Ter Heuzsnsche Go-urant Gemeogde berichten. flEBOIill 1IWII1II. Zaterdag 4 October 1913. No. 0976. FKUILLETOH. DJU^JDIE] 1BL.A.I3. Toen deurwaarder Schmidt te Amsterdam Dinsdagmorgen beslag wilde leggen op een motorboot in den Binnen-Amstel aldaar, stuitte hij, volgens de- N. R. Ct., bij den schipper op heftigen tegenstand. De schipper dreigde den deurwaarder met een revolver en keerde, toen de deurwaarder en diens bediende desondanks het schip wilden betreden, plotseling de plank om. De heer S. sprong nog bytijds op den wal, maar zijn bediende geraakte te water. Het personeel van de politieboot arresteerde gister- avond den schipper te Ouderkerk aan den Amstel, welke aanhouding met verzet gepaard ging. Het gold hier een revindicatoir beslag, zoodat de schipper om bet voorioopig beslag te voor- komen niet auders had behoeven te doen dan den deurwaarder te zeggen, dat hij geen beslag toeliet. Daar in een zoodauig geval de deurwaarder een nieuw bevelschrift van den president der rechtbank beboet't om het beslag te doen leggen en deze alvorens dit te doen de verdere partijen pleegt te hooren, hood de heer Schmidt den schipper aan, hem per rijtuig naar het paleis van justitie te vergezelleu, doch in antwoord hierop trok de man zijn revolver. Op het bureau van politie gekomen bleek het vuurwapen met losse patronen geladen te zijn. Naar wij vernemen, is de schipper reeds weder op vrije voeten gesteld. Te Kergroise, bij Morient. waar op het oogenblik een zware kadeniuur in diep water in aanbouw is, sprong Zaterdag een caisson met samengeperste lucht, waardoor drie arbeiders doodelijk gewond in de diepte werden geslingerd, terwijl bovendien zeven anderen zwaar gewond werden. Dadelijk na de onploffing ontdekte men de lichamen van verscheidene arbeiders, die door een krachtige strooming naar de open zee werden meegesleurd. Dadelijk zetten het slagschip #Courbet" en de kruiser „Desartes", die op de reede voor anker lagen, een aantal sloepen ait, met eenige dokters aan boord. Zeven gewonden konden nog juist bij tijds binnenboord worden getrokken. Nadat zij weder bij kenuis waren gekomen, verhaalden zij dat. drie hunner kameraden zich in den caisson bevonden toen deze ontpiofte, en met de stalen kist naar de diepte zijn gegaan. Ooggetuigen verklaardeu nog dat de caisson juist was verhaald en opnieuw voor anker ge- legd, toen de ontploffing plaats greep. De atmosferische druk bedroeg op dat oogenblik 300 gram. Alvorens voor goed te zinken wentelde de caisson zich om. De oorzaak der ramp is tot dusverre onbekend. Een fortuin in stof veranderd. Na stuiver op stuiver te hebben opgespaard, had een boer van 't arrondissement Charolles in Frankrijk een mooi fortuintje verzameld en de wollen kous zat propvol met gouden vijffrank- stukken, verhaalt het R.N. Elken avond telde de gierigaard zijn schat. Doch de man sliep niet al te goed meer. Hij droomde van dieven en beurzensnijders en bij 't minste gerucht beefde hij en rees op om zijn schat te ver- dedigen. Zoo besloot hij er toe voor zijn mooie duiten een onvindbare bergplaats te zoeken, te ,/Nog wat, Nickelriep zijn heer hem na. ,/Ga ook naar den geestelijke en verzoek hem mijn oorkonden en alle rekeningen gereed te houden. Binuen korten tijd zal ik hem hier noodigen om af te rekenen. Begrepen Nickel boog, verliet de kamer en trok de dear achter zich dicht. Met een gelaat dat van vreugde straalde, snelde hij naar Ammi, die alles gehoord had en stijf van verbazing was. Yoor het eerst had de slotheer haar ,/de juffrouw" genoemd. Reeds wilde Nickel haar gaan ver- tellen, welke bevelen hij ontvangen had, doch Ammi fluisterde//Rom mee, ik heb alles gehoord. Er schijnen groote veranderingen op til te zijn." Hij volgde haar naar de keuken en mompelde intusschen //Ja, en vooral voor mij". De slotheer