Ter Neuzensche Courant - Za ter dag' 25 October 1913. 53» Jaargang. No. 5385. aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde. FEUILLETON. Predikbeurten. TWSHDB BTi A T") van 1 November 1913 tot en met 28 Februari 1914. TER NEUZEN, 24 October 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 769.1 Nottingham. Laagste barometerstand 742.8 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 25 October. Matige, ti)delijk wellicht krachtige, Zuidweste- lijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met veel kans op regen, later tijdelijk opklarend, overdag iets koeler. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is benoemd tot leeraar in de Nederlandscke taal en letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool alhier, tevens belast met het directoraat, de heer H. G. ten Bruggencate te Wageningen. Tot waarnemend directeur werd benoemd de heer F. D. de Soet, leeraar in de Engelsche taal en letterkunde. Tot onderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs is benoemd de heer 0. Bakker, te Rhenen, terwijI voorloopig belast is met het onderwijs in de nuttige handwerken aan die school mej. A. Jansen te Ter Neuzen. Tot ontvanger-griffier van den Lievens- polder alhier, is benoemd de heer M. Eijke. In de Woensdag gehouden eindvergadering van bet comite voor de viering van het onaf- hankelijkheidsfeest alhier bleek uit de rekening van den penningmeester dat de verschillende sub-commissies voor de uitvoering der hun op- gedragen taak zjjn toegekomen met de geraamde bedragen niet alleen, doch zooveel aan het hoofdbestuur konden afdragen dat een verwacht tekort is veranderd in een saldo van 15,51. Er is op de verschillende lijsten geteekend voor een bedrag van 652,37^ terwhl is uit- gegeven 636,86. Besloten werd het saldo ter hand te stellen aan het Dames-comite tot steun van het zieken- huis alhier, voor het beschikbaar stellen van verpleegdagen voor onvermogende patienten. Door den heer Eijke, voorzitter van het comite werd een woord van dank geuit tot den burge meester, eere-voorzitter van het comite, voor de wjjze waarop hij in het belang van het comite en de feestviering is werkzaam geweest. De heer Huizinga, de vergadering sluitende, betuigde dank aan alien die hadden medege- werkt aan het welslagen van het feest. Af is het dat er dikwijls ontmoedigende teekenen waren, zoo mag naar zijne overtuiging gesproken 51) De sleutel paste ook op de tweede kast. Daar zag het er al iets beter uit, hoewel haar een dompige modderlucht in den neus kwam. Klee dingstukken, rijk met goud en zijde beschikt, kingen hier in zoo'n menigte, dat bij het openen der deur velen op den grond vielen. Verschrikt maar toch vol bewondering bracht Barbertje ze weer op hun vroegere plaats, terwijl ze de andere kleedingstukken intusschen nieuwsgierig doorwoelde. Ze vond echter niets dan mooie, maar oude kleeren. De derde kast had denzelfden inhoud. Dan de vierde en laatste kasten week ontsteld terug. Uit de donkere ruimte zag zij iets vuurroods te voorschijn komen. //Een roode jas riep ze en zich herstellende ging ze weer naar de kast. Het was zoo. Er hing niets anders dan een roodlakensche jas met blauwe opslagen. Het was een eenvoudige soldatenuniform die onmogelijk den heer Von Beuren kon toebehooren want deze was vroeger kapitein geweest. Deze zonderlinge vondst van een oud soldatenpak, verborgen in de groote kast, verbaasde haar zeer doch zij moest verder onderzoeken. In de slaap- kamer was niets meer te vinden. Zij sloot de kast en liep op de teenen door de half open- staande deur de andere kamer binnen. //Ha, hier ziet het er anders uitdacht Barbertje en stapte snel naar de groote ouder- wetsche schrijftafel. Doch plotseling hoorde ze geruisch en stemmen in de salon ernaastEen worden van een welgeslaagd feest. Hij beval zich aan in aller medewerking, wanneer in de toekomst weder aanleiding voor een feestviering bestaat. Door het comite voor het organiseeren der tentoonstelling voor huisvlijt enz. tijdeos het onafhankelijkheidsfeest alhier gehouden, is aan hen die in het garantiefonds teekenden bericht gezonden dat uit de rekening blijkt dat moet beschikt worden over een bedrag van 4,75 per aandeel. Er was geteekend voor 