Gemengde berichten. Laatsts Berichten. Hij zou dan waarschijnlijk opnieuw gevange- nisstraf hebben gekregen en daarop zou ont- zetting uit zijn ambt zijn gevolgd. Daartoe wilde spreker niet medewerken. De heer Mendels Maar die verhooging van de subsidie dan De heer FruytierHet ging niet om de subsidie die was al vroeger verleend, het ging uitsluitend oiu de richting der lijn. De heer Van Dalsum zei, dat hij niet begreep, dat de daad van corruptie door het hoogste gezag werd goedgekeurd, welnu -hg mag zich .ook er over verwonderen, dat hij alles mag schrijven, zonder dat er een vervolging op volgt. De Minister van Justitie, de heer Ort, ant- woordde op het betoog van den heer Fruijtier, naar aanieiding van hetgeen door den heer Mendels is te berde gebracht in de sitting van Maandag, dat de vraag of de Kamer van Toezicht te Middelburg juist heeft geoordeeld, gebeel staat buiten sprekers oordeel. Die Kamer heeft uit te maken of een notaris heeft ge- handeld in strijd met de waardigheid van het ambt. Daarvoor is in het leven geroepen een als onpartijdig bedoeld en spreker meent, ook werkeiijk onpartijdig iichaam uit rang- en stand- genooten van den notaris. De Minister heeft alleen de vraag te behan- delen, of het weuschelijk is, dat tegen een dergelijke waarschuwing hooger beroep mogelijk is. Hij gelooft van niet. Men zou het karakter der waarschuwing daardoor denatureeren. Die waarschuwing wordt een straf, als de rechter een uitspraak gaat doen. Al moge in enkele gevallen een hooger beroep wenschelijk zijn voor een bepaald persoon, moet toch een waarschuwing als uitspraak van gelijken wen schelijk worden geaeht voor het notariaat in het algemeen. De heer Mendels Het is hier een politieke vervolging, een aanranding der vrijheid van drukpers, en dit gaat buiten het notariaat om. De heer Ort autwoordt dat, wanneer de rechter hetzelfde had geoordeeld, wij voor het hetzeifde geval zoudeu staan. De heer Mendels kwam nog op deze zaak terug. Het is hier in confesso, dat iemand een waarschuwing is gegeven op grond, dat hij een artikel heeft geschreven in een politiek blad. De notaris had een grief tegen een be- paalde regeering, wegens het niet wraken van zijns inziens corrumpeerende daden. Daarvan een verwijt te maken is het recht van openlijke critiek van elken staatsburger. Wanneer men zegt wat de heer Van Dalsum zeide, is dat een zeer scherpe critiek, maar dit kan noodig zijn. Als- nu een Kamer van toezicht zegt, dat dit in strijd is met de eer en de waardigheid van den notaris, dan is dit een inbreuk op het staatsburgerrecht. Waarom kan de Minister niet zeggen wat de heer Treub uitsprak, toen hij nog niet, of wellicht omdat hij nog niet Minister was, want het Minister worden schijnt altp een groote verandering in iemands meening te brengen, De heer Treub nu heeft indertijd gezegd, dat de waarschuwing aan den heer Van Dalsum in strijd is met de wet op het notarisambt. Waarom kan de Minister dit ook niet zeggen Waarom moet de uitspraak van een bepaalde Kamer van toezicht voor den Minister taboe zijn Spreker acht deze zaak een gevaarlgk precedent voor de advocaten en hoopt, dat, als een notaris politiek om mogelijk wordt gemaakt, door hem langzamerhand te drijven naar schorsing of ontzetting uit zijn ambt, de Minister daarover zijn meening zal uitspreken. De heer Ort, Minister van Justitie zeide dat hij de laatste zal zijn, om te billijken dat eenige straf zal worden uitgesproken ter zake van politieke meening. Maar het betrof den vorm, waarin die meening was geuit. Het zou een gebeel andere zaak zijn, als de notaris zegt, dat hij meent, dat //een daad van cor ruptie door de hooge Regeering in bescherming wordt genomen", dan