scheen hen gehoord te hebben, zijn gelaat toonde een gedwongen lach. Spoedig echter stond zijn gelaat weer somber. Hij keerde naar zijn slaapkamer terug om zich zorg- vuldig te kleeden en ondertusschen mompelde hij //Ik speel een gewaagd spel, maar ik moet winnen. Ik mag niets verzuimen, wat mij de overwinning kan bezorgen. Hoe meer ik hen aan mij vastketen, hoe zekerder ik ben van hun hulp". Korten tijd daarna kwam Ammi terug en vond den heer Von Beuren in den salon en zoo sierlijk aangekleed, als zij hem nog nooit te voren gezien had. Zij was zeer verwonderd, maar sprak daar niet over. Alleen zeide zjj, meer daar vele inbraken in de streek werden gepleegd. En op zekeren dag had hij het ge- vonden. Op zijn zolder bevonden zich zakken vol graan, en in deze zou men zijn geld niet kunnen vinden. Hij opende een zak en borg er zijn geld in. Maanden verliepen tot de boer bloem noodig had. Hij ontbood den molenaar, die eenige zakken kwam opladen, en het graan werd gemalen. Doch de molenaar hoorde een vreemd gerucht. Hij ging naar den moleusteen en zag, dat de goudstukken van den boer tot stof gemalen werden. De wanhoop van den gierigaard was groot, toen de molenaar hem kwam mededeelen, wat er was voorgevallen. Maar te laat. Toen hij de zakken afleverde, had hij vergeten, dat een er van zijn fortuin bevatte. Naar nit Londen aan de N. It. Crt. gemeld wordt, is de bekende Dr. ing. Rudoll Diesel uit Munchen, de uitviuder van de Diesel-motoren, toen hij Maandagavond aan boord van het stoomschip Dresden van de Great Eastern- inaatschappij de Noordzee overstak, op reis van Antwerpen naar Harwich op geheimzinnige wijze verdweneti. Zijn vrienden denken, dat Diesel op de een of andere manier over boord is geraakt en verdronken. Twee hunner, die hem op reis naar Londen vergezelden, verklaren, dat hij gezond en wel en goedsmoeds was, zoodat een zelfmoord onaannemelijk is. De heer Ellis, voorzitter van de jaarlijksche algemeene vergadering van de Consolidated Diesel Engine Company, zeide Woensdag, voor die vergadering haar werk begon, dat de treurige plicht op hem rustte, aan de vergadering mede te deelen, dat Dr. Diesel op geheimzinnige wijze verdwenen was. Hij had enkele dagen te Gent doorgebraebt, waar hij verschillende fabrieken bezichtigde. Hij verkeerde in de beste stemming en was te Antwerpen aan boord van de Dresden gegaan. Omstreeks 10 uur's avonds ging hij naar zijn hut. 's Ochtends vond men hem niet. Men gelooft, dat hij overboord is gevallen. Het heengaan van Diesel is niet alleen een verlies voor de maatschappij, maar voor de heele wereld. Wij kunnen nauwelijks meer hopen, besloot de heer Ellis, dat wij hem ooit weer zullen zien. De zon als vervalscher. Tot de meest gangbare vervalschingen vau gesuikerde voedingsmiddelen als siropen, confi- turen enz. behoort het vervangen van saccharose door glucose, dus van riet- of bietsuiker door de goedkoope, uit aardappelen verkregen druiven- suiker. Naar Daniel Bertbelot en Gaud?chon in een der laatste zittingen der akademie van wetenschappen te Parijs betoogd hebben, wordt echter rietsuiker, aan het zonlicht blootgesteld voor een deel ook in druivensuiker omgezet. Gesuikerde voedingsmiddelen kunnen dus sorns glucose bevatten, zonder dat er opzettelijke ver- valsching heeft plaats gevonden. Zoo er hier van vervalsching sprake kan zijn, dan is de vervalscher de zon. Praktisch is, meenen de ouderzoekers, hun vondst van beteekenis, door- dien de deskundige thans gewaarschuwd is, niet een opzettelijke toevoeging van glucose aan een voedingsstof aan te nemen, tenzij de glusoce in beirekkelijk groote hoeveelheden aangetroffen wordt. Overigens geschiedt de omzetting van saccharose tot glucose, door de zon, slechts heel langzaam. (H. Crt.) De Woensdagnacht om twaalf uur van Keulen vertrokken