R A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad eeuwscli-Viaaadereii. No. 5996 Donderdag 20 November 1913. 53 Jaargang. Binnenland. BBBSTB BLAX>. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika1 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp alle Boekhande- !a3rs, Postdirecteuren en Brievenbushoadere. ADTEKTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regei meer Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde prgs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend 0,10. •dvertentie wordt de Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. In de gisteren gehouden vergadering zette de heer Rutgers zijne Maandag aangevangen rede voort en verdedigde, blijkens het verslag der H. Crt., de vorige regeering tegen het verwijt dat zij een verkeerde schoolpolitiek heeft ge- volgd. Verder verdedigt hij de van vele zijden ge- wraakte onderwijzersregeling op Soemba. Ver der zet spreker uiteen, dat de geheele Mina- hassa-kwestie met opgedrongen kerstening niets te maken heeft en bespreekt daa'rna de dessa- scholen, wier neutraliteit niet boven verdenking is. Verder betoogde spreker dat niet de ver- onderstelde kersteningspolitiek van de vorige regeering, in Indie reactie heeft gewekt, maar dat die reactie voortgebracht is door de wijze waarop van vrijzinnige zijde commentaar is geleverd op de regeeringspolitiek. Ook spreker houdt vol dat de Sarekat Islam niet is bei'nvloed door de politiek der vorige regeering en hij vraagt overlegging van het geheime dossier betreflende de oprichting der S. I. Tenslotte hield hij beschouwingen over de verhouding van den Gouverneur-generaal tot den Minister en vroeg dezen laatste of de ge- ruchten juist zijn dat den Gouverneur-generaal een andere gedragslijn is opgelegd en overleg ging van de gewisselde telegrammen nopens het al dan niet aanblijven van den heer Idenburg. De heer De Savornin Lohman betoogt, tegen- over hetgeen omtrent de verhoudingen van den Gouverneur-generaal en den Minister van Ko lonien gezegd is, dat niet vol te houden is dat de Gouverneur-generaal eenvoudig een ambtenaar is, zonder eigen verantwoordelijkheid, die slechts de bevelen heeft uit te voeren welke het departe- ment van Kolonien hem geeft. Voorts ontkent spreker en tart hij de linkerzijde het tegendeel te bewijzen, dat de Gouverneur-generaal het Christendom zou hebben opgedrongen. Spreker houdt daarna beschouwingen over de onderwijspolitiek en wenscht daarbij dat den inlander de vrije keus wordt gelaten tussschen de gouvernements- en de christelijke scholen. Na de pauze komt de Minister van Kolonien, de heer Pleyte, aan het woord. Hij betoogt tegenover den aanval van den heer Van Veen op 's Ministers persoon, dat spreker geen plaats in het nieuwe vrijzinnige Kabinet kreeg als voormalig concentratie-cadidaat in Amsterdam IX, want het parlement stond, door zijn extra- parlementair karakter, geheel buiten de con- centratie. Een Minister in een extra-parlementair Kabinet staat dan vrij de politieke gedragslijn zelf vast te stellen, in overleg met zijn ambt- genooten. Echter is van een Minister, die in den verkiezingsstrijd met de vrijzinnige con- centratie heeft samengewerkt, niet te verwachten dat hij kersteningspolitiek zou voeren, den schoolstryd naar ludie zou helpen overbrengen en zou ingaan tegen het koloniale beleid van de vrijzinnige regeeringen. Zich verder verdedigende tegenover de grieven geuit tegen spreker's redevoeringen in den verkiezingstijd deed spreker uitkomen dat hij wel de politiek der Indische regeering, maar nooit de persoon van den tegenwoordigen Gouverneur-generaal in het debat betrokken heeft. De Minister verklaarde met nadruk dat hij nooit invloed heelt gehad op den