Ter Hsuzenschs Courant Gemengde berichten. Zaterdag 8 November 1913. No. 5991. IDIEjlE&lPli] BTjAD- De spoorwegramp bij Melun. Marius de Vos nog in leven Een bekende Amsterdamsche zwemmer heeft, naar de ,/Tel." meedeelt, dezer dagen uit Parijs van zijn vrieud, August de Clercq. die op het oogenblik deelneemt aan de worstelwedstrijden in het Nouveau Cirque, te Parijs, een ansicht- kaart ontvangen, waarop deze eenige bijzonder- heden over het tournooi schreef en waarin hij o. a. melding maakt van het feit, dat hij Marius de Vos, den bekenden inbreker, heeft gesproken. Gedurende de wedstrijden in het circus, waar o. a. nog een Hollander, Van Riel geheeten, optreedt, werd de Clercq op zekeren avond meegedeeld, dat een heer hem buiten wachtte en hem wenschte te spreken. Buiten gekomen, herkende De Clercq Marius de Vos. De uitbreker had een klein zwart baardje. Zooals men zich herinneren zal, brak Marius de Vos uit de gevangenis te Scheveningen, waar hij opgesloten zat voor een inbraak in een goud- en zilverwinkel te Rotterdam. Hij slaagde er in, uit te breken en nam naar men zegt de wijk naar Frankrijk per vliegmachine. Te Parijs werd hij herkend en gearresteerd. In afwachting van zijn uitlevering werd hij in een gevangenis aldaar opgesloten. Maar ook hier wist De Vos door middel van aaneenge- knoopte lakens te ontsnappen, geholpen door zijn broeder. Algemeen werd geloofd, dat hij naar Argentinie gevlucht was, toen op zekeren dag een bedelaar, door messteken zwaar ver- minkt, in een der straten van Parijs gevonden werd. Deze persoon, die gedurende het trans port naar het hospitaal aan zijn verwondingen bezweek, vertoonde een frappante gelijkenis met met den in- en uitbreker, die de politie reeds zooveel last en hoofdbrekens had bezorgd. Van den doode werden vingerafdrukken door een bekenden dactyloskoop genomen en deze ge- leerde kwam door vergelijking, tot de conclusie, dat dit De Vos moest zijn. En nu, eenige dagen geleden, dook de ge- heimzinnige misdadiger weer eensklaps op en vertoonde zich, zooals hierboven gemeld, aan een landgenoot, die hem van lange jaren terug, toen De Vos zich nog in sportkringen bewoog, herkende. Wel mag van eene ramp gesproken worden, bij het spoorwegongeluk te Melun, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, daar vele slachtoffers zijn te betreuren, nevens de aanzienlijke materieele schade. Dinsdagavond is de botsing voorgevallen en gisteren duurde het opruimingswerk nog voort. Er waren 40 lijken gevonden, maar men vreesde dat er nog meer onder den wrakhoop zouden liggen. In den posttrein no. 11, die door den sneltrein in de flank werd aangereden, waren twee wag gons met een 40tal postambtenaren. Enkele jaren geleden werd in den posttrein 11 inbraak gepleegd, waarbij 78 postzakken werden ge- plunderd. Van den posttrein werden twee waggons, waarin 68 postbeambten zaten en van den snel trein de twee eerste personenrijtuigen eerste en tweede klas totaal vernield. In den sneltrein uit Marseille zaten 150 reizigers voor Parijs. Onder de reizigers waren veel Engelschen en twee Nederlanders die Dins- dag met het stoomschip Wilis" uit Indie waren gekomen en over land hun reis wenschten voort te zetten. Te Tarascon waren 80 reizigers in den mailtrein gestapt. Het eerste onderzoek naar de ramp wijst. uit, dat zij toegeschreven moet worden aan onvoor- zichtigheid van den machinist Dumaine, van den sneltrein die met een vaart van ougeveer 90 kilometers in het uur, door het station van Melun reed, niettegenstaande drie seinen hem volstrekt verboden het station binnen te komen. Juist kwam de uit Parijs komende posttrein aanrijden. De botsing was uiterst hevig. Van beide treineu werden verscheidene waggons verbrijzeld. De gasreservoirs ontploften en binnen enkele minuten begon de wrakhoop der wagens te branden. Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt, daar de spoorlijnen slechts door waltnende toortsen verlicht werden en door de vlammen, die aan de verwoeste wagens lekken. De lokomotiel van den posttrein had zich 1.20 Meter in de aarde gewoeld. De verwoesting en de verwarring waren onbe- sehrijfelijk. Een scherpe rook van brandend hout, dat gevernist is en van verkoolde men- schelijke lichamen, sloeg de redders op de keel. Men deed al het mogelijke om de gewonden los te maken en uit te graven. Een jonge vrouw, mevrouw Amic, lag met de hellt van haar lichaam onder den tender van de lokomotief van den trein uit Parijs. Zij heeft haar bewustzijn niet verloren en kon haar naam opgeven. Haar man, kapitein bij de infanterie te Roane, was zoo juist in het ziekenhuis gestorven. Alle pogingen, Dinsdagnacht gedaan, om mevrouw Amic te bevrijden, bleven vruchteloos. Zjj is om tien minuten over vijven gestorven, na zeven uur in haar gruwelijke positie gelegen te hebben, zonder het bewustzijn verloren te hebben. Soms ontrukten duldelooze pijnen haar kreten, die in het tumult verloren gingen. Zij smeekte de geneesheeren een eind aan haar leven te maken, en toen zij door morfine-in- spuitingen eenigszins gekalmeerd was, kon zij den moed vinden aan de menschen, die haar bijstonden, haar juweelen te geven, die zij zoo graag aan haar moeder wilde nalaten. Eerst om 8 uur Woensdagavond slaagde men er in, met behulp van dommekrachten den tender op te lichten. Eerst werd een geheel verkoold lijk te voorschijn gehaald, daarna verscheidene andere lijken, waaronder ook dat van mevrouw Amic. Haar beenen waren gedeeltelijk ver- brand en de linkervoet was afgekneld. Men heeft ook tal van verkoolde lijken gevonden, zonder hoofd of ledematen. W oensdag, zoodra de dag aanbrak, werd het ruimingswerk met kracht voortgezet door versche ploegen soldaten. Onder het grijze licht, dat uit een met wolken bedekte lucht valt, leverde de spoorlijn, die door wrakhoopen, waaruit af en toe vlammen opstijgen, versperd werd, een vreeselijken aanblik op. Er werden toen vier verkoolde lijken gevonden, dicht bij de loko motief van den posttrein. De spoorweg was niet anders dan een opeen- hooping van gebroken dingen, van scherven van ijzer, hout en glas, waarin hier en daar brand woedde. Brandweermannen houden de brandende wrakhoopen nat, terwijl soldaten bovenmenschelijke pogingen doen om de ge- kwetsten en de dooden te bevrijden. Daar het ziekenhuis overvuld raakte, werden er inderhaast lokalen in orde gemaakt om gekwetsten in op te nemen. De (/Matin" vernam van een Hollander, die in den verongelukten sneltrein zat, maar onge- deerd bleef, dat in zijn coupe bij den schok alien dooreeu werden geworpen, maar niemand kreeg ernstig letsel. //In allerijl vloog men naar buiten, achter ons zagen wij den trein branden en hoorden wij het gekerm der ge wonden. Er waren er die mee de eerste hulp brachten, anderen liepen in ontzetting weg. Een soldaat was er in geslaagd, een vrouw, die in een waggon beklemd zat, te redden. Juist wilde hij zijn last in veiligheid brengen, toen een ontploffing plaats had. Het gasreser- voir was ontplofc. De soldaat werd enkele meters ver weggeslingerd en gescheiden van de vrouw, die hij tevergeefs had trachten te redden. Hij was verdoofd door den val, maar bemerkend dat geen letsel had, ging hij zich weer bij de redders voegen. Professor Bordas, een der reizigers, redde drie postbeambten uit den wrakhoop van hun omvergevallen wagen, waarin zij groot gevaar liepen, levend te verbranden. Er is nog geen volledige opgaaf van dooden en gewonden. Velen der laatsten worden in een hotel verpleegd. Allen