1. No. 5979. Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde beriehten. TWBEIDHl BLAD. ondLlt"mte° echle' oiet Sebeel Fredikbeurten. Een moordzaak voor de MiddeUmrgsche Rechtbank. 4. rf "i*" P. Jm F. Vermeulen. f Na een korstondig ziekbed is Donderdag otn j UiUr te ®iiswiik °P 67jarigen leeftijd overleden de heer P. J. p. Vermeulen, lid van de Eerste vatj6o n ®taten. Generaal voor de provincie Zuid-ilolland en directeur van //De Tijd". De heer Vermeulen werd te Delft geboren in 1846. Na zijn opleiding aan het stedelijk Dymnasium aldaar, studeerde hij vervolgens aan het R, K. Seminarium te Hageveld en daarna aan de Umversiteit te Leiden en Heidelberg. Aan de Leidsche floogeschool promoveerde hij in de wis- en natuurkunde in 1871, nadat hij reeds een paar jaren te voren benoemd was tot leeraar in de scheikunde en de natuurlijke historie aan de gemeenteljjke H. B. S. te Goes. Deze betrekking vervulde Dr. Vermeulen tot 1, in welk jaar hij leeraar werd aan de bij- zondere H. B. 8. te Rolduc. Van 1897 tot 1901 was Dr. Vermeulen voor het district Helmond lid van de Tweede Kamer, waar hij, evenals later, sedert 1904, in de Eerste amer behoorde tot de voormannen der Katholieke party. Aan zijn hand verschenen o. m. vele geschrif- ten over natuurkundige en wijsgeerige onder- werpen, zoomede over de geschiedenis van het onderwijs in de middeleeuwen en latere tijden. Dr. Vermeulen was vele jaren hoofdredacteur van het R. K. dagblad „De Tijd", aan welk orgaan hy in den laatsten tijd was verbonden aJs directeur. Minder is men te spreken over de suiker- beeten de beste akkers geven niet meer dan 1^000 Kg. per gemet, wat minstens 4000 Kg. te weinig is. De oorzaak zit vooral hierin, dat de groei dit jaar reeds vroeg is verminderd en het gewas daarbij erg vertakt is, wat een korte beet geeft en alleen een lange, gave beet legt in eigen- lijken zin gewicht in de schaal. TER, NEUZEN, 10 October 1913. Het weerbericht van het meteorologisch mstituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 768.6 Skudesnaes. laagste barometerstand 749.5 Riga. Verwachting tot den avond van 11 October. Zwakke tot matige Oestelijke tot Zuidelijke wind, half tot licht bewolkt, weinig of geen regen, mogelijk nachtvorst, zelfde temperatuur overdag. In de week van 1 tot en met 7 Oct. kwam ter kennis van den eentralen gezond- heidsraad slechts 1 geval van diphteritis te Goes. De zaak Wilmart. Het onderzoek in de zaak Wilmart is nog lang met geeindigd - schrijft het „Nieuws van den Dag van Brussel." De rechter van instructie, M. Devos, heeft reeds uitstel bekomen om zyn dossier in orde te brengen en het is meer aan waarschynlijk, dat hij binnen den vastgestelden tijd nog niet gereed zal zijn. Jan de verschillende beschuldigingen, die in t begin van het onderzoek tegen Nestor Wilmart waren ingebracht, blijft niet veel meer over. Alleen nog de betichting van valschheid in geschnfte en bedrog. A1 het overige, zelfs het bankroet, is onjuist gebleken. Wat de obli gates der spoorwegmaatschappij Gent—Ter Neuzen betreft, daarvoor dient nog vastgesteld te worden of er namaking en uitgifte van eifecten in het spel is, of wel eenvoudig bedrog. Aaar Nestor beweert mogen de effecten niet als valsch beschouwd worden, omdat zij de z/echte handteekening dragen van den raad van beheer der maatschappij. Men heeft echter nog met onderzocht of ai de handteekeningen echt T- 1S ln elk §eval meer dan waar- schynlyk, want Nestor had zoo'n invloed op de beheerders en commissarissen, dat deze al wat y hun voorlegde blindelings