Gemengde berichten. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Landbouwberichten. Bet hulptelefoonkantoor te Zaamslag is opgenomen in het Nederlandsch-Belgisch tele- foonverkeer. Maandag slaagde te Venlo voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gjmnastiek de heer A. J. Platteeuw van Axel. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks belastingen in de gemeente Koewacht de heer A. J. Baert, ter vervanging van den heer J. R. de Blieck, die ontslag heeft genomen. In de maand October heeft zich in Zeeland 1 geval van besm. veeziekte voorgedaan en wel van vlekziekte der varkens bp een varken van een eigenaar te Yeere. Aan school A te Biervliet is tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer J. Luteijn te Zuidzande. De heer Dr. H. Japikse, directeur der R. H. B. School te Middelburg, heeft kennis gegeven, dat hij met 1 Sept. 1914 eervol ontslag uit zijn betrekking heeft aangevraagd. (N. v. d. D.) Axel. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. s. alhier hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. Zaamslag. Dat er dit jaar veel roode en witte koolen zijn gegroeid is algemeen bekend, doch als bijzonderheid kan wel worden gemeld dat er in den tuin van Jacs. Hamelink op het Veer, een witte kool is gegroeid, die het kolossale gewicht heeft van 17 pond af8V9KG. Voor- waar een reuzenkool. Hulst. Zooals reeds werd gemeld, heeft de heer F. Hombach, wegens drukke bezigheden, ontslag genomen als wethouder dezer gemeente. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad moest in die vacature worden voorzien. Bij eerste stemming werden uitgebracht 10 stemmen, waarvan 5 op den heer Van Dalsum, 2 op elk der heeren Burm en Verwilghen en op den heer De Paepe 1 stem. Bij de tweede vrije stemming verkregen de heeren an Dalsum en Verwilghen elk 4, en de heer Burm 2 stemmen. Bij de nu volgende herstemming werd gekozen de heer Verwilghen, met 5 stemmen de heer Van Dalsum verkreeg 3 stemmen. Hengstdijk, 11 Nov. Heden vierden de echtelieden P. de Lavoir en Appolonia Taalman hun gouden huwelpksfeest. Door eene commissie werd namens de inge- zetenen aan de zeer krasse oudjes een prachtig geschenk aangeboden overigens werd het feest slechts in den familiekring gevierd. Een plechtige H. Mis van dankbaarheid werd des morgens in de kerk opgedragen, welke tevens door vele belangstellenden werd bijgewoond. Heden vertrok de WEerw. Father J. de Voider naar Liverpool om aldaar scheep te gaan naar zijne missie in Nieuw Zeeland (Australie). Deze zeereis duurt ongeveer acht weken. Nadat het eenigen tijd hier rustig is ge- weest beginnen de baldadigheden weer. Bij den winkelier B. gooide men den eenen avond het bovenlicht der deur in, den anderen avond het raam eener zolderkamer. Het is onze ijverige politie nog niet mogen gelukken den dader te vinden. Provinciale Landbouwtentoonstelling. Onder de ingezetenen van Middelburg is een- omzendbrief verspreid, waarin het bestuur der maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland onze stadgenooten opwekt, een daarbij gevoegd inschrijvingsbriefje inge- vuld en onderteekend ter hand te willen stellen aan de personen, die het zal belasten, deze den 13den en 14den dezer maand af te halen, ter tegemoetkoming aan de kosten, verbonden met de Provinciale Landbouwtentoonstelling, 8, 9 en 10 Sept. 1914 in Zeeland te houden. Het hoofdbestuur acht zich tot dezen maat- regel verplicht, omdat de huur en inrichting van een geschikt terrein te Middelburg met groote