hebben braudwonden of diepe sneden aan 't hoofd. Dumaine, de gearresteerde machinist van den sneltrein, er van beschuldigd door drie signalen te hebben gereden die //stoppen" bevalen, heeft verklaart zich niet te herinneren hoe het eerste signaal stond, het tweede heeft hij in het geheel niet gezien. Zooals men weet, mistte het tijdens de botsing. Dumaine is in hechtenis genomen en in de gevangenis te Melun opgesloten, onder be- schuldigingdoodslag door onvoorzichtigheid. De wisselwachter is onschuldig bevonden hij heeft zijn werk goed verricht. Men houdt het er voor dat, ofschoon de machinist Dumaine, een der best aangeschreven beambten der maatschappq, zeer onvoorzichtig is doorgereden, toch de ramp feitelijk te wij ten is aan den mist. Door tusschenkomst van Hr. Ms. gezantschap pe Parijs is aan het departement van buiten- landsche zaken in Den Haag bericht ontvangen dat de dood is vastgesteld van den Nederlander J. B. A. van Kervel. Van de elf Nederlanders in den trein bleken nog negen aanwezig te zijn een werd nog vermist. Donderdagnamiddag meldt de Grw. ontmoetten wij in de wachtkamer te Roosendaal een Indische familie op reis naar Den Haag, die het vreeselijk spoorwegongeluk te Melun hebben meegemaakt. De reizigers waren natuurlijk nog onder den indruk. Iu een vaart van minstens 100 K.M. werd de trein in een oogenblik met een ver- schrikkelqk geweld tot stilstand gebracht, waar- door alle reizigers, die van des morgens vroeg al in den trein zaten, en waarvan de meeste ingesluimerd waren, onder een afschuwelijk gekraak over en op elkander gesmeteu werden. De lichten poften uit en de watertanks van de closets sprongen, waardoor langs het platvorm het water binnenstroomde, zoodat zij in't eerste oogenblik meenden, dat ze in een rivier gestort waren. Hun wagen stond boven op een anderen en zij moesten door de gesprongen en uit hun voegen gewrongen raampjes klauteren, waarna ze een schouwspel zagen, zoo ellendig, zoo af schuwelijk, dat de arme menschen er nu nog niet over konden spreken, zonder dat de tranen hun in de oogen opwelden. Het gekerm der talrijke gekwetsten, het geloei van den ontsnap- penden stoom, het geknetter der laaiende vlam men, het was een helsch schouwspel om nimmer te vergeten. Zij waren, Goddank, zonder eenig letsel gered, maar twee reis-vrienden van hen, die in het voorste gedeelte van den wagen plaats genomen hadden, waren op slag gedood. Een kind, dat alles 't ondersteboven ziet. Een schooljongen van 5 jaar, die alle letters van 't alfabet 't ondersteboven ziet, en ze niet kan namaken dau alleen zooals hij ze ziet, woont, volgens het R. N., te Chester, graaf- schap Durham in Engeland en heet Eddie Burn. Dat uniek geval doet alle doctoren die hem zijn komen onderzoeken, verbaasd staan, en men heeft het pas ontdekt, toen het kind schrijven leerde. Ik wil niet weer naar school, zei het ventje, want iedereen zegt, dat ik mijn letters niet goed maak, en toch vergis ik mij nooit. Een bekentenis op het sterfbed heeft te Freckenhorst bij Miinster tot de ontdekking van een moord geleid. In 'tjaar 1886 verdween van daar plotseling de reiziger August Rocks, die voor twee firma's in Munsterland en om- streken reisde. Men kon zich zijn verdwijnen niet verklaren en vermoedde eindelijk, dat, ofschoon Rocks altijd een fatsoenlijk man geweest was, hij met een kort tevoren door hem ontvangen bedrag van 7200 gulden op de vlucht was gegaan. Zijn gezin bleef in gebrek en ontbering achter. Zijn vrouw en zijn dochter kwamen door een val om 't leven. Nu, na 27 jaar, komt uit Reicbenbach in Bohemen de tijding, dat daar op haar sterfbed een vrouw bekend heeft van een moord te weten, dien haar nog levende stieTvader op den reiziger August Rocks heeft