inhoud van de //Locomotiefen geen enkele aansprakelijk- heid heeft voor artikelen in verschillende Neder- landsche dag- en weekbladen. De Minister zet uiteen waarom, naar zijn overtuiging, de Gouverneur-generaal Idenburg kon aanblijven. De Ministerstoch heeft de vaste overtuiging dat, ook al zou overleg tusschen den Gouverneur-generaal en den Minister on- mogelijke blijken, de Gouverneur-generaal tot geen daad zal overgaan, die in stryd is met spreker's beginselen, welke den Gouverneur- generaal bekend zijn, Hierna behandelde spreker zeer uitvoerig de geestelijke stroomingen in de laatste jaren in den Archipel .en voornamelijk op Java tnerk- baar geworden. Al dadelijk verklaarde de Minister geen gevolg te kunnen geven aan den aandrang tot overlegging van de geheime dos siers en andere rapporten in zake de Sarekat Islam. In elk opzicht moet voorzichtigheid betracht worden in uitlatingen ten opzichte van den Javaan, een onvoorzichtigheid, welke in den laatsten tijd niet betracht is, tot spijt van vele vriendea van de zending, in kringen van de zending. De zending kan goed werk doen, dat ontkent spreker niet, maar zij bedenke dat voor den inlander zijn nationaliteit alles is. Aanvankelijk was de Sarekat Islam vrij van godsdienstige motieven, haar grooten aanhang nochtans heeft zij wel degelijk verworven door de neiging tot reactie tegen de der Regeering toegeschrevene kersteniugs-politiek bij den Javaan. De vergadering werd daarna verdaagd tot morgenochtend 11 uur, wanneer de Minister zijn rede zal vervolgen. TER NEUZEN, 19 November 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 775.4 St. Mathieu en Coruna. Laagste barometerstand 740,0 Bodo. Verwachting tot den avond van 20 November Afnemende tot matige, later weer toenemende westelijke tot zuidwestelijke wind, toenemende bewolking, later wellicht weer regen en iets zachter. Gisteren werd alhier door Burg, en Weth. dezer gemeente aanbesteed a. Het scboonhouden en verwarmen gedurende 1914 van de openbare school A. Hiervoor werd ingeschreven door L. J. van der Velden voor het schoonhouden ad 90 per jaar, het verwarmen met schepkolen voor 4,50 en het verwarmen met stukkolen voor 5 per 100 uren. b. Het schoonhouden en verwarmen voor school B. Hiervoor werd ingeschreven door P. de Mul voor het schoonhoudeu ad f 90 per jaar en het verwarmen met schepkolen voor 5 per 100 uren. c. Het schoonhouden en verwarmen van school C met vergaderlokaal. Hiervoor werd ingeschreven door P. de Mul voornoemd, voor dezelfde bedragen als voor school B. d. Het schoonhouden, verwarmen en ver- lichten van school D te Sluiskil. Hiervoor werd ingeschreven door D. M. Scheele ad f 5,90 voor het verwarmen met stukkolen per 100 uren, f 2,20 voor het verlichten per idem, en 92 voor het schoonhouden, per jaar. Voor het ophalen gedurende 1914 en 1915 van asch en vuilnis aan de huizen der bewoners, van het gehucht Driewegen en van de buurt Baandijk, werd ingeschreven door a. voor Driewegen door J. Schoonakker voor j 50 en b. voor deA Baandijk door M. Rouw voor 50, per jaar. Het werk is aan deze inschrijvers gegund. -Ter gelegenheid van de heden alhier ge houden jaarlijksche paarden- en veemarkt waren aangevoerd 25 paarden, 1 stier, 6 ossen, 44 koeien, 17 vaarzen, 14 kalveren en 132 varkens. De uitgeloofde premie's werden toegekend als volgt Voor den schoonsten dekhengst, minstens 2 jaar oud, niet aanwezig. Voor het schoonste ruinpaard, minstens 2 jaar oud, f 4 aan de Gebr. Loof te Ter Neuzen. Voor het schoonste merriepaard, minstens 2 jaar oud, le premie f 5 en 2e premie 2 aan J. J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor het schoonste jongpaard, tusschen 1 en 2 jaar oud, le premie f 5 aan wed. K. de Koejjer te