Gemengde berichten. trale, welke de raad meende dat niet overeen- komstig het bestek plaats bad. Besloten werd toea eene deskundige commissie te benoemen, om over die zaak rapport uit te brengen. Die commissie is gevormd door de heeren lJzermans en Yan den Berk (de heer Doornbos, gemeente-bouwmeester te Ter Neuzen was aan- gezocht maar had voor eene benoeming bedankt). In de Donderdag gehouden raadsvergadering werd het rapport der commissie medegedeeld. De deskundigen waren ook in de vergadering aanwezig, om hun rapport nader toe te lichten. Na die toelichting werd door den beer Hen- drikse geconstateerd dat zoowel de gebruikte materialen als bet verricbte werk behoorde te worden afgekeurd. Eene breedvoerige discussie ontspon zicb, waarbij de heer Hendrikse te kennen gaf dat de Raad in deze een voorstel wacbt van burge- meester en wetbouders. Na overleg met de wethouders werd door den voorzitter voorgesteld het werk, voor zoover dit is oitgevoerd af te keuren, de aannemers van dat werk te ontslaan en een nieuw plan door een ander bonwkundige te doen opmaken. Eene nieuwe besteding volgens dat nieuwe be stek te bouden, een en ander onder nadere goed- keuring van den gemeenteraad. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Een koopman te Biervliet, die op het punt stond te vertrekken met een kar waarop eieren geladen, zag zijn bij de kar staande vrouw plotseling levenloos ineenzakken. Volgens een bericbt in de Midd. Crt. zag een landbouwer nabij de kom van Biervliet zijn kippental voortdurend verminderen. De politie stelde een onderzoek in en toen bleek dat bij een buurman van eerstgenoemde bet aantal kippen steeds toegenomen was. Naar de Midd. Crt. verneemt wordt de vlekziekte onder de varkens nog in erge mate te Hoofdplaat, alwaar er Vrijdag nog 3 dieren stierven, maar is die ziekte ook niet minder in de buurt Driewegen, gemeente Biervliet. Daar verloor een arbeider in 4 dagen tijds zijn beide varkens, 254 en 310 pond zwaar. Axel. Vrijdagmiddag werd alhier in bet hotel //Het Gulden Vlies" door den notaris J. A. Dregmans, ten verzoeke van het bestuur van den polder //Beoosten- en Bewestenblij" verpacht a. de grazing der dijken, zijwegen en platen in voormelden polder in 14 perceelen. De uitslag was Perceel 1 voor f 25 aan P. de Feijter Lz. Perceel II voor 20 aan A. IJsebaert. Perceel III voor f 430 aan R. Lippenste Gent. Perceel IV voor 800 aan C. Haak, L. Koster en J. van Hoeve. Perceel V voor f 5 aan A. IJsebaert. Perceel 1 voor f 30 aan H. Mussche. Perceel VII voor f 30 aan H. Mussche. Perceel VIII voor 10 aan E. 8uy. Perceel IX voor 3 aan F. van Hoeve. Perceel X voor f 10 aan Cam. Buys te Koewacht. Perceel XI voor 5 aan G. de Buck te St. Jansteen. Perceel XII voor 4 aan G. de Buck te St. Jansteen. Perceel XIII voor f 5 aan P. Vael. Perceel XIV voor 15 aan II. L. IJsebaert. b. de visscherijen op de zoogenaamde Kleine Kreek bij Axel en op de overige kreken en plassen van voornoemden polder. De uitslag was Perceel XV voor f 300 aan Fr. de Clerck te Brussel. Perceel XVI voor f 15 aan C. de Feijter te Koewacht en D. Thuijsbaert te Stekene. Perceel XVII voor 30 aan D. Thuijsbaert te Stekene. De personen, bij wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Axel. Lamswaarde, 21 Sept. Beguustigd door prachtig weder is hier het eeuwfeest van Neer- lands Onafhankelijkheid op luisterrijke wijze gevierd. Om drie uur werd nabij de school een stoet gevormd bestaande uit de volgende afdeelingen 1 Eerste afdeeling Eerewacht, 2 Doelboog- societeit De V rede, 3 Handboog-societeit//Hoop op olharding", 4 Geitenfokvereeniging //St. Cornelius 