I Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 4 October 1913. 53e Jaargang. Gemengde bericfaten. No. 5976. Predikbeurten. Een moordzaak voor de Middellmrgsche rechtbank. TWBBDB -BXjJLJD. TER NEUZEN, 3 October 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 765.9 Horta. Laagste barometerstand 757.5 Haparanda. Verwachting tot den avond van 4 October. Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidweste- lijke wind, gedeeltelijk bewolkt met tijdelijke opklaring, eenige kans op regen of onweer, zelfde temperatuur. Naar wij vernemen, is door den heer A. C. Lensen alhier, aan de firma Craig Taylor Co. Ltd. te Stockton on Tees, den bouw opgedragen van een stoomschip, van 4200 tons, dat vewnoedelijk begin April 1914 in de vaart zal worden gebracht. Voor „bet wagentje" is naar men ons mededeelt nader ingekomen van verschillende heeren 5, wed. v. d. S. 2,50, A. V., H. R., 0. H., J. S., EL, G. M. en W. ieder 1 en van R. 0,25. Voor de vacante betrekking van directeur aan de H. B. S. alhier hebben zich 5 soilici- tanten aangemeld en voor die van onderwijzer aan de school voor M. [J. L. O. een. Het liep gisteren avond aan het muziekge- zelschap „De Vereenigde Werklieden" alhier niet mede. Als afscheid aan het zomerseizoen wilde men nog een concert geven op de muziektent op de Markt, doch het weertje, dat de laatste dagen zoo mooi was, vertoonde zich thans nat en kil. Zooals gewoonlijk, als men er dan eenmaal voorstaat, wilde men toch aan het voornemen gevolg geven. Ongeveer een uur laDg werd er voor een naar omstandigheden nog groot publiek geeon- certeerd. Het spreekt van zelf dat er noch bij de muzikanten, nog bij de hoorders, onder deze omstandigheden de ware animo in zat. De tijd voor de concerten in de buitenlucht is nu voor geruimen tijd weer voorbij. Omtrent het verbod tot het opslaan van beetwortelen op de loskade aan de Axelsche Sassing, door ons aan Zel. ontleend, vernamen wij dat inderdaad door den havenmeester is verbodeu beetwortelen op de loskade op te stapelen, uit overweging dat de loskade als zoodanig steeds ter beschikking moet kunnen blijven voor het lossen en laden van goederen. Het verbod geldt eehter niet voor het terrein achter de loskade. Op 8 October wordt te Zaamslag in het hulppost en hulptelegraafkantoor een hulptele- phoonkantoor opengesteld, welks diensturen gelijk zijn aan die van het betrokken hulptele graafkantoor. (St. Ct.) Donderdag werd te Westdorpe, door den architect L. de Bruijne, namens den heer P. van Waes aaubesteedhet bouwen van een bierbrouwerij aldaar. Voor de massa schreven in de heeren Ed. de Bruijne te Koewacht, voor 5999, G. Wulf- faert te Sas van Gent, voor f 5500, W. P. Nieuwelink en J. M. van der Velden te Ter Neuzen, voor 5343, Cam. Gijsel te Westdorpe, voor f 5055, C. H. H. Wisse c. s. te Zaamslag, voor f 4978 en H. Gouwy te Selzaete, voor 4742. Voor het le perceel (metselwerk)P. J. Rijnberg te Ter Neuzen, voor 4410, Ed. de Bruijne te Koewacht, voor 4140, CI. Gijsel te Westdorpe, voor 4110, H. van Hecke te Selzaete, voor 4100, Pr. van Laere te West dorpe, voor 3745, P. F. Freijzer te Hulst, voor 3679, Cam. Gijsel te Westdorpe, voor 3636 en H. Gouwy te Selzaete, voor 3300. Voor het 2e perceel (ijzer- en loodgieterswerk) Aug. Dhaeze te Ter Neuzen, voor 850, L. Heijman te Westdorpe, voor f 823,98, H. Gouwy te Selzaete, voor 821 en H. van Hecke te Selzaete, voor f 800. Voor het 3e perceel (timmer-, glas- en verf- werk)H. Gouwy te Selzaete, voor 651, L. Remerij te Westdorpe, voor 535, G. de Clercq te Westdorpe, voor 521, G. I. Kamoen te Westdorpe, voor f 493. Het werk is gegund als volgt: ]e perceel aan H. Gouwy, 2e perceel aan L. Heijman en 3e perceel aan G. I. Kamoen. Sluiskil. Zekere C. B. uit Clinge, werkzaam op de cokesfabriek alhier, had Woensdag j.l. het ongeluk zich in de werkplaats der sulphaat deerlijk aan 't gelaat te verbranden aan acide. Met hoopt dat 't gezicht behouden blijft. Axel. Met ingang van 1 Nov, e. k. is Adr. J. Olijslager alhier, benoemd tot rijksambtenaar ter standplaats Bocholtz (tijdelijk). Hengstdijk. Deze week heeft men desnachts bij den landbouwer E. V. op verschillende plaatsen aan zijne woning met koebeeten de ruiten