Ter Meuzensche Courant Donderdag 6 November 1913. No. 5990. TWBHDB 33Xj.AJD. Bionenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Nederlandsch Tooneel te Gent. Groote Schouwburg te Gent. t a e d d is 0 w g* m te br kli De gemeente Ermelo heeft aan Z. K. H den Prins der Nederlanden voor 68250 ver kocht een terrein onder Elspeet, groot 210 B.A. Het terrein beslaat het derde deel der z/EIspeeter struiken" en is voor ontginning aangekocht. (Stand.) Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Amsterdam III, noodig geworden door het bedanken van den heer Polak, die tot lid der Eerste Kamer is verkozen, stemden 10.044 van de 16.516 kiezers met geldige briefjes. Uitgebracht werden op den coalitie-candidaat den heer Kuiper 1946, op dien der concentratie den heer Otto 3314 op dien dersociaal-democraten den heer Oudegeest 4604 en op dien der sociaal-democratische partij den heer Wjjnkoop 180 stemmen. Herstemming moet alzoo plaats hebben .usschen de heeren Oudegeest en Otto. Bij de algemeene verkieziDgen op 17 Juni .1. is in dit district Mr. P. J. Troelstra (s. d. a. p.) jekozen met 7309 stemmen, tegen 2518 stem- nen op Mr. Asscher (u. 1.), 2781 op Mr. Reymer r. k.) en 177 op den heer Wijnkoop (s. d. p.). Bij de aanvullingsverkiezingen op 24 Juli, modig geworden omdat Mr. Troelstra voor jeeuwarden zijn benoeming had aangenomen verden 9254 stemmen uitgebracht. De heer H. Polak (s. d. a. p.) werd toen ■ekozen met 4831 stemmen. Voorts hadden p zich vereenigd de heeren Otto (u-I.) 2378, fir. Reymer (r.-k.) 1828 en Wijnkoop (s. d. p.) 17 stemmen. Door het bestuur van de Centrale Liberale uesvereeniging in het district Ridderkerk is an den Minister van Binnenlandsche Zaken 3n adres gezonden, waarin o. a. het volgende etoogd word!,. Bij de verkiezing in dezen zomer is telkens an het licht gekomen, hoe moeilijk het voor 3 kiezers is, om ter stembus te komeD en oeveel moeite en zorg het kost, om zooveel ;ogelijk kiezers hun kiezersplicht- te doen ver alien, daar vele kiezers hun werk buitenaf, w. z. buiten de plaats hunner inwoning nden. //Daartoe gaan zij in grooten getale des aandagsmorgens van huis, om des Zaterdags- ronds weer terugte komen. In de week irblijven zij op en bij het werk. Ook in idere districten, met name vooval in de steden, annen vele handelsreizigers, kooplieden, enz. echts met opoffering van andere belangen en et dikwijls groote kosten aan hun kiezers- icht voldoen. Yerreweg het overgroote deel der kiezers jvindt zich evenwel des Zaterdagsavonds in jn woonplaats en ware het, bat op dien ond de sterabureaux geopend zouden zijn, de eeste kiezers zouden zonder moeilijkheden en inder (vaak zeer groote) kosten in de gelegen ;id zijn hun stem uit te brerigen. Het is daarom, dat adressanten beleefdelijk irzoeken, een voorstel aanhangig te willen aken, waarbij bepaald wordt, dat de thans istaande kleswet in dier voege worde ge ijzigd, dat in de betreffende artikeleri der eswet worde opgenomen le. dat de stemming aanvangt des morgens ven uur en eindigt des avonds te elf uur 2e. dat de stemming en herstemming steeds aats hebben des Zaterdags 3e. dat de stembussen worden geopend des aandags, volgende op een stemdag, des morgens negen uur. Provinciale Siaten van Zealand. Najaarszitting. Yergadering van Dinsdag 4 November, des ■onds te half acht. Voorzitter Mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris sr Koningin. Aanwezig 40 leden. De Commissaris der Koningin opent de najaars- tting in naam der Koningin en stelt aan de de het onderzoek der geloofsbrieven van de euw gekozen leden, de heeren