Gemengde berichten. Laatste Berichten. Verkeer op hot Post' en Telegraafkantoor te Tof Nauzen. - -- - ----- HANDELSBERICHTEN. Hlllst, 12 Januari 1914. Den 21 April heeft plaats de verkooping van de Emmabloem ten bate der Tuberculose inrichtingen. Op een bouwwerk aan de Arend van Buerenstraat in Den Haag was een werkman bezig met bet bereiden van specie voor ge- wapend beton. Hij vond tusschen die specie een grootensteen, die er niet in hoorde, en wierp dien op een hoop kiezel, welke bij het bereiden van die specie word gebruikt. On middellijk volgde er een hevige slag, en werd de werkman tegen den grond geworpen. Hij kreeg verschillende wonden, en drie vingers werden ernstig gekwetst. Uit een onderzoek is, naar de N. R. C. meldt, gebleken, dat zich in den hoop kiezel een knalsignaal bevond, zooals dit bij de spoor- wegen in gebruik is. Vermoedelijk is de weggeworpen steen daarop terecht gekomen. Het Utrechtsch Dagblad spreekt het bericht in de kranten tegen, dat aan den Hoek v. "H. twee personen zijn aangehouden wegens diefstal van f 20.000 aan effecten en het openbreken der offerbussen in een R. K. kerk te Utrecht. lOOjarigen. Verleden week was de beer J. S. Bosnian te Rotterdam 101 jaar oud en 1.1. Zaterdag de heer H. F. Smits te Almelo 100 jaar. Beiden zijn nog krasse menschen. rijdag geraakte te Goor op de Twentsche bleekerij de afdeelingschef C. Benthem tusschen de kamraderen van eene machine, waardoor hem de borstkas werd ingedrukt en de dood onmiddellijk volgde. Beter laat dan nooit Hij woont in een Maas en Waalschdorp en is //rentetrekker" aldus vertelt de ,/Geld." In zijn jonge jaren heeft hij de schrijfkunst met zoo weinig succes beoefend, dat het hem altijd te machtig is gebleven, behoorlijk zijn naam te teekenen. Tot dusver had hij het ougerief hiervan maar weinig gevoeld. Nu ja, bij 't trouwen had het hem wel even gespeten, zijn onkunde te moeten bekennen, maar hij was toch klaar gekomen. En zoo iets gebeurt je dan ook maar eens, hoogstens tweemaal in je leven. Maar nu, met die rentetrekkerij. Alle weken voelde hij zijn tekort. Maar men is nooit te oud ora te leeren. A1 telt hij zeven kruisjes, hij is nog jong van hart en geest. Hij toog aan de studie met een ijver, als de student de laatste weken voor zijn examen. En hij heeft het klaar gespeeld. Hij zet geen kruisjes meer, maar schrijft zijn naarn zoo netjes, dat menig penner van professie er een voorbeeld aan mag nemen. De klompenmaker D. te Weert (Limburg) was bezig met het laden van boomen op een kar. Een der boomen geraakte van de kar en verpletterde ffit hoofd van den lOjarigen zoon van D., die zijn vader behulpzaam was. De dood trad onmiddellijk in. Door de tram gedood. Een droevig en aangrijpend ongeluk is Vrijdagavond voorge- vallen te Amsterdam op het baanvak van ign 3, tusschen de Ceintuurbaan en den Willems- parkweg. Toen de tram ongeveer half acht bij de halte Postspaarbank stilhield, bemerkte een passagier, die wilde uitstappen, dat er onder den wagen iets uitstak, waarop hij het trem- personeel opmerkzaam maakte. Bij aandachtige beschouwing kwam men tot de vreeseiijke ont- dekking, dat 't het deerlijk verminkte lijkje van een knaap was. De wagen werd opgevijzeld en niet zonder moeite gelukte 't de overblijf- selen te vooischijn te brengen, die daarop door de zorg van den geneeskundigen dienst in allerijl naar het Wilhelmina Gasthuis werden vervoerd. Er was blijkbaar, zonder dat iemand van het person eel of de passagiers 't bemerkt had, een ontzettend ongeluk gebeurd. Men herinnerde zich alleen in de bocht van de Roelof Hart- straat een schok gevoeld te hebben. In die altijd eenigszins gevaarlijke bocht moet de arme jongen getracht hebben spelenderwijze van links tegen het buleon op te springen en daarbij onder de wieien zijn geraakt. Het lichaam moet toen onder den wagen zijn meegesleurd en enkele malen een omwenteling hebben mee- gemaakt, wat het ventje bijna onmiddellijk met den dood heeft moeten bekoopen. Naar wij vernemen, was't een elfjarig jongetje, uit de Ruysdaelstraat, V. geheeten. (N. v. d. D.) Alle eendjes zivemmen in het water. Niet minder dan twaalf jongens en meisjes vormden