Ter Heuzensche Co-urant Zaterdag 25 October 1913. No. 5985. ZDHIIE^ZDIEI U3T-I-A.XD. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 3. Benoemen lid van de Commissie van bijstand. De voorzitter verzoekt de leden over te gaan tot het 6. Vaststelling kohier schoolgeld lager onderwijs, 4e kwartaal 1913. 7. Verplaatsing vischmarkt. 11. Wijziging algemeen reglement voor de m. u. I. o. school. 12. Onttrekken van een gedeelte straat aan den openbaren dienst. 13. Ruiling van grond. VAN Vergadering van Donderdag 23 October 1913. Voorzitter de beer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggrd, De .lager, R. Scheele, Lensen, De Feijter, Donze, Eijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele, later ook de heer De Bruijne. Afwezig de heer Wieland. De voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde 1. Notulen. De notulen der vergadering van 9 October 11. worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen slukken. a* Proces-verbaal van de op 30 September 1913 door burgemeester en wethouders ten kantore van den gemeente- ontvanger gehouden opneming van de boeken en kas, waarbij is gebleken dat over het jaar 1912 is ontvangen f 107.035,33 en over het jaar 1913 59.286,88}, somen 220.322,21}, en uitgegeven over het jaar 1912 121.970,09} en over het jaar 1913 71.969,06, samen 193.939,15}, zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven 32.383,06, welk bedrag in kas aanwezig was. Aangenomen voor kennisgeving. b. Eene beschikking van den Minister van Oorlog, op een aan den Minister van Waterstaat gericht en door dezen aan voornoemden Minister overgegeven verzoekschrift van burgemeester en wethouders van Ter Neuzen, dd. 20 Mei jl., strekkende om vergunning te bekomen tot het plaatsen van 2 zitbanken, elk lang 2,5 M., op de buiten- glooiing en op 4 M. afstand buiten de binnenkruin van den westzeedijk, onderscheidenlijk op 124 M. en 246 M. afstand, langs die kruin gemeten, ten westen van het verlengde van den westelijken vleugelmuur van hetnoordelijk landhoofd van den Westbeer. De Minister bewilligt in het verzoek, tot wederopzeggens en behoudens de rechten van derden en onder verschillende voorwaarden. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten de gestelde voorwaarden aan te nemen. c. Een schrijven van de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, dd. 18 October 1913, waarin deze met bekwamen spoed aandringt bij het aanschaffen van de instrumenten benoodigd voor de natuur- en de scheikundelessen aan de hoogere burgerschool, daar naar de meening der Commissie het onderwijs in die vakken door het nog steeds ontbreken daarvan ernstig zal gaan lijden. Aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter deelt mede, dat de vertraging van de aanschaffmg dier instrumenten veroorzaakt is door eene samenspreking, die door een lid der commissie van toe zicht met de betrokken leeraren moest worden gehouden, eene samenspreking, die ten doel had na te gaan, welke instrumenten van de ingezonden lijst zouden kunnen worden geschrapt, als zijnde niet terstond benoodigd. Zoo was ook eene samenspreking noodig geacht met den heer Middelberg, die hier pas in dienst is gekomen. Spreker stelt nu voor om burgemeester en wethouders te machtigen ook de door den heer Middelberg noodig geachte leermiddelen aan te schaffen, zooals dat ook gebeurd is ten opzichte van die voor de andere leeraren en het hoofd der school voor meer uitgebreid lager onderwijs. De heer De Jager vraagt of men voor het aanschaffen dier instrumenten zal toekomen met het thans beschik- bare bedrag. De vooi^itter antwoordt dat burgemeester en wethouders vermoeden dat dit wel het geval zal zijn, mocht echter het tegendeel blijken, dan zullen zij den raad daarmede tijdig in kennis stellen. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met algemeene stemmen. d. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 17 Octoher 1913, waarbij de ontvangst wordt bericht van het raadsbesluit van 9 October 11. tot wijziging der artikelen 9 en 13 van de Verordening regelende den ge- nees-, heel- en verloskundigen dienst. Aangenomen voor kennisgeving. e. