A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad o o r Zeeuwscb-Vlaasderen. No. 5972, Donderdag 25 September 1913. 53e Jaargang. tSMIUITIBAAB. Binnenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,FranccJ per postYoor Nederiand 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor feet overige Buitenland 2,Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYEBTENTIENi Yen 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bg direete opgaaf van driexnaal plaatsing derzoifde advertentie wordt de prgs sleehts tweemaal berekend. Grootere letters w or den naar plaatsruiinte berekend Telefoou No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer werden benoemd tot leden van de huishoudelijke commissie de beeren Tydeman en Loeff. Tot leden van de commissie voor de steno- grafie werden herkozen de heeren De Savornin Lohman, De Beaufort en Van Vlijmen. De vragendag is evenals vroeger weder bepaald op Yrijdagnamiddag, 33/4 uur. Verder werden de afdeelingen samengesteld die tot voorzitters kozen de heeren Smeenge, Hubrecht, Jansen (Den Haag) De Meester en Troelstra. Tot onder-voorzitters werden gekozen de heeren Roodhuyzen, Van Hamel, Bos, De Beaufort en Vliegen. Heden is aangevangen het afdeelingsonderzoek der Indische begrooting en op a. s. Dinsdag zal worden begonnen met bet onderzoek der staats- begrooting en bijbehoorende wetsontwerpen. TER NEUZEN, 24 September 1913. In de op a.s. Vrijdag, des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den directeur der H. B. S. Voorstel tot goedkeuring rekening brandweer over 1912. voor vast van de jaarwedde van A. Koene. verlof-traktement van den heer een onderwijzer aan de Regeling den heer I. Regeling D. Tolhoek. Benoeming van m. u. 1. o. school. Op de voordracht zijn geplaatst H. L. C. Kok te KoudekerkeOege Bakker te Rhenen W. van Hekker, te Enscbede. Voorstel in zake onderhoud stoep voor de wachterswoning in de Noordstraat. Regeling uitbreiding personeel school D te Sluiskil. De Christelijke Jongelingsvereeniging Bidt en Werkt" had gedurende de afgeloopen week op verschillende avonden weder anti-kermis- vergaderingen georganiseerd. Dinsdag werd eene openbare vergadering ge houden, waarin door verschillende leden voor- drachten werden gehouden, benevens opstellen en referaten, afgewisseld door het zingen van liederen en orgelspel. De avond was heel ge- zellig en naar den zin van de niet in grooten getale aanwezig zijnden was deze te ras voorbij. Woensdag- en Donderdagavond, toen licht- beelden vertoond werden, was bet bezoek drukker. Zoowel de vertooode foto's, als de ten beste gegeven verhalen waren interessattt en boeiend. Den tweeden dag werden andere platen vertoond, o. m. de Lijdensweg, een prachtig verhaal van Bakker Verlinde, en een schitterende Ster. Ook werden verschillende stadsgezichten vertoond, waaronder een kijkje op de IJsbaan en een op de oude brug aan de middensluis, te Ter Neuzen. Den laatsten dag trad voor de vereeniging op Ds. G. van Dis, van Zaamslag, die naar aan- leiding van Spreuken 4 23 deze woorden besprak//Behoedt uw hart boven al wat te be waren is, want daaruit zijn de uitgangen des levens". Na deze rede, die met aandacht werd aanboord gaven verschillende leden der vereeniging nog voordracbten ten beste. Evenals by de eerste vergadering in die week was ook nu de opkomst niet schitterend, maar dit deed geen afbreuk aan het gezellig samenzijn. Zij die er waren genoten daarvan ten voile. Naar de Midd. Crt. meldt, werd alhier 16 September jl. in het hotel //Centraal" eene vergadering gehouden van den Bond van water- bouwkundige ambtenaren in Zeeland. -Aanwezig waren 19 leden en 2 