aambesteding! Straatreiniging. Schoolgeld. S c hoolge1d No. 5991. flEIQIGEI B2WIJ21I. n TWBISIDS BLAD. FEUILLBTON, Burgemeester enWethouders van TER NEUZEN zullen op ESinsdag 18 E^owembeo* a. s. des voormiddagB HQ MB*e, in het openbaar bij inschrijving in 4 afzonderlnke perceelen trachten aan te besteden a. het scfaoonfocuden en ver> wapmen geducende S9!4 van de oper-Ssare schooS A b. idem van school 3g c. idem van school C met verga- derlokaal d. idem benevens het verlichten van school S3. De voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie en in de kerberg van BRAKMAN te Sluiskil. Inschrijvingsbiljetten, volgens voorgeschreven model en op zegel gesteld, kunnen ter gemeente- secretarie in eene verzegelde bus tot hetoogenblik der besteding worden ingeleverd. Ter Neuzen, 6 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1Z1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Oinsdag 18 Novem ber l©53, des voormiddags ten tien ur>e, in het openbaar in het gemeentehuis bij enkele inschrijving in tiaee perceelen aanbesteden het ophalen gedurende het tijdvak 1 Januari 1913 31 December 1915 van asch en vuilnis aan de huizen der bewoners a. van het gehucht Driewegen b. van de buurt Baandijk. De voorwaarden liggen ter inzage op de gewone kantooruren ter gemeente-secretarie. De gezegelde inschrijvingsbiljetten kunnen tot op het uur der besteding aldaar worden ingeleverd. Ter Neuzen, 6 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. 56) Het overige deel van die kleeren lag opnieuw onder het puin begraven. Zijn doen was oor- zaak van de ontzettende ramp geworden. De puinmassa, die het gebarsten gewelf ondersteund had, verloor door het wroeten zijn steun en was in beweging gekomen, naar beneden gerold en het gevolg was dat het gewelf was ingestort. De heer Yon Beuren of liever Wenz de dragonder, en de zoon van zijn slachtoffer, Hans Walbot, waren beiden levend begraven. VIE RENT WING STE HOOFDSTUK. Zoo vroolijk als Ammi naar Zeltingen was gereden, zoo treurig was zij des avonds naar Beurenhof teruggekeerd. Zij had Hubert niet gezien. Van Marie vernarn zij, dat hij op reis was gegaan en morgen zou terugkeeren. Thuis gekomen vernam Ammi, dat de slotheer was uitgereden. Dat was een ongewone gebeurtenis zij begreep er niets van en bestormde de huis- houdster met vragen, evenals Nickel, die ook met wist, wat hij daarvan moest denken. Bai bertje was verstandig genoeg om te zwjjgen over het afgeluisterd gesprek. Zij wist niet anders, dan dat de slotheer morgen zon terugkeeren. Dit stelde Ammi en Nickel eenigszins gerust. De volgende dag brak aan, het eene uur na het andere verliep maar de slotheer kwam niet opdagen en Ammi's ongerustheid werd steeds grooter. Ook Nickel schudde bedenkelijk het TER NEUZEN, 7 November 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 766.5 Coruna. Laagste barometerstand 748.2 Vlissingen. Verwachting tot den avond van 8 November. Matige tot zwakke winden uit westelijke rich- tingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnli]k nog regenbuien, iets zaehter overdag. Door Ged. Staten is aan den heer P. van Wijck eervol ontslag verleend als lid- werkman van den raad van beroep (ongevallen verzekering) te Middelburg. Te Venlo zijn o. m geslaagd voor het examen vrije en ordeoefeningen de heeren A. J. Tolhoek van Ter Neuzen en J. M. Risseeuw te Retranchement. Donderdag slaagde de heer E. J. F. Lansu van Clinge. Gedurende de maand October kwamen alhier binnen met bestemming voor onze haven 36 zeeschepen, met een bruto-inhoud van 122.224 M3. (Hiervan vertrokken na geheele of gedeeltelijke lossing ter weder-inlading naar Gent 6 schepen, metende 20.344 M8.). De invoer was als volgt: 11 schepen met 3975 Eng. ton stukgoederen, 9 met 19.430 Eng. ton hout, 8 met 5415 Eng. ton ijzer, 7 met 11.695 Eng. ton steenkolen, 1 met 274 Eng. ton pijpaarde terwijl 1 in ballast binnen- kwam. Van Ter Neuzen voeren uit 29 zeeschepen, metende 91.422 Ms. Uitgevoerd werden door 10 schepen 8165 Eng. ton stukgoederen, 2 hadden geladen 670 Eng. ton phosphaat en 1870 Engelsche ton kalksteen, terwijl 1 met restant lading en 15 schepen in bailast ver trokken. Door