No, 6014. Predikbeurten. TWiEEEniXEl TKH NETJZEN, 2 Januari 1914. Het weerbericht van het meteorologisch institaut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 778.7 Valentia. Laagste barometerstand 735.7 Haparanda. Veiwaehting tot den avond van 3 Januari: Matige, tijdelijk wellicht krachtige, Zuidweste- lijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarsc'hijnlijk eenige regen, zachter. Naar we vernemeo is den heer Jhr. De Muralt, lid der Tweede Earner voor het district Oostburg, na afloop der bebandelingen van de begrootingen in de Tweede Earner, nog een paar maanden volstrekte rust voorgeschreven, om de gevolgen van doorgestane overspanning gebeel te boven te komen. Bij het op 4 December 1.1. te Amsterdam gehouden examen ter verkryging van het Mer- curius diploma in Fransche handelscorrespon- dentie, uitgereikt door de federatie tan handels- en kantoorbedienden-vereenigingen in Nederland, slaagde o. m. de heer P. van Bouchaute, alhier. De Maandagavond door de muziekver- eenigmg //De Volhardmg alhier in het //Ilotei des Pays-Bas" gegeven soiree was druk bezocht. En de opgekomenen beklaagden zich hun gang niet. Het orkest voerde verschillende muziek- stukken verdienstelijk uit. Een groot deelvan den avond werd in beslag genomen door de opvoering van het blijspel in 4 bedrijven /-De dochters van Haseman." De dames en heeren die hierin optraden hadden succes ran hun werk. De uitvoering gat blijk van goede verzorging en studie. Geen wonder dan ook, dat algemeenen byval hun deel was. Met het woord van dank dat de voorzitter aan het eind zoowel aan muzikanten als de toonneellisten bracht, konden de opgekomenen dan ook ten zeerste instemmen. Als naar gewoonte hield het bal, waarop een gezellige stemming bleet heerschen, velen nog geruimen trjd bijeen. Maandagavond hield de afdeeling //Ter Neuzen" van de schippersvereeniging „Schutte- vaer" in het Hotel de Commerce" hare gewone jaarvergadering, welke, in Hanmerking genomen dat zoovele schippers afwezig waren, goed bezocht was. Als belangstellende werd deze vergadenng ook bijgewoond door den heer Nolet, ryks- havenmeester alhier, die door den voorziRei in hartelijke bewoordingen werd verwelkomd. Uit de rekening van den secretaris-penning- meester bleek dat de ontvangsteu hebben be- dragen 53, de uitgaven 45,26, zoodat er een goed slot is van 7,74. De aftredende hestuursleden, de heeren F. Dooms en N. J. Harte werden herkozen. Besloten werd pogingen aan te wenden voor het verkrijgen van een mistklok op den VVest- havendam der oude haven, wat in verband met de zeer drukke scheepvaart op deze haven zeer noodig wordt geoordeeld, en ook in het belang zou zijn van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, ten behoeve waarvan men zich nu bij tijden van mist dikwijls behelpt met een hand-misthoorn. In verband met de sterke electrische verlichting van de nieuwe haven en de stad en omgeving der sluizen, zijn de lichten welke de hoofden der oude haven kenbaar maken als het ware niet meer waarneembaar. In verband daar- mede werd sloten de bevoegde autoriteit te verzoeken sterkere, naar allezijden groenschijnen- de lichten te willen aanbrengen. Herhaaldelijk is ook geklaagd over de sein- lichten op de spoorbrug te Sluiskil. Ock mede in verband met het in exploitatie komen der cokesoven aldaar, waar bij duisternis sterke electrische lichten branden, zijn die lichten nog minder waarneembaar geworden dan vroeger, waarom pogingen zullen worden aangewend ook