Gemengde berichten. verzekeringsbank, met recht van beroep van den rentetrekker op de Raden van Beroep en op den Centralen Beroepsraad. Men kan betreuren of toejuichen de uitbreiding, welke hefc aantal rentetrekkers heeft ondergaan en die niet vooruit was te voorzien, maar in geen geval kan men thans gaan tornen aan de bevoegdheden, door de wet aan de Rijksver- zekeringsbank gegeven. Na eenig verder debat wordt het wetsontwerp aangenomen, zonder hoofdelijae stemming. A ervolgens komt in bebandeling het wets ontwerp betreffende toevoeging van terreinen aan den Hoek van Holland aan Rotterdam. TEE, NEUZEN, 5 November 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 771.9 Horta. Laagste barometerstand 744.1 Seydisfjord. "Verwaehting tot den avond van 6 November. Meest matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, meest zwaar bewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. - Aan den heer W. Stute, sedert vele jaren hoofdkommies bij 's Rijksbelastingen alhier, die met 1 Nov. jl. '3 Rijks dienst met eervol outslag en recht op pensioen heeft verlaten, is, naar we vernemen, bij die gelegenheid door de gezamenlijke expediteurs alhier een gouden horloge met inscriptie en gouden ketting geschonken, als blijk van waardeering voor de medewerking in de vervulling van zijn ambt, van dezen ambtenaar ondervonden. De heer A. Panders, kommies-verificateur alhier is met ingang van 16 dezer verplaatst naar Roozendaal. opend wordt, waaraan zich bp de schippers nog de klacht paart dat de beide doorvaarten niet gelijktijdig kunnen worden gebruikt, wat bij het ook dikwijls gesloten zijn der brug tegen spoortijd, het verkeer zoowel te laud als te water zou ten goede komen. Op een deswege tot den Minister gezonden verzoek, ontving het hoofdbestuur der schippers- vereeniging Schuttevaer bericht dat voor het electrisch doen draaien der bruggen te Sluiskil de medewerking der Belgische Regeering wordt vereischt. Hieromtrent heeft reeds overleg tusschen de Regeeringen plaats gehad, doch eene beslissing is nog niet genomen. Een dergelijk antwoord kreeg het gemeente- bestuur van Sas van Gent op haar verzoek orn de brug over den nieuwen kanaalarm aldaar in het belang van het verkeer te land electrisch te doen bewegen. Zooals bekend is, wordt in verschillende landen de kracht van stroomend water benut voor het drijven van machines ter opwekking van electriciteit, waardoor men goedkoope licht- en krachtstroom verkrijgt. Vooral in berg- streken, waar men watervallen aantreft is zulks het geval, waar deze groote turbines in be- weging brengen. In Amerika wordt hetzelfde resultaat verkregen door de werking van eb en vloed. Naar de //Avondster" meldt is van den heer Bongaerts, ingenieur van rijks waterstaat, tot voor korten tijd te Goes, thans lid der Tweede Kamer, het initiatief uitgegaan om plannen te ontwerpen tot het opwekken van electriciteit door de beweging van eb en vloed, om de noodige stroom te verkrijgen voor het electrisch bedienen der nieuwe sluiswerken voor het kanaal door Zuid-Beveland. Zondagmorgen was het voor de Geref. kerk alhier, een bijzondere ure, aldus meldt z/Let E." door de herdenking van het 75jarig bestaan der kerk. Ds. Van Hulsteijn hield een boeiende rede, naaraanleiding van Matth. 