begunstigers, terwijl voor de eerste maal ook dames van leden aanwezig waren. Door den voorzitter, den heer P. L. Bolier, werd in zijn openingswoord er aan her- innerd dat de vereeniging te Ter Neuzen is opgericht en dat aldaar gedurende de uitvoering der sluiswerken meermalen is vergaderd. Als plaats der volgende vergadering werd Goes gekozen. Met groote ineerderheid verklaarde de ver gadering er zich voor een uniform-tarief vast te stellen voor leden van den Bond, wanneer zij particuliere werken uitvoeren. Aan het bestuur is opgedragen aan de hand van bestaande dergelijke tarieven een concept-tarief samen te stellen. Door den heer J. van de Velde werd verslag uitgebracht over den stand van het Fonds, waarvan hij voorzitter is. 4 jonge leden zijn daarbij toegetreden, zoodat het aantal deelge- rechtigden thans 26 bedraagt. De staat er van is vrij gunstig. Hij hoopt dat het voorbeeld der 4 jonge leden door meerderen zal worden gevolgd. Velen zijn nog geen lid en het Fonds voorziet in eene groote beboefte. Reeds meer dan f 10,000 konden aan eenige weduwen van collega's worden uitgekeerd. Aan 6 weduwen wordt nog f 750 per jaar uitgekeerd. Aan deze vergadering was verbonden een excursie naar de tentoonstelling te Gent. Hedenvoormiddag 11 uur stoorde het kleppen der kleine bel ons in ons werk. Aan- vankelijk dachten wij aan het atkondigen eener verordening, doch toen het kleppen aanhield, gingen wij naar buiten om te informeeren wat er gaande was. Aanstonds hoorden we toen dat er brand was uitgebroken in het pakhuis van den heer A. J. Klaassen, apotheker, dat gelegen is aan de Lange Kerkstraat. Ter plaatse komende bemerkten we dat rookwolken door het dak der schuur drongen en een tweetal ontploffingen waren merkbaar, waardoor dakpannen omhoog vlogen. Een oogenblik later laaiden de vlam- men door de in het dak ontstane openingen hoog op. Zoodra in de schuur spelende kinderen op den brand opmerkzaam maakten werd gealar- meerd en door ij lings toegeschoten personen de onder in de schuur geborgen licht ontvlam- of ontplofbare stofien verwijderd van de gevaarlijke plaats. Ofscboon spuit 0 als naar gewoonte terstond bij den brand was gaf deze een zeer armelijk straaltje water, dat te nauwernood een paar meter hoog kwam. De stand van depijpleider werd door de bitte ook onhoudbaar, waarop men een ander punt zocht om de vlammen aan te vallen en wei op het hooger gelegen platte dak van aan de woning van den heer Klaassen aangebouwde vertrekken. Er kwam wel een tijd van bezorgdheid. Eenerzijds van het brandende perceel, door een smal gangetje gescheiden ligt het pakhuis van de fiivma wed. A. H. Donze, waarin tabak, sigaren en kruidenierswaren zijn geborgen, ter wijl aan de andere zijde, met sleehts een per- ceeltje er tusschen, gelegen is het pakhuis van den heer J. L. Jurrij, gevuld met kapok, zee- gras en ander beddenmateriaal, benevens vloer- matten en wat dies meer zij, in elk geval alles gemakkelijk brandbaar en aanleiding kunnende geven tot een niet te overziene uitbreiding van den brand, als dat zou worden aangetast. In afwachting van hulp door water, werd aangevangen met pogingen om het brandende gebouwtje uiteen te halen en daardoor den brand te beperken. Dit had ten deele goed succes want toen de kraeKtige straal van de spuit der militairen, toen spoedig gevolgd door spuiten van de gemeentelijke brandweer water op den brand wierpen, was het grootste gevaar reeds geweken, daar men ook door het werpen van emmers water op den brandenden zolder der schuur tot beperking van den brand was werkzaam geweest. Zoodra het gevaar geweken was kwamen oogenblikken van hilariteit, als de spuitgasten