hierin verbetering te krijgen. Omtrent de bediening der bruggen te Sluiskil werden de gewone klachten vernomen. Door het bestuur werd gewezen op de pogingen die reeds zijn aangewend, zoo door de vereeniging als het gemeentebestuur, om te verkrijgen dat die bruggen electrisch zullen worden bewogen, waarop door de regeering is geantwoovd, dat deswege met Belgie onderhandeld wordt. Gewezen werd op gebrek aan voldoende laad- plaats in de gemeentehaven te Zaamslag. Men meende dat een verzoek om verruiming wel een gunstig onthaal zou linden, waarom be sloten werd dit te doen. Ook zal gevraagd worden het plaatsen van vloedpalen, daar de schepen nu, om ze van den wal te houden, van vier zijden vastgemeerd moeten worden. In verband met het hooge havengeld, werd eenige meerdere voorziening van de daarkomende schepenzeker billijk geacht. Betreffende het havenhoofd te Wemeidinge zal worden gevraagd de in de steenglooiing staande paaltjes gelijk met de steenen af te hakken of op de koppen daarvan evenals alhier een staaldraad te spannen, om te voorkomen dat aan den wal gebrachte scheepslijnen daar achter onklaar vallen. Eveneens werd besloten te verzoeken verlich ting ran de doorvaart van het buitensluishoofd de* Oostsluis alhier en verlenging van het steiger in de buitenhaven. Voor enkele jaren is ter sprake gekomen de onvoldoende seinen die op het kanaal alhier voor het passeeren van bruggen gegeven wordt n met vlaggen. In verschillende omstandighedeu zijn die* seinen onzichtbaar, en werden borden gewenscht geacht. Hierover is destijds met de betrokken antoriteit gesproken, doch van verdere pogingen afgezien, omdat in het vooruitzicht werd gest.eld dat de inrichting der seinen zou veranderen. Te dezen opzichte is nog geen verandering gekomen. Er zullen nu weder stappen worden gedaan. Elachten werden geuit over de gelegenheid tot inklaren te Sas van Gent. Gaarne zou men zien dat den geheeleh dag door daarvoor ge legenheid bestoikd. Thans is het kantoor van 12 tot 2 uur gesloten. Ook zou men gaarne verruiming der uren zien in den moigen. Voigens vastgestelde regelen mogen ryn- schepen zich pas voor schutting aan de west- sluis aanmelden, wanneer ze een afmeting hebben van 90 Meter. Er werd op gewezen dat het schutten met rijnschepen van eenige meters korter door de middensluis, toch eigen- lijk veei bezwaren oplevert en die afmetingen voor de middensluis te groot mogen worden genoemd. In verband daarmeile zal worden verzocht te bepalen dat schepen van af 75 meter door de Westsluis mogen schutten. In verband daarmede werd er op gewezen dat toch in ieder geval de zeevaart door die sluis voorschutting moet genieten. Ook zal worden verzocht aan schepen met bovenlast (zooals vlas en stroo) de gelegenheid te openeu zich voor schutten te melden aan de middensluis, daar bij schutting door de Oostsluis veel vertraging wordt ondervonden. Door een der leden werd er op gewezen dat voor de stoomboot der firma Braakman, varende tusschen Rotterdam, Ter Neuzen en Gent, thans aan de Noordzijde van den Oostelijken kanaal- arm een vaste ligplaats is aangewezen om te lossen en te laden, bij het daar geplaatste maga- zijn. Hij vroeg, of die plaats steeds vrij mocht biijven, ook als de booten er niet zijn. Dit naar aanleiding van een aan een schipper gedaan verbod. j Bij verdere besprekingeu bleek, dat dit verbod^ vermoedeiijk niet van een bevoegde is uitgegaari, dat ieder wanneer de plaats vrij is, daar lig plaats mag nemen, doch dat, zoodra