is dat geen vorm, dien een notaris mag gebruiken. Overigens is spreker het met den heer Mendels eens. De antirevolutionaire Kamerclub heeft vergaderd en als haar meening kenbaar gemaakt, dat na het antwoord door den Minister pre sident Zaterdag in de Kamerzitting gegeven, de bezwaren zijn weggenomen tegen het zitting nemen in de Staatseommissie in zake het on- derwijs. Zooals onze lezers zich zullen her- inneren, was namens de andere fracties der rechterzijde die verklaring in de Kamer al afgelegd. De oud-Minister Heemskerk heeft in //De Rotterdammer" verklaard, dat naar zijn stellige overtuiging antirevolutionairen, indien de uit- noodigmg daartoe geschiedt, zitting behooren te nemen in de Staatseommissie van den Minister Cort van der Linden, die ten doel heeft een verzoening inzake het onderwijs tot stand te brengen. TER NEUZEN, 17 December 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 776.5 Valentia. Laagste barometerstand 749.1 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 18 December Meest matige Noordelijke tot Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht eenige regen of sneeuw, kouder. Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing van 2 notabelen voor de Ned. Herv. kerk, werden uitgebracht 70 stemmen. De periodiek aftredende heeren A. H. Donze en J. Vinke, werden herkozeu met resp. 59 en 67 stemmen. Gisteren werd alhier van wege de Zeeuwsch- Vlaamsche tramwegmaatschappij aanbesteed het maken van aarden barien, van de kunstwerken en het leggen van spoor en wissels, met alle bijkomende werken, van de lija IJzendijke Sas van Gent— Drie SchouwenBelgische gvens in de richting van Moerbeke, in 2 perceelen. Voor perceel L werd het laagst ingeschreven door de Nedeilandsche beton- en ijzerbouw- maatschappij te Amsterdam voor f 162,995 en voor het tweede perceel door den heer Kloprogge Ciete Gent voor f 109,700. Voor het eerste perceel werd o. m. inge schreven door den heer Aernaudts te IJzendijke voor 287.017,23, Monje Van de Sande te Breskens voor 230.000 en Job Wolfert te Hoek voor f 173.569. Voor het tweede perceel schreef ook in de heer Aernaudts voornoemd voor f 170.105,31. Voor de massa werd ingeschreven door den heer Job Wolfert te Hoek voor f 280.000. De wereldreizigster, van wie wij onlangs melding maakten is hier gister gearriveerd. Zij trachtte ook hier, evenals op andere plaatsen, o. a. ook te Middelburg, gelegenheid te krijgen om in een cinema eene vertooniug te geven betreffende de door haar reeds bezochte landen, doch de onderhandelingen daarover hadden geen resultaat. De dame heeft daarop haar tocht voortgezet in de richting van Belgie. Zondag speeide een elftal van de voetbal- vereeniging /Sparta" alhier, te Temsche tegen een elftal van //Temcica" alda^r. Bij de rust was de stand 2 0, ten voordeele van //Sparta" en bij het einde 5—0, zoodat //Sparta" na de pauze nog drie punten gemaakt had. Bij de behandeling der waterstaatsbe- grooting in de vergadering van jl. Vrijdagavond, werd door den heer Jansen, afgevaardigde voor Maastricht, sprekende' over den toestand van het spoorwegpersoneel, o. m. gezegd over het personeel van de lijnen GentTer Neuzen en Mechelen Ter Neuzen Dit personeel, ten aanzien waarvan in het verzoekschrift van den Roomsch-Katholieken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel //St. Raphael'' van 8 September II. een tafereel van rechteloosheid en van misstanden geschilderd is, heeft niet eens een vaste aanstelling, weet dus niet of het al dan niet vast aangesteld is de bevordering geschiedt totaal naar willekeur het personeel heeft hoegenaamd geen recht voor het geval van ziekte en ouderdom de rusttijden laten enorm veel te wenschen