teekenden. Men schat ook, dat de valsche eflecten maar een som van zeven millioen hebbeu opgebracht Daarvan bleef de helft aan de vingers van INestors tusschenpersonen hangende andere helft zou in de kas van Gent—Ter Neuzen zijn. Men wacht op het verslag der experts, om er uitspraak over te kunnen doen. En dit zou nog eemgen tijd kunnen duren. Wilmart was in een tiental handelsonderuemingen betrokken en er dient onderzocht te worden wat hij in elk dezer verdiende. Daarenboven moetde'ver- antwoordelijkheid vastgesteld worden van de personen, die meegewerkt hebben tot het ver- vaardigen der effecten en balans van Wilmart, alsook van de tusschen-personen, die er in toestemden als mandatarissen van Nestor op te treden. 1 Zondag 12 October 1913. Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., Ds. J. Fraanje. >7 Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). er Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeskerk. in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn dit jaar zeer veel brume boonen gezaaid en de oogst er van is buitengewoon meegevallen overai ziet men m het veld stapels staan, niettegen- aan e reeds groote hoeveelheden zijn opgeruimd. En aangezien er bij goede vraag 14 tot lo per 100 Kg. wordt betaald, is men zeer tevreden over de finantieele uitkomst der teelt. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Middelburg werd Donder dag voortgezet de behaodeling van de zaak tegen den 26jarigen W. J. M., geboren te Amster dam, wonende te Sluis en sinds 16 Maart te Middelburg in voorarrest, beklaagd van moord gepleegd te West-8ayville (Noord-Amerika) staat New-York, op Barmen van der Pol op of omstreeks 23 Februari jl. en diefstal van diens horloge, diens overjas en eenig geld. Zooals wij destijds meldden werd deze zaak Vrijdag jl. geschorst wegens afwezigheid van twee getuigen, nadat uit het getuigenverhoor o.a. gebleken was dat bekl. op 24 Februari jl. plotseling uit Amerika vertrokken is, nadat by gezegd had dat Van der Pol naar New-York was gegaan en nadat hij van gevonden roode vlekken gezegd had dat het roode verf was, terwijl later bleek dat het bloed was. Eerst op 3 Maart werd het Jijk gevonden. Heden weiaen gehoord als getuigen H. Baumgartner, controleur, A. J. Braedt, 3e steward bij de Red Star lijn, terwijl nogmaals gehoord werden de deskundigen dr. F. van der Feen en J. C. van der Harst, beide apothekers te Middelburg, die de vorige maal verklaard hadden, dat de roode vlekken op een in beslag genomen broek van bekl. bloedvlekken waren, doch die toen nog geen tijd hadden gehad om te onderzoeken of dit ja of niet meuschenbloed was. De beide andere getuigen'waren;opgeroepen in verband met het reizen van Marinissen onder een valschen naam, Jan jVerstraten, van New-York naar Antwerpen per //Finland" van genoemde Maatschappij, het- geen reeds door twee getuigen bevestigd werd. Zooals ook reeds gemeld werd trad°de heer Mr. P. Dieleman als verdediger in deze zaak op. Ook thans was de belangstelling bjjzonder groot. Allereerst werden door den griffier voor- geiezen het chequeboekje en de kwitanties be trekking hebbende op het door bekl. by de bank te VV est-bayville geplaatste deposito. Vervolgens werd Marinissen door den presi dent nogmaals aan een verhoor onderworpen en bekende hij o. a. dat het wel mogelijk is dat hij op 24 hebruari te XX Paddock geweest is doch dat hij daar niet, zooals Vrijdag door getuige iggens verklaard was, het passagebiljet onder het opgeven van een valschen naam heeft ge nomen. Gehoord werd vervolgens de