KerkboekeB en Bijbels p" Aangesteld. I I Groote brand te Dendermonde. BURGERLIJKEN STAND. Aandoeningen der huid. 'Advertentien. alle soorten COKES, J. M. v. d. WELLE, Firma P. J. van de Sande, Ter Neuzen. V I 5. Wanneer de sterren abnormaal fonkelen, kan men ook spoedig dooi verwachten. 6. Een (irrus-bewolking (windveeren) die den zonneschijn nog slechts weinig tempert, is een voorbode van zacht weer. 7. Sneeuw brengt dooi. 8. Wanneer de dalingssnelbeid van de baro meter toeneemt, is een spoedige dooi waar- schijnlijk. 9. Het neerslaan van den rook wijst op een weersomslag. 10. Verliest het straatplaveisel z'n lichte tinten, dan is de inval van den dooi zeer spoedig te waehten. 11. Wanneer na's middags 2 uur de thermo meter niet daalt, zullen de bloemen spoedig van de ruiten zijn. 12. Een stjjgend dauwpunt gaat een stjjgen- den thermometer vooraf. (Tel.) Bijgeloof. Het bijgeloof tiert in Drente nog welig. De vele staaltjes, daarover reeds voor en na rnede- gedeeld, kunnen nog aangeruld worden met bet volgende Aan bet zoogenaamde bezetten" wordt nog vrij algemeen geloofd, Verstuikte voeten en banden worden door het bezetten met succes geuezen. Ook wordep wratten door de ffbe- zweerders behandeld. Op verschillende plaatsen in Drente worden personen gevonden, aan wie het gekeim van bezetten is toevertrouwd. Ik zag te Assen iemand wratten bezetten bij kin- deren van geloovige ouders. Met ontbiooten hoofde wreef de man met zijn viugers over de wratten, daarbij onverstaanbare woorden pre- velende. Vele kinderen worden aan de handen van dezen bezweerder toevertrouwd. Velen ge- looven dan ook stellig, dat door deze behande- ling de wratten verdwynen. Dat door het be zetten verstuikte voeten of bande* genezen, staat bij de meesten onomstootelijk vast. Een groote vermaardheid heeft een vrouw te IJde (gem. Vries), die bekend staat breuken te kunnen genezen, en wel op een zeer zonder- linge wijze. De breuklyder of -lijderes of wel zijn of hare vertegenwoordiger overkomst van den patient is niet noodig die zieh bij de vrouw vervoegt om hulp, wordt een oogen- blik alleen gelaten in het woonvertrek. De vrouw keert terug met een hamer en eenige spijkers. De bezoeker wordt verwezen naar een in de buurt van de woning staanden boom en krijgt de opdracht om de spijkers in dien boom te slaan. Deze handeling is vol- doende, om de breuk te genezen. Aan som- mige bezoekers deelt de vrouw mede, dat de breuklijder den breukband moet omhouden tot hp afvalt, anderen verklaart zij, dat de breuk binnen drie maanden na de behandeliDg genezen zal zijn. Zij eischt voor hare behandeling geen belooning, doch is tevreden met alles wat men wil afstaan. Dat van den tooverboom veel wordt gepro- fiteerd, getuigd het enorm groot aantal spijkers, dat zieh reeds in den boom bevindt. (Lw. Ct.) Zondagmorgen om ongeveer half twaalf brak er, naar de Matin meldt, brand uit in de fabrieken en magazijnen van cocoline te Dender monde, van de firma De Bruijn Limd. in de Dijkstraat. De brand is ontstaan in de filtreerinrichting, waar hij gemakkelijk voedsel vond aan de daarin aanwezige olie en cocesnoten, de grondstoffen voor de bereiding van de cocoline, en nam spoedig groote afmetingen aan. Reeds om 1 ure was er geen denken meer aan om zelfs nog het minste van de fabrieken en magazijnen te redden. De brand besloeg een oppervlakte van twee hectaren. De bewoners van de Dijkstraat werden door een paniek aangegrepen en haastten zieh om hun kostbaarste meubeltjes in veiligheid te