J. A. de Bruijne, R. Struve, W. Melis en A. van der Weijde. ot leden der commissie van onderzoek benoemt Voorzitter de heeren Fruytier, Kakebeeke i Mulder. Gedurende het onderzoek wordt zitting geschorst. Na heropening wordt bij monde van den heer ruvtier tot toeiating van de genoemde heeren ladviseerd en aldus besloten. De nieuwe leden worden hierop door den •iffier binnengeleid en leggen in handen van ;n Voorzitter de voorgeschreven eeden af. Hierna spreekt de Voorzitter de vergadering s volgt toe ffZaagt gij in uwe Zomervergadering menige verandering op deze banken, in de korte spanne tijds, die Najaars- en Zomervergadering scheidt, hebben Zeeland's Staten verliezen van beteekenis geleden. Reeds in Augustus, op den 6en en 18en dier maand, overleden achtereenvolgens de heeren J. H. C. Heijse, en H. P. den Bouwmeester. Eerstgenoemde, de nestor van uwe vergadering, 74 jaar oud, heeft 36 jaren lang zitting in de Staten gehad, waarvan 16 als lid van Gedep. Staten. Overeenkomstig den wensch der familie brachten wij een stille hulde aan zijne groeve. Hier spreek ik namens u alien een woord van dank voor al hetgeen de overledene gedurende zulk een lang tijdperk voor de provincie heeft verricht. In Maart 1906 voor het district Middelburg gekozen, had de heer Den Bouwmeester met een tusschenruimte van een jaar in uw college zitting gehad. In Juni jl. was zijn maudaat hernieuwd. Man van kennis en van bijzondere wilskracht, is zjjn heengaan op 59jarigen leeftijd ook voor de provincie een verlies van beteekenis. De heer S. Louwerse mocht niet het herstel verwerven dat hem kracht zou hebben gegeven de arbeid in uw midden voort te zetten en nam ontslag als lid der Staten. Den 30 October jl. is hij overleden. De leden, die hem in 1910 zitting zagen nemen, sluiten' zich bij mij aan in de waardeerende herinnering aan een welwillend ambtgenoot, die wij ongaarne missen. Hetzelfde mag ik, uit uw naam sprekende, verklaren ten opzichte van Mr. A. J. F. Fokker, die door u werd afgevaardigd naar's lands raadzaal. Hem worden de kracbt en het beleid toegedacht, zoo onmisbaar voor het vervullen van het hem op- gedragen mandaat. Ik wensch de daareven toegelaten leden geluk met hunne benoeming en verzoek hen plaats te nemen." Vervolgens wordt medegedeeld dat de heeren Gerlach en Van de Putte wegens ongesteldheid afwezig zijn. Onder de ingekomen stukken was een ver zoek van de gemeente Serooskerke (Schouwen) om een bijdrag in.de kosten harer huishouding voor 1914 van f 205. Dit verzoek wordt in handen van Ged. Staten gesteld om er in de zomerzitting advies over uit te brengeu. Bij punt 6 der agenda, benoeming van het lid der Staten, bedoeld in art. 89 der Provin ciale wet (buitengewoon lid van Gedep. Staten) vraagt de Voorzitter of de vergadering direct tot de verkiezing wilde overgaan of dat, zij deze tot de volgende bijeenkomst wilde uit- stellen. De heer IJsebaert stelde voor de benoeming uit te stellen. Dit voorstel werd aangenomen met 31 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de heeren De Veer, Van der Vliet, Neeteson, Maarieveld, Hombach, Bleiker, Van Dalsum, Van Zuijen en Paap. Overeenkomstig de desbetreflende voorstellen van Gedep. Staten wordt besloten aanhouding van de volgende verzoeken Van den raad der gemeente St. Philipsland om subsidie voor wegsverbeteringdie inzake het verleenen van voorschot voor den aanleg van tramwegen op Zuid-Beveland, van E. Huijghebaert en van Dr. J. W. Jenny Weijerman en M. Onnen dat van de Commissie voor de grindwegen in Schouwen en het bestuur van het Waterschap Schouwen, om