Tsr MsuzsnschQ Courant Gemengde berichten. Donderdag 20 November 1913. No. 5996, TWBBDB BXj-A-ID. Landbouwberichten. Handelsberi.chten. Nederlandsch Tooneel te Gent. Groote Schouwburg te Gent. R E E N. CHTSZAK Loterijwet. In de jongste zitting van het kantongerecht te Middelburg werd 1000 boete, subsidiar een maand hechtenis, geeischt tegen J. K., agent der naamlooze vennootschap //de Tijdgeest aldaar wegens overtreding der loterijwet. Naar de 1. Crt. verneemt was door de marecbaussee uit Vlissingen op last van den ambtenaar van het 0. M. ten huize van bekl. de voorraad loten in beslag genomen, doch een paar dagen later had K. een nieuwen voorraad en hingen de loten als voorheen voor zijn raam, terwijl hij zelf hiervan aan den ambtenaar kennis kwam geven, er bij voegende dat deze nu den nieuwen voorraad weer in beslag kon doen nemen. De Advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, Mr. Ledeboer, nam Maandag conclusie in de zaak van D. H., hoofdagent van //de Tijdgeest" te Ter Neuzen, door het gerechtshof te's Graven- hage, waarheen zijn zaak door den Hoogen Raad was verwezen, veroordeeld tot j 5 boete of 5 dagen hechtenis, wegens het in strijd met de Loterijwet afleveren van vijf premiecoupons van z/de Tijdgeest." Geconcludeerd werd tot vernietiging van het arrest en verwijzing naar een aangrenzend hof. Verschil van meening. Onder dit opschrift schrijft het //Zeeuwsch Landbouwblad" het volgende Bravo II, vos, kol, geb. 1911 is afgekeurd te Oostburg den 23ste» September 1913 wegens onvoldoende gangen. Marquis de I'Ecluse, bruin, stekelh., kol, geb. 1907 is te Kattendijke den 24sten September 1913 eveneens afgekeurd voor onvoldoende gangen. Beide hengsten hebben daarna als eigendom van Belgische eigenaars deelgenomen de eerste den 8sten October aan de keuring te Eecloo, de tweede den 4den November aan de keuring te Brugge en beide zijn voor den dienst in Belgie goedgekeurd. Hieruit leert men dat in Zeeland afgekeurde hengsten niet altijd naar Amerika moeten ver- huizen om hunne boterhammen te verdienen. Lucifer de Cabecq, iets stekelharige bronsvos met druipkol, sneb, grijze manen en staart, no. 146 Z. B. S., een paard van buitengewoon afstamming (Zie afl. 8 bladz. 158 van het Zeeuwsch Belgisch Stamboekwerd in Zeeland voor den dienst goedgekeurd bij de keuring te Zierikzee 27 Sept. 1.1. In Groningen werd hij afgekeurd. Maandagavond is te Kerkerade een mijn- werker door tal van messteken verwond en werd hem o. m. de tong doorgesneden. De dader van deze gruwelijke mishandeling is gevat. Misdaad Omtrent de opgraving van het lijk van een zekeren d. K., ongeveer 12/2 jaar geleden te Amersfoort overleden, verneemt het //U. D." het volgende: Het lijk, dat in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, is Vrijdagavond der vorige week opgegraven en Dinsdagavond weder ter aarde besteld, maar het kan nog wel eenige dagen, misschien zelfs weken duren. aleer ge- constateerd is of er inderdaad in de overblijfselen vergif aanwezig was. De 28jarige d. K. is den 20en Maart 1912 na slechts enkele dagen ongesteld geweest te zijn, onder hevige krampen overleden. Hij was eerst 10 weken te voren in Jan. 1912 getrouwd met Johanna d. K., die naar gezegd wordt, in intieme verhouding stond met een stillevenden boer. bij wien ze vroeger te Zwammerdam ge- diend had. Na den dood van haar man, werd zij weer huishoudster bij d. B., die zich inmid- dels hier in de buurt