op verschillende plaatsen opgesteld, bij tijden elkaar bestookten. Te 12 ure reeds was alle gevaar geweken, gedurende eenigen tijd werden nog eenige man- schappen met een spuit bij het terrein achter- gelaten, maar weldra bleek dat zulks niet meer noodig was. Alles was gebluscht. Men is fortuinlijk geweest, was bet algemeene oordeel. De brand was van geen kwaadaardig karakter, maar overigens kwamen in de organisatie voor het blusschen wel eenige leem- ten aan het licht. Daar was vooreerst die vlug aanwezig zijnde spuit, die geen water gaf en vervolgens de omstandigheid dat de spuit der militairen, watertrekkende uit een riool van den Achterweg een paar malen moest stoppen door verstopping wegens vuil dat in de pijp was terecht gekomen. Bij nacbt, wanneer niemand goed kan zien wat er gebeurd en met een eenigermate aanwakkerenden wind, zouden de gevolgen ernstig kunnen zijn. Naar we vernamen is bij de betrokkenen bij dezen brand alles verzekerd. Het naast de schuur van den heer Klaassen gelegen berg- plaatsje van mej. T. de Smidt is ook uitgebrand en het cafe van den heer De Smet heeft water- schade bekomen, terwijl een gedeelte van den zijmuur is ingevallen. Uit dat huis was de geheele inventaris naar buiten gedragen. Volgens hetgeen we hoorden zou het spelen van kinderen met vuur de oorzaak van den brand kunnen zijn. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot kanton- rechter plaatsvervanger in bet kanton Hulst de heer F. J. L. M. van Waesberghe, burgemeester aldaar. Bij bet te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van het politiediploma is o. m. geslaagd de heer J. F. de Feber te Sas van Gent. Naar de Breskensche courant verneemt zullen de aandeelen, welke reeds voor een te Slais te sticbten cooperatieve suikerfabriek ge- nomen waren, gedeeltelijk overgaan naar de fabriek, welke te Middelburg wordt opgericht zoodat eerstgenoemde fabriek komt te vervallen. Op het politiebureau te Middelburg ver- toeft sinds Dinsdagmorgen een 17jarig meisje, Wilhelmina Adriana van Opdorp, geboren te Biervliet. Dit meisje verloor al vroeg haar moeder en werd door haar vader verlaten. Deze trok na het verkoopen van alle hebben en houden naar Amerika. Het meisje diende eerst te Middelburg en later te Vlissingen, maar is thans zonder betrekking, zonder familie en zonder vrienden. Door menschen-vrienden zal getracht worden deze zwervelinge aan een goede betrekking te helpen. Axel. Bij beschikking van Z. E. den Min. van Binnenlandscbe Zaken is met ingang van 1 Oct. benoemd tot directeur van en onderwijzer in de Vaderlandsche geschiedenis aari de rijks- normaallessen en de daaraau voorbereidende klasse te Axel de heer D. A. van Houte, hoofd der o. 1. s. aldaar. Koewacht. Maandag werd bier het eeuw- feest van Neerlands onafhaukelijkbeid gevierd. Dagen van te voren was de versieringscom- missie, geholpen door een groot aantal dames, in de weer geweest om het dorp een recht feestelijk aanzien te geven. Zij was daarin uitstekend geslaagd. De versiering van het dorp en bet gemeentehuis waskeurig. 's Mor- gens om 8 uur kwamen de leerlingen der drie scholen met hunne onderwijzers aan de woning van A. van Rumste te zamen en trokken voor- afgegaan door het muziek en gevolgd door de feestcommissie naar de kerk, waar een plechtige H. Mis van dankbaarheid met Te Deum Lon- dames gezongen werd. Na afloop der kerkelijke plecbtigheid trok men in optocht met vlaggen en opschrift naar het gemeentehuis om daar den burgemeester, als vertegenwoordiger van der Koningin, een aubade te brengen. Eenige nationale liederen werden met begeleiding van de muziek gezongen, terwijl een meisje van de school