Tsr Ncuzsnsche Courant sbmeiktb&aab. Binnenland. Gemengde berichten. Dinsdag 6 Jan. 1914. No. 6015. TWIETEUD^ -BXj-A-ID- Het Spoorwegongeluk bij Beilen. FEUILLETON. De Tweede Earner is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 13 Januari, des voormiddags te elf uur. UITVOERING INYALIDITEITSWET. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank heeft aan de secretarissen b'ericht, dat zijn besluit, om eventueele tweede aanvragen buiten beslissing te laten, slechts geldt tot dat de beroepstermijn verstreken is. Het is de bedoeling van het bestuur, daarna over dtTvraag, of op eenmaal genomen beslissing kan worden teruggekomen, een rechterlijke be slissing uit te lokken. Met het oog daarop heeft het verzocht, even tueele nieuwe aanvragen, die inkomen als de beroepstermijn verstreken is, door te zenden. Het bestuur is voornemens, dan aan de aanvragers opnieuw een beslissing te zenden, waarvan zij in beroep kunnen gaan. TER NEUZEN, 5 Januari 1914. in de beden gehouden terechtzitting van den Raad van Beroep voor de ongevallenver- zekering te Middelburg had de uitspraak plaats in de zaak van D. d. J., te Ter Neuzen. De beslissing der Rijksverzekeringsbank werd be- vestigd en aan klager zijne vordering ontzegd. Zondagavond was het Patroonaatsgebouw te Sluiskil voor de derde maal gevuld met een belangstellende schare, om bij te wonen de op- voering van het drama //De twee broeders of eene Venetiaansche Vendetta", waarvan wij reeds in ons vorig nummer melding maakten. Het was er bepaald gezellig en men was vol verwachtiug tegen den tijd dat de uitvoering zou aanvangen, om te zien hetgeen zou te aan- scbouwen worden gegeven, en waarvan reeds door vrienden en kennissen die de vorige ver- tooningen hadden bijgewoond, zooveel moots was verteld. Alvorens de opvoering aanving, trad de di- recteur, de Z.Eerw. Pater Sersatius, naar voren, om een en ander mede te deelen betreffende het patronaat St. Josef en de uitvoering die thans zou worden herhaald. Hij deelde daarbij mede, dat thans sedert het jaar dat hij hier werkzaam is gesteld, velen als weldoener tot het patronaat van St. Josef zijn toegetreden wat hij ook zeer noodig oordeelt, in verband met de daarvoor noodige uitgaven. De jongens van het patronaat zijn, verklaarde Z Eerw., daarvoor zeer dankbaar, en hebben dan ook geen'moeite ontzien, om nevens hun dagelijk- schen arbeid gedurende eenige maanden te studeeren aan het stuk dat thans werd vertoond. Ook was er zeer veel geduld noodig geweest om vooral de kleine spelers (de jongste was zeven jaar) voldoende te ,/dresseeren", zooals Z.Eerw. het uitdrukte. Ook voor de voorstelling van dit stuk waren groote uitgaven noodig geweest, waarom hij, hoewel ongaarne, nog een beroep deed op de aanwezigen, om door eene extragave dit werk te steunen. Later bleek naar we meenen dit beroep niet te vergeefs. Daarna werd het gordijn op zijde gehaald en ving de uitvoering aan. Er bleek uit, dat inderdaad veel geduld en ijver is noodig ge weest om de uitvoering te geven zooals die gegeven werd. De verschillende jongelui, die een rol hadden te vervullen, deden blijkbaar goed hun best. We willen ook in dit geval niet afwijken van de gewoonte om in§het algemeen namen te noemen van hen die zich onder- scheidden, dat hangt dikwijls ook veel at van de vervulde rol, maar toch meenen wij te mogen zeggen dat de leider in den 7jarigen Raphael een