A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5978. Donderdag 9 October 1913. School geld. Binnenland. 53e Jaargang. kostelooze vaccinatie, en revaccinatie, FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp aJle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing rierzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentiSn v6or 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend dat op Woensdagen 8 en 15 October a.s., telkens des namiddags te 2 urende gelegenheid zal zyn opengesteld tot van de ingezetenen die zich daartoe ten gemeentehuize kunnen aanmelden, met mede- brenging van z. g. trouwboekjes. Zaamslag, 1 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lz., Secretaris. Door de Provinciale Staten van Overijssel is gisteren gekozen tot lid der Eerste Kamer de heer J. C. L. van der Lande, te Deventer (r. k.) met .24 van de 47 stemmen. Op Mr. Dr. J. A. van Royen, burgemeester van Zwolle waren 18 en op den heer F. M. Wibaut 4 stemmen uitgebracht. TER NEUZEN, 8 October 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 760.1 Seydisfjord. Laagste barometerstand 743.9 Portland Bill. Verwachting tot den avond van 9 October. Matige tot zwakke Zuidwestelijke tot Zuide- lijke wind, tijdelijk opklarend, waarschijnlijk nog regenbuien, zelfde temperatuur. Bij de Geref. gemeeDte te Leiden is tot predikant beroepen Ds. J. Fraanje te Ter NeuzeD. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags te 10 ure te bouden openbare vergadering van Opeens verdween de kalme, vriendelijke stem ming van den slotheer hi] fronste het voorhoofd en zijn blik werd somber dreigend. Na weinige oogenblikken kwam Nickel binnen met de tijdiug dat de heer Hubert Walbot, keurrechter te Zeltingen voor de poortstond en zijn opwachting wenschte te maken bij den genadigen beer Yon Beuren. Ammi werd doodsbleek en keek den slotheer angstig aan, daar zij een uitbarsting van woede verwachtte. Er volgde echter niets van dien aard. Na een oogenblik van overleg met zich zelven helderde zijn gelaat op en zeide hij vriendelijkHet zal mij een genoegen zijn den heer rechter te ontvangen. Laat hem binnen en geleid hem naar den salon. Ammi en Nickel konden bun ooren nauwe- Bjks gelooven. Het meisje liet een vreugde- kreet hooren, de bediende zette groote oogen van verbazing, maar liep tocb spoedig heen, om het ontvangen bevel nit te voeren. nAmmi sprak de slotheer nu ernstig maar niet onvriendelijk, vga nu naar den tuin. Ik beb iets met den heer rechter te bespreken." Ammi gehoorzaamde onmiddellijk in den tuin vond zij gelegenheid om met haar gedachten ongestoord alleen te zijn. Hubert stond intus- scben te wachten, totdat Nickel de deur open- trok en hem met blij gelaat bet antwoord van den slotheer overbracht. Dat was den jongen rechter een pak van het den gemeenteraad albier, komen de volgende punteu in behaudeling. Notulen. Ingekomen stukken. Verzoek van D. van Aken in verband met aan de gemeente te leveren drukwerk. Voorstel inzake verordeningen armenver- zorging. Regeling jaarwedden personeel school B. Bijdragen voor pensioen gemeente-ambtenaren. Vaststelling rooilijn. Voorstel in zake verkoop faecalien. Voorstel af- en overschrijving in de begrooting voor 1913. Voorstel wijziging begrooting 1913. Voorstel in zake het inrijden van deNoord- straat van eene zijde. Voorstel in zake het aangaan met het Rijk eener dading, Vaststellen suppletoir kohier hondenbelasting. Ontheffingen belastingen. Bij de ter gelegenheid der wereldtentoon- stelling te Gent op jl. Zondag gehouden wed- strijden voor zeil- en motorjachten op het kanaal van Ter Neuzen naar Gent werd in de afdeeling motorjachten door den heer H. W. R. Kramer met zijn motorjacht ^Tenant II" in den wedstrijd voor bet afleggen van een bepaalden afstand in een vooraf bepaalde tijdsruimte den eersten prijs behaald, zijnde eene prachtige coupe op marmeren voet, ter waarde van fr. 300. Naar wij vernemen is de toestand van de lOjarige Anna G., die jl. Maandag zooals wij meldden onder een boerenwagen geraakte, naar omstandigheden niet onbevredigend. Gisteren kwam alhier de rechter-commis- saris uit Middelburg om een onderzoek in te stellen in bet verband met bet verbranden der vlasmijten bij den landbouwer W. d. F., in den VIooswijkpolder onder deze gemeente. Bp de Zaterdag door het bestuur der vereeniging //Algemeen Belang" te Driewegen gehouden aanbesteding voor de levering van voederartikelen, werd het minst ingescbreven Voor 2000 Kg. grintmeel door J. van der Welle te Zaamslag ad f 6,10 en voor 1000 Kg. bloem door denzelfden voor f 12,50. V