A I g e m e e o N i e u w s- en Advertentieblad Zeeuwsch-VIaaideren. m Van Houtens No, 5991. Zaterdag 8 November 1913 53e Jaargang^ Binnenland. Gemengde berichten. 0 0 f flAAR LIEF5TE DRANK IS BBRSTB BLAD. ABONNEMENT: driC *>innenD Ter. Ne,uzen l<~- ^anco per postYoor Nederland 1,10, Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,65 en voor He. overige Buitenland A—Men abonneert zich by alle Boekhande- tears, .rostdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADYSRT2NT1 ISNi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adyertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berokend. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. De ouderdomsrente. Naar het El bid. meldt, zullen op 9 December a.s., den dag der uitbetaling ran de ouderdoms rente aan zeventigjarigen, twee termijnen van de rente worden uitbetaald, n.l. voor de week van 3 December (dag der invoering van art. 369 der Invaliditeitswet) en voor de week van 9 December. Te Colijnsplaat is het 2jarig doehtertje eener weduwe in een pot met kokend water gevallen en aan de daarbij bekomen brandwonden overleden. Yrijdag kwam te Rotterdam in de Riet- landen een wagen van de gemeentelijken reini- gingsdienst in botsing met een rangeerenden trein, waardoor den wagen omver werd geworpen. De twee mannen die op den bok zaten ge- raakten onder den wagen, een brak beide beenen, de andere werd zwaar inwendig gekwetst en is inmiddels overleden. Onder de gemeente Rheden is op den IJssel een bok, geladen met rails voor een draagbaar spoor omgeslagen, tengevolge van het breken eener lyn, waaraan het vaartuig stroomopwaarts werd voortgetrokken. Yan de arbeiders die er op waren werd er slechts een gered. De andere, een 45jarig gehuwd man uit Worth-Rheden, zekere H. J. Kip, is verdronken. Hij laat eene weduwe met 5 kinderen na. onin0en is op de kalk en cement- tabriek van den heer H. T. Hoving de 59jarige meesterknecht over een steen gevallen en onge- lukkigerwijze terecht gekomen in een bak, gevuld met ongebluschte kalk. Door den val heeft hij waarschijnlijk het bewustzijn verloren zoodat hij niet bij machte was zich op te richten. Toen men hem vond, was hij reeds gestikt. Dinsdagochtend 8 uur had de smid C. Barth te 's Gravendeel het ongeluk, in de zwingelarij van B. Koomans door den drijfriem van een motor te worden gegrepen. Hij werd verscheidene malen rondgesleurd, met het gevolg dat zijn beide onderbeenen totaal verbrijzeld werden. Nadat door den geneesheer Vetten, aldaar, de eerste hulp was verleend, werd de ongelukkige per brancard naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Door het comite ter bevordering van ge- neeskundig onderzoek voor het huwelijk is in Den Haag opgericht een consultatiebureau, waar arts J. J. Berdenis van Berlekom aan on- en minver- mogenden, die voornemens zijn in het huwelijk te treden, kosteloos advies geeft. Dit is het eerste bureau in Nederland van dien aard. Nieuwe-Pekela heeft, naar de Haagsche Crt. meldt, in den avond een ernstig ongeluk plaats gehad. Op den Zuidwendingerweg werd de lSjarige A. Postema, dienstbode van den cafehouder Funke, aldaar, door de tram uit de richting Veendam overreden. De dood trad onmiddellijk in. Het meisje bevond zich met haar geleider J. L., van Nieuwe Pekela, aan den buitenkant van den weg, waar de tram slechts een smal pad overlaat. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen, is niet uit te maken, daar genoemde L., waarschjjnlijk door de hevige emotie, niet in staat is volledige inlichtingen te geven en nog steeds verwarde opgaven Het trampersoneel heeft geen menschen aan dien kant van den weg opgemerkt. Deze week werd gemeld datp Dinsdacr- morgen te Doetinchem 2 postzakken gestolen waren. Nader wordt gemeld dat ze zijn terecht- gekomen. Ze zijn vermoedelijk door den post- bode op weg naar het station uit het karretje verloren. Een oude arbeider, die op den weg naar zijn werk de zakken zag liggen, had die opgeraapt en medegenomen, het niet de moeite waard achtende om ,/voor zoo'n paar zakskes weer terug te gaan naar de stad. Hij bracht ze des avonds aan het betrokken adres. Op het kerkhof te Ginneken heeft Maan- dagmorgen bij het grafmonument van generaal Chass, den dapperen verdediger der Citadel te Autwerpen, een huldebetooging plaats gehad door het 17e regiment infanterie, welks com