brengen. Om 3 ure moest men er toe overgaan de brandweer van Brussel te uulp te roepen, daar de brandweer van Dendermonde onvoldoende bleek om het vernielende element met kans op eenig succes te bestrijden. Deze arriveerde om 4 ure en was men pas in de gelegenheid den vuurpoel van allezijden met kracht te bestrijden. Op dat oogeriblik brandden er 150,000 vaten olie en 300,000 Kg. cocosnoten. Voor den ingang van de fabriek heeft men een dijk van asch en aarde moeten maken om te beletten dat de brandende olie de Dijkstraat zou invloeien. Om 5 uur was er nog geen vermindering in den vuurgloed te zien. Op dat oogenblik werden 2 huizen in de Dijkstraat aangetast. De hitte waszoodanig, dat men zieh met op 100 meters den brand kon naderen. Het blusschingswerk werd door de vorst zeer bemoeilijkt. Zooals te begrijpen was gedurende den ganschen dag een groote menigte in de nabij- heid der ramp, die door de soldaten van het garnizoen op een afstand werden gehouden. Bij het afzenden van dit bericht was ook de graanelevator, die op de kade aan den Dender staat, in brand geraakt. Men vreesde dat deze in de rivier zou vailen, waardoor de scheep- vaart zou worden beiemmerd. Een Oostenrijksch kapitein der artillerie, te Krakau in garnizoen, die eenige officieren bjj zieh te eten had, kreeg, volgens de N. R. Ct., aan tafel ruzie met een zjjner gasten, luitenaut Ziegler. Hij scbelde zija oppasser, gaf hem een revolver en beval hem den luitenant neer te schietea. De oppasser voldeed aan die opdracht en schoot op den luitenant die dood neerviel. De kapitein en de oppasser zijn beiden gevangen genomen. Vergaan van een onderzeeer. De Engelsche marine heeft weer het verlies van een onderzeeer te betreureu en met het sehip die van de bemanning. Het was de onder zeeer A 7, en zij is in de nabijheid van Plymouth verloren. Het ongeluk geschiedde tijdens de manoeuvres met andera onderzeeers in de baai van Cawsand, die ongeveer zes mylen van Plymouth is ver- wijderd. Na het uitvoeren van verschillende wendiDgen bemerkte men bij 't boven water komen der flotille eensklaps dat de onderzeeer A 7 was verdwenen. Aan boord waren twaalf man en een officier. Er werd terstond naar Plymouth om hulp gevraagd en terstond vertrokken reddingsvaar- tuigen naar de plaats der ramp. Spoedig had men de plaats waar het vaartuig gezonkeu was vastgesteld, maar des avonds om 8 ure waren alle pogingen om de duikboot aaa de opper vlakte te brengen vruchteloos gebleven, waardoor men ook alle hoop op het redden der bemanning moest opgeven. Later is de boei die de plaats waar de boot lag aangaf door de golven weggeslagen, zoodat men de boot niet meer vinden kon. Dit is de vijfde Engelsche duikboot die ver loren ging. Er waren 13 personen aan boord. Met de vier andere vergane duikbooten verloren te sainen 52 personen het leven. Van 2 dier booten konden 7 man worden gered. Een merkwaardige geschiedenis komt aan 't licht van een millionair te New-York die een dubbel leven leidde, en ook als bedelaar vermomd rondging. In een ziekenhuis aldaar is overleden een bedelaar, Smith genaamd, onder wiens paperassen men een testament vond, onderteekend Duddly Jardine. In dat testament wordt de bescbikking gegeven over een vermogen van 2x/2 millioen gulden. Uit het onderzoek bleek, "dat Smith de bedelaar en Duddly de millionnair een en dezelfde per- soon was. De millionnair was gehuwd en woonde in een armoedig vertrekde vrouw kende hem slechts als bedelaar. De huwelijkswet in Winconsin. De