gepleegd. De stiefvader is onmiddellijk in hechtenis genomen. Bij het eiland Saghalien heeft men de pakketboot //Centennial", die 6 jaar geleden van Muroran, met zwavel geladen naar San Francisco vertrok, en waarvan men sedert niets had ver- nomen, teruggevonden. Het schip was inge- sloten door het ijs. De reddingsbooten ont- breken, eenige letters van den naam van't schip zijn uitgewischt en het ijzerwerk is door roest ingevreten. Men heeft aan boord geen spoor van de equipage gevonden. Men meent, dat de //Centennial", door een storm tusschen't ijs is gedreven, dat het schip vervolgens naar de Siberisehe kust heeft gesleept. (R. N.) De hertog van Sutherland heeft, naar de N. R. Crt. meldt, zijn aanbod om 200,000 acres land aan de Engelsche regeering te verkoopen voor f 24 per acre niet alleen gestand gedaan, maar het nog aanlokkelijker gemaakt door den prijs aanmerkelijk lager te stellen. Hij biedt in een brief, aan minister Lloyd George gericht, 200,000 acres beteren voor landbouw ge- schikten en tot 1814 daarvoor gebruikten grond voor 15 per acre aan. Van laatstgenoemden grond is 40,000 acre jachtgrond, op de rest graast vee. Te Brooklyn (Amerika) is een 24jarige vrouw door gasverstikking om het leven ge komen, terwijl haar man in het ziekenhuis op sterven ligt, doordat een kat, vermoedelijk oij zijn jacht op een muis, de gasslang van dekeuken- comi'oor had afgerukt. De andere bewoners van het huis namen een sterke gaslucht waar. Toen zij de deur openbraken vonden zij de vrouw dood en den man bewusteloos. Bij het gascomfoor lag de doode kat. De toestand van den man is hopeloos. Een navolger van den kapitein van Kope- nick. De blikslager Schramm, uit Straatsburg, die den kapitein van Kopenick zijn roem benijdde, schafte zich, naar het R. N. meldt, bij een uitdrager een uniform van kapitein aan en zoo ging hij in de stad wandelen. Verscheiden uren liep hij zonder de aandacht te trekken. Hij had er schik in de militairen te zien salueeren en voorbij de wacht komende op het Kleberplein, liet hij tot tweemaal toe't geweer presenteeren, omdat hij 't eerst niet goed gedaan achtte. Later ging Schramm in een bekend restaurant soupeeren en trachtt.e maar zonder succes, aan een buffetjuffrouw te leeren welk uiterlijk eerbetoon men iemand van zijn rang schuldig was. Een Duitsch bezoeker merkte op, dat Schramm niet op de wijze der Duitschers at en dat hij geen sabel droeg. Op straat maakte hij daar een politieagent opmerkzaam op. Deze, die het recht niet had een officier zijn naam te vragen, volgde hem naar zijn woning, waar hij inlichtingen vroeg. Toen Schramm wat later ,,in civiel" uitging, werd bij ge arresteerd. Een goed afgerichte hond. Sinds eenige dagen waren de vleeschhouwers op de markt St. Pierre te Montmartre slachtoflers van vleesch- diefstallen. De dief was niemand anders dan een groote Deensche hond, Dick genaamd. Dick werkte zoo behendig, dat hij steeds vluchten kon zonder te worden gezien en heenliep met een der beste brokken. Dezer dagen werd de schelm verrast, en toen zag men, dat hij binnen- liep bij zijn meester den bakker Wolkamp. De man had zijn dier op diefstal afgericht, zoo beweren tenminste de buren. De bakker werd aangehouden. (R. N.) Omkooping tot moord. De beer Etienne Rouquette, 49 jaar oud en leeraar aan het col lege Stanislas te Clam art, (Frankrijk) had het te kwaad met zijn schoonmoeder. Hij beloofde daarom naar het R. N. meldt, aan twee jonge Normandische boeren 200 francs, als zij zijn schoonmoeder mevrouw Adele Boisbrunon en haar vriendin, mevrouw Landon, wier woon- plaats en gewoonten hij hun nauwkeurig be- schreef, zouden dooden en gaf hun een vrij groot bedrag vooraf. Toen de jongens zij waren 16 en 17 jaar, dat geld verteerd