mandant bij die gelegenheid een rede hield. Het muziekkorps van de 6e infanterie-brigade speelde het Wilhelmus, terwijl de soldaten hunne geweren presenteerden. Het nut van een politiehond ondervond Dinsdagavond ook weder de dienstbode N. v. d. W., te Hoek van Holland, die een porte- monnaie verloor inhoudende 9. Hoewel alles in het werk werd gesteld om ze terug te vinden, niets hielp, totdat de hoofd-agent v. Beelen met zijn politiehond verscheen. Het beest werd lucht gegeven aan een kleedingstuk van het meisje, de hond rende weg en verscheen kort daarop met de portemonnaie in den bek. De staking te IJmuiden. De vorige week is eene staking uitgebroken onder het personeel der stoomtrawlers te IJmui den. De verslaggever van het Alg. Hbl. schrijft daaromtreut uit IJmuiden dd. 5 Nov. aan zijn blad het volgende Op een twintigtal na zijn thans alle hier thuis behoorende trawlers binnen. De visschers- haven ligt geheel vol. Alleen aan de zijde van den vischafslag en in het midden van de haven is eenige ruimte gelaten voor andere visschers- vaartuigen, die af en aan varen. Een 25tal trawlers heeft een plaats gevonden in het binnen- kanaal. Niet minder dan 131 dezer stoom- vischvaartuigen liggen thans voor anker. De strijd krijgt intusschen een zeer scherp karakter. De reeders hebben zich bij notarieel opge- maakt contract verbonden om voor 1 Januari 1616 geen loonsverhooging toe te kennen, en op overtreding van deze verbintenis een boete gesteld van f 3000. Bovendien wordt dit con tract, wanneer bet voor 1 October van het jaar, waarin het afloopt, niet is opgezegd, van jaar tot jaar stilzwijgend verlengd. Dit contract is op een viertal uitzonderingen na door alle reeders geteekend. Van de reeders, die het niet teekenden (voornamelijk kleinere eigenaars) heeft reeds een met den Zeelieden- bond onderhandelingen aangeknoopt, en is tot overeenstemming gekomen. Morgen zal, indien geen verhindering in den weg treedt, de aan hem behoorende trawler uitvaren. Andere reeders wenden echter alle pogingen aan om dit onmogelyk te maken, o. a. door pressie uit te oefenen op de leveranciers der scheepsbe noodigdheden. Zij stellen dezen voor de keus of hen als klant te verliezen, of niet te leveren. Zelf weigeren de reeders aan den bedoelden cullega het noodige ijs. De fabricatie daarvan is nl. in handen van een paar groote reederijen. De voorzitter van de reedersorganisatie, over- tuigd dat het uitvaren van een enkelen trawler, hoewel op zichzelf van geen beteekenis, zijn moreele uitwerking niet zou missen, verklaarde ons, dat de reeders geen enkel geoorloofd middel zullen verzuimen om den bewusten trawler tot stilliggen te noprn. Ook in dit opzicht wordt dus de strijd scherp. Vele trawlers behooren nl. aan een combinatie van twee, drie of vier weinig kapitaalkrachtige personen, die, ja, een trawler in gemeensckappelijk bezit hebben, doch onder grooten hypothecairen druk. In dezen tijd moet een groot deel van rente en afiossing worden verdiend.- Wordt dit op eenige wijze onmogelijk gemaakt, dan is daarvan een volkomen ondergang van dit klein- bedrijf het gevolg. Het aantal stakers bedraagt ruim duizend, die echter voor een groot gedeelte in andere gemeenten, zooals Egmond en Scheveningen, tbuishooren. Van de stakers zijn er 400 ge- organiseerd in den Zeeliedenbond de (federatie- ven) en 180 in Volharding" (de modernen), terwijl de rest ongeorganiseerd is. Jongstleden Zaterdag hebben ook de werk- lieden der ijsfabrieken en reparatie-inrichtingen, te zamen ongeveer 250 man, gedaan gekregen, zoodat dezen, wat de losse arbeiders betreft, a. s. Zaterdag, wat de gecontracteerde vakarbeiders betreft Zaterdag 15 November, zonder werk zullen zijn. Door het geregeld binnenkomen van de traw lers bleef de aanvoer van visch tot dusver vrij- wel stationnair. Dit houdt nu echter op, zoodat de eerstvolgende dagen een belangrijke prijsver- hooging van de visch te verwachten is, terwijl, blijft de staking aanhouden, het vervoer van IJ muiden af wel zoo goed als geheel zal ophouden. Na het afspringen der onderhandelingen in het begin van de vorige week werd tot dusver geen nieuw contact verkregen tusschen de ree ders en de werkliedenorganisaties. Naar men weet is de haringvisscherij bij dit arbeidsconflict niet betrokken. Een paar koeien van den landbouwer J. B. te Havelte, hadden de atsluiting om het land verbroken en liepen onbeheerd rond. De vrouw van een arbeider bezig met het aardappelrooien, wilde de dieren terugjagen, waarop zij door een der koeien werd aange- vallen en tegen den grond geworpen. Gelukkig waren enkele arbeiders onder wie ook haar man in de nabijheid. 