winkeliers te Milwaukee zijn al zeer sleeht te spreken over de den len Januari in Wisconsin in werking getreden huwelijkswet die, zooals bekend, voorschrijft, dat dejongelui die in het huwelij ksboolje willen stappen, zieh vooraf aan een geneeskundig onderzoek moe ten onderwerpen. Sedert I Januari zijn n.l. slechts vijf huwelijken gesloteD, waar vroeger voor de inwerkingtreding van de ^Eugenic Marriage Law" dagelijks gemiddeld 30 huwe- lijksvoltrekkingen plaats hadden. Elk jong paartje zoo rekenen de winkeliers uit schaft zieh gemiddeld voor circa 300 dollar meubelen aan en daar er thans weinig of geen huwelijken gesloten worden, bedraagt de totale schade, die zij per dag tengevolge vpn de nieuwe wet lijden, meer dan 9000 dollar. De dokters weigeren, om voor 3 dollar, het bij de wet vastgestelde honorarium, een ge neeskundig onderzoek in te stellenzij vragen bijna driemaal zooveel, n.l. 8x/2 dollar. De ambtenaren van den Burgerlijken Stand weigeren op hun beurt aan jeugdige paartjes een trouwakte uit te reiken, wanneer deze, ten stadhuize verschijnend, en vernemend, dat zij eerst een attest van een dokter moeten halen, een half uur later met blij gelaat en een attest in de hand terugkomen. De ambtenaren gaan van de stelling uit, dat een grondig geneeskun dig onderzoek niet binnen een kwartier kan afgeloopen zijn. Nog harder dan de winkeliers klagen de trouwlustige jSngelui en verscheidenen bunner hebben zieh sedert het begin van dit jaar in een anderen staat in den ecbt laten verbinden, waartegen de autoriteiten in Winconsin natuur- lijk niets kunnen doen. (Tel.) Uit alle streken van Frankrijk en in het bijzonder uit het Zuiden komen, naar de Tel. meldt, voortdurend berichten binnen over hevigen sneeuwval en strenge koude. De temperatuur daalde lager dan sinds 1870 het geval geweest is. De Seine, de Oise en de Marne zijn vol drijfijs, zoodat de scheepvaart geheel en al on- mogelyk geworden is. Dagelijks vraagt de koude verschillende offers. Zoo stierven tengevolge van het gure weer in de straten van Parijs vijf personen en eenzelfde aantal in de voorsteden. Te Toulouse en omstreken heerschte een zoo bevige sneeuwstorm, dat de treinen deels met groote vertraging aankomen en deels in de sneeuw blijven steken. In de stad zelf ligt de Sneeuw zoo boog, dat het geheele verkeer stil- Staat, en de markthalleu gesloten moesten blijven, terwijl het vervoer der levensmiddelen van het platteland naar de stad op ernstige bezwaren stuit. In de meeste zuidelijk gelegsn steden ligt de sneeuw 60 c.M. hoog en op sommige plaatsen zelfs 1 M. Vrijdag arriveerde geen enkele Fran- sohe trein aan de Spaansche grens. De nacbtsnel- trein van Bordeaux naar Parijs is bij de tunnel van Malpas midden op het open veld blijven steken. Ook te Bezieres staat het geheele ver keer stil. Op het marktplein zijn de meeste stallen onder den last van de sneeuw ingestort wat een niet onaanzienlijke schade veroorzaakte. Te Perpignau worden sinds verscheidene dagen geen brieveu en couranten meer uit Parijs ent- vangen. De dorpen op het platteland zijn ge heel van de buitenwereld afgesloten. Vooral het wild en het gevogelte, die geen voedsel meer kunnen vinden, hebben veel te lijden. Wilde zwijnen, welke in de bosschen verbongeren, komen naar de dorpen, waar zij in de tuinen groote schade aanrichten. In Canada maakt de zaak van het vrouwen- kiesrecht vorderingen. Bij de onlangs gehouden gemeenteraadsverkiezing te Toronto hebben van de 38,863 kiezers er zieh 26,288 voor