No. 5988. Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 1 November 1913. 53e Jaargang. VACCI1TATIE. VEBBOB&EI BEWIJZBH. FEUILLETON. Predikbeurten. TNVSjEIDEI BTiAn De zoogenaamde trouwboekjes moeten worden medegebracht. TEH NEUZEN, 31 October 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 764.6 Munehen. Laagste barometerstand 739.6 Thorshaven. Verwachting tot den avond van 1 November. Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. -De heer J. J. de Jager beeft de benoeming tot lid der Commissie van Bijstand aangenomen. Voor rekening van den heer J. van Rompu te Ter Neuzen, is van de werf van de firma A. "V uijk Zonen te Capelle a. d. IJsel te water gelaten een stalen sleepkaau, lang 92,50 M., breed 11,10 M., hoi 2,75 M. en groot 1000 last. Hedenmiddag had in de directiekamer van de gemeentelijke Hoogere Burgerschool een bijzondere plechtigheid plaats. Er werd door de leeraren aan den vertrekkenden direeteur een souvenir overhandigd bestaande uit een album met verschillende fotografien, die betrekking hebben op Ter Neuzen en de Hoogere Burgerschool, met een zeer fraai door den heer v. d. Eijk geteekend titelblad. Het werd overhandigd met een toespraak door den heer De Soet, waarin den direeteur harte- lijk dank gebracht werd vsor de aangename en degelijke leiding en het vele, wat hi) ge- durende zijn verblijf voor de Hoogere Burger school had gedaan. Met hartelijke woorden nam de direeteur afscheid, dankende voor de groote samenwerking en zjjn beste wenschen uitsprekende voor de toekomst der Hoogere Burgerschool. Door het bestuur der vereeniging //De Vereenigde Handwerkslieden" alhier is benoemd tot leeraar in het vak werktuigkunde aan den van wege die vereeniging gegeven vakcursus, de heer W. Estor, leeraar aan de hoogere burgerschool. Door Gedep. Staten zijn benoemd in de commissie van aanslag in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, tot lid Voor den kring Axel de heeren V. Verschaffel te Sas van Gent en C. J. Burm te Hulst. Voor den kring Oostburg de heeren R. J. Versluis en E. A. H. le Grand te Oostburg. Tot plaatsvervangende leden Voor den kring Axel de heeren J. Smies te Axel en A. H. Donze te Ter Neuzen. Voor den kring Oostburg de heeren M. Lucieer en J. J. Versluis te Oostburg. 53) //Nogmaals, mijnheer, spreek Laat mij niet langer in twijfel En voor alles mijn harte- lijken dank voor het vertrouwen, dat se in mii wilt stellen ,/Ge hebt gelijk, mijnheer Walbot, die e'ene aangelegenheid is een zeer vertrouwelijke, ja, een geheime sprak de slotheer die de woorden van Hubert naar zijn eigen zin uitlegde. ,/Het is goed, dat ik daaraan herinnerd wordt. Volg mij daarom in mijn kabinet, daar kunnen wij kalm en in alle veiligheid spreken." Hij stond op en stapte bet kabinet binnen gevolgd door Hubert, die in gespannen verwachting verkeerde aangaande de mededeelingen, die hem nu zouden gedaan worden. Welken indruk het verschijnen der beide mannen maakte op Barbertjeachter de deur hebben wij in het vorige hoofdstuk gezien. De slotheer trok zijn grooten leunstoel dicht bij de ouderwetsche schrijftafel en met een ge- baar noodigde hij Hubert uit tot plaats nemen op een stoel tegenover zich. Eenige oogenblikken staarde de heer Von Beuren den jongen rechter peinzend aan toen begon hij „Wat ik u allereerst heb mede te deelen is een geheim aangaande mijn geslacht. Hier in de schrijftafel van mijn overleden vader sluimert het. Langen tjjd heb ik niet geweten dat er geheime vakken in dit oude meubel waren. Met moeite ben ik er achter gekomen, want het was een lastig werk naar de geschreven De slager P. v. d. B. alhier kwetste de vorige week bij het grijpen van een haan de binnenzijde der hand aan een der sporen van het dier. Na een paar dagen zwollen hand en arm geweldig op, zoodat geneeskundige liulp moest worden ingeroepen. Naar we vernemen is de toestand van den heer v. d. B., die veel pjjn leed, thans beterend. Door den zuidenwind voortgestuwd, dreef gisterennamiddag, bij het invallen van de duister- nis, weder een ballon over onze stad. Gisteren avond had op het klipperschip z/Zelden van Pas" van schipper J. Wittaasch, te Ossendrecht, met beetwortelen geladen liggende in de haven aan den Margarethapolder, gemeente Zaamslag, een ernstig ongeval plaats, dat, wat persoonlijke ongelukken betreft, nog woDder boven wonder redelijk is algeloopen. De zoon van den schipper kwam in het vooronder, waarin een benzinemotor is geplaatst voor het bedienen van anker en tuigage. Hij rook een