in het reglement op de wegen en voetpaden bepalingen op te nemen, betref fende breedte van vellingen dat van B. en W. van Schore om subsidie voor wegsverbetering en dat van de vereeniging Nehalennia om aan het verleenen van voorschotten voor de ver- betering van wegen de voorwaarde te verbinden, dat de wegen beplant moeten worden. De overige voorstellen worden naar de af- deelingen verwezen. Alleen zij nog opgemerkt dat bij het voorstel tot verplaatsing van het veer te Kamperland een adres van inwoners van Wissekerke werd voorgelezen, waarin ver- zocht wordt het voorstel niet aan te nemen en zulks op ongeveer dezelfde gronden als door B. en W. reeds zijn aangevoerd. Bij het voorstel tot afwijzing van het verzoek om subsidie van het bestuur der vereeniging z/Groenteproeftuin in Zuid-Beveland" wordt een nader adres van die vereeniging voorgelezen, waarin zij mededeelt thans Koninklijk te zijn goedgekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen. In de eerste afdeeling hebben zitting de heeren Bleiker, Van Zuijen, Maarieveld, Van der Weijde, IJsebaert, Giljam, Wondergem, Duvekot, Hocke Hoogenboom, Dumoleyn, Van Dam, Van Dalsum, en als leden van Gedep. Staten de heeren Van Rompu en Blum. In de tweede afdeeling de heeren Kakebeeke, Mulder, Struve, De Veer, Melis, Dieleman, Ticbelman, Van Oeveren, Van Teijlingen, Ver- maas en Paap en de leden van Gedep. Staten de heeren van Niftrik en Elenbaas. In de derde afdeeling de heeren Erasmus, Van der Vliet, Neeteson, Vogelaar, Dekker, Bolle, De Bruijne, Moerdijk, Hombach, Hollestelle, Fruytier en als leden van Gedep. Staten de heeren De Casembroot en Sprenger. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de volgende openbare vergadering te houden op Vrijdag 14 November, des voormiddags te 10 uur, en deze vergadering hierop gesloten. Aan het verslag van den Nederlandschen Consul te Gent, over „Landbou-w, nijverheid, handel en scheepvaart in Oost-Vlaanderen ge durende 1912" ontleent het Zeeuwsch Land- bouwblad het volgende, waarop het meent de aandacht te moeten vestigen, in 't bijzonder van hen, die zich naar Belgie begeven om daar hun fokmateriaal van paarden door aankoop te verbeteren. Paardeufokkerij. Hier en daar, zooals te Deynze, Ertvelde, Grammont, St Gilles (Waes), Ninove, Dendermonde, Zele, Sottegem, waar men bijzonder let op de verbetering der dekher.gsten, is de fokkerij van werkpaarden vooruitgaande en zijn de prijzen stijgendedeze varieeren van frs 1.500 tot frs 2.000 voor paarden van 3 tot 5 jaar. Op vele plaatsen, zooals te Beveren (Waes), Eecloo, Lokeren, Somergem, waar men geene goede dekhengsten of fokmerries schjjnt te hebben, gaat de fokkerij minder goed. Rundveeteelt. Vooral onder den invloed van de syndicaten wordt meer en meer nauw- keurig toegezien op de keuze der fokdieren. De duurte van de Hollandsche koeien spoort de veeboeren niet weinig aan om zelf de runder fokkerij te beginnen of deze uit te breiden. Varkensfokkerij. Ook deze breidt zich jaarlijks door den invloed van het toezicht der syndicaten en de invoering van goede fok dieren zeer uit. Engeland gaat voort met zeer groote getallen slachtvarkens uit Belgie te be- trekken. De invloed der syndicaten is ook merk- baar in de prijzen, die tegenwoordig bedongen worden. Biggen van 9 a 10 weken brengen gemiddeld ruim 45 francs op, vette varkens van frs 1,25 tot frs 1,40 per KG. Bs*ai8si te Groningen. Omtrent den brand te Groningen, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, schrijft het „Groninger Dagblad" het volgende Tegen twaalf uur Maandagnacht ontdekten