ingeworpeneen der projectielen kwam terecht in de wieg, waarin een kind lag. De daders zijn onbekend. Waarschijnlijk heeft men hier met een wrok te doen, want dit is reeds de vierde keer binnen twee jaren, dat V. het mikpunt is van dergerlijke laffe baldadigheden. Hengstdijk. Eene zeldzame plechtigheid had Woensdag in onze schoone kerk plaatsde W.Eerw. heer Father J. Devolder, die binnen kort als missionnaris naar Nieuw-Zeeland zal vertrekken, zoon van ons zeer geacht hoofd der school, de heer Aug. de Voider, droeg zijn plechtige en Eerste H. Mis op. Voor de H. Dienst begon, betrad onze Z.Eerw. heer Pastoor den kansel, en schetste in verband met zijne tekstwoorden /.Gij zijt Priester in Eeuwigheid" in welgekozen woorden de ver- hevenheid van het Priesterschap, om te eindigen met een hartelijken gelukwensch aan denjeug- Missionnaris, diens familie en de parochianen van Hengstdijk. Hierna begon Father Devolder de H. Mis met assislentie van Z.Eerw. heer Pastoors en zijn oom, den WEerw. heer P. Buijsrogge, kapelaan te Steenbergen. Het zangkoor zong op verdienstelijke wijze de driestemmige Mis van Haller. Treflend was het oogenblik, waarop de familie- leden uit de handen van den Celebrant de H. Communie mochten ontvangeD. De plechtigheid werd gesloten met het //Te Deum." De belangstelling der gemeentenaren was opvallend grootde kerk was met geloovigen gevuld en van alle woningen wapperde de Vaderlandsche driekleur. RIJKSPOSTSPMARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand October en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk,ter verificatie en reutebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs vaD ontvang. Zontiag 5 October 1913. Lokaal „Bethel'(Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5$ u., leeskerk. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 October de volgende vonnissen uitgesproken P. S. P., oud 18 jkantoorbediende te Ter NeuzeD, is wegens het niet voldoen aan een bevel van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eisch idem.) M. d. K., oud 26 j., rijwielhandelaar te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. (Eiscb 20 boete of 20 dagen hechtenis.) C. M. V., oud 25 j., huisvrouw van C. L. S., zonder beroep te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 boete ot 3 dagen hechtenis. (Eisch idem.) W. H, M. d'H., oud 20 j., onderwijzer te Hulst, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. (Eisch idem.) L. A. F. le M., oud 30 j., onderwijzer te Neuzen, beklaagd van mishandeling, is vrijge- sproken. (Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis.) W. J. C. v. S., oud 33 j., redacteur der Goesche Couranl te Goes, beklaagd van een- voudige beleediging, is vrijgesproken. (Eisch idem.) Het was den derden Maart jl., dat het door vele Hollanders bewoonde plaatsje West-Sayville in Noord-Amerika (staat New-York) in rep en roer werd gebracht door de ontdekking van een afschuwelijk misdrijf, namelijk een moord. Op een van de bovenvertrekken van een zoogenaamde »Ark" een groote loods, waar de oesters, die iD het in de nabijbeid van West- Sayville gelegen meer zijn gevischt, worden gesorteerd, een bedrijf dat daar hoofdzakelijk beoefend wordt vond men, onder een hoop scheepszeilen verborgen, het lijk van een mans- persoon met gespleten schedel, welk lijk naderhand werd herkend als dat van zekeren Harm van der Pol, een 23jarig Hollander, aldaar werkzaam. Op 24 Februari daaraan voorafgaande, hadden eenige arbeiders, toen zij des morgens in de bewuste loods kwamen, een rood vocht op de sorteertafel in die loods staande aangetroflen, hetgeen door hen voor bloed werd aacgezien. (den vroeg dan ook aan de kameraden of er den vorigen dag was gevochten, hetgeen evenwel ontkennend werd beantwoord. Bij deze ge- legenheid maakte zekereMarinissen de opmerking, dat men misschien met roode verf had gemorst. Men schonk dan ook verder geen aandacht aan het geval. Genoemde Van der Pol evenwel verscheen op dien dag niet op het werk en het was weer Marinissen, die zeide dat hij naar de //City" was vertrokken, daarmede bedoelende New-York. Bedoelde Marinissen evenwel verdween den daaropvolgenden dag uit West-Sayville. Daar hij als een echte losbol