A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Iee§fW8cfc-Vlaaideres, No. 6016. Donderdag 8 Januari 1914. 54" Jaargang SIAICA'B G-EHEIM. FnV^UZEN' JaUUari l9U* FEOILLETON. ABONNEMENTi Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bjj alle Boekhaude- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. iDVEBTENTJENi Van i tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10 Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt dt- prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend -SflTVolg kaal Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentiSn v6or 1 uur op den dag der uitgave. Ott blatd Tenchljnt HaaBda^., WoeanilaK. en Vrljdscavoad, altgemBderd op feentdayen MJ de itrwa t. HI DI HIM, la Wmr laaien. hospitaal 'oveTg'&A 1 !an. meteorologisch in.van heden luidt als volgt /stand 770.2 St. Mathieu. La'agke" J~!.e'rstand 735.0 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 8 Januari Toenemende tot matige of krachtige Noord- westelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk regen en zachter. In de op Donderdag a.s., des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad albier, komen de volgende punten in behandeling: Njotulen. lngekomen stukken. benoeming commissarissen der brandweer. (Aanbovolen worden A. J. Tazelaar (aftr.) en J. J. Verjaal, S. van Rees (aftr.) en G. J. 3alkenstein Jr. P ming secretarissen der brandweer. Aantb Men worden voor le secretaris L. J. de Vries vaftr.) en P. M. C. van Sprang; voor 2e secetaris J. Risseeuw (aftr.) en A. Koomau. Verplaatsing straatlantaarns. Wijzi_Jng raadsbesluit, waarbij de datum van indiensttreding van den onderwijzer O. Bakker wordt bepaald. Regeling jaarwedden onderwijzend personeel school b Vaststelling He suppl. kohier hoofd. omslag 1913; suppl. kohier schoolgeld lager onderwijs 1913 suppl. kohier schoolgeld m. u. 1. o. 1913 kohieren schoolgeld m. u. 1. o. en m. o. n°. 1 voor 1914. In de op jl. Maandag alhier in het logement ,/s Lands Welvaren" gehouden 18e jaarvergadering van het fonds tot verzekering van varkens .tegen sterfte //Eigen Hulp", bleek uit het v slag van den penningmeester, dat in het afgeloopen jaar was ontvangen f 301,84 en was uitgegeven 240,71, zoodat er een goed slot was van f 61,13. Met het goed slot van vorige rekeningen ad 455,13 is er alzoo in kas 516,26. Het aantal leden en donateurs onderging in het afgeloopen jaar geene verandering. Besloten werd de uitkeeriug voor kleine var kens in het vervolg te bepalen van 1 15 Kg. op 50 cent, 1625 Kg. 45 cent, 2630 Kg. Welnu, neem eens aan, dat hij Victor Dobb- Norton beet Het is een eerlijke Engelsche naam, waarvoor niemand in mijne familie zich behoeft te schamen. De moeder van mijn eeht- genoot moge de dochter van een markies geweest zijn, ik ben de moeder van mijn kind en ik ben een koopmansdochter. De naam, die voor mij goed genoeg was, zal ook goed genoeg zijn voor mijn zoon. Zou ik hier moeten leeren, dat arbeid een schande is Ten tweede male lachte Blanca. //Ongetwijfeld zult ge nog veel moeten leeren" sprak zij spottend. „Victor, doe je best om je vrouw aan haar verstand te brengen, dat, ondanks den zoeten klank, hare stem aangenamer zal zijn, als zij wat zachter spreekt. Arm kind Het was niet anders te verwachten. Ik zal daarom wat toegevend zijn voor de gewoonten van haar standKom, de klok luidt. Tot straks bij het diner over een uurtje Met denzelfden verachtelijken glimlach boog zij en in voorname houding ging zij hem voorbij en verliet de kamer. Dat was Margaretha's verwelkoming op het stamslot van haar echtgenoot HOOFDSTUK IV. Nauwelijks twee uren na bovengemede ge- beurtenissen, naderde een jonge man het slot 40 cent en boven de 30 Kg. op 35 cent per Kg. De aftredends .commissaris P. Bedet werd herkozen, terwijl in plaats van den 2den secr.