g e m e e n vertestiebta No. 5983. Dinsdag 21 October 1913. 53e Jaargang; Binnenland. 11IMTIBA A FEUILLETON. ABONKE MESTi Per drie maandets binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor b.ev overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich by aiie Boekhande- iaars, Postairecteuren en BrievenbushoRders. ADTISTSSTISffi Van 1 tot 4 regeis 0,40. Yoor elken regel meet Bn directs opgaaf ran driamaal plaatsing derzelfde prys sleek ts tweemaai berekend. Grcotere letters worden naar plaatsruimte berekend 0,10. advertentie wordt de Te 1 efoon No. 2 5. Xnzending van advertei. tie-n v6or 1 uur- op den dag der uitgava. BBB3T HI T=!T. A T~> Invaliditeitswet, Uitbetaling der rente. Bij Kon. Besl. van 10 Oct. (St.bl. No. 388) wordt bepaald Na de eerste uitbetaling eener rente, toege- kend krachtens art. 369 of 370 der Invalidi teitswet, kan door den directeur van het kantoor der posterijen, alwaar de rente wordt uitbetaald, voor verdere betalingen dier rente als betaaldag worden aangewezen een andere werkdag dan Dinsdag. De betaaldag kan daarna niet meer op een anderen werkdag worden gesteld dan met goedvinden van den rentetrekker. lndien de vastgestelde betaaldag valtop Paasch- maandag, Pinkstermaandag, Hemelvaartsdag, een Kerstdag of Nieuwjaarsdag, wordt de rente uit betaald op den daa-aan voorafgaanden werkdag. Art. 2. Van den door hem aangewezen betaal dag geeft de directeur van het kantoor der posterijen onmiddellijk schriftelijk kennis aan den rentetrekker. Naar //De Ned." verneemt, heeft deschool- raad voor de Scholen met den Bijbel zich per adres gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, met beleefd verzoek ora te voorkomen, dat door de indiening van het wetsontwerp om den datum van 1 Januari 1914, voorkomende in de wet van 14 Juli 1910 (Stbl. no. 202) te wijzigen in 1 Januari 1915. waardoor de beperkende bepalingen nog een jaar langen zullen duren, sommige besturen van M. U. L. O.-scholen, door het in uitzicht stellen van de rijksbijdrage reeds over 1914 te kunnen ontvangen, ernstige financieele schade zouden lijden wegens de uit- breiding van personeel aan M U.L.O.-scholen, die op 1 Januari 1914 aan de wet zouden voldoen. 49) Zoo kwam Hans Gorgel ten laatste in een klein gehucht, nog ellendiger dan alle dorpen en vlekken die hij reeds bezocht had. De moed begon hem te ontzinken, hij had bijna geen hoop meer op het welslagen van zijn plan. Yoor de herberg bleef hij staan, bekeek oplettend het uithangbord en zeide toen op luidentoon tot eenige omstanders //Zoo zoo deze deftige herberg heet //de Rijks- kroon". Er zullen nog niet veel keizers hebben vertoefd z/Maar vandaag zal deze kroon het hoofd over- dekken van den KoningderDuitschehansworsten. Hier staat die Koning, hij heet Hans Gorgel, nansworst en vertooner van Jan Klaassen in de poppenkast. Hij is gekomen om u zijne wondesbare knnstverrichtingen te laten zien. Komt binnen, boeren, burgers en buitenlui. Ge behoett niet laDg te wachten Met allerlei grimassen stapte hij nu naar den kastelein, die in de deur van zijn herberg was verschenen en begroette hem op grappige wijze. De omstanders moesten lachen, of ze wilden of niet en volgdenden hansworst in de herberg. Daar was de gelagkamer in weinige oogenblikken vol gasten en kon de kastelein het werk bijna niet af om alien van wyn of brandewijn te bedienen. Hans Gorgel was op een stoel gaan zitten, trok dwaze gezichten en maakte grappen, die de omstanders zeer vermaakten. Totlaatin De oud-voorzitter van de vereeniging Patri- monium, de heer Kater, beelt, naar de //Stand." meldt, jl. Woensdag onder groote be- langstelling der Patrimonium-mannen zijn80steu jaardag gevierd. De oud-Minister