verklaard, dat het gemeentelijke kiesrecht aan alle gehuwde vrouwen worde verstrekt, op dezelfde voor- waarden, waaronder dit reeds aan weduwen en ongehuwde vrouwen is verleend. De wetgevende vergadering van den staat Saskatchewan nam een motie aan die de regeering verzocht een wetsontwerp tot invoering van het parlementaire kiesrecht voor de vrouwen in te dienen. De eerste Minister van dien staat betuigde zieh daarmede ingenomen. Zijn collega van Britsch- Columbia verklaarde zicb tegen een dergelijk initiatief, omdat de regeering van dien staat uit voor- en tegenstanders van vrouwenkiesrecht bestaat. Het voornaamste geschenk, dat men in Engeland bij huwelijken aan het jonge paar pleegt te geven, bestaat in een wissel. waarvan de waarde natuurlijk in overeenstemming is met de financieele omstandigheden van den schenker. Het zijn niet alleen de ouders van 't jonge paar, die zulk een practisch geschenk geven, maar ook vrienden der familie plegen hun huwelijksgeschenk in den vorm van een wissel te geven. Zelfs de Koningin heeft onlangs bij een huwelijk in een familie der hooge aristro- cratie haar geschenk in den vorm van een wissel overhandigd. In 't algemeen geefc de Koningin haar h'u weljjksgeschenken in den vorm van juweelen, waarvoor ze dan onder de hand van goede vrienden van het bruidspaar wel eenige inlichtingen omtrent het gaarne verlangde ontvangt. In de Engelsche bladen wordt ge- regeld en zeer uitvoerig over alle huwelijken in de hooge; kringen bericht. Daar vindt men dan bij de namen der gasten en de vermeiding van hun huwelijksgeschenken in grooten getale de schenkers van wissels vermeld, doch over het bedrag wordt bescheiden gezwegen. In Duitschland was tot voor korten tjjd dit gebruik onbekend. Geschenken in geld golden als zeer prozaisch, doch onlangs is bjj een huwelijk in rijke koopmanskringen te Ham burg de wissel voor het eerst in enkele exem- plaren ter tafel verschenen. En de practische aard der Hamburgsche vond ook geen aanstoot aan deze geschenken. De huid is blootgesteld aan tal van aan doeningen, welke door de jeuk en pijn het leven van den patient haast ondraaglijk maken. Bovendien zijn zij dikwijls onooglijk en bieden zij hardnekkigen weerstand aan eike behandeling. Foster's Zalf geneest de huid door haar verzachtende, antiseptische en heelende eigen- schappen. Zij gaat de ontsteking tegen en is bekend als een der beste geneesmiddelen tegen eczeem, huiduitslag, gordelroos, schurft, insec- tenbeten, winterhanden en |voeten, netelroos, dauwworm en alle jeukende huidziekten. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Ter Neuzen verkrijgb. bij A. v. Overbeeke Leonis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a. f 1,75 per doos. J ZEETIJDINGEN. Van 16 tot en met 18 Januari. Van 16 tot en met 18 Januari werden langs de Oostsluizen alhier 27 binnenvaartuigen op en 31 afgesehut door de Uiddensluizen 4 op en 10 afgesehut; door de Westsluizen 8 op en 6 afgesehut. I'ositie der Stoomschepen H ANDELSBERICHTEIN. Hulst, 19 Januari 1914. Verloofd S. VAN DRONGELEN F. VAN DIXHOORN. Kediri, 16 Dec. 1913. DE DIRECT1E der N. V. Werf qfr Zeeland te Hansweerf brengt ter kennis van Aandeelbouders, dat het dividend- be wijs No. 6 vanaf 20 Januari e.k. betaalbaar wordt gesteld ten kantore van hare Kassiers, de Heeren VAN HEEL Co. te Goes, met j 30.per aandeel. Hansweert, 15 Januari 1914. Zij, die belangstellen in genoemd Wraagstuk om te komen tot betere woningen, worden uit- genoodigd tot het bij wonen eener Vergadering op Vrijdag 23 Januari 1914, des avonds 8 uur, in het Hotel de Commerce, Markt (Wed. Michielsen). DE COMMISSIE. De Cokes-fabriek te Sluiskil, heeft aangesteld voor den verkoop van voor de gemeente Hoek, Handel in brandstoffen te Hoek. -J I 1 I I - If 7*« J 1" '1'!! Ter Nf«-uzen. Huwelijks-aangiften. 