gevestigd had. Zeer tegen den zin van d. B. koesterde de 29jarige vrouw echter nieuwe trouwplannen, waarvan d. B. haar zelfs door dreigementen trachtte te weerhouden zoo liet hij zich bij- voorbeeld in het publiek aldus uitr,ze kan wel ondertrouwen, maar niet trouwen, want dan schiet ik me dood en zij gaat de gevan- genis in." Het voorgenomen huwelijk sprong daags voor de voltrekking af, maar de uitlatingen van d. B. hadden de aandacht van de justitie ge- trokken en vermoedens gewekt. De verdere nasporingen hebben geleid tot de opgraving van het lijk van d. K. De vrouw is echter niet in hechtenis genomen. Aan de toerekenbaarheid van d. B. wordt door phychiaters getwijfeld. Het spreekwoord komt al veelal uit z/wanneer men ziek of zuchtig is, trekt de familie zich meestal niets van je aan, met het sterven zijn ze er spoedig bij om te zien of er wat te halen is." Dit werd Zaterdag ook te Amersfoort weer bewezen. Een oude heer was na een langdurig lijden gestorven en werd naar zijn laatste rust- plaats gebracht. Tijdens zijn ziekbed had men niet naar hem omgezien en den ouden man aan de zorgen van zijn huishoudster overge- laten. Zaterdag waren een vijftal familieleden van den overledene uit Rotterdam overgekomen om hem z/de laatste eer" te bewijzen. Zooals gebruikelijk is, ging men na de be- grafenis naar het sterfhuis terug. De notaris las hier het testament voor en de //belangstel- lende" familieleden moesten tot hun groote teleurstelling vernemen, dat aan de huishoudster de geheele nalatenschap vermaakt was. Nu be- gonnen de poppen te dansen De familie wilde de huishoudster de deur uitzetten en deze de familie. De familie beweerde, dat de overledene huurder van het huis was en de juffeouw op haar beurt gaf zich als huurster op. Dat liep zoo ver, dat de hulp van de politie werd inge- roepen, die, na de zaak onderzocht te hebben, de huishoudster als huurster vau het huis be- vonden had en de Rotterdamsche rustverstoor- ders de deur uitwees. (U. D.) Hij won veldwachter worden In een gemeente der provincie Groningen werd, zoo meldt de Emmer Crt., dezer dagen een veldwachter gevraagd. Onder de vele sollicitanten bevond zich ook een flink gebouwde, robuste boerenknecht uit een der Dollardpolders, die reeds twee jaar als huzaar het land had gediend. Wel had hij niet veel schoolkennis opgedaan, maar in kracht zou hij 't wel van alle sollicitanten winuen. En dat was toch feiteiijk de hoofdzaak//Je moet, als 't er op aankomt, de sterkste kerel runnen breken", zoo dacht hij en moedig toog lij op 'n Woensdag naar de gemeente, om zich te presenteeren. En dat deed hij oud-militair maar wat goed. Toch keek de burgemeester, 'n klein mannetje wel wat vreemd tegen den reus op, toen deze, om eens 'n aanschouwelijke voorsteliing van z'n worstelen te geven, hem verzocht even mee te gaan naar den tuin achter het gemeente- huis. Onze Edelachtbare kreeg schik in den man en ging mee. In den tuin wees de sollicitant een z waren boom aan. Zie burgemeestere, dat 's nou m'n tegen- partij, waar ik mee worstelen zal. Let nou es op. En meteen sprong hij als 'n razende kat tegen den boom op, sloeg, trapte en bonsde met zijn vuisten tegen den eik vloog weer terug viel andermaal aan, totdat hij weldra met bebloede handen en aan ieder haar een zweetdroppel verklaarde, dat zijn tegenpartij dood was De burgemeester, die soms moeite had om niet in den lach te schieten, was toch ook wel ietwat