderwijzers bleven er on- kundig van en stonden tijdens het hooge bezoek aan hun klas, niet het minst onder den invloed er van. Toen nu de Koningin het onderwys ook in hoouste klasse gevolgd had en voornemens was te vertrekken, vroeg Ligthart haar vergunning een enkel woord in haar tegenwoordigheid tot de kinderen te mogen spreken. En nu volgde ongeveer deze toespraak Kinderen, je weet dat Jan Ligthart onlangs bii de Koningin is geweest. Luide, instemmende kreten van alle kinderen. Welnu, dan zal ik je eens vertellen hoezich dat toegedragen heeft. Ik kwam aan't Koninklijk Yileis in het Noordeinde en daar werd ik al dadelijk op mijn gemak gezet door dien myn heer daar (Ligthart wees op den secretans van B M.L die mij allervriendelijkst ontving en my bii de Koningin bracht. En toen gaf de Komn- ain mij een hand en ik kr5eg er ook een van Prinses Juliana. Ziet, kinderen, dat deed by mii alle bescbroomheid wijken. De Koningin was toen zoo vriendelijk met my een gesprek te voeren en toen het uit was, gaf de Koningin weer een hand. Ik kon toen met nalaten tot de Koningin te zeggenMajesteit, nu moest u mij in mijn school ook eens een be- Z°EnbwTdeed de Koningin? Ziet, daar staat zy, kinderen Toen de ontroering wat bedaard was - de kinderen stonden letterljjk paf! Verzocht Ligthart zijn kinderen een lied voor Koningin en Prinses te zingen. En daar begon het uit voile borst onder leiding van den onderwijzer. Zoo was het bezoek van de Koningin aan Jan Ligthart's school. Slachtoffers van het ijs. Vrijdagmiddag half vijf hadden eenige meisjes zich in den Ryn te Katwijk op het ijs begeven Plotseling zakte een der meisjes weg en het tweede, dat het eerste wilde redden, zakte ook door het ijs. Eenige jongens probeerden de kinderen te redden, maar tevergeefs. Lnmiddels haalde P. van den Over het achtjange meisje R. Imthorn op het droge en de 15jange Huig Ouwehand haalde kort daarna zijn 7jarig zus]e op. Dadelijk werden pogingen in het werk aesteld om de levensgeesten op te wekken, maar zonder resultaat. De inmiddels aangekomen geneesheeren konden slechts by beiden den dood constateeren. Anderhalf uur tevoren had de politie het publiek nog gewaarschuwd op het ijs te gaan, daar het absoluut onbetrouwbaar was. Uit Roermond wordt gemeld dat Donderdag 3 theologanten van het Carmelieterklooster bij het schaatsenrijden door het ijs zijn gezakt. Slechts pater Noiihaus kon worden gered. Paters Blokhaus uit Munster en Schwager uit Dusseldorf verdronken. Te Culemborg waren Vrijdag jongens op het ys aan het voetballen. 4 zakten er door, 3 daarvan wisten zich te redden, maar de vierde, een 1 ljarige knaap, verdronk. Vrijdagmiddag zakten op de Ruysdaelkade te Amsterdam, twee meisjes en een jongen, die daar aan het schaatsenrijden waren, door bet ijs. De moeder wilde de kinderen te bulp an^llen, doch geraakte bij haar pogingen om haar kroost te redden, eveneens te water, 't Zelfde lot ouderging een jongen, die aan het reddingswerk deelnam. Ten slotte slaagde de heer C. Balk er echte in het geheele gezelsc.hap behoudeu op het droge te brengen. In Stompwijk zijn 2 personen door het ys gezakt en verdronkeu. Na gedanen arbeid, zouden Vrijdagavond twee jongelui te Delft, een jongen en een meisje, nog een