de bedoelde booten daar ligplaats moeten nemen, moet verhaald worden, teneinde hen voor het lossen en laden aan den walkant te kunnen laten Sluiskil. De leden van het Patronaat St. Joseph alhier, bunne ouders en de weldoeners van dat Patronaat, hebben zich jl. Zondag en Dinsdag hun hart opgehaald aan de opvoering van het tooneelstuk De twee Broeders, ot eene Venetiaansch Vendetta" van Mgr. Dr. Menten. Onder leiding van bun verdienstelijken directeur, den Weleerw. Pater Servatius, werd dit stuk door eenige leden van de Patronage opgevoerd. Het Patronaatsgebouw was vol- betangstel- lenden. Aan de opvoering bleek wat ijverige studie onder goede leiding verma*, en geen wonder was het. dat algemeene toejuiehingen de uitvoerders ten deel vielen. In de pauze vergastte eene jonge dame de aanwezigen op keurig orgelspel. In het laatste bedrijf werd een apotheose ver- toond, die zeer schoon was. De indruk die deze maakte, is niet in woorden weertegeven. Met het spel werkten de fraaie decors en schoone costumes ten zeerste mede. Den WelEerw. leider, den Pater Servatius, komt voor deze aangename uren zeker een woord van dank toe. Zeker zal hij reeds voor een groot deel zyn loon hebben gevonden in den ijver die door de jonge acteurs werd betoond, om blijk te geven van de genoten goede leiding. Philippine. Zondag hield de werkmansver- eeniging ,/Onderlinge flulp" alhier, welke 81 leden telt, haar jaarlijksche vergadenng Uit het in die vergadering uit gebracht verslag bleek, dat uitgekeerd werden 251 ziekendagen a to cent per werkdag. De totale inkorasten hebben bedragen 248,86, de uitgaven 232,25, zoodat er een batig saldo is van 16,61. Met het saldo van vorige rekeningen is er nu in kas 736,94. Op voorstel van den secretans, den heer A. Wiskerke, werd besloten in de maand Februan a.s. een spreker te laten komen, tot het oprichten van een afdeeling van het Groene Eruis. Dit voorstel werd noor de leden zeer toegejuicht, daar er hier zeer groote behoefte aan dergelyke vereeniging is, aangezieu de naaste geneeskunaige hulp een uur afstand van hier verwijderd is. Axel. Tot onderwijzer aan de bijzondere school op 'tZoute Spui alhier is benoemd de heer H. Burggraaff, onderwijzer te Wilms. Boschkapelle. Dinsdagnamiddag hield onze bloeiende Maria-Vereeniging haar jaarlijksch kinderfeest in het Catechism uslokaal, dat meer dan gevuld waser waren ruim 150 kinderen met hunne geleidsters aanwezig. In het midden stond een reusachtige, schoon versierde Eerstboom, terwijl de prijzen langs de wanden waren uitgesteld. Afgewisseld door het zingen van liederen, bet spelen van een gramofoon en enkele toespraakjes, weid de loting voor de kleinen gehuuden ieder had een prijs. Ten boogste voldaan keerden zoowel grooten als kleinen huiswaarts. Een woord van dank aan bestuur, adviseur en de milde geve'rs der schoone prijzeu is hier zeker niet misplaatst. St. Jansteen. Bij de Zaterdag alhier van wege den R. E. Boereubond gehouden aan- besteding van de levering van meststoffen, werd de levering gegund als volgtamraoniak-super- phosphaat aan den heer Persijn te Wachtebeke voor 7,079, superphosphaat aan den heer A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,00|, zwavelzure ammoniak aan den heer Adriaaussens— De Nijs te Walsoorden voor 15,39, en de chilisalpeter aan den heer G. C. Verwilghente Hulst voor f 12,36 (gemalen). De laagste in- schrijving daarvoor was 12,34. St. Jansteen, 29 Dec. De algemeene ver gadering van den Boereubond alhier, werd