A I g e m e e n Nieuws- an Advertentieblad voor Zeeewseft-Vlaaiderest. No. 5977. SIKI8HTIBAAD. Dinsdag 7 October 1913. 53e Jaargang Een moordzaak voor de Middelburgsche rechtbank. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich by alle Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVKRTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemsal plaatsing derzelfde .dverteniie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar piaateraimte berekend Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentifen v6or 1 uur op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 6 October 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 765.4 Vestmanoer. Laagste barometerstand 748.4 Coruna. Verwachting tot den avond van 7 October. Meest matige oostelijke tot zuidelijke wind, zwaar bewolkt, later waarschijnlijk weer regen, zelfde temperatuur. Met leedwezen zal door velen bet over laden worden vernomen van den heer D. Tol- hoek, adjunct-commies ter secretarie alhier. In 1897 in dienst der gemeente getreden als bode, werd hij in 1902 benoemd tot ambtenaar ter secretarie, in welke betrekking hij zich met voorbeeldigen ijver in de verschillende zaken die aan zijne zorgen werden toevertrouwd wist in te werken. Later werd hij bevorderd tot adjunct-commies. In die verschillende openbare betrekkingen wist hij niet alleen de tevreden- beid te verwerven van zjjne superieuren, maar genoot hij, om zijne voorkomendheid en hulp- vaardigheid de achting van bet publiek dat met hem in aanraking kwam, Verschillende malen werd hij door ziekte getroffen. De laatste aanval hield hem ge- ruimen tijd aan het ziekbed gekluisterd. Op den betrekkelijk jeugdigen leeltjjd van bijna 47 jaar, maakte de dood een eind aan dit werkzaam leven. Gedurende de maand September kwamen alhier binnen met bestemming voor onze haven 40 zeeschepen, met een bruto-inhoud van 141.824 M8. (Hiervan vertrokken na geheele of gedeeltelijke lossing ter weder-inlading naar Gent 5 schepen, metende 15.425 M8.) De invoer was als volgt8 schepen met 1963 Eng. ton stukgoederen, 11 met 23200 Eng. ton hout, 9 met 15685 Eng. ton steen- kolen en 8 met 4720 Eng. ton ijzer. Van Ter Neuzen voeren uit28 zeeschepen metende 100652 M8. Uitgevoera werden door 9 schepen 8083 Eng. ton stukgoederen, terwijl 1 met restant lading vertrok en 18 in ballast. Door de Westsluis werden opgeschut 39 binnenvaartuigen, metende 20.862 M8. en afge- j schut 32, metende 18.795 M8. Door de middensluis werden opgeschut 202 binnenvaartuigen, metende lO^^S M8. en afgeschut 208, metende 113.108 Ms. Door de Oostsluis werden opgeschut 660 binnenvaartuigen, metende 107.480 Ms. en afgeschut 658, metende 101.135 M8. Bestemd voor Gent werden opgeschut 101 zeeschepen, met een bruto-inhoud van 341.403 M8. en afgeschut 144 zeeschepen, metende 450.008 M8. Zooals uit de advertentie in ons vorig nummer bleek, werden gisteren de cinemaver- tooningen in het pHotel Gentraal" alhier weer aangevangen. De twee vertooningen werden goed bezocht en de opgekomenen amuseerden zich uitstekend met de interessante (ilms die op het doek vertoond werden. Bij beschikking der rechtbank te Middel- burg, is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen W. de F. Pz., 56 jaren, landbouwer, geboren te Zaamslag, wonende te Ter Neuzen, gedetiaeerd teMiddel- burg, beklaagd van brandstichtitfg. Voor het onderzoek van rijksklerk der belastingen, 2e klasse, zijn o. m. geslaagd de klerken der 3e klasse A. H. van Daleu, ter inspectie te Ter Neuzen, en A. A. S. de Mul en H. M. Vermoet, op het kantoor van den ontvanger te Sas van Gent. Verder zijn bij 's rijksbelastingen o. m. be vorderd