i year 15.000 KG. Anthraciet, No. 5971. Dinsdag 23 September 1913. 53e Jaargang. Binnenland. FEUILLSTOH. 0 N N E M E N Ter Neuzen 1,— A B Per drie maanden binnen Ter Neuzen I,—. Franco par post: Voor Nederland 1,10. Yocr Belgie 1,40. Yoor Amerika" 1,65 en voor overige Buitenland 2,— Men abonneert zich bg aile Boekhande- Laarf?, Postdirecteuren en Brievenbashonders. ADYSETENTIlNi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken ragel meer 0,10. Bq directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tvreemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimts berekend Telefooa No. 25. inzending van advertentlen v6cr 1 uur op den dag der uitgave. g»i-. ..,8»d veggiefrffm Woen«d»|. en «iijda«avond, Mi«g<esoi>dcv<l op VoeatdH^CB fe2J «t« IPIs-ibm P. M. V1X 5NB SAM2P®. 4® Sar Hcaiea. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen trachten aan te bestetlen de leverantie van totaal franco ter plaatse van bestemming. Waarvan 3400 E.G. ten Gemeentehnizc, 4000 in de school in den Gr. Huissenspolder, in de school te Olheue, in de school in de kom. monsters met opgave van prps, worden ter secretarie ingewacht voor of op 26 September a. s. Zaamslag, 15 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1J FEB, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Secretaris. 3000 4000 Inzendingen van Blijkens de door den Minister van Financien ingediende staatsbegrooting wordt het tekort op den gewonen dieust voor 1914 geraamd op 12 millioen gulden. De kosten der ouderdomsverzorging voor de 70- jarigen zijn begroot op 9 miliioen gulden per jaar. Op zijn buiteuplaats //Slot ter Hooge" te Eoudekerke is Zaterdagmorgen overleden de heer W. A. graaf van Lijnden. De beer Van Lijnden, die 24 Juni 1836 te Apeldoorn geboren werd, was vroeger burgemeester van Eoudekerke van 1879 tot 1906 lid der Provin ciate en van 1892 tot 1905 lid van Ged. Staten van Zeeland. De beer van Lijnden zat daar niet als vertegenwoordiger van een partij daar hij zich nimmer had aaugesloten. De overledene was oorspronkelijk officier en werd door B. M. de Eoningin benoemd toe Eamerheer in buitengewonen dienst. (VI. Crt.) TER NEUZEN, 22 September 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 769.3 Clermont. Laagste 754.1 Memel. Verwachting tot den avond van 23 September. Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuid- westelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkc, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. 41) //Ik ga met u naar Beurenhof terug," zeide Ammi nu tot Marie, „want hij wil u zien en spreken. Daarom heeft hij Nickel met de koets hierheen gezonden. De man wacbt buiten. Eom, laten wij gaan Wie weet, w^t den eenzamen man is overgekomen gedurende onze lange afwezigheid 1" z/Wil hij mij spreken vroeg Marie ver- wonderd en Diet zonder angst. z/Maak je nu maar gereed.om weg te rijden Marie drong Grates aan. Ammi heeft gelijk en hoe spoediger je op Beurenhof komt, hoe beter, want dan kom je ook spoediger weer hier terug. Nu, dat begreep Marie ook. Zjj sloeg een fraaie zwavte doek om en beide vrouwen waren in weinige oogenblikken gereed om te vertrekkeu. Ammi nam hartelijk afscheid van Hubert, haar blibken zeiden daarbij meer dan haar woor- den. //lot weerziens morgen" fluisterde hij haar nog toe, terwijl zij in de koets stapte. Nickel was niet weinig verbaasd maar cok verkeugd, toen bij zag, dat Ammi met hem naar Beurenhof terugreed. Tevreden mompglde hiJ //Als zij tei'ugkeert, zal ik het ook nog wel een poosje op het slot kunnen uithouden." ACHTT1ENDE HOOFDSTUE. Op Beurenhof aangekomen, vonden de beide vrouwen den slotheer in deD salon en schijnbaar weer geheel in orde. Een uitroep van verrassing gemeeute Ds. P. Fraanje, predikant bij de Geref.4 meer baten zou, werd alhier naar Rotterdam heeft een beroep ontvangen Op de voordracht ter benoeming tot leeraar in het boekhouden aan de hocgere burger- school en den handelscursus te Delft komt als- no. 2 voor de heer B. J. Erijgsman te Rotterdam, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier. Naar de Belas.tingambtenaar