bekend stond, dacht men dat hij aan den boemel was gegaan en eerstdaags wel boven water zou komen. Beide mannen bleven echter weg. Toen men op 3 Maart weer bloedsporen in het beneden vertrek aantrof, begon men argwaan te koesteren en werd een onderzoek ingesteld, waarbij op den zolder het lijk werd gevonden. Het bleek dat bet roode vocht, dat men op de tafel in het beneden- vertrek bad gevonden het bloed van het slacht- offer was, dat door de reten der zoldering was gedropen. Bovendien ontdekte men in een closet bebloede kleeren van Marinissen en een matras en het hoofdpeluw van het bed waarop bet slachtoffer vermoedelijk in den slaap laf- hartig werd vermoord. Ook in het slaapvertrek dat Marinissen met Van der Pol deelde trof men op den muur en r'^n vloer bloedsporen aan. A1 deze en nog andere ontdekkingen vestigden onmiddellijk het vermoeden, dat Marinissen en niemand anders den moordenaar moest zijn en dat de moord uit roofzucht werd bedreven namelijk om de spaarpenningen van Van der Pol te bemachtigen. Onmiddellijk werden dan ook alle mogelijke pogingen in het werk gesteld om de verblijfplaats van Marinissen te ontdekken en bleek dat deze op 3 Maart passage had genomen op het s.s. //Finland" van de Red Star Lijn, dat dienzelfden dag naar Antwerpen was vertrokken. De politie te Antwerpen werd telegraphisch verzocht M. bij het verlaten van het schip te arresteeren. Bij aankomst van de //Finland" op 8 Maart bleek echter uit de passagierslijsten dat geen Marinissen was ingeschreven, doch wel zekere Jan Verstrate, die evenwel op onverklaar- bare wijze van boord had vVeten te komen zonder de scheepscontrole te passeeren. Het vermoeden lag dus voor de hand, dat Marinissen onder den aangenomen naam van Jan Verstrate de reis van New-York naar Antwerpen heeft medegemaakt en ongemerkt van boord heeft weten te ontsnappeu. Detectives werden gewaarschuwd en het mocht deze op 9 Maart gelukken de verblijfplaats van Marinissen te ontdekken, namelijk te Sluis ten huize zijner aldaar woonachtige ouders, welke brave lieden geheel onwetend waren van de ernstige verdenking, die op hun zoon rustte. Marinissen werd denzelfden dag gearresteerd en naar Middelburg overgebracht. Niettegenstaande de voor hem bezwarende aanwijzingen bleef de verdachte steeds ontkennen den bedrijver van de afschuwelyke daad te zijn. Deze moordzaak werd heden (Vrijdag) voor de rechtbank te Middelburg behandeld. Beklaagde is genaamd Jannis Marinissen, is 24 jaar oud en werd te Amsterdam geboren, thans bevindt'bij zich sinds 9 Maart te Middelburg in voorarrest. M. maakt den indruk alcoholist te zijn en ziet er suf uit en stottert. De beklaagde is de zoon van zeer fatsoenlijke ouders zijn vader is gepensionneerd brigadier van politie uit Amsterdam die te Sluis alge meene achting geniet. Door het O. M. waren in deze zaak 9 getuigen gedagvaard, van wie 7 uit Amerika. Onder deze laatste bevinden zich o. a. een geneesheer die destijds de sectie op bet lijk verrichtte en twee sheriffs, officiers, politie-officieren uit West-Sayville. Wij vernamen, dat alleen aan de Amerikaansche getuigen ongeveer 6000 aan getuigengeld wordt uitbetaald. Als verdediger van beklaagde trad op de heer Mr. P. Dieleman te Middelburg. Daar 2 getuigen niet verschenen waren, vroeg het O. M. schorsing van de behandeling der zaak, waartegen de verdediger Mr. P. Dieleman zich met kracht verzette, omdat hij overtuigd is van de onschuld van den beklaagde, en drong op verdere behandeling der zaak aan en vroeg zijne onmiddellijke invrijheidstelling. :T De rechtbank weigerde het laatste en bepaalde dat de verdere behandeling der zaak zal plaats hebben op Donderdag 9 October a. s. De beklaagde bleef steeds ontkennen. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage werd Woensdag behandeld het hooger beroep van J. M., handelaar in bouwmaterialen te Ter Neuzen, die door de rechtbank te Middel burg wegens het roekeloos rijden met een motorrijwiel op den weg tusschen Axel en Ter Neuzen, waardoor hij eene vrouw had verwond, was veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. De beklaagde was niet verschenen. Het open- baar ministerie eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. Een jongen rermist. Het gezin De Klerk, Commelinstraat 106 te Amsterdam, vermist sinds Maandag jl. een 6jarig zoontje. 