Algemeen Nieuws- eR Ad vertentieblad o o r Zeeuwsch-Vfaaaderen. VOOR SCHOOLTIJD elken ochtend een kop No. 5997 Zaterdag 22 November 1913, 53f Jaargang. Gemengde berichten. Een groot gevaar. De nierpijnen bij oude menschen. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. ABONBSMENTi Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per poetVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp all© Boekhande bars, Postdirecteuren en Brievenbusboaders. ADYEBTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. VoGr elken regel meer /0,10. Bp directe opgaaf van driemsal plaatsing derzeifde advertentie wordt de pigs slechte tweemaal berekend. Grootere letters wordec naar pleatsruimte berekead TelefeoE No. 2 5. Inzending van advertenti&n v6or 1 uur op den dag der nilgave. SIBIE&S'X'IE] BZLuAJD. Koninklijke Proclamatie. De Koninklijke proclamatie, die heden 21 November in alle gemeenten des lands wordt aangeplakt en in een buitengewoon nummer der Staatscourant zal 'verschijnen, luidt als volgt: iiAan Mijn Volk". Het is mij eene behoefte Mij op dezen ge- denkwaardigen dag te wenden tot het Neder- landsche Volk. Heden voor 100 jaren was het oogenblik geboren, waarop de Vereenigde Nederlanden hun nationaal bestaan hernamen. Ik herdenk met dankbaarheid de woorden waarmede Van der Duyn van Maasdam en Gijsbert Karel van Hogendorp den 21 November 1813 het bewind hebben aauvaard Wjj voldeden aan den wensch van alle onze Bondgenoten, wanneer wij, in afwachting van de komst van Zijne Hoogheid den Heere Prinse van Oranje, en in Zijnen Naam, dezen dag, ons stelden aan het hoold der regeering wij namen die taak op ons, met vertrouwen op de hulp der Goddelijke voorzienigheid, wier hand de aanstaande verlossing van ons verguisde vader- land zoo zigtbaar bestuurtmaar wij deden het ook met vertrouwen op den bijstand, op de hulp van elk Nederlander, die zonder herin- nering aan het verledene, zonder onderscheid van rang of staat of aan Godsdienstige gezind- heid, met ons de behoefte gevoelt van nog eenmaal te herwinnen dat Vaderland, dat op de elementen, op Philips en Alba veroverd, van den moed onzer voorvaderen zoo heerlijk ge- tuigde, doch met smaad en schande te lange bezoedeld werd". Dat vertrouwen is niet beschaamd. Het Vaderland is herwonnen. De gewesten van Nederland zijn saamge- groeid tot onverbreekbare nationale eenheid. Moederland en Kolonien zijn nauw verbonden. De vrijheden en het zelfbestuur der bevolking zijn gestadig uitgebreid. s Lands welvaarl, begunstigd door een op- gewekten ondernemingsgeest en verbeterde arbeidsvoorwaarden, is belangrijk toegenomen. Een krachtig streven naar zedelijke en gees- telijke verheffing heeft zich baan gebroken. In wetenschap en kunst dingt Nederland met andere volken om den voorrang. Het is Mijn innige wensch dat onder Gods zegen vrede, vrijheid en voorspoed mogen be- waard blijven. De eendracht van alle Nederlanders //zonder onderscheid van rang of staat of van Gods dienstige gezindheid" zij ook in de toekomst de hechte grondslag der nationale onafhankelijk- heid. Met het Nederlandsche Volk hoop Ik samen te werken tot geluk van het Vaderland. WILHELMINA. De vorige week kreeg een arbeider onder Kruiningen bij het bietenrooien een onbeteekenend wondje aan de hand. Hp is thans aan bloed- vergiftiging overleden. Gewetensgeld De burgemeester van Amsterdam ontving ten behoeve van de gemeentekas j 200 van een onbekende, wegens aan degemeenteverschuldigde gelden. Terwijl de watermolenaar Th. Vermeij te Oudade, zijn woning inliep, werd hij, zonder het te bemerken, gevolgd door zijn ruim 21/3jarig dochtertje, dat langs de andere zijde van den molen heenliep, die bij den sterken wind hard maalde, met het