Gemeogde beriehten. Laatste Berichten. BUB6ERLIJKEN STAim BEECHAMS Advertentien. Predikbeurten. Ned. Hervormde Kerk Ter Neuzen. De kwellingen van aambeien, Nederlandsch Tooneel te Gent. Groote Schouwburg te Gent. Gent-Palace (Nieuwe Cirk.) 1833—19137 Joh. 14 27. St. Jansteen. Dezer dagen kreeg een z/vinker" een papegaai onder slag. Deze vangst was hem zeer verrassend en toog er mee huis- waarts. Het groote nieuws verspreidde zich heinde en ver. Den eigenaar was dit ook ter oore gekomen en hij begaf zich naar den vanger. Deze kon ten slotte zijn kostelijken vogel afstaan, om weer naar zijn vroegere kooi te worden overgebracht. De Dam bij Woensdrecht. De dam bij Woensdrecht, de dam welke Zeeland met Noord-Brabant verbindt, waarover de spoorlijn is gelegd en waarover, naar velen hopen, ook binnenkort een weg voor gewoon verkeer zal zijn in orde gebracht, wordt in de laatste jaren druk beschreven. Die dam wordt thans een doorn in het oog der Antwerpsche handelsmannen, die met leede oogen den vooruitgang van Rotterdam aanschou- wen, voor een deel ten koste van Antwerpen, terwijl het aan Antwerpen niet meer gelukken kan vervoer, al is het maar gedeeltelijk, van Rotterdam terug te winnen. Ads middel ter verbetering wordt ook bepleit een betere verbinding met den Rijn. Men eischt een ongehinderden verbindingsweg en betoogd is, dat nimmer had mogen gedoogd worden dat de natuurlijke verbinding tusschen Wester- en Ooster-Schelde zou zijn afgesloten, daar het kanaal door Zuid-Beveland niet voldoende is voor de drukke Rijnvaart. Bij die jammerklachten uit Antwerpen, waarin ook wel eens een eisch klinkt, voegt zich nu ook een stem uit Bergen op Zoom. Ook in de daar verschijnende //Avondster" wordt het door- steken van den Dam bepleit. Dat blad betoogt dat Nederlandsche belangen het evenzeer eischen als Belgische. -Door die afdammihg verzand, naar het blad schrijft de Ooster-Schelde nabij Bergen op Zoom, waardoor de seheepvaart wordt bemoeilijkt en het westelijk deel van Noord- Brabant zal van het natuurlijk scheepvaartver- keer worden afgesloten. Door slechte waterverversching zal de Oester- ■•cultuur onmogelijk worden. De dijken der om- liggende polders vragen hooge kosten voor kost- bare versterkingen, daar zij tegen den bestaanden waterdruk niet bestand zijn en in de toekomst zal ook de Noord-Brabantsche wal moeten be- sehermd worden. Het blad meent, dat Bergen op Zoom met Antwerpen in hetzelfde koor moet zingen //de Dam door". In hoeverre de Bergen op Zoomsche belangen door de afdamming zijn gebaat, laten wij in het midden, maar wat de Antwerpsche bezwaren aangaat, merkten ons dezer dagen enkele oude varenslieden op, dat die zeker overdreven zijn, althans wat den vaarweg tusschen Noord-Brabant en Zuid-Bevelaod aangaat. De vaart door het kanaal van Zuid-Beveland is zeker secuurder en regelmatiger dan die vaart toenmaals was. En voor de Rijnvaart van tegenwoordig zou die te eenenmale ongeschikt zijn. Onze zegslieden hebben daar met hunne schepen nog gevaren. Maar zij konden er met hunne tjalkschepen alleen passeeren bp hoog- water in giertijen en verschillende schepen moesten, om van Holland naar Antwerpen te varen den langen omweg maken door het toen maals ook nog niet afgedamde Sloe. Zij meenen dat Antwerpen allerminst kan klagen daar in de plaats van die gebrekkige, ondiepe doorvaart een flink kanaal, dat nog steeds verbeterd wordt, is in de plaats gekomen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken W. M. N., oud 20 j., metselaar te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis (eisch 18 of 12 dagen hechtenis.) L. M. T., oud 32 j., huisvrouw van P. W., zonder beroep te Westdorpe is wegens mis handeling veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. (eisch f 15 of 15 dagen hecht.) P. d. R., oud 38 j., onbezoldigd rijksveld- wacbter te Overslag, is wegens mishandeling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. (eisch 15 of 15 dagen hecht.) P. P. v. d. B., oud 23 j., landbouwersknecht te Hontenisse, is wegens mishandeling veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. (eisch t 20 of 20 dagen hecht.) Ch. L. C., oud 30 j., metselaar te Axel, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 15 boete of 15 dagen hecht. (eisch 10 of 10 dagen hecht.) J. C. H., oud 19 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot 1 maand gevangenisstraf (eisch idem.) C. N. D., oud 20 j., landbouwersknecht te Axel, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. (eisch idem.) Voor de rechtbank te Middelburg werd heden f 1 boete of 1 dag hechtenis geeischt tegen C. L., te Hulst, die getuige L. J. M. Cool een grievende beschuldiging naar het hoofd zou hebben geslingerd, waardoor deze zich beleedigd achtte. De President maakte aan getuige de op- merking dat zij zelve aanleiding tot het voor- gevallene had gegeven, daar zij zelf ook ge- scholden had. Tegen D. H. te Ter Neuzen werd wegens oplicbting 14 dagen gevangenisstraf geeischt. Zondag 9 November 1913. Begin der YViutercateckisatie 10 November. lets waar men tegenwoordig weinig meer van hoort is zeker wel het gijzelen wegens schuld. Dit overkomt thans aan zekeren E. S., die uit Veere te Souburg is komen wopen en Woensdag door den burgemeester dier gemeente met eenige politiemannen uit zijne woning is gehaald. Hij werd per automobiel naar Middel burg overgebracht, alwaar hij nu in de ge- vangenis wegens schuld gegijzeld is. Door deD Zeeuwschen landbouwer A. L. is bij de politie te Rotterdam aangifte gedaan van de vermissing eener portefeuille, inhoudende f 4800. Hij gelooft deze te hebben verloren. De oudste rentetrekker Naar uit den Briel aan //het Volk" wordt geschreven, is door een tusschenpersoon inge- diend een aanvraag om rente op grond van art. 369 der Invaliditeitswet voor Corstiaan Hagers, geb. te Maassluis 4 Oct. 1811, wonende te Brielle. Hij was ongeveer 1850 tot 1877 huis- knecht bij A. H. van Kruijne. De heer Hagers is dus 102 jaar oud. Hij bezit nog een tamelijk goede gezondheid en is, naar de schrij ver meent, thans de eenige gerechtigde tot het dragen van het Metalen Kruis. Gaarne vertelt hij van den ouden tijdin de zomermaanden kan men hem nog genoeglijk op zijn stoepje zien zitten. Naar aanleiding van het indertijd ver- melde conflict aan de grenzen bij Dinxperlo, hebben de Duitsche autoriteiten een onderzoek ingesteld en hun leedwezen uitgesproken over het feit, dat een Duitsche kommies zoo raw tegen een Nederlandsch grensbeambte is opge- treden. Er zijn maatregelen genomen om zulke conflikten te voorkomen. Heideontginning op de Veluwe Het is bekend, dat hoe langer hoe meer op de Veluwe het besef wakker wordt, dat de woeste gronden, hoe mooi en schilderachtig ook, toch nog beter te gebruiken zijn dan enkel om de natuurliefhebbers hun genot te doen smaken. Een der meest uitgestrekte gemeenten op de Veluwe, de gemeente Ermelo, met haar drie afdeelingen Nunspeet, Elspeet en Ermelo, is reeds een eind den weg der heideontginning ingeslagen en om van hei nut der heideont ginning meer en meer overtuigd te worden, ondernemen de raadsleden en bloc, met den volijverigen burgemeester, baron Mackay, aan het hoofd, tochten naar andere plaatsen om de ontginning praktisch te bestudeeren. Groote gedeelten heide in die gemeente worden dan ook der woesternij onttrokken en met zorg en moeite bewerkt, omgeploegd ('t gaat per heide-stoomploeg soms), en met den bepoot. Ook de oud-burgemeester van Rotterdam, den heer 's Jacob van Staveren, is jjverig in de weer om de woeste gronden meer productief te maken en daarbij blijkt Z. K. H. de Prins mede van gevoelen te zijn, dat de grond niet enkel dient om de jachtsport mogelijk te maken. Thans heeft zooals wij reeds meldden Z. K. H. van de gemeente Ermelo een derde deel van de bekende Elspeeter struiken aangekocht, zijnde 210 H. A., waarvoor 68,250 betaald werd en ook op deze uitgestrektheid zal eerstdaags het ontginningswerk een aanvang nemen. Een jaar geleden rekende de burgemeester van Ermelo zijn soms ontginningsmoeden raad voor dat het dure productief maken der gronden op den duur voor de gemeente