A I g e m e e n Nieuw8- en Advertentieblad o o r eeuwscb-Vfaanderen. No. 5998. Dinsdag 25 November 1913. 53e Jdarganga Binnenland. BEJRSTB BLAD. FEUILLETOtf. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,_. Franco per postVoor Nsderland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor e °™T1W Bmtenland 2,-. Men abonneert zieh bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Te 1 efoon No. 25. Intending van advertentidn v6or 1 uur op den dag der uitgave. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimto berekend hlftl'^«ewfl»-MV»ydat»Y0Ba, .HgMOBileril op Feesfelftgen MJ de Firne F. S. FIH IAK1IK, mm* Veaiea. Naar wij vernemen, bedraagt het aantal aan vragen om ouderdomsrente ingevolge art. 369 der Invaliditeitswet tot heden 95,000. De groote stroom der aanvragen beeft thans opgehouden. Naar sehatting znllen op 3 December a.s. onge- veer 80,000 aanvragen worden toegewezen. Dit aantal is niet met juistheid op te geven, daar het aantal afwijzingen toeneemt. (Hbld.) TER NEUZEN, 24 November 1913. vveerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 770.5 Horta. Laagste barometerstand 737,1 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 25 November ^wakke tot matige winden uit zuidelijke richtingen nevelig tot betrokken, later tjjdelijkop- klarend, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. Omtrent het verleenen van verlof werd door den Minister van Oorlog o. a. bepaald le. eenmaal per maand zal aan alle militairen verlof worden verleend van Zaterdag n.m. tot Maandag v m. 2e. aan hen die zich onderscheiden door gedrag en ijver en door den graad hunner ge- oefendheid zal meermalen deze gunst worden verleend 3e. in sommige tijdperken van het jaar, wanneer de oefeningen later aanvangen, kan aan hen, die in of in de nabijheid van het garmzoen wonen de gunst om op Maandag voor den aanvang van den dienst van verlof terug te keeren, in ruime mate worden verleend. In onderscheiden garnizoenen worden ver- loven, gevraagd om de onder 2 en 3 genoemde reden, in den regel niet verleend. De Minister van Oorlog heeft thans van de korpsen mededeeling gevraagd in hoeverre de bestaande bepalingen omtrent het verleenen van verlof worden in acht genomen. Zaterdag werd alhier door den architect Joh. A. Feij in het /Hotel Centraal" voor rekening van de heeren 1. Gazan te Apeldoorn en S. Gazan te Ter Neuzen, aanbesteed het bouwen van twee woonhuizen met bijbehoorende ZEVEN EN TW1NTIGSTE HOOFDSTUK. Bijna te gelijkertijd waren drie mannen aan net werk getogen om den zoogenaamden heer Von Beuren te zoeken. De nasporingen van Grates en van Nickel golden tevens Hubert de komediant zocht alleen naar zijn ouden krijes- makker Wenz. Voor eenige oogenblikken moeten wij terug- keeren naar Hans Gorgel, die van Gerolstein den kortsten weg naar den Moezel had ingeslagen om zoo spoedig mogelijk het slot Beurenhof en zpn rijken kameraad te bereiken. Maar de weg door den Eifel was moeilijk en hp kwam te voet met snel vooruit. Hier en daar over- nachtend, kwam hij na eenige dagen zijn doel nader. Zoo kwam ook de noodlotttige Zondag toen er zooveel onrust was op het slot Beurenhof. lot zrjn geluk kwam den vermoeiden voetganger een boerenwagen achterop, die naar het stadje Gerzig moest. De voerman nam den vrooljjben makker gaarne op en zoo kwam de oude komediant des middag in het stadje aan den JYloezel. Daar vond hij een schipper, die stroom- atwaarts moest en hem wel wilde meenemen. Maar de schipper haastte zich niet bijzonder om weg te varen. In Uerzig was iets vreemds hield 1 menschen in de grootste spanning Den vorigen dag was in