electrische sneltrein, die uit twee rijtuigen bestond en om twaalf uur 40 aan het station Ellerstrasse te Bonn moest aankomen kon, volgens een telegram aan de dat het middagmaal was opgediend. De slotheer kuikte haar vriendetijk toe en volgde haar naar de eenvoudige eetkamer, die morgen zou worden verwisseld met de groote rijk versierde eetzaal van het slot. Terwijl Ammi zich verheugde over de schijnbare verandering van den slotheer, bevond de jonge Walbot zich in een ern3tige stemming. Na het wegrijden der beide vrouwen was hij bij Grates gaan zitten om zoo veel mogelijk te vernemen aangaande den moord op den Mont Royal. Ofschoon de herder zich geenszins als oog- getuige uitgaf, maar alles uit den mond van den gevluchten Joo9t had vernomen, was zijn uitlegging van het gebeurde zoo gemakkelgk mogelijk om te begrijpen. Het bleef echter een moeilijke vraag, hoe de mantel en hoed van Joost op de plaats der misdaad waren gekomen. De visscher gebruikte de twee voorwerpen dagelijks, ze hingen in zijne woning steeds op dezelfde plaats. De getuige Rickes had onder eede verklaard, dat hij visscher Joost in dien nacht den berg op had zien gaan met dien hoed op 't hoofd en in dien mantel gehuld, Joost had echter stokstijf volgehouden, dat hij dien nacht zijn huis niet had verlaten. De beide voorwerpen waren dus stellig uit zijn huis weggehaald, maar wie had had dat gedaan Joost wist het niet, wien hij van den diefstal moest herdenken. Hoe hij ook peinsde, er was niets dat hem aanleiding gaf tot eenig vermoeden tegen iemand. Tot dusver hadden de mannen met voile aan- dacht het gesprek gevoerd. Nu werd de herder stiller en verzonk steeds N. R. Crt. door een totdusver onbekende oorzaak voor het station niet tot stilstaan gebracht worden, reed in voile vaart door het station been en raakte in een scherpe bocht aan het slingeren. De rijtuigen sloegen daarna om. Van de ongeveer 15 reizigers is er een om- gekomen en zijn negen zwaar of licht gewond naar de chirurgische kliniek van de universiteit overgebracht. Men twijfelt, of drie van de zwaar gekwetsten er boven op zullen komen. Het ongeluk wordt aan de nalatigheid van den bestuurder geweten. De doode passagier is een ziekenhuisinspecteur, die Woensdag zijn oetrekking had moeten aanvaarden. Enkele gewonden zaten tusschen stuk hout ingeklemd en moesten uitgezaagd worden. Ongeveer een jaar geleden is, ook omdat de bestuurder verzuimde aan het station Ellerstrasse te stoppen, de trein op dezelfde plaats in voile vaart door de bocht gereden en van het spoor geworpen. Ook toen zijn een aantal menschen gewond. Uit Perpignan wordt aan de N. R. Ct. geseind dat Maandagavond om half zes een •vaterhoos over het geheele departement en in het bijzonder over de Middellandsche zeekust i3 neergekomen. De bergstroom, die door de gemeente Cerbere loopt, was in enkele minuten buiten de oevers getreden en in korten tijd stond een gedeelte der stad onder. Het water stroomde ook de pakhuizen van een firma binnen, die daar tonnen met calcium carbid had opgeslagen. Dit loste in het water op en het acetyleen-gas, dat er aldus gevormd wordt, gaf tot een ver- sehrikkelijke ontploffing aanleiding. Tweehuizen stortten in, twee andere geraakten in brand. Drie menschen, die op het oogenblik der ont ploffing voorbij kwamen, werden op slag gedood. Vijf gezinnen werden onder het puin bedolveD. Troepen werken aan de ontruiming. De meeste huizen van Cerbere staan onder water. Aan een dynamietfabriek te Pauliles is door de overstrooming groote schade aangericht. De meeste werkplaatsen zijn door het water mee gesleurd. De schade beloopt meer dan anderhalf millioen frank. Het spoorwegverkeer tusschen Perpignan en Cerbere is afgebroken. In het geheele departe ment (Oostelijke Pyreneeen) heeft het water zeer groote schade