geen onvoor- deelig zaakje wordt. Met zorg wordt in die gemeente een geheel aparte boekhouding van dien dienst gehouden en steeds meer zijn de cijfers daar, om, zoo men aan het resultaat mocht twijfelen, te be- wijzen zwart op wit, dat het uitgegeven geld in de cultiveering van de gronden nietonvoor- deelig wordt belegd. (Ned.) Het middel erger dan de kwaal. Een houder van een proeflokaal te Harlingen, had, naar aan de L Ct. gemeld wordt, tot vervelens toe aan de politie verzocht, toezicht te willen houden op de lieve straatjeugd, die het den eigenaar lastig scheen te maken. Dit kwam de politie, die ongeveer een dertig maal per dag het pand voorbij wandelt, eenigszins overdreven voor, temeer, omdat er nooit iets van eenig belang gebeurde. Bijzondere maatregelen werden dan ook Diet noodig geacht. Toen ging de houder van het lokaal klagen bij het bestuur der gemeente, in een adres als belastingbetalend burgerrecht op be- scherming enz. enz. Dit had resultaat. Een vaste post werd in de buurt, waar het lokaal zich bevondt, geplaatst. De lieve jeugd was nu op geen mijlen afstand te bespeuren. En de klanten Ja, die kwamen als voorbeen opdagen, doch den agent ziende, waagden zij het niet //Bacchus tempel" te betreden. Met loenschen blik naar het schoon omkranste Vergunning" kijkende en met droefheid in de ziel, stapten ze verder, doende of ze daar slechts toevallig voorbij kwamen. Hedenmiddag werd door eeDige leden van de tennisclub alhier ontdekt dat men zich door inbraak toegang heeft weten te verschaffen tot het houten gebouwtje, staande op het tennisveld, bij het schietterrein, en daaruit heeft ontvreemd een bouloir met sprirituslichtje, een geemailleerde theepot, benevens een steenen varken waarin eenige boetegelden. Om tot het terrein toegang te verkrijgen is een gat gesneden inhePdaar omheen gespannen ijzergaas. 's Gravenhage. Door de Provinciale Stacen van Zuid-Hollaud is in de vacature ontstaan door het overlijden van Dr. Vermeulen gekozen tot lid der Eerste Earner Prof. Van Swaaij en tot lid van Gedep. Staten de heer Mr. Kolkman. Berlijn. Het openbaar ministerie heeft tegen de beklaagden in het Krupp-proces Eccius en Brandt 5 maanden gevangenisstraf geeischt, voor den laatste onder aftrek van den tijd die hij in voorloopige hechtenis doorbracht. Havanna. Op Felix Dias, den candidaat-presi- dent van Mexico is een aanslag gepleegd. Hem werden 5 steekwonden in den hals toegebracht, een revolverschot miste het doel. Er zijn drie personen in verband hiermede gearresteerd. in het begin niet zoo hevig, zjjn ten slotte onuitstaanbaar. De verschrikkelijke jeuk en stekende pijn zijn niet tot bedaren te brengen, of men zit, staat of loopt. Zij komen meer voor bij vrouwen dan bij mannen eD worden vaak veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze enz. Bloedende zoowel als droge, in- zoowei als uitwendige aambeien kunnen volkomen genezen worden door Foster's Zalf. Menigmaal werd de patient door aanwending van een doos van zijn lijden verlost. 'Foster's Zalf (let op juisten naam) is te Ter Neuzen verkrggb. bij A. v. Overbeeke— Leunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwis3el a. 1,75 per doos. Bestuurder: ARTHUR HENDRIKX. Zondag 9 November a.s., om 21/4 ure, dag- voorstelling aan verminderde prijzenopvoering van „Studentenliefde", nieuw lustig zaug- spel in 3 bedrijven van Mode Vliebergh en Miel Kerremans, muziek van Jan Broeckx. Directeur J. DE RI.ICKE. Zondag 9 November a. s„ om 21/i ure, voor- stelling aan verminderde prijzen opvoering van „La Chaste Suzanna", operette in drie bedrijven, door Antony Mars en Maurice Des- vallieres, muziek van Jean Gilbert. Program ma van 7 tot 13 November. Zondag 9 Nov. om 3 ure, gezellige dagvoorstelling. Volledig programma: Hartley Wonders, Amerikaansche grillen, de komiekste vrouw van geheel de wereld Bonhair troep, Ikariaar.sche spelen Bosanquet, de levende viool Revel, komiek Mej. Dartes, zangeresThe Albin, beroemde cyclisten Willing trio, evenwicht-oefeningenStilling and Bevel, excentriek bar. act. Hoofdplju