oor 1500 Kg. schepmeel door N. V. Van Wijck's meelhandel te Ter Neuzen voor 9,— en voor 1500 Kg. mais door denzelfden voor f 7,30. hart, doch hij liet daarvan niets blijken. Met opgeheven boofd en vasten tred volgde hij den bediende, die met een diepe buiging de deuren van den salon voor hem opende. Daar stond Hubert voor den heer Von Beuren, wiens leelijk gelaat zoo vriendelijk mogelijk stond. Hij richtte zich uit den zetel op, om met een lichteu hoofdkuik zijn gast te begroeten. Met een bandgebaar noodigde bij hem vervolgens uit tot plaats nemen en zeide voorkomend //Wat verschaft mij de eer van uw bezoek beer rechter Hubert was langzaam gaan zitten. Deze ontvangst had hij volstrekt niet verwacht hij geraakte er door in verwarring en voelde dat bij bloosde. Dat was de man niet die bij in den bewusten nacbt tegenover zich bad in een strijd op leven en dood. Er gebeurde niets van hetgeen hij zich bad voorgesteld en daardoor vielen zijn plannen in duigen, die hij had ontworpen om den strijd te beginnen tegen den somberen slotheer. Maar hij herstelde zich spoedig en antwoordde even hoffelijk //Mynheer Von Beuren voor alles vraag ik u verschooning voor bet binnendringen in uw tuin zonder uw verlof, nu eenige dagen geleden. Ik beken gaarne dat rnyne nieuwsgierigheid mij te ver heeft gedreven." z/Laten wij daarover zwygen, mynheer Wal bot," zei de slotheer op luchtigen toon. //Ik zou u anders ook verschooning moeten vragen, omdat ik u voor een boosdoener hield en u onvriendelijk behandelde. De omstandigheden brachten my in een verkeerden waan, doch laten wy dit voorval liever vergeten. Als myn tegen- Alles per 100 Kg. inclusief zakken (bebalve de bloemzakken). Een voorwerp dat in de laatste jaren burgerrecht verkreeg is ook zeker wel de vulpen. Wa9 deze een twintig jaar geleden eene luxe, thans wordt ze door tal van personen gebruikt, niet alleen door hen die „op de baan" met de pen moeten schrijven, maar ook voor kantoor- werk. Er bestaan vele merken, dure en goed- koope, maar onder de meest bekende behoort nog altijd de //Swan" vulpenhouder met gouden pen. Deze behoort ook wel tot de meest ge- bruikte. De importeurs, de beeren Gebr. Polak te Vlissingen, zonden ons dezer dagen een keurig uitgevoerd boekje, dat verschillende wetenswaardigheden omtrent bovengenoemde vulpennen bevat. Waar die pennen ook een zeer gewild cadeau zijn, kan tot inlichting voor belangstellenden worden gezegd dat ze geleverd kunnen worden in prijzen van af 6,30 tot /600. Bij Kon. besluit van 4 dezer, is met in- gang van 16 October, aan den opzichter van den Rijkswaterstaat der 2de klasse den beer C. de Kiewit, te Zierikzee, uiterlijk voor den tjjd van drie jaren, verlof verleend, met stil- stand van jaarwedde, ten einde zich naar het buitenland te begeven. De afdeeling Middelburg der s. d. a. p. beeft besloten de kiezers in bet eerste district te adviseeren zich bij de herstemming voor den gemeenteraad Vrijdag a.s. tusschen de beeren W. Hioolen (vrijz.) en W. A. de Rijcke (antirev.) zich van stemming te onthouden. Eerstgenoemde heeft op eenige hem door de afdeeling gestelde vragen voor de sociaal-demo- craten zeer onbevredigende antwoorden gegeven. Ossenisse. Op ruim 81 jarigen leefttijd is Maandag jl. albier overleden de beer J. F. Rosseel, oud-burgemeester dezer gemeente. Biervliet. In de raadsvergadering van Maandagavond werd de verordening op het berijden der klinkerwegen in dier voege gewij- zigd, dat bet voortaan verboden zal zijn om met geladen voertuigen door de kom der gemeente te rijden. Deze bepaling is niet van toepassing op voertuigen, die hun lading in de kom moeten brengen of balen. In deze gemeente zijn de straten in de kom met klinkers gelegd. Met het oog op het noodzakelijk beter onder- houd der begraafplaats wil men begrafenisrechten instellen. Vlot gaat dit niet, want voor de buurman beet ik u welkom op vervolgde woordigen Beurenhof. Hubert boog en de slotheer z/Helaas, ik kan u niet veel aanbieden want ik leef byna alleen en van de wereld afgezonderd bier in myn oud kasteel. Maar als tijd en gelegenheid het toelaten mij te komen bezoeken, zult ge mij altijd zeer welkom zijn." Hubert boog weder en sprak z/Zooveel vriendelijkheid had ikniet durven ver- wachten, maar uw voorkomendheid verbeugt mij zeer. Ik krijg daardoor moed om u eene op- beldering te verzoeken." z/Spreek vrij uit, heer rechter Ik ben bereid u aan te hooren en te antwoorden naar myn beste weten," antwoordde de slotheer vriendelijk, hoewel hij zich volstrekt niet op zijn gemak gevoelde. z/Het betreft een misdaad, een