Gemengde berichten. TER NEUZEN, 14 Januari 1914. Het weerbericht van het meteorologiseh Instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 778.5 Stornoway Laagste barometerstand 753.0 Nice. Verwachting tot den avond van 15 Januari Krachtige tot matige meest Noordoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in de beschikking van I Au gustus 1913, laatstelijk gewijzigd bij beschikking van HI December 1913, houdende aanwijzing van personen die ouden van dagen bij het aan- vragen eener rente, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulpzaam zulien zijn, de navolgende wijzigingen gebracht binnen het gebied der rentecommissie te Ter Neuzen a. in de gemeente Philippine, wegens ver- trek, in te trekken de aanwijzing van den heer A. Voeten, gewezen secretaris dier gemeente, en aan te wijzen den heer J. G. V. M. Geir- naerdt, secretaris der gemeente Philippine b. in de gemeente Clinge, op verzoek, in te trekken de aanwijzing van den heer 0. J. M. Kieboom, secretaris der gemeente Clinge. Op de voordracht voor onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de eerste openbare school te Hellevoetsluis is o. a. geplaatst de heer G. Goossen te Ter Neuzen. Te Ginneken is gistermiddag, 73jaaroud, overleden de heer P. W. Steenkamp, oud- commandant der Amsterdamsche brandweer en oud-hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. In 1895 werd hij als hoofdcommissaris ge- pensionneerd. De heer Steenkamp werd den 3en Juni 1840 te Ter Neuzen geboren. Den len Augustus 1862 werd hij benoemd tot 2e luitenant der artillerie, en den 12en Juli 1867 tot lste luitenant. Den 6en September 1872 werd hij op verzoek eervol ontslagen en den 16en Sep tember daaraanvolgende werd bij benoemd tot commandant der Amsterdamscbe brandweer, welker oprichter hij was. De eigenlijke op- richting had 15 Augustus 1874 plaats. Den len Juni 1878 werd hij eervol ontslagen en volgde zijn benoeming tot hoofdcommissaris van politie. De heer Steenkamp heeft in die hoe danigheid veel gedaan voor de reorganisatie van het politiecorps. (Hbl.) Bij de aanbesteding voor het leveren van 1660 scheepston afval van Doorniksche en Lessinesche steen ten behoeve van het waterschap Ellewoutsdijk werden aannemers de heeren M. van den Hoek en D. Tholens Az. alhier voor 2.27 per ton. In de ten huize van den heer P. Dieleman Koole te Driewegen gehouden vergadering van de leden van het fonds tot geldelijke uitkeering bij verlies van varkens Draagt Elkanders lasten bleek uit het jaarverslag van den penningmeester dat slechts een varken moest onteigend worden en dat 2 aan ziekte gestorven zijn. Het aantal leden bedroeg op 31 December 33, die in het afgeloopen jaar 110 varkens verzekerden. Ontvangen werd 157,50 benevens f 12,50 van de,Zeeuwsche Landbouwmaatschappij en de uitgaven bedroegen f 147,35, zoodat er een goed slot is van 10,15, wat, met het vorig goed slot een totaal bezit uitmaakt van 528,38, waarvan 455.03 op de spaarbank is gedeponeerd. Het ledental verminderde met 1. De uit keering bleet bepaaid op 45 cent per kilo. Bij Kon. besluit zijn benoemd in het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Adornispolder, tot voorzitter, de heer A. de Bruyne Iz. en tot lid, de heer A. P de Groote, beiden te Nieuwvliet in het bestuur van den Mosselpolder, tot dijkgraaf, de heer P. F. Wijne te Philippine en tot plaatsvervangend dijkgraaf. de heer C.J de Zwart te Hoek. In de gisteren te Zaamslag gehouden vergadering van den gemeenteraad is benoemd tot hoofd der school in den Groote Huisseos- polder de heer Jac. Jansen, alhier, die tevens benoemd werd tot hoofd van en onderwijzer bij het aan die school onderwijs. Tot directeur der gasfabriek voor de are- meenten Oostburg en Zuidzande is benoemd de heer J. W. Harmelen, thans onder-directeur der gasfabriek voor 5 gemeenten op Over-Flakkee. Zondag is te Hoofdplaat overleden de heer P. L. de Meijer, wethouder dier gemeente en voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Hoofdplaat en Thomaespolders. Sluiskil. Het kind van R. S. alhier, dat zich Zaterdag jl. zoo erg brandde aan heet water, is daaraan overleden. 