hadden, vertelden zij een commissaris van politie wat er van hen verlangd werd. De commissaris van de wijk Montparnasse, de heer Guichard, liet Rouquette voor zich komen en deze bekende zoo cynisch mogelijk. //De zaak is doodeen- voudig deze" zeide hij. //Mijn vrouw en ik kunnen niet met mijn schoonmoeder overweg. Zjj verbittert ons leven. Zelf durfde ik haar niet dooden en om alle verdenking van mij af te wenden, heb ik een paar sujetten gehuurd, die ik voor apachen aanzag. Als nu tevens een andere dame vermoord werd, zou de mis- daad aan inbrekers worden toegeschreven. Daar om had ik hun op 't hart gedrukt, zich meester te maken van al wat waarde had. De leeraar is op vrije voeten gebleven, De Fransche wet vermag niets tegen hem, daar aan de misdaad geen begin van uitvoering ge- geven is. Een droevig drama heeft zich op eeu afgelegen hoeve in de gemeente van Avignonnet bij Grenoble (Frankrijk) afgespeeld. De hoeve wordt bewoond door het gezin Chevrier uit vader, moeder en drie kleine kindereu bestaande. Chevrier had twee knechts in zijn dienstzijn neef Benoit, dertien jaar oud en den zestien- I jarigen zoon van een zijner vrienden, Emile Due. I Zaterdag werkte de Soer met laatstgenoemden V knecht op het land, toen hij Due naar huis i stuurde om een stuk gereedschap te halen. I Toen Due op de hoeve aankwam was Benoit bezig met een geweer de kinderen van den boer te vermaken. Due haalde uit een kast een patroon, die 1 met hagelkorrels geladen was gaf die aan Benoit, k terwijl hij hem beval de patroon in het geweer te doen. Benoit deed dit. Hierop nam Due het geweer en legde op een der kinderen, den j driejarigen Charles, aan, wiens schedel verbrijzeld 1 werd. De moordenaar, die volgens zijn zeggen voor de grap geschoten heeft, hoewel Benoit beweert j dat hij heel goed wist, dat de hagel den dood kon veroorzaken, is ter beschikking van de justitie gesteld. AAN BESTE dTFgL Op Donderdag 20 November 1913, des voor- -;! middags ten 11 ure, aan het gebouw van hetfj Provinciaal Bestuur te Middelburg van Het bouwen van eene dubbele woning voor personeel van den Rijkswaterstaat tea flansweert, behoorende tot de werken voor j den bouw van derde schutsluizen voor het k| kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en Wemeldinge. (Raming 11,000.) ZEETIJDINGEN. Van 5 tot en met 6 November. o Van 5 tot en met 6 November werden langs de Oostsluizen alhier 67 binnenvaartuigen op- ec 75 afgeschutdoor de Middensluizen 17 op-er 8 afgeschut; door de Westsluizen 0 op- en r afgeschut. Positie der Stoomschepen. |j VAN 3 VLAG. NAAM. M:s. Van en naar. Lading. Voor Ver Keusen 5 Eng. s.s. Ronan 3391 Leith stukg. 6 idem Whorlton 4156 New-Castle kolen Von Ver Weazen i 5 Ned. s.s. Olsnda 6057 Cardiff Iedig 6 Eng. s.s. River Thames 2242 Londen stukg. idem Transporter 4398 'New-Castle Iedig Voor Geai t 5 Noor. s.s. Delfinus 3662 Drontheim erts idem Risoy 3198 Farmo hout Deen. s.s Erik 3792 Riga vlas Russ. 8.S. Gen. Zimmerm. 4398 idem gemengd Eng. s.s. Trader 840 Londen Iedig idem Seven Seas 3378 idem stukg. 6 idem Grenadier 2842 New-Castle idem Deen. s.s. Normandiet 3381 Rafsd hout Von Stent i 5 Eng. s.s. Trnro 2367 Hull stukg. idem Irwell 3091 Goole idem idem Sea Serpent 2554 Londen idem Belg. s.s. Belgica 2773 Stettin phosph. Russ. s.s. Gen. Suwarow 5351 Immingham Iedig 6 Deen. s.s. Erik 3792 Grangem. idem Eng. s.s. Trader 840 Diditte tras Noor. s.s. Delphinus 3662 Rotterdam rest lad. s.s. RICHARD vertrok 7 dezer van Ter Neuzen naar Hull s.s. HELENA vertrok 7 dezer van Gent naar Newcastl on Tyne. s.s. ELISABETH vertrok 2 dezer van St. Petersburg naa Duinkerken. s.s. MAGDALEN A vertrekt heden van St. Petersbur, naar Gent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 9