aangericht. Port Bou staat eveneens onder water. De schade is grootde spoorweg is onberijdbaar, zoowel op Spaansch als op Fransch grondgebied. Het water heeft verscheidene wagons van het station mee naar zee gesleurd. De oogst wordt als verloren beschouvvd. De lijken van tal van kinderen zijn uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Nog vier andere lijken zijn gevoudeu. Het spoorwegverkeer is hersteld, de gekwetsten worden naar het ziekenhuis te Perpignan gebracht. Om half zeven is het ontruimingswerk geschorst. Er waren toen 6 dooden, 8 vermisten, 16 gekwetsten. Een onderzoek schijnt te be- vestigen, dat de ontploffing van het acetyleengas aan de onvoorzichtigheid geweten moet worden van een man, die, toen hij in het pakhuis om hulp hoorde schreeuwen, daar binnen ging met een brandende kaars in de hand. Volgens latere berichten uit de overstroomde gemeenten begint het water te vallen. Vele menschen, die in boomen een wijkplaats ge vonden hadden, zijn gered kunnen worden. Illinois, paradys voor kiezerinnen. De Amerikaausche staat Illinois heeft, naar men weet, den vrouwen het lang en vurig be- geerde kiesrecbt geschonken, schrijft de Tel., meer in gepeins. Het wilde den jongen rechter voorkomen, alsof Grates niet alles zeide wat hij wist. Als Hubert niet dien middag getuige was geweest van het aangrijpend tooneel met Ammi zou hij licht verdenking opgevat kunnen hebben tegen den ouden herder. Maar met geweld drong hij zulke booze gedachten terug en het zwijgen van den ouden man eerbiedigend ging de jonge rechter naar zijn kamer Nadat hij een groot deel van den nacht te bed had gelegen, steeds zoekende naar eene aaunemelijke oplossing van het bloedig raadsel besloot bij snel en vastberaden te behandelen. Den volgenden morgen schreef hij een langeu hoffelijken brief aan zijn ambtsbroeder te Trar- bach. Daarin verzocht hij keunis te mogen nemen van alle acten en bescheiden van het proces tegen visscher Joost. Een dienaar bracht bet schrijven dadelijk naar Trarbach. De heer Hancratius Zumpft was den weg van alle vleesch gegaan en vervangen door een jongere minder pedante persoonlijkheid. De brief van Hubert werd even vriendeli]k aangenomen als hij was bedoeld. Tegen den middag kwam de dienaar in Zeltingen terug, hijgend onder den last van oude bestoven acten, protocollen en andere paperassen, alle betrekking hebbende op des misdadigers veroordeeling en zijn vlucht uit den toren. Gaarne zou Hubert den heer Von Beuren nu reeds hebben opgezocht doch hij moest nog geduld oefeneu. Onvoorbereid mocht hij niet tot hem komen om over het proces te spreken hij moest eerst de documenten nauwkeurig inzien en den inhoud ervan kennen. en thans begint daar voor de politieke partijen de zeer zware en buitengewone taak, het ge- weldige leger der vrouwen, die welkiesgerechtigd zijn, maar omtrent de politiek en hare zege- ningen nog in de zwartste onkunde verkeeren, te organiseeren en op te kweeken tot overtuigde aanhangsters van een of andere //goede zaak". De toebereidselen voor den verkiezingsstrijd hebben reeds geleid tot umnig belangwekkend verschijnsel. De parlijbesturen hebben reeds krijgsraad gebouden, en wel kwamen de mee- ningen bard met elkander iu botsing, maar ten slofte won loch het program van George Mc. Connell, den secretaris der democratische partij, die in de organisatie als een uituemend kenner der vrouwelijke psyche geldt. Afgaande op de besluiten, diegeuomen werden gaat de staat Illinois een buitengewoon vroo- 1 ijken en schoonen verkiezingsstrijd tegemoet. Want om de stemmen der vrouwen te winnen, zijn de beroepspolitici op 't idee gekomen, in alle steden en dorpen met korte tusschenpoozen groote dansfesti viteiten te arrangeeren, en dezen nog meerdere aantrekkelijkheid te verleenen, door het vertoonen van de allerlaatste