Ter Neuzen, en 2e premie 2 aan J. J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor het schoonste veulen beneden het jaar f 4 aan J. J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor het grootste getal paarden van denzelf- den eigenaar, minstens 3,/ 4 aan J. J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor den schoonsten hit, 4 aan A. de Kraker te Ter Neuzen. Voor den schoonsten springstier van minstens 1 jaar oud, niet aanwezig. Voor het schoonste stuk rundvee, stieren uitgezonderd, uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le premie 4 aan A. Schelleman te Axel, 2e premie 2 aan Joost van der Bent te Ter Neuzen. Voor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons niet aanwezig. Voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, le premie 5 en gedenkpenning met getuigschrift aan Th. Buysse te Bouchaute, 2e premie 2 aan P. Dieleman te Ter Neuzen. Voor de schoonste kalfdragende vaars, aange voerd uit de kantons Hulst of Ter Neuzen, le premie 4 en 2e premie 2 aan A. Schelleman te Axel. Voor de schoonste vaars 4 aan P. Diele man te Ter Neuzen. Voor het schoonste rund van 1 tot 2 jaar, zonder tanden, 4 aan A. Schelleman te Axel. Voor het schoonste kalf van 1/2 tot 1 jaar oud 5 aan O. Bossche te Selzaete. Voor het vetste stuk rundvee (stieren uitge zonderd), fb aan P. Dieleman te Ter Neuzen. Voor het grootste getal rundvee van een eigenaar, 4 aan A. Schelleman te Axel. Voor het grootste getal schapen, niet aan wezig. Voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks, f 2 aan C. Swets te Axel. Voor het grootste getal varkens boven de 25 stuks, 5 aan J. de Meij te Zuiddorpe. Aan den kooper van het grootste getal paarden, niet toegekend. Jl. Maandag was de bemanning van het Rijnschip R. S. G. 15 in de voorhaven alhier bezig om, overeenkomstig het reglement, voor het opschutten, het vooranker aan dek te halen. Dat werk vlotte niet te best. De david, waar- aan het anker werd opgeheschen bleef eerst vast staan en maakte ten slotte plotseling een sterke zwenking, waardoor de kapitein J. van der Zee door het anker werd getroffen en aan het hoofd verwond, terwijl hij ook over pijn aan de beenen klaagde. Ofschoon de verwondingen zich in den aanvang vrij ernstig lieten aanzien is de toestand van den kapitein, naar we ver- nemen, thans naar omstandigheden bevredigend. Het is van zoo goed als algemeene be- kendheid, dat de bietenoogst dit jaar verre blijft beneden dien van vorige jaren en dat, door het gunstige weer het steken en vervoeren ook viugger gaat dan het vorig jaar, terwijl men ook niet hoorde van gebrek aan werkkrachten. Naar uit Sas van Gent aan de Midd. Grt. geschreven wordt, is de campague aan de fa- brieken aldaar reeds zoover gevorderd, dat reeds meer dan de helft van de te verwachten hoe- veelheid bieten is verwerkt. Binnen een 14 dagen zal het met de leveringen vermoedelijk zoo goed als afgeloopen zijn. De verwerking der bieten houdt vrij wel gelijken tred met de aangevoerde partijen, zoodat met grond kan verwacht worden dat binnen een drietal weken de geheele campagne haar beslag zal gekregen hebben. Dit maakt een groot verschil met het vorig jaar, toen aan de cooperatieve suikerfabriek de laatste peeen pas midden Januari verwerkt waren. Volgens een ruwe schatting zou de totale bietenopbrengst alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen 100 millioen K.G. bedragen. De werkzaamheden voor het aanleggen van tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen is thans reeds zoover gevorderd, dat eerstdaags zal worden overgegaan tot het aanbesteden van het maken der aardebanen, van de kunstwerken en hetleggen van spoor en wissels met alle bijkomende werken van de lijn