den omtrek een werken, op een terrein beoosten den nieuwen kanaalarm te Ter Neuzen. Voor het eerste perceel, metselwerk (raming 2912) werd ingeschreveu door de heeren J. van der Velden voor 2990, J. M. van der Velden en W. P. Nieuwelink voor 2849, P. J. Rijnberg voor 2820, M. W. Nieuwelink te Hoek voor f 2645, P. J. Freijser te Hulst voor f 2583, Gebr. Nieuwelink te Hoek voor 2495 en Gebr. Kolijn voor f 2400. Voor het tweede perceel, timmer-, smids- en loodgieterswerk, (raming 3516) werd in- geschreven door de heeren J. A. Rijnberg voor 3555, K. Dieleman te Zaamslag voor 3440, A.. Verlinde voor f 3195, C. C. Nobels voor J 3180, I. P. Casteleijn voor 3149, F. Romeijnsen voor f 3140, P. L. Bogaard voor 2815, A. van 't Hoff te Axel voor 2765 en A. Roovers te Hulst voor 2650. V oor het derde perceel, schilderwerk, (raming 818) werd ingeschreven door de heeren O. F. C. de Pauw voor 928, A. Guilliet voor 912, J. J. Verjaal voor 888, H. J. en P. J. Harte voor f 675 en A. van Duijse voor f 535. Zaterdagavond is de van Gent komende vrachtboot der Fitma Braakman Co „Tele- graaf X nabij Sluiskil in aanvaring gekomen met de naar Gent opvarende Belgische stoomboot „laul De 1 elegraaf X" bekwam daardoor een zoodanig lek, dat zij veel water binnen kreeg en spoedig dreigde te zinken, waarom de kapitein het stoomschip op de ondiepte in de lakte stuurde, waar het spoedig aan den grond viel, ongeveer met het water aan dek. De „Paul had ook schade aan den steven beloopen, doch boven water, zoodat de reis naar Gent kon vervolgd worden. De opvarenden van de //Telegraaf X" zijn met hun lijfgoederen overgegaan op het tjalk- schip van schipper J. Wieland, die daar juist in de nabijheid was. Voorts zijn aanstonds maatregelen genomen om het vaartuig te lichten. Naar we vernamen is het voor- en het achterruim droog gebleven, maar maakt alleen het middenruim water. De verwachting was dat men heden avond met het lichten van de stoomboot zou klaar komen. Gisteren is alhier in het ziekenhuis aan- gebracht een matroos van het stoomschip Sizerch Castle, die op de reis van Gent naar hier in onbeheerd paard gezien. Het dier hinkte en werd zonder veel moeite opgevangen en in het stadje gebracht. Niemand kende het dier, niemand lerkende het tuig, en nu was de vraagwie is de eigenaar van dit paard? en hoe kwam het zoo alleen in vrijheid Een menigte men schen stond om den stal van de herberg, waar let paard heengebracht was. Ouderen van'dagen herinnerden zich nog, hoe twintig jaar geleden ook zulk een onbeheerd hinkend paard in den omtrek was gezien, en dat men daardoor den moord op den Mont Royal had ontdekt Ook de schipper, al even nieuwsgierig als de anderen, was naar die herberg gegaan, en ondanks zjjn vermoeidheid volgde Hans Gorgel hem. Daar werden de herinneringen aan den moord op den Mont Royal nog eens opgehaald en dat de komediant aandachtig luisterde om zijn kennis van het geval te vermeerderen, behoeft wel geen betoog. Hij drong nu volstrekt niet aan, dat de schipper vertrekken zou. Daai ontstond plotseling een groote beweging onder de menschen buiten. Een onbekend man was ademloos uit de richting van Grow gekomen om het paard te zien. Zoodra dit in da herberg bekend werd stormden alien naar buiten. Voor den stal stonden de mannen en lieten uitroepeu van verwondering hooren, die onzen komediant wel moesten treflen. De vreemde man had het paard nauwelijks gezien of hij riep, dat hp het dier kende, dat het aan zijn meester, den ge- nadigen heer Von Beuren, toebehoorde. Alsof het dier deze woorden wilde bevestigen, hinnikte het den man vroolijk tegen. Het was Nickel