't Mocbt hun gelukken het woeste dier te verdrijven en de arme vrouw te bevrjjden. Met opengereten arm, enkele kneuzingen en verscheurde kleeren kwam zij thans vrij. De Rotterdamsche politie tracht een zekere J. J. P., oud 34 jaar, winkelchef, op te sporen, van wien vermoed wordt dat hij er met 400 van zijn patroon van door is en die naar het schijnt tevens een der winkeljuffrouwen op de reis heeft meegenomen. De laatste is althans van den tijd dat P. vermist wordt ook afwezig. Het stoffelijk overschot der beide slacht- offers van den noodlottigen brand in de Folkinge- straat te Groningen, mej. Dina Roseboom de Swaan en haar jongste doehtertje Rika, is Dins- dag onder groote belangstelling op de nieuwe Israelitische begraafplaats aldaar ter aarde be- steld. De twee lijkkoetsen werden gevolgd door acht rijtuigen, in een waarvan de opperrabijn, de heer E. Hamburg Mzn., zat. De beklagens- waardige echtgenoot en vader der slachtoffers moest in het rijtuig worden gedragen. Uit het huis van den heer S. de Swaan, aan het loopende Diep, den broeder van mej. Roseboom, werden de lijken naar hun rustplaats geleid. Nadat de lijkdienst was gehouden, werd eerst het stoffelijk overschot van de moeder en vervolgens naast haar het lijkje van het meisje begraven. Overeenkomstig den Joodschen ritus werden er geen bloemen op de baar gelegd. Op het graf lagen twee reeds verwelkte bloemstukjes. Aan het graf werd niet gesproken. De toestand van de dienstbode, Pieterke Wal- raven, die bij den brand zoo deerlijk verwond werd, is nog steeds zorgwekkend. Te Homburg, in Duitschland, zou, volgens bij de familie te ZevenbergeD ingekomen bericht, de zoon van P. V., aldaar overboord gestagen en verdronken zijn. De /Gazette" vermeldt van een auto die zich met groote snelheid voortbewoog, op den weg naar Baudor en een groep meisjes onder begeleiding eener onderwijzeres tegen kwam. De bestuurder die wilde uitwijken voor een der kinderen, dat den weg overstak, haalde het stuur te ver om en kwam met zijn wagen in de groep meisjes terechtvervolgens sloeg de wagen voorover in een kuil. Twee meisjes zijn stervende, vier zijn er ernstig gewond. De borst van de bestuurder van de auto is ingedrukt. In Duitschland gaat men weer eens iets nieuws op het gebied van de luchtvaart be- proeven. Daar gaat men n.l. een stalen lucht- schip bouwen. De militaire overheid heeft over dat nieuwe type een gunstig advies uit- gebracht. Een terrein voor het aanleggen eener werf is beschikbaar gesteld. Oostenrijken Italie hebben ook reeds van hunne belangstelling laten biijken. Men zal binnenkort te Koburg met den bouw van een loods voor dat nieuw systeem luchtschip beginnen. Het Zeppelin-passagiersluchtschip //Hansa" dat 15 maanden geleden in dienst werd gesteld heeft dezer dagen reeds zijn driehonderdsten tocht gemaakt. Dat is voor een ballon van dat systeem al een lang bestaan. Het schip heeft nog geen ernstige averij beloopen. Den 29sten Mei hadden de hotelhoudster Elsa Elusser en haar vriendin Therese Eisner te Praag zich wegeus een maagziekte door Dr. Frankl met X-stralen laten onderzoeken, waarbij de dokter barium sulfuricum met melk tot vul- ling der maag gebruikte. Mevrouw Flusser stierf denzelfden avond en mevrouw Eisner werd zwaar ziek, maar kon nog gered worden. De dokter had in plaats van barium sulfuricum, dat niet gevaarlijk is, barium carbonatum, een zwaar vergif, dat ook voor ratten gebruikt wordt, echter zonder zijn schuld, toegediend. De apot- heker, die de schuld van de vergiftiging droeg, werd tot 14 dagen gevangennisstraf veroordeeld. Blijkens een bericht in de N. R. Crt. schat een lid van het uitvoerend comite der Gentsche tentoonstelling het tekort op 21/2 tot millioen franken. Het schijnt of dierenjachten in de straten der steden in zwang gaan komen. Ook te New-York had dezer dagen zoo iets plaats. Ditmaals waren het elf buffels, die uit een TER SEIIZESSCHE COERAST I!!, t'riJdagaTond, ■ltgetomilwd op Feeitdagcn MJ tie Flrn, P. ¥1M »K RAIDS, tm *er Nccceg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1