tochije gaan maken op de schaatseu. Zij" hadden de Tweemolentjesvaart uitgekozen ill's plaats van „afvaart". En op het randje van een schuit zouden de schaatsen worden aangebonden. Toen zij gereed was voor de reis zette by zich naast haar om ook de yzers onder te binden. Plotseling wankelde hij, greep zijn dame vast ensamen duikelden zy in de schuit, die bleek geheel met mest gevuld te zijn Spoedig werden zij er uit geholpen Maar de aardigheid was er af De bevolking der gemeente Rotterdam is in 1913 vermeerderd met 12,452 en bedroeg op 1 Januari 224,308 mannen, 235,041 vrouwen, totaal 459,349. Er werden geboren 13,540 kindeien, 4,/oo personen overleden. In de stad vestigden zich 21,778 en vertrokken 18,128 personen. Jaarcijfers. Te Rotterdam werden ver- leden jaar 'gebonwd 1727 gebouwen met 2820 woningen. Er werden gesloopt. 392 huizen. Binnen- en Buitenl. scheepvaart naraen toe. Alle eendjes enz. De Haagsche kauton- rechter heeft het 12tal jongens en meisjes, dat des nachts kabaal schopte op het Bmtenho zoodat de Bofvijver-eenden er wakker van werden veroordeeld elk tot boeten van f 2 subs, of 2 dagen hechtenis. Voor den jongste was de stial een week tuchtschool-arrest. Ouderdomsrente en bedeeling. In een dorpje in Groningen had, volgens de H. Crt., de bedeeling eener kerkelijke gemeente voor de ouden van dagen, die rentetrekkers waren ge- worden, opgehouden of belangrijk verminderd. De kerkgangers waren daarover slecht te spreken en gaven sedert Kerstfeest veel mindei in de collecten, waarin wel briefjes werden ge- legd, waaruit bleek, dat meD met de nieuwe bezuinigingsregeling niet ingenomen was Thans echter krijgen alle oudjes hun vroegere bedeeling en brengen de kerk-collecten weer evenveel op als voorheen het bezninigingsbesluit is weer ingetrokkken Zekere Jan Smit, masseur te Amsterdam, is door de rechtbank te Winschoten, wegens opzettelyke beleediging van de Koningin, ver oordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Ook een royale lemand, die Vrijdag Bergen-op-Zoom bezocht, verloor een porteteuille met 40. Ze werd gevonden en hem terug- bezorgd. Maar uit dankbaarheid gaf hij den eerljjken vinder een sigaar Zaterdaguamiddag zyn op de baan van den B. 1J. S. M., vlak bij het station, voorbij den overweg aan den Rijnsbergerweg te Leiden, 2 locomotieven tegen elkaar gereden. De eene, eene rangeermachiae, wierp de andere geheel op zij. De werkmeester Koelemans uit Haar lem werd gedood, zijn lichaam werd geheel verzengd door ontsnappenden stoom en bet uitvloeiende kokende water, en het duurde wel een kwartier eer men hem van onder de om- gevallen machine kon halen. Met die machine welke in reparatie geweest was, werd juist proef gestoomd. De rangeermachine moet doorgereden zyn, niettegenstaande het signaal op onveilig stond. Toen de beide machinisten het gevaar voor aanvijden zagen, was dat niet meer te voorkomen, en de rangeermachine reed dwars op de andere, die daardoor omviel. Het overige personeel der locomotieven be- kwam brand wondeti of ontveliingen. Hun toestand is zorgelijk, maar zonder direct levens- gevaar. De materieele schade is groot. Dezer dagen voml men in de woning van twee ,,behoeftige" doofstommen te Kockengen (bij Breukelen), die kort na elkaar