8 BitfKIKiLM. Tandarts MEIER, J. J. MEIER, 11. n. IS. ID, n I IS No. 5973. Ter Neuzensche Courant Zaterdag* 27 September 1913. 53° Jaargang. Gemengde berichten. Advertentien. A. MASQUELIER, Mond- en Tandziekten, Openbare Verkooping en id; TWBEDB BLAD. Predikbeurten. BEECHAPI'S P1UEN Specialist voor Zondagsschool „S A M U E L" GEVESTIGD: Rijks-Veearts, Een partij HUISRAAD, G, r. el. ek. ek en TER NEUZEN, 26 September 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 774.8 Stockholm. Laagste 737.2 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 27 September. Zwakke tot matige meest Zuidoostelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst, overdag zelfde temperatuur. Jl. Woensdag werd alhier in het Hotel Centraal" eene openbare vergadering gehouden van wege de afdeeling Ter Neuzen van de ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht. De vergadering werd redelijk, in hoofdzaak door dames, bezocht. De bijeenkomst werd geopend met een in- leidend woord door mevr. Hoevenaer van Aerden- hout, van Haarlem, die een overzicht gat van den stand der vrouwenbeweging, betoogende dat het noodzakelijk gebleken is dat de vrouwen zich deden geiden en van hunne verlangens deden blijken-, dat van het streven der vrouwen een uitvloeisel geweest is de tentoonstelling ,/De V rouw" te Amsterdam, en dat thans voor het eerst uit de Troonrede gebleken is dat er in Nederland ook vrouwen wonen, waar gezorgd werd dat in eeneinte dienen wijziging der Grond- wet zou worden voorgesteld de beletselen weg te nemen die de vrouwen van het kiesrecht uitsluiten. Welk een omvang de vrouwenbe- weging over heel de wereld reeds heeft is ook gebleken uit het in Nederland gehouden congres van den Internationalen Vrouwenraad. Over het door de Regeeringingediende voor- stel tot wijziging der grondwet is de vereeni- ging voor vrouwenkiesrecht wel dankbaar, maar nog niet voldaan, daar, al worden uit de grond wet der beletselen weggenomen, de vrouwen daarmede het kiesrecht nog niet hebben, daar dit dan nog van de inzichten van dengewonen wetgever moet afhangen, om het te verleenen of te ontnemen. Voortdurende actie is dus nog noodig, vandaar dat ook in Zeeland een propagandatocht wordt gehouden, tot versterking van het thans reeds 16000 bedragende Jedental. De presidente gat vervolgens het woord aan mevr. De Vries-van der Reijden, van Ginneken, die betoogde dat de veranderde maatschappelijke toestanden het voor de vrouw noodzakelijk maken dat zij ook medezeggingsschap hebben in de maatschappij. Tegenover de dikwijls gehoorde bewering of klacht dat de vrouwen op ver- schillend gebied de mannen in betrekkingen verdringen en hen concurrentie aandoen, betoogde spreekster dat het juist de mannen zijn die langzamerhand de vrouwen al' het werk uit de handen hebben genomen. Zij joerde ten be- wijze van dat betoog hare hoorders terug tot overoude tijden, toen het vuistrecht en het recht van den sterkste wet waren. De mannen gingen alleen op jacht en ten oorlog, hetzij voor ver- dediging of uitbreiding van hun grondgebied. De zorg voor het gezin was geheel aan de vrouwen opgedragen, deze bebouwden het land, zorgden voor de kleeding, voedden de kinderen op en wat dies meer zij. Veranderde omstandig- heden zijn oorzaak geweest dat ook op dit ge bied verandering kwam, het een na het ander werd aan de handen der vrouwen ontnomen, waartoe ook veel de invoering der machine heeft medegewerkt, die oorzaak is dat verschillende werkzaamheden, o.rn. het vervaardigen van kleederen, wat vroeger geheel huiswerk was, thans in de fabrieken en werkplaatsen geschied. Door de oprichting van scholen werd ook de opvoeding van de jeugd aan de vrouwen ont- trokken. Waar die werkzaamheden haar ontnomen zijn, moet de vrouw, die toch ook den strijd om het bestaan moet voeren, zich op anderen arbeid toeleggen. En wanneer zij nu naar verschillende betrekkingen dingt, door den man bekleedt, doet