16:186. Voor zoover het bekend was deelde Z.Eerw. de toestanden mede van den jare 1838, toen ook in ler Neuzen een afgescheiden gemeente gesticht werd. In een schip van Steketee te Rilland, werden tot ouderlingen bevestigd Van den Berge en Weijns, en tot diaken Moerhof en Oggel. Ds. De Waal, de eerst gevestigde predikant, preekte toen in een schuur van Van de Wege, en diende de gemeenten Ter Neuzen, Axel en Zaamslag. De opvolger van dezen predikant was Ds. Los. Spreker gaf een overzicht van de boete die destijds betaald moesten worden met de ver- volgingskosten enz. Door een groot aantal opgekomenen werd deze rede beluisterd. Gisteren zijn van trein no. 8 naar Gent, die alhier te 12,19 des namiddags vertrekt bij het binnenkomen in de statie te Terdonck 4 passagierswagens ontspoord en op 2 tankwagens geloopen. De wagens werden gedeeltelijk ver- nield. Een conducteur van den trein, August van den Bulcke, die zich in een dier wagens bevond, moest men met zorg uit de overblijf- selen van den waggon bevrijden. Hij was vrij ernstig aan het hoofd verwond. Na voorloopig te zijn verbonden is hij naar Gent overge- bracht. an de passagiers bekwamen enkelen lichte kwetsuren. De dienst ondervond geen noemenswaardige vertraging, daar de hoofdlijn was vrijgebleven. In de Maandag gehouden openbare terechtzit- ting van den Raad van Beroep voor de ongevallen veizekering, te Middelburg, had alsnog uitspraak plaats in zake S. K. te Ter Neuzen, waarbij de beslissing der rijksbank werd bevestigd en aan klager zijne vordering ontzegd. De rechter-commissaris voor strafzaken te Middelburg, de heer Mr. J. W. Zjjlstra, en gisteren afbier, tot'het .<%u een onderzoek in de zaak van de jr. Ate Zaamslag, die onder verdenking "a'ttn fiauduleus bankroet te Middelburg zijn ge- detineerd. Een groot aantal personen was als getuige opgeroepen. De vorige week is te Middelburg aangevoerd een waggonlading rijwielen, onderdeelen enz. enz., die in het filiaal der heeren V. te Rotterdam zpn in beslaggenomen en naar het venduhuis werden gebracht om daar te worden verkocht. ons vorig numnier vermelde be- anken van Ds. Berkhoff te Leeuwarden betrof de Chr. Geref. kerk te Zaamslag. olgens mededeeling van het Loodswezen is verlegd op het Schaar van Coljjnsplaat, Uoster-schelde, de stompe ton No. 3 in 121 d M water op 51" 36' 46" N.b. en 1" 0' 50" W.L De bediening der bruggen te Sluiskil deeft reeds veel aanleiding gegeven tot klachten. Die klachten betreffen niet het bedienend per son eel, doch de bediening met de hand, die y bruggen van zulke afmetingen te langzaam gaat. Len gevolg daarvan is dat zoowel de menschen die belang hebben bij het verkeer te land klagen dat het zoo lang duurt eer de brug dicht gedraaid wordt en de varenslieden a£en aat 200 bet lang duurt eer de brug ge- Axel. Bij de Maandag alhier gehouden stemming voor 3 notabelen der Ned. Herv. kerk, ter voorzienirg in de vacatures ontstaan door het periodieke aftreden van de heeren P. Dekker Fz., P. Koster en M. Loof, werden ingeleverd 65 briefjes, waarvan 7 bianco. De aftredenden werden herkozen, de heer Koster met 54, de heer Loof met 50 en de heer Dekker met 48 stemmen, terwijl verschillende personen enkele stemmen bekwamen. Voor de vacature ontstaaD door het vertrek uit de gemeente van den heer Adr. Riemens werden 66 briefjes ingeleverd. waarvan 4 van onwaarde bleken te zijn, zoodat de volstrekte meerderheid 32 bedroeg. De stemmen werden uitgebracht op de heeren J. de Kraker Rz. 18, Ch. Cappon 13, G. van 1 raaijenhove 9, J. Vlaander 8, J. Zonnevijlle 5, P. K. Dees Dz. 4 en C. van den Broeke, A. van Cruijningen, L. Dieleman, F. Klaassen en P. Ramondt ieder 1 stem. Alzoo moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren De Kraker en Cappon, welke is bepaald op Vrijdag 14 Nov. a. s. Middelburg. De vereeniging Uit het Volk- Voor het Volk alhier heeft het plan gevormd op 5 Mei 1914 den dag te herdenken, waarop voor 100 jaren het eiland Walcheren door de Franschen werd ontruimd. De bedoeling is, op dien dag zoo getrouw mogelyk weer te geven de feesten die ter viering van die gebeurtenis op 5 Mei 1914 te Middelburg