benzinelucht en vermoedde dat er in de bussen of het reservoir een lek was. Hij vroeg daarom zijn vader, die op het voordek stond lucifers. Zoodra hij een lucifer aanstreek had een vreeselijke ontploffing plaats. De schipper werd eenige meters buiten boord op de slikken van de haven gesliugerd, het voor dek werd van de boorden losgerukt en ter hoogte van de scheepsboorden opgeheven, aan den voorsteven sloeg het schip uiteen en het schot tusschen vooronder en ruim werd ontzet. Toen de omstanders, die op de kade aan het werk waren, kwamen toegeloopen, bleek dat de in het vooronder vertoevende zoon van den schipper brandwonden in het gelaat had be- komen. Deze is door Dr. Assies, wiens hulp werd ingeroepen, verbonden. De schipper had zich door den val eenigermate bezeerd. Door de aan het schip toegebrachte schade was dit zoodanig lek geworden, dat het bij stijgend water volliep. De schipper en zijn gezin hebben aan wal in eene woning een onderdak gevonden. Er zijn maatregelen genomen om de lading beetwortelen, bestemd voor de suikerfabriek te Lillo over te laden. Alles is verzekerd. In de week van 22 tot en met 28 Oct. kwamen ter kennis van den centralen gezond- heidsraad de volgende gevallen van besmette- lijke ziekte in Zeeland, 3 gevallen van diphte- ritis te Zierikzee en 1 van deze ziekte te Goes. Philippine, 31 Oct. Heden had alhier eene openbare vergadering van den gemeenteraad plaats, waarbij afwezig was de heer J. F. Taalman en de secretaris A. Voeten, die ontslag heeft aangevraagd, De voorzitter leest de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde a. Vaststellen ligger van wegen en voet- paden der gemeente. Voor kennisgeving aangenomen. b. Benoeming gemeente-secretaris. De voorzitter deelt mede dat uit de negen sollicitanten, op de voordracht zijn geplaatst de heeren: J. G. Y. M. Geirnaerdt te Sas van Gent en J. A. A. Straman te Waddinxveen. Wordt benoemd de heer Geirnaerdt met alge- meene stemmen. In diensttrediug 1 December 1913. aanwijzing van een stervende, die verborgen vakken te ontsluiten en kunne geheimen te ont- sluieren. Maar genoeg, het gelukte mij en hoor nu, wat ik onder anderen vond." De slotheer zweeg en opende het oude meubel, hij ging nu met een vinger langs een lijst en tot zijn verbazing zag Hubert verscheidene deurtjes openvallen. In de geopende vakken bemerkte hjj hoopen gemunt goud in rollen, kleine sier- lijke doozen en verschillende papieren. z/De kleinodieen van de familie Von Beuren", zeide hij, naar de sierlijke doozen wijzende. Toen legde hij verscheidene, door ouderdom geel geworden papieren voor zich op het tafel- kleed, alsof zij als bewijzen moesten dienen bij hetgeen hij verder zeggen zou en vervolgde. //Mijn grootvader was in Franschen dienst en de laatste gouverneur van de vesting Mont Royal op den Trabener berg, ten tijde dat het roofnest in het jaar 1668 werd verwoest. Dat de toenmalige bezetting van de vesting //ter eere van den grooten Franschen koning plun- derde in de Eifel, in den Hunsriick en langs den Moezel, is genoeg bekend. Natuurlijk hield de heer gouverneur van Mont Royal een ge- deelte van den buit voor zich zelven. De in komsten van zijn goederen er bijgerekend, had hij zoo een aardige som geld bijeengebracht en in een kelder verborgen. Dit alles vond ik in deze papieren, alsook de noodige aanteekeningen omtrent de gewelven en kelders waarin het vele geld is weggestopt. Alles heeft bij opgeteekend. Nu overkwam den voorzichtigen gouverneur een ongeluk. Na het sluiten van den vrede te Rijswijk zou de vesting Mont Royal worden geslecht en de boeren uit De heer Dhooge vraagt den voorzitter of de nieuwbenoemde secretaris zijn verblijf steeds houdt te Philippine. Eenige leden antwoorden daarop dat de heer Geirnaerdt hun dit beioofd heeft. c. Benoeming ambtenaar burgerlijken stand. Wordt benoemd de heer Geirnaerdt met algemeene stemmen. d. Benoeming lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Wordt benoemd de heer Geirnaerdt met algemeene stemmen. e. Een verzoek van J. B. van Hurk, om grond in erfpacht van de gemeente, wordt ingewilligd met algemeene stemmen en de canon bepaald op 9 cent per M2. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter na omvraag de vergadering. Zontiag 2 Kovemher1 S9I3. l)e tweede getuige, S. Bogaerf, zeide dat beklaagde bepaald sloeg, er was geen sprake van de hond op haar af te zenden. De derde getuige, J. Buysse, heeft van aan- hitsen van de hond niets gemerkt, maar wel de mishandeling gezien. De eisch luidde 15 of 15 dagen. Wegens beleediging van den brigadier der marechaussees A. Poter werd tegen Ch. L. C. uit Sas van Gent 10 of 10 dagen geeischt. Bij verstek werd tegen C. N. D. uit Axel wegens het niet voldoen aan een bevel van een ambtenaar 10 of 10 dagen geeischt. Niet verschenen was J. C. H. uit Ter Neuzen, die toen de agent van politie Annot hem wilde aanhouden dezen schold en zich ver- zette tegen zijne arrestatie. De eisch luidde een maand gevangenisstraf. Tegen W. P. N. te Ter Neuzen werd wegens diefstal van geld uit eene toonbanklade 18 boete of 12 dagen hechtenis geeischt. Door J. D., oud 44 j., huisvrouw van J. J., zonder beroep te Axel, is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 17 October jl., waarbij zij ter zake van poging tot diefstal is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De offieier van Justitie teekende eveneens appel aan. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. btaande de zitting werd heden veroordeeld wegens landlooperij H. J. A., oud 60 jaar, veroordeeld tot 2 dagen hechtenis en drie jaar opzending. De 31jarige vrouw L. M. T. uit Westdorpe was beklaagd van mishandeling op 20 September van R. van Damme. Dit meisje, als getuige gehoord, zeide dat er ruzie ontstond in verband met een hond, die voor den kruiwagen van getuige stond, toen sloeg beklaagde haar met een riek en met een klomp. Beklaagde zeide dat getuige de hond op haar aanstuurde, en dat zij wel een riek nam om de hond van haar af te houden, maar dat zij niet sloeg. den omtrek wachten niet lang met dezen arbeid, die hun zeer aangenaam was. Mijn grootvader was in den tijd afwezigtoen hij terugkwam, lag Mont Royal in puin. De eigen have van den gevreesden man had men zorgvuldig naar Beurenhof gebracht, waardoor ze voor zijn nageslacht behouden bleven. Mijn grootvader kwam ziek thuis, het ver- driet over de verwoesting, waarbij zijn schatten bedolven raakten braeht hem den genadeslag toe. Hij stierf zonder beproefd te hebben, het verborgen geld terug te vinden. Zijn opvolger, mijn overleden vader, kende het geheim niet. Maar ik ken het en ik wil het geld hebben. Het zal de bruidschat van Ammi zijn en gij moet mij helpen bij het terugvinden van den schat in den Mont Royal. Het is de voorwaarde waarop ik toestem in uw huwelijk met Ammi. Nu weet ge het en kunt een besluit nemen. Voorloopig bewaarde Hubert het stilzwijgen. Met verbazing had hij het verhaal van den slotheer aangehoord. Het verlangen naar het onrechtmatig verkregen geld prikkelde hem geenszins, ook wist hij niet in hoeverre de heer Von Beuren zijn medewerking wenschte. Daar- omtrent zou hij echter niet lang in twijfel zijn. De heer Von Beuren scheen geen acht te slaan op Hubert's zwijgen en ging na eene pauze voort//Ik zou het geld reeds lang in mijn bezit kunnen hebben maar ik had het niet noodig. Nu echter heb ik er een tweeledig doel mee. Hier in deze aanteekeningen vind ik nauwkeurig de sommen vermeld die gespaard zijn van de inkomsten van het goed Beurenhof. Zij zijn mjjn onbetwistbaar eigendom en zullen aan Ammi toebehooren. Verder zijn vermeld Kantongerecht te Ter Heuzen, de sommen die als buitengelden daaraan zijn toegevoegd. Met deze kunnen Ammi en haar man naar goedvinden handelen. Ze kunnen het geld aan de rechtmatige erfgenamen der beroofden teruggeven of als dit onmogelijk is kunnen ze het besteden aan liefdadige doeleinden. De lust tot het een of ander heeft mij altijd ontbroken, daarom liet ik dat geld rusten. Nu beide doeleinden bereikt kunnen worden, wil ik zelf aan het werk gaan en gij zult mijn helper zijn. In stilte breken wij samen op. Door deze aanteekeningen ken ik de ligging der gewelven, het terugvinden van den schat zal voor ons beiden niet bijzonder moeilijk zijn. z/Zoodra wij van den tocht teruggekeerd zijn, kunt ge de verloving vieren. Nu, wat zegt ge Zichtbaar opgewondeu stak hij de hand uit en keek daarbij Hubert vorschend aan. Hubert's twijfel, zijn aanvankelijke tegenzin i tegen den zonderlingen voorslag waren ver- dwenen. Slechts denkend aan het spoedig be- reiken van zijn doel, de hand van Ammi te verwerven, sloeg hij toe en drukte de hem toegestoken hand. z/Maar niemand zelfs Ammi niet, mag iets van ons voornemen weten. Dat beding ik z/Ik voeg mij geheel naar uw verlangen z/Uw woord erop z/De slotheer liet nu de hand van Hubert los en zonk in zijn stoel terug. Hij scheen vermoeid te zijn en wenschte het gesprek te [e eindigen. (Wordt vervolgd.) I. Burgemeester en Wethouders' van TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot gratis vaccinatie en revaccinatie door den heer D. BUIJZE, gemeente- geneesheer, zal bestaan in de kom der gemeente op Donderdag 2 November 1913, in het lokaal bij school C op Java 's namiddags ten half twee ure, en te Sluiskil op Zaterdag 8 November 1913, in een der lokalen van de openbare school, 's namiddags ten drie ure. Ter Neuzen, 30 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Hevvormde Kerk. 3,:r Neuzen. 