Talma kwam hem persoonlijk gelukwenschen. TER NEUZEN, 20 October 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 768.1 Horta. Laagste barometerstand 737.7 Thorshavn. Verwachting tot den avond van 21 October. Zwakke tot matige meest Zuidelijke wind, nevelig tot licht bewolkt, weinig of geen regen, mogelijk nachtvorst, zelfde temperatuur overdag. Op Zondag 2 November, des namiddags zal D. V. de Eerwaarde Heer L. Dek, alsgods- dienstonderwijzer van Ter Neuzen, in het kerk- gebouw te Sluiskil zijn intrede doen, na des voormiddags aldaar in zjjn dienstwerk ingeleid te zijn door Ds. A. Timmerman. Jl. Woensdag trad in eene vanwege de Geref. Jongelingsyereeuiging albier in de Geref. kerk belegde bijeenkomst als spreker op de heer Ds. J. R. Netelenbos van Middelburg. Na het zingen van Ps. 68 10 en het lezen van Handelingen 17, van af het 15de vers, opende spreker de vergadering met gebed. Hij hield daarna eene rede over het onderwerp z/Paulus op deD Areopagus". In een belang- wekkend betoog verhaalde spreker de geschiedenis van het optreden van Paulus te Athene, wat deze daar gedaan heeft voor de verkondiging van het Evangelie in die plaats. In den breede zette spreker uiteen de beteekenis der rede van Paulus tot de Atheners, toen hij hun sprak van den //Onbekenden God" aan wien, nevens de vele altaren aan verschillende Goden gewijd, naar Paulas had gezien ook een aitaar was opgericht. A1 aanhoorden vele geleerden de rede van Paulus met spot, enkelen wilden hem later weer hooren en zijn arbeid was niet geheel vergeefs. De rede van den spreker werd met groote aandacht gevolgd door een in redelijken getale opgekomen gehoor. Nadat was gezongen Psalm 89 8 sloot spreker de bijeenkomst met dankzegging. den avond duurde de voorstelling van den ijve- rigen hansworst. Eindelyk echter kwam toch de tijd om de geschiedenis van zijn verdwenen broer den rooden dragonder, te verhalen. Nau- welijks had bij melding gemaakt van den kapitein en zijn oppasser, of de kastelein riep „Over die twee kan ik u inlichtingen geven Zij hebben bij mij overnacht, dezen nacht zult gij in dezelfde bovenkamer slapen. Juist, het zal ongeveer twintig jaar geleden zijn z/Hoera! riep Gorgel met een luchtsprong en hij maakte het nu kort met zijn publiek. Een kwartiertje later zat hij rustig bij den kastelein en Iiet zich vertellen van zijn verdwenen broeder. De herbergier vertelde al wat hij wist, maar dat was werkelijk niet veel. Voor het oogenblik had Hans Gorgel toch genoeg, evenals van den wijn. Morgen hoopte hij meer te vernemen. Zoo liet hij zich dan eindelijk in zjjn slaapkamer brengen om daar zijn vreugde- roes uit te slapen op dezelfde plaats, waar twintig jaar vroeger zijn voormalige kapitein, de beer Von Beuren, wel den Iaatsten nacht van zijn leven had doorgebracht. Gorgel sliep den slaap des rechtvaardigen, De scbolt Wenz kon en wilde hij nu voor de begane daad straffen. Minstens de helft van zijn rijkdommen zou het hem kostenja, zoo dacht Gorgel, ik wil de helft van den buit hebben voor myn zwijgen. Zoo sliep hij zijn roes uit in dit vertrek, dat anders wel in staat zou geweest zijn, eigenaardige gedachten in hem te wekken, EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Hubert Walbot had zijn ambt aanvaard. Veel had hij te doen waardoor zijn tijd bijna geheel De leden van het Nutsdepartement alhier die jl. Vrijdag waren opgekomen naar het //Hotel des Pays-Bas" zullen zich hun gang niet hebben beklaagd. De heer J. C. Jongkees uit Vlissingen, die blijkens de mededeeling van den voorzitter belangeloos was overgekomen om voor dit departement op te treden, heeft zijn gehoor een geheelen avond aandachtig bezig gehouden. Werd eerst met