tot kommies 2e klasse de kommiezen der 3e klasse J. Nijboer te Nieuw Namen, P. J. Kemps te Koewacht, M. G. Koster te Aarden- burg, J. Slager te St. Jansteen en J. F. Ame- lunxen te Hontenisse. De Commissaris der Koningin in Zeeland, Mr. Dijckmeester, heeft met verlof de provincie verlaten tot Donderdag 23 October a. s. Ds. J. J. C. Ort, hervormd predikant te Aardenburg is ter beschikking gesteld van den gouverneur van Suriname voor hervormd predi kant te Paramaribo. Naar gemeld wordt zal de centoonstelling te Gent worden gesloten op Maandag 3 November a. s. Sluiskil. Zondag 1.1. had hier een groote plechtigheid plaats. Van de woningen der meeste Katholieken wapperde 'smorgens de driekeur. De Eerw. Pater Oapucijn Gondulfdus, zoon van den heer Th. Fermont, droeg dien dag in de kerk der Eerw. Paters Capucijnen zijn eerste H. Mis op. De kerk was vol belangstellenden. De jonge priester werd geassisteerd door den Zeer Eerw. Pater Guardiaan, Presbyter-adsistens, den Eerw. Pater Vicaris, Diaken, en den Eerw. Pater Marianus, sub-Diaken. Het zangkoor voerde onder leiding van den Eerw. Pater Prosper een driestemmige mis van Arnfelzer uit. Door den Eerw. Pater Servatius werd een treffende predikatie gehouden, die bij velen de tranen deed vloeien. De Eerw. Pater Servatius wenschte den jeugdigen Pater, de familie en den parochianen geluk. Verder schetste hij in roerende taal de waardigheid van het priester- scbap, de priesterlijke macht en wiens plaats de priester vervangt. Dit plechtige feest werd onder leiding weder van den Eerw. Pater Prosper gesloten met een feest- en jubellied, uitgevoerd door zangers en zangeressen. Zaamslag. Tot onderwijzeres aan de bij- zondere school (hoofd de heer Brouwer) is benoemd mej. E. Hoek, van Amsterdam, zulks in plaats van mej. M. H. Roemeling, die benoemd is te Alterveen (Groningen). Boschkapelle. Toen .Zaterdag jl. bij den landbouwer R., alhier, een veulen met een touw aan den nek rondliep, geraakte dit verward in een ploeg, zoodat het dier begon te rukken. De dochter van R., wilde het losmaken maar eensklaps trok het beest zoo sterk aan, dat het werktuig kantelde, en zoo ongelukkig het meisje tegen het been sloeg, dat eene gapende wonde het gevolg was, en het liehaams- deel tevens boven den enkel werd gebroken. RECHTSZAKEN. Zooals wij in ons vorig nummer meldden, stond j.l. Vrijdag voor de rechtbank te Middel- burg terecht J. M., afkomstig van Sluis, ge- detineerd te Middelburg, verdacht van den moord gepleegd op Harm van der Pol, een 23jarig Hollander, te West-Sayville, in Noord-Amerika. Ter verbetering van ons vorig bericht zij gemeld dat de moord werd gepleegd op 22 Februari en ontdekt den 3den Maart, terwijl M. op 26 Februari uit Amerika vertrok, op 8 Maart te Antwerpen arriveerde en 16 Maart d. a. v. te Sluis werd gearresteerd. Er was voor deze zaak bijzonder groote belangstelling, zoo voor als achter het hek. Zooals gemeld werd de zaak geschorst, wegens afwezigheid van 2 opgeroepen getuigen, zijnde 2 emploj'ee's der Red Star Lijn. Het verslag van het getuigenverhoor, dat te laat in ons bezit kwam voor opname in het vorig nummer, laten wij thans volgen. De eerste getuige, A. Slager, oesterkweeker te Granport, verklaarde dat hij M. voor het eerst ontmoette in Juni 1912. In die maand was M. zonder werk. Hij woonde toen in de ark. Getuige meent, dat beklaagde arm was en Van der Pol nam hem uit sympathie bij zich in. M. zeide dat hij 4 dollar kostgeld moest betalen. Getuige zag Van der Pol het laatst op Zaterdag 22 Februari. Getuige ging met beklaagde huiswaarts. Den volgenden morgen kwam Marinussen in zijn Zondagsche broek, die zoo stuk was, dat