de Westsluis werden opgeschut 53 binnenvaartuigen, metende 30.350 M3. en af- geschut 41, metende 23.847 M3. Door de middensluis werden opgeschut 252 binnenvaartuigen, metende 112.963 Ms. en af- geschut 223, metende 111.670 M3. Door de Oostsluis werden opgeschut 9C2 binnenvaartuigen, metende 144.047 M3. en af- geschut 922, metende 150.965 M3. Bestemd voor Gent werden opgeschut 112 zeeschepen, met een bruto-inhoud van 346.699 M3. en afgeschut 150 zeeschepen, metende 500.212 Ms. Het bericht, dezer dagen bij de verschillende gemeentebesturen ingekomen, vermeldende het aantal lotelingen dat voor den dienst bij de militie is aangewezen, was zoowel hier als elders eene teleurstelling. Nu we het Prov. blad no. 126 voor ons hebben, hoofd, maar Barbertje wilde maar niet gelooven dat er iets kwaads gebeurd zou zijn. Zoo op haar gemak als den vorigen dag was zij echter niet meer. Nickel ging het dorp in en vroeg overal naar zijn heer, doch niemand had hem gezien. De slotheer scheen met zijn paard spoorloos ver- dwenen te zijn. Het was een raadselachtig geval. Door zorg gekweld zond Ammi des avonds Nickel naar Zeltingen om daar navraag te doen en aan den heer Walbot het zouderlinge voorval mede te deelen. Zij geloofde steilig, dat deze nu wel van zijn uitstapje zou terug gekeerd zijn. Het was reeds nacht toen Nickel terugkwam en een zeer ontmoedigende tijding voor Ammi meebracht. Ook de heer Walbot was nog niet teruggekeerd en Marie had de heer Von Beuren in het geheel niet niet gezien. Het ergste vreezende braeht Ammi een ake- ligen nacht door. Er moest, geloofde zij, ver- band bestaan tusschen het raadselachtig ver- dwijnen der beide mannen. Maar waar konden zij nu vertoeven Om welke reden waren zjj heengegaan Ziedaar, vragen die zij tevergeefs trachtte te beantwoorden. Toen des Zondagsmorgens nog geen der mannen was komen opdagen, was zij vast overtuigd dat er een ongeluk moest gebeurd zijn. Barbertje durfde nog steeds niets zeggen van het afgeluisterde gesprek en bleef er dus bij dat de slotheer gezegd had dat hij den volgenden dag zou terugkeeren. Meer wist ze niet. Nickel was alweer op onderzoek uitgegaan. Hij geloofde wel dat het weer vruchteloos werk zou zijn, doch hij deed het om Ammi te vreden te stellen. Ditmaal echter was hjj ge- waarin de volledige lijst derZeeuwsche gemeenten is opgenomen, biijkt dat in Vlissingen slechts 3 en in Middelburg en Ter Neuzen 2 lotelingen zijn vrijgesteld, terwijl in 36 gemeenten maar 1 loteling vrij bleef en in de overige gemeenten alien moeten dienen. Van loten is dit jaar dus als het ware geen sprake geweest, van de 1097 lotelingen moeten er 1055 dienen. Van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen is het hoogste nummer vrijgesteld te Aardenburg, Axel, Biervliet, Breskens, Clinge, Groede, Hoek, Hontenisse, lJzendijke, St. Jansteen, Koewacht, Scboondijke, Sluis, Zaamslag, en Zuidzande. Alle lotelingen worden opgeroepen in de gemeenten Boschkapelle, Oadzand, Eede, Graauw, Hengstdijk, Hoofdplaat, Hulst, St. Kruis, Nieuw- vliet, Oostburg, Ossenisse, Overslag, Philippine, Retranchement, Sas van Gent, Stoppeldijk, Water- landkerkje, Westdorpe en Zuiddorpe. De firma F. J. B. Trousselot, fabriek van brandkasten en kluisdenren, waarvan agent is de firma Gebr. Tazelaar albier, heeft voor haar fubrikaat een mooi succes te boeken. Gedurende de maand October hebben in het woonbuis van den heer C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem, in de Sarpatbiestraat 14 te Amsterdam, terwijl de familie nog op hare villa te Hilversum ver- toefde, inbrekers vergeefs getracht eene brand- kast van het fabrikaat Trousselot te forceeren. Ze hebben de kast niet kunnen inspecteeren, daar ze aan hunne pogingen om haar te openen, met succes weerstand bood. Aan den heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury te Hontenisse, is door Gedeputeerde Staten eervol ontslag verleend als lid der com- missie van toezicht op de proefvelden in Zeeland. Door het bestuur van het waterschap Groot en Klein Ferdinandus is bij de Provinciale Staten een adres van adhaesie ingezonden aan het adres der commissie voor de grindwegen in Schouwen