over de loonen zijn uiterst laag en de behandeling is slecht. Dat personeel hoopt altijd nog, dat de Minister van Waterstaat voor zijn beiangen zal zorgen. Gelukkig is door het nieuwe dienstreglement de mogelijkheid geopend, dat de Minister daarvoor kan zorgen. lmmers, volgens art. 107 van het reglement zal in het vervolg dat reglement ook op buitenlandsche spoorwegondernemingen toe- passelijk zijn. Het is alleen maar de vraag, of de Minister afwijkingen van de bepalingen van het reglement zal toestaan. Nu hoop ik, dat, wanneer deze Minister zich overtuigd zal hebben van de positie waarin dit personeel verkeert, hij zoo zuinig mogelijk zal zijn met het toestaan van afwijkingen. Een directie van een spoorwegraaatsckappij, die haar personeel zoo behandelt, verdient die gunst niet en daarom hoop ik, dat de Minister in dit opzicht zoo gestreng mogelijk zal zijn. JI. Maandag is de automobiel der Firma Gebr. Kaan, komende van Hoek bij het draaien in de buurt Knol door het slippen der wielen van den weg gegleden en omgevallen. De chauffeur had de tegenwoordigheid van geest aanstonds den motor te stoppen, waardoor de auto geen vaart meer had, toen zij omviel. De inzittenden, een der firmanten en een hun- ner reizigers, bekwamen, evenmin als de chauffeur letsel. De automobiel is echter voor een groot deel vernield. De Philips Metaal-gloeilampenfabriek zond ons wederom een wandkalender, die als we dat van die firma gewoon zijn, practised is ingericht, voor kantoorgebruik. Die kalender dieut tevens als reclame voor de door genoemde firma in den handel gebracht wordende projector gloeilamp. Naar het N. v. d. Dag meldt, bestelde te Aardenburg een meisje een aantal cadeautjes, tot een gezamenlijk bedrag van omstreeks 50. Zij liet die cadeautjes des avonds thuis bezorgen, zonder dat hare ouders van de bestelling iets afwisten. Deze waren in de verbeelding dat het werkeiijk allemaal presentjes waren en die werden alien op tafel gerangschikt, waarna ook buren werden uitgenoodigd eens te komen kijken. Natuurlijk rees toch de vraag, van wie eigen- lgk al die fraaie geschenkeu kwamen. Toen kwam tenslotte het hooge woord er uit, dat de 13jarige dat alles zelf had gekocht, maar daarbjj had vergeten dat het ook betaald moet worden. Door hare handelingen hebben de ouders een St. Nicolaasavond beleefd, die zij zeker lang zullen onthouden. Aan de deelnemers in het waarborgfonds van de in Juli en Augustus te Middelburg gehouden tentoonstelling van Zeeuwsche kleeder- drachten, woningen, meubelen enz. zal, naar het z/N. v. d. D." meldt, 43 pet. van het bedrag hunner inschrijvingen worden opgevraagd. Axel. Alhier werd Dinsdagavond eene al- gemeene vergadering gehouden van de ver- eeniging //Zoekt Dw Voordeel" op de bovenzaal van den heer Gilijamse welke goed bezocht was en waar enkele huishoudelijke zaken werden besproken. Verder werd aanbesteding gehouden. Inge schreven werd door de firma Oggel alhier voor 1950 K.G. ma'is voor 7,22, 450 K.G. bloem voor 12,25, 100 K.G. wit cornel voor 8,50, 250 K.G. scbepmeel voor 8,97, 300 K.G. grintmeel voor f 6,24, 450 K G. roggemeel voor 8,98, 225 K.G. tarwegrint voor f 6,70 door de firma Loekefeer te St.-Jansteen voor bloem 11,70, voor wit cornel 7,80 door den heer M. de Bruijne Deij voor ma'is 7,25, voor bloem 12,28, voor wit cornel 8,60, voor schepmeel 8,60, voor grintmeel f 6,30; voor roggemeel f 8,60, voor tarwegrind 6,72, voor 500 K.G. gehakte boonen 9,50 en voor 300 K.G. ongehakte f9,25, alles per 100 K.G. Gegund aau de laagste inschrijvers. Koewaclit. In den nacht van Zondag op. Maandag brak eensklaps door een onbekende oorzaak brand uit in het schuurtje van Ch. Iliilaert in de Koestraat alhier. Door dat er spoedig hulp aanwezig was, bleef de aangren- zende woning gespaard. Het schuurtje met twee varkenshokken brandden gebeel af. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. IJzendijke. In de Maandag gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd benoemd tot gemeenteopzichter de heer A. Mooldijk, waterbouwkundig ambtenaar van den Hoofd- plaatpolder. Voorts werd uit de 15 sollieitanten benoemd tot machinist bij de Electrische Centrale de heer V. Groosman, smid alhier. Diens salaris werd bepaald op 400. Nog werd besloten de subsidie aan het muziekgezelschap //Geduld Overwinl" te ver- hoogen van f 100 op 125. De openbare school 1 zal worden verkocht, onder voorwaarde dat de kooper de frijkomende ruimte voor bouwterrein zal moeten beschikbaar stellen. RECHTSZAKEH. De Hooge Raad vernietigde het arrest van het Gerechtshof te's Gravenhage, waarbij D. H., hoofdagent van de //Tijdgeest" te Ter Neuzen, tot vijf gulden boete of vijf dagen hechtenis werd veroordeeld wegens in strijd met de loterij- wet afleveren van vijf premiecoupons van de »Tijdgeest" en verwees deze zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam, omdat het onderzoek niet volledig was geweest. Maandagavond halfacht raakte, maar het Hand, meldt, op het eerste bovenhuis van perc. Barndesteeg 3 te Amsterdam de 32jarige schoon- maakster M. van Leeuwen in brand, doordat zij in abnormalen toestand tegen de tatel aanliep waardoor debrandende petroleumlamp op haar viel, Een andere vrouw, die met haar het bovenhuis bewoonde, wierp een deken over haar heen. Brandende liep de vrouw na tr het portaal, waar zij ineenzakte. Door een buurvouw werden een paar emmers water over haar heen geworpen, doch het was reeds te laat. Toen de brandweer verscheen, was de vrouw reeds overieden, haar geheele bovenlichaam was verbrand. Gelijk bekend, schrijft men aan de Arnh. Crt. is in de Yeluwe een zeer wildrjjk deel van Nederland en de bosschen nabij W olfheze schijneu een Eldorado voor stroopers. Menig haasje en nog meer konijntjes zgn dan ook door deze mannen, door middel van een licht- bak, bemachtigd. Zoo nu en dan hebben er botsingen tnsschen deze jachtovertreders en de jachtopzieners plaats. Ook in den loop der vorige week heeft weder zulk een onaangename ontmoeting plaats gehad met 3 stroopers uit Bennekom, die door een zestal beambten werden overvallen, die een blijkbaar zeer gevaarlijken politiehond bij zich hadden, die een der stroopers in een zeker lichaamsdeel heeft gebeten. iegen deze, die niet ontvlnchten kon, werd proces- verbaal opgemaakt. De andere twee waren ontvlucht. Het slachtoffer van den hond liet het er even- wel niet bij zitten en heeft tegen de jachtop zieners een klacht ingediend omdat zij een gevaarlijken hond ongemuilkorfd op de stroopers hadden aangehitst met het voor den eene nood- lottige gevolg. Men gaat in Esschen een paardenfokkerij oprichten. Daarvoor is een hengst van 20.000 frank aangekocht. Aldus meldt het „Hbld. van Antw." Te Sint Gilles heeft een man zijn doehtertje van twee en een half jaar gewurgd, omdat het schreide, toen het uit een te koud bad werd genomen. Hier moet worden bijgevoegd, dat de onmenseh zijn drie kinderen gewoon was te mishandelen. Voor de Groote Jury te Indianopolis, zijn merkwaardige bekentenissen afgelegd door zekeren George Davis, een dynamiteur, die aanslagen pleegde in opdracht van de internationals ver- eeniging van ijzerwerkers bij bruggen en huizenbouw. in bijzonderheden deelde hij mede, onder welke. omstandigheden en voor- waarden hij successievelijk de opdracht aan- vaardde om zeven bruggen, een viaduct en andere Werken, waaraan niet aangesloten ar- beiders gewerkt hadden, in de lucht te