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 17 October 1913, waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voorzien, wordt teruggezonden het kohier no. 2 van de belasting op de honden voor het jaar 1913. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een adres van D. van Aken, boekbinder, boek- handelaar en drukker, te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft dat door de besprekingen in de Raadsvergadering van 9 October 11. bij het publiek de meening is ontstaan, dat zijn verzoek is afgewezen, omdat de raad van meening was dat het drukwerk niet door hem zelf wordt ver- vaardigd dat hij door deze verkeerde meening schade kan lijden in zijne zaken dat hij zich daarom tot den raad wendt met de ver- klaring dat, was hem het drukwerk der gemeente opge- dragen, hij dan in staat gesteld zou worden ziin drukkerij zoo nit te breiden, dat dit drukwerk alles geheel in zijn inrichting zou worden vervaardigd, en zulks niet aan een ander uitbesteden,; dat, nu hem het drukwerk der gemeente niet is gegund, hij om financieele redenen niet tot uitbreiding van zijn drukkerij kail besluiten dat ook bij de behandeling van zijn adres is te kennen gegeven, dat hij ook kan inschrijven naar de schoolbe- hoeften, doch dat hij kort na zijne vestiging in deze gemeente zich schriftelijk heeft moeten verbinden geen boeken te verkoopen tegen lageren prijs dan door de uitgevers is bepaald dat de som dier aanbesteding ieder jaar uitwijst, dat die boeken verre beneden dien vastgestelden prijs worden geleverd en dat alzoo door hem niet mag worden ingc- schreven, daar hij zich dan aan contractbreuk zou schuldig maken dat ook in bovengenoemde raadsvergadering werd gezegd dat alle leveranties behoudens bindwerk worden aanbesteed, doch dat de gemeenterekening 1911 uitwijst dat de totale som van leveranties in dit vak bedraagt f 224y,26, het drukwerk /872,71,deinschrijving schoolbehoeften f008,82, bindwerk f 4,85, zoodat er nog een bedrag van 336,88 overblijft, dat niet is aanbesteed dat ook de gemeenterekening 1912 voor een bedrag van 203,24} aanwijst als niet aanbesteed of tot het druk werk behoorende; dat de levering van schoolboeken enz. benoodigd voor de H. B. S. dit jaar niet is aanbesteed, doch alles aan een firma is opgedragen redenen waarom hij zich ten tweede male tot den raad wendt met beleefd verzoek deze regelen in overwegingte willen nemen en het daarheen te leiden, dat in de naaste toekomst ook aan hem eens wordt gedacht wat betreftde gemeenteleverancies, en houdt hij zich beleefd aanbevolen voor het vervaardigen van kantoordoozen, bindwerk en drukwerk, levering van school- en schrijfbehoeften in den ruimsten zin en schoolboeken. De voorzitter stelt voor dit adres te stellen in handen van burgemeester en wethouders om bericht en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. g. De voorzitter deelt mede dat verzuimd is de jaarlijksche veemarkt op de agenda te brengen, die volgens de gewoonte zal worden gehouden op Woensdag 19 November a.s. Het is dus tijd daaromtrent te besluiten. Hij vraagt of de leden goedvinden deze op de gewone wijze te houden en dezelfde premie's nit te loven als het vorig jaar. Met algemeene stemmen wordt besloten de veemarkt te houden overeenkomstig de regeling van het voorgaande jaar. li. Een adres van het bestuur der Ned. Ilerv. Zondags- schoolvereeniging te Ter Neuzen, dat daarin te kennen geeft, dat de vereeniging in groote moeilijkheden verkeert met het plaatsen van de leerlingen in liaar lokaal dat het meermalen gebeurt, dat de namiddagklasse is bezocht door 235 leerlingen, zoodat het onmogelijk is onderwijs te geven zooals het behoort en zij zich genood- zaakt ziet een honderdtal leerlingen af te wijzen; dat adressante daarom verzoekt haar vergunning te willen verleenen om gedurende de wintermaanden gebruik te mogen maken van het stemlokaal op Java, iederen Zondagnamiddag van 2 tot 3} uur, opdat de vereeniging dan hare leerlingen in plaats van over 3, in 4 klassen zal kunnen verdeelen. Op voorstel van den voorzitter wordt dit verzoek gesteld in handen van burgemeester en wethouders om bericht en raad. ia De voorzitter deelt mede, dat door de commissie voor de viering van het onafhankelijkheidsfeest alhier aan de gemeente wordt aangeboden eene medaille, her- innerende aan het feest en daardoor ook aan de gebeurte- nissen van voor honderd jaar, in de verwachting dat het gemeentebestuur die zal willen voegen bij andere medailles die reeds in de raadzaal worden bewaard. Hij stelt voor de medaille te aanvaarden. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. benoemen van een lid der Commissie van bijstand, naar aanleiding van het ontslag als zoodanig verleend aan den heer Van Borssum Waalkes. De uitslag der stemming is dat met 6 stemmen wordt benoemd de heer De Jager. Op de heeren Moggre en Donze zijn 2 en op den heer D. Scheele is 1 stem uit- gebracht. Op de desbetreffende vraag van den voorzitter of hij de benoeming aanvaardt, vraagt de heer De Jager tijd voor beraad, dat hem wordt toegestaan. 4. Vaststelling kohier schoolgeld middelbaar onderwijs. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor het kohier van het schoolgeld voor het middelbaar onderwijs, over het tijdvak 1 September31 December 1913 vast te stellen op een bedrag van 193,33. Goedgekeurd met algemeene stemmen. 5. Vaststelling kohier schoolgeld meer uitgebreid lager onderwijs. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor het kohier van het schoolgeld voor het meer uitge breid lager onderwijs, over het tijdvak 1 September31 December 1913, vast te stellen op een bedrag van 749. Goedgekeurd met algemeene stemmen. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor het kohier van het schoolgeld voor het lager onderwijs voor het jaar 1913 vast te stellen op een bedrag van 582,56. Goedgekeurd met algemeene stemmen. De heer De Bruijne komt ter vergadering. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor de vischmarkt, die wegens de veranderde terreins- omstandigheden niet kan behouden worden, waar die tot hiertoe geplaatst was, over te brengen aan de trap, toegang gevende tot de gemeentehaven, aan de binnen- zijde van den dijk. De heer Waalkes vraagt of de vischmarkt daar geen stremming kan veroorzaken in den verkeersweg. De voorzitter antwoordt ontkennend. De weg is 12 meters breed, zoodat er nog ruimte genoeg overblijft voor de passage. Bovendien is het ook maar bij wijze van proef. Mocht de plaats moeilijkheden opleveren, dan kan later nog altijd naar een andere plaats worden omgezien. Het voorstel van burgemeester en wethouders wordt aangenomen met algemeene stemmen. 8. Benoeming van een onderwijzer aan de M. U. L. 0. school. De voorzitter verzoekt de leden over te gaan tot het benoemen van een onderwijzer aan -de school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Op de voordracht komt alleen voor de naam van den heer O. Bakker te Rheden, de eenige sollicitant. Zoowel de schoolopziener, als het hoofd der school en de Commissie van toezicht, hebben zich met deze voor dracht vereenigd. De heer Waalkes deelt mede dat de Commissie hem verzocht heeft de klacht over te brengen dat de voordracht zoo laat in hare handen gesteld was, dat het niet mogelijk was nog een onderzoek in een of andere richting in te stellen. Daar zij de benoeming urgent acht, heeft de Commissie echter geen bezwaren willen maken en zich met de voordracht vereenigd. De voorzitter deelt mede dat bijzondere omstandigheden oorzaak waren dat de voordracht niet vroeger aan de Commissie kon worden toegezonden en, daar eenspoedige benoeming gewenscht is, zagen burgemeester en wethouders die gaarne in deze vergadering geschied. De heeren die bij de oproeping voor de eerste plaats hebben gesolliciteerd zijn aangeschreven met verzoek zich te verklaren of zij hunne sollicitatie ook voor deze plaats gestand deden. Daarop is alleen door den heer Bakker, die de vorige maal no. 2 der voordracht stond, bevestigend geantwoord. Er is ook eene nieuwe oproeping gedaan, doch naar aanleiding daarvan zijn geen sollicitaties in gekomen. De heer Bakker heeft hier de vorige maal ook proefles gegeven en in verband met hetgeen daarbij van hem bleek, gevoegd bij de verkregen inlichtingen, achtten burge meester en wethouders zich volkomen gerechtigd hem op de voordracht te plaatsen. Tot stemming wordt overgegaan, en de heer Bakker met algemeene stemmen benoemd. De benoemde moet uiterlijk binnen 3 maanden in dienst treden. 