en het bestuur van het waterschap Schouwen, om in het reglement op de wegen en voetpaden bepalingen op te nemen betrelfende de breedte van vellingen. Tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk zijn door het Provinciaal kerkbestuur voor Zeeland toegelaten de heeren P. J. de Bruijn en W. van Liniburg. In de week van 29 Oct. tot en met 4 November kwamen ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van roodvonk te Koude- kerke en van diphteritis 1 geval te Axel en 1 te Stavenisse. De Minister van Justitie heeft, naar de Midd. Crt. meldt, aan den brigadier titulair der Kon. marechaussee H. J. van Ree te Koewacht. zijn bijzondere tevredenheid betuigd, wegens zijn doortastend optreden bij het opsporen van den dader van den moord op A. van Hoeije, ge- pleegd te Moerbeke, nabij Koewacht. In eene Woensdag gehouden vergadering van de afdeeling Oostburg der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij werd besloten tot het oprichten van een cursus voor eerste hulp bij ongelukken. De heer G. van de Putte, lid van Staten van Zeeland en van den gemeenteraad te Vlis singen is jl. Maandag door een wielrijder ornver gereden met dat gevolg, dat hij ernstig onge- steld is. Woensdag werd niemand tot den patient toegelaten. Gisteren was zijn toestand iets beter. lukkiger, dan hij verwacht had. Hij vond een spoorBij Euskirch had men een ruiter en een voetganger samen gezien. Uit de beschrij- ving van die personen viel op te maken dat de heer Van Beuren en dejonge rechter het geweest waren. Onmiddellijk zond hij een jongen sterken boer om dit aan Ammi te berichten. En nauwelijks had de jonge boer alles verteld wat hij wist of daar kwam de oude herder Grates zeer opge- wonden den tuin van het kasteel binnensnellen. Voor 'we thet ons verhaal voortgaan, moeten we eenige uren terugzien om te zien wat den herder zoo opgewonden deed zijn en waarom hij zoo haastig naar Beurenhof kwam. Des morgens had Grates de bewaking zijner kudde overgelaten aan een flinken knaap en aan zijn trouweu hond. Daarna was hij naar beneden naar Zeltingen gegaan om den jongen rechter op te zneken en met hem te spreken. De gedachten die hem na zijn laatste gesprek met Hubert voortdurend bezighielden, wenschte hij aan dezen mede te deelen. In de herberg was alles stil. Marie en Katrien waren zeker aan het werk. Zonder de vrouwen te storen ging Grates dus de trap op en klopte aan bij Hubert. Geen antwoord. Weer klopte hij aan, weer geen antwoord. Nu aarzelde de oude man niet langer, hij opende de deur en zag iets wat hem zeer aangreep. Er was niemand in de kamer, maar midden op de tafel stond op een standaard een portret van een mooi meisje, dat den binnentredende met een vriendelijk lachje scheen te begroeten. De oude man bleef met ingehouden adem bij de dear staaa. en met de vooruitgestoken handen Naar de Midd. Crt. meldt, zal zich 15 dezer voor het kantongereeht te Middelburg te verantwoorden hebben de keurmeester De W., te Vlissingen, wegens het valschelijk stem- pelen van in Middelburg ingevoerd vleesch met het stem pel van den rijksveearts K. Koewacht. Gelukkig neemt de gevreesde veeziekte, het mond- en klauwzeer in de aan- grenzende Belgische gemeenten niet zeer toe ten minste er worden weinig nieuwe gevallen geconstateerd, Intusschen bljjft het gewenscht de noodige voorzichtigheid in acht te blijven nemen, want men weet hoe gemakkelijk de smetstof zich verspreidt. Wel is de invoer van levend vee uit Belgie verboden zooals som- mige bladen naar aanleiding van ons vorig bericht terecht opmerkten doch ook laud- bouwers, kooplieden en smokkelaars kunnen de ziekte overbrengen en daardoor aan onzen vee- stapel groote schade berokkenen. Hulst, 8 Nov. Aan de ambachtsschool voor Hulst en Omstreken is dezer dagen in werking gesteld de nieuwe smederij-installatie om te voorzien in de behoeften, ontstaan door uit- breiding van het aantal leerlingen in de atdee- ling smeden en machine-bankwerken. Zij be- staat uit 3 dubbele z. g. //Buffalo" vuren, in serie gekoppeld door ondergrondsche rook- en luchtleidingen, volgens Amerikaansch systeem. De ontwikkelde rook wordt door een eschouster afgezogen en