5 Sehoolkiuderen, 6 Fanfare,/Vrijheid Eendracht 7 Feestcommissie, 8 Wielerclub VV ilhelmina9 Versierde Kruiwagens, 10 Kaartclub „Ons genoegen", 11 Tweede afdeeling Eerewacht. De nummers 2, 3, 4, 8, 9 en 10 hadden plaats genomen op prachtig versierde praal- wagens, die de bewondering wekten van de vele honderden belangstellenden van hier en uit den oratrek, terwijl ook de costumes van het jaar 1813, waarin verschillende personen op de wagens gekleed waren, zeer de aandacht trokken. Onder de vroolijke tonen der fanfare trok men tot het eind der Molenstraat, waar toe- spraken werden gehouden en vandaar terug tot den dijk van den Kruispolder, waar men keerde en naar het groote erf reed van den voorzitter der feestcommissie, den heer J. de Waal. Hier werd door een jury, bestaande uit den W.E.Aehtb.Heer Baron Collot d'Escury, b urge- meester en de heeren A. Verstraeten en P. Vereecken de versiering der voertuigeu beoordeeld voor de toekenning der uitgeloofde prijzen, onderwijl door de schooljeugd feestliederen werden gezongen. De jury had geen gemakkelijke taak. De uitslag was, dat de le prijs werd toege- kend aan de Wielerclub de 2e aan //Hoop op Volbarding" de 3e aan //De Vrede" de 4e aan //St. Cornelius" de 5e aan //Ons Genoegen" de 6e aan de Eerewacht, ofschoon deze niet mededong, maar zoo keurig voor den dag kwam de 7e aan de versierde kruiwagens. Onder verwijzing naar de oorzaken van het feest werd de uitslag door den burgemeester medegedeeld, die tevens de feestcommissie geluk- wenscbte met het succes van het feest. De voorzitter der commissie dankte den burge meester voor zijne belangstelling en zijn steun aan het feest verleend, en gaf lezing van het antwoord, dat bij had ontvangen op een telegram van hulde, dat Zaterdag door Z.Ed, namens de inwoners van Lamswaarde aan Hare Majesteit was gezonden Den Heer J. DE WAAL, Voorzitter Lamswaarde. Hare Majesteit de Koningin dankt ingezetenen van Lamswaarde voor gebrachte hulde. De Adjudant van Dienst VAN SICK1NGE. Wapperde des middags van alle woningen, waar de stoet langs trok, de driekleur, 's avonds waren vele woningen prachtig verlicht. Het feest is uitmuntend geslaagd. Hengstdijk, 21 Sept. Heden werdde W.Eerw. Heer J. de Voider, zoon van den heer A. de Voider, hoofd der school alhier, in het Missie- huis te Mill-Hill bij Londen tot Priester gewijd. Men schrijft ons uit Middelburg Zondag heeft alhier een plechtigheid plaats gehad in het kerkgebouw der Engelsehe gemeente, waar in tegenwoordigheid van autoriteiten en genoodigden de gedenkplaat onthuld werd, aan- gebodeu door de congregationalistische Zondags- scholen van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. De plechtigheid werd geleid door den Rev. Dr. Wm. Elliot Griffis uit Ithaca (New-York), die na het uitspreken van een gebed en nadat de gemeente Hymn 1 hadden gezongen, een preek hield naar aanleidiog van 2 Petrus vers 5 en 6. Na deze preek, richtte Mrs. Griffis zich tot de aanwezige autoriteiten en bestuursleden van het Zeeuwsch Genootschap der WetensYntroen en zette in het kort de aanleiding,'voor net plaatsen van de plaat uiteen daarbij wijzende op het feit dat hier reeds zoo vroeg vrijheid van godsdienst gewaarborgd was, waardoor men in Amerika Middelburg beschouwt als de bakermat van vrijheid en intellect. Mejuffrouw Allbright uit Kentucky onthulde hierop de van zwaar koper vervaardigde, fraai uitgevoerde plaat, waarvan het opschrift vroeger reeds is medegedeeld. De burgemeester van Middelburg jhr. M. van den Brandeler, verkreeg vervolgens het woord en las een brief voor, door hem ontvangen van den