IJzendijkeSas van GentDrie SchouwenBelgische grens in de richting van Moerbeke. Bij het Maandag te Venlo gehouden examen voor de vrije- en ordeoefeningen slaagde o. m. de heer A. E. M. Pladet van Westdorpe. De N. Z. Crt. meldt dat de heer Van Dalsum de vorige week aan de liberale Staten- club zou medegedeeld hebben, dat, wanneer door haar bij de verkiezing van een buitengewoon lid der Staten algemeen op hem gestemd werd, hij ook op zichzelf zou stemmen. (Door de afwezigheid van 2 rechtsche leden was zijne verkiezing dan verzekerd geweest). Daar de liberale club weigerde op dat aanbod in te gaan, stemde de heer Van Dalsum op den heer De Veer. Naar uit Antwerpen aan de Midd. Crt. gemeld wordt, bestaat bij het Belgisch ministerie van zeewezen het voornemen nog twee motor- booten te doen bouwen voor den reededienst te Vlissingen, alsmede twee motorkotters voor den dienst buitengaats. Een Belgisch blad, dat zegt zijne inlichtingen aan het ministerie zelf te hebben bekomen, meldt dat de Minister er op rekent dat de nieuwe loonstandaard, die onlangs bij den loods- dienst is ingevoerd, het eerste jaar 150,000 fr. voordeel aan den Staat zal bezorgen en dat dit cijfer zal stijgen tot een a l1/2 millioen francs per jaar, welk bedrag zal worden aangewend in het belang der Belgische koopvaardijvloot, schoolschepen enz. Naar gemeld wordt, kan binnen kort de oprichting van eene spoorwegmaatschappij voor Zuid-Beveland tegemoet gezien worden. Door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor- wegen zal een vast plan voor het in exploitatie brengen van een spoorweg in Zuid-Beveland, uitgaande van de op te richten maatschappij, voor de a. s. zomerzittiug van de Prov. Staten worden iugediend. Sas Tan Gent. De Belgische sleepboot //Wolverine" van Gent, voer Maandag, van TerNeuzeu komende, tegen het vaste deel der brug over den middelsten kanaalarm alhier, waardoor aan brug en pijler schade werd toe- gebracht. De sleepboot was gewoon onder het vaste deel der brug door te varen, wat in ge- wone omstandigheden voor deze boot geen be- zwaar is. De waterstand was echter jl. Maandag gestegen tot 17 c.M. boven normaalpeil, waar door de voorsteven den ijzeren dwarsligger van het bruggenhoofd raakte, dat daardoor verbogen werd. Nadat eene borgtocht van f 1200 was gestort, kon de sleepboot de reis voortzetten. Hulst. Het bestuur van het waterschap Willem Hendrik en Klein Kieldrecht, besteedde j.l. Maandag in de ,/Koning van Engeland" alhier aan het maken van een 422 M. langen weg in den Klein Kieldrechtpolder en het met keien bestraten van dezen weg met aausluitingen aan een .bestaande keibaan, ter totale lengte van 460 M. Voor de uitvoering van dit werk waren 7 biljetten, als: J. H. van der Ven, Koudekerke voor 4550 J. F. Adriaansen-Polfliet, Groe- nendijk, voor 4448Job. Wolfert, Hoek, voor 4432; E. A de Waal, Lamswaarde, voor 4380R. Verschelling, Ter Neuzen, voor 4260 Em. Bleijenberg, St. Jansteen, voor 4098 W. Adriaansens, Hontenisse, voor 4062. Raming 4245. Het werk is gegund. Middelburg. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur werd heden aanbesteed het herstellen of vernieuwen van eenige Provinciale Waterstaatswerken en wegen met hun onder- houd gedurende drie jaar, ingaande 1 Jan. 1914. Voor perceel 8, steiger met toegangsweg te Borsselen, raming 847, was eenige inschrijver de heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 768 per jaar. Voor de perceelen 12, straatweg wederzijds Sluis, raming f 3476, 13, straatweg van den grooten weg van Breskens naar Groede en dig Dit fc' «il vertchllDt W ueniiAajr. en %'r dafiivond, ■ltjfeiosil r.I o|s by de Vlrnit I". J. US IS* IASDI, tm ltmw S«aseo,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1