g e m e e n ieuws- esi Adverteitiebiad eeuwsch-Vfaaidereis. No. 3988 Zalerdag 1 November 1913. 53 Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederiand f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,Men abonneert. zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVEETENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel rneer /0,10. Bp directe opgaaf van driemaal piaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tneemaal berekend. Groctere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van adverterxtiSn v6or i uur op den dag der uitgave. iEIEIE^STIE BIlA3D. TER NEUZEN, 31 October 1913. Door den keurmeester voor visch is deze week een maud schol, afkomstig uit IJmuiden, afgekeurd. Boschkapelle. De heer P. C. de Roeck, n°. een geplaatst op de voordracht voor onder- wijzer aan de 0. L. School no. 62 te Amsterdam is als zoodanig benoemd. Koewacllt. De gezondheidstoestand van ons vee heeft in den laatsten tijd niets te wenschen, overgelaten. Besmettelijke veeziekten kwamen in jaren in deze streken niet voor, doch thans dreigt ons een gevaar, waarop wij de aandacht van alle landbouwers en vooral van veehouders wenschen te vestigen. In Belgie breidt zich namelijk het mond- en klauwzeer op schrik- barende wijze uit. In de eerste helft van de maand October waren ruim 300 stallen besmet verklaard en leden 3505 runderen aan de ge- vreesde ziekte. In de provincien Oost- en West-Vlaanderen, die tot nog toe gespaard ge- bleven waren, begint de ziekte zich ook te vertoonen. Dinsdag is ze zelfs uitgebroken in den stal van den landbouwer Van Pottelberghe in de aangrenzende gemeente Stekene en zijn ver- schillende gevallen geconstateerd te St.-Gilles bij Dendermonde. Oppassen is dus de boodschap. Men houde daar- om Vlaamscbe kooplieden en smokkelaars uit de stallen en zij voorzichtig met wagens, karren, zakken en andere voorwerpen, die uit Belgie komen. Mocht zich onverhoopt een geval voor- doen, dan waarschuwe men onmiddellijk den burgemeester en den veearts. RIJKSPOSTSPMARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand November en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacbt. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren gescbiedt tegen bewijs van ontvang. De officier van justitie te Alkmaar beeft den brievengaarder Res te Oastricum een dag- vaarding doen beteekenen, waarbij deze wordt beklaagd van overtreding van art. 201 V etboek vau Strafrecbt. (Hij, die opzettelijk brieven of andere stukken, aan een post- of telegraafkantoor bezorgd of in een postbus ge- stoken, aan bun bestemming onttrekt, opent of beschadigt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten boogste een jaar). Ter aauvulling van dit bericht schrijfc de correspondent van het Hbld. ATan den beginne af is Res verdacht van postdiefstal en het hem ten laste gelegde omtrent het wegraken van een postformulier. Toen hp van rechtsvervolging werd ontslagen voor post diefstal, bleef een ander verdacht feit bestaan, waarvoor reeds maatregelen, in openbare fitting te bebandelen, waren genomen. Door het O. M. is nu deze zaak tegelijk met de zaak-Koppenol op de rol gebracbt, opdat het voile licht by de behandeling voor de rechtbank kan opgaan. Een unicum Toen de burgemeester van Ambt-Vollenhove Zaterdag afscheid nam van den Raad en den laatsten keer presideerde, verkreeg een niet- raadslid, een particulier en dan nog wel iemand buiten de gemeente woonachtig, bet woord om den burgemeester toe te spreken. Zeker te curieus, om niet vermeld te worden. (Stand.) mmM wmmm m Een niet-alledaagsch geval doet zich te Zevenboven op schoolgebied voor Op de 3 scholen aldaar wordt onderwijs ge- geven door eigen gezinsleden van de hoofden der scholen, ook in de nuttige haudwerken in de R.