mayor van Ithaca, waarin de komst van Mrs Griffis wordt aangekondigd en waarin de beste wenscb.en voor de stad Middelburg en voor het Zeeuwsch Geaootschap der Weten- schappen worden uitgesproken. Na dit voorlezen vervolgde de burgemeester met een tsespraak, waarin hij zijn dank bracht voor de geestdriftige wijze waarop een groot historisch feit in heriu- nering is gebracht. De predikant, Ds. Oberman, sprak namens den kerkeraad en dankte voor het aanbrengen der plaat. Mrs. Griffis zeide nog toe pogingen te zullen aanwenden om de Engelsehe kerk die met ondergang bedreigd wordt door gebrek aan fondsen, te helpen. Met het spelen van het Amerikaansch Volks- lied en het Wilhelmus door den organist en het uit spreken van een gebed, waarin Mrs. Griffis Gods zegen over den President der Ver eenigde Staten en de Koninklijke familie af- smeekte werd de plechtigheid gesloten. Te Rotterdam is ingebroken in de Synagoge aan de Boompjes. Sieraden zijn gestolen en stuk geslagen. Twee offerblokken werden geledigd. De aviateur M. van Meel is officieel houder van het hoogte-record van Nederland. Te Soes- terberg bereikte hij op het vliegkamp een hoogte van 2000 meter. De groote koude noodzaakte hem neder te dalen. Een groot annexatie-plan. Meer en meer nadert de groote stad Rotterdam het kleine Schiedam. De havens grenzen reeds aan Schie dam's grondbezit en straks loopen de straten door tot deze jenever-stad. In Schiedam zijn twee stroomingen, de eene is voor annexatie, de andere er tegen. Eene vereeniging of com missie uit Schiedam's ingezetenen zal nu de voor- en nadeelen eener annexatie met Rotterdam onderzoeken. De gemeente Zeist blijft als tuinstad be- staan, daar de Zeister-bossehen door den raad zijn aangekocht voor ruim 4 ton gouds. Ongenoode gasten. In een der volks- buurten te Rotterdam werd bruiloft gehouden. Drie matrozen kwamen voorbij, hoorden de pret en wilden ook naar boven. Een werd vooruit- gestuurd, maar de gasten waren allesbehalve ingenomen met dit bezoek en zetten den man op straat. Zijn vriendeu waren van gedachteu, dat zoo iets moest gestraft worden. Zij gingen alle drie naar boven en sloegen daar de boel kort en klein, met het gevolg dat de drie matrozen door de politie werden ingerekend. De gemeente Pernis zal door Rotterdam van drinkwater worden voorzien. Zaterdagnamiddag om vier uur is een trein met huzaren, op weg naar de mavoeuvres, voorbij den Overweg bij Zutphen bij hetrangeeren gestooten op een anderen trein. Een 6 tal wagens zijn omvergeworpende stukken liggen over en door en op elkaar. De materieele schade is groot. Persoonlijke ongelnkken kwamen niet voor. (Z. Ct.) Door de politie is in een wouing aan den Vleutenscheweg, te Utrecht, naar de H.Crt. meldt, een vrouw met twee kleine kinderen in een zeer vervuilden toestand aangetroffen. De 22jarige vrouw, die door haar man verlaten is, was door zwakte verhinderd voor haar kinderen te zorgen, zoodat de kleintjes bijna geen kleeren aau hadden en op den oubeschrijfelijk vuilen vloer rondkropen, waardoor zij reeds een huid- uitslag hadden opgedaan. Door de zorg der politie werd de half ver- sufte vrouw bij familie onderdak gebracht, terwijl voorts maatregelen getroffen werden ter ver- pleging der kinderen. Zekere Bakker uit de Schoorsteenvegers- steeg te Amsterdam was sedert Donderdagavond vermist. Zondagmorgen werd zijn lijk opge- haald uit den Binneti-Amstel. Bij onderzoek is gebleken, dat hij Donderdag avond slapende werd aangetroffen in de Reguliers- breestraat. Men rnaakte hem wakker. Hij ver- wijderde zich daarop in de ricbting van den Binnen-Amstel. Vermoed wordt'dat