kosten gepaard gaat, terwijl, aldus heet het in de circulaire, een naburige gemeente een nog beter geschikt terreiu kosteloos te zijner beschikking wil stellen. Het vestigt bovendien de aandacht op de groote kosten, aan een zoodanige tentoonstelling verbonden, zoowel als op de groote voordeelen, die ze voor vele neringdoenden oplevert in de gemeente, waar ze gehouden wordt en verklaart dat het een zoodanige tentoonstelling het liefst in de hoofd- plaats der provincie zoude houden. (Midd. Crt.) Te Ierseke is Zaterdagnamiddag een oude man, die met zijn vrouw op den bietenakker aan het werk was, plotseling dood ineengezakt. Een hartverlamming maakte een eind aan zijn leven. Tegen 't vonnis van de rechtbank te 's Gravenhage, waarbij de Leidsche student Van Leeuwen is veroordeeld tot 10 jaar gevangenis- straf wegens den moord in de Van Merlenstraat te 's Gravenhage, is, naar men verneemt, hooger beroep aangeteekend door den officier van justitie, die een veroordeeling had geeischt tot 15 jaar gevangenisstraf. Het appel van het vonnis der rechtbank is, naar de N. Ot. verneemt, door het parket aan geteekend op bevel van hoogerhand. Verwacht wordt dat door een nieuwe behandeling der zaak de nagedachtenis van het gedoode meisje zal kunnen gezuiverd worden van de smet, die daarop door het verweer van den beklaagde voor de rechtbank werd geworpen. Zondag kwam te Haarlem een tragisch sterfgeval voor. Eene 76jarige vrouw uit Haarlemmerliede, die haar 50jarig buwelijk herdacht, was met haar man naar de R. K. kerk gekomen voor de Mis bij te wonen. Onder- tusschen zouden de kinderen hun huis versieren. Het oude vrouwtje is echter tijdens de Mis plotseling doodgebleven. De politiehond Donderdag werd door den heer G. D. te Heemstede, kennis gegeven, dat in den afgeloopen nacht, 8 zijner kippen uit een nachthok ge- stolen waren. Het hok staat in een tuin, terwijl daarachter auin en bosch ligt. Door den inspecteur van politie, den heer Hempen, en den gemeente-veldwachter Schot- vanger, werd een plaatselijk onderzoek inge- steldspoor of voetaf'drukken waren door de vele plasregens, dien nacht gevallen, niet zicht- baar. Hierop werd de politiehond Tilly" in het nachthok lucht gegeven en liep deze toen recht- streeks naar het hooger gelegen duin, waar hij onder een doornstruik begon te graven en een kip te voorschijn bracht. Op dezelfde wijze heeft hij nog 4 andere ontvreemde kippen opgespoord, die op ver- schillende plaatsen van het terrein begraven waren. Dit alles in verband met het vinden van den afdruk van een hondenpoot, in het nachthok* kan doen veronderstellen, dat de diefstal gepleegd was door een hond ,/kippenliefhebber". (R. Iv.) De arbeider Johannes Kiers te Boven- Smilde is in den nacht van Zaterdag op Zondag op eene treurige wijze om het leven gekomen. Hij was belast met het toezicht op den motor die bij het graven van de nieuwe water- leiding gebruikt wordt om het overtollige water weg te malen. Toen nu de dagelijksche opzichter Wind op het werk kwam kijken, vond hij den ODge- lukkigen man dood op den stoel zitten, hoogst- waarschijnlijk gestikt tengevolge van het in- ademen van beuzinedamp. Hij laat eene vrouw met 3 kinderen onver- zorgd achter. Een Amerikaan. die half Juli dezesjaars in het ^Doelen Hotel" te Amsterdam logeerde, bezocht Volendam met de zoogenaamde Vreem-: delingenboot. Teruggekeerd in Amsterdam miste hij een taschje, inhoudende o. m. een speld met paarlen en diamanten, een paarlen collier met diamanten sluiting en een broche met gouden ketting, een en ander ter waarde van 14.000 dollar. In diezelfde maand zag iemand uit Broek in Waterland, in het M.