- penningm. Th. Bruggeman, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, als zoodanig werd benoemd A. Leijs. Men schrijft ons Het is zeker wel eigenaardig, dat de twee grootste steden van Zeeland, namelijk Vlissingen en Middelburg, in 1913 beide in zielental achteruit zijn gegaan. Vlissingen was juist de laatste jaren steeds vooruit gegaan. In het afgeloopen jaar echter ging de bevolking terug van 21807 tot 21584, dus met 223 personen. Er vertrokken 1573 personen, terwijl er slechts 1021 inkwamen. Er werden 531 kinderen geboren, terwijl slechts 192 personen overleden. In Middelburg is men de laatste jaren steeds dating gewoon en hier is het dus minder onver- wachts dat weer 142 minder inwoners in de stad zijn, op 1 Januari 1913 waren er 18925 en op 1 Januari 1914 18763. Hier kwamen 1133 personen in, terwijl 1402 vertrokken. Er werden 336 kinderen geboren, terwijl 229 sterf- gevallen plaats hadden. Auteiirsrecht. Aan alien die, hetzij als dilettanten, hetzi] in hun beroep te raaken hebben met muziek- of tooneeluitvoeringen, zij, aldus schrijft de Midd. Crt., met aandrang de lezing aanbezolen van het thans verschenen eerste nummer van „Au- teursbelangen", maandblad uitgegeven door het bureau van Muziek-auteursrecht en het Bureau voor auteursrecbt van de Vereeniging van Let- terkundigen. (Adres der redactiePieter de Hooghstr. 22, Amsterdam.) Dit maandblad, dat onder redactie staat van A. D. Loman Jr., en Mr. U. L. de Beaufort, directeuren van genoemde bureau's, heeft ten doel alien die hetzij muziek uitvoeren, hetzij tooneelstukken op voeren hetzij voordrachten houden, in te lichten over de wijze waarop beide bureau's bij de toepassing der wet werk- zaam zullen zijn. Dit eerste nummer bevat dan ook een lange lijst van aangesloten Nederlandsche en Duitsche componisten, dichters en uitgevers. Het Bureau voor Muziekauteursrecht treedt nl. voor Neder land en Kolonien ook op voor de Genossen- schaft Deutscher Tonsetzer, waarbij ook een aantal Oostenrijksche componisten zijn aange- Northminster. De nacht was donker, de lucht zwaar men had een gevoel, als dreigde er een onweder. lntusschen schenen de duisternis noch de stilte den eenzamen, laten wandelaar te hinderen. Met de handen in de zakken stapte hij vlug voort. Hij was langzijn gang was veerkrachtig, meer kon men in de duisternis niet opmerken. Hij hief den zwaren ijzeren klopper op en liet dien met kracht op de eikenhouten deur vallen, zoodat het in huis er van dreunde. Toen keek hij weer naar boven. z/Wie had ooit gedacht die bedelaarsprinses hier terug te vinden als gebiedster van het slotvervolgde hij. //Ik zou wel eens willen weten wat mijne zuster Blanca er van gezegd heeft. Ze zal wel als eene bezetene geraasd hebben De deur ging open en een grijsaard verscheen op den drempel. De jonkman trad hem tegemoet. z/Juan!" riep de oude man uit en verschrikt deed hij eene schrede achterwaarts. //Mister Juan, asjeblieft, Hooperzeide de ander, hem op aanmatigenden toon tereehtwijzend. wWel oude, dat is eene verrassing, he en hij drukte hem krachtig de hand, dat de oude man een kreet van pijn niet kon onderdrukken. Het voile licht uit het portaal viel nu op de gestalte van den jonkman. Hij hadbronskleuri- ge, onverschrokken gelaatstrekken en zwart haar. z/Wat is dat, Hooper? Geen woord om mij te