hij slapende te water is geloopen en verdronken. Het lijk was afschuwlijk verminkt. Een oor was er afgeslagen, terwijl borst en gelaat wonden vertoonden. Een en ander is veroorzaakt door de schroef van een stoomboot. De politie te 's Gravenhage heeft Donder dag op den Strandboulevard den in een uniform van 2e-luitenant, 4e reg. infanterie, gekleeden 19jarigen bouwkundige, L. W. H., uit Zutphen, gearresteerd, die verschillende leveranciers van wapenen en militaire uitrustingen, zoomede verschillende hotelhouders had opgelicht, door hen wijs te maken, dat hij was luitenant llam- bounet, zoon van ritmeester Rambonnet uit Arnhem. Ook andere namen van officieren waren door hem aangenomen. Zijn ouders had hij gezegd, dat hij aangesteld was als teekenaar aan het departement van Oorlog en dat hij voor het leger een zeer belangrijke uitvinding bad gedaan, waarop hem de 2e-luitenantsrang was toegekend. Bij zijne arrestatie gaf hij op te zijn luitenant Nierstrasz, onder welken naam hij kamers had besproken in het //Victoria-Hotel", in deSpui- straat. In het begin dezer maand had hij ge- logeerd in hotel //De Hertenkamp", aan het Bezuidenhout. Zijn eerste uniform, oud model, had hij in Amsterdam besteld. De tweede uniform, nieuw model, is in beslag genomen te Zutphen. De Scheepvaarttentoonstelling te Amster dam, die over eenige dagen zal worden gesloten, kan op groot succes bogen. Zij is bezocht door ruim 750,000 betalende bezoekers, terwijl verder kosteloos werden toegelaten meer dan 100,000 school- en weeskinderen, werklieden enz. Te Amsterdam werd in de Tuinstraat een bejaard man door een vallend raam op het hoofd getroffen. In bewusteloozen toestand naar het gasthuis vervoerd, is hij daar overleden. Te Utrecht werd Donderdagavond op het Vreeburg een bierbrouwer door een persoon aangesproken die hem om een pruim tabak vroeg. Toen hij te kennen gaf geen tabak te hebben stak de vrager hem plotseling een mes in de borst. De verwonde werd, na op een politiebureau voorloopig verbonden te zijn, naar de rijksklinieken vervoerd. Bij den Vrijdagmiddag te Borne gehouden allegorischen optocht ter gelegenheid der on- afhankelijkbeidsfeesten geraakte, volgens het Hbl. een wagen, waarop eskimo's welke wagen versierd was met watten, in brand, waardoor een der passagiers ernstige brandwonden opliep. Hij werd per draagbaar naar hui3 vervoerd. Later meldt men, dat in het gfeheel vier jeugdige personen brandwonden bekwamen. De brand ont§tond doordat een persoon op den wagen rookte. De 4 jeugdige roovers, die in verschil lende inrichtingen te Amsterdam kostbaarheden en zelfs een rjjwiel stalen, zijn veroordeeld ieder tot 4 maanden tuchtschool (geeischt was tegen ee'n 8 maanden en tegen de drie anderen 6 maanden). De jongens, wier verbeeiding zieke- lijk geprikkeld was door sensatie-lectuur en bioskoop-gruwelen, hadden een dievenbende ge vormd onder den naam //Het zwarte masker." Varende op de Merwede voor Dordrecht sloeg eensklaps de mast neer van de tjalk //De Nieuwe Zorg" van schipper Booi van Puttershoek. Deze trof het 5jarig dochtertje van den schipper, wier hoofdje gespleten werd. Ofschoon onmiddellijk geneeskundige hulp werd gezocht, bleek het kind reeds te zijn overleden toeu men er mede bp het ziekenhuis aankwam. Zijn geheugen verloren 1 Door de gemeente-politie te's Hertogenbosch is aangehouden een man, die in zeer treurigen toestand verkeerde. De man zat n.l. in den trein zonder kaartje, wist niet waar hij heen- ging of waar hij vandaau kwam, of hoe hij heette, hij was zijn geheugen totaal verloren. De man werd naar het gasthuis overgebracht, waar