angstig, omdat de sollicitant zich als een krankzinnige had aangesteld. Nou 't tweede examen, burgemeester. U gaat in uw kamer. Dat is'n kroeg. U is bezopen en moet d'r uit Ik Wat .Nou ja, dronken dan. U is dron- ken en moet d'r uit. De kastelein roept me, om u d'r uit te gooien. Laten we nou es kijken, hoe 'k hem dat lap. De burgemeester, die weinig lust had, om met de gespierde armen van onzen sollicitant kennis te maken, zocht allerlei uitvluchten en was wat blij, toen deze eindelijk, nadat hem was beloofd dat men om hem zou denken, aftrok. In een voornaam hotel te Brussel vroeg iemand de duurste kamer. Hij was echter zoo armoedig gekleed, dat hij een bedelaar geleek. De directeur wilde hem eerst op straat zetten maar toen hij uit de vodden, die hem tot kleeren dienden, eenige bankbiljetten te voorschijn haalde, voegde hij zich naar den wensch van den zonderlingen gast, maar verwittigde hij de politie, die den ander in arrest nam. Dit had de man juist bedoeld, want hij, de zoon van een voornaam burger der Belgische hoofdstad, had met eenige vrienden gewed, dat hij zich zou laten aanhouden zonder eenige overtreding ge- pleegd te hebben. Gemeenteraad van Sas van Gent. Rotterdam, 18 Binnenl. Granen. November. Heden Graanmarkt na het feest van Maandag, dat door een ontzag- lijke menigte is bijgewoond en goed geslaagd 1 is. Door den nasleep van het feestrumoer was de Beurs van weinig beteekenis. Tarwe prijs- houdend verkocht. Puike Wilhelmina gofd 9,50 a 10,— tusschensoort f 8,75 a /9,25; overige /8, a 8,40 per 100 kilo; per hectol. goede 7,50 a 8,40 mindere 6,50 a 7, - Rogge per 100 kilo 8,- a 8,50 en per beet. 6,50 Gerst per 100 kilo 9,— a 10,50 Chevalier f 11,50 a f 12,50 en per hectol. Zomer 5,— a 5,50; Chevalier 6,75 a 7,— Haver per 100 kilo 7,50 a 10,— en Per hectol. /4,75 a, 5,50Bruine boonen 9, a f 12,Erwten als voren Kanarie- zaad f 15,a 17,— der hectol. V eemarkt. Dinsdag waren aangevoerd circa 2000 vette en magere runderen, 1500 schapen en lammeren, 800 varkens enz. R u n.d erprijzen 74 a 82; Ossen 72 a 80Stieren 68 k 75Kalveren 105 a 120 Schapen 54 a 60 Varkens 52 a 58 cent per kilo. Melkkoeien 165 a 280Kalfkoeien 17o 300 Vaarzen 120 a 210 vette Kalvers f 70,a 110; Biggens f 12,k 18,per stuk, Aardappelen. Brielsche f 3, - Gel- dersche f 2,80 a f 3,Eigenheimersen Bravo's 2,50 a 2,75 mindere soorten 1,80 per mud. Boterprijzen in vaten 58 a 66 per stukken van 1ji kilo gemiddeld 85 cent. Zeeuwsche eieren 7,25 a 7,50; Buitenl. 5,- a 5,50 per 1000 stuks. Ljjnzaad. Voer /ll,—Zaai 13,50 a 14,50. Karwijzaad 14,75 a 15,25 per 50 kilo. Bestuurder: ARTHUR HENDRIKX. Zondag 23 November a. s., te 21/i dagvoorstelhng aan verminderde prijzenop- voeiing van ,,Studentetilief(Zenieuw lustig zangspel in 3 bedrijven. Muziek van Jan Broeckx. Directeur J. DE RYCKE. Zondag 23 November a. s., om 21/2 ure, dag- voorstelling aan verminderde prijzen opvoering van„La Vie de Boheme"opera in 4 bedrijven van Paul Ferrier, muziek van Giacomo Puccini. ZEETIJD1NGEN. Van 17 tot en met 18 November. o Van 17 tot en met 18 Nov. werden Iangs de Oostsluizen alhier 52 binnenvaartuigen op- en 68 afgeschut; door de Middensluizen 19 op-en 11 afgeschut; door de Westsluizen 2 op- en 3 afgeschut. Positie dev Stoonischepen. VAN in de te be„alen bijdrage aan het rijk wat te verhalen op de betrokken ambtenaren. De beslissing omtrent dit Vergadering van Maandag 17 November 1913. Voorzitter de heer