in het l.'iaco- nessenliuis te Utrecht zijn overleden, een aan- zienlijk bedrag aan geld. De diaconie der Ned. Herv. Kerk te Kockengen. die hen langen tijd heeft onderhouden, is als de eenige wettige evfgename optreden. Vangt nu vliegen In verschillende medische tydschriften wordt dezen winter weer eens de aandacht er op ge- vestigd, dat het thans zaak is alle vliegen, die men ziet, te dooden. De vliegen toch zijn hoogst onhygiemsch De stofwisseling der vliegen is zoo ingericht, dat men de dieren na hun ontwaken uit den winterslaap wel zou kunnen voeden uitsluitend met bijv. tipbus-bacillen. Na drie dagen zouden de insecten weliswaar sterven, doch de bacillen in de ingewanden zouden nog maanden in leven bliiven. °De kaus op besmetting met diphtentis-, typhus- en cholera-bacillen is dan heel groot. Nu, in den winter, hoeft men slechts een dier te dooden, om dezen zouier van een lOOOtal vliegen minder last te hebben. Het is plicht de wintervliegen te dooden. POLITIE Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd een portemonneetje met eenig geld. Rechthebbende vervoege zich aldaar. E N. Voorm. Nam. 20 Januari 7 48 8.22 21 8.59 9.40 22 10.21 11.2 23 n 11.39 24 u u 0.1 12,39 25 1.5 1.28 26 1.51 2.10 Een boffer Onlangs stond voor het kantongerecbt in Den Haag terecht een persoon, die onder Voorburg een rijwielovertreding had gepleegd. Toen trok het M. de dagvaarding in, omdat er een fout in was geschreven betrekke- kelijk den datum van het plegen van het feit. Kort daarop werd den beklaagde een nieuwe dagvaarding uitgereikt, en stond hij nu op de z. g. verbeterde dagvaarding terecht. Eilacy Andermaal bleek dat, alweer abusievelijk, als datum der overtreding 16 No vember van verleden jaar in de dagvaarding was opgenomen, terwijl het 17 November moest zijn. Toen vroeg het O. M. maar vryspraak. Door haar kinderen inishandeld. Ze waren bij elkaar op visite een 6tal kinderen en bchuwdkinderen van G. A., in't Sint- Vitusholt te Winschoten. En toen des nachts 12 uur de drank in de mannen en vrouwen was, klopte men de ouders, 70 en 71 jaar oud, op. De oude moeder liet ze binnen, geen kwaad vermoe- dende, doch pas was de deur geopend of men viel op het oude mensch aan en mishandelde haar en den bij haar nog inwonenden zoon De oude vader nam de vlucht. De politie heeft de zaak in handen. (H. Crt.) Voor niets gereden. Door den visscher Dirk ten Bokkel van Wieringen werd Vrijdag met hardrijden een prijs van 10 gewonnen. Vol vreugde begaf hij zich des avonds ter ruste in zyn in de haven te Westerland liggend vaar- tuig. Bij zijn ontwaken bleek hem de porte- monnaie met den prys met nog 8 ontvreemd te zijn. (Hbl") Vrijdagavond is door de Meierysche tram onder Gestel (Noord-Brabant) de 66jarige S. C. aangereden met het gevolg dat de man her- senschudding bekwam en hem het linkerbeen tot aan de knie werd afgereden. De dood trad onmiddellijk in. De ongelukkige was onge huwd. Te Hengelo ontplofte Vrijdagnamiddag, naar de Tel. meldt, in het pukhuis van den galanteriehandelaar J. B. Berger een kist met vuurwerk. In een oogenblik stond alles in vlam. De zoon van den heer Berger, die in het pakhuis was, ontkwam met moeite door een ruit stuk te s'laan, waarbij hij gewond werd aan de hand. Ook