58 leden telde, die 73 varkens verzekerden. Er iwamen 16 aangiften van zieke varkens voor, 3 dieren zijn gestorven, waarvoor totaal werd uitgekeerd 40,95. Aan contributes vanjleden en donateurs werd ontvangen f 190,95, de uitgaven bedroeg ruim houderd gulden, zoodat er weder een goed slot is te boeken. De aftredende bestuursleden, de heeren A. J. Liebers er, H. Anjoul, werden met algemeene stemmen herkozen. Laatstgenoemde werd benoemd tot voorzitter, in plaats van den heer P. J. Martens die tot spijt van vele leden had bedankt. In plaats van den heer Anjoul werd tot bestuurslid ge- kozen de heer B. Goethals. De uitkeering werd evenals het vorig jaar bepaaid op 40 cent per kilo boven de 50 kilo en op 45 cent voor varkens beneden de 50 kilogram. Het entreegeld werd bepaaid op 1. Hoek, Dat op het hulpkantoor der poste- rijen alhier steeds een groote drukte valt waar te nemen kan daaruit blijken dat in het afge loopen jaar niet minder dan 14.030 pakketten werden verzonden, wat dus 4183 meer is dan in hetzelfde tijdvak door het kantoor te ler Neuzen. Ook andere hier behandelde zaken wijzen in totaal hooge cijfers aan. Zaamslag; 13 Jan. Heden werd alhier door notaris van der Moer te Per Neuzen, ten ver- zoeke van de erven van J. P. van de Yeke en Chr. Geelhoedt, geveild een woonhuis en erf staande in de Rozemarijnstraat albier. Kooper werd de heer M. Hoebe te Sluiskil voor f 1425. gegeven herhalings- Sluiskil. Zaterdag hield de vereeniging tot verzekering van varkens ,/Helpt Elkander" alhier hare jaarvergadering. Niettegenstaande het ongunstige weer, waren vele leden tegenwoordig in het iokaal van den heer Leo Meert. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar Te Rotterdam is verleden week Van Meel uit Tiel per water-vliegtuig aangekomen. Bij de demonstrates heeft hij als een watervogel over de Maas gezweefd maar ongelukkig is de wind onder de vleugels gestagen. Een vleugel raakte het water, waardoor de machine omkan- telde. De politieboot heeft hem ongedeerd opge- pikt. De machine is danig beschadigd en zal zoo mogelijk te Rotterdam hersteld worden. Te Diepenveen is een 4jarig knaapje over leden dat inwendige brandwondeh bekomen had door het drinker, uit een keteltje met kokend water. Zooals reeds in ons vorig nummerisgemeld, werden Maandag over het geheele land door de politie op last van hooger hand bi) ver- schillende agenten van loterijondernemingen alie mogelijke boeken en bescheiden in beslag ge- nomen, zelfs reclameborden en dergelijke, daarop van betrekking. De inbeslagnemingen hebben ten doel de zaak van de loterij wetovertreding straffer aan te pakken dan tot dusver het geval is geweest en een uitgebreider onderzoek te doen instellen naar de vraag, of en op welke wijze de loterij- wet wordt overtreden. Dit optreden wordt in overeenstemming geacht met hetgeen de regeering, met name de Minister van Financien ten aanzien van de bedoelde ondernemingen in zijne Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting van financiea heeft medegedeeld. In die Memorie van Antwoord zeide de Minister o. a. het volgende Indien mocht blijken, dat de thans bestaande wettelijke