die zijn meester zocht. De babbelende gapers van Uerzig hadden het het ruim gevallen was, op eene diepte van 35 voet. Te Selzaete werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch de geneesheer aldaar aehtte het gewenscht dat de patient werd meegevoerd tot Ter Neuzen om hem daar in het ziekenhuis te brengen. Naar we vernamen is zijn toestand heden betrekkelijk gunstig. Gisteren zijn aan den zeedijk van den Margarethapolder verschillende lijfsieraden ge- vonden, behoorende aan de vermiste dochter van den landbouwer De N. Deze vondst ver- sterkt de vreesdie in verband met die vermissing bestaat. Zaterdag was een der Ter Neuzensche leer- lingen der ambachtsschool te Hulst bezig met het schoonmaken der boormachine. Hij ge- raakte daarbij met de linkerhand tussehen raderen der machine bekneld, waardoor de toppen van pink en ringvinger werden afgenepen. Naar we vernemen hebben de behandelende genees- heeren het vermoeden uitgesproken dat de jongen een zijner vingers geheel zal moeten missen. Blijkens alhier ontvangen bericht is te Hulst na een korte ongesteldheid overleden de heer Jos. van Waesberghe, oud-Iid der Provinciale btaten, lid van het bestuur van verschillende naamlooze vennootschappen in Zeelaud. Door Ged. Staten is de sluiting der jacht op hazen, fazanten, korhoenders en kwartels in deze provincie bepaald op Woensdag 31 De cumber a. s. met zonsondergang. Het tijdstip van sluiting der jacht op houtsnippen en water- wild zal nader worden vastgesteld. Volgens de N. Z. Crt. is te Sluis op- gericht een Algemeen Diaconiehuis voor Protestanten van WbstelijkZeeuwsch-Vlaanderen. De stichting zal gebouwd worden waar thans de buitenplaats Rozenoord gelegen is, van de familie Blankert. Uit de Merborie van Antwoord op de algemeene beschouwingen der Kamer over de staatsbegrooting blijkt dat de regeering niet genegen is te voldoen aan den door sommige leden uitgedrukten wensch, om den bouw van het fort te Vlissingen te staken. De hoofdagent van de naamlooze vennoot- schap #de Tijdgeest" F. A. K., te Middelburg, van wien wij de vorige week meldden dat tegen hem, wegens overtreding der loterijwet eene onbekende paard reeds vergeleken met't paard van Von Beuren en zij dachten reeds, dat er weer een verschrikkelijke daad moest gepleegd zijn. Op behendige wijze was Hans Gorgel de tamelijk radeloozen Nickel genaderd. Deze herkende onmiddellijk den komediant, dien hij vroeger aan de poort van Beurenhof had afge- wezen en spoedig waren die beiden in druk gesprek. Verrassend snel kwam Hans Gorgel te weten, dat de heer Von Beuren met een i anderen heer sedert Vrijdag spoorloos verdwenen was. Men had hun spoor kunnen volgen tot Eureirch, doch waar de heeren verder heen gegaan waren, was een raadsel. Hans Gorgel zweeg natuurfijk over het doel van zijn reis, maar hij liet Nickel niet los. Hrj bood zelfs aan te helpen zoeken naar den vermisten slot- heer. De argelooze Nickel nam dit aanbod verheugd aan. //Wat denk je te doen vroeg Hans Gorgel. z/Wat die menschen daar spreken is onzin, maar er moet toch een ongeluk gebeurd zjjn. Het beste is, geloof ik, dat wij naar den Mont Royal gaan om daar eens rond te zien". //Zoo denk ik er ook over, maar eerst gaan wij zoo spoedig mogelijk naar Trarbach. Daar moet het paard zijn heer verloren hebben. Daar zal men wel meer weten. Als dat zoo is, gaan we samen naar den Mont Royal." Nickel keurde dit voorstel goed. //Kom", zei Hans Gorgel, //ik ben met een schipper overeengekomen, die mij in twee uren naar Trarbach zal varen. Zoo komen wij er ▼lug, rusten uit en sterken ons tegen de komende vermoeienissen." Nu