plaats hadden. Pensionneering van gemeente- ambtenaren. Gedep. Staten geven in het Prov. Blad No. 125 kenuis van een meedeeling aan de colleges van Burg, en Weth. van Zeeland, waarin zij aangeven welke beschouwingen zij zullen in acht nemen bij de behandeling van gemeenteraadsbesluiten betreffende het bovengenoemd onderwerp. Zij wijzen er op dat, als de gemeente gebrnjJ^- maakt van haar bevoegdheid tot vvrnaal ton opzichte van den inkooj). d?.r^Jp^e'ambtenaren, ie e vei aalde seamen in tien jaar moeten s or en, een groote last zal worden gelegd. aa een- gemeente van die bevoegdheid geen gebruik, dan zal de last dien zij op zich neemt niet veel grooter worden, en in elk geval voor haar tengevolge van de verdeeling over veertig jaar tot veel geringer afmetingen worden terug- gebracht. Het komt daarom aan Gedep. Staten voor het meest te strooken met de bedoeling van den wetgever en met de billijkheid, wanneer de gemeenten deze inkoopsommen geheel voor haar rekening nemen. Voorts achten Gedep. Staten het voor de ambtenaren, die op 1 October 1913 in dienst der gemeenten waren, bezwarend, wanneer elk jaar overeenkomstig art. 46 der genoemde Pensioen wet voor eigen pensioen drie ten honderd en overeenkomstig art. 32 der Weduwenwet voor weduwen- en weezenpensioen vijf ten honderd op hun pensioensgrondslag zou worden verhaald. Bij de regeling van hun bezoldigingen is daarmede geen rekening gehouden en de korting zou op een niet geringe vermindering van hun inkomsten neerkomen. In het algemeen behoort, naar het Gedep. Staten voorkomt, het gezamen- lijk beloop van hun bijdragen voor eigen en voor weduwen- en weezenpensioen op ten hoogste vier ten honderd van den pensioensgrondslag te worden bepaald. Tegen een regeling, volgens welke na 1 October 1913 aan te stellen ambtenaren de geheele acht ten honderd zullen moeten betalen, bestaat bij Ged. Staten bedenking. Dinsdagmiddag heeft, naar de N. R. Crt. meldt, in de Douwes Dekkerstraat te Amster dam een zware brand gewoed, waardoor een huis van 3 verdiepingen, bewoond door 5 ge- zinuen, geheel is uitgebrand, en de zolder van het belendende huis, door een tusschendeur verbonden met het eerstbedoelde, nagenoeg geheel door het vuur vernield werd. De brand is ontstaan omstreeks kwart voor twaalf in de alkoof van de benedenwoning, bewoond door het gezin Boning. De oorzaak heeft rneD tot dusverre niet kunnen vaststellen. De bewoners van de verdiepingen hadden alien nog ruimschoots gelegenheid langs den trap naar beneden te komen, en het in veilig- heid stellen van eenige kleine kinderen in het huis heeft geen moeilijkheid opgeleverd. Een vrouw kwam de deur uit met haar kat en haar kanarievogeltje onder den arm al haar overige bezittingen moest zij aan het vuur ten prooi laten. Enkele oogenblikken nadat de menschen het huis verlaten hadden, sloegen felle vlammen uit de eerste verdieping, en met groote snelheid deelde zich het vuur aan de andere verdiepingen mede, zoodat de brandweer, hoe spoedig ook ter plaatse, niets meer kon redden. Met 8 stralen was zij het vuur spoedig meester, doch het heele huis en de zolder van het belendende pand zijn leeggebrand. De wereldtentoonstelling te Gent is Maandag gesloten. 't Is een uitvaart zegt het Ubd. van Antwerpen en geen triomf- cantate, doch een requiemzang, zal aangeheven worden. Ofschoon men de balans en de winst- en verliesrekening nog niet heeft opgemaakt kan men nu reeds zeggen, dat de tentoonstelling een groote mislukking is geweest. 