deskundige Van der Harst, die thans verklaarde dat het op de broek aangetroffen bloed meuschenbloed is. De tweede deskundige was door ongesteldheid verhmderd te verschijnen. De president deefde daarop mede, een tele gram te hebben ontvangen, dat getuige Braedt eerst te 11,40 kon arriveeren en werd op zijn voorstel met goedvinden van den officier eD den verdediger de zaak wederom geschorst, ditmaal tot des middags half twee. Ook des middags was er weer veel belang stelling. Het eerst werd thans gehoord getuige A. J. Braedt, steward 3de klasse bij de Red-Star-Lijn te Antwerpen, die verklaarde, dat hij op 26 Februari de reis met de Finland maakte, en dat de chef steward tegen hem zeide, dat bekl. onder een valschen naam reisde. De vertoonde pan- toffels kreeg hij van bekl. Marinissen ontkende dit laatste, zyn pantofilels waren zwarte en dit zijn bruine. Daar getuige Baumgartner nog niet verschenen is, wordt van het hooren van dezen getuige afgezien. Bekl. nogmaals ondervraagd blijft ontkennen. De officier van justitie wijst er op dat er veel tijd voor de misdaad noodig is geweest; namelijk ook voor het vervoer van het lijk, het verbergen onder het zeil enz. Hiervoor had bekl. een voile dag den tijd. Het vinden van bloed op 23 Febr., wijst uit en dat de moord in den nacht van 22 op 23 Febr., is geschied en toen was M. op de kamer en indien hij niet de dader is, zou hij andere inlichtingen moeten kunnen geven. Ook wijst de officier op het vervroegd ver- trek, waarvoor bekl. geen gegronde reden kau opgeven ook het reizen onder valschen naam acht de officier bewezeD, evenals het in bezit hebben van het horloge van Van der Pol. Bekl. stond bekend als arm en toch had hij op 23 Febr. eenige biljetten van 10 dollar, ook het vinden van de broek met bloed is een bewijs. Het O. M. meent, dat hier sprake is van doodslag, omdat de voorbedachte rade niet is bewezen. 8preker ziet geen verschoonbare reden van de daad en wijst er nog op, dat Van der Pol bekl. tot zich had genomen. Hij eischt 12 jaar gevangenisstraf. Hierna kwam de verdediger, de heer Mr. P. Dieleman, aan het woord. Hij besprak de ver schillende aanwijzingen, die als bezwarend voor beklaagde zyn te berde gebracht, maar meende dat daaruit niet het bewijs van eenige schuld aan moord is te putten. Deze beklaagde kan niet wegens moord worden gestraft, omdat pleiter in al hetgeen is aangevoerd geen enkel bewijs kan vinden dat de daad door hem met voorbedachten rade zou gepleegd zyn. Ook poging tot moord is niet mogelijk, want ook daarvoor ontbreken de bewijzen, ook hier voor moet het voornemen aanwezig zijn. Niet is bewezen, dat bekl. met een hard voorwerp op het hoofd van bekl. heeft gestagen, zooals de dagvaarding luidt. Ook is er geen voorwerp gevonden. Ware er geld geweest om getuigen a decharge te laten overkomen, dan zou te bewijzen zijn, dat Zondagsmorgens Van der Pol zich nog stond te scheren, even voor dat bekl. uitging en pleiter vraagt, of daarna Van der Pol niet door een ander kan zijn gedood. De heer Dieleman wijst er op, dat alleen op aanwyzing niet kan worden veroordeeld, zooals de jurisprudence aantoont. Bekl. was niet arm integendeel hij was zuinig en Van der Pol nam hem in huis, omdat hij anders in een cafe moest zijn en hij kreeg geen kleeren van getuige Slager, doch kocht die! Het is niet bewezen, dat de bewuste broek van bekl. was en het is mogelijk dat het bloed, een vermenging van dierenbloed met eiwit kan zijn en ook kan het door een wond aan eigen lichaam zijn veroorzaakt. Er waren Jjotten roode verf op den