belangstelling ge- luisterd naar zijn voordracht van het tooneelspel //De viool van Cremona'"' en het toegiftje uit Werumeus Buning's Marineschetsen, na de pauze viel niet minder in den smaak het uitbeelden van //Een Vlaamsehen Kiezer" en de typeering van de verschillende personen die het rijksmuseum te Amsterdam bezoeken om de Nachtwacht van Rembrandt te zien. Algemeen applaus was het loon van den spreker. De voorzitter, Dr. Buijze, sprak zeker uit aller hart, toen hij, nevens een woord van dank aan spreker ook de hoop uitdrukte nog meermalen op deze plaats van diens voordrachten te mogen genieten. Bij KoDinklijk besluit zijn o. m. benoemd voor het geneeskuudig onderzoeken van de gemeente-ambtenaren en oud-gemeente-ambte- naren, die aanspraak maken op pensioen wegens door invaliditeit veroorzaakte ongeschikheid voor het verder vervullen van hun betrekking, aan gewezen de volgende geneeskundigen D. Buyze te Ter Neuzen, J. C. Botn te Axel, Dr. W. J. Assies te Zaamslag, J. F. Temmerman te Sas van Gent, P. M. Fruijtier en D. C. J. van Rorapu te Hulst, C. A. Cammaert te Hontenisse, A. van Delden te IJzendijke, P. M. Dikkenberg te Zuidzande, Dr. J. Doijer te Aardenburg en D. H. de Groot te Oostburg. Naar de Belastingambt. meldt, is met ingang van 1 Nov. verplaatst de kommies bij 's rijksbelastingen J. F. Amelunxen van Honte nisse naar Aardenburg, Th. Bulten van Biervliet naar Etten en J. Boersma van Zuiddorpe naar Zevenbergen. Gedurende de suikerbietencampagne zijn ge- detaeheerd aan de N. V. Beetwortelsuikerfabriek Sas van Gent te Sas van Gent, de kommiezen J. Wierdsma van Mijdrecht (chef), G. vanderMolen van Dordrecht, J. Molenaar van IJzendijke, H. van Uitert van Sluis, J. Visser en S. van der Leide, beiden van Sas van Gent aan de Eerste Nederl. Cooperatieve Beet- in beslag genomen werd. Als schrijver was hem de schoolmeester van het dorp, een stil oud man toegevoegd, die des morgens de kinderen onderwees en des middags bij den rechter schreef. In hem vond Hubert weldra een goeden stenn, zoodat hij weer eenige vrije uren kreeg. Hoe gaarne zou hij naar Beurenhof gegaan zijn om de geliefde zijns harten weder te zien. Hij moest echter dit verlangen beteugelen want bij begreep, dat hij na zijn eerste bezoek bij den menschenschuwen slotheer eenigen tijd moest laten verstrijken, voor hij opnieuw bij hem ging aankloppen. Zijne vrije uren besteedde de jonge man met aan Ammi te denken en haar portret gereed te maken. Tegelijkertijd voelde hij zich gedrongen tot het afwerken van het portret van den sorn- beren slotheer zooals hij hetn in dien nacht had gezien. De boosaardige blik van den man had zich diep in zijn ziel gegrifd zonder het te willen kreeg het gelaat de leelijke, dreigende uitdrukking die hij dien nacht had opgemerkt. Al had de heer Von Beuren zich bij een later gesprek met Hubert in een verrassend beter licht vertoond, al gevoelde de jonge man ook dat Ammi's pleegvader verschooning verdiende het was hem niet mogelijk dat gelaat vrien- delijker en menschelijker uit te beelden dan hij het de eerste maal zag. Verrassend snel gelukte het werk en weldra staarde het portret van den slotheer hem met een waarlijk verschrik- kende gelijkenis aan. Een onverklaarbaar gevoel van vrees kwam over hem, alsof hij tegenover een gevaarlijken vijand stond tegen wien hij alle krachten moest inspannen, om hem te over- winnen en onschadelijk te maken, Maar toch wortelsuikerfabriek te Sas van Gent de kommiezen J. Wierdsma van Mijdrecht (chef), J. Bouman van Sliedrecht, T. Scholten van Bergen, J. C. de Koning van Sas van Gent, H. Roerhorst van Sas van Gent en J. A. de Vos van Eijsden. Bij Koninklijk besluit van 9 dezer is benoemd tot burgemeester