-Hollandsch Kanaal een doosje drijven, waarin een speld, die hij als waardeloos beschouwde en aan een meisje weg gaf uit het dorp Watergang. Dit kind deed die speld aan haar ceintuur, tot dezer dagen de lip er van brak en zij het voorwerp bracht bij een goudsmid. Deze zag dat het heel groote waarde had. De burgemeester van Edam stelt nu een onderzoek in Amerika in. Vermoedelijk is het taschje van de boot gevallen. Zondagavond om 7 uur begaven twee burgers en een wachtmeester der huzaren zich in beschonken toestand naar den winkel van de bakkerij Ceres in de Kloosterstraat te Schoten (Noord-HolJand) en zouden daar wat lekkernij koopen. Toen de vrouw des huizes hun de waar had overhandigd, weigerden zij te betalen. Natuur- lijk werd toen het gekochte terug verlangd. in plaats van daaraan gevolg te geven dienden zij de vrouw eenige trappen toe. Toen de bakker daarna verscheen, werd men handgemeen, de wachtmeester trok zelfs de sabel, waarna de bakker vreeselijk toegetakeld werd. (Opr. Haarl. Ct.) Naar de L. K. meldt, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag der vorige week te Hunsel een kwestie ontstaan, naar aanleiding van de uitgebrachte stemmen bij een verkiezing voor den gemeenteraad. De59jarigelandbouwer H. Broens heeft daarbij een slag ontvangen met een spade, waardoor hem de schedel werd ge- spleten. Zaterdag is de getroffene overleden. De vermoedelijke dader, de 19jarige H. C., is aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Zaterdagmiddag is, naar het Leidsch Dag- blad meldt, te Sassenheim bij Klinkenberg een vreeselijk ongeluk gebeurd. Op bedoelde plaats pasSeerde de tram uit Leiden den meelwagen van den molenaar De Breuk, uit Haarlemmer- meer. Een van de twee hitten, waarmee de wagen was bespannen, schrikte, sprong op zij en in minder dan geen tijd lagen koetsier en paard onder de locomotief. Het paard was terstond dood. De voerman leefde nog en werd door een auto, die juist voorbijkwam, in vliegende vaart naar het dorp gereden en onder geneeskundige behandeling gesteld. Na enkele oogenblikken blies echter de ongelukkige den laatsten adem uit. Men meldt aan de Limb. Koerier Gedurende eene korte spanne tijds kwam het niet minder dan 4 keer voor dat te Beerlen en naaste omgeving de politie mishandeld of aangevallen werd. De inspecteur van politie werd ernstig verwond. Een brigadier der mareahaussee werd zoodanig gewond, dat er oogenblikken zijn geweest, dat men elk uur zijn dood verwachtte. Te Voerendaal werd een marechaussee door een steenworp getroffen en ten slotte werden te Heerlerheide niet minder dan 7 revolverschoten gelost en hoorden de politiemannen links en rechts de kogels langs de ooren fluiten. Waar moet dat heen Bijna elke week hoort men dat de politie wapens in beslag neemt en wij zijn er van overtuigd dat bijna elke vreemdeling alhier verboden wapens draagt. Van welken aard deze wapens soms zijn, biervan zagen wij een staaltje bij den inspec teur der politie te Heerlen, die er een arsenaal erop nahoudt van in beslag genomen wapens. Wij zagen een collectie zg. ploertendooders. Een dezer ploertendooders is vervaardigd van gevlochten staaldraad, eiudigende in een lus bovenaan was aangebracht een moerschroef, die een doorsnede had van ruim een halven decimeter. En met zulke wapens in den zak gaat men erop uit, om bij de geringste woor- denwisseling er van gebruik te