verwelkomen vroeg bij spottend. //Sta je sprakeloos bij het zien van den verworpen gravenzoon Zeg, waar zijn de anderen Je sloten. Van de Fransche //Societe" wordt Dog T;een melding gemaakt. Vermoedelijk is de daarmee hangende kwestie nog niet opgelost. Verder bevat het blad een eerste lijst van oorsproukelijke tooneelstukken waarvan de op- voering vergunning vereischt van het bureau der Vereeniging van Letterkundigen. Voor bet uitvoeren van muziekwerken gelden vaste tarieven, hetzij voor een enkele uitvoering hetzij in den vorm van een abonnementscon- tract dat bevoegdheid geeft, gedurende het contractsjaar alle werken van het repertoire naar eigen keuze uit te voeren. Het tarief voor de tooneelstukken wordt be rekend naar de klasse waarin de schouwburgen en de zalen in hotels en cafe's zijn verdeeld. Er zijn vier klassen, waarvoor het auteursrecht in den regel respectievelijk is f 20, 12.50. 7.50 en 5 voor stukken in een bedrijf 5, 3.50. 2.50 en f 2. Sommige stukken zijn duarder. Het blad bevat ook reeds een lijst van indeeling der schouwburgen en zalen in klassen. Deze lijst is echter nog ouvolledig. Zeeland is er nog niet in opgenomen. Het heele land is voor de regeling verdeeld in inspecties. Voor Zeeland is echter de inspec- teur nog niet definitief benoemd. Deze inspectie wordt tijdelijk waargenomen door den hoofd- iospecteur; de zaken worden zoolang direct door de hoofdbureau's te Amsterdam bebandeld. Axel. Bij de alhier van wege de maatscbappij „Axel-Kijkuit" gehouden aanbesteding van de levering van meststofifen werd het laagst inge- schreven voor de superphosphaat door den heer G. Dees te Ter Neuzen, voor 1,963 per 100 Kg. Hem werd de levering gegund. Voor thomasslakken schreef alleen in de heer A. Wieland te Ter Neuzen voor 2,25. Deze meststof werd niet gegund. Voor kainiet waren 6 inschrijvingen inge- gekomen ad f 2,1458. Bij loting werd de levering hiervan opgedragen aan den heer P. J. Scheele te Ter Neuzen. Sas vau Gent. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, naar de Z. Koerier meldt, in- braak gepleegd ten kantore van de firma Guimet, fabriek van blauwverfstof. Zondagochtend vond men de deur van een der beide fabrieksgebouwen opengebroken. Door deze deur had men toe- gang verkregen tot een der bovenlokalen. Aan weet wel, wie ik bedoel den graaf, mijne zuster en de nieuwe meesteres met den kleinen erfheerZijn ze in de eetzaal De oude man, die nog niet vau zijne ont- steltenis bekomen was, stamelde iets, dat op z/ja" geleek en voor hij dit verhinderen kon had de late en onwelkome gast de breede marmeren trap reeds bereikt en was met een paar sprongen boven. Het volgende oogenblik stond hij op den drempel der eetzaal. Als de bliksem ingeslagen ware, had de uitwerking niet grooter kunnen zijn. Een kreet van verrassing en alien sprongen op van hunne zitplaatsen en richtten het oog op Juan Norton. Deze nam eene theatrale houding aan. z/Het tooneel stelt voor: Eene zaaltenhuize van Don Giovanni muziek tremolo het tooneel is zwak verlicht Don Pedro trad binnen Met een luiden lacb brak hij af en vervolgde op gewonen toon. z/Eene aangename verrassing, niet waar Zeer onverwacht, he? Blanca, hoe maak je't? Hoogvereerde graaf, uw onderdanige dienaar Het spijt mij u te storen, maar ik vernam, dat mijne vrouw hier is en nu kom ik haar halen. Ah, werkelijk, daar is ze Margaretha, ben je te gast op het grafelijke slot der Nortons? Mijn engel, heet je heer gemaal toch hartelijk welkom en voor dat iemand het verhinderen kon, sloeg hij de armen om Margaretha, die bezwijmde. Met