druk bezocht. Ingekomen was een schrijven naar aanleiding der inspectie der bank, waaruit bleek de boeken en kas van den kassier in orde waren bevonden en hem een woord van dank toekwaui voor zijn werkzaamheden. De rente voor spaargelden werd gebracht op 3s/4 o/0, voor voorschotten op hypotheek ilj2 en voor gewone voorschotten op 5 °/0. Een voorstel om geen voorschotten meer te verleenen aan personen die niet ten minste 3 maanden lid der bank zijn, werd met alge meene stemmen aangenomen. Een lezing van *,spaarzaamheid" werd door den kassier duidelijk voorgesteld, waarna hem door den voorzitter een loffelijk woord voor zijne moeite werd toegesproken. Axel. Bij de alhier van wege de rnaat- meeren. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering te Rotterdam werden benoemd de heeren Joos Tollenaar en A. de Jong. Maandagavond vierde de Zondagsschooi- vereeniging „Samuelalhier met haar enkele honderdtallen tellende leerliugen het Eerstf'eest in de Geref. kerk alhier, nadat bereids gedurende de Eerstdagen in het lokaal Bethel bij den door gloeilampjes verlichten Eerstboom reeds het feest was herdacht. Er heerschte een opgewekte stemming onder de schare kinderen, die met boeiende verhalen werden bezig gehouden, afgewisseld door het zingen van verschillende liederen. Zij werden alien op versnaperingen onthaald en keerden na afloop wel voldaan huiswaarts. Dit feest werd ook door vele ouders en be- langstellenden bijgewoond. Dinsdag jl. woei van de electrische cen- trale alhier de vlag, ter gelegenheid van het voltooien der 350ste aansluiting. In het afge- loopen jaar werden, naar we vernamen, 60 perceelen aangesloten. - Gisteren trok een elftal van de voetbal- club E. M. M. van hier naar Axel om aldaar een wedstrijd te spelen tegen Wilhelmina' van daar. Een fraaie zilv.'medaille was als prijs voor de overwinnaars uitgeloofd. De E. M. M.ers wisten de medaille te winnen, door de tegen- staaders met 3—2 ate verslaan. Bij de rust was de stand 2—1 in hun voordeel. Hedennamiddag kwam het Sjarig zoontje van den bnrgemeester uit het Tuinpad de Noordstraat inloopen, juist toen Dr. Spruiten- burg daar in izijn auto kwam aangereden. Gelukkig wist deze spoedig te remmen, daar het knaapje voor de auto liep. Nu werd hij nog even door den wagen geraakt en viel. Bij den heer J. F. Tazelaar binnengehaald, bleek dat het knaapje er nagenoeg zonder letsel was afgekomen. Heden morgen had de werkman M. Potters bet ongeluk bij het werk aan de loskade be- klemd te geraken tusschen een waggon en den hangar. Hy moest geneeskundige hulp inroepen. Vermoedelyk is een zijner armen op 2 plaatsen gebroken. schappij Axel-Station gehouden aanbesteding van de levering van kuustmeststoffen weid m- geschreven als volgt Voor de superphosphaat door de firma Oggel te Axel voor 2,06, Fabriek Holland voor 2 06, A. Wieland te Ter Neuzen voor 2,04, j. d'e Moor te Hulst voor 2,04, B. J. Blon- deel te Aardenburg voor 2,03, Moreels te Gent voor f 1,99, W. Bedet te Ter Neuzen voor 1,99 A. Hamelink te Ter Neuzen voor f 1,98, G. Dees te Ter Neuzen voor j 1,9 <J/10 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 1,971/2. Voor de Chilisalpeter door de heeren Blondeel te Aardenburg voor 12,31, Firma D. J. Oggel to Axel voor 12,26, P. J. Scheele te lei Neuzen voor 12,24, W Bedet te Ter Neuzen voor f 12.24 en De Meurichy te Clinge voor f 12 19. Voor de kainiet door J. F. de Moor te Hulst voor 2,146S/100, P. J. van Aardenne te Dor drecht voor 1,95%. A. Wieland