17 Jan. Johan Wilhelm Christiaan Dropperl, oud 30 j., (gescti.v.echt), en Leuntje Christina Dieleman, oud 24 j., jd. Hu welijks-voltrekkingen. 15 Jan. Jan Adriaan Wisse, oud 26 j., jm. en Maria Buijze, oud 24 j., jd. Geboorten. 12 Jan. Dirk Willena Frederik, z. van Cornelis Kaijser en van Tanneke de Kraker. 13 Jan. Adriana Catharina, d. van Hubrecht Antkon Marsiljeen van Janna van de Wege. 14 Jan. Frans Jozias, z. van Andries de Klerk en van Franfoise Elizabeth Oppeneer. Jan, z. van Pieter Hamelink en van Jacomina Maatje Hangoor. 16 Jan. Pieter Jacobus, z. van Jacobus Hendrik Rijn'oerg en van Suzanna van der Bent. Overlijden. 14 Jan. Johannes Gijsbrecht Koevoets, oud 8 m., z. van Godefridus Adrianus Matthijs Louwerens en van Johanna Helena Schoonakker. 17 Jan. Cornelis Johannes Scheele, oud 2 m.,z. van Pieter en van Cornelia Herrebout. Cornelis Lensen, oud 74 j., echtg. van Sara Levina Bliek. c B VLAG. NAAM. M3 Van en naar. Lading. Vmojt Ter Wenieni 18 Eng. a.s. River Themes 2242 ILonden 8takg. Vkd Ter Kemen 17 Noor. s.a. Argo 3571 Hull 'edig Eng. U.S. River Lagan 2272 Londen stukg. Vow (Sent i 16 Eng. a.i. Seven Seas 3S78 Londen stukg. idem Sea Serpeat 2554 idem idem idem Helborn 5486 New-Caatle kolen Noor s.s. Tordeu Goldt 1633 Londen graan Duitsch «.8. Albert u 8 2172 Aniwerpen ledig Deen. i.s. Norma 1959 1 tuinkerken idem idem Dagmar 2170 Teignemouth idem 17 Eng. a.s. Roaeavren 5480 San Juau erts Deenech 9.« Dagmar 3319 Reval gemengd Duitseh 8.». Ka e Vick 1859 Rostock graan Noor. s.8. Tborvaag 1312 Goole kolen 18 Duitsch s.s. A. W. Kafeman 2383 New-Castle idem idem August Cords 2551 Riga gemengd Duitschzeel. Znkunft 1902 Nieuwediep balken Eng. s.s. Arnaide 1508 A ntwerpen led'g idem Juno 2562 Hull stukg. idem Sea Gull 2763 Londen idem Belg. s.s. La Flandre 1980 Goole idem Deensch s.s. Honeborg. 3971 iRiga vlaa Van Sen i 16 Zwceds a.s. Edda 1957 Nenfahrwas. phosph. idem Bramnaes 3332 New-Castle ledig Belg. s s. Nixe 559 Ostende idem Eng. s.s. Pandion 3619 iverpool stukg. idem Fulmar 3593 Manchester idem idem Wray Castle 12450 Antwerpen rest. ltd. 17 idem Astrologer 2580. Leith stukg. idem M lta 1922' Goole idem idem Seven Seas 3378 Londen idem Eng. sch. Naiad 343 Rochester phosph. Belg. s.s. I-a 598 Ostende ledig 18 Eng. s.s. Grenadier 18 42 New-Castle stukg. idem Hebburn 5486 idem ledig idem Alchymist 1079 Amsterdam idem Italiaan. s.s. Angelo Parodi 1-1)826 Cardiff idem Deen. s.s. Dagaiar 2172 Kopentiagen phospk. e.». RICHARD van Hull naar Spezzia passeerde 16 dezer Gibraltar. i.t. ELISABETH vertrok 9 dezer van Newcastle on Tyne naar Genua. s.9. HELENA in lading te Newcastle on Tyne voor Nice, si. M AGDALENA vertrekt heden van Newcastleon Tyne naar G«nua. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe /9,10, Rogge 8, Wintergerst 9,50, Zomergerst /9,Haver 7,25 Erwten 11,15, Witte boonen 15,Bruine boonen f 11,60, Duivenboonen f 11,60, Paardenboonen 10,25, Boekweit fLijnzaad fKoolzaad Aardappels f 2,50. Boter per kilo f 1,20. Eieren per 26 stuks 1,45. Ter weekmarkt waren aangevoerd 21 stuks rundvee, 15 varkens, waarvan verkocht 13 stuks rundvee, 40 varkens. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2