100 aandeelen ad 10. De lOjarige Anna G., die Maandag voor acht dagen onder een span paarden en een ledigen bietenwagen geraakte en daardoor ernstig aan het gelaat werd verwond, is thans goed aan de beterhand. De eerste dagen was haar toe- stand zorgelijk. Ernstige gevolgen heeft het gebeurde voor den 14jarigen bestuurder van den wagen gehad. Zooals men zich herinnert, is de jongen, ver- moedelijk van streek door den schrik wegens het ongeval van het meisje, bij het naar huis rijden het bestuur over zijn span paarden kwijt ge- raakt, zijn de dieren op hoi geslagen en is de jongen met den wagen in een sloot langs den weg terecht gekomen. Een daarbij bekomen kneuzing aan het been heeft tot gevolg gehad dat hem Woensdag in het ziekenhuis alhier een been moest geatn- puteerd worden. Naar we vernemen beloop de waarde van de verschillende zaken, rijwielen, onderdeelen enz. deze week te Rotterdam in beslag ge- nomen in verband met het faillissement van de Gebr. V., te Zaamslag, circa 15000. Ook te IJzendijke en te Schoondijke is een depot van hunne zaak in beslag genoinen. Naar aan de Midd. Crt. gemeld wordt zal de brigade Axel der Kon. raarechaussee met October 1914 dusdanig in dienst veranderen, dat zij, thans bediend wordend door bereden marechaussee's met genoemden datum zal be- hooren tot de brigade's bediend door onbereden politie. De St. Ct. bevat de statuten van de hengstenvereeniging //Vooruitgang" van Honte- nisse en Omstreken, te Kloosterzande, gemeente Hontenisse. In de week van 14 tot en met 21 October kwamen ter kennis van den centralen gezond- heidsraad 1 geval van typhus of febris typ- hoidea te St. Maartensdijk en van diphteritis 2 gevallen te Middeiburg, 1 te Zierikzee en 1 te Aagtekerke. Sluiskil. Een paar ingezetenen, die deze week per rijtuig naar Stoppeldijk waren gereden en van daar eenige kleedingstukken en eetwaren medenamen, misten dat alles's avonds bij hunne thuiskomst. Op een der pleisterplaatsen had men kans gezien een en ander uit het voertuig weg te kapen. Philippine. In de heden gehouden buiten- gewone vergadering van lngelanden van den Mosselpolder heeft den heer P. de Jonge van den Broeke zijn ontslag genomen als dijkgraaf van den polder, en is in zijn plaats benoemd de heer P. F. WijneDe Foeljaeger alhier. Axel, 23 Oct. Bij de aanbesteding van voedingsmiddelen voor de vereeniging //Zoekt ontzettende schrik overviel haar. Haar knieen knikten maar toch had ze tegenwoordigheid van geest genoeg om in de halfduistere slaapkamer te vluchten en daar achter de deur te knielen. Verder vluchten was niet mogelijk want reeds werd de deur geopend, die uit den salon in de persoonlijke kamers van den slotheer voerde en de sombere heer Von Beuren trad binnen, gevolgd door den jongen rechter. Barbertje had op dit oogenblik haar leven willen geven wanneer ze ver, ver van daar was geweest Sidderend ver- wenschte zij haar nieuwsgierigheid Maar er was niets aan te veranderen. De deur waardoor zij in de gang kon ontsnappen, durfde zij niet openen, daar het knarsend geluid haar kon ver- raden. Er bleef haar dus niets anders over dan in stille berusting af te wachten wat de naaste oogenblikken haar konden geven. De beide heeren waren in het aangrenzend vertrek gaan zitten en weldra begon een gesprek. De onverbeterlijke nieuwsgierigheid won het nu spoedig van de vrees en weldra luisterde Barbertje toe, want er werden zaken besproken die van het hoogste gewicht waren. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Ammi had met verlangen uitgezien naar een tweede bezoek van den rechter, maar de heer Von Beuren niet minder. Dag en nacht had hij het gesprek, dat hij met den jongen Walbot voeren zou, overlegd en elk woord herhaald. Daarbij moest hij steeds meer denken aan Ammi's beschermer, den verdediger van Joost, den ouden schaapherder. Hij kende dien man niet en daarom nam deze voor hem een bijna spookachtige gestalte aan. uw voordeel" waren de inschrijversM. de Bruijne, Van Wijcks Meelhandei, D. J. Oggel en de firma Lockefeer te St. Jansteen. 