een kreet van woede wierp graaf Victor dit lokaal grenst het kantoor der firma daar de tot het kantoor toegang verleenende deur niet was gesloten, kon men zich zonder moeite in dit vertrek begeven. Hier was de brandkast geplaatst, waarop de inbrekers het gemunt hadden. Deze kast is geforceerd en op drie plaatsen doorboord, o. a. is het slot dier kast uitgeboord. Alles wat waarde had is uit de brandkast medegenomen. Niets is daarin achter gelaten. Vermist wordt een cheque van fr. 2000, betaalbaar bij de Bank van Vlaanderen te Antwerpen, verder een bankbiljet van f 10, twee of drie rijksdaalders, 2 goudstukken van 20 fr., een van 10 fr., voor een waarde van ongeveer 17 mark aan Duitsch geld, alsmede een bedrag van fr. 600 aan Belgisch bankpapier. Ook is medegenomen de polis van brandverzekering der fabriek. Tot nog toe zijn de daders onbekemj. Een der nachtwakers der aangrenzende glasfabriek heeft te ongeveer 3 ure gerucht gehoord, doch bij onderzoek zag hij niets verdachts. Ook de waakhond der verffabriek heeft men hooren aanslaan. Een bejaard man, die zijn nachtver- blijf heeft in een lokaal, grenzende aan het kantoor, waar ingebroken werd, heeft den ge- heelen nacht rustig doorgeslapeu en niets ge hoord, noch bemerkt. Rotterdam. In de heden gehouden ver gadering van aandeelhouders der Zuid-Preanger Cultuur Maatscbappij werd in de plaats van wijlen den heer Jos. van Waesberghe te Hulst tot directeur benoemd de heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande te Serooskerke en in diens plaats tot gedelegeerd commissaris de heer Mr. A. A. de Veer te Middelburg. Tot commissaris in de plaats van den heer DeVeer werd benoemd de heer F. van Waesberghe te Hulst. Graauw. De loop der bevolking in deze gemeente over 1913 was als volgt Geboren 22 m., 34 vr., totaal 56. Gevestigd 52 m., 47 vr., totaal 99. Overleden 12 in., 10 vr., totaal 22. Vertrokken 49 m., 67 vr., totaal 116. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1912 1061 1085 2146 ,z 31 1913 1074 1089 2163 alzoo vermeerderd met 17 personen. Voltrokken huwelijken 18. Levenloos aangegeven 3. zich op den stoutmoedigen indringer en rukte de bewuste vrouw los uit zijn armen. z/Ellendige schurk riep graaf Victor, //terug, of je betaalt je vermetelheid metjeleven! Hoe durf je 't wagen, mijne vrouw aan te raken Jou vrouw Dat is wat moois Eene nieuwe wet zeker, die de vrouwen veroorlooft met twee ruannen getrouwd te zijn Blanca, jij alleen bent bedaard zeg eens hoe komt hij er toe, Margaretha zijne vrouw te noemen vroeg Juan. z/Omdat ze het is," antwoordde Blanca, wier oogen begonnen te schitteren. z,Omdat zij het is!" herhaalde de andere hoonend. z/Wel verduiveld, zij behoort mij, zoo waar als ik hier voor je staDen dertienden Mei van het vorige jaar ben ik te Glasgow met Margaretha Dobb getrouwd. Zij telde pas vijftien jaar, toen ik haar leerde kennen. Dat was in Schotland. Wij raakten verliefd, wis- selden onze portretten en deden wandeiingen in den maneschijn en dergelijke dwaasheden meer. Het uur van scheiden kwam. Marga retha moest terug naar de kostschool en ik moest naar zee. Den dag, dat wij Schotland verlieten, gingen wij eene kerk binnen en lieten ons trouwen. Ik moet erkennen, dat wij elkaar sedert niet meer gezien hebben, maar zij is toch mijne vrouw alleen het eerste huwelijk is geldig volgens de wet. Graaf Victor Norton is getrouwd met de echtgenoote van een ander z/Zij komt weer bij," viel Blanca hem in de rede. (Wordt vervolgd.) TER SECZEASCHE COIRMT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1