bekwam hij ernstige, doch niet gevaarlijke brandwonden. Hij is naar het ziekenhuis ge bracht. Het pakhuis is uitgebrand. D A Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Rotterdam, 19 Januari. Binnen 1. Granen. De Januari-maand vergezeld van min of meer ijs heeft gewoonlijk een stille Graanmarkt. Zaken kalm en stem ming prijshoudend. Meel. In navolging van het buitenland stemming vast en meerder kooplust, ook voor Amerik. soorten. Men noteert: Goede Tarwe per hectol. van 80 kilo 7,50 a 8,mindere 6,50 a f 7,puike Wilhelmina per 100 kilo 9,25 a 9,75; overige soorten 8,50 a 9, Rogge per hectol. van 75 kilo 6,— a 6,50 en per 100 kilo 8,a 8,50 Wintergerst per hectol./5,50 a 6,Zomer- gerst 5,a 5,50; Chevalier 6,25 a 6,75 Gerst per 100 kilo 9,a /10,75 Chevalier /10,25 a 12,25 en extra daarboven. Haver per hectol. lange /4,75 a/5,dikke 5,75 a 6,Haver per 100 kilo goede 8,25 a 10,mindere 7,—- a 7,75; Paardenboonen /'8,50 a 10,Witte Boonen 14,a 15,25 Bruine Boonen 8,a /10,50 en extra kooksoorten daarbovenKook- erwten 9,25 a 10,50 Voedersoorten /6,50 a 7,— Kanariezaad Friesch 13,a f 14,50 en per 100 kilo 17,a 19,25. Buitenl. Granen. Tarwe en Rogge vast in prijs. Gerst onveranderd, stoomend lager. Mais alle soorten hooger. Grutten onveranderd. Tarwe per 2400 kilo 200 a 225 Rogge per 2100 kilo Helena f 150 a 155 Bulgaar 152 Gerst Zwarte Zee 136Amerik. Mais mixed 147 Gallfox 129Grove Donau y* 130; La Plata /132 per 2000 kilo Boekweit j ioO urutten 275 per 2io0 kilo Haver 6,75 a 7,per 100 kilo. Meel. Prima inl. en prima Belg. 12,50 a 13,le soort 11,50 a 12, Zeeuwsch patent 13,Prima Duitseh f 12,75 a 13, - Extra puik Hongaarsch 19,a 20,middelsoort 17, Prima Amerikaansch patent 13,25 a f 13,75 le soort f 12,50 a 13,2e soort Bakers /11,50 a 12,Roggebloem 9,a 10,50 Duitseh dito 8,75 a 10,25 per 100 kilo. Runderprijzen 74 a 86; Ossen 72 a 84; Kalveren 105 a 125; Schapen 54 a 62; Varkens 46 a 52; licht soort 45 a 48 cents per kilo. Melkkoeien /155a/ 285 Kalfkoeien 165 a 300 Stieren, U5 a 285 Vaarzen 140 a 200 Pinken 90 a 130; Graskalveren 50 a 90vette Kalveren 65 k 110 Fokkalveren 17 a 25 nuchtere 14 a 18 Biggen 10 a 16 per stuk. Aardappelen. Brielsche kralen 3,50; Geldersche 3,a 3.25 Zeeuwsche puike Eigenheimers en Bravo's 2,50 a 2,80 mindere 2,25 Poters 1,60 a 1,80 per mud. Boterprijzen in vaten 60 a 67, stukken van l/j kilo 80 a 85 cent. Zoetemelksche 37,per 50 kilo. Leidsche kaas le soort 31,a 33,2e 29,— per 50 kilo. Zeeuwsche eieren 6,— a 6,50 Veilingseieren naar grootte 5,20 a 7, Buitenl. 4,50 per 100 stuks. Aj u i n. Weinig aanvoer door vorst. V 1 a s. Blauw Holl. 1,60 a 2,60 Wit Zeeuwsch 1,30 a f 1,60 per steen. L ij n z a a d. Voer/11,a 13,Zaai 14',- a 15,-. Karwijzaad 14,50 a 15,25. Amerik. Petroleum loco per 100 Idle 13,50; Antwerpen 24s/4 fr. Per kan 9 a 9V2 cent. Java-koffie in balen gewone soorten 42 cent. Beste Santos 34 cents per half kilo. Beetwortel-Suiker 111/3. Geraffineerde 15, Ter Neuzen, 19 Januari. Boter per 1/1 K.G. f 0,60. Eieren per 26 stuks Antwerpen, 17 Januari. Chili-Salpeter kalm loco fr. 25,20, Februari fr. 25,40, Maart fr. 25,50, April fr. 25,50, Mei fr. 25,30. kaas 32,- VAN -.•ss.v-sr. ft H II

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 5