gelukkige keuze heeft gedaan, toen hij dezen //dresseerde". De ongekunstelde, lief- tallige wijze waarop dat knaapje zijn niet onbe- langrijke taak vervulde, was een succes voor de uitvoering, waarvoor trouwens tocb de jongste krachten in het algemeen het leeuwendeel toekomt. Wanneer we een en ander nagaan, mag het zeker geen verwondering baren dat het patronaat van St. Josef te Sluiskil onder de leiding van zulk een talentvollen directeur, die op uitnemende wijze blijk gaf propaganda voor deze zaak te iunnen ruaken, een tijdvak van bloei is ingegaan. Boschkapelle. De loop der bevolking in deze gemeente over 1913 was als volgt Geboren 21 m., 24 vr., totaal 45. Gevestigd 39 m., 21 vr., totaal 60. Overleden 8 m., 6 vr., totaal 14. Vertrokken 34 m., 29 vr., totaal 63. Bevolking op 31 Dec. 1912 584 602 1186 31 1913 602 612 1214 alzoo vermeerderd met 28 personen. Voltrokken huwelijken 6. Levenloos aangegeven 1 m. lloek. De loop der bevolking in deze ge meente over 1913 was als volgt: Geboren 31 m., 40 vr., totaal 71. Gevestigd 64 m., 64 vr., totaal 128 Overleden 14 m., 14 vr., totaal 28. Vertrokken 58 m., 51 vr., totaal 109. Bevolking op 31 Dec. 1912 1317 1315 2632 31 1913 1340 1354 2694 alzoo vermeerderd met 62 personen. Voltrokken huwelijken 21. Levenloos aangegeven 1 vr. Eene echtscheiding. Koewacht. De loop der bevolking in deze gemeente over 1913 was als volgt Geboren 46 m., 30 vr., totaal 76. Gevestigd 38 m 60 vr., totaal 98. Overleden 21 m., 10 vr., totaal 31. Vertrokken 68 m., 68 vr., totaal 136. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1912 1339 1261 2600 31 1913 1334 1273 2607 alzoo vermeerderd met 7 personen. Voltrokken huwelijken 32. Levenloos aangegeven 4. Westdorpe. De loop der bevolking in deze gemeente over 1913 was als volgt Geboren 16 m., 30 vr., totaal 46. Gevestigd 54 m., 45 vr., totaal 99. Overleden 16 m., 11 vr., totaal 27. Vertrokken 47 m., 46 vr., totaal 93. Bevolking op 31 Dec. 1912 907 873 1780 31 1913 914 891 1805 alzoo vermeerderd met 25 personen. Voltrokken huwelijken 13. Levenloos aangegeven 1 m. en 1 vr. Zaamslng. De loop der bevolking in deze geraeente over 1913 was als volgt: Geboren 52 m., 52 vr., totaal 104. Gevestigd 73 m., 69 vr., totaal 142. .Overleden 23 m., 19 vr., totaal 42. Vertrokken 123 m., 100 vr., totaal 223. Bevolking op 31 Dec. 1912 1680 1743 3423 u 31 1913 1659 1745 3404 alzoo verminderd met 19 personen. Voltrokken huwelijken 27. Levenloos aangegeven 4 m. en 2 vr. Een dure maar grootsche reclame. De lotterdamsche raad heeft met 22 tegen 11 stemmen een crediet van f 35000 verleend voor let maken van een relief-afbeelding vaD Rotter dam's havens en haven-inrichtingen voor de scheepvaart-tentoonstelling te Londen. Carga- door Visser was er tegen en diende een voorstel in om het crediet op 13000 te brengen. Omreden men bevreesd was, dat Amsterdam, Antwerpen en Hamburg eveneens goed uit den ioek zouden komen, werd dit voorstel ver- worpen en het crediet van 35 mille aangenomen. De telefoon-centrale te Rotterdam wordt met 3600 nummers uitgebreid. Onkosten f 94000. Zonder discussie goedgekeurd. De Rotterdamsche raad heeft nog geen besluit genomen inzake den verkeersweg van de HoofdsteegPannekoekstraatJonkerfrans- straat. Nadere plannen worden thans afge- wacht van het college van burgemeester en wethouders. In vooruitzicht is ook gesteld een nieuwe brug over de Rotte aan de