bij een vrouw komt alleen door storingen, die alleen aan vrouwen eigen zijn. Zij komen door een eenvoudige® oorzaak, maar deze wordt spoedig verholpen door y Aanstaauden Zondag 9 November hoopt onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Over- grootvader, &MRIKS G0MELISSEN, te Zaamslag (Veer), zijn 95s'en geboortetlag te herdenken. Dat hij nog vele jaren moge leven en in goede gezondheid ook nog zijn lOOsten geboortedag mag vieren, is de wensch van Zijne dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. Op a.s. Dinsdag 11 November, hoopt, zoo de Heere wil, onze geliefde Vader, Groot- en Overgrootvader, HERftlANUS JOSSGE, zijn 80st«n geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang moge gespaapd blijven, is de wensch van Zijne Kinderen, Kleinkinderen en Achterkleinkind. Zaamslag, 8 November 1913. A. s. Zondag 9 November hoopt onze geliefde Vriend, HENRICU8 JOZEPHUS TAN MAELE, zijn 30sten geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang moge gespaard blijven is de wensch van ZIJNE DANKBARE VR1ENDEN. Sluiskil, November 1913. Mijne vrede laat ik u, Mijue vrede geef ik u. Op aanstaanden Maandag hoopt onze geliefde Yader, de heer GILLIS DE BOKX zijn 85sten geboortedag te herdenken. Zijn dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. S. DE BRUIJNE. A. DE BRUIJNE-De Bokx. Axel (Brug), 6 November 1913. Heden overleed tot onze droef heid" onze geliefde Behuwdzuster en Tante, janneke stoffels, in den ouderdom van bijna 77 jaar. De Familien STOFFELS en VAN DER PE1JL. Ter Neuzen, 6 Nov. 1913. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig, doch zeer geduldig lijden onze innig geliefde Klein- dochter en Nicht, JACOB A SUSANS® A, in den jeugdigen leeftijd van 21 jaren. De hoop, dat haar heengaan vrede was, schenkt ons troost in dit verlies. Familie R. HARTE. Ter Neuzen, 6 Nov. 1913. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas van Gent. Hulst. Hontenisse. Ter Neuzen. Axel A. II. Hoek. 9ju., dhr. L. Deken 2u..Ds. A.Timmerman, 's Avonds 5J u., dhr. Van Os, v. Amsterdam. zendeling onder Israel. 9£ u., dhr. Van Os, zendeling onder Israel en 2 u., dhr. L. Dek. 9i u., leeskerk en 2 u., dhr. A. van Os, uit Amst^j-dam. 9 u., en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u., Ds. Hugenholtz. 9J u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. 9i u., Ds. A. Timmerman. Gereformeerde Kef ken. 9 u. en 2 u„ Ds. .1. F. van Hulsteijn Jr. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5$ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. Geen dienst. llaanilagsavonds van 7-8 uur voor jongelingen en militairen. Hinsdags van 1J—2£ uur voor school- kinderen. van 2i3| uur voor meisjes tusschen de 12 en 16 jaar. van 4—5 uur voor knapen tusschen de 1216 jaar. »s HVoeiisdagsavomls van 78 uur voor hen die belijdenis des geloofs wenschen te doen. Ilonderdags van 34 uur voorjongedochters. van 78 uur voorjongedochters Clinsre. Huwelvjks-aangiften. 30 Oct. Aloijsius Baart (van Hulst), oud 37 j., weduwn. van Maria Louisa SponselSe en Valentina Maria Bruggeman oud 3°Geboorten. 23 Oct. Racella Rosalia, d. van Josephus Franciscus Bernardus van den Branden en van Augusta Maria Catharina Speelman. 29 Oct. Ludovicus Desidenus Marie, z. van Emeri Ferketen van Stephanie Mane Ferket. Overlijden. 14 Oct. Philomena van Duijse, oud 4b j., echtg. van Theophilus Vaerewijck. Hontenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Oct. Jacobus Hiel, oud 28 j., jm. en Maria Louisa d Hont, °UGeboojrtend' 21 Oct. Dirk, z. van Johannes deFeijter en van Janna de Bruijne. 25 Oct. Josephus Jacobus, z. van Petrus Ambrosius de Smet en van Louisa de Dane. Overlijden. 18 Oct. Jan Lucasse, oud 4 w., z. van Josias en van Adriana Krijnsen. 19 Oct. Anna Mag- dalena Maas, oud 8 j., d. van Alphonsus Jacobus en van Maria Clementina Bracke. 24 Oct. Rosalia Joos, oud 37 j., echtg. van Jan Francies de Booy. 31 Oct. Francies Joseph Malcontent, oud 6 w., z. van Josephus en van Wilhelmina Lointa d'Hont.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 6