A I g e m e e i Higyws- en Adverteitigblacf voor 86u wscb-Vfaaaderet. AANBESTEDING. AANBESTEDING. No. 5984 Donderdag 23 October 1913. 53e Jaargang. imJ ¥11101111 13 FEUILLETOM. aan te besteden: AS i B O N N 1 M E N T t ^er drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Neaeriand 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 e het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich l&^rs, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Voor en voor aile Boekhande- t Telefoon No. 2 5. ADVEBTENTISNi Van 1 tot 4 rsgels 0,40. Voor elken regel mee? 0,10. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde sdvertentie wordt de prgs slechts fcweemaal berekend. Grootere letters worden near plaatsruimte berekend Intending van advertetitisn v6or 1 uur op dsn dag der uitgave. 50) Weer verliepen verscheidene dagen eindelijk had Hubert den moed om weer naar Beurenkof te gaan. Sedert zijn bezoek aan den slotheer waren in het kasteel vele veranderingen gekomen. De geweldige ommekeer bij den heer Von Beuren bleek duurzaam, zijn beschikkingen omtrent de veranderde huishouding werden niet herroepen, maar nauwkeurig uitgevoerd. De grootste verandering in het kasteel was wel de vermeerdering van zijn bewoners. Bjj de drie eenzame huisgenooten was een vierde persoon gekomen, een aardige, flinke boerenvrouw, die Nickel zonder lang zoeken had aangenomen om allerlei huishoudelijke bezigheden te ver- richten, als huishoudster dus. De slotheer had de keus goedgevonden, slechts een enkelen blik had hij op de gezonde, steeds knikkende vrouw geworpen. Dit was hem ge noeg hij besehouwde haar als ongevaarlijk. Zij kon naar de keuken gaan, doch Nickel moest bij zijn meester blijven en kreeg toen de volgende bevelen „Je laat het geheele slot reinigen, van den kelder tot den zolder. Alleen mijn kamers blijven onaangeroerd. Die vrouw mag ze niet betreden. Zeg haar datAls ik haar betrap op nieuwsgierigheid, jaag ik haar onnnddellijk weg. Begrepen De vrouw, Barbertje geheeten, beloofde alles en nu ging men Sink aan het werk. Menschen uit het dorp kwamen en veegden, schuurden en poetsten, dat het een lust was. Het kasteel werd flink gereiaigd en vrouw Barbertje zwaaide Namens GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND zal op Woenstiag S8 iovent- be#" 1913, des voormiddags te 11 uur in de Abdij worden aanbesteed het hersteden of vepnieuwen van eenige Provinciale Vt ater- staafswrerken en wegen met hun onderhoud gedurende drie japeijj ingaande I Janu- ari 1914, in 19 perceeien. Deaanbestedingzalbij enkele cnschrij- wing gescbieden overeenkomstig het bestek. Het bestek licbt ter lezing ter Provinciale griffie van Zeeland te Middelburg, bij den Hoofd- ingenieur van den Provincialen Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs te Zierikzee, Goes en Neuzen. Het is ter Provinciale griffie verkrijgbaar voor f 1,-zoolang de voorraad strekt. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot 11 uur voormiddags van den dag der aanbesteding inge- leverd worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur voor alle werken, by de inge nieurs .voornoemd voor de werken in ieders dienstkring, eu verder voor perceel 1 en 2 bij den Opzichter P. J. BOONE te Zierikzee perceel 3 bij den Opzichter J. POUWER te Tholen perceel 4, 5, 6, 7, 8 en 9 bij den Opzichter F. STURM, te Goes perceel 10 en 11 bij den Opzichter P. DE REGT te Colijnsplaat perceel 12, 13, 14 en 15 bij den Opzichter A. SALOME te Breskens perceel 16, 17 en 18 bij den Opzichter A. L. DE JONG te Neuzen perceel 19 bij den Opzichter J. J. VAN WE1JNS- BERGEN te Middelburg. Middelburg, 17 October 1913. Gedeputeerde Staten voornoemd, J. H. BLUM, Wd.-Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. Burgemeester en Wethouders vanZAAMSL AG, zullen op Ifrijdag 31 October 1913, des voormiddags 10 ure, ten Raadhuize dier gemeente, trachten Set veranderen van privaten en ramen der openbare lagere school te Othene en die der openbare lagere school in den Grooten Suissenspolder. Plaatselijke aanwijzing op Yrijdag 31 October 1913, des voormiddags 8 uur, te beginnen te Othene. Bestek is verkrijgbaar op de Secretarie. Inlichtingen zijn verder te bekomen bij den gemeente-architect A. P. Wisse. Zaamslag, 22 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. TER NEUZEN, 22 October 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 774.4 Horta. Laagste barometerstand 743.4 Lerwick. Yerwachting tot den avond van 23 October. Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuid- westelijke wind, meest zwaar bewolkt, waar- schijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Op de aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool alhier, welke tevens zal belast worden met het directoraat, zijn geplaatst de heeren H. G. ten Bruggencate, te Wageningen, en E. Cbr. G. Briinner, te Zalt-Bommel. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager ouderwijs alhier is geplaatst de heer O. Bakker, te Rheden. De burgemeester van Edam verzoekt aan- houding van Edmond Lagaert, zich noemende daaibij den scepter. Het kon wel niet anders, of zij was in den loop van eenige dagen mees- teres over versehillende sleutels. Zij kende alle vertiekken, ze had ze alien doorgeloopen en bekeken. Slechts twee kamers maakten een uitzondering en daM hinderde haar geweldig. Nu zij reeds zooveel gezien had, wilde zij graag alles zien. Zij meende zelfs het recht hiertoe te hebben en in den loop der tweede week be- sloot zij dan ook een blik te werpen in de beide geheimzinnige kamers, die de menschen- schuwe slotheer sedert twintig jaar alleen bewoonde en ook zelf in orde hield. W at zouden die kamers bevatten Bergen goud, misschien wel onmetelijke schatten. Dat moest zij zien. Zij zou niets wegnemen, maar ze moest dat alles eens bewonderen. Het tweede vertiek, dat de slotheer in gebruik bad, kwam met een deur uit in de groote voorhal, waar een breede trap met versierde leuning naar de bovenverdiepingen voerde. Niet ver van daar was 'n kamertje, dat vroeger reeds als keuken was ingericht. De andere keuken was te groot en te afgelegen. Naast dit keukentje had zij een paar kamers gekregen, waar men ongezien kon in en uitgaan. Het was dikwijls genoeg lang stil in het groote, uitgestrekte kasteel. Ammi en den slotheer waren beiden in den tuin en Nickel was bezig met huishoudelijk werk. A rouw Barbertje had tijd genoeg om haar nieuwsgierigheid te bevredigen zonder nadeel voor haar huiswerk. Zij keek door het sleutelgat en bemerkte, dat aan den binnenkant geen sleutel in de deur stak. Toen begon zij met het grootste geduld den eenen sleutel na den anderen te beproeven en eindelijk paste er een, het slot knarste. JNog Edmond Vevlaet, Edmond de Vos enz,, z. g. kunstschilder, leeftijd 46 jaar, lengte ongeveer 1,70 M., grijzend, kortgeknipt haar, donker- achtige knevel (bruin-zwart) en litteeken op de linkerwang met blauwe hoeken spreekt A7laamsch, Hollandsch en vloeiend Franseh. Hij heeft van einde Augustus tot einde September vertoefd te Edam, onder den valschen naam van Edmond Verlaet, zonder betaling van zijn pension en met pleging van versehillende op- lichterijen. In zijn geboorteland Belgie heeft hij reeds elf veroordeelingen gehad wegens oplichterij en opgeven van valsche namen. Ook daar wordt hij opnieuw door de justitie gezocht sedert Januari 1912, mede wegens oplichterij. Genoemde Lagaert is vergezeld van eene Belgische dame, met wie hij zegt gehuwd te zijn en genaamd Seraphine Dams, oud ongeveer 24 jaar, middelmatige lengte, gele gelaatskteur, donker haar en blauwe oogen trekt met het linkeroog. Ook zij spreekt Ylaamsch, Hollandsch en vloeiend Franseh. Zij heeft medegenomen een lichtbruine boa, gevoerd met bruine zijde. Hare aanhouding wordt verzoeht. Beide zijn einde September met de noorderzon vertrokken. Alle binnen- en buitenlandsche bladen worden verzoeht dit bericht over te nemen. Koewaclit. Gisteren avond is op St. Andries een strooper bij ongeluk levensgevaarlijk gewond. Provinciale Staten van Zeeland. de kruk oragedraaid en de deur zou open zijn, doch zij durfde niet. Bevend van vreugde ging zij naar de keuken terug. Het