Donderdagoehtend een lange rij van be- klaagden voor den Haagschen kantonrechter, Mr. Van Raalte, die ben met weinig welwillenden blik monsterde en onder het- kleine goed, dat gichelende en lachende binnen dacht te komen, al dadelijk den schrik bracht door een forschen hamerslag. Wat was hun misdrijf? Gezongen hadden ze, met hun alien, ytezamen en in vereeniging" in het nachtelijk uur, op het Buitenhof, ten overstaan van Willem 11 in brons. Het daverde in dit 's nac'nts zoo stille stadsgedeelte van hun ,/s-Gravenhaaage gaat nooooooit verloooore, fal- deralderiere, falderalderiere." Maar erger gebeurde. De onschuldige eendjes in den Hofvijver, die reeds lang op het //EilanSje" dommelden, werden van schrik wakker, stellig ook wel hierdoor, omdat het /s Graveuhage gaat nooit verloren, falderalderiere" dezelfde melodie heeft van 't aloude//Alle eendjes zwemmen in het water". Was het wonder, dat bij dit algemeen reveil du Canard, het //alle eendjes enz." nog eens zoo hard werd aangeheven door het jolige troepje. Maar daarmede was het luidruchtige gezelschap nog niet tevreden. Nu eenmaal het succes behaald was, dat de eendjes wakker waren gemaakt en deze angstig en luid begonnen te doen, wat des verschrikten eends is, n.l. kwekken, toen werd het daar een leven als een oordeel op het Buitenhof. Want zoo hard konden de opgeschrikte waterbewoners niet kwekken, of het gezelschap aan den oever begon nog harder te kwaken, zoodat het een kwa-kwa-concert werd, dat ten slotte geen llaagsch politie-agent, die zelf-respect bezit, kon dulden. Dies maakte hij proces-verbaal op en dat deed hij natuurlijk kwa litate kwa. Alles ging op de vbon" uitgezonderd de echte eenden natuurlijk. Resultaat eisch tot veroordeeling Woensdag door den ambtenaar van het O. M. Mr. Lun- singk Wichers, van boeten, loopende tusschen twee en drie gulden, plus nog een duchtig standje van den kantonrechter. (N. R. Ct.) Een Engelsch blad over de droogmaking der Zuiderzee. Het tijdschrift I1. P's weekiy verzamelt elke week eenige uitknipsels uit verschillende bladen, die de redactie be- langrijk toescbijnen, onder de rubriek //Wis dom for the Times". In het nummer van 14 Nov. '13 komt het volgende vooi;, overgenomen uit de H Manchester Guardian" van de hand van U. G. Daniels. z/Het droogmaken van de Zuiderzee zal zonder twijfe! eenige eigenaardige gevolgen hebben. Het eiland Marken, dat meer dan eenig ander deel van Nederland, zijn oude gewoouten be- waard heeft, zal omgeven worden door een kanaal, zoodat het zijn karakter niet zal ver- liezen, en het zal dan een soort museum worden. De doode steden aan de Zuiderzee zulien weder in het land komen te liggen en de bevolking die het visschersberoep opnam toen hare lande- rijen overstroomd werden, zal weer gaau boeren. Het dorp Urk met zijn Noordzeevisschers zal in het vaste land verdwijnen en daarmede de eigen- a.ardigheden van zijn bevolking. De visschers- dorpen Volendam en Spakenburg, paradijzen voor kunstenaars en cinematograaf-menschen, zullen opgeslikt worden door het vaste land en het verlegeu, eenvoudige visschersvolk zal misschien zijn 16e eeu wsche erfenis van Spaansche kleederdracht verruilen tegen de gewone kleeding van de boeren in den omtrek. Het is wel jammer, maar dit zijn verliezen waarvoor de moderne Hollander geen trauen zal storten. De geest van vooruitgang heerscht in het land, teweeggebracht- door de noodzake- lijkheid van politiek zelf-behoud, en hij zal meenen een goeden ruil te doen om bunders grond te wiunen met opoffering van eenige piaatselijke eigenaardigheden, die toch al reeds begonnen te verdwijneD." - Te Soldau, in Oost-Pruisen, heeft deboaw- ondernemer Brasch zich /.elf, zijn vrouw, zijn zuster en 5 kinderen om bet leven gebracht. Brasch was een van de meest gezicne burgers van de stad en had den naam een eerlijk en wor-kzaam man te zijn. In den laatsten tijd had hij over groote geldverliezen geklaagd. Toen rflen gistermorgen, omdat er niemand antwoordde, zijn woning met geweld opende, stonden alle gaskranen open. In de woonkamer zaten Brasch en zijn vrouw op de canape dood en met een schotwond in de slapen. In de kamer daarnaast vond