getuige hem een anderen gaf. Er was niets hijzonders aan beklaagde te bemerken, alleen wilde hij, ondanks hij niet ontbeten had, niets eten. Beklaagde zeide dat hij het eenzaam had, omdat Van der Pol was weggegaan. Getuige is denzelfden dag bij beklaagde op diens kamer geweest, hij zag toen roode vlekjes op den muur bij de bedden. Getuige dacht dat het bloed was, maar beklaagde zeide dat het roode verf was. Hij is dien dag verder met M. uitgegaan. Beklaagde viel in een restaurant tengevolge van zijn leege maag neer. Getuige Wells hield M. aan en gaf een horloge en geld aan Slager die dit later aan M. teruggaf. Ondanks eene andere verklaring in Amerika afgelegd, zegt getuige nu het horloge niet te hebben herkend als behoorende aan Van der Pol. Wei had hij opgemerkt dat M. vrij veel geld bij zich had. Des Maandagsmorgens vond men op de sor- teertafel weer roode plekken, onder de plaats waar later het lijk is gevonden. Beklaagde is toen verdwenen. Op 3 Maart werden er weer bloedsporen gevonden, waarop andere getuigen boven gingeu ki]ken en toen het lijk van Van der Pol vonden. Des avonds heeft getuige Slager het lijk in de kist herkend. Een paar getoonde pantoffels berkende getuige als soort- gelijke die door Van der Pol werden gedragen. Of er ruzie tusschen beide mannen geweest is, weet getuige niet. De beklaagde, hierna ondervraagd, zeide nooit zonder geld te zijn geweesttoen hij ontslagen werd had hij 105 dollars, hij had er 40 op de bank gezet en hij droeg de andere bij zich, op de borst. De president wees hem er op, dat hij dit thans voor het eerst verklaart. Beklaagde gaf verder te kennen Van der Pol des Zondagsmorgens voor het laatst te hebben gezien. Deze had den nacht van Zaterdag op Zondag met hem doorbracht, op hunne kamer. De vermoorde zeide hem dat hij naar de City ging- Nu vraagt de president aan beklaagde, of hij niet moet erkennen Van der Pol te hebben vermoord. Onder aanroeping van God betuigde M. echter zijne onschuld. Van de roode vlekken op de muren weet hij niets, ook niet dat Slager hem daarop zou hebben gewezen. Beklaagde verklaarde verder dat hij een brief van zijn zuster had gehad, meldende dat zijn moeder zoo naar hem verlangde. De President wees er hem op, dat het niet erg aannemelijk is dat hij zoo erg naar zijn moeder verlangde, want toen hij in Sluis kwam is hij eerst naar de kroeg gegaan en met veel moeite kreeg zijn zuster hem naar huis. De officier van Justitie wees er beklaagde op, dat hij voor den rechter-commissaris heeft ver- klaard de geheele som van 105 dollars bij zich te hebben gehad. Op een vraag van den verdediger antwoordde getuige dat beklaagde nog al dronk, doch geen veehtersbaas was. Ook Van der Pol ging uit. De tweede getuige, F. de Jonge, eveneens oesterkweeker, beweerde dat Van der Pol gezegd heeft, dat beklaagde niets anders bezat dan 40 dollars, op de Bank geplaatst. Beklaagde dronk veel. Getuige verklaart des Zaterdagsavonds tot 2 ure met beklaagde te zijn uitgeweestuadien heeft hij hem niet meer gezien. Hij vroeg hem den volgenden morgen bij hem te komen. Beklaagde zeide hem niets van een voornernen om naar de City te gaan. Getuige komt nooit in de ark en weet niets van de bloed vlekken. Hij verklaart dat men om op den door de slaapkamers gaan moet, zolder van de ark te komen. Deze getuige heeft het lijk van Van der Pol nog gedeeltelijk onder de zeilen zien liggen. De volgende getuige, J. van der Wijk te Alkmaar, vroeger te Sayville, bevestigde in verschillend opzicht de verklaringen der voor- gaande getuigen. Van de financieele omstan- digheden van den verdachte en den verslagene wist hij niets af. Door hem is, des