verzocht Han3 Gorgel den schipper dringend zich gereed te maken voor den afvaart. Het was omstreeks vier uren na den middag, toen zij van wal staken en door de snelstroo- menden Moezel werden meegevoerd. Omstreeks zes uur zouden zij te Trarbach zijn. Joost wist nu, wat hij te doen had. Hij snelde naar Trarbach, liet zich overzetten en begon onmiddellijk den Mont Royal te beklim- meu. Hi] kende de plaats van het half in puin geval gewelf evengoed als zijn broer. Joost ontmoette niemand, zag niemand, zoover het oog reikte. //Ik had hulp moeten meenemen," dacht hij. Maar nu was bet te laat, hij moest handelen zonder een oogenblik te verliezen. Joost kwam bij de plaats waar Wenz twee dagen te voren zijn paard had vastgebonden. Een stuk van een riem hing nog aan den steen. Het hongerige en dorstige dier had den teugel doorgebeten. Joost schonk er niet veel aan- dacht aan, maar stapte verder. Spoedig bereikte hij nu de plaats, waar de ingang van den kelder moest zijn. Hij vergiste zich niet. De beide mannen zijn hier geweest, dat blijkt er ligt nog een houweel. Met een kloppend hart nadert hij de steenen en onderzoekt ze. Daar klinkt een kreet van smart en ontzetting. Hij bemerkt de nieuwe instorting en moet er- kennen, dat de mannen verloren zijn, als zij werkelijk in het gewelf zijn afgedaald. Hier is geen binnendringen meer mogelijk. Joost weet den anderen ingang ook wel, doch die is sedert zjjn kinderjaren door de instorting van een groote steenmassa dichtgeraakt. Ook daar is het on- mogelijk in den kelder binnen te dringen. (Wordt vervolgd.) boete was geeischt van f 1000 subsidiair eene maand hechtenis, is Vrijdag door deii kanton- rechter te Middelburg veroordeeld tot 2 geld- boeten van f 500, subsidiair tweemaal 14 dagen hechtenis. Zaterdagmiddag zagen een inspecteur en een hoofdagent van politie te Middelburg een van rijwielverduistering verdachten man, zekeren M., kellner van beroep, het jaagpad van het Kanaal door Walcheren in de richting van Vlissingen opfietsen zij achtervolgden hem per rijwiel en haalden hem spoedig in. De man bekende de verduistering gepleegd te hebben waarop hem gelast werd voor de politiemannen uit naar Middelburg terug te rijden. Toen men vlak bij Middelburg kwam reed de aangehoudene plotseling het Kanaal in, volgens zijn zeggen doordat hij met de knie tegen het stuur aan- kwam. De beide politiemannen bedachten zich geen oogenblik en sprongen hem na. Het ge- lukte hen den arrestant spoedig op het droge te halen, waarna hij in een cafe van schoone kleeren werd voorzien en naar het politiebureau overgebracht, ten einde hem verder te verhooren. (VI. Crt.) Axel, 24 Nov. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 28 paarden, 225 stuks hoornvee, 60 varkens, 14 schapen en 3 geiten. De uitgeloofde premie's werden toegekend als volgt Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs een medaille G. van Campen, landbouwer te Boschkapelle. 2e prijs 3 aan Petrus Dieleman Petruszoon, landbouwer te Axel. Voor het schoonste hengst- of merrieveulen beneden het jaar oud, een prijs van 2, aan Herm. Dieleman, landbouwer te Axel. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs 4, aan J. de Putter, landbouwer te Axel. 2e prijs f 2,50, aan L. Wiemes, rijtuigver- huurder te Axel. Voor den schoonsten 2jarigen hengst een prijs van j 2,50 niet uitgereikt. Voor den schoonsten dekhengst van 3 tot 7 jaren oud, een prijs van 5, niet uitgereikt. Voor de schoonste baatgevende of kalfdragen- de koe le prijs een medaille aan Iz. de Feijter Wz., landbouwer te Axel. - I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1