't Ging ook wel wat straf in Belgie. //Luik, Brussel, Charleroi, Gent, ze zijn mal- kander opgevolgd in duizelingwekkende vaart, alhoewel het nieuws er van af was; 't gevolg is dat de menschen er tot over de ooren genoeg van hebben en dat Gent, de iaatste aan de beurt, het meest geleden heeft van die ver- menigvuldiging. Hoe meer 't verandert, hoe meer 't hetzelfde blijft, redeneert het publiek en de stroom van bezoekers vermindert, naar gelang het oord der tentoonstelling meer van het centrum ver- wijderd is. z/Het is gewaagd en gevaarlijk tentoonstel- lingen in te richten in plaatsen, waar men in de bevolking zelve niet reeds een voldoende element vindt om 't succes gedeeltelijk te ver- zekerenmen moet altijd afhangen van de menschen buiten de stad, doch in de stad zelve moet men ook een vaste klienteel vinden, die niet alleen naar de tentoonstelling komt, doch die er blijft en geld verteert. z/Als die kern er niet bestendig is, dan treft de vreemdeling er niemand en hij gaat er ook loopen. Gent miste dien kern volslagen en zoo kwam het dat, wanneer de avond ging vallen, de tentoonstelling dikwijls op een verlaten kerkhof geleek." In een cafe te Brussel bevond zjrTl. Yet echtpaar Van Loo met hun IVjarige dochter, toen een vroegere.^qrYoofde van het meisje, Louis Deneve^yqjaamd, naast hun tafeltje kwam zitten. izaar hij Van Loo op onbeschaamde wijze zat aan te kijken, werd deze kwaad en maakte een opmerking tegen den jongen man. De Iaatste trok daarop een revolver uit zijn zak, dien hij op het jonge meisje richtte, dat op slag gedood werd. Onder de ooggetuigen ontstond een hevige opschudding en naar alle richtingen namen zij de vlucht. De dader loste daarop nog een schot in de richting van den vader zonder dezen evenwel te treffen. Weer wilde hij zijn wapen laden, toen een der aanwezigen met een hevigen slag den revolver uit zijne hand deed vallen. De algemeene woede keerde zich nu tegen Deneve, die bijna gelyncht werd en zijn leven alleen de tusschenkomst der politie te danken heeft. In een taxi werd de dader naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat men hem zoo toege- takeld had, dat men voor zijn leven vreest. EeD hevig opstandje viel, naar de Tel. meldt, Donderdagavond in de Engelsche pro- vinciestad Wisbeck voor. Een groote volks- menigte luchtte daar haar woede tegen twee plaatselijke dokters, wien werd verweten den dood te hebben veroorzaakt van een jongeren collega, den verzekeringsarts, Dr. Dimock. Die geschiedenis vloeide voort uit het georganiseerde verzet der Engelsche dokters tegen de voor- waarden van hun dienst ten behoeve der ziekte- verzekering, aldus schrijft hare Londensche correspondent d.d. 31 Oct. De plaatselijke dokters van Wisbeck weiger- den, zich voor dien dienst te laten inschryven. De verzekeringscommissie benoemde daarop als plaatselijk verzekeringsarts een jongen me- dicus, Dr. Dimock, die daarvoor had gesolli- citeerd en scheepsdokter was. Hij wist zich dra te Wisbeck zeer bevriend te maken, ver- wierf ook buiten de ziekteverzekering om een drukke practijk, hetgeen den naijver der an dere dokters zou hebben opgewekt. Zij wilden met hem niet omgaao, noemden hem een //on- derkruiper" en, naar verluidt, kreeg Dr. Dimock vele anonieme lasterbrieven. Daarentegen werd hij beschuldigd, een anonieme lasterbrief te hebben gezonden aan een der plaatselijke lei— ders van het medische verzet tegen den ver- zekeringsdienst, met name Dr. Meacock. Deze klaagde hem deswege aan. Dr. Dimock werd gearresteerd, voor de magistraten gebracht en tijdens het verdere onderzoek der zaak, voor loopig tegen borgstelling op vrije voeten ge- steld. Een paar dagen later vond men hem dood te bed in zijne woning. Hij zou zich door zijn drukke practijk overwerkt hebben, werd door zijne arrestatie nog meer vanstreek gebracht en in een vlaag van wanhoop, doodde hij zichzelf. »Dat gaf veel sensatie in