Gemengde beriehten. E- Hm oud 28 j., echtgenoot van A. d. V., zonder beroep te Aardenburg, is wegens als voren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechteDis. (Eisck 15 boete of 15 dagen heektenis). de recktbank te Middelburg werd gistaren o. m. bekandeld de zaak tegen vrouw f J. D., te Axel, beklaagd van diefstal van geld, I dat zij zou weggenomen kebben uit de lade van vrouw J. Meijer. De eigenares, die reeds meermalen geld kad vermist, en een vermoeden had gekregen, verborg ziek, toen zij bemerkte dat beklaagde weder in kare kamer gegaan was. J oen bemerkte zij dat beklaagde weer in bare kast bezig was. De bekiaagde bekende dat zij in de kast was gegaan. maar verklaarde er geen geld uit ge- nomen te kebben. Zij kad aan getuige ge- vraagd om er maar niets van te zeggen. ^Blijkens ket opgemaakt proces-verbaal had zp echter voor de marechaussee verklaard dat zj], in de meening dat er niemand thuis was, binnen was gegaan met ket voornemen om te stelen. I De tweede getuige, J. Hamelink, kad be klaagde kooren zeggen dat zij ket nooit meer doen zou. Het openbaar ministerie eischte veroordeeling tot een maand gevangenisstraf. De keer Mr. J. Adriaanse, voor beklaagde optredende, wees er op dat de bestolene zelf geen vervolging keeft gewenscht. Hij pleitte vrijspraak of vroeg, als veroordeeling mockt volgen, oplegging eener geld boete. Vervolgens stond tereckt J. VI., te Lams- waarae, wegens mishandeling van den land- bouwer 11. de Letter. Laatstgenoemde vertelde dat hem op 24 Aug. tegen kwam en onder bedreigingen met een stok op hem af kwam Toen getuige dien stok wilde afnemen, werd hij door V. mishandeld. Beklaagde gat te kennen dat De Letter, toen deze naar kem toekwam viel. Hij keeft hem niet geslagen en ook niet bij den keel gegrepen. Getuige Bogaert kad beide personen op den groud zien liggen maar niets van de mishande ling gezien. Evenmin kad getuige E. Ysakkers daarvan wat gezien, wel kad deze gezien dat De L., gewond was. i Het openbaar ministerie, betoogende dat het bewijs der mishandeling niet is geleverd, vroeg vrijspraak van beklaagde, waarbij de verdediger, de keer Mr. Adriaanse, ziek aansloot. J. H., te Axel stond terecht wegens mis handeling van een ambtenaar in funetie, nl. de marechaussee C. J. de Backere. Beklaagde bekende, De recktbank zag van het hooren van verdere getuigen af. De eisck was 1 maand gevangenisstraf. Wegens diefstal, op versckillende tijdstippen gepleegd ten nadeele van den hotelhouder J. C. Aerts, te IJzendijke, stond terecht het dienst- meisje M. G. G., aldaar. Beklaagde bekende wat geld uit een secretaire te hebben weggenomen, waarin zij het voorbeeld van de vrouw van haar meester volgde. Zij zeide \oorts veel meer geld aan haar meester te kebben terugbetaald dan zij weggenomen kad. Haar patroon kad gezegd dat hij de zaak zou laten loopen als zij 100 gaf. Op de vraag van den verdediger, Mr. J. J. Heijse. of beklaagde daaraan had voldaan, ant- woordde getuige Aerts bevestigendhij had daarom ook geen klacht ingediend. De tweede getuige, dochter van den eersten, had bemerkt dat beklaagde veel geld op een spaarbankboekje kad en ook los geld in haar kast. Zij had ook sleutels in haar bezit die op de secretaire en ket daarin staande kistje pasten. Beklaagde zeide dat zij het geld dat op de spaarbank stond van haar ouders en haar oom had gekregen. De eisck was drie maanden gevangenisstraf. De verdediger riep de clementie der recht- bank in. Men meldt uit Terschelling dat ten be- koeve van de Rijksverzekeringbank, voor een bedrag van circa f 6000, door den directeur dier bank beslag gelegd is op het Engelsche stoomschip Lijons, werkzaam op het wrak der Lutine. In de Hoog-Soerensche bosschen houden ziek tegen woordig veel vossen op. Een der jachtopzieners