waggel-, huppel- en wrijfdansen. Ook thee-kransjes en kaart-avondjes zoowel als matinee's, waarop mannequins de nieuwste modes zullen lanceeren, staan op 't prograroma, kortom, de kiezerinnen van Illinois zullen zeer op haar hoede moeten zijn, als zij zich niet willen laten omkoopen door al deze verleidelijke zaken. z/Gedurende den verkiezingsstrijd", zoo ver- klaarde Mc. Connell, //zal minstens eens per week een groot bal plaats vinden. En ook na de verkieziugsdagen zullen tweemaal per jaar groote bals de kiesvrouwen onzer partij bijeen- breugen. Bovendien hebben er whist-avondjes plaats, alleen voor vrouwen toegankelijk, en misschien gaan we ook kinogramophoon-voor- stellingen geven, met beroemde acteurs en zangers. En zoo ondertusschen nemen wij de gunstige gelegenbeid te baat, de vrouwen voor de politiek te interesseeren, en haar onze can- didaten voor te stellen". Het moet waarlijk een genot zijn, in Illinois zijn kiezersplichten te vervullen. ^onderlinge praktijken bij de wetgeving in Tennesee. Te Nashville, de hoofdstad van den staat Tennesee, houdt men er zonderlinge praktijken op na. De gouverneur van den staat tracht de wetgevende macht met geweld te nood- zaken, twee wetsontwerpen, betreffende den handel in spiritualien, aan te nemen. De tegen- standers der wetten werkten hem tegen, door gedurende geruimen tijd de zittingen op het capitool niet bij te wouen, waardoor deze on- voltalig bleven. Eenige dagen geleden liet de gouverneur gewapende bewakersvoor het capitool post vatten die de opdracht hadden, geen leden te laten passeeren. De burgemeester der stad die tegen de wetsontwerpen is, zond 'n aantal politieagenten, om toezicht te houden, dat den leden geen geweld werd aangedaan. Aldus bood het voorplein van het capitool gedurende eenige dagen het tooneel van een formeel kamp terwijl binnen het gebouw de tegenstanders der outwerpen obstructie boden door langdurige redevoeringen te houden, die soms door revolver- schoten kracht werden bijgezet. Zaterdag werd het publiek van de zittingen buitengesloten. De kwestie verwekt groote verontwaardiging door het geheele land. (Tel.) Uit Merauke wordt aan de Java-Bode on geveer het volgende geschreven Ik herinner mij nog zoo goed uit mijnjeugd het moment, dat ik voor het eerst een lange Hij begon dus zonder uitstel aan dezen arbeid. Den geheelen namiddag en een deel van den nacht bestuurde hij de protocollen en vond maar al te spoedig dat de heer Hancratius Zumpft met onvergeeflijke lichtzinnigheid had gehandeld. Reeds in den volgenden dag meende Hubert genoeg van het proces te weten. Ook voelde hij zich met geweld getrokken naar het stille slot waar Ammi woonde. Hij kleedde zich dus zoo fraai mogelijk in het zwart wat aan zijn jeugdige gestalte eenige waardigheid bij zette. Ook gorde hij een sie'i-- lijken degen aan en begeleid door zijn dienaar toog hij op weg naar het slot Beurenhof. De man zou hem niet geheel naar het slot vergezellen, doch alleen op den goeden weg brengen, zoodat hij niet kon verdwalen. Zoo wandelde dan Hubert weldra alleen over de stille hoogvlakte op het slot Beurenhof aan. Zijn gedachten waren bij Ammi en levendig kwam hem zijn eerste ontmoeting met haar en den somberen slotheer voor den geest. Hoe dichter hij bij het kasteel kwam hoe ernstiger hij gestemd werd. Hij dacht eindelijk alleen aan den kwaadaardigen blik van den man met wien hij nu weldra den strijd zou aanbinden. De heer Von Beuren bevond zich in den salon en sprak met Ammi die in zijn nabijheid plaats had moeten nemen. Het gesprek liep over de veranderingen die hij zich had voorge- nomen, toen onverwachts op de groote ingangs- A deur drie flinke slagen werden gedaan en Pluto luid begon te huilen en janken. (Wordt vervolgd.) VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 9