Wisbeck, welks bevolking op de hand van den jongen ver zekeringsarts was en zijn tragischen dood weet aan Dr. Meacock en Dr. Gunson, die hem het leven hadden zuur gemaakt, wijl hij door aan- vaarding vau den verzekeringsdienst, hunne practijk' veel nadeel had berokkend. Beide dokters werden door een verontwaardigde me- nigte belegerd in hunne woningen, waarvan alle ruiten werden verbrijzeld. De plaatselijke politic kon dat opstootje niet bedwingen. De burgemeester kondigde de oproerwet af, maar dat hielp evenmin. De beide aangevallen dokters zijn 'thans hun leven niet zeker. Een muzikale koe. De volgende ver- makelijke geschiedenis wordt uit Amerika ge- meld. In het noorden van den staat New-York woonde een boer met zijn vrouw, die iederen nacht uit hun slaap gehouden werden door muzikale geluiden. Zij konden er maar niet achterkomen, wie deze geluiden maakte en waar zij vandaan kwamen. Het was iederen nacht hetzelfde. Muzikale tonen,. afgebroken door kreten en zucbten klonken onder hun raarn. Als de boer ging kijken was er geen sterveling te zien, alleen lag zijn koe rustig bij het venster te herkauwen. Men begon reeds aan spoken te gelooven. Op zekeren dag kocht de dorpsslager de koe. Nu zou het raadsel van den geheimzinnigen muzikant spoedig opgelost worden. Bij het slachten der koe namelijk vond de slager in de maag een moudharmonica. Wauneer de koe herkauwde, kwam de lucht in de iebmaag van het dier en begon de mondharmonica tonen voort te brengen. 'tis in Amerika gebeurd schrijft het R. N. In het begin der volgende maand zal er, naar de N. R. Crt. meldt, een tweede belang- wekkenden proef gedaan worden met het vervoer der post door de lucht vau Parijs naar Nice. Deze proef zal van regeeringswege genomen worden evenals die betreffende den luchtpost- dienst ParijsPauillac, die de post vervoert bestemd voor de schepen, die van Bordeaux op Zuid-Amerika waren. De vlieger Robert Mar tinet zal den postdienst tusschen Parijs en Nice doen en om te beginnen zal hij 80 Kg. post vervoeren. Hij zal landen te Neuvwc, hjyon en Orange, waar hii, qmdrza'kken af zal geven en nimiiWo meenemen. De afstand Parijs-Nice is ongeveer 750 K.M. maar de weg, dien de luchtpost af zal leggen over Nevers, Lyon en Orange is ongeveer 100 K.M. langer. Martinet zal de 840 K.M. in negen uur moeten afleggen. Bij de proefneming in de eerste dagen van November zal hij al zijn tijd noodig hebben hij vertrekt om acht uur 's ochtends en de zon gaat om half vijf onder. De minister vaD handel zal van zijn vertrek getuige zijn. In een Amerikaansch blad wordt het on- geloofelijke feit verteld, dat te Washington doctoren er in geslaagd zijn een hunner patienten een nieuwen neus te verscbaffen, door dezen te vervaugen door twee vingers. De wond moet goed genezen. De //Intransigeant" verneemt uit Milaan, dat Zondag te Trato, gedurende een muziek- uitvoering, het dak van het concertgebouw instortte en neerviel op 200 persoon. Honderd personen werden gewond, van wie 15 ernstig. Gisteren is te Melun een uit Marseille komende sneltrein op een posttrein geloopen. De treinen schoven door de botsing in elkaar en geraakten in brand. Een telegram meldt dat men vermoedt dat het aantal dooden en gewonden aanzienlijk is. Troepen zijn ter hulp gekomen om het reddings- werk aan te vangen. Een jonge weduwe van deftige Russische afkomst maakte ongeveer een maand geleden in een hotel te Baden-Baden kennis met een jongmensch, dat haar zoo dringend het hof maakte, dat zij zich weldra verloofden. De twee geliefden maakten dagelijksch wandelingen in de omstreken der badplaats. Het ongelnk wilde echter, dat ze op een goeden (of kwaden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2