750 K.G bioem werd gegund a 12,10 aan de firma Lockefeer; 1350 K.G. mais a 7 aan de firma Oggel en 450 K.G. roggemeel a f 8,60, 600 K.G. grindmeel a 6, 175 K.G. schepmeel a 8,75, 475 K.G. tarwegrind a 6,25, 150 K.G. gehakte boonen a 9,50 en 100 K.G. wit cornel a 8,25. Het laatste alles aan M. de Bruijne. Koewacht. Naar wij uit goede bron ver nemen, zal het wel 1 Januari worden, eer de nieuwe Zusterschool geopend zal worden. Dank het gunstige weder der laatste dagen gaat het rooien en het vervoer der beetwortelen zeer naar wensch. Naar inlichtingen, die ons welwillend verstrekt zijn, bedroeg onze uitvoer van beetwortelen in de vorige maand naar Belgie 1,475,415 kilogram, terwijl het vorige jaar, toen ook eene premie voor vroege levering was uitgeloofd, de uitvoer bedroeg 583,595 kilo gram dus ongeveer het derde deel van thans. In het bekende bietenjaar 1905 zonden wij echter in de maand September reeds 34,514,360 kilogram beetwortelen naar de Belgische suiker- fabrieken, terwijl in 1910, dat ook als een gunstig bietenjaar bekend staat, onze uitvoer in de maand September bedroeg ruim 18 millioen kilogram. Gedurende het geheele jaar was onze veehandel met Belgie door de hooge prijzen, die voor de runderen betaald moesten worden, in vergelijking met andere jaren van weinig beteekenis. In de laatste weken is echter eene gunstige verandering gekomen en thans vraagt Belgie zoowel fok- als slachtvee. Het gevolg daarvan is, dat de smokkelhandel in vee, die geheel verdwenen was, weer begint te herleven en de smokkelaars het weer gaan wagen om Nederlandsche koeien frauduleus over de grenzen te brengen, vooral ook omdat de donkere winter- avonden gaan aanbreken. Dinsdagavond omstreeks half 8 had op de wijk St. Andries een treurig ongeval plaats. Twee jongelingen, een van het Belgisch en een van het Nederlandsch gedeelte dezer gemeente waren met het geladen geweer in een boschje aan het stroopen. Plotseling ging bij ongeluk het geweer van den Nederlandschen jongeling af en trof zijn makker in den rug. Deze viel bloedend ter aarde. De ongelukkige werd bij P. de Guchteueire binnengebracht, waarnaonmiddellijk de pastoor en de dokter gewaarschuwd werd. De geneesheer constateerde, dat verschillende hagelkorrels in het lichaam waren gedrongen o. a. in den hals en in den buik. De gekwetste werd, nadat hem het H. Oliesel was toegediend, op een bed naar huis gedragen. Hij is een eenige zoon en 24 jaar oud. Omtrent dat ongeval wordt aan de Midd. Crt. geschreveu Dinsdagavond tusschen 7 en 8 uur waren H. F. en F. v. d. V., beiden te Koewacht, op een kwartier afstand van het dorp in een bosch met een lichtbak op de hazen- en konijnenvaugst. Men vermoedt, hoewel het nog niet bekend is dat nog een paar andere personen aan dejacht hebben deelgenomen. Op zeker oogenblik werd F. door een lading hagelkorrels beneden den rechterschouder ge- troffeueenige ervan zijn tot in de longen doorgedrongen ook in de keel en den buik z/Ik moest hem zien zonder door hem gezien te worden", mompelde hij menigmaal. Maar eerst moet ik den rechter voor me winnen en met zijn hulp het plan voor mijn algeheele beveiliging uitvoeren." Daarom zag hij het hernieuwde bezoek van Walbot met wassend ongeduld tegemoet. De dagen verliepen, maar de jonge rechter kwam niet. Reeds zocht de slotheer naar een voorwend- sel om den treuzelenden minnaar naar het kasteel te lokken, toen plotseling Hubert verscheen. De slotheer begroette den jongen man op kalme en vriendelijke wijze. Hubert echter scheen wat verlegen. Ammi was het pleegkind van den kinderloozen heer Von Beuren en dus zoo goed als zeker zijn erfgename. De slotheer bezat vele goederen en verteerde bijna niets van zijn inkomen. Hij moest dus wel rijk zijn. Een aanzoek om de hand van de aanstaande bezitster van Beurenhof kon uitgelegd worden als een poging, om rijkdommen te veroveren. Dit was zeer pijnlijk voor den jongen rechter en maakte hem verlegen. De heer Von Beuren bemerkte dit en besloot daarvan gebruik te maken. Hij had niet den minsten lust om visscher Joost ter sprake te brengen, wel wilde hij zijn aangelegenheid met den jongen man nog heden aan een beslissing brengen. Hij greep dus het gewone voorwendsel aan na de begroeting en een kort onbeduidend gesprek zeide hij, dat dringend werk hem wachtte en verzocht den heer Walbot vriendelijk eens rond te kijken in het kasteel dat hij geheel in orde had laten brengen, of