van de Koningin gelukte ket in veertien dagen 6 te bemacktigen 3 werden geschoteu en 3 uitgegraven. i In een logement te Nijmegen sprong S Dinsdagmorgen een ketel gevuld met vitriool, i z(nk water, oenoodigdheden voor ket vervaar- digen van kermisballonnetjes. Drie kinderen qdie ziek in de nabijheid bevonden, bekwamen ■jerwoudingen aan het gelaat. Bescherming van eenden. Uit Wartena Cr-) scbrpft men aan de Leeuw. Ct. De vereeni- zng De twa Doarpen, kier verleden jaar opge- <>ht en die ziek de bescherming van de eenden j1' doel stelt, heeft zeer veel succes gehad. Op haar verzoek hebben bijna alle eigenaars en vrucktgebruikers van landerijen in den omtrek aan jagers de vergunning geweigerd, eenden te sckieten. Het dagelijksck bestuur der ge- meente Idaarderadeel keeft hetzelfde gedaan op de gemeentewateren. En nu wemelt het kier van eenden. Dezer dagen keeft ket bestuur der vereeniging voor den tijd van zes jaren het jachtrecht op het domeinwater ket Wartenasterwijd gepacht. Natuurlijk wordt van dat reckt geen gebruik gemaakt, zoodat ook daar de eenden veilig zijn. Yoordeelige studie. Voor eenige jaren werd een Utrechtsch student op bijzondere wijze in de gelegenheid gesteld, onbekommerd en buiten bezwaar van pa's sckatkist, zijn graad te baleii, schrijft 't ffU. D." Gezegde studiosus, neef van een in Rusland gevestigd Hollander, had van de Russische re- geering de opdracht gekregen in de archieven te Utrecht nasporingen te doen naar documenten over het verblijf van tsaar Peter den Groote in ons land. Aan deze opdracht was een vast, en natuurlijk een ruim (Petersburg keeft een guile hand van nemen en geven) jaargeld ver- bonden. Het jongemensck kan er prinselijk van leven. Hij bleef zoeken tot hij uitgestudeerd was en werd voor ket zoeken betaald. Daarna- rapporteerde hij naar Rusland //Tot mijn leed- wezen niets gevonden, maar ik keb een broer, die verder zoeken wil". Hopen we voor dien broer ket beste De kinder mo or d te Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam aan de H. Crt. Hedeumorgen om kwart voor tien kad de begrafenis plaats van ket op zoo sckandelijke wijze vermoorde knaapje Hendrik de Klerk. Reeds vroeg in den morgen haddenhonderden en nog eens honderden zich voor de woning aan de Commelinstraat verzameld om getuige van de uitvaart te zijn. Van bijna alle woningen in de omgeving waren de gordijnen neergelaten. Toen het lijkje werd uitgedragen hoorde men vele vrouweu uit het publiek luid snikken en er keerschte over het algemeen onder de talrijke aanwezigen een zeer gedrukte stemming. Achter de koets liepen een 20tal speelmakkers alien met witte dassen en kandscboentjes en om den arm een rouwstrik. Op alle hoeken der straten, op karren en wagens stonden nieuwsgierigen, om't voorbijtrekken van den rouwstoet gade te slaan. Omstuwd door velen trok de droeve stoet naar de Nieuwe Oosterbegraafplaats. Ook in Watergraafsmeer en vervolgens langs den Middenweg naar de Nieuwe Oosterbegraaf plaats leidend, was het zwart van de menschen terwijl op het kerkhof zelf reeds lang voor de aankomst van den stoet honderden buurtbewoners, meest vrouwen, verzameld waren. Ruim elf uur kwam de begralenisstoet, ge- volgd door honderden menschen, op ket kerkhof aan. Ds. J. H. Wiersma wees er op hoe de moordenaar Amsterdam, gekeel Nederland en geheel de beschaafde wereld heeft ontroerd. Spreker hoopte, dat toch alle wraakgierigheid mocht worden onderdrukt en gedood en wenscbte slechts dit gebed uit te sprekeu „0, God, gedenk dien zondaar, geef dat hij valle in de kanden zijner aardsche rechters Een woord van hartelijke deelneming richtte spreker tot de ouders en grootouders. Dan wendde de predikant zich tot de knaapjes, om ken te waarschuwen nooit met een vreemden man of een vreemde vrouw mee te