zij niets anders als een poging om het verloren terrein terug te winnen. Onder deze omstandigheden wordt meer en meer gevoeld, dat de belangen der vrouw niet naar behooren in de maatschappij worden be- hartigd, wat daaruit voortspruit dat alfe wetten worden gemaakt zonder medewerking, zonder medezeggingsschap der vrouwen. Wanneer deze zelf recht van medezeggingsschap hadden, zou met hunne belangen meer rekening worden gehouden, en verschillende ondervindingen van achteruitzetting niet voorkomen. Het zou wel degelpk zjjn in het belang der maatschappij, wanneer ook vrouwen aan de regeering konden medehelpen. Het kiesrecht kan zeer goed door vrouwen worden uitgeoefend, daarin is niets speciaal mannelpks. De voorbeelden zijn er, van andere anden en staten, die de vrouwen het kiesrecht e en verleend, dat dit zonder bezwaar ook door vrouwen wordt uitgeoefend. Het is vol et rekt met de bedoeling der vrouwen om over de mannen den baas te spelen, maar om nevens hem te werken in het belang der maatschappij en om in de gelegenheid te zijn op te komen voor eigen belangen. Spreekster eindi'gde met een opwekking om tot de vereeniging toe te treden. Hierna werd het woord verleend aan mej. C. S. de Groot, die hier reeds meermalen op- trad, en als het Noord-Hollandsche Marijtje, uit Broek en Waterland, op de haar eigene leuke wijze het vraagstuk van vrouwenkiesrecht besprak, en de noodzakelijkheid van de invoering daarvan trachtte aan te toonen. Zij verwierf met haar voordraeht algemeen applaus. Naar aanleiding van een gestelde vraag zette zij na de pauze in den breede uiteen de noodzakelijk heid dat vrouwen aan de wetgeving zouden medewerken, meti voorbeelden aantoonende dat verschillende soc ale wetten van de laatste jaren, die door de heeren in de Tweede Kamer, naar zij aanneemt met goede bedoelingen, zijn ge maakt, bepalingen bevatten, met het oogmerk om voor de belangen der vrouwen te waken, die juist het tegenovergestelde uitw.erken. Voornamelijk blijkt dit bij de arbeidswet, waar verschillende bepalingen, gemaakt tot bescher- ming der vrouw, oorzaak zijn dat een aantal vrouwen uit netten, goed loonenden arbeid zijn gestooten, omdat niet steeds over hun werk- kracht kan worden beschikt. Na een woord van dank door de presidente werd hierna de vergadering gesloten. Ver schillende personen traden als lid der af deeling toe. Dezer dagen kwam den commandant der brigade marechaussee alhier ter oore dat er op 17 Augustus 11. in het cafe van den heer I. P. OasteleijE, in de Dijkstraat geld was ontvreemd en dat men ook was ingelicht omtrent den dader. Er was door den betrokken cafehouder geen aanklacht ingediend, doch daar in verband met die zaak ook namen van onschuldigen werden genoemd, achtte de brigadier het gewenscht om een nader onderzoek in te stellen. Dit onder- zoek had tot resultaat dat deswege proces-verbaal is opgemaakt tegen den 22jarigen metselaars- knecht W. P. N., die bekend heeft het feit te hebben gepleegd. Reeds in de eerste maanden van het jaar werd genoemde persopn als verdachte gehoord in eene dergelijke zaak, een ander cafe be- treffende, welke diefstal tot nog toe onopge- helderd bleef. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot gemeente-veldwachter te Nieuwvliet J. M. Verhulst, marechaussee te Philippine, in de plaats van J. van de Vijver, die over- leden is. Bij het Woensdag te Utrecht gehouden examen voor het politiediploma werd het diploma met aanteekening behaald o. a. door A. D. J. Soeij te Sluis. De heer Jhr. De Muralt, te Zierikzee, werd in den loop van dit jaar in eene vergadering van het waterschap Schouwen beschuldigd, dat hij, in strijd met zijne instructie als ingenieur van dat waterschap, aandeelhouder zou zijn van of voordeelen zou genieten van de N. V. Maat schappij tot het maken van oeverwerken in gewapend beton volgens het systeem De Muralt. Naar aanleiding van deze kwestie werd eene commissie van