maken. Zooals de ouden zongen piepen de jongen. Wij waren er van getuige, dat toen enkele knapen uit de school komende, ruzie kregen, zij fluks hun zakdoek voor den dag haalden en bij nadere beschouwing bleek, datde jongens een steen geknoopt hadden in den zakdoek. Den laatsten tijd wordt er veel ten nadeele van wereldtentoonstellingen gezegd. De uitslag, met die te Gent verkregen was koren op den molen van hen, die het ingrijpend nut van dergelijke ondernemingen ontkennen. In Gent heeft men nu de vreemdelingen op- geteld, die zich van 1 Januari tot 1 November deden inschrijven. Volgens de in die stad verschijner.de //Gazette" is dat aantal 21.232. Als men nu weet, dat het overeenkomstige cijfer in 1912 maar 6172 beliep, begrijpt men dat dit verschil, groot 15.060, tocb voorname- lijk op rekening der tentoonstelling komt, een voordeel^uitmaakt, dat tot het indirecte nut van die wereldmarkt moet gerekend worden. Na dertig dagen te hebben geduurd is te Kiew het vonnis uitgesproken, waarbij de Israeliet Beilis werd vrijgesproken van een moord, die op ritueele gronden zou zijn gepleegd. Door de omstandigheden waaronder dit proces werd gevoerd, waaronder het werd aangezet, werd bet een wereldproces. Voor velen buiten- staanden was het niet meer de vraag of de beschuldigde plichtig was aan den moord, maar wel of aan de lsraelieten een ritueelen moord kon worden ten laste gelegd. De ruimte van ons blad is te beperkt, om weer te geven wat er in die 30 dagen voor de rechtbank te Kiew is behandeld. De houdiug van de beschuldiger vond over het algemeen weinig verdediging, door de wijze van optreden en de blijkbaar eenzijdige richting, waarin deze het proces wilde gevoerd zien. Zooals we hierboven aangaven, was een vrij- sprekend vonnis het eindresultaat. Na 2Vt jaar aan zijne familie te zijn ontrukt werd Beilis vrijgelaten. De N. R. Ct. schrijft thans aldus De gezworenen hebben op de vraag, of Mendel Beilis uit godsdienstige fanatisme aan den moord op Joestsjinski heeft deelgenomen, ontkennend geantwoord, maar bevestigend heb ben zij geantwoord op een andere vraag, of .1. de moord op de fabriek van Zaitsef is ge pleegd. Het standpunt van het O. M., dat beweerde. dat men met een moord te doen had, begaan uit godsdienstig fanatisme en met een ritueel doel, waar Beilis aan deelgenomen had, wordt dus door de uitspraak van de gezworenen ver- worpen, voor zoover er sprake is van Beilis. De vraag, of er in het algemeen al dan niet een ritueele moord heeft plaats gehad, is den gezworenen niet gesteld en zij hebben haar dus ook niet beantwoord. Er is alleen gevraagd of Beilis gezamenlijk met anderen een ritueelen moord heeft gepleegd, en daarop is ontkennend geantwoord. Hierop dient den nadruk te worden gelegd, omdat bet eerste telegram in ons Ochtendblad over de vrij- spraak van Beilis den indruk wekt, dat de ge zworenen wel degeljjk de vraag op zichzelf of er een ritueele moord is gepleegd ontkennend hebben geantwoord. De slotsom van de uit- tot dezen maatregel is de spraak van de gezworenen kan dus deze zijn a. Beilis heeft niet deelgenomen aan een ritueelen moord op het jongetje Joestsjinski. b. Het jongetje Joestsjinske is den 25sten Maart 1911 op de fabriek van den Jood Zaitsef doodgemarteld. Een burgemeester, die de gemeentekas plundert. Te Jarmen (bij Stettin) is de burge meester Bernhard Hauszmann, gevangen genomen verdacht zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Reeds in Februari 1906 werd uit de gemeentekas van Uebigau (provincie Saksen) geld vermist, de dief kon toen niet worden ontdekt, ofschoon verscbillende personen, onder wie ook de hoofdboekhouder, gearresteerd werden. Kort geleden werd Hauszmann tijdelijk uit zijn ambt ontzet, omdat hij verdacht werd anonieme smaadbrieven te hebben geschreven. (R. N.) In de middelste en Oostelijke staten van Noord-Amerika heeft een geweldige storm ge- woed, die op verschillende plaatsen bet verkeer gestremd heeft. Ook de scheepvaart op den Oceaan schijnt er de nadeelen van ondervondeu te hebben. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw tien voet hoog. De groote mijnen van Centraal-Afrika zijn volgens het R. N. genoodzaakt de gewone telegraaflijnen, die de mijnen met de stations verbonden, af te schaffen om ze te vervangen door telegrafie zonder draad. De aanleiding voorliefde van de schoone inboorlingen voor rood koperdraad. Zij snijden er stukken af om er sieraden van te maken, zooals armbanden, ringen, enz. De behaagzieke negerinnetjes richtten zulk een verwoesting aan, dat de maatscbappijen niet in staat waren de uitge- sneden stukken spoedig genoeg door andere te vervangen. '8 Gravenhage, 12 Nov. Tweede Kamer. Bij de algemeene beschouwingen over de In- dische begrooting zijne rede voortzettende, be- twistte de heer Scheurer dat uit iets ook op onderwijsgebied zou bli]ken, dat de vorige regeering en de Gouverneur-Generaal Idenburg dwang-kerstening hebben voorgestaan. Spreker betuigde voorts sympathie voor de Sarekat Islam. Hij critiseerde het revolutionair optreden der Indische partij en verdedigde de interneering van de heeren Douwes Dekker en Diptoe en Towardie, als een daad van wijs beleid. Hij kwam ten slotte nadrukkelijk op voor het recht en den plicht van de zending om ook in Mohamedaansche streken het evangelie te verkondigen. De heer Van Deventer beweerde dat de vorige regeering en den heer Idenburg wel degelijk een christelijke onderwijs-politiek hebben ge voerd, en wel op eene wijze dat zij een beden- kelijk karakter van propaganda tegenover den Islam verkreeg. Spreker laakte de wijze van optreden der Indische partij en van haar leider, den heer Douwes Dekker. ZEETIJDINGEN. Van 10 tot en met 11 November. c lo Van 10 tot en met 11 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 68 binnenvaartuigen op- en 62 afgeschutdoor de Middensluizen 15 op- en 15 afgeschutdoor de Westsluizen 1 op- en 4 afgeschut. Positie der Stoomschepen. DAGEN. Voorm. ~Ta~™ Nam. "1.23 Vrjjdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 14 15 16 17 18 19 1.38 2.9 2.41 3.15 3.52 4.56 1.52 2.24 2.57 3.33 4.13 5.— Van en naar. Lading. p VLAG. NAAM. M3. B 10 10 U 10 Noor. s.8. Eng. 8.8. Ned. s.8. Eng. &.8. idem idem idem idem Deen. s.8. Voor TTer Semen Heimland 1 I 1431 |MoS9 Von Ver Semen i Whorlton 1 4166 I New-Castle ledig Voor Bent 8 Katendrecht Barracouta Mariner hout 6105 Riga h. k vlas 250 Grimsby haring 6730 Wilmington katoen Eng. s.s. Eng. scb. idem idem 11 iNoor. s.s. Irwell 3091 Goole Ousel 3633 Glasgow Horn 1815 Goole jFlint ,5229 Riga Van Bent t 2763 London 522 Poole 536 Londen 423 Plymouth 1609 'Grangem stukg. idem kolen gemengd stukg. phosph. idem scorries ledig Sea Gull Margaret Murray Imogene Mary Seymour iRoma ss RICHARD vertrekt heden van Hull naar Genua, s.s. ELISABETH in lossing te Duinkerken. s.s. HELENA vertrekt heden van Newcastle on lyne naar Spezzia. s s MAGDALENA van St. Petersburg naar Gent pas- seerde 11 dezer de v.m. 8 uur Skagen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2