bepalingen daarvoor niet voldoende zijn, zal de ondergeteekende nader in overleg treden met zijn ambtgenoot van justitie, tot wiens departement de handhaving der loterij wet behoort, ora maatregelen te beramen waardoor op afdoende wijze kan worden opgetreden tegen de in het voorloopig verslag bedoelde particuliere loterijen. De inbeslagneming heeft zich tot de kantoren der vertegenwoordigers bepaaid, omdat het doel was, nu slechts daar de inbeslagneming te doen waar de briefjes ten verkoop aan het publiek in voorraad waren. De maatregel, om op hetzelfde uur over het geheele land de inbeslagneming te doen, was al geruimen tijd voorbereid, doch stipt geheim gehouden. Naar het ,/Hbld." verneemt, wordt het aantal processen-verbaal, dat alleen in Amsterdam zal worden opgemaakt wegens overtrading der Loterij wet, door houders van bijkantoren enz. van Lotisico en andere ondernemingen op eenige honderden geschat. Niet alleen de houders van bijkantoren werden bezocht, doch ook agenten sub-agenten en wederverkoopers. In de Van Lennepbuurt bracht de politie bezoek aan niet minder dan een vijftigtal winkels (meest barbiers), terwijl het aantal in de Muiderpoortbuurt zelfs het dubbele moet hebben bedragen. Door obiigatiehouders van //het Witte Kruis' werd een spoedvergadering belegd naar aan leiding van het in beslagnemen der obligaties en aan deze werd in antwoord op een gezonden telegram aan de hoofddirectie gemeld dat de maatschappij al hare verplichtingen tegenover het publiek zal blijven nakomen en nu reeds alle betalingen zal waarborgen. Bij de in beslagname is het in de kantoren aanwezige geld der loterijondernemingen onaan- geroerd gelaten, vermoedelijk om hen in de gelegenheid te stellen aan den houder van eenig premiebewijs waaronder meerendeel de kleine luiden, bet in hun vrije trekkingsklassen der staatsloterij te beurt gevallen prijsje, uit te betalen. De Tel. verneemt dat de directies der loterp- maatschappijen, o. a. Lotisico, in plaats de in beslaggenomen loten, duplicaten zulien uitgeven worden deze duplicaten in beslag genomen, dan maakt men triplicaten. Men schijnt niet overal dezelfde gedragslijn gevolgd te hebben. Werden te Amsterdam polissen van uLotisico" in beslag genomen, te Haarlem liet men de polissen ongemoeid. Me rkwaardiger wijze zijn de brietjes van Lotisico voor de vijfde klasse, zoo uit Den Haag verzonden, dat de hoofdvertegenwoordigers die eerst eenige uren na den inval der politie ontvingen. Te Haarlem zijn de briefjes onmiddellgk over de agentschappen verdeeld en de agenten hebben de loten nog denzelfden avond bij de menschen teruggebrac ht, waardoor inbeslag neming onmogelijk werd. De winter doet zich thans in al zijn o-uurheid gelden. Ofschoon men zich troost met de gedachte /,het is nu nog in den tijd" voelt men toch de koude en zal deze nog velen te onpas komen. Voor wie het een pretje is voor de jeugd, die zich de laatste dagen kon vermaken met het zeldzame genot van sleedje-rijden en wier gloeiende wangen het bewijs leveren van een goede beweging, waarvoor ze den kouden, ijzigen wind trotseeren en doen alsof ze dien niet bemerken. Dat men zich ook op het gebied van winter- vermaak aan nieuwe toestanden weet aan te passen bleek in Den Haag, waar zooals we lazen op een gladde sneeuwbaan een auto een groot aantal sleedjes vo^rttrok, evenals een sleepboot de schepen te water. Wanneer er een sleedje kantelde en de op- zittenden over de baan rolden, werd gestopt en geduldig gewacht tot all'es weer in orde was, dat was naar zich begrijpen laat, terdege een pretje voor het jonge volkje. In het Noorden zijn de vaarten dicht en wordt reeds