onderzoek benoemd, om daarover aan de vergadering te rapporteeren. Volgens de Midd. Crt. werd Donderdag in eene druk bezochte vergadering van het water schap Schouwen door het commissielid Boogerd aangaande deze zaak rapport uitgebracht. Dit rapport behelst een verklaring van het detectivebureau van den parciculieren dag- en nachtveiligheids-dienst te Rotterdam, volgens welk den heer Wiebenga te Amsterdam een bezoek heeft gebracht aan het kantoor van de N. V. Mij. tot het maken van oeverwerken in gewapend beton volgens het systeem De Muralt en aldaar van den heer Sanders, een broer van den directeur der maatschappij, die daar nog slechts kort als chef de bureau in dienst is, vernam dat de heeren De Muralt en Fokker aandeelhouders in de Mij. waren. De heer De Muralt verbaasde er zich over, dat na de stellige beschuldiging van den heer Boogerd nog een onderzoek door een detective- bureau noodzakelijk was. Spr. wees erop, dat de heer Sanders nog slechts kort in dienst der maatschappij is-en blijkbaar niet op de hoogte der zaken. Hij legde een schriftelijke verklaring over van directeur en commissarissen, dat hij geen aandeelhouder der maatschappij is geweest en weigerde op heftigen toon om verder met den heer Boogerd van gedachten te wisselen, waarop hij de vergadering verliet. De heer Boogerd verklaarde dat hp, nu de heer De Muralt vertrokken was, liever niet verder op de zaak inging. De indruk die bij ODzen correspondent en bij velen, die de vergadering bijwoonden gewekt werd, was dat er geen enkel bewijs geleverd is en dat Jhr. De Muralt in deze zaak geheel vrij uitgaat. Axel. Bij beschikking van Z. E. den Min. van Binnenlandsche Zaken zijn met ingang van 1 Oct. benoemd tot onderwijzer in natuurkunde en gezondheidsleer aan de Rijks-normaalles^en alhier de heer W. Wieberdink, hoofd der school voor m. u. 1. o. te Ter Neuzen en tot onder wijzer in plant- en dierkunde aan de Rijksnor- maallessen en de daaraan verbonden voorberei- dende klasse de heer J. Risseeuw hoofd der o. 1. s. te Ter Neuzen (Sluiskil) Axel. Aan den heer M. L. van Vessem is op zijn daartoe gedaan verzoek, om gezond- heidsredenen, eervol ontslag verleend als secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim, en is in diens plaats met de tijdelijke waar- neming tot 1 Januari e. k. belast de heer P. le Feber. Eiervliet. De zoon van den landbouwer Patijn verongelukte deze week bijna, door het op hoi slaan zijner paarden, waarvan hij er een bereed, toen een auto voorbijsnelde. Bij het afvallen kwamen de hoeven der ver- schrokken paarden met zijn hoofd en lichaam in aan raking. Een buurman bracht den bewustelooze met een kar naar huis. Onmiddellijk werd genees- knndige hulp iageroepen. Als een auto op weg is, doet men het best niet op een paard te zitten, wat men zoo dik wijls ziet, soms met egge, ploeg of ander werktuig aangespannen met het dier. Zondag 28 September 1913. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u. en 2 u., dhr. Dek, van Kruiningen. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u., Ds. Ckr. Bruins. It. 9 u., Ds. J.H.Lammertsmaen2u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Oud-Gereformeerdc Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. L. de Bruijne, van Bunschoten. LiOkaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. Men schrijft uit Den Helder, d.d. 24 Sept. aan het Hbl. Door Den Helder, dat zich juist gereed maakte om de onaf hankelijkheidsfeesten te gaan vieren en reeds geheel in een feestkleed was gestoken, ging hedenmiddag het ontsteliende gerucht, dat de onderzeeboot 2, met 16 opva- renden aan boord, was gezonken. Dat gerucht werd gedeeltelijk officieel beves- tigd. De onderzeeboot 2 had te half twaalf bij Falga een paar paleu bezuiden Huis- duinen een lanceering gedaan op het pantser- schip //Heemskerck", was daarna ondergedoken, doch niet meer boveDgekomen. Kort daarna ontving men op de Marine-Directie