gaan. De predikant besloot met ket uitspreken van de woorden //Rust zackt, onschuldig vermoorde knaapGod zij met u Het broertje van den ongelukkigen knaap strooide vervolgens nog witte bloemen rondom de groeve, waarmee de indrukwekkende plecktigheid was afgeloopen. Een drama op de Noordzee. De tragische dood van Dr. Diesel, den uit- vinder van de wereldberoemde raotoren, heeft, zoo schrijft de H. Crt., sensatie gemaakt. Er is, zooals gemeld, geen twijfel meer mogelijk of Diesel is tijdens zijn overtocht over de Noordzee met ket stoomschip //Dresden", van Antwerpen naar Londen, overboord gevallen en verdronken. Een vriend van Diesel ver klaarde, dat Diesel aan slapeloosheid leed en 's nacbts nooit meer kon slapen dan twee uren. Hij scheen overdag opgewekt te zijn, maar is vermoedelijk in overspannen toestand 's nachts over boord gesprongen. Het drama vergroot de lijst van vreemdsoortige verdwijningen op de Noordzee. Een plons werd des nachts aan boord niet waargenomen. Diesel droeg grijze overjas en hoed, een blauw serge pak, staanden boorcl en zwarten das. Van een ongeluk kon moeilijk kwestie zijn, daar de raillings rondom het sckip speciaaldaar- voor zijn vervaardigd en vijf voet hoog zijn. Diesel was een rijk man en begon als arm student te Miinchen. Tijdens zijn studietijd vormde hij 't plan tot zijn latere uitvinding en van zijn 25e tot zijn 35e jaar werkte hij hard als theoreticus, daarna vijf jaren praktijk, die hem steeds stijgend succes brachten. Sinds Diesel's motoren aan de markt kwamen, woonde de uitvinder in een der prachtigste huizen van Miinchen, dat 6 ton kostte. Ook bezat hij een villa te Passy, bij Parijs. Tijdens zijn verblijf te Parijs had Diesel patent genomen op een uitvinding om kunstijs te maken, die nog door een Londensche maat- schappij in praktijk wordt gebracht. Ofscboon Diesel door den keizer van Duitsch- land en andere sonvereinen gehuldigd is en uit alle deelen der wereld huldebetuigingen ontving, bleef hij eenvoudig en bescheiden als hij voor dien was. In een artikel, dat Stead kort voor zijn dood over den Diesel-motor schreef, zei hij dat deze ''s werelds krachtbronnen had verdubbeld. Aan een bijeenkomst van zeeofficieren deelde Diesel twee jaren geleden mee, dat reeds 250 schepen voorzien waren van Diesel's materiaal. Sinds dien is dit getal natuurlijk toegenomen. Het aantal Diesel onderzeebooten is 150 van 300 tot 5000 pk. Diesel heeft een week voor zijn verdwijning, de teekeningen en dokumenten, betrekking kebbend op de uitvinding van den naar hem genoemden motor, aan het Nationaal Museum te Miinchen vermaakt. Zijn vrienden verbaasden zich over deze schenking, omdat Diesel zeer :,aan de dokumenten gehecht was, maar hij gaf geen opkeldering. Zijn fortuin wordt op 6 millioen gulden geschat. Twee familieleden van Diesel, onder wie zijn te Frankfort wonende schoonzoon, baron Von Schmidt, hebben zich naar Belgie begeven, om van daar uit nasporingen te doen naar den vermiste. Diesel was voor zijn vertrek enkele dagen bij zijn dochter te Frankfort gelogeerd en klaagde over zijn bij een jachtpartij in Beieren weer hevi^er gewordeu hartkwaai. Maar hij was overigens in opgewekte stemming. De familie houdt een zelfmoord in geestelijke overspanning voor buitengesloten. Ook de slechte toestand van de Engelsche Diesel- maatschappij zou niet in verband staau met zijn verdwijning, daar Diesel persoonlijk niet bij die maatscbappij betrokken was. Diesel's echtgenoote is in Frankfort aange- komen. Men had haar Vrijdag nog niet van het vermoedelijke lot van haar man verteld, omdat men nog niet alle hoop had laten varen. Tot dusver zijn eckter alle nasporingen vruck- teloos geweest. Zijn bruid en zuster vermoord. Bij Bakoe (Rusland) heeft zich een ontzettend drama afgespeeld. Omdat