9. Benoeming leeraar II. B. S. te belastm met het directoraat. De voorzitter verzoekt de leden over te gaan tot het benoemen van een leeraar in in de Nederlandsche taal en letterkunde, geschiedenis en aardijkskunde aan de hoogere burgerschool, welke zal belast worden met het directoraat. Op de lijst van aanbeveling zijn geplaatst de heeren H. G. ten Bruggencate te Wageningen en E. Chr. G. Brunner te Zalt-Bommel. Met deze aanbeveling kan de inspecteur voor het middelbaar onderwijs en ook de commissie van toezicht zich vereenigen. De heer Waalkes deelt mede dat het aan de commissie van toezicht wel eenigszins vreemd voorgekomen is, dat blijkens de stukken door burgemeester en wethouders zulke uitgebreide inlichtingen zijn ingewonnen omtrent de eerst aanbevolene, en dat zij dit niet hebben gedaan omtrent nummer 2 der aanbeveling. De commissie wilde niets meer doen dan daarover hare bevreemding uiten, want nummer 1 komt haar voor eene benoeming het verkies- lijkst voor, en het komt aan de commissie ook niet ge wenscht voor, nog tijdverlies te veroorzaken, daar het aanbeveling verdient dat de benoeming zoo vlug mogelijk kan geschieden. De voorzitter merkt naar aanleiding hiervan op, dat het inwinnen van inlichtingen omtrent de sollicitanten eigenlijk niet ligt op den weg van burgemeester en wet houders, doch dat de inspecteur gewoon is die inlichtingen te verzamelen. In dit speciale geval heeft hij zich echter onthouden van het verzamelen der inlichtingen omtrent no. 1 der aanbeveling, omdat dit zijn zoon betreft, en aan burgemeester en wethouders verzocht of zij in dit geval zelf inlichtingen wilden verzamelen. Dat is de oorzaak dat van no. 1 meer stukken zijn dan van no. 2. De heer Waalkes deelt nog mede dat de heer Ten Bruggencate aan de commissie van toezicht de voorrang verdient boven den heer Brunner, omdat hij geheel is afgestudeerd en zich dus geheel aan de school kan wijden, terwijl de heer Brunner nog moet studeeren en daarvoor ook wel eenige uren daags zal noodig hebben. Tot stemming wordt overgegaan, waarvan de uitslag is dat met algemeene stemmen wordt benoemd de heer Ten Bruggencate. Bepaald wordt dat de benoeming ingaat op 1 December, of zooveel later als de benoemde zal kunnen indienst- treden. lO. Regeling jaarwedde onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken m. u. I. o. school. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor het salaris voor eene op te roepen onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken voor de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te bepalen op f 200 'sjaars. De bedoeling is dat wekelijks 2 uur les gegeven zal worden in de nuttige en 2 uur in de fraaie handwerken, zoodat de bezoldiging dan uitkomt op 50 per wekelijksch lesuur. De heer Eijke vraagt of het onderwijs in de fraaie handwerken wel noodig is. Kan niet met de nuttige handwerken worden volstaan. De voorzitter antwoordt dat men daaraan volgens het leerplan gebonden is. De heer Eijke vraagt of er wel iemand beschikbaar is, om onderwijs in de fraaie handwerken te geven. Hij ver- meent dat er alleen op Lamswaarde eene juffrouw is, die daarvoor bevoegd is. Kan het salaris ook niet gesplitst worden, als iemand zal moeten worden benoemd die niet voor de fraaie handwerken bevoegd is De Voorzitter antwoordt dat, wanneer men voor de onmogelijkheid zou komen te staan om dat onderwijs te geven, de raad dispensatie daarvoor zou kunnen vragen. Of er een bevoegde voor beschikbaar is, zal uit de even- tueele oproeping kunnen blijken. Waar de belooning berekend wordt per lesuur, zal natuurlijk, wanneer maar in een vak onderwijs wordt gegeven, slechts 2 uur les worden gegeven en is het salaris maar 100. Dat een som van /200 genoemd is, spruit daaruit voort, dat voor de juffrouw een pensioengrondslag moet worden aangegeven. De heer Waalkes vraagt of het niet beter zou zijn een belooning te geven van 75 cent per uur dat les gegeven wordt. Hij doet verder de vraag of het ook niet beter zou zijn hierover de Commissie