slot was nu geen hinderpaal meer. Zij zou nu een mooie gelegenheid afwacbten om verder te onderzoeken. Gelukkig kwam die gelegenheid reeds den vol- genden dag. Ongeveer drie uur in den Damiddag werd er luid geklopt aan den ingangspoort van bet kasteel en de vroolijke verraste Nickel liet den heer rechter van Zeltingen binnen om hem bij zijn meester aan te dienen. Vrotrw Barbertje stond op den loer, alle sleutelgaten in bet rond dienden haar om te bespieden. Zij overzag den salon en zag Ammi blozend den tuin in gaan bij het noemen van den jongen bezoeker. De heer Walbot werd binnengeleid en nam plaats tegenover den huisheer. Helaas kon vrouw Barbertje niets van het gesprek opvangen, want Nickel verscheen om haar een uurtje ge- zelschap te houden. Dit was volstrekt niet naar haar zin en spoedig had zij een karweitje voor hem. Hij moest biandhout hakken voor de keuken, want zij had nog slechts een paar houtjes. Zoo marcheerde Nickel af en was vrouw Barbertje van zijn gezelschap bevrijd. Weer gluurde zij door het sleutelgat in den salon en zag dat de heer Walbot afscheid nam van haar meester en den. tuin inging. Een poosje nog toen stond de heer Yon Beuren ook op in de tuindeur staande keek bij zijn gast na en sloeg ten laatste denzelfden weg in als deze. #Nu aan het werk", daebt zij. Spoedig stond zij weer voor de geheimzinnige deur en haalde een ko9tbaren sleutel te voorschijn. Zij stak dien in het slot en draaide hem om. Hoe voor- zichtig zij ook deed, toch ging bet niet zonder De Tramplannen op Zuid-Beveland. eenig knarsen. Zij ontstelde er wel van, doch vooruitnu moest het gebeuren. Zij opende het geheimzinnige vertrek. Met beklemd hart trad zij binnen, o, wat viel dat tegen. Wat zij zag was niet veel bijzonders. Het vertrek was meer lang dan breed. Het licht kwam deels door de deur van de aangrenzende kamer, die half open stond, deels door twee ronde gaten in de luiken voor het eenige venster. In een hoek stond een groot ledikant met hemel zonder gor- dijnenhet bed daarin lag tamelijk verward. Ook zag zij een paar stoelen, waarop ver scheidene kleedingstukken doorheen lagen, schoenwerk achteloos onder de meubels geworpen dat was alles. Maar neen, een wand van de kamer was betimmerd met kasten. In die kasten moest het geheim steken, dacht vrouw Barbertje. In een kastdeur stak de sleutel en daarom begon zij onmiddellijk haar onderzoek. Een blik over- tuigde haar, dat er niets inlag dan kleeding stukken, zooals de heer Yon Beuren ze dagelijks droeg, anders niets. Geen goud, niet eens de leege zakken. (Wordt vervolgd.) seiizessche saa immiiium V*l|!Sa^»voMrt, ssSlgeirt*derd »p ^eeatjSagfea S»ij fie J^is-asaa P. i', WAS 1 NAJAARSZITTING. In de op Dinsdag 4 November te openen najaarszitting van de Provinciale Staten van Zeeland zal allereerst aan de orde zijn het onderzoek der geloofsbrieven van de heeren J. A. de Bruijne, H. R. Struve, W. Melis en A. van der Weijde. Onder de ingekomen stukken bevinden zich behalve een aantal Koninklijke besluiten tot goedkeuring van in de zomerzitting genomen besluiten, het verslag 1912-1913 van de vereeniging »Nehalennia" en dankbetuiging voor het verleende subsidie en eene kennisgeving door inevr. de wed. H. P. den Bouwmeester van het overlijden van haar echtgenoot. Door Gedep. Staten zal mededeeling worden gedaan omtrent den post, voorkomende onder hoofdstuk IX der uitgaven in de Provinciale begrootingen voor 1912 en 1913 ter bestrijding van behoeften, welke hare omschrij- ving niet vindeii in de artikelen der begrootingomtrent onderhandsche aanbestedingen; omtrent de presentielijsten der vergaderingen van hun college en de samenstelling daarvan. Aan de orde zal zijn de benoeming van het lid der Staten, bedoeld in art. 89 der Provinciale wet (buitengewoon lid Gedep. Staten, vacature wijlen den heer J. H. C. Heijse). Behandeld zullen worden de volgende voorstellen van Gedep. Staten Van den gemeenteraad van St. Philipsland is onder dagteekening van 11 September een verzoek ingekomen om eene subsidie voor de vervar.ging van de grindbaan op den weg over