Karnemelkshaven Rechter- Rottekade. Een nieuw groot droogdok voor Rotterdam zal midden 1915 in bedrijf worden gesteld aan bet terrein Westkousdijk te Ond-Delftshaven. Het dok krijgt een lengte van 500 voet om schepen te lichteu tot een gewicht van 13000 ton en is door Wilton's machinefabriek bes'teld aan de Ned. Scheepsbouwmij. te Amsterdam. Oijfers die klinken als een klok. In de stad Rotterdam werden verleden jaar ruim 20 millioen menschen met de tram vervoerd. Door de rechtbank aldaar zijn 1930 zaken be- aandeld en 207 faillissementen uitgesproken. Aan den afslag is voor f 532319 visch ver- rocht. Grillen van het fortuin. De hoofdprijs van de Entos een motorboot is getrokken door een bakker, die op de Gedempte Rozen- gracht te Amsterdam woont. Een automobiel was voor den winner beter geweest. Een bende zigeuners heeft de annexatie van den Hoek bij Rotterdam ingewijd door kleine diefstallen in den omtrek. Rotterdam sche politie-agenten werden gerequireerd om de 30 onwelkome gasten te verwijderen. Te Hasselo gemeente Weerselo, zijn in het gezin van den fabrieksarbeider Ten Hove vier personen ziek geworden onder verschijnselen van worstvergiftigiug. De vader en de dochter zijn overleden. Het gezin had een eigen gemest varken geslacht, dat waarschijnlijk ziek was. Een hoeveelheid worst is ter nader onderzoek opgezonden naar het centraal laboratorium te Utrecht. Zondag speelde in //Concordia" te Breda de Dordrechtsche tooneelvereeniging //Inter Amicos". Deze avond was er een van den door Bonus Eventus uitgeschreven tooneel- wedstrijd. De Dordrechtenaren deden natuurlijk al hun best, doch een of meer onverlaten had den het middel gevonden om den indruk ge- deeltelijk te bederven. Zij verspreidden, hetzij door blazen, hetzij op andere wijze niespoeder door de zaal, wat zijn uitwerking niet miste. Tot zelfs op het tooneel drong de poeder en de tooneelspeelsters en spelers hadden alle moeite hun niesbuien te bedwingen. (Bred. Crt.) De //Leidsche Ct." weet het volgende te vermelden Naar ons van welingelichte zijde wordt mede- gedeeld, heeft de grijsgroene uniform niet vol- daan. De oude blauwe uiniform zal weder dienst doen. Alleen de pet zal in dezen vorm, hoewel van andere stof, blijven gehandhaafd. En die voor eigen rekening nieuwe kleedingstukken badden aangeschaft, zullen daarvoor schadeloos worden gesteld. Terwijl men Vrijdagochtend in de moezerij van //Duin en Kruidberg" aan het diepspitten was voor een'nieuwe broeikas, stootten, volgens de ,/Oprechte" de werklieden, 2 Meter diep, op een steen. Men dacht eerst te doen te hebben met een stuk steen, doch toen men een deel had blootgelegd en zag dat de steen mooie figuren vertoonde, ging men voorzichtig door en legde toen bloot een steen van 2.25 M. lang en 0,75 M. breed. De steen in volkomen gaaf. Van de figuren, die er in haut-relief opleggen, is niets beschadigd. Het voetstuk is driehoekig ingesneden en de kop is die van een draak. Letters of cijfers komen er niet op voor. De steen dateert zeer waarschijnlijk uit het Romein- sche tijdperk. Omtrent het spoorwegongeluk bij Beilen ont- vingen wij het volgende verhaal van een oog- getuige (den beer A Huizinga, zoon van onzen burgemeester), dat wij door omstandigbeden eerst heden konden plaatsen In prettige kerststemming en onder gezelligen kout werd de reis aanvaard. 't Gesprek liep o.a. over de vele spoorwegongelukken, die ons in den laatsten tijd werden bericht. Plotseling gebeurde 't verschrikkelijke. 