Maandags morgens, afgaande op de bloedvlekken, het lijk van Van der Pol gevonden. Op den zolder zag hij ook een met bloed bevlekt bed. J. Hoek, oesterkweeker te West-Sayville, gaf te kennen dat beklaagde naar zijne meening in eenigszins mismoedige stemming verkeerde, maar wist van diens financieelen toestand niets te verklaren. Ook deze getuige was bij het vinden van het lijk aanwezig. J. van Vessem, opzichter in de oesterzaak van Ockerse te West-Sayville, deed ook mede- deelingen omtrent de financieele omstandigheden van beklaagde en Van der Pol en over het vinden van het lijk. Over dat laatste gaf ook inlichtingen de getuige J. Padula, politie-officier te Patchogne. De nu volgende getuige John. S. Wells, politie-officier te Sayville, heeft beklaagde op Zondag 23 Febr. dronken gezien, op de stoep van een restaurant en heeft hem daar een hor loge afgenomen, dat hij direct heeft herkend als behoorende aan Van der Pol. Beklaagde had toen ook eenig klein geld by zich. Horloge en geld waren door hem aan Slager ter hand gesteld. Beklaagde ontkende dat hij het horloge van Van der Pol bij zich zou hebben gehad, het was ziju eigen horloge. Na de pauze werd lezing gegeven van de door beklaagde, voor den rechter-commissaris gedane verklaring, dat Van der Pol den bewusten Zondagmorgen was vertrokken. Hij maakle alle getuigen verklaringen voor leugens uit en beweerde nimmer te Patchogue te ziju geweest. Dr. E. Su Moore, geneesheer te Bayport, deed verklaringen omtrent de schouwing van het lijk en heeft in de slaapkamer bloedvlekken geconstateerd. Aan den linkerkant van het hoofd was de schedel verbrijzeld, naar getuige meent door slagen met een stomp voorwerp. Nu volgde als getuige mej. B. E. Wiggins, agente der Red Star Line te Patchogue, die te kennen gaf dat beklaagde op 20 of 21 Febr., later op 24 Febr. bij haar om een passagebiljet is geweest (dus niet te Hoboken) en als naam opgaf J. Ver.straten van Bayport. Hij nam een biljet voor het stoomschip Finland, dat op 26 Febr. naar Antwerpen vertrok. Hierop werd als getuige gehoord mej. CI. van der Weele te Gent, die ook met het stoomschip de reis naar Europa maakte en die beklaagde als haar medereiziger herkende. Op den morgen van 26 Febr. heeft zij hem bij het vertrek der boot leeren kennen. Aan boord stond hij bekend onder den naam van Jan den Hollander, niet als Willem, zooals zijn werke- lijke voornaam is. Getuige ontkende, wat beklaagde vroeger heeft gezegd, dat hij die vrouw al vroeger kende en dat zij hem zou hebben overgehaald om met genoemd stoomschip over te steken. Vervolgens werden verklaringen afgelegd door de heeren Van der Feen en J. C. van der Harst, apothekers te Middelburg, die de bloed vlekken in de kleeren hadden onderzocht. Beklaagde verklaarde hierna nag dat hij, thuis gekomen, 60 dollars aan zyn vader had afgedragen. De president wees hem op het tegenstrijdige tusschen zijne verklaringen en die der getuigen. Hij was reeds te Vlissingen van boord gegaan met een andere passagier. Waarom was hij eerder naar Nederland gekomen dan oorspron- kelijk zijn plan was? Beklaagde gaf hiervoor als eenige reden o het verlangen naar zijn moeder. Door de verdediging werd een der twee ho] waarmede beklaagde was thuisgekomj loges TEB UilZKVSfllli COERAST. blltd T"«i!kljnt M»aad»g., Woen»d»g. en V»lj«aga*onii, tiMgeznaderi! op Peettdagen blj de flrmit P. J). WJk~M JOB IAHDB, i* Keeicr.. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eerie Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Uonderdng den 9 October 1913, des voormid- dags te 10 ure. Ter Neuzen, den 6 October 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1