in den schoorsteen geperst terwijl// een blower de 6 vuren aanblaast. De diverse machinerieen worden gedreven door den bestaanden gasmotor. Het lokaal is door deze nieuwe inrichting geheel vrij van rook en kolendamp, terwijl tevens is gezorgd voor voldoende luchtverversching. We kunnen gerust verklaren dat deze am bachtsschool thans een model-smederij bezit, waarvan de bezichtiging zeer zeker de moeite zal loonen. De school mag zich dan ook ver- heugen in toenemenden bloei, tot de bevordering waarvan door het bestuur en de directie niets* wordt onbeproefd gelaten, voor zoover zulks tenminste overeenkomt met de beschikbare gelde- lijke middelen. De aandacht van belanghebbenden wordt hiermede tevens gevestigd op het Ministerieel besluit (zie Ned. Staatscourant van 17 Juli 1913 no. 165) waarbij ook de ambachtsschool te Hulst wordt vermeld onder de vakscholen, waarvan het einddiploma aanspraak geeft om te worden toegelaten tot de Staats-examens tot het ver- krijgen van een diploma als machinist ter koop- vaardij. Behalve dat diploma moet tevens worden overgelegd bet bewijs, dat men na het verlaten der school minstens een jaar is werk- zaam geweest als smid, bankwerker, draaier enz. in een machinefabriek aan den bouw of de herstelling van stoommachines en -ketels. Ook geldt voor dit laatste een jaar practisch werken aan dezelfde school, ter beoordeeling door de examen-commissie. Verder kunoen leerling-machinebankwerkers met einddiploma geplaatst worden op de Zee- vaartschool te Vlissingen, ter opleiding voor machinist bij de Kon. Pakketvaart Mb. weike maatschappij, bij contract, hunne opleiding geheel voor hare rekening neemt en voor studiekosten enz. per maand een extra toelage geeft van 15. Evenzoo de Kon. Ned. Marine voor de op leiding van electro-monteur in haren dienst. tder keek hij het portret strak aan. Toen begon zijn borst te zwellen, zijn ademhaling werd Snellen, zijn lippen bewogen zich zenuwachtig, alsof hij wilde spreken, maar hij kon niet, zijn oogen werden vochtig en eindelijk riep hij zenuw achtig snikkeud ,/Ammimijn kind!" Bij de tafel knielde hij neer en nu eens lachend, dan weer schreiend bekeek bij het portret, dat hij als het ware met de oogen verslond. //Al mogen de menschen niet hooren dat je mijn kind bent, hier mag ik het wel uitspreken, hier hoort niemand mij. Hij zal me je beeltenis wel willen afstaanAch ja, hij is wel goed en zal mij die vreugde wel gunnen En onder lachen en scbreien sprak de oude nog veel meer tot de beeltenis van zijn kind. Alles wat hij zoo lang in zijn hart verborgen had moeten houden,stortte hij nu uit, alsof zijn kind hem kon hooren. Toen Grates de trap op ging, maakte hij eenig gestommel en trok daardoor de aandacht van Marie, die achter het huis aan haar werk was. Zij ging naar binnen om eens te zien wie daar was toen zij de trapdeur zag open- staan, ging zij op de kousen loopende naar boven. Onbemerkt was zij nader gekomen en alzoo getuige geweest van het roerend tooneel. z/Hij is het!" dacht zij. //Sedert hij Joost zoo verdedigde heb ik het vermoed De arme man Stil sloop zij weer weg met bet voornemen, dat nooit het gebeim van den ongelukkigen vader zou verraden. Zoodra Joost onschuldig bleek, zou ze hem hartelijk begroeten als den man van haar overleden zuster. Ja, dat zou zij doen! In de gang bleef ze het juiste oogen- blik afwachten om binnen te treden en met den herder te spreken. (Wordt vervolgd.) e- te !P ar er de k, de ur en e- te e- ier 9 gs 1,!, )orv ite Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 4e kwartaal 1913 in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 6 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, .1. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier No. 3 van het school geld voor het meer uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente over het tijdvak van 1 September-31 December 1913, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secre tarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neder gelegd. Ter Neuzen, 6 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. jr- 1 1 ts ior r er, li r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5