Oude Molen en een jongen van die van St. Andries een aanspraak hield. Om 1 uur werd een stoet gevormd van de verschillende maatschappijen, die door bet dorp naar het gemeentehuis trok, waar door den Raad aan de feestcommissie de eerewijn werd aangeboden. Juist was door den voorzitter der feestcommissie van het balkon het volk toege- sproken of het begon te stortregenen en tot aller spijt bleef bet regenen. Daardoor was men genoodzaakt de volksspelen, het oplaten van den luchtballon, alsmede het concert en den lichtstoet uit te stellen tot a. s. Zondag. Ondanks het ocgunstige weder, bleef de feest- stemming bestaan en opgewekt werd tot laat in den avond gefeest. Door de feestcommissie, alsmede door den raad werden telegrammen naar H. M. de Koningin gezonden, waarop in den loop van den dagdankbetuigingen inkwamen. Dinsdagnamiddag werden de kinderen der drie scholen op kosten der gemeente onthaald, op chocolademelk met krentenkoeken, terwijl in den voormiddag eenige spelen gehouden werden. Het kinderfeest werd door schoon weder begunstigd. St. Jansteen. Naar vandaar aan Zel. gemeld wordt werd het eeuwfeest ter viering van Neder- lands onafhankelijkheid Zaterdagavond door kanongebulder en plechtig klokgelui geopend. De fanfare Opwaarts maakte daarna eene muzi- kale wandeling door het dorp en gaf des avonds een concert op de muziektent. Dit bracht er reeds aanstonds een prettige stemming in bij de bevolking. Zondagsmorgens was kanongebulder weer bet eerste nummer van het programma, dat den misschien te lang slapende wekte uit hun dommel. Gedurende den voormiddag werd nog de laatste hand gelegd aan de versiering, die in een woord prachtig kon genoemd worden. Aan H. M. de Koningin werd een telegram gezonden, betuigendehulde aan Haar en aan het Huis van Oranje, welk telegram met een telegram van dank namens H. M. werd beant- woord. :1 In den namiddag werd een stoet geformeerd. Deze bestond uit 5 muziekgezelschappen, nl. /Opwaarts" van St. Jansteen, ,/Harmonie" en z/Ylijten Volharding" van Hulst, vDe Albrechts- vrienden" van Clinge (Belgie) en het muziek- gezelschap van Clinge (Zeeland), benevens de maatschappijen „De Zeeuwsche Reisduif' en z/De Zwaluw, de kaartclub //De Ware Broeders", de handboogmaatschappij, het eere-comite (be staande uit de leden van den gemeenteraad) en de feestcommissie. Nadat deze stoet door het dorp was getrokken werd zij ontbonden en werd op het raadhuis door den burgemeester aan de vertegenwoordigers der gezelschappen de eerewijn aangeboden. Vervolgens werd door de muziekgezelschappen op de muziektent aangevangen met de uitvoering hunner stukken en werden voorts volksspelen gehouden. Ondanks het minder gunstige weer waren vele vreemdelingen aanwezig. Jammer was het dat de regen nadeel aan de versieringen en de voorbereidingen voor de verlichting toebracht, dank zij de royaliteil van een milden gever is die toch nog schitterend geweest. St. Jansteen heeft op degelijke wijze feest gevierd en geen wanklak werd gehoord. Zondagmiddag is tijdens een onweer, volgens de N. R. Crt., de bliksem geslagen in een schiet- tent van de schietvereeniging Koningin Emma te Diepenheim, waarin zich 8 personen bevonden. De beer St. was terstond dood tevens werden TER AEEZEASCHE COERAAT. Dit blad veraehljnt Haandai;., Woentdag' en Vrijdagsvond, alt^ecnaderd op feeatdagen tsij de Ftifaaa 1*. VMM IBM SASDE. Ssi Eeazea, De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Openbare Vergadering van^ den Gemeenteraad zal worden gehouden op *"jdBg den 36 September l!II3, des voormid- dags te 10 ure. Ter Neuzen, den 23 September 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1