's Morgens even voor 9 uur is het jongetje met zijn 7jarig broertje de deur uitgegaan op weg naar school, maar het tweetal schijnt het weer te aanlokkelijk gevonden te hebben om zich tusschen de schoolmuren te laten opsluiten en is door de stad gaan dwalen. 's Avonds kwam de oudste jongen alleen thuis. Door de angstige ouders ondervraagd, vertelde hij met zijn broertje stekeltjes te hebben ge- hengeld. Ook waren ze 's middags bij hun grootmoeder in de Tuinstraat geweest, aan den anderen kant van de stad. Wat daarna precies is gebeurd, valt niet met zekerheid uit het verhaal van den jongen op te maken. Hij zegt op de De Ruyterkade bij het pont- veer te zijn beland. Dan vertelt hij van een man, die het broertje peren zou hebben gegeven en daarna meegenomen naar den overkant van het IJ. Tegen hem, den oudste, zou de man gezegd hebben maar even te wachten, dan mocht hij ook mee, over 't water. De man was daarop met het broertje op de pont gegaan, de andere jongen had gewacht, een heele poos en toen de 'man niet terug kwam, was hij naar huis geloopen. Hoe de ouders ook vroegen, wat de politie later ook probeerde, de jongen blijft bij zijn onwaarschijnlijk verhaal. In hoeverre men het gelooven moet, is moeilijk te zeggen. Waar zij stekeltjes gevischt hebben, weet de jonge avonturier niet te zeggen, wel dat zijn broertje en hij er een //heeleboel" hadden. Een duidelijk signalement van den man met de peren kon hij ook al niet geven, alleen maar heel vage algemeenheden. Bovendien maakt de zwerftocht, dien de kinderen hebben gemaakt, bet verbazend moeilijk een onderzoek in testellen. De politie is echter de meening toegedaan, dat het vermiste jongentje wel bij het stekeltjes- hengelen in het' water zal zijn gevallen en onopgemerkt verdronken en dat de oudste jongen alle andere bijzonderheden uit angst verzonnen heeft, misschien ze nu zelf gelooft. (N. v. d. D.) Nader wordt door het Hbl. gemeld, dat deze zaak Donderdag een diep tragisch slot heeft gekregen. In den loop van den voormiddag is n.l. door een vrouw, die aan den overkant van het IJ, in den Buiksloterhampolder op den akker aan het werk was, in een greppel het lijkje van den vermisten knaap gevonden, onder omstandigheden, die maar al te duidelijk wijzen op een afschuwelijken moord. Ver moedelijk is het knaapje met zijn eigen das geworgdzijne kleertjes waren deerlijk ge- havend. Het verhaal van het broertje is dus helaas maar al te zeer bevestigd. Zevenvoudige moord. Te Landreau bij Nantes heeft een 15jarige boerenknecht na een twist zijn baas, diens vrouw, drie kinderen van 7, 8 en 2 jaar, de moeder van den boer en de dienstbode met bijlslagen vermoord. De Parijsche bladen deelen volgens de N. R. Crt. nog vele gruwelijke bijzonderheden over den moord mede. Buren die het gezin van den boer Mabit niet zooals gewoonlijk aan het werk zagen gaan, gingen de boederij binnen en ontwaarden daar een vreeselijk schouwspel. Het lijk van den bijna onthoofden boer lag in den kelder, in de kamers van het huis vonden zij twee kinderlijkjes, het jongste kind, dat in de wieg lag, ademde nog. Een kind van vier jaar is alleen in het leven gebleven. Het sliep alleen in een kamer waar de moordenaar het blijkbaar niet heeft gezocht. Het kind was geheel ontdaan en kon geen woord uitbrengen. Hervormde Kerk. 9 u., Ds. A. Timmerman, en 2 u., Ds. A. Timmerman, voorber. v. h. H. Avondmaal en Doopsbediening. Geen opgave ontvangen. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. HugenhOltz. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. G. van Dis, voorbereiding H. Avondm. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. 9i u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. 9£ u., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Kerken. 9 u. en 2 u„ Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Philippine. Sas van Gent. Hulst. Hontenisse. Ter Neuzen. Axel A. Hoek. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerdc Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. Lammertsma, van Axel. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5