voorbijgangers een hevigen binnenbrand in het perceel Folkingestraat no. 1, waar de heer Alex Roseboom zijn winkel in ongeregelde goederen had gevestigd. Zij schelden aan en sloegen een ruit stuk, om de bewoners, die als gewoonlijk te half elf naar bed waren gegaan, te wekken. Een verstikkende rook sloeg uit het huis en rnaakte zelfs het verblijf in de straat bijna on- mogelijk. De brandweer werd gealarmeerd en verscheen na eenige minuten op de plaats van den brand. Het vuur was toen reeds zoo hevig, dat aan redding, zelfs van menschen, niet meer te denken viel. De bewoners, de heer en mej. Roseboom De Swaan, hun kinderen, de 16jarige Abram, de 12jarige Efrim en de lOjarige Rika, alsmede dienstbode, de 20jarige Pietertje Wal- raven uit Martenshoek, bevonden zich in het brandende huis De oudste jongen, de 20jarige Maurits, was juist de vorige week te Amsterdam in betrek- king gegaan, waar ook zijn 19jarige zuster Betsie in betrekking is. De heer en mej. Roseboom sliepen achter- boven, de beide jongens in het dakkamertje, de dienstbode en de kleine Rika in het arke- neelkamertje. De heer Roseboom, die eeriigs- zins ongesteld was, had zich iets vroeger dan de anderen naar bed begeven. Toen hij tegen 12 uur verschrikt wakker werd, lag hij in een verstikkenden rook, schreeuwde luid om hulp, vluchtte aan de achterzijde door het raam van zijn slaapkamer en kon zich langs een zich daar bevindende trap redden. Inmid- dels waren ook de jongens en mej. Roseboom wakker. De jongens, ziende dat er doodsge- vaar bestond, vluchtten door het dakraampje, klommen over het dak van den heer Luytinck en kwamen zonder ongelukken in de dakgoot van het huis der heeren Holtkamp en Van der Laan. Ook mej. Roseboom had zich, naar een buur- vrouw ons meent te mogen verzekeren, kunnen redden. Zij moet reeds bij de buitendeur ge- weest zijn, doch was teruggegaan om haar kinderen. Het is een wanhoopsdaad geweest, die de arme vrouw met den dood voor oogen heeft willen verrichten. Ook enkele heeren zijn nog in 't brandende huis geweesthelaas bleef ook hun menschlievende poging zonder resultaat. Men was door de groote conster- natie in het onzekere, of er nog menschen in het brandende gebouw waren. Intusschen speelde zich daarboven een cata strophe af, die niet te beschrijven is. De flinke vrouw, die zich, zooals gezegd, naar boven wilde begeven, heeft het niet verder kunnen brengen dan de deur bij de trap. Toen de brandweer, die veel water in het brandende huis spoot, zich in de rui'ne kon begeven, vond zij het verkoolde lijk. Een ander aangrijpend tooneel had zich ook boven-voor afgespeeld. De dienstbode, die door de vlammen omringd was, sprong uit 't raam van de tweede verdieping aan de zijde van het huis. Ze werd, zoo goed als dat ging, opge- vangen door twee mannen, kwam in het steegje neer en bezeerde zich zeer ernstig aan rug en beenen. Vreeselijk was het, om te zien, hoe de heer Roseboom zich al maar weer in zijn huis wilde begeven om zijn dochtertje te redden. Het moest hem worden belet. Het aanvallige raeisje werd ten slotte, evenals haar moeder, vieeselijk verkoold gevonden. De brancards hebben de gewonde dienstbode en de lijken van moeder en dochter naar het ziekenbuis gebracht. In het huis *De Beurs" werd de zwaarbeproefde familie binnengebracht. Wie thans in de Folkingestraat komt, ziet menschen aan de deuren staan huilen over 't noodlot, dat de brave vrouw en het lieve kind heeft getrofien. Het is ook hartverscheurend, het verhaal van den brand te hooren uit den mond van hen, die er van het begin af bij zijn geweest. De toestand van