zijn bruid met een ofheier gedanst had, stak de grondbezitter Gadsjinski haar met een dolk dood. Daarna doodde hij zijn vijftienjarige zuster, die haar te hulp snelde. Toen de ouders der bruid op het hulp- geschreeuw der slachtoffers kwamen toesnellen, viel de razende ook hen aan en bracht hun verwondingen toe. De misdadiger werd ge- vangen genomen. Te Villers-St Paul woonde het gezinvan den daglooner Portier. Het was, naar de N. R. Ct. meldt, een heel treurig gezin, want de vader was een dronkaard, die zijn sadistische neigingen op zijn ongelukkige vrouw en zijn dochters trachtte te koelen. Toen de vrouw weer eens onder bedreiging met een bijl, mishandeld was, zeide zij //Als ik maar durfde //Wat dan vroeg haar zoon. //Dan zou 'k 'm dooden.' //Ik zal 't doen," zeide de jongen. //Hier dan, zeide de moeder, hier, als je dan moed hebt, daar zijn 20 frank, koop een revolver. Anders hrengt hi) ons allemaal om Portier had in- derdaad zijn vrouw gedreigd, dat hij haar dooden zou. </Ik geef je nog een week te leven," had hij gezegd. De zoon van Portier kocht een revolver. Toen hij twee dagen na het gesprek met zijn moeder, thuis kwam, vond hij zijn vader alleen. //Waar is je moeder vroeg de dronkaard. De zoon antwoordde //Als ze niet hier is, is dat jou schuld" En toen de man zijn hand ophief om te slaan, schoot de jongen op zijn vader, die voor hem stond, zes maal achtereen zijn revolver af. Daarop ging de jongen het huis uit. Je kan kotr.en, zeide hij tot zijn moeder. 't Is gebeurd. Maar toen ze thuis kwamen was er nog beweging in het lichaam van den man. Op verzoek van de vrouw loste de jongen toen nog twee schoten op het lichaam. Daarop gingen moeder en zoon zich aangeven. Voor het hof van assisen der Oise te Beauvais hebben getuigen bevestigd, dat de vermoorde een onmensch was. Het getuigenis der beide dochters moet gruwelijk geweest zijn om te hooren. De gezworenen hebben met algemeene stemmen het onschuldig over moeder en zoon uitgesproken. Vrijspraak volgde. De „Westminster Gazette" herinnert er aan, in verband met de a.s. opening van't Panama- kanaal, hoe vier eeuwen geleden Europeanen voor het eerst den Stillen Oceaan hebben aan- schouwd. Columbus geloofde al, dat een groote zee zich aan de andere zijde van het door hem ontdekte land moest uitstrekken en hij deed verschillende vergeefsche pogingen, deze te vinden, doch eerst 29 Sept. 1513 zag Jasco Nunez de Balbao, leider van een fepaansche expeditie op de laodengte van Panama, van een bergtop een groote zee zich Westwaarts uitbreiden. Hij noemde deze naar den Heilige, op wiens naamdag hij ze ontdekte de golf van den Heiligen Miguel, maar 17 jaar later ver- anderde. Magellan, de eerste, die daarop zeilde, haar naam in Stillen Oceaan. Adam in het brandspuithuisje. Tijdens de kermis te Mohrendorf bij Erlangen werd groote opschudding veroorzaakt door een werk- man, die in Adamscostuum met een pakje onder den arm's avonds door het dorp wandelde. Men sloot den zonderlingen kermisgast in het brand spuithuisje op. Hij vertelde zijn havelooze klee- ding te hebben verscheurd en weggeworpen, in de hoop op die manier nieuwe te krijgen. Een amusant geval heeft zich, naar Le Journal meedeelt, voorgedaan op het vliegveld te Johannisthal. Een net gekleede dame wan delde daar met een jongen man, toen een oude keer, die erg boos scheen te zijn, in gezelscbap van een inspecteur van politie op het veld versckeen. Die oude heer was de echtgenoot van bedoelde dame. De jonge man schandaal vreezend, rende naar het midden van het vlieg veld, waar een aviateur juist bezig was, zich gereed te maken voor een vlucht. In de gau- wigheid vertelde de vluehteling wat er aan de hand was en smeekte den aviateur hem mee te nemen. Deze stemde toe en voor dat de jaloersche