noodlottig gevolg dat het kind door een wiek tegen het hoofd werd getroffen. en gedood. Het rechteroog was uit het hoold geslagen en de schedel geheel verbrijzeld. De 7jarige A. van P. uit de Adrianastraat te Rotterdam bestuurde Dinsdagnamiddag met twee andere kinderen op den Bergweg aldaar een handwagentje om voor moeder een wasch te gaan halen. De kinderen kwamen met hun wagentje in botsing met een vrachtwagen, bestuurd door P. de K. uit de Jacob Loisstraat. Door de botsing viel de 7jarige A. v. P., zoodat een wiel van den vrachtwagen het over het hoofd ging. Het kind bleef op de plaats dood. (N. R. Ct.) Dat wordt gevaarlijk Te Sloten (bij Amsterdam) liep Zondag een belastingambtenaar van elders met twee kinderen uit een vroeger koschuis aldaar te wandelen en kocht appelen voor de kleinen. Dat was voor een paar ingezetenen een zeer verdacht feit. Door steeds meer personen achtervolgd werd hij (gedachtig aan den moord op het knaapje De Klerk te Amsterdam) ge- dwongen mede te gaan naar den cbef-veld- wachter en daar deze niet thuis was, werd hij bij diens vrouw binnengeleid Gelukkig kon de onthutste ambtenaar daar bewijzen wie hij was en vanwaar hij kwam, waarna men hem in vrede liet vertrekken. Aanranding Uit Wylre (Limburg) wordt aan de Limb. Koer. gemeld: Toen het dochtertje der echtelieden J. K. 's namiddags na schooltijd een boodschap voor hare ouders naar Wittem ging doen, bemerkte zij, aan Hoog-Cartils gekomen, dat een kerel in lompen gekleed, zich achter het struikhout verborgen hield. Eensklaps kwam hij op haar aan, greep haar bij de keel en riep ,/Je geld of je leven." Toen het kind zei, dat ze geen geld had, onderzocht de kerel tot tweemaal toe hare zakken, zeggende als //je durft schreeuwen, steek ik je dezen aardappel in je mond, of ik schiet je dood." Zijn revolver op het kind richtende, zei bij uik heb nog vier andere wapens in mijn zakken" en trok eeD wapen te voorschjjn, dat hij het kind liet zien, zeggende: //Nu kun je gaan, maar als je nog eens kornt, schiet ikje toch dood. Ik ben nergens bang voor. Ken je mij V Ik heb geen naam Doodelijk verschrikt en weenende toog het kind naar Wylre, aan hare ouders alles ver- tellende. Hekserij Te Oude-Pekela is het geloof aan heksen nog niet uitgestorven, schrijft het R. N. Zekere Z. was bij een vwikvrouw" te Win- schoten om te vernemen, of hij zijn kind al of niet permissie zal geven om te huwen. Als er niets buitengewoons was* om dit tegen te houden, had //waarheidsprekende vrouw" daartegen geen bezwaar. Buitengewoons was er echter wel, volgens Z., die na lang aarzelen verklaarde, dat sedert zijn dochter met huwelijksplannen had rond- geloopen, koe noch geit melk hadden gegeven zooals het behoorde. Allen, uitgezonderd de trouwlustige dochter, waren van meening, dat hekserij de oorzaak was van het verminderen van melk, ook omdat sedert drie dagen een ooievaar op korten afstand der woonhoeve zijn geklepper had laten hooren Toen de wikvrouw dit laatste vernam, heeft ze toestemming tot trouwen voor Z.'s dochter een eisch geacht. Aardappelen naar Amerika Ter illustratie hoe vlug tegenwoordig alles in zijn werk gaat, aldus schrijft men uit Har- lingen aan de Leeuw. Ct., moge dienen, dat een aardappelkoopman uit de provincie Friesland na aankomst te New-York 40,000 balen aard appelen verkocht en per keerende gelegenheid weder de terugreis aanvaardde, teneinde de levering zoo spoedig mogelijk te doen plaats helpben. De 40,000 baal worden voor een groot ge- deelte te Harlingen in pakhuizen opgeslagen, om vandaar naar Rotterdam te worden verscheept. Men schrijft ons uit 's Hertogenbosch, d.d. 16 November Tragisch was bet slot der tooneelvoorstelling door het Med. Tooneelgezelschap