A I e m e e n Nieuw8- en AdvertentiebEad f o o r Zeenwscb-VIaaider8&. AANBESTEDING. No, 5992. Dinsdag 11 November 1913. 53e Jaargang BRKIglTlBAAB. Aankondiging. Binnenland. Gemengde berichten. EBBSTS BLAD. najaarssclionw over de voetpaden. Is het een nierziekte t e ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het ovenge Buitenland 2,—. Men abonneert zich. bjj alie Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushoaders. ADVERTENTIjKN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /Q,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertenfcie wordt de prps slechts tweemanl berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Telefocn No. 2 5. Intending van advertentiSn v6or 1 uur op den dag der uitgava. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG, brengen ter aigemeene kennis, dat te beginnen op Woensdag C9 November a. s., vanwege de gemeente eene aigemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, den 8 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lz., Secretaris. Burgemeester en Wethouders van WEST- DORPE zullen op Maandag den 24 Novembet* a.s., des namiddags om 3 uur, ten Gemeentehuize in bet openbaar aan- besteden het vervangen van steenen door houten vloeren in zes lokalen en het veranderen van rainen en pri- vaten der openbare lagere school. Plaatselijke aanwijs op den dag der besteding 's namiddags l1/, uur. Bestek en teekening liggen ter Secretarie ter inzage en zip van 14 November a. s. af aldaar en bij architect L. DE BRUIJNE te Ter Neuzen verkrijgbaar tegen 0,50 per stel. Westdorpe, 8 November 1913. Burgemeester en Wethouders, C. VAN W AES, Voorzitter. R. KIEBOOM, Secretaris. De ouderdomsrente. Het bericht van bet Handelsblad, dat op 9 December a. s. (den dag der uitbetaling van de ouderdomsrente aan zeventigjarigen), twee ter- mijnen van de lente worden nitbetaald, nl. voor de week van 3 December (dag van invoering van art. 369 der invaliditeitswet) en voor de week van 9 December, hebben wij van geloof- waardige zijde als onjuist hooren bestempelen. Niet alleen zou een zoodanige maatregel in de wet geen steun vinden, bovendien is in de Dinsdag jl. aangenomen suppletoire landbouw- begrooting men raadplege ook de memorie van toelichting slechts met vier, in bet loopende jaar te betalen renten, rekening ge houden. Moest er aan 'de betrokkenen in 1913 vijfmaal J 2 uitbetaald worden, dan zou dat een verschil van f 140,000 maken. (N. R. Crt.) Blijkens telegrammen uit Batavia is aldaar door zekeren David een aanslag gepleegd op den acijudant van den gouverneur-generaal, den kapitein V. F. J. Boumeester. Hij werd door een schot in den lever getroffen, waarop de wacht den dader doodschoot. Volgens een be richt in de //Tel." achtte de dader zich ver- ongelijkt als audientieganger. Het slachtoffer zou wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk ee- wond zijn. Het departement van Kolonien deelt mede dat de dader een waanzinnige was en dat de toestand van den getroffene niet zorgwekkend is. De burgemeester van Zaandam, de heer Jhr- Mr. C. A. Elias, heeft met ingang van 1 Januari a. s. eervol ontslag gevraagd. Op desbetreffende vragen heeft de heer Elias naar gemeld wordt te kennen gegeven dat die ontslagaanvrage niet een gevolg is van in den laatsten tijd in het gemeentebestuur voorgekomen conflicten, maar dat hij daartoe overgegaan is om zich geheel aan de admistratieve rechtspraak te kunnen wijden. TER NEUZEN, 10 November 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 764.8 Kopenhagen. Laagste barometerstand 743.4 Valentia. Verwachting tot den avond van 11 November. Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, iets zacbter. Bij Kon. besluit is aan den heer Dr. H. G. ten Bruggencate, benoemd directeur der hoogere burgerschool alhier, met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Wageningen. In bet verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer op de begrooting van waterstaat werd de vraag gesteld of niet spoediger kan worden overgegaan tot onteigening van de gronden noodig voor het havenemplacement met twee bassins te Ter Neuzen. Ook werden inlichcingen gevraagd omtrent den stand der onderhandelingen omtrent den verbindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland. Nog werd onder vele andere de vraag gesteld of voor de postpakketten een grooter gewicht en grootere afmeting kan worden toegelaten. Zaterdagvoormiddag werd op zeer groote hoogte boven de stad een vliegmachine waar- genomen, komende uit het noorden en vliegende zuidwaarts. Tegen den wind