't Gerinkel van vallende glasscherven bereikte ons oor, en we bemerkten een langzaam overbellen van de achterste wagon, waarin wij hadden plaats ge nomen. Wij gevoelden de hachelijke positie, waarin we begonnen te verkeeren en grepen ons, met van angst verwrongen gezichten, aan bagage- netten of deurposten vast. Niemand der mede- passagiers twijfelde er aan of ons laatste uur was gestagen. Ieder was sprakeloos van ont- zetting en niets verbrak de stilte dan een vaag geschuifel van den wagon voor ons. Na enkele seconden die ons een eeuwigheid toescheneu, gevoelden we een korte schokjen, gelukkig, onze wagen stond stil en bleef over- eind staan. Wei was ze uit de rails gelicht en helde een weinig over, maar alle passagiers konden ongedeerd den wagon verlaten. Slechts een was licht gewond door een stuk vallend glas. Na een stil dankgebed tot God voor mijn redding, ging ik op onderzoek uit om te zien wat er met den trein was voorgevallen. Helaas, ik vertoefde niet lang in't onzekere. De 2e-klas-wagon, waarachter de onze was ge- koppeld, was omgekanteld. Angstig vroeg ik mij af wat er van de inzittenden was geworden. Een benauwende stilte heerschte er. Schier geen zucht werd vernomen en met ontzetting stond daar als een koningin, gekleed in een zware atlassen japon met een witte camelia in het haar en een groot kruis van fonkelende diamanten op de borst. Als verblind bleef graaf Victor een enkel oogenblik staan toen trad hij met Margaretha op haar toe. ,/Mijue nicht," zeide hij, //mijne vrouw, Blanca, dit is Margaretha." Met eenige plechtigheid had Victor deze woorden uitgesproken, doch Blanca beantwoordde die met een bijna onmerkbare buiging voor Margaretha, als ware deze eene harer geringste dienstmaagden. Margaretha stak haar halverwege de hand toe en bijna smeekend stak ook Victor de hand uit, doch Blanca sloeg er geen acht op. Zij liep naar de kindermeid, lichtte den sluier van het kind op en keek lang naar het knaapje. vDe erfgenaam van Northminster", zei ze. Op wien gelijkt hij Zeker niet op jou, Victor 1 Je zult toch zeker het gebruik van je voor- vaderen volgen en het kind den familienaam van zijne moeder ook laten voeren vroeg zij spottend. //Je moeder was de dochter van een markies en jij heet graaf Victor van St.-Albans en Norton. Noem dan je zoon en erfgenaam ook graaf Victor Dobb-Norton". Zij liet den sluier vallen en lachte hoonend. Het bloed steeg den graaf naar de wangen bjj dat lachen, doch Margaretha trad beleedigd Blanca tegemoet. (Wordt vervolgd.) Margaretha!" vroeg Victor somber, //Wat beduidt dat? Hoe komt ge aan het portret van Juan Norton?" Zij snakte naar lucht. Zijne stem klonk on- vriendelijk, maar, door haar goeden inborst gedreven, naderde zij den graaf en keek hem openhartig aan. Juan Norton? Ja, hij is het. Was dat por tret nog in de map? Ik wist het waarlijk niet," antwoordde zij kalm. Graaf Victor richtte zich in voile lengte op. „Je hebt dus Juan Norton gekend? Waarom heb je me dat verzwegen?" z/Mjjn hooggeachte heer gemaal," antwoordde zij met eene poging om te schertsen, //hoe kan je zoo'n onverstandige vraag doen Het zou eene zware taak voor me zijn, als ikjealmijn kennissen moest opnoemen. Ik heb mijnheer Norton vluchtig leeren kennen, is dat soms een misdaad ,/Ja", antwoordde de graaf barsch, //dat werpt eene vlek op iedereen