schaatsen gereden. Een der lezers van het rHbl." schrijft Zaterdag-morgen zit ik aan het station Delitsche Poort te Rotterdam in een coupe 2e klasse in den trein naar Roosendaal. Zeer geagiteerd stapt een heer mijn compartiment binnen met de vraag of ik naar Roosendaal ga. Op mijn bevestigend antwoord verzoekt bij mij zeer be- leefd hem met 20 cent te helpen. Hij moest zijn fiets bevrachten, maar heeft geen geld meer en hij is te Rotterdam onbekend. //Ik kom bij u zitten en te Roosendaal, waar ik den chef ken, geef ik het u terug Ik doe het en haastig loopt hij met mijn kwartje ik had geen dubbeltjes naar het loket voor de vrachtgoederen. Maar als de trein weg gaat, is hij nog niet terug en te Roosendaal heb ik vergeefs naar den man uitgekeken Vracrewas die geagiteerde meneer een ,,kwartjesvinder", of heeft hij misschien den trein gemist Verscheurde banden Reeds een jaar of vier hadden zij verkeering en gingen samen zoo knnsjes door het leven. Vele" plannen werden voor de toekomst gemaakt. Men spaarde en gaarde en de toekomstige heer des huizes werkte ijverig om aan zijn toekomstig huishouden fraaie eigengemaakte meubeltjes te geven. En zij, van haar kant, zorgde dat de mooie mahoniehouten linnenkast met blank wit linnen- goed kon gevuld worden en het bedje gespreid kon zijn. In het begin van 1914 zou men den grooten stap wagen en het boofje van wal stooten, ora op de wispelturige baren der huwelijkszee voort te dobberen. Het nestje, waarin de twee nog kirrende duifjes zich zouden nestelen, werd reeds gjebonwd en nog voor 1913 geeindigd was, stonden hun namen in de courant als zijndein ondertrouw opgenomen. Om den dag nog heugelijker te maken was baar broeder eveneens besloten om zich een eigen huishouden te stichten. Twee overgelukkige paren en drie families, die zich voorbereidden om dit dubbel huwelijks- feest te vieren Helaas, hoe geheel anders is het gegaan Drie dagen voor den trouwdag deelde een der jonge bruidjes mede, da( zij van het huwelijk afzag; dat haar broer trouwen kon, maar dat zij het niet deed en zij was hiervan met af te brengen. Groote droefheid gevolgd door groote ver- ontwaardiging, toen bleek, dat het meisje reeds het gebouwde nestje van de door haar aange- brachte veertjes had ontdaan. Woensdag j.l. werd een huwelijk voltrokken, waar men op twee gerekend had. Zaterdagavond kon men in een anders stille straat van Arnhem een menigte menschen voor het door de jongelieden gehuurde huis zien staan, waar zij een meubelwagen omnngden, waarin de door den bruidegom gekochte en eigengemaakte meubelstukken geborgen werden, die deze met behulp van vader en broeders uit de woning droeg, en meermalen de bewondering der omstanders opwekten. Toen de wagen weg reed in de richting der Rijnkade en de teleur- gestelde jongen omringd door zijn broeders met bleek en wanhopig gelaat het huis verliet en zijn bruid in het huis achterbleef mompelden velen een woord van deelneming met den jonge- man, die zoo plotseling de banden van een vermeend geluk verscheurd zag, terwijl bij het verschijnen der daaraan schuldige jonge vrouw een hoerageroep en gejouw weerklonk. Maar wie zal zeggen of de teleurstelling nog geen zegen kan zijn (R- N.) Er is dezer dagen een zonderlinge vondst gedaan. In Augustus 1911 deed iemand, in Heerde woonachtig, bij de politie te Zwolle aangifte, een doosje met zes goudeu dameshorloges ver- loren te hebben. Door de politie werden vruch- telooze pogiugen in het werk gesteld om een en ander op te sporen, terwijl zich ook geen eerlijke vinder aanmeldde. lntusschen bleef de aandacht op de verlorea horloges geves- tigd en werd er op gelet, of