van toezicht te hooren, die nog geen" gelegenheid had zich hieromtrent uit te spreken. De voorzitter meent dat voor deze school f 50 per wekelijksch lesuur behoorlijk mag genoemd worden men moet z. i. niet lager gaan. Hij ontraadt verder uitstel van eene beslissing. Er is toch nog gelegenheid om de commissie in de gelegenheid te stellen zich over deze zaak uit te spreken, daar burgemeester en wethouders eene voorloopige oplossing op het oog hebben en eerst na 15 Januari definitief zal kunnen worden beslist. Er zal nu slechts eene tijdelijke voorziening plaats hebben. Het voorstel van burgemeester en wethouders wordt aangenomen met algemeene stemmen. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 10 October 1913, waarin Snder de aandacht van burgemeester en wethouders wordt geBracht, dat de raad niet bevoegd is, bepalingen te maken omtrent de schooltijden, de vacantien en de wijze van vaststelling van het leerplan voor de school voor m. u. 1. o., dewijl de regeling van een en ander door de wet is opgedragen aan het hoofd der school, onder goed keuring van burgemeester en wethouders en den districts- schoolopzienei'. De artt. 2, 3 en 4 van het Algemeen Reglement voor genoemde school, aan gedeputeerde staten toegezonden, behooren derhalve te worden ingetrokken. Voorts merken gedeputeerde staten op dat in art. 10 het woord steekenbehoeften" dient te vervallen, daar deze behooren tot de leermiddelen, waarvan de wet de kosten ten laste der gemeente brengt. Ten slotte deelen gedeputeerde staten mede aan het bepaalde in art. 8 hunne goedkeuring te hebben verleend. Zij verzoeken ten spoedigste het reglement overeenkom stig de hiervoren aangegeven aanwijzing te verbeteren. Art. 2 bepaalt dat het schooljaar en de vacatien samen- vallen met den cursus en den vacantietijd der H. B. S. Art. 3 bepaalt dat de schooltijden telken jare bij het programma der lessen worden vastgesteld. Art. 4 bepaalt dat het leerplan jaarlijks wordt opgemaakt door het hoofd der school en goedgekeurd door burge meester en wethouders en den districtsschoolopziener. Art. 10 bepaalt dat aan de leerlingen de leermiddelen van gemeentewege worden verstrekt, met uitzondering van teekenbehoeften, atlassen en woordenboeken. Het goedgekeurde art. 8 omschrijft de voorwaarden van toelating tot de school voor meer uitgebreid lager onderwijs. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor de door gedeputeerde staten verlangde wijzigingen in de verordening aan te brengen. De heer Moggrd noemt het jammer, dat de raad op de in die artikels geregelde zaken geen medezeggingschap mag hebben. Vooral voor de regeling der vacantien is dit ook gewenscht. Hij wijst er op, dat een paar weken na de groote vacantie de kermis alhier plaats heeft, dan is de school pas begonnen, maar van het leeren komt erin die week niet veel. Wenschelijk was het, dat met het oog daarop maatregelen konden worden genomen. De heer Waalkes merkt op dat het hier geen lagere school meer geldt en op de middelbare scholen wordt ter wille van de kermis nergens vacantie gegeven. De voorzitter stemt toe, dat er alle reden is, om iets te gevoelen voor het door den heer Moggre te berde ge- brachte bezwaar, al is het dan ook om eene andere dan door deze aangevoerde reden, er zijn ook andere toestanden. Er valt echter niets tegen te doen, men moet zwichten voor de weter over te beslissen heeft het gemeentebe stuur niets en men kan alleen trachten, door invloed en beleid de regeling te leiden in den weg die men in het belang der zaak het verkieslijkst acht. De heer Moggre begrijpt dat er niets aan te doen is, maar noemt het toch jammer. De voorzitter deelt nog mede dat er tijdens de kermisweek toch rekening mede gehouden is, door op de drukke namiddagen, als de inrichtingen vroeg openden, en het rumoer hinderlijk was voor het onderwijs, geen school te houden. De heer Moggrd meent dat het schoolhouden in zoo'n week niet veel beteekent, er zal dan van de studie niet veel komen. De voorzitter: Dat ligt dan aan het kind I De heer De Jager vraagt of, nu men toch dit reglement moet wijzigen, het ook geen aanbeveling zou verdienen om tegelijkertijd de voorgenomen