9| u., Ds. G. v. Dis, van Zaamslag, Iier- vormingsrede en 2 u., leeskerk. Sluiskil. 9V u., Ds. A. Timmerman, inleiding van dhr. L. Dek, als Godsdienstonderwijzer van Ter Neuzen en 2 u., dhr. L. Dek, intrede, Axel. 9£ u., leeskerk en 2 u., dhr. A. v. Os, Zend, onder Israel. Zaamslag. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. G. van Dis, Herv.prediking, collecte voor noodl. kerken en personen. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. Abersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H.A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u„ Ds. De Boer. Hontenisse. 9* u., Ds. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel H. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u.,leeskerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., Ds. J. Fraanje. Ond-Gerefor meer de Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. EvanyeUsatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 9^ u., Ds. De Walle, van Zaamslag. Clir. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal ,,Eetliel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal >,Eben-ILaezer,, (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5i u., Evangelisatie. Zitting van 31 October 1913. Veroorileelil zijn: A. d. B., koopman te Selzaete A. M., kermisreiziger, zonder woonplaatsF. B., ketellapper, zonder woonplnats, ter zake van paarden laten weiden op kanaalgronden, ieder tot eene boete van f 1. subsidiair 1 dag hechtenis. A. S., koopman te Kortrijk, ter zake van IJkwetover- treding, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring en vernietiging der maat. J. V., knecht te Hoek, ter zake van een zijberm be- rijden, tot eene boete van /0.50, subs. 1 dag hecht. A. C., kermisreiziger te Wachtebeke, ter zake van overtreding van het Politiereglement van Sas van Gent, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. M. P., leurster te Philippine, ter zake van het ver- koopen van ongekeurde visch, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. F. L., herbergier te Sas van Gent, ter zake van herbergovertreding, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. K. G. D. en D. C. d. P., landbouwersknechten, ter zake van overtreding der Politieverordening der gemeente Hoek, ieder tot eene boete vaiv f 0,50, subs. 1 dag hecht. I. B., mosselraper te Philippine, ter zake van overtreding der Politieverordening op de havenwerken te Philippine, tot eene boete van f 1, subs. 1 week tuchtschool. W. I. d. R., zonder beroep te Philippine, ter zake van strooperij, tot eene boetevan f 0,50, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring en vernieling der sikkel. A. v. D., voerman te Zaamslag, ter zake van het on- beheerd laten staan van een trekdier, tot eene boete van f 0,50 subs. 1 dag hecht. A. v. A., fabrieksopzichter te Sas van Gent, ter zake van bij een verrichting aan den openbaren weg niet de noodige maatregelen nemen voor voorbijgangers tegen mogelijk gevaar te waarschuwen, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. C. A., bierhuishouder en F. L. J., arbeider te West dorpe, ter zake van het vervvekken van burengerucht, ieder tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. I. J. H., zonder beroep en C. V., zonder beroep, beiden te Axel, ter zake van het laten loopen van kippen op een anders grond, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. R., muzikant en H. H., koopman, zwervende, ter zake van vee laten loopen op een anders grond, ieder tot een boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. C., arbeider en A. L. M. d. B., klompenmaker te Zuiddorpe, ter zake van het loopen op een anders grond, ieder tot eene boete van f 0,50 subs. 1 dag hecht. E. M., knecht te Watervliet, ter zake van j acht wetover- treding tot 2 boeten van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete, met verbeurdverklaring en vernietiging van het geweer. C. O., arbeider te Axel, ter zake van Leerplichtwetover- treding tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5