-K. school door vader en dochter, in de openbare lagere school, door het hoofd en diens echtgenoote en in de Cbr. school door vader, moeder en zoon. Verschrikkelijk. Zaterdagavond werd te Wijk bp Duurstede tijdens het vieren van bet 121/2jarig ambts- jubileum van den burgemeester in een herberg zekere v. 1. on wel. De bezoekers, meenende dat de man te veel gedronken had, namen hem op en brachten hem, hotsende en springende naar huisen op bed, waarna men op dezelfde wijze de woning verliet. Achteraf bleek dat de man tijdens dit alles reeds overleden moet zijn geweest. (Rott.) Een schitterend aaubod afgeslagen. Op een plaatsje in de Veenkolonien zoo schrijft men aan de Prov. Gron. Ct. schonk dezer dagen een bewoonster van Huis voor Dakloozen het leven aan twee kindertjes. Begaan met het lot der arme moeder bracbt een mevrouw, die op het plaatsje veel goed doet, er van alles been voedsel, kleeding enz. Op een avond laat werd nu nog bij mevrouw aangebeld, een man vroeg haar te spreken. En nauwelpks was mevrouw bij de deur of de man reikte haar met de woordeD ./Mevrouw is altijd zoo goed voor ons, dat mijn vrouw en ik besloten hebben u een onzer tweelingen te geven" een kindje toe, gewikkeld in wat kleeren. Mevrouw, zeer gevoelig voor zoo'n groote ddnkbaarheid, bedankte echter voor bet ge- schenk Een veldstrooper te Noordwijkerhout, die zich Maandagnacht achtervolgd zag, beeft een jachtopziener in't onderlijf geschoten. De dader is daarop gevlucbt, doch is spoedig gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Een eerlijk belastingschuldige. In de Dinsdag gehouden vergadering van den Kat- wijkschen gemeenteraad, deelde de voorzitter mede. dat was ingekomen een schrijven van een belasting betalend burger, den heer C., dat hij te laag was aangeslagen in den hoof- delijken omslag en verzoekende, hem met een bedrag van 100 te verboogen. (Tel.) Te Glanerbrug (gem. Lonneker) kreeg dezer dagen het lOjarig zoontje van den beer B. een puistje in 't gezicht, tengevolge waarvan bloed- vergiftiging ontstond. Het kind is onder hevige pijnen overleden. Opgepast met de gouden Vijfjes. Een lezer, die bet goed meent met de beurs van zijn stadgenooten, toonde ons een metalen speelpenning, welke in grootte, vorm, kleur en gewicht sprekend gelijkt op een Nederlandscb gouden vijfje, ons nieuwste muntstuk, waarover al zoo veel is gescbreven. De bewuste speel penning is van Franscb fabrikaat. Het is een imitatie tien francsstuk, vertoont aan de voor- zijde het portret van Louis Napoleon met diens naam en aau de keerzijde te midden van een bladerenkraDS bet woord //Jeton" (speelpenning). De rand is niet gekarteld. Bij oppervlakkige beschouwing neemt men het valscbe muntstukje zonder aarzeling voor een gouden vijfje aan. Bedoelde lezer nam er dezer dagen in een restaurant de proef medehij gaf den speel penning in betaling en outving van den kellner onmiddellijk terug van een vijfguldenstuk. Wij maken vaD bet bovenstaande melding teneinde onze lezers bij bet ontvangen van gouden vijfjes tot oplettendbeid aau te sporen. Vooral tijdens het schemeruur en dan plegen de valscbemuntgevers doorgaans bun slag te slaan zou men licht bet slachtoffer van een bedrieger kunnen worden. Opgepast dus met de gouden vijfjes (Pr. G. Crt.) Het laatste bezoek aau de Yolturno. Men meldt aan de N. R. Crt. Disdagnacbt kwam te IJmuiden binnen bet Nederlandsche stoomsehip Charlois, kapitein Schmidt, die gerapporteerd bad dat leden van de bemanning een bezoek aan de Volturno hadden gebracbt en het scbip badden doenzinken. De le stuurman, E. van Twisk, onder wiens leiding bet bezoek aan boord van de Volturno is gebracht, verstrekte ons met de meeste wel- willendheid de volgende bijzonderbeden Des avonds te 9,30 van den 17en October kregen we op 46° 44 N.B. en 36° 44 W.L. een stoomsehip in zicht hetwelk zonder licbten voer. Met de Charlois naderbij komend bleek dit vaartuig in ontredderden toestand en geheel verlaten te zijn. Wegens de groote duisternis kon op dien afstand niets nauwkeurig worden opgenomen en zetten wij te 10,45 's avonds een sloep uit om een nader onderzoek in te stellen. Er stond weinig deining dus leverde de zee op zich zelf geen