ze ook bij een of anderen goudsmid te koop werden aangeb®- den. Niets wees echter op eenige opheidering, totdat Woensdag 1.1. H. E. Z., landbouwer in die gemeente, ontsteld op het politiebureau kwam, met in zijn hand een vijftal deerlijk verwaarloosde gouden dameshorloges, die hij gevondeu had bij 't uitspreiden van mest op zijn land. De mest' was afkomstig uit een open beerput van Z., die hij ditmaai eens extra diep geleegd had. Het bleek dat de vijf horloges tot de verloren exemplaren, waarvan de nummers bekend waren behoorden, gelijk de eigenaar, uit Heerde ont- boden, ook vaststelde. Het zesde, het mooiste horloge, werd echter niet gevonden. De uur- werken waren waardeloos geworden, alleen het goud als zoodanig was onaangetast gebleven. Hoe een en ander in zijn beerput is terecht- gekomen, kon de eerlijke vinder niet zeggen en Zal wel een raadsel blijve.n, tenzij bet toeval ook het zesde horloge weer terug doet vinden. Mis schien dat men hierdoor nog eens op het spoor komt van den eersten vinder, die vermoedelijk minder eerlijk heeft gehandeld. (Zw. Gt.) Te Beltrum (Geld.) is een der leden van de Ned. Herv. Kerk nalatig gebleven in het betalen van de huur voor zijn zitplaats in de kerk. Om te voorkomen dat de man weer ging zitten op zijn nog onbetaalde plaats, was, naar het Hbl. bericht, zijn bank door stevig draad afge- sloten. Maandagmorgen begaf de justitie te Groningen zich naar Baflo, wijl daar in den afgeloopen nacht een moord gepleegd is. Een zekeren De B 18 jaar oud, is een diepe steek- wonde achter een zijner ooren toegebracht, welke den dood tengevolge had. De oorzaak is minnenijd. Eergisterenavond 6,35 werden een of meer verdachten naar Groningen ge bracht. Ook het lijk zal daarheen ter schouwing vervoerd worden. (Ass. L rt.) Doodgevroren Aan den weg tusschen Heyen en Hommersum (Limb.) werd het lijk crevondeu van zekeren Jan Willemsen, 63 jaar oud, een bekend straattype, algemeen ,.Klokke- jan" genaamd. Hij was horlogemaker van beroep en woonde te Heyen, doch trok meestal in den omtrek van dorp tot dorp rond, om bij de boeren de klokken te repareeren en andere knutselwerkjes te verrichten. Daar de man veel misbruik maakte van sterke drank en men een noor gedeeltelijk met alcohol gevulde flescb bij hem vond, vermoed men, dat hij zich in dronken- schap neergelegd heeft om te slapen en zoo is doodgevroren. (Tel.) Bij de controle op het Haarlemsche post- kantoor,' afdeeling postwissels, werd, volgens de Tel.! bemerkt, dat de uitbetaalde bedragen en de uit te betalen sommen niet met elkander klopten. Het bleek, dat er acht postwissels waren vervalscht, door van nullen en eenen zessen of negens te maken. De dader bleek te zijn 'n veertienjarigen jongen, die zoo slim was 'geweest, om de vervalschingen niet zoo hoog op te voeren, dat de port op de post- wissel-formulieren onvoldoende zou zijn voor het te incasseeren bedrag, waardoor natuuilpk de vervalschingen duidelijk aan het licht zouden zijn gekomen. De laatste dagen brachten berichten van groote overstroomingen in Belgie. Het water bleef steeds stijgende, doch door de st.renge vorst is daar wel eenigermate stilstand m gekomen Van oroote rampen wordt niet gehoord, al is veel "chade en ongemak daarvan het gevolg. in de Maasvallei staat het water op veel plaatsen een halven meter in de huizen. Het water blijft echter kalm, waardoor de huizen voor vernieling bleven bewaard. In het Vesdredal is het water aanzienlpk gedaald en daardoor kon men daar reeds eem- aermate de schade overzien, welke groot is. In verschillende plaatsen moet het verkeer 111 o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2