den Slaakdam door een keibestrating. Daar blijkens een schrijven van Burg, en Weth. nog een nader overleg over deze zaak gepleegd wordt, waar- van de uitslag nog niet bekend is, geven Gedep. Staten in overeenstemming met het gemeentebestuur in over- weging het verzoek in hunne handen te stellen, teneinde daarover in de aanstaande Zomerzitting een voorstel te doen. In de zomervergadering werd in handen van Gedep. Staten gesteld, ten einde een nader voorstel te doen, een adres d.d. 1 Juli 1913 van E. Huijghebaert te Kortrijk, onder- teekend door Mr. P. Dieleman als secretaris van het Comite van steun voor de Zuid-Bevelandsche tramplannen. Met het oog op de bepaling in artikel 8 der Grondwet, dat onderteekening uit naam van anderen alleen kan geschieden krachtens schriftelijk bij het verzoek over- gelegde volmacht, zal aldus Gedep. Staten dit adres buiten behandeling moeten blijven, daar geen volmacht is overgelegd. Sedert zijn ingekomen a. Een adres van E. Huijgebaert om wijziging van het rechtens door overschrijding van den termijn van 1 Juli 1913 vervallen besluit van 17 November 1911, waarbij een renteloos voorschot is verleend voor den aanleg en de exploitatie van stoomtram wegen op Zuid-Beveland b. een adres van Dr. J. W. Jenny "VVeijerman te Utrecht en M. Onnen te De Bildt, om in beginsel te besluiten tot bet verleenen van het vrijgevallen renteloos voorschot voor den bouw en den aanleg van traniwegen op Zuid- Beveland de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor- wegen. Daar het plan der Exploitatie-Maatschappij eerst kan beoordeeld worden, nadat een volledig ontwerp met kosten- berekingen van aanleg en exploitatie zal zijn overgelegd, meenen Gedep. Staten, dat in dit stadium der zaak nog geene beslissing kan genomen worden omtrent de hoogst belangrijke vraag welk der beide plannen de voorkeur verdient. Zij stellen daarom voor bet eerst bedoelde adres buiten behandeling te laten en de beide andere. in hunne handen te stellen teneinde dienaangaande in de Zomerzitting 1914 een voorstel te doen. De beer Huijghebaert vraagt in zijn in het voorstel ge- noemd adres een verhooging van bet renteloos voorschot van een maximum van f 650,000, op een van f 756,000, zulks wegens wijziging van het eerste plan en opname van Hoedekenskerke als eindpunt der lijn. De heeren Jenny Weijerman en Onnen zeggen in hun adres dat zij handelen voor de combinatie, bedoeld in de mededeeling, die door den heer W. Kakebeeke in de vergadering der Staten van 2 Juli jl. werd gedaan. Adressanten wijzen er op dat tot nu toe alle plannen voor den aanleg van stoomtramwegen in Zuid-Beveland schip- breuk hebben geleden en zij meenen dat Zuid-Beveland veel beter nog dan door de vroeger ontworpen tramwegen zou zijn gebaat door den aanleg van een spoorweg, waarop het materieel der groote spoorwegen onbelemmerd zou kunnen verkeeren en die geexploiteerd zou worden door de Maatschappij tot exploitatie der Stnatsspoorwegen. Verder zeggen adressanten dat de combinatie, voor welke zij handelen op grond van een mede overlegd schrijven van den directeur der Exploitatie-Maatschappij meent zoodanigen spoorweg tot stand te kunnen brengen, wanneer haar onder meer ook wordt verleend een renteloos voorschot uit de Provinciale fondsen en wijzen zij er op dat [vanwege de Exploitatie-Maatschappij thans onder- zoekingen en opmetingen worden ingesteld welke, naar berekening, eerlang gereed zullen kunnen zijn. Van de Commissie voor de grindwegen in Schouwen en van het bestuur van het waterschap Schouwen is een verzoek ingekomen, om in het reglement op de wegen en voetpaden eene bepaling op te nemen, waarin voor- gesehreven wordt, dat over kunstwegen, geene klei- of klinkerwegen zijnde, alleen vrachten mogen worden ver- voerd door wagens, voorzien van vellingen, minstens 9 c.M. breed. Daar het onderzoek daaromtrent nog niet is afgeloopen, geven Gedep. Staten in overweging het verzoek in hunne handen te stellen, ten einde daarover in de aanstaande zomerzitting een voorstel te doen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1