zolder, dus konden de roode plekken licht verf zijn. Het reizen onder een valschen naam en het vervroegd vertrek is ook te beschou wen als een angst om van misdaad te worden verdacht. Pleiter geeft toe, dat er een vreeselijk mis- drijf gepleegd is; maar daarom moet juist de rechter met groote omzichtigheid te werk gaan en hij is blijde dat bekl. hier terecht staat in een land, waar men prijs stelt op handhaving van recht en wet. Het is mogelijk dat bekl. gedwongen is nooit of tenimmer den rechten dader te noemen en hij vraagt of Harry Spencer, de man, die zooveel moorden op zijn geweten heeft, ook dit misdrijf gepleegd heeft. Pleiter eischt vrijspraak, en vraagt tevens bij gebrek aan bewijs onmiddellijke itfvrijheidstelling van beklaagde. Na re- en dupliek verklaarde bekl. nogmaals pertinent onschuldig te zijn. Hierna begaf de rechtbank zich in raadkamer. Na terugkomst deelde de president mede dat de rechtbank direct uitspraak zou doen, en zij, aangezien zij het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen achtte, beklaagde vrijsprak en zijn onmiddellijke invrijheidstelling gelastte. Wegens landlooperij gepleegd te Ter Neuzen op 18 September werd heden voor de rechtbank te Middelburg tegen J. A. de W. 2 dagen hechtenis en twee en een half jaar opzending geeischt. De rechtbank wees direct vonnis en veroordeelde beklaagde tot 2 dagen hechtenis en 3 jaar opzending. Niet verschenen was A. J. de L. uit Koewacht, beklaagd van het toebrengen van een klap aan C. Baert, waardoor deze bloedend verwond werd. Gehoord werden de geslagene en de brigadier van )r der marechaussee H. J. van Ree, die de mis- handeling zag. De eisch luidde bij verstek 20 of 20 dagen. Bij een waterput te Hulst ontstond op 30 Augustus ruzie tusschen de niet verschenen vrouw C. L. en de getuige C. de Wolf, waarby eerstgenoemde de getuige een slag toebracht bij verstek luidde de eisch 15 of 15 dagen. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed Woensdag uitspraak in de zaak vanJ. M., handelaar in bouwmaterialea te Ter Neuzen, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 14 dagen hechtenis, omdat hjj met een motorrijwiel op een hoek of draai van een weg tusschen Axel en Ter Neuzen. roekeloos en met zeer groote snelheid had gereden, waardoor een vrouw, die op een gewoon rijwiel kwam aanrijden van tegenovergestelde richting en behoorlijk naar rechts uitweek, werd aangereden en verwond. Het vonnis werd bij verstek bevestigd. Volgens de N. R. Crt. heeft; het onderzoek dat naar het auto-ongeluk tusschen Maagden- burg en Schonebeck is ingesteld, uitgewezen, i dat de kellnerin werkelyk ten gevolge van een ongeluk omgekomen is. Wat men voor wurg- striemen hield, zijn verwondingen van anderen aard gebleken. De bestuurder is echter in hechtenis gehouden daar hij zich zal te verantwoorden hebben wegens het veroorzaken van den| dood door schuld. Dit is niet recht duidelijk, als het ongeluk werkelijk veroorzaakt is door een stalen tros, die over den weg gespannen was. Bekend is het, dat er onder zekere klasse van menschen weinig eerbied bestaat voor andermans of voor gemeen eigendom. Ver- huurders van woningen hebben er ondervinding van hoe de vernielzucht werkt, vooral onder kinderen en niet zelden is dat een oorzaak, waarom met weerzin wordt overgegaan tot het verhuren van woningen ten behoeve van ge- zinnen met kinderen. Dat de kleinen hun speelschheid niet af- leggen zelfs als ze uit logeeren gaan, bewijst de mededeeling, die wij dezer dagen vonden in het rapport van een directeur eener vacantie- kolonie. De