te Ter Neuzen Firma Oggel te Axel en W. Bedet te ler schreven ieder in voor f l,93-8/10o Voor thomasslakken schreven in P. J. van Aardeane te Dordrecht voor 2 38, II. J. Blondeel te Aardenburg voor voor 2,28, A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,20 en J. b. de Moor te Hulst voor 2,10. Gegund de superphosphaat aan den heer P J Scheele, de chilisalpeter aan den heer De Meurichy te Clinge, de kainiet (bij loting) aan den heer W. Bedet te Ter Neuzen en de thomasslakken aan den heer De Moor te Hulst. Zondag 4 Januari 81314. Hulst. Bij de aanbesteding gehouden door de Aankoopcommissie van den R. E. Boerenbond Z. VI. O. D. was ingeschreven voor Ea'iuietA. Adriaanssens-Grimminck, Wal soorden voor 2,14, P. v. Aardenne te Dordrecht voor f 2,21, G. H. Blondeel te Aardtmburg voor 2,34, Dordtsche Eunstmestmaatscbappy te Dordrecht voor 2,2939, Internationale te Zwyndrecht voor 2,18, J. F. de Moor te Hulst voor 2,157(\ KalibemestingazoutP. van Aardenne ^e Dordrecht voor 6,43, G. H. Blondeel te Aardenburg voor 6,61, Dordsche Eunstmest- maatschappij te Dordrecht voor 6,5^. Inter nationale te Zwijndrecht voor 6,43, J. r ae Moor te Hulst voor 6,40. Gegund aan de laagste inschrijvers. Boschkapelle, 1 Jan. Bij het kerkwaarts gaan had de klompenmaker P. L-, wonende op het Veer, het ongeluk uit te glijden in de buurt de Sluis, door de gladheid van den weg. Hy moest daar eene woning worden binnen- gedrageu de ontboden geneesheer constateerde, dat hij een been op twee plaatsen had gebroken Gerefortneerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskeik. rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Januari de volgende vonnissen uitgesproken A V., oud 60 jaren, wed. van J. d. YY., werkvrouw te Eoewacht, is wegens mishandelmg veroordeeld tot 14 dagea gevangemsstral (eisch lJeE)-F v. d. B., oud 22 j., veedrijver te Ter Neuzen (Sluiskil), is wegens wederspaningheid veroordeeld tot 1 maaud gevang. (eisch idem). H D oud 20 j., landbouwersknecht te Axel, is wegens alsvoren veroordeeld tot 15 boete of 15* dagen becht. (eisch 20 boete of -0 dagen hecht.) A v C oud 50 j, zonder beroep te Axel, is niet ontvankelyk verklaard in zyn hooger beroep wegens overtrediug van hetpolderregle- ment. Nog werd veroordeeld wegens het verkoopen van Tydgeestaandeelen F. A. E., oud 421 J-» sigarenwinkelier te Middelburg tot 2 X 500 of 2 X dagen hechtenis. KOERS VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per het geld. 47.45 a 47.50 12.- a 12. - ivAtJI J-'-y i J Hervormde Kerk. Ter Heuzen. Ds- A.Timmerman, bevestiging van Kerkeraadsleden en2u., Us. A.Timmerman voorbereiding H. Avondmaal. Sluiskil. 9i u., dhr. L. Dek. Axel u. en 2 u., Da. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u„ Ds. G. van Die. Hoek. 2 u., dhr. L. Dek, van Sluiskil. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Sas van Gent. 9i u., D3. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 2 u., Ds. De Boer. Gereformee rile Kerken. Ter Neuzen. 9 u, en 2 u„ Ds. J.F. v Hulsteijn Jr. Axel. Kerkdreef. 9 u. en 2 u., J. H. Lammertsma. Axel, Stationstraat. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Oud-Gereformeerdc Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Den WelEerw. Ileer 'G. 8 Salomon, Theol. student te's Gravenhage. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Lokaal „Eben-Hae»er" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., Evangelisatie. H - 7

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 11