het dienstmeisje is, naar wiJ vernamen, zorgwekkend. Ze klaagt over doofheid in de voeten en hevige pijn in den rug. Ze is steeds bij het bewustzijn. Het meisje zelf heeft weinig hoop op herstel. Men meldt uit 's Gravenhage aan de Tel. De gevaarlijke waaghalzerij van het springen op een reeds in gang zijnden trein had heden- ochtend vroeg aan het Hollandsche Spoorweg- station alhier bijna wederom een slachtoffer geeischt. Wonder boven wonder liep 't thans nog betrekkelijk goed af voor den onvoorzich- tigen reiziger, hoewel hij een angstig half uurtje heeft moeten doorstaan. Een werkman, die op het perron kwam toen de trein van half zes naar Leiden reeds in beweging was en nog met den trein mede wilde, sprong op de treeplank, gleed echter uit en kwam schrijdelings op de treedplank te zitten, met het eene been bekneld tusscben de plank en het perron. Gelukkig weid de benarde positie, waarin de man zich bevond, terstond door een reiziger in den trein bemerkt, op wiens trekken aan de noodrem de trein onmiddellijk stil stond. Er was echter nog een kwartiertje mede ge- moeid vooraleer de man uit zijn pijnlijken toe- stand was verlost, want eerst nadat een stuk uit de treeplank was gezaagd, kon men hem tusschen den trein en het perron uit bevrijden. Met de auto van den Gemeentelijke Genees- kundige Eerste-Hulpdienst werd de man, wiens been ontveld en wiens enkel ontwricht was, naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. De dieven hebben zich gewroken op Lepine, den oud-prefekt van politie van Parijs. Lepine kwam uit Holland en stapte in't Belgische grensstation Esschen uit, om een reisbiljet naar Parijs te nemen voor zjjn dochters, die hem vergezelden. Kort daarna miste hij zijn porte- feuille met eenige bankbiljetten. De buit was dus niet heel groot, maar de brutaliteit van de zakkenrollers gaat ver. BestuurderARTHUR HENDRIKX. Zondag 9 November a.s., om 2J/4 ure, dag- voorstelling aan verminderde prijzenopvoering van ,,Studentenliefdenieuw lustig zaug- spel in 3 bedrijven van Mode Vliebergh en Miel Kerremans, muziek van Jan Broeckx. Directeur J. DE RIJCKE. Zondag 9 November a. s„ om 2x/4 ure, voor- stelling aan verminderde prijzenopvoering van „L(i Chaste Suzanna", operette in drie bedrijven, door Antony Mars en Maurice Des- valiieres, muziek van Jean Gilbert. ZEET1JD ITS GEN. Van 3 tot en met 4 November. VLAG. NAAM. Van 3 tot en met 4 November werden langs de Oostsluizen alhier 88 binnenvaartuigen op- en 57 afgeschut; door de Middensluizen 11 op-en 3 afgeschutdoor de Westsluizen 5 op- en 6 afgeschut. JPositie der Stoomschepen. TAN z V hi D sc bi u - M3. Van en naar. Lading. Eng. s.8. Eng. sch. idem Eng. s.s. idem Eng. a.s. Eng. s.s. idem Fran. sch. Noor. s.s. Ruas. s.8. Eng. s.8. idem Noor. s.s. Eng. s.s. idem idem Transporter Emma Cimbri Serula River Thames Van Ter Heazen i River Lagan I 2272 ILonden Voor Gent t Voor Ter STensen 4398 417 424 3927 2242 New-Castle Plymouth Charlestown Whitehaven Londen Truro Irwell Leontine Gen. Kutusow Fulmar Avocet 2367 3091 570 2002 5469 3593 3985 lull oo le Teignemouth Swansea Riga Liverpool Manchester kolen pijpaarde idem gemengd atukg. stukg. stukg. idem pijpaarde kolen Van Gent s Bamse Sea Gull The Marchioness Rawcliffe 2711 2763 1660 2450 Sarpsborg Londen Manchester Goole stukg. idem kalksteen stukg. gemengd ledig s.s. RICHARD in lossing te Ter Neuzen. s.s. ELISABETH vertrok 2 dezer van St. Petersburg naar Duinkerken. s.s. HELENA in lossing te Gent, s.s. MAGDALEN A in lading te St. Petersburg voor Gent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 6