moord ongeveer twintig jaar geleden op uw dienaar gepleegd", begon Hubert. //Ik vrees, dat de justitie destijds de zaak niet grondig onderzocht heeft en wellicht een onschuldige ter dood ver- oordeelde. Ik beb mij voorgenomen eene studie te maken van dat proces en indien er onrecbt is gepleegd wil ik dat zooveel mogelijk weer goedmaken. In de eerste plaats meen ik bet noodig uw oordeel te vernemen over de hande- lingen der toenmalige Trarbacher overheden." De heer Von Beuren, baalde de schouders op en antwoordde onverschillig z/Ah, die oude vergeten geschiedenis Wil u die weer opwarmen Ik weet niet of u daaraan goed doet waarde heer rechter en ik betwijfel of ge daarmee iets zult bereiken. De dader werd destijds gevat en veroordeeld, hij zou opgebangen tweede maal is, na eenige bespreking, de be- handeling uitgesteld tot een volgende zitting. Dit geschiedde ook met de pensionneering der gemeente-ambtenaren. De raad wil zich eerst van de zaak goed op de hoogte stellen, om dan later te behandelen. Besloten werd tot aankoop van vier duizend nieuwe keien en daarna de begrooting van 1914 vastgesteld. Oostburg. In de Zaterdag gehouden ver gadering van de coop, suikerfabriek te Sluis is beslist dat er voorloopig geen besluit kan ge- nomen worden om tot het bouwen dezer fabriek, die reeds zoolang besproken is, niet te kunnen overgaan. Er werd gebandeld om zich aan te sluiten bij de nog te bouwen cooperatieve van Middel burg, maar daar er nog 1000 aandeelen noodig waren van dit district en er slechts 100 werden genomen, zoo kwam men tot de conclusie om te moeten wachten naar gunstiger jaren voor de bietencultuur en tevens naar de tramlijn Sluis RetrancbementGroedeBreskens, om zoodoende de oprichting van de Sluische suiker- tabriek vervuld te zien. (Zel.) RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank beeft in bare zitting van 7 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken J. D., oud 17 j., landbouwersknecht te Zaam slag, is wegens niet voldoen aan bet bevel van een ambtenaar, veroordeeld tot f 7 boete of 14 dagen tuchtschool. (Eisch idem.) P. B. R., oud 15 j., A. d. R., oud 19 j., landbouwersknechts, beiden te IJzendijke, zijn wegens strooperij door 2 vereen. personen ver oordeeld, no. I tot 7 boete of 14 dagen tucht school, no. 2 tot f 10 boete of 10 dagen bechtenis. (Eisch idem.) C. v. T„ oud 27 j., werkman te Westdorpe, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eisch f 14 boete of 14 dagen becht.) C. J. M., oud 52 j., arbeider te Axel, is wegens misbandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. (Eisch 25 boete of 25 dagen bechtenis.) A. J. B., oud 42 j., werkmau te Ter Neuzen, is wegens als voren verobrdeeld tot 10 boete of 10 dagen bechtenis. (Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis). zyn maar hij wist zich door de vlucht te redden. Jk heb over deze treurige zaak nooit anders gedacht dan de Trarbacher overheden." z/Welke beweegreden kon de visscher Joost hebben om uw dieuaar te doodeu Hij kende den man niet en kon niet hopeD, scbatten by hem te vinden. Wilde by zich verrijken, dan had hij eerder u dan uw dienaar tot slacbtoffer moeten kiezen." z/Maar het lyk was geplunderd j,Ja de kleeren waren geroofd, dat is waar Doch als Joost de daad bedreven had om een dragonder uniform machtig te worden, dan zou men die kleeding wel in zijn huis gevonden hebben Ze was echter spoorloos verdwenen 1" z/De man kon ze ook vernietigd hebben of zoo goed verborgen, dat men ze later wist terug te vinden," wierp de slotheer hem tegen. z/Hm, dat kan" stemde Hubert toe. //Maar waarom zou Joost die kleeren verstoppen Die kleeren konden hem niet van nut zijn. Als ze verborgen zijn, dan heeft Joost den moord niet gepleegd, doch een ander. Mij dunkt dat die andere persoon slechts iemand kan geweest zyn die u beiden kende en die belang bad bij den dood van uw dienaar." By deze woorden keek Hubert den slotheer vragend aan. Deze was zeer ontroerd en durfde nauwelijks verder spreken uit vrees, den rechter op bet spoor te brengen. Om bij Hubert alien twijfel weg te nemen, zeide hy /,Maar bij het lijk heeft men toch mantel en hoed van den vissche gevonden (Wordt vervolgd.) TIR SEIZEJSCHE (10FRAST. i fcliadl veneliljiit HsBBilHg., Woensdag. en Vrljdagavonil, ■Itgeioaderd op Fee.tdafMi hlj de Vlrma P. Jf. VJtM BB IAMDH, to Bar Meaien. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 3e kwartaal 1913 in afschrift, gedurende vijf maanden op de aecretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 6 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1