wijziging in art. 8 aan te brengen. Hij heeft op het oog het door den heer Lensen aangekondigde voorstel betreffende den leeftijdsgrens. De voorzitter ontraadt om dat artikel, dat juist door gedeputeerde staten is goedgekeurd, zoo direct te wijzigen. Indien men wijziging wenscht, acht hij het beter dat aanhangig te maken door een schriftelijk voorstel, dat dan behoorlijk kan behandeld worden en den gewonen loop volgen. Hij acht het ongewenscht om dat nu zoo maar staande de vergadering te doen. Wil de raad het echter doen, ieder lid heeft het recht voorstellen in te dienen. De heer De Jager staat er niet bepaald op dat die wijziging nu zal worden gemaakt maar meende dat het nu meteen kon gaan met het andere. Het betreft den leeftijd van toelating. De voorzitter merkt op dat die leeftijdsgrens nu juist door gedeputeerde staten is goedgekeurd. De heer De Jager herinnert dat het er om gaat, dater eene clausule in art. 8 staat dat bij hooge uitzondering kinderen kunnen worden toegelaten die de zes klassen nog niet hebben doorloopen en den leeftijd van 11 jaar nog niet hebben bereikt. Daar wenschte de heer Lensen als hij het goed voor heeft, verandering in gebracht te zien. Nu staat men voor eene verandering en dan is het toch gemakkelijker dat meteen te doen. De heer Lensen merkt op dat uit het artikel alleen behoeven te worden geschrapt de woorden »bij hooge uitzondering kunnen kinderen, die gedeeltelijk de zesde klasse hebben gevolgd, worden toegelaten." De voorzitter blijft ontraden om nu dusdanig voorstel te behandelen. Laat men liever de noodig geachte wijzi ging schriftelijk indienen, dan kan daarover het sohool- hoofd, de directeur, de schoolopziener en de commissie van toezicht gehoord worden, dan krijgt de zaak zijn normaal verloop en dat is voor zoo'n gewichtige bepaling ook wel noodig. De heer De Jager gaat niet verder op zijn denkbeeld door. Overeenkomstig het verlangen van gedeputeerde staten worden de artikelen 2, 3 en 4 geschrapt en uit art. 10 het woord »teekenbehoeften". Eveneens wordt met algemeene stemmen goedgekeurd de door het uitvallen der genoemde artikels noodige ver andering in de nummers der daarachtervolgende artikels. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een adres van A. J. Klaassen en T. de Smidt, welke, in verband met den plaatselijken toestand van hunne perceelen, ge- legen aan de Lange Kerkstraaten Smalsteeg, kadaster sectie L. no. 419, 417 en 418, verzoeken de bouwlijn van hetpakhuis kadaster no. 419, gelegen aan de Smalsteeg, evenwijdig te brengen aan het aan de andere zijde der steeg staande pakhuis, kadaster no. 422, zoodat dit het drukke verkeer door de Smalsteeg ten goede komt. Adressanten stellen daarbij echter de voorwaarde, dat de gemeente wel zal willen toestaan, dat de bouwlijn van hunne erven uit- komende aan de Lange Kerkstraat, in het verlengde ge bracht wordt van den achtergevel der Hervormde kerk, waardoor pl.m. 2} M. diepte grond, tegen nader vast te stellen billijken prijs, aan hen zal worden afgestaan. Adressanten meenen dat door een en ander de toesland van de bouwlijn in de Lange Kerkstraat en_de Smalsteeg, belangrijk zal verbeteren. Naar aanleiding van dat verzoek is door burgemeester en wethouders gepubliceerd dat het voornemen bestaat de strook grond, achter de perceelen van de verzoekers en de heeren De Smet en Jurrij, ter diepte van ongeveer 2} meter aan den publieken dienst te onttrekken. Er zijn tegen die onttrekking geen bezwaren ingebracht, zoodat het besluic daartoe kan genomen worden. De heer De Jager vraagt welk bedrag burgemeester en wethouders meenen dat voor den grond zal moeten worden betaald, want daarvan zal het afhangen of adressanten verder op de zaak ingaan. Is het te duur dan zullen ze het niet nemen en dan is het overbodig den grond aan den publieken dienst te onttrekken. De voorzitter geeft te kennen dat de prijsbepaling bij het volgende punt aan de orde komt. En er is geen be zwaar tegen te besluiten tot onttrekking van den grond aan den publieken dienst, want wanneer belanghebbenden ze niet willen hebben, blijft het eenvoudig open liggen. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot het onttrekken van genoemde strook grond aan den publieken dienst wordt aangenomen met algemeene stemmen. De voorzitter deelt mede dat, nadat van het verzoek mededeeling is gedaan, door burgemeester en wethouders in den persoon van den burgemeester en den secretaris met den heer Klaassen is onderhandeld over de voorwaarden. Wat de familie De Smidt betreft, deze schijnt niet te hebben willen afwachten tot een en ander geregeld was en is begonnen met het door den brand ontredderde dak van haar perceel in orde te brengen. Spreker meent echter dat, wanneer een der belanghebbenden het achter zijn perceel gelegen terrein in koop neemt, de anderen wel zullen volgen. De heer Klaassen zou achter zijn perceel krijgen eene oppervlakte van 15, i M-., gelegen in de Lange Kerkstraat, waarvoor hij zou willen betalen 2,50 per M'A of/ 39,25. Daarentegen zou hij aan de gemeente afstaan 2.06 M2. gelegen in de Smalsteeg, waarvoor hij vraagt 5 per M2. dus 10,30, terwijl de gemeente verder zou moeten be talen voor het verplaatsen van den muur van zijn pakhuis in dien gang gelegen 7 en de helft van de kosten der te maken akte. Burgemeester en wethouders zijn van meening, dat op dat voorstel niet kan ingegaan worden en dat voor den grond die de gemeente krijgt een gelijk bedrag moet be rekend worden als voor den grond dien ze verkoopt, dus ook 2,50 per MA, terwijl de kosten van de akte voor rekening van den kooper behooren te komen. De heer R. Scheele vraagt of de heer Klaassen ook geen grond heeft buiten zijn muur gelegen. De voorzitter antwoordt dat deze in de Smalsteeg een strookje wil afstaan, waardoor die steeg daar meter breeder zou worden, de muur moet daarvoor worden ver- plaatst naar de binnenzijde van het perceel. De heer R. Scheele verklaart te bedoelen of de heer Klaassen ook achter zijn perceel in de Lange Kekstraat geen grond heeft liggen, want anderen hebben daar nog een stoep liggen. De voorzitter merkt op, dat nog moet worden uitge- maakt of die werkelijk van hen is. De heer Lensen vraagt of er geen gevaar ontstaat, wanneer men den grond aan zoo'n lagen eenheidsprijs afstaat, dat de anderen die later komen om den grond te koopen, zich daarop zullen beroepen en ook voor dien prijs willen koopen De voorzitter gelooft ook dat die dan voor denzelfden prijs zullen willen koopen. Hij vraagt of de heer Lensen dan 2,50 zoo'n lagen prijs acht. De heer Lensen zou wel denken dat het een lage prrjs is voor grond gelegen midden in de stad. De voorzitter merkt op dat die grond toch maar alleen waarde heeft voor de aangrenzende eigenaars. Een ander kan er niets mede doen, wanneer ze in publieke veiling gebracht werd zou de grond zeker niet meer opbrengen. lets anders zou het zijn als de gemeenteraad het noodig achtte om de rooilijn aldaar te gaan veranderen en daar voor ging onteigenen, als men terrein kon presenteeren van voldoende grootte om er huizen te bouwen. Hij vermeent dat die enkele meters grond niet meer waard zijn dan f 2,50, dat is tegen een erfpachtscanon van 10 cent per MA, als men de rente rekent. De heer Lensen meent dat de raad, wanneer de grond voor zoo'n lagen prijs wordt afgestaan, wellicht ook in contlikt zal komen, wanneer straks eene nadere regeling van de erfpachten moet worden gemaakt. Hij blijft het een zeer laag cijfer achten en zou het van den raad niet verstandig achten, als het voorstel werd aangenomen. De heer Moggre meent dat ook eenigermate gelet moet worden op den toestand die men zal krijgen. De mogelijk- heid bestaat dat, wanneer de koopsom niet te hoog is, de naastgelegen eigenaars de strook grond ook bij hun perceel zullen koopen. Is het wat veel, dan komen ze er niet van in. De heer Lensen Dan houden we den grond. De heer Moggre wijst er op dat er dan zeker geen ver- beterde toestand ontstaat, als alleen de heer Klaassen er op zou ingaan en zijn bergplaats achteruit bouwde. De heer Lensen acht 5 per MA zeker geen tehoog bedrag voor iemand die den grond noodig heeft of ge- bruiken kan, de oppervlakte is ook niet zoo groot en de raad zou, door zich aan dezen prijs te houden, latere moeite besparen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 9