echtgenoot tusschenbeide kon komer., zweefde de aeroplane hoog boven het aerodrome, den jeugdigen Lothario met zich voerend in de wolken. Tien mijlen verder bracht de piloot zijn pas- sagier weer veilig op de aarde terug. Op het oogenblik dat een vrije ballon Zondag te Barcelona opsteeg, hieid, naar het Hbl. meldt, een onbekend man zich vast aan bet sleeptouw en ging zoo mee de lucht in. De aeronaut beproefde hem te redden, verloor eckter het evenwickt en viel van een hoogte van tien meter; de ongelukkige was dadelijkdood. De onvrijwillige passagier hield zich kramp- achtig vast en zette de reis zoo hangend voort en kwam ten slotte goed en wel neer op enkele K. M. afstands van Barcelona. Onlangs heeft in Amerika groote sensatie verwekt de zelfmoord van een geheele familie Turner, door middel van vergif. Alleen de vader kon in het ziekenhuis nog gered worden. Wat deze, nadat hij weer eenigermate opkrachten gekomen was, vertelde, heeft over die zaak een verbijsterend licht doen opgaan. Hij verklaarde nl. gehypnotiseerd te zijn door zekeren Faurell, die hem had opgedrongen hem erfgenaara te maken van zijn groot vermogen en daarna met zijne familie zelfmoord te plegeu. Het verkaal is door gevonden papieren bevestigd. Faurell is in hechtenis genomen. Uit Londen wordt aan de N. R Crt. geseind dat gistereu in de gevangenis Bredford het eerste geval van hongerstaking met doodelijken afloop is voorgekomen. Het betrof echter geen kiesrecht-dame, doch een man, Davis, di&wegens diefstal tot 15 maanden dwangarbeid was ver oordeeld. Hij weigerde alle voedsel en dronk alleen nu en dan melk. Het trekt wel de aan- dacht, dat men het bij de kiesrechtvrouwen nog nimmer zoover heeft laten komen. In den nacht van Zondag op Maandag moet het op den grooten weg van Sckonebeck naar Maagdenburg gebeurd zijn. Volgens zeggen van den eigenaar, een heer uit Sudenberg, en den be- stuurder, was nabij Maagdenburg een staaldraad over den weg gespannen, waar de auto tegen aan zou gereden zijn. Die twee heeren waren ongedeerd gebleven, maar een kelnerin, die bij ben was, verloor bij de botsing het leven. Aan de auto is maar weinig te zien, doch bet lijk der kelnerin vertoont een ernstige beleediging van het hoofd en worgstriemen aan den hals. De politie twijfelt aan het verkaal van den staaldraad-aansiag, te meer waar menschen die in de omgeving geweest zijn, verklaren hulp- creroep van eene vrouw te hebben gehoord. Te Konigshutte in Opper-Silezie zijn, naar hetHbl. meldt, twee politie-beambtenin hechtenis o-enomen wegens mishandeling van een arres- tant, die ten gevolge van deze mishandeling is overledeu. Op 25 Augustus werd in het genoemde plaatsje een mijnwerker gearresteerd, de man verzette zich hevig tegen den politie- bambte, beiden werden? verwond. Eerst toen een collega den agent te hulp kwam, slaagde men er in den arbeider naar het politiebureau te brengen. Daar is de arbeider plotseling overleden en al dadelijk gingen geruchten, dat de man op het politiebureau geen natuurlijken dood was o-estorven. Echter van de zijde der politie werd dat onmiddellijk tegengesproken kort en bondig werd in het poiitierapport verklaard op het politiebureau is Grzik (zoo heette de arrestant) gevallen eo de dadelijk te hulp ge- roepen geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. lntusschen echter bleek bij de li]k- schouwing, dat er toch werkelijk wel iets ge beurd was de arbeider bleek n.l. naast tal van andere verwondingen ook een doodeljjken steek in den long te hebben ontvangen, die met een sabel was toegebracht. Toen werden de beide agenten, die den man hadden gearresteerd in hechtenis genomen en naar offieieel verder wordt medegedeeld, zjjn twee andere agenten, O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2