laten vliegen. Buitengewoon royaal werd hij niet betaald. Eenmaal kreeg hij 75, een anderen keer slechts 25. Uit 's mans bekentenis is gebleken, aan welke gevaren de bewoners van New-York en elders dikwijls door zijn onvoorzichtigheid hebben blootgestaan. Davis liep n.l. door de stad met het dynamiet in een taseh, reisde in treinen en schepen met het gevaarlijke goedje bij zich en gaf het in logementen in bewaring, alsof het totaal onschadelijk was. En nu is het wel eigenaardig, dat de man, die zooveel gevaar opleverde voor zijn omgeving weigerde een aanslag te plegen, wanneer er kans bestond, dat menschen om het leven zouden komen. Davis had aanvankelijk niets willen zeggen en ging eerst over tot een bekentenis toen bij meende door de vereeniging slecht behandeld te zijn. Mislukte poging tot ontvluchting. De z/grootmoeder der Russische revolutionnairen", mevrouw Breschko Breschkowski, heeft, naar het lib!, meldt, een mislukte poging gedaan om uit Siberie te vluohten. Een lange lijdeusgeschiedenis ligt achter haar. In 1873 werd zij voor de eerste maal naar Siberie verbannen, doch toen slaagde zij er in te vluchteu en in Rtisland een lange reeks terroristische aanslagen te plegen. Zij woonde jareu in Geneve, doch werd door ver- raad van Azef, dien zij als haar leerling en pleegkind beschouwde, opnieuw gearresteerd en in 1900 voor de tweede maal naar Siberie verbannen. Onder de amnestie keerde zij in 1906 naar Ruslaud terug doch zij hervatte dadelijk haar revolutionnairen arbeid, door het organiseeren der boerenopstanden in Tsjernikof, Saratof en Samara. In 1907 werd zij te Simbirik ge arresteerd, waar zij opnieuw een opstand voorbereidde. Drie jaren bleef zij te Petersburg in de kazematten der Peter- en Paulsvesting opgesloten en in 1910 naar Kireusk in het Jakoetsj-gebied verbannen. Sedert werden herhaaldelijk pogingen aange- wend, om haar te bevrijden. Verleden week vluchtte mevrouw Breschkowski, vergezeld.door twee andere politieke gevangenen, in mannenkleeding uit Kirensk een der achter- gebleven gevangenen had haar kleeding aange- trokken en wendde voor ziek te zijn. Dine dagen later werd eerst de vlucht van mevrouw Bresch kowski ontdekt. Een algemeene jaekt begon, waarbij zij op den Jakoetsjer straatweg, begeleid door haar helpers, en voorzien van valsche passen, door de gendarmen werd gevangen genomen. Dit voorval heeft te St. Petersburg groote ontst.eltenis gewekt, daar men er een uieuw bewgs in ziet, dat de revolutionnairen zich weer beginnen te roeren. Middelburg. In de heden gehouden ver gadering van aandeeihouders der N. V. Bad- en Strandhotel te Domburg werd in plaats van wijlen den heer Jos. van Waesberghe benoemd tot commissaris de beer Louis van Waesberghe te 11 u 1st. 's Gravenhage, 17 Dec. Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling der begrooting van Justitie, betoogde de heer Sannes, dat de rechterlijke macht, zij het ook onbewust, het standpunt van eene klasse-justitie inneemt en drong er bij den Minister op aan, meer vei- trouwen te stellen in het rechtsbewustzijn van het volk, de rechtspraak in zake sociale wet- geving te stellen in handen van de arbeidende klasse en gaandeweg in die richting voort te gaan. De heer Mendels nader uiteenzettende het klasse karakter der justitie, betoogde, dat dit zich vooral uit o. a. bij stakingsrelletjes. Spreker wenschte dat de toekomstige rechters meer studie zullen maken van de levensvragen die zich in het volk openbaren. Er moest z. i. nauwer voeling komen tnsschen de rechterlijke macht en het volk. De heer Ter Spill bestreed het dogmatische rerwgt, dat onze justitie een klassejustitie is. o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2