I Hem aanzieu is weinig eervol, hem kennen is een schande 1" //Victor, eene schande?" „Ja eene schande, Margaretha! Het is een gemeene schurk, die den goeden naam zijner ouders onteert! Je moet mij de waarheic zeggen Was die ellendeling een vriend voor je of nog meer dan dat z/Nu, als dat zoo was wat dan?" z/Dan was je mijn vrouw geweest, voortaan zou je het niet meer zijn Zeg me de waar- beid, wat was Juan Norton voor je Ze hief de linkerband op, als wilde zij een dreigenden slag afweren. //Victor zie mij niet zoo vreeselijk aan", riep zij uit. //Ik heb hem slechts vluchtig gekend en hij gaf mij zijn portret. Ik zag er geen kwaad in, dat aan te nemen. Hoe kon ik weten, dat hjj een ellendeling was En hij zag tranen in haar oogen opwellen hij was overwonnen. Onstuimig sloot hij haar in zijn armen en kuste haar. //Margaretha, mijne Reveling, vergeef me, als ik je leed heb gedaan Mijne jaloerschheid maakte mij razend. Laat het vergeten en dood zijn, evenals dit valsche gelaat 1" En met diepen afkeer scheurde hij het portret aan snippers. Zij kusten elkander en de vrede was hersteld. Een schaduw bleef echter over hun geluk hangen. HOOFDSTUK 111. Op een dag in het laatst van September deed graaf Victor Norton met vrouw en kind zijn intocht op het voorvaderlijke slot. Met vrouw en kind Allen in den omtrek waren verbaasd. Sedert maanden getrouwd en niemand wist er van OngelooflijkEn BlaDca Norton be- drogen 1 Het was onverantwoordelijk In alle adellijke familien was men verrast en veront- waardigd De klokken werden echter geluid en het bedieuende personeel had zich, onder aanvoering van meester Hooper, den eersten kamerdienaar, in twee rijen opgesteld in het groot portaal van het slot. Een weinig bleek, schreed Margaretha aan den arm van den graaf voort. Het dreigende gelaat van zijne nicht volgde haar, al meer en meer voelde zij haar hart beklemd. z/Ach, Victor, ik word zoo vreeselijk angstig", fluisterde zij. Graaf Victor lachte gedwongen. Ook hij vond den toestand verre van aangenaam, doch moedig ging hij er op in. //Angstig vroeg hij. //Maar kind, waarom Denk je soms aan dat sprookje van een stam- moeder van onze familie, die hier zou komen spoken Beheersch je nu, Margaretha wjj zijn er 1" Minzaam groette hij naar links en rechts, wisselde een vriendeljjken handdruk met juffrouw Martha en Hooper, stelde hen aan de gravin voor en vroeg naar miss Blanca. ffDie wacht in de groene zaal" luidde het antwoord. Graaf Victor begaf zich met Mar garetha naar de eerste verdieping. De kindermeid volgde met het kind. De vriendelijke oogen en het zachte lieflijke gelaat der gravin hadden aller harten in storm veroverd. Zij twijfelden niet, of de gravin zou een beminnelijker mees- teres zijn dan miss Blanca. z/Als zij hier in huis maar ooit het roer in handen krijgt", dacht juffrouw Martha, de huishoudster. //Zoo lang miss Blanca hier is, zeker nooit 1" De groene zaal was de grootste in het slot. Vergulde arabesken versierden de wanden en van boven viel het voile licht op Blanca. Zij VAN De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Open bare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op l>omteril»K den S Jannari 11M4, des voormid- dags te 10 urc. Ter Neuzen, den 5 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. m. vr. totaal. m. vr. totaal. rn. vr. totaal. m. vr. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 5