men de vijf kinderen, jongens en meisjes van 4—18 jaar, alien gedood. Brasch had hen gedood om hun lijden te ver- korten, nadat hij eerst getracht had hen met gas te vergiftigen. Ook een inwonende zuster van Brasch had zelfmoord gepleegd. Uit nage- laten brieven bleek, dat het echtpaar in voile overeenstemming gehandeld had. Te Londen is naar de N. R. Crt meldt een geheimzinnige moord op een jongetje ge pleegd volgens het eene bericht was hij acht jaar oud, volgens het ardere vijf, maar dan groot voor zijn leef'tijd. Het was het zoontje van een kranteventer, met name John Starch- fieid, die in September 1912 geholpen heeft in de Totenhamcourtroad een man te pakken, die juist in een herberg de buffetjuffrou w bad dood- geschoten en een helpster verwond. Starch- field werd bij die gelegeuheid door een revoiver- schot gewond. Het vermoorde jongetje, William bij name werd Douderdagmiddag omtrent 1 uur op een boodschap vlak bij zijn huis, in den Hampstead- road, uitgestuurd, en kwam niet terug. Het lijkje werd dienzelfden middag gevonden in een coupe van den trein, die om 4.13 van Chalk Farm naar Broad-street vertrekt en om 4 33 te Shoreditch aankomt. Een jonge man die te Mildmay Park, het tweede station na Chalk Farm, in den coupe' kwam, zag het lijkje onder de bank maar eerst een paar stations verder, te Shoreditch, werd op zijn aangifte het lijkje verwijderd. Het was nog niet stijf. Een koord was het heel stijf om den nek gebonden. Al vroeger is het jongetje eens vermist. //Een groote jongen" had hem toen naar een bioskoop meegenomen. In Amerika waren de prijzen der eieren schrikbarend hoog. Dat kwam doordat een groote raenigte van dit kostbaar voedingsmid- del in koetkelders werd opgehoopt. Eindelijk is het publiek er thans op de gedachte gekomen de vraag naar eieren te beperken. En naar de ,/Ko!n Ztg." uit Washington verneemt, is men er daardoor in geslaagd, den prijs van de eieren te doen dalen. Men staakte dus het eten van het gerecht in de verschillende vormen. Daardoor bespaarde den gegoede burger, die gewoon is, zes eieren per dag te nuttigen, ongeveer 1.60, welk bedrag voor de spijs, die de eieren moest ver- vangen, kon worden besteed. In prijs maakte dit inderdaad weinig verschu maar men had toch de voldoening, dat de houders van boven bedoei.de koel inrichtingen hun zes of tien of vijftig miljoen aldaar bev?aarde eieren niet kwijt konden raken. En daar hij zelf deze voorraden bezwaarlijk in het dopje, het glas of de pan zou kunnen ver- orberen, mag, hij tevreden zijn als men hem in plaats van 20 cent er 10 cent per stuk voor betaalt. Deels heeft men dat dan ook reeds bereikt. Hardnekkig hadden de vereanigde vrpuwen in Noord-Amerika de Samenzwering tot het doen slageu van dat plan volgehouden. Een heer te Soerabsja zond aan zijn vrouw, die te Lawang vertoefde, bet volgende telegram //Lieve schaL. wanneer kom je terug Tegelijkertijd vroeg een firma aan een andere, waarmede zij dikwijIs zakeu doet, telegrafisch eene beslissiug omtrent een te bestellen order. De verlief'de echtgenoot ontving het volgende telegram terug: //Kan tot mijn spijt gedurende de eerste maanden met u geen zakeu doen." De in spanning verkeerende firma kreeg tot bescheid,/Kom je morgen zelf antwoord brengen. Sluit je bij voorbaat in mijn armen. O, die telegraafdienst, roe.pt het //Soer. Hbld." waaraan dit ontleend is, uit. In het filiaal te Weenen van de Parijsche filmfabriek van Leon Gaumont, heeft naar de H. Crt. meldt, een ontploffing plaats gehad, waarbij verscheidene menschen zijn omgek men. In het nieuwe gebouw, vijf verdiepingen hoog in de Mariahilferstrasse, wordt de eerste ver- dieping ingenomen door de kantoren van een verzekeriiigsmaatschappij, terwijl de andere lokaliteiten voor de fiirnmakerij van Gaumont zijn bestemd. Zij omvatten kantoren, een kleine tooneelzaal, werk- en bergplaatsen. Vrijdagmorgen waren drie jonge meisjes bezig met het poetsen van films naast dit iokaal en door een dunne gipswand er van geseheiden, bevindt zich de bergplaats, waar duizenden meters geuruikte en nieuwe films liggen. Het poetsen der films geschiedt op deze wijze dat de gebruikte films met benzine