kinderen zijn daar tijdens de zomermaanden Sink in gewicht toegenomen, maar ze hadden ook huisgehouden als muizen, behangsels afgeknaagd, deuren en vensters verve- loos gemaakt. De 420 kleine gasten, die; er successieve- lijk een aangenaam en gezond verblyf hebben gehad, veroorzaakten een schade van f 400, die door het verpleeggeld niet is gedekt, aan gezien ook daarop nog een tekort was van 600. (Tijd.) De doodenstad Messina. Een Engelsche correspondent, die ruim vier jaren geleden, in December 1908, de verwoesting van Messina aanschouwde, heeft, naar de Haag- sche Crt. meldt, opnieuw de stad bezocht en deelt van zyn ervaringen een en. ander mee. De aardbeving heeft aan 't licht gebracht dat Messina, na Rome, de rijkste stad is van ltalie. Er is tot dusver een som van 325 millioen d gulden uit de puinhoopen te voorschijn gebracht. De Sicilianen zijn niet gewend hun geld opde--,„~ bank te brengen, zij hebben hun eigen brand- kast. Zakken vol goudgeld, juweelen en kost-ien" bare parelen, het gebruikelijke Siciliaansche verjaringsgeschenk, vulden verscheidene //geld- kamers". Een kleine juwelierswinkel Fratelli, Ines had op den vooravond der ramp niet minder- dan 960,000 gulden in kas. De ontevreden bevolking beweert, dat de regeering alle schatten heeft genaast en gebruikt voor den oorlog in Tripoli. De correspondent, die te bevoegder plaatse hierover inlichtingen inwon, verklaart dat de staat alle geld en kost-' baarheden teruggaf aan de rechtmatige eigenaarsj^ of hun erfgenamen. Onder de puinhoopen van Messina, die nog steeds niet totaal zijn opgeruimd, liggen nog 30,000 lijken. Totaal zijn 108,000 menschen bij de ramp omgekomen. Vele lijken zijn totaal verkoold gevondenin een gemeenschappelij graf gingeu 1300 slachtoffers. Tusschen de puin{ hoopen ziet men groepen bedevaartgangers, d* de dooden komen beweenen. Kudden schapt en geiten grazen vreedzaam tusschen de ruine Wilde katten zwerven er rond, naar pro> j zoekend. 'tis een modern Pompeji. Maifl (l naast de doodenstad is eeD nieuw Messina ver- rezen. Te Napels staken alle gemeenteambtenareQ en beambten, omdat het gemeentebestuur zijn belofte, ongeveer 300,000 gulden voor salaris- verbetering beschikbaar te stellen, niet heeft nagekomen. Als gevolg hiervan staat alle ge meentelijk werk stil. Ook de burgerlijke stanc^ y| staaktZaterdag werd er geen enkel overlijden en geen enkele geboorte geregistreerd, en 34 trouwlustige paartjes moesten ongebuwd vai)> het stadhuis terugkeeren. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u„ Ds. A. Timmerman, Avondmaal- c, viering en 2 u., Us. A. Timmerman. oluiskil. 9 u., Ds. Hugenholtz, voorbereiding H. Avondmaal. Axel. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. J. B.T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis, H. Avondmaal en u 2 u., Ds. G. van Dis, Dankzegging. 9 u-, geen dienst en 2 u., Da. E. Raams Jr., voorbereiding H. Avondmaal. bas van Gent. 9£ u., Ds. 11. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 9i u., Ds. E. Raams. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u„ Ds. J. F. van Hulsteiin Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. B. 9 u. en 2 u., Ds. Ckr. Bruins. Doek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Ond-Gereformeerde Gemeente (Ylooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeskerk. dir. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal „~Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). ler Neuzen. u., Evangelisatie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5