van Aardenburg, de heer J. C. Reepmaker van Belle. Bij het te Breda gehouden examen voor de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek zijn o. m. geslaagd de dames A. H. d'Haens te Hulst en H. L. M. Eggermont te Clinge. De Philips' metaalgloeilampenfabriek houdt zich steeds bezig met proeven tot ver- betering der lampen voor electrische verlichting. Thans heeft zij weer eene vinding gedaan, die voor de technische wereld en verbruikers van electriciteit van groot belang is. Het Eind- bovens Dagblad schrijft daaromtrent, dat het de vorige week in de gelegenheid werd gesteld de nieuwe terreinverlichting der irma Philips in oogenschouw te nemen. Een groot gedeelte der booglampen is ge- remplaceerd door hare nieuwe halfwattlampen, van 1000, 2000 en 3000 kaarsen. Deze uitviuding is oorspronkelijk gedaan in het laboratorium van de General Electric Com pany in Amerika en de drie Duitsche elec- triciteits-firma's hadden het recht deze uitvinding persoonlijk in Amerika te komen copieeren. Ofschoon de firma Philips het recht heeft de patenten te gebruiken, heeft zij geen recht op de fabrieksgeheimen. Met des te meer voldoening kunnen we nu constateeren dat in den Iaatsten tijd in de laboratoria van deze firma proeven op uitge- breide scbaal werden genomen met halfwatt lampen, waarmede uitstekeude resultaten ver- kregen werden, vandaar dat zij er toe overging de lampen aan de praktijk te toetsen op haar eigen terreinen. Met voldoening valt te constateeren dat deze Nederlandsche onderneming niet bij hare buitenlandsche concurrenten behoeft achter te staan en zal deze vinding weer van grooten invloed zijn op hare uitbreiding. Koewacht. Zaterdag n.m. was het feest op den Nieuwen Molen. De geheele buurt was met sparren en groen versierd, een paar prach- tige eerebogen met opschriften prijkten, terwijl van alle huizen de vlag wapperde. De heer A. de Blieck en zijne echtgenoote zouden van hunne huwelijksreis thuiskomen en men had besloten het jonge paar feestelijk te ontvangen. moest hij toch lachen om die gedachten en zette het portret omgekeerd tegen den wand. Na verloop van een paar weken zocht Hu bert op een zekeren avond den ouden herder Grates op. Deze was des daags met zijn kud- de den berg opgegaan om er de nachten in den herderswagen door te brengen. Hubert deelde den oude zijn gesprek met den slotheer mee, en Grates luisterde met gespannen aandacht. Vooral scheen hem belangrijk het uitgesproken vermoeden, dat de dader de kleeren van zijn slachtoffer ergens had moeten verbergen nabij de plaats der misdaad. Grates hield peinzend de hand tegeD het voorhoofd, daarom vroeg Hubert, of hij misschien in de bouwvallen van den Mont Royal een verborgen plek wist. De herder werd zichtbaar verlegen. Zeker konden er zich tusschen de puinboopen half ingestorte ruimten bevinden, die toch moeilijk te vinden en te doorzoeken waren, zeide hij. De oude werd nu zeer stil en Hubert stoorde hem niet door verdere vragen. Hij wilde eerst nog van Ammi vertellen en wat er tusschen beiden was voorgevallen, doch de heer Von Beuren had zijn toestemming nog niet gegeven daarom zweeg Hubert er maar over. Zoodra hij die toestemming verkregen had, zou hij het den oude vertellen die zou er zich zeker over verheugen. Daar Grates niets meer te zeggen bad en diep in gedachten bleef zitten, nam Hubert afscheid en keerde naar huis terug. (Wordt vervolgd.) smr M,d Woeasflag. en Viljdcuavond, ■ltgeioadeid op ae a-5b um®, j. Vil »M 8a Wv* Soaiea. aSa^Sr.Pifcn De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Uonderdng den 33 October 1»!3, des voormid- dags te 10 ure. Ter Neuzen, den 20 October 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1