directie Fr. Hart, uit Amsterdam, hedenavond in het Oon- certgebouw gegeven. Opgevoerd werd Geno- veva, Paltzgravin van Trier", het bekende drama naar het Duitsch van Carl Busch. Toen na de pauze nog een paar tafereelen waren gespeeld, werd het gordijn gehaald en deelde een der spelers mee, dat het stuk niet ten einde kon gespeeld worden, omdat de artist, die de hoofdrol van Siegfried vervulde, en nog tot aan de pauze had meegespeeld, de heer Th. Hart, uit Amsterdam, een telegram had ont- vangen, dat zijn kind in het ziekenhuis te Amsterdam stervende was. Zoodra het telegram het gezelschap bereikte, trok de heer Hart over zijn tooneelcostuum zijn gewoon pak aan, greep een rijwiel en rende naar het station om nog den trein van 10,10 uit Den Bosch naar Amsterdam te halen, het- geen hem mocht gelukken. Het kind had bloed- vergiltiging gekregen. Het publiek was zeer onder den indruk van van dit tragisch incident. (D. v. N.) Een teekenend staaltje van waardestijging van perceelen in Den Haag Vijf-en-twintig jaar geleden is //De Bataafsche Boer", de bekende uitspanning in de Scheve- ningsche Boschjes verpacht voor f 600 'sjaars. Nu liep de pacht af en is zij graag en grif vernieuwd voor f 2000, waaronder dan nu ook de tennisbanen zijn begrepen. En 't is nog maar voor een jaarDaarna zal men eens zien of er bij openbare aan- besteding niet nog meer uit te halen is g (Hbl.) De nierpijnen komen meer voor bij oude men schen dan bij jongen, dat is een feit en dat is zeer begrijpelijk. Het is de verslijting van dat orgaan die de oorzaak is van de smarten die het ons doet verduren en hoe ouder het is, hoe versletener het is. Denkt eens aan den reusachtigen arbeid dien de nieren verrichten zonder oponthoud, bij dag en bij nacht. Denkt eens dat de nieren tot taak hebben het bloed te zuiveren en alle vergiften, overblijfselender voeding, uit te drijven. Bedenkt ook dat, wanneer dat orgaan, dat belast is ver giften uit te drijven, niet meer of onvolkomen werkt een deel niet uitgedreven „r 7 vergiften in het lichaam Me/, Mocal. J blyft en dit vergntigd. Men moet dus op zijne nieren letten en zoodra men stijfheid en smarten in den rug gevoelt, wanneer men moeite ondervindt om recht te gaan staan of wanneer de urine troebel is, zich zelf zeggen dat de nieren zijn aangedaan en dat men ze moet verzorgen. Om ze te verzorgen, om heur de kracht weer te geven behoorlijk haar werk van filter te verrichten, zal de geneeswijze met de Pink Pillen u de beste diensten bewijzen. Ziehier het bewijs er van Mej. Mocal, wonende 65, Cours Lafayette, te Lyon (Rhone-Frankrijk), bij Mevr. Delia, schrijft ons z/Ik heb veel geleden aan smarten in den rug, aan nierkrankheid, en ik was er toe gekomen niet meer te kunnen werken. Mijn algemeene toestand was ook zeer slecht, ik at bijna niet meer, sliep weinig en was zeer zwak. Men heeft mij uwe goede Pink Pillen doen nemen en zij hebben my veel goed gedaan. Ik ben, dank zij die pillen, van al mijn smarten verlost en bovendien is mijn algemeene toestand zeer voldoende geworden." Verkrijgbaar a 1.75 per doos, en j 9, per zes doozen, bij het Generaal-Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22-huis, te Amsterdam, voor Ter Neuzen en omstreken bij A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraat, voor Sas van Gent en omstreken bij Verhaak, drogist en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrjjdag 22 November 23 24 25 26 27 28 7.54 9.14 10.25 11.21 0.31 1.14 8.35 9.51 10.54 11.45 12.8 12.53 1.35 TES SEEZESSCHE <01 BUT BSIt bind veraehijiit KaandRg., Woeasdag- em %'rEjdagitTonil, aiSgeEnvderd op ?ilj de i'lrnit B". «S. IB® 9JBS IBJFISSi W&b 1'eaien. r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1