vliegende, vorderde de machine niet snel. Later werd vernomen dat de machine te Sas van Gent was gedaald en dat het de Nederlandsche vliegenier Leo van Steyn was, met een passagier. Uit de berichten in verschillende bladen blijkt, dat de heer Van Steyn, met den heer Hannibal Piachioni, chef-monteur aan de fabriek van Farman, te half negen te 's Gravenhage is opgestegen. Hij bereikte spoedig een groote hoogte en had het voornemen naar Etampes te vliegen, waar de school van Farman is. Hij zou zijn weg nemen rechtuit, over de Zeeuwsche stroomen. Nu, de Zeeuwscbe stroomen was bij gepasseerd, toen hg over onze stad vloog, maar wegens den tegen wind had hij zooveel benzine verbruikt, dat hij genoodzaakt was te landen om den voorraad aan te vullen. Naar men ons uit Sas van Gent schrijft is de beer Van Steyn geland op een klaverveld, ongeveer 600 M. ten noorden van het station. Aanstonds kwamen vele nieuwsgierigen toege- loopen, om de mooie Farman tweedekker te bewonderen. Van Steyn klaagde veel over de koude. Ondertnsschen men op zijn verzoek van uit Sas van Gent benzine baalde, gebruikte hij op de hofstede van den heer L. de Jongbe een kop koffie. Na van benzine te zijn voorzien en nadat de heer Malotaux hem omtrent de route inlichtingen bad verschaft, steeg de heerVan Steyn te 12,15 uur weer op, onder daverende toejuichingen van de inmiddels tot bonderden aangegroeide nieuws gierigen. Met bet oog op het steeds slechter wordend weder, is bij op bet veld St. Denys te Gent gelaDd. Hij was voornemens om gisteren zijn reis te vervolgen. De tegen gisteren geannonceerde voetbal- wedstrijd tusschen ,/E. M. M." van Ter Neuzen en //Oranje IIvan Sas van Gent is niet kunnen doorgaan, daar laatstgenoemd elftal bericht van verbindering zond. Er werd no op het nieuwe veld op het eiland een wedstrijd gespeeld tusschen een elftal van ^Sparta" en //E. M. M." beiden van bier, waarvan de uitslag was 5 1 ten voordeele der Spartanen. Het aantal toeschouwers was niet groot. Zooals men zich herinnert, werd, naar aanleiding van bet in den avond van den dag der arrestatie van de Gebr. V. te Zaamslag gebeurde, door verschillende inwoners van Zaamslag een klacht ingediend wegens mis- bandeling, waaraaD zij van de zijde der mare- chaussee zouden hebben blootgestaan. Door den districtscommandant werd ter plaatse een onder- zoek ingesteld en de klagers en verschillende getuigen gehoord. Het resultaat van dit onder- zoek schijnt geweest te zijn, dat de in deze bevoegde autoriteit geen aanleiding vond om tegen de marechaussee in te grijpen Thans is, naar wij vernemen, door een der inwoners, die het ergst zou misbandeld zijn, een request gezonden aan den Minister van Justitie, met verzoek om naar bet gebeurde een ernstig onderzoek te willen instellen en de schuldigen te straffen. Verschillende personen te Zaamslag, bij wie, in verband met het onderzoek tegen de gebr. V., rijwielen in beslag genomen waren, hebben de vorige week de rijwielen terug- ontvangen. Bij Kon. besluit is aan den heer J. de Wolf op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als gezworene van den Westerlandpolder. --- Volgens mededeeling van het Loodswezen aan het B. a. Z. is het roode en witte vaste licbt met verduisteringen op den Dijkhoek van den Braakmau op ongeveer 51° 21' N. b. en 1° 6',8 W. 1., gewijzigd, het is thans zicbtbaar wit van N17° O. door Oost en Zuid tot in N208°,50., overigens rood. Het van kleur ver anderen in N208°,50. in dwarsmerk op de lichtenlijn Nieuw-Neuzenpolder. Bij het Vrijdag gehouden examen voor de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek zijn o. m. te Venlo geslaagd de heeren J. W. van Nieuwenhuizen te Oostburg, J. P. Dhondt te IJzendijke en W. J. Kouse te Retranchement en de dames J. J. P. Stoffels te Sas van Gent, J. M. Catsman van Oostburg, C. Kools en 0. P. van Overbeeke, beiden van Aardenburg. Blijkens een bericht in L. et E. is op 1 dezer in de Chr. school te Spui, in tegen woor- digheid, van de leerlingen en vele belangstel- lenden het 20jarig bestaan dier school berdacbt. De voorzitter der scboolvereeniging, de heer Joh. de Feijter, berdacbt de stichtiDg der school en hetgeen zij sedert bad wedervaren. Het boofd der school en de onderwijzer hielden de kinderen onledig met het laten zingen van versjes en bet doen van verhalen, terwijl het jonge volkje rijkelijk op ververschingen werd onthaald. Tot slot hield bet boofd der school, de heer De Koning, eene rede, waarin hij uit- eenzette //waarom" nu feest gevierd was. De heer Pb. J. van Dixhoorn te Axel, heeft, naar de