P. Wauters, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der voorgaande goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van een drietal missive's van Gedep. Staten, berichtende de goedkeuring van ge nomen raadsbesluiten, o. m. dat waarbij de wekelijksche veemarkt wordt verplaatst van Dinsdag naar Maandag. Voorts is eene missive ingekomen van Gedep. Staten, waarbij wordt teruggezonden het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, onder bemerking dat de aan- slag der daarop voorkomende forensen onjuist is uit- getrokken. Naar aanleiding daarvan stellen Burg, en Weth. voor het kohier, dat eerst was vastgesteld op f 44,03£, thans vast te stellen op een totaal van 54,431-. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Alsnu komt in bespreking de pensionneering der ge- meente-ambtenaren, nl. de vraag of vanwege de gemeente al of niet gebruik zal gemaakt worden van het recht om punt werd in de vorige vergadering op voorstel van den heer Hamelynck aangehouden. Desgevraagd deelt de Voorzitter mede dat. er geen voorstel van Burg, en Weth. is en dat hij, als er per- soonlijk in betrokken zijnde, geen voorstel wil doen. Op zijn verzoek geeft de secretaris lezing van een lijstje van verschillende gemeenten en aldaar in verband met dit, onderwerp genomen besluiten. Na eenige bespreking stelt de heer Buijsse voor de ambtenaren zelf te laten betalen wat van hen gevorderd mag worden, maar hun salaris alsdan te verhoogen met het door hen voor premie verschuldigde bedrag. Als stilzwijgend neemt hij aan, dat de gemeente het bedrag van den inkoop voor zijne rekening neemt. Hij acht echter ook noodig dat de gemeente voor het betalen der premie zorgt, daar althans verschillende ambte naren dat zelf, in verband met hunne salarieering, niet kunnen betalen. Wordt hunne bezoldiging met het bedrag der premie verhoogd, dan komt dat hen nog ten goede, daar dan hun pensioengrondslag ook hooger wordt. Verschillende leden blijken in te stemmen met de meening, dat de gemeente den inkoop geheel betaald. De Voorzitter kan zich met die regeling persoonlijk ook wel vereenigen, maar meent dat Gedep. Staten daar bezwaar tegen zullen maken, in verband met de door hen uitgevaardigde circulaire. De heer Oole meent dat het gemakkelijker is, om een- voudig den inkoop en premie geheel voor rekening der gemeente te nemen. Daartegen zullen Gedep. Staten zeker geen bezwaar maken. De heer Buijsse merkt op, dat dit eigenlijk op hetzelfde neerkomt als zijn voorstel. Alleen veroorzaakt zijn voor stel dat de ambtenaren een hoogeren pensioengrondslag krijgen en dan geldt die regeling alleen voor de in dienst zijnde ambtenaren. De later aan te stellen ambtenaren ontvangen dan alleen hun salaris. Over de gedane voorstellen wordt nog eenige gedaehten- wisseling gehouden, waarbij ook nog het idee wordt geopperd de premie voor het weduwen- en weezenpensioen voor rekening der ambtenaren te laten, zooals elders is geschied. Tegen dit laatste maakt de heer Buijsse bezwaar, om dat zich dan de omstandigheid zou kunnen voordoen, dat een ambtenaar in dat fonds geen deel nam, en zijne wed uwe en kinderen bij overlijden onverzorgd zouden achterblijven. De heer Malotaux merkt naar aanleiding hiervan op, dat het pensioen ook eigenlijk den man betreft en niet zijn gezin. Ten slotte wordt het voorstel van dan heer Oole aan- genomen met 5 stemmen voor en 1 tegen. Voor stemmen de heercn