direct gevaar op. In de boot namen plaats de le stuurman, de heer E. van Twisk, Hollander, de le machinist, de heer J. W. van Zeeland, Hollander, de bootsman J. E. Manuelse, Noorman, de Duitsche matroos C. Herder en de Hollandsehe matroos D. Bonnes. Wij konden toen vaststellen en gingen zulks rapporteeren, dat het een geheel uitgebrand en verlaten stoomsehip was, dat wij in den nacbt slecht durfden naderen. Wij bleven, daarom tot bet aanbreken van den dag in de nabijheid en stelden toen met dezelfde bemanning van de boot een nader onderzoek in en be- vonden, dat het bet Engelsche stoomsehip Volturno uit Rotterdam was. Van de ramp, die het schip getroffen bad, was ons toen nog niets bekend. De lading in de ruimen smeulde nog en achter en voor sloegen nog de vlammen uit, doch de macninekamer was oogensehijnlijk nog in zeer goeden staat. Het eenige wat wij van de opvarenden terug- vonden waren onder den bak in het volks- logies de verkoolde overblijfselen van 4 menschen, geheel onherkenbaar alleen aan de schedels en enkele ledematen was te zien dat bet over- bliiLelen van menschen waren. Tot welk geslacbt zij beboorden was niet vast te stellen, daar de lijken en de kleeren slechts een verkoolde massa waren. Alleen kon uit de vormen eenigszins opgemaakt worden, dat een bunner een groote dikke man of vrouw en een jong maatje of een jong meisje geweest moest zijn. Hoe groot de hitte aan boord geweest moet zijn tooude op vele plaatsen het gesmolten glas en koper. Wij namen verschillende voor de hand lig- gende voorwerpen in de boot mede, als een scheepsbel met den naam Yolturno er op, een fluit, een oliekan, een lepel, wat drinkmokjes en eenige stukken zeep. Uit de machinekamer nog een daar hangend jasje, vermoedelijk van een der machinisten, met koperen knoopen en opstaand kraagje. (Als souvenir stond een lid van de bemanning, die bet jasje in zijn bezit had, een knoop af; bij onze thuiskomst zagen wij, dat er van v&ren een vlag met kruisteeken op stond en van achteren de namen Monnery en Co., London Southampton. Corr.) Wij stelden, voor zoover wij de plaatsen konden bereiken, nog een onderzoek in de tweede klasse, doch konden nergens meer sporen of acbtergebleven voorwerpen vinden. Diep onder den indruk van de ramp, die bet kolossale stoom sehip getroffen moest hebben en nog onbekend met bet lot der overige opvarenden, besloten we, daar bet scbip onmogelijk te bergen was en zeer gevaarlijk voor de scbeepvaart dreef, bet wrak te laten zinken. We namen daartoe het deksel van de binnenboordinjectie af en open- den de inlaatcirculatie, waardoor de machine kamer binnen enkele uren moest onderloopen en het scbip naar den bodem der zee moest verzinken. Wij veriieten bet wrak te 9.30 voormiddags op 46° 31 N.B. en 36° 43 W.L. en vervolgden te 10 uur met de Charlois onze thuisreis. Wij verloren spoedig het wrak uit bet gezicht, dat toen evenwel nog niet gezonken was. Weer een aanranding in Amsterdam De eene belft van de menschbeid schijnt op bet oogenblik aangetast te zijn door insluipings, de andere door aanraudingsvrees. Maandagavond tusschen tien uur en half elf stond juffrouw H. Strietbouldt geboren G. A. Den Hollander, wonende Reinwardtstraat 85 Amsterdam, met haar schoonmoeaer op haar man te wachten, toen zij werd aangesproken door een anderen man, die haar vroeg een potje bier mede te gaan drinken. juffrouw Striethouldt was daar ganschelijk niet gesticht over en antwoordde hevig veront- waardigd Zeg 's, waar zie je me wel voor aan De man echter liet zich niet uit het veld slaan en bleef om juffrouw Striethouldt heen- dwalen, ook en dit is wel het toppunt van brutaliteit toen haar ecbtgenoot zich bij haar voegde. Met hun drieen, man, vrouw en schoonmoeder, wandelen zij de le Van Swinderstraat door... de vreeseljjke man achter hen aan. Bit blad verickljiil HeaiidBg., Woenadag- en nl%eioEderd op fseiiMsafen felj de Vlrna V. Jf. WAX? BB B.&B0K. Keasen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1