alhier, draadloos, het verontrustende bericht van de Heemskerck", meldende het feit van de ver- missing. Dadelijk werden de noodige maat- regelen genomen allereerst werd order gegeven het bergingsvaartuig van den onderzeedienst onmiddellijk daarheen te dirigeeren, terwijl een aantal torpedobooten mede op onderzoek werden uitgezonden. Aan boord van een dezer booten bevond zich de vice-admiraal F. C. E. L. Koster. Het spreekt van zelf, dat de onrust gestadig toenam. Honderden menschen bevonden zich op den zeedijk en op weg naar Huisduinen, toen eindelijk te drie uur het geruststellende draadloos bericht inkwam, dat de onderzeeer boven was gekomen, en op weg was naar de haven. Het bleek ten slotte, dat de oorzaak van de vermissing van betrekkelijk onschuldigen aard was. Wij vernamen, dat een door de //Heems kerck" aan den onderzeeer gegeven afstandsein niet goed was begrepen, zoodat hij zich op te grooten afstand had begeven. Bovendien was het op zee zeer heiig, zoodat de boot niet kon worden verkend. De onderzeeboot was geheel ongedeerder was niets bijzonders gebeurd Voor den Marine-onderzeedienst is dit geval een zeer goede oefening geweesthet bergings vaartuig was onmiddellijk gereed en kon dadelijk zee kiezen. Om lang te LEVEN, en ALTIJD GEZOND teblij ven gebruike men Ondergeteekende betuigt hiermede zijn oprechten dank voor de vele bewijzen van belangstelling op zijn 75sten ge- boortedag, zoo van hier als van elders ondervonden. Hoek. J. COVE Genezing zonder operatie door den nieuwen ■band van Brenkmeester, Kunstlei 30, Antwerpen. Is den eersten Woensdag van October te spreken bij Mej. E. VAN LEEUWAARDEN, Noordstraat (Schotschen- hoek), Ter Neuzen, van des voormiddags 10 tot 's namiddags 1 ure. Ook is hij aan huis te ontbieden. Specialiteit in CE1NTURES, ELASTIEKEN KOUSEN, CORSETTEN, enz. enz. BijzondeP stelsel voor het recht maken van gcheef gegroeide kinderen. alsook voor valsche tanden. Bagattenstraat 36, Gr El IV 1\ TER NEUZEN. Aan belangstellenden wordt bekend gemaakt dat op Zondag 28 Sept. a. s., de lijst der leerlingen wordt gesloten na dien datum worden, met het oog op het aanstaande Kerst- feest, geen nieuwe leerlingen meer aangenomen. K.B. Wegens plaatsgebrek kunnen op de middag- klasse in het lokaal Bethel geen nieuwe leerlingen meer worden aangenomen, zoodat bovenstaande alleen dienende is voor de avondklas en middagklas in de Kerkhoflaan. Het Bestuur, B. N. VAN DUKE, Voorzitter. P. A. LEUNIS, Secretaris. Ondergeteekende maakt bij deze aan het geachte publiek van AXEL en OMSTREKEN bekend. dat hij zich te Axel- Sassing gevestigd heeft als HERBERGIER in de zaak voorheen bewoond door den heer Ch. Dellaert. Hopende, dat hem dezelfde gunst als zijn voorganger zal ten deel vallen, teekent Onder minzame aanbeveling, Hoogachtend, JAG. VAN MOSSEVELDE. Axel-Sassing, September 1913. Verleent Genees-, Heel- en Verlos- kundige hulp. Dagelijks te consuiteeren. Westkolkstraat 14, Ter Neuzen. te TER NEUZEN. Notaris Van der Moer zalopVrijdag 3 October I9I3» des namiddags te 1 uur, ten verzoeke van Mej. de Wede JOL1JT- Frederiksen te Ter Neuzen, aan een der sluis- wachterswoningen bij de Oostsluis, in het open- baar verkoopen bestaande hootdzakelijk uit Mahoniehouten Linnenkast, 6 dito Stoelen, dito Tafel op poot, dito Vouwstoel, Spiegel, Regulateur, Tafel, 10 Stoelen, Ligstoel, Wasehtafel met toebehooren, 2 Kachels, Petroleumkachel, 2 Hanglampen, Gang- lantaarn, tweepersoons Ledikant, Pluimen- bed met toebehooren, Ressort, Dekens, Karpet (4 X 5)/ Loopers, Matten, Kleedjes, Vazen, Harmonica, Koolbakken, Ketels, Petroleumstel, Glas-, Geleierd- en Aarde- werk, Emmers, Pannen, Kuikenren, Trap, Bank, Vuilnisbak, Timmergereedschap, Steenkolen, Kachelhout, enzoovoorts. Koopen tot en met /3jcontant. Te bezichtigen des voormiddags tusschen 10 en 12 nnr. blad. j 'j ters NT. or aet aor »et ien. iw i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5