Midd. Crt. meldt, aan Gedeputeerde Staten van Zeeland vergunning aangevraagd tot bet leggen van spoor en draagbaar spoor op of langs wegen, en het bouwen van steigers aan zeedijken of op buitengronden in bet 4e district. Het plan bevat een steigerbouw aan de nol van den ge'inundeerden Zwartepolder, bij de Nieuwesluis en bij de sluis aan nummer Een. Hierheen zouden dan korter of langer tram- lijnen worden gelegd tot het scheepbrengen van suikerbieten. Tot het aanbrengen van bieten aan de stoom- tramlijn Breskens-Maldeghem zou, behalve bet insteken van een wissel in deze lijn nabij Oost burg worden aangelegd een tramlijn Groede Buitenlust en een AardenburgSt. Kruis. Eindelijk zou ook nog een ljjn worden aan gelegd vanaf de tramlijn SchoondjjkeIJzendjjke bij den provincialen weg van dezen naam, tot nabij de kom van de gemeente Waterlandkerkje. Door bet boofdbestuur der schippersver- eeniging Schuttevaer is aan den Raad der ge meente Tholen een adres verzonden, waarin verzocbt wordt, bij overbrugging van de Een- dracht, daarin een draaiend gedeelte te doen aanbrengen. Mochten hiertegen overwegende bezwaren bestaan en de brug vast worden gemaakt, dan de spanninghoogte op 8 meter boven vloedpeil te brengen. Het hoofdbestuur verklaart zich bereid, zijne bezwaren tegen bet bouwen van een vaste brug met vier meter doorvaarthoogte nader mondeling te ontwikkelen. Nader meldt de Midd. Crt. dat haar be richt, dat een vervolging zou zijn ingesteld tegen den keurmeester W. te Ylissingen, on juist is. Zij betuigt haar leedwezen over de publiceering, onder toevoeging datde daaromtrent ontvangen mededeelingen haar geen twijfel lieten omtrent de juistheid van bet bericht. Sas van Gent. Zondag speelde het eerste elftal van //Oranje" alhier, tegen //Excelsior" van St. Nicolaas. Bij de rust was de stand 2 2. Aau het einde was de stand 42 ten voordeele van #Oranje". Biervliet. De aftredende ouderling en diaken bij de Ned. Herv. gemeente, de heeren C. Koster en B. Quist, zijn herbenoemd. In de vacature van ouderling door bet bedanken van den heer J. Crince werd voorzien door de benoeming van den heer P. den Hamer. Maandag 17 dezer zal door H. M. de Koningin in het Malie-veld te 's Gravenhage de vaandels worden uitgereikt aan de regimenten Grenadiers en Jagers en de regimenten 13-22. Doordat de invoer van Duitsche aardap- pelen in Amerika verboden is, komt dit onzen uitvoer ten goede. De loodsen der Holland- Amerika lijn zijn tot den nok gevuld met aardappelen die op verscbeping wacbten. De Leidsche student v. L. heeft hooger beroep aangeteekend tegen zijn vonnis van 10 jaar wegens moord. Ds. J. Th. de Yisser is niet beroepen in de vacature-v. d. Horst te Amsterdam, wel Ds. Buenk te Arnhem. Het drijvend politie-bureau te Oud-Delfs- haven is bij bet schoonmaken der tanks omge- slagen. Acht ageDten, die in het bureau waren moesten ij lings de vlucht nemen. Het bureau is weder overeind gezet. Ja, indien gij waterzuchtige zweliingen rond de oogen, in de enkels of polsen hebtindien gij voortdurende aandrang tot urineloozing, bezinksel in het water, branderige pijn bij de loozing hebtindien uw slaap verstoord is en gij iederen morgen vermoeid opstaatindien gij stekende pijn in den rug en de lendenen hebt of rheumatische pijnen in de ledematen iscbias, rheumatiek, jicht, steen, uremie kunnen de gevolgen ervan zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen nier- en blaaskwalen, doordat zij de zwakke of zieke nieren genezen en versterken, en haar zoodoende in staat stellen om haar gewichtig werk, het filtreeren van het bloed, behoorlijk te verrichten. Uw leven hangt van uw nieren af, want iedere drie minuten, dag en nacht, wordt bet bloed door de nieren gevoerd. Haar te verwaarloozen is gevaarlijk, doch indien gij haar gezond houdt, houden zij a gezond. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen dit voor u doen en haar genezen, indien zij ziek zijn. Te Ter Neuzen verkrijgb. bij A. van Over beeke— Leunis, Westkolkstraat. Toezending ge- schiedt franco na ontv. v. postwissel a 1,75 voor een. of f 10,voor zes doozen, Eischt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- merk. TER If EC ZEIS CHE COCRMT. M1 telad vewMqnt Waaartag., Woegidag. era VvijdBgavoDit, aitgeinedcrd op by fie Flrraa I". Jf. V1W IAIDC. A>Qies!. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dateene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op UouderiluK den 13 Koveinber 1913, des voormid- dags te 10 ure. Ter Neuzen, den 1Q November 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1