de dokters zijn toestand hoogst ernstig achtten. Naar men verneemt is de man stervende. Uit nader onderzoek is gebleken dat de man genaamd is. J. V. en afkomstig uit Vlissingen. ('bB. Ct.) Van trouwen gesproken In een gemeente bij Haarlem zouden dezer dagen 3 paartjes in ondertrouw worden opge- nomen. Bij het eerste paartje was de voorloopige band gelegd, doch inplaats van feestelijk samenzi]n thuis verjoeg de jonge bruidegom zijn vader uit de ouderlijke woning, daarbij een stuk hout als wapen gebuikende. De vader vluchtte en buren en politie moesten assisteutie verleenen. Later kreeg het bruidje een pak slaag van haar aanstaanden echtgenoot Van het tweede paartje kwam de adspirant- bruidegom den ambtenaar van den Burgerlijken Stand mededeelen, dat zij bij onderling overleg van de uitvoering hunner plannen hadden af- gezien Het 3e paar, niet zoo jong meer, werd aan- geteekend, maar den volgenden dag kwam de bruidegom den ambtenaar vragen het gebeurde als niet gedaan te beschouwen, want bij nader inzien kon hij onmogelijk met //haar" sarnen- leven en kon //zij" nooit zijn vrouw worden (Opr. Haarl. Ct.) Zieke en vermoeide militairen Donderdagochtend rukten twee lichtingen van het 4de reg. inf. die van 1912 en 1906, in het geheel 500, die te Leiden in garnizoen liggen, en welke laatste sedert 10 dagen onder de wapens is, uit, met 't doel in Zoetermeer-Zegwaard oefeningen te houden, tegelijk met troepen, die daar ook uit Gouda zouden komen. Er heerschte voor het vertrek al ontevredenheid onder de manschappen. De jongste lichting had Dinsdag en Woensdag reeds een marsch naar Den Haag gemaakt, de oudste lichting alleen Woensdag, beide model bepakt, dus met een bagage van 60 pond ongeveer. Vooral de lichting 1906 oudere mannen die het vele marcheeren zijn verleerd, klaagde steen en been. Op marsch vielen er even buiten Leiden, bij de Lammebrug, reeds een kleine 100 uit. Later volgden er langs den weg nog ruim 50, zoodat er ruim 150 manschappen achter bleven. Die bij de Lammebrug maakten het zich gemakkelijk. Ze plaatsten de geweren in rotten, gingen in het gras liggen en verorberden in den loop van den dag den meegenomen proviand. Ze verzekerden ons niet meer te kunnen. De hoofdtroep kwam in Zoetermeer-Zegwaard ruim 11 uur aan. Oefeningen werden niet gemaakt en tegen half twee vertrok men weer, onderweg de uitgevallen wapenbroeders op- pikkend. Alles behalve moedig kwamen de troepen tegen 4 uur in de kazerne aan. (Tel.) Vrijdagnacht heeft te Amsterdam een brutale inbraak plaats gehad in de woning van den wethouder den heer Delprat. Van de daders was, toen men de inbraak ontdekfe, niets meer te bespeuren. Zij hebben damg huisge- houden. Er is weinig ontvreemd, omdat de familie, toen zij naar buiten de stad ging, maat regelen genomen had. Vele meubelen, waaronder antieke van groote waarde, zijn beschadigd, terwijl ook overigens vele zaken zijn vernield, misscbien uit teleurstelling omdat er zoo weinig van waarde bleek te rooven. Een plaag Men schrijft uit Amsterdam Neem eerst een bad, geachte lezers en lezeressen. Reinig u perfect. Wasch u, des- noods met groene zeep. Boen uw gezicht, uw borst, uw rug en uw beenen met bleekwater Brusselsch zand, puimsteen en Joost weet wat meer. Neem daarna een chroomzuurdouche. En wanneer gij eindelijk de heilige overtuiging hebt, neen absoluut zeker weet, dat er niet meer een bacterietje in uw porien is schuilgegaan, spoel u dan af met verdunde eau de cologne en luister dan naar hetgeen ik u te vertellen heb. Op de E. N. T. O. S. is het gezell Vooral

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2