anders den tuin eens in te gaan waar hij zijn pleegdochter zou kunnen begroeten. bevinden zich volgens verklaring van den ge neesheer een of meer korrelsdeze hebben hier en daar inwendige bloedingen doen ont- staan. Het geweer is op zeer korten afstand van F. afgegaan. Deze verklaarde Dinsdagavond ongeveer, //V. d. V. bevond zich vlak bij me, hij laadde zijn geweer, doch deed dat op onvoor- zichtige wijze of had er niet de noodige kennis van". In elk geval F. werd getroffen en kon zich nog naar een nabijzijnde woning slepen, waar hij zooveel mogelijk werd verzorgd. On- middellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen waarna F., die even over de grens op Belgisch Koewacht woont, naar zijn woning werd gedragen. Zijn toestand baarde Woensdag den heelen dag de meeste zorg en men verwacht een nood- lottigen afloop. F. is een ongehuwd 25jarig jongeling, hij trachtte wel eens meer een stuk wild te ver- schalken en werd dan ook meermalen voor pen dergelijk feit veroordeeld. V. d. V., een kameraad van F., ontkent zijn makker, zij het dan ook bij ongeluk, getroffen te hebben. Hulst. De beer P. Borm-Michielsen alhier, Dinsdagnamiddag deelnemende aan eene drijfjacht van den heer F. Hombach, had het zeldzame buitenkansje in de bosschen aan//Het Jagertje" nabij Hulst een prachtigen vos te schieten. Naar men verzekert is het jaren geleden, dat in deze streken een Reinaert onder schot kwam. St. Jansteen. Bij den landbouwer F. Stal- laert, wonende op de buurt Absdale, onder deze gemeente, heeft men eene suikerbeet gevooid, die een omtrek onder den kop had van 70 c.M. en niet minder dan 6,6 Kg. zwaar was 1 Zondag 26 October 9913. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. R ECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middeiburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 October de volgende vonnissen uitgesproken T. 0. H., oud 31 j., vrouw van G. W., zonder Hubert bloosde sterk en zocht zijn verlegen- heid te verbergen achter een buiging, die kon doorgaan voor een aannemen van den voorslag. Hij verliet den salon en ging den tuin in. De slotheer volgde ongezien, om het gesprek tus schen het jonge paar af te luisteren. Ammi zat weer op haar lievelingsplekje. Zij wist wel dat Hubert komen zou en ze wilde hem een beetje beknorren. Maar nauwelijks zag zij den jongen man of al haar booze plannen vervlogen in rook met een vriendelijken lach ging ze hem tegemoet. Na een hartelijke omhelzing namen zij op de bank plaats. De hand van bet geliefde meisje vasthoudend, vertelde Hubert haar, waarom hij zoolang geaarzeld en wat hij voornemens was nog heden te doen. Ten slotte zeide hij //Je begrjjpt, lieve Ammi dat ik met je pleegvader moet spreken. Zoo handelt een man van eer. Ik zal hem ook zeggen, dat ik niets van zijn schatten begeer en alleen mijn geluk verwacht van ons huwelijk. Zijn geld kan hij uaar be- lieven wegschenken. De zegen van ruijn goede moeder, die zeker in den Hemel is, zal ons zeker niet ontbreken en ons geluk voor altijd verzeke- ren." ,/Wanneer je moeder in den Hemel is, dan leeft je vader toch om ons te zegenen, maar de mijne zwerft als een vluchteling rond in de wereld, ver van zijn kind, dat hem nooit heeft gekend." Diep treurig gestemd bij de gedachte aan haar vader werd de smart haar te groot. Zij barstte in tranen uit en verborg haar gelaat aan de borst van den jonkman, die voortaau haar helper en beschermer zou wezen. (Wordt vervolgd.) De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bier- huishouders en verdere ondernemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat vanafheden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, den 20 October 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., D9. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluiskil. 2 u., dhr. H. J. v. d. Ouden, Afscheidsrede. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis en 2 u., Ds. G. van Dis, H. Doop. Hoek. 9 u. er 2 u., Ds. E. Raams Jr. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel "A. 9 u. en 2 u, Ds. J. II. Lammertsma. IS. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., dhr. Van Brummen, van Dordrecht. Lokaal „Eben-Ha'ezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5