Pauwels, Oole, Malotaux, Hamelynck en De Vleeschauwertegen stemt de heer Buijsse, die liever de door hem voorgestelde regeling zag aangenomen. De Voorzitter, als zijnde bij die regeling betrokken, onthoudt zich van stemmen. Alsnu wordt voorloopig vastgesteld de pensioengrondslag voor het hoofd der herhalingsschool den heer E. J. Michielsen op 225, die van den onderwijzer bij het herhalings- onderwijs, den heer H. de Caluwe op /139, die van den veearts belast met de keuring op de veemarkt, den heer L. Boogaardt op 291,30 en die van den keurmeester van vleesch, den heer P. Vermoet, op 198,55. Als laatste punt der agenda komt in bespreking het aankoopen van een nieuwe brandspuit. De Voorzitter meent dat uit de verschillende aanbiedingen die inge komen zijn, moeten gekozen worden die van de firma Van der Ploeg te Grouw (Friesland) en die van de firma Bjikkers te Rotterdam. De bedoeling is aan te schaffen eene motor-brandspuit. Eerstgenoemde firma, die al veel motorbrandspuiten geleverd heeft, biedt er eene aan, met eene waterverplaatsing van 500 liters water per minuut, met inbegrip van 100 M. slang en verdere toebehooren, voor /3000. De andere firma, die ook een goeden naam heeft op het gebied van brandspuiten, maar die meer stoom- en handspuiten heeft geleverd, heeft zich de laatste jaren ook op de vervaardiging van motorspuiten toegelegd, en biedt eene spuit van dezelfde capaciteit aan voor /3300, onder aanbod van eene zoodanige spuit in de gemeente te laten werken, alvorens tot koopen wordt overgegaan. De heer Malotaux zou het wel gewenscht achten, dat men beide spuiten in werking kon zien, dan was het gemakkelijker om eene keus te doen. De Voorzitter geeft te kennen dat het de bedoeling is. om ook aan de firma Van der Ploeg te vragen of deze met een spuit naar hier wil komen. Dan kan geoordeeld worden, welke het meest verkieslijk voorkomt. Verschillende leden achten goed, dat aldus gehandeld wordt De heer De Vleeschauwer merkt op dat er nu al zoo lang over het aanschaffen van een spuit gesproken is en hij zou willen dat er nu eene beslissing komt. Daarom zou hij eenvoudig Burg, en Weth. willen machtigen er een te koopen. De Voorzitter acht dat wel goed, maar merkt op dat er, wanneer de besproken fabrikanten worden aange- schreven om met een spuit naar hier te komen toch voortgang in de zaak komt. Als men dan de spuiten heeft zien werken, kan beslist worden welke zal genomen worden De leden stemmen er mede in, dat aldus zal gehandeld worden. Naar aanleiding eener vraag van den heer Malotaux, zegt de Voorzitter toe, dat de raadsleden eventueel zullen gewaarschuwd worden als de beproeving der spuiten zal plaats hebben. De heer Hamelynck oppert nog een bezwaar voor wat betreft het bedienen eener motorspuit, om iemand bij de hand te hebben die daar mede kan werken De heer Malotaux meent dat dit tegenwoordig geen bezwaar meer is, waar verschillende personen in de gemeente zijn die met een motor kunnen omgaan. Men kan er eenige aanstellen. Hij denkt dat b.v. de chauffeurs in de gemeente het gaarne zullen doen. De Voorzitter stelt ook nog in het vooruitzicht, dat noodig zal zijn het inrichten van een nieuw spuithuis. Als men een nieuwe motorspuit heeft, kan die niet in het tegenwodrdige sptrithuis geborgen worden. Gewenscht is het ook, dat die meer in het centrum der gemeente wordt geplaatst. Ook in de Zandstraat zal eene gelegenheid moeten worden gemaakt, als het tegenwoordige materieel daarheen wordt verplaatst. Bij de omvraag vraagt de heer Malotaux of er nog niets bekend is, omtrent den stand der verlichtingskwestie. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Er is aan Gedep. Staten over geschreven, maar de vergunning om met de Belgische maatschappij een overeenkomst te sluiten is nog niet ingekomen. Hij vermoedt dat het plan tot het inrichten eener centrale voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Sluiskil, daaraan niet vreemd is. Dezer dagen zal naar hij gehoord heeft, over die zaak een rapport worden uitgebracht. De heer Buijsse wijst er op, dat nu wel een plan is opgemaakt voor de nieuwe school, maar vraagt hoever het staat met een plan voor de onderwijzerswoning. De Voorzitter antwoordt dat dit plan nog niet kon gereed komen. Het was, in verband met het verkrijgen van subsidie, noodig, dat het plan voor de school nog dit jaar gereed kwam en het opmaken van dat plan is reeds ver- traagd door de ziekte van den achitect De Smidt. De heer Buijsse had gaarne gezien dat het bouwen van het huis gelijktijdig met het bouwen van de school werd aanbesteed. De Voorzitter antwoordt dat dit niet gaan zal en ziet daarvan de noodzakelijkheid ook niet in, dat kan later altijd nog besteed worden. Met de school moest, in het belang der zaak, liaast gemaakt worden. De heer Buijsse vraagt ook nog of er verder is gedacht Over zijn denkbeeld om ook een woning te bouwen voor den onderwijzer aan school A. Er is gebrek aan woningen. tn hij meent dat er wel wat voor te zeggen is, om voor een onderwijzer, die de rechte man op de rechte plaats blijkt te zijn, wat te doen. Het zou de gemeente naar zijne schatting een 100 meer kosten dan thans, maar dat heeft hij er wel voor over. t erschillende leden blijken niet veel voor dit denkbeeld te gevoelen. De Voorzitter acht het niet raadzaam dat de gemeente voor huisjesmelker zou gaan spelen, terwijl de heer i auwels wijst op het onaangename van huizen verhuren n gfimeente met het postkantoor wel ondervindt. De heer Buijsse vraagt of het gewenscht zoude ziin door deskundigen een plan te laten opmaken voor het bouwen eener nieuwe straat, achter Van Hecke. De Voorzitter en verschillende leden achten het beter met het maken van een desbetreffend plan te wachten tot verschillende veranderingen in het terrein, o. m. ook door het aanleggen van de tram, voltooid zijn. Dan kan men er zich beter rekenschap van geven hoe de nieuwe toestand is. De Voorzitter sluit de vergadering. 7 f ure, 3" B VLAG. NAAM. M3. Van en naar- Lading. 17 18 17 18 18 Ned. 8.s. Ned. s.s. Eng. s.s. Noor. 8.8. idem idem Eng. s.s. Eng. sch. Noor. s.s. Buss. s.s. Eng. s.s. Ned. s.s. Noor. s.s. Voo* Tes Seaieo Zuid-Holland 5205 |New-Castle Van Ver Weazen t Zuid-Holland 5205 New-Castle! River Thames 1 2242 Londen Voor Gent t Ragnarok Bamse Domstad Don Polly Emily Oteren Gen. Radetzky 3133 2711 1977 2658 453 3356 6000 kolen ledig stukg. Huelva erts Frederikstad steenen Bouen j ledig Goole kolen Teignemouth pijpaarde Libau Riga Sea Gnll Katendrecht Tordenskjold Van Gent t 2763 Londen 6105 Rotterdam 1633 Sunderland hont stukg. ledig idem s.s. RICHARD van Hull naar Spezzia passeerde 15 dezer Prawle Point. s.s. ELISABETH in lading te Newcastle on Tyne voor Marseilles. s.s. HELENA van Newcastle on Tyne naar Spezzia. passeerde 15 dezer Duneeness. s.s. MAGDALEN A in lossing te Gent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5