af- gewreven en dan door een poetsmachioe worden geleid. Bij het poetsen is het benzine-reservoir ontploft, de vlam sloeg over op de films, die aanstonds in laaie vlammen verteerden. Meer of minder gewond vlogen de meisjes de straat op. Enkele seconden later had een hevige ontploffing plaats. De geheele film bergplaats stond in een oog- wenk in vlam. Enkele brandweertieden stormden het brandende pand binnen en vonden de lijken van twee jonge meisjes, die op het verzekerings- kantoor werkten. Van het groote gebouw is niets overgebleven dan een puinhoop. Eerst na twee uren kon de brandweer het vuur meester worden. Reis raven. Een zonderlinge proefneming is gedaan om de reisduiven te vervarigen door raven. In Duitschland is er een maatschappij tot stand gekomen tot africhtin gvan de raven, en't schijnt dat de eerste proeven nogal gelukt zijn. De raven, verlekkerd door het eten, dat ze kiegen in de alrichtingsplaats, kwaruen allerstipst terug, voorzieu van de brieven, waarmede men ze uitgestuurd had. Alles ging goed heel den zomer. Maar eens toen met het heifstweder de zwcrmen wilde raven in het land vielen, zag men met ongerustheid, dat de dienst slechter ging, op den duur kwamen de raven-brievenbestellers in 't geheel niet meer terug. Men onderzocht de zaak en men bemerkte het zonderlinge feit de benden wilde raven vlogen, zoodra ze de afgerichte raven bemerkten, er op los en dwongen ze door geweld in hun midden te blijven. Zelfs zag men afgerichte raven, die weigerden aan hun wilde soortge- nooten toe te geven, door deze laatsten dood- crepikt of verscheurd worden. 3 'tis om aan alles te wanhopen, als zelfs de raven de vri]heid van arbeid niet eerbiedigen zegt //De Sportduif." Doetinchem. Vrijdag vervoegde zich bij den heer Van der Ven, de verdachte van den moord te Buiksioot, het z. g. „Boeren-Jantje", wiens opsporing door den officier van justitie te Amsterdam wordt verzocht. Hij vroeg om geld om ter plaatse te logeeren, wat de heer Van der Ven hem verschafte. Zaterdagmorgen las deze het verzoek om opsporing en .stelde de politie in kennis met de aanwezigheid van Jantje, doch toen deze ging onderzoeken bleek de vogel gevlogen en niet meer te vinden. Brussel. Zaterdag is nabij het station Eugene een goederentrein in botsing gekomen met een locaal passagierstrein. De eerste waggon daarvan werd vernield, de tweede c/edeeltelijk, De machinist werd onmiddelljjk gedood, terwijl 3 reizigers levensgevaarlijk werden gekwetst. IJmuiden. De reeders hebben de eischen van den Nederl. Zeemansbond ingewilligd en de staking is geeindigd. 19 1S. 8 58 1 3. Aantal. Bedragen. Aantal. Bedragen. Geheelen omvang van het geldelijk beheer 1.135.203,15J 1.089.358,944 Verkoop van zegels 38.693,224 35.757.34 Verzonden aangeteekende stukken 5306 Ontvangen idem 6307 Gestorte postwissels 20298 351.301,28 324.423,874 Uitbetaalde idem 11685 225.765,314 189.943,394 Verzonden paketten 9847 Ontvangen paketten 21359 Ter invordering aangeboden quitantien 8491 244.908,97 140.811,94 Geinde quitantien 15640 397.403,204 ,384.002.584 Inlagen op de spaarbank 4731 289.850,77 283.812,154 Terugbetalingen 1504 271.554,58 271 939,624 Nieuw uitgegeven spaarbankboekjes 336 367 Gestorte premii-n Rijksverzekeringsbank 650 14.283,474 Uitbetalingen ten behoeve van de Rijksverzekeringsb. 1678 12.791,58 Per dag verzonden depeehes (briefpost) 69 Idem ontvangen 52 Verzonden telegrammen 19.021 18.220 Ontvangen telegrammen 15.018 14 720 Opgenomen en verder geseind 41 233 36.208 Transiteerende telegrammen 2.147 2.473 Locale telefoongesprekken 27.500 21.564 Interlocale gesprekken 23.830 23.762 Internationale, Belgische 6.568 Duitsche 94 Fransche 7 Verzonden telefoon oproepberichten 323 Ontvangen idem 238 Middenprijs per 100 K.G. Tarwe /9,25, Rogge 8,— Wintergerst 9,50, Zomergerst 9,—, Haver f 7,40, Erwten f 10.60, Witle boonen f 14,Bruine boonen 11,50, Duivenboonen /ll,—, Paardenboonen 10—, Boekweit Lijnzaad fKoolzaad Aardappels 2,50. Boter per kilo 1,20. Eieren per 26 sluks 1,45. Ter weakmarkt waren aangevoerd 15 stuks rundvee. 10 varkens, waarvan verkocht 4 stuks rundvee, 8 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2