meldt, is met ingang aan 1 November a. s., eervol ontslag verleend aan den heer W. Stute te Ter Neuzen als hoofdeommies en aan den heer A. van de Zande als commies-ontvanger te Eapellebrug. Met ingang van 1 Oct. zijn o. m. benoemd tot commies te Sas van Gent (tijd.) de heereu J. C. de Eoning en H. Roerhorst. De vliegenier die hier Vrijdagmorgen werd waargenomen, was de Duitscher Friedriech, die Woensdag van Londen te Calais was ge- arriveerd, en Vrijdagmorgen te half zes ure vandaar was vertrokken, met het doel via Soesterberg naar Berlijn te vliegen. Volgens zijne mededeeling was hij tengevolge van den mist bijna in de Zeeuwsche wateren terecht gekomen, en had daarom zijne route gewijzigd. Hij heeft van hier koers gezet over Antwerpen om vervolgens naar Nijmegen te vliegen, waar hij is geland. Te kwart over twee is hij van Nijmegen vertrokken, en is later te Warnewald in Hannover geland, vanwaar hij Zaterdag naar Berlijn is vertrokken. De nacht van jl. Zaterdag kenmerkte zich door een droevig voorval. De huishoudster van den heer Van H., aan de Heerengracht, zag een persoon aan den kant van het kanaal naast de Axelscke brug. Het regende toen sterk door, waardoor het zeer duister was. Eensklaps zag zij dien man niet meer en meende een angst- geschrei te hooreu. Zoodra mogelijk snelde zij naar buiten, een langen stok medenemende, doeh bij het kanaal komende was niets meer te bemerken. Tengevolge van den regen was daar ook niemand aanwezig, wat anders op dat uur wel het geval zou geweest zijn. Toen een oogenblik later een agent van politie ter plaatse kwam deelde zij dezen haar vermoeden mede dat daar iemand in het water lag. Terstond nam deze maatregelen om te dreggen. Dat werk werd tot ruirn 1 ure voortgezet, maar omdat men niets vond en overwoog dat nu voor den vermoedelijken drenkeling hulp toch niet kon hij niet onderdrukken, toen hij Ammi weer terugzag. Het meisje trad op hem toe, reikte hem de hand en zeide hartelijk: „Nu weet ik alles, wat ge voor mij gedaan hebt en voor dat alles dank ik u van ganscher harte. In het vervolg zult ge niet over my te klagen hebben zonder uw verlof zal ik het kasteei niet meer verlaten." Ofschoon deze woorden den heer Von Beuren verrasten en met vreugde vervulden, beheerschte hij zich toch volkomen en autwoordde slechts z/Lk wist wel, dat ge tot mij en tot uw plicht zoudt terugkeeren." Ammi verliet den salon om haar bundeltje kleeren naar heur kamer te brengen zoodoende bleef de heer Von Beuren alleen met de waardin uit het Zeltinger Gerechtshuis. Hij had een lang gesprek met Marie en was daarbij zoo vriendelijk als hij slechts kon. Op die manier won hij haar vertrouwen en vernam alles wat hij wilde weten en bovendien nog veel, dat hem belangstelling inboezemde. Zoo vertelde zij, dat de nieuwe heer met een schip uit Eeulen was gekomen en dat dit zelfde schip dien morgen was vertrokken met Hans Gorgel en "zijn troep en zijn tent. Dit nieuws was den slotheer bijzonder aangenaam, doch zijti vreugde duurde slechts kort. Weinige oogenblikken later vertelde Marie, dat Hans Gorgel beloofd had half Augustus terug te komen. De plaats, waar zijn tent dan geplaatst zou worden, was reeds besproken. Wanneer de heer Von Beuren dus lust raocht hebben de grappen en vertooningen van den hansworst bij te wonen, dan kon hij er vooruit op rekenen dat werk gestaakt tot nabij de sluis een Zondagmorgen. Toen is pet drijveude gevonden. Eorten tijd nadat met dreggen was aange- vangea werd Zondagmorgen een lijk opgehaald, dat bleek te zijn dat van M. H., oud 38 jaar, welke, zicb huiswaarts willende begeven, ver- moedelijk in de meening dat hij de richting der Axelscke brug nam, in het kanaal is ge- loopen. De ongelukkige laat eene weduwe en 2 kinderen na. De kermisweek is weer voorbij. De laatste dagen was het weer niet steeds gunstig en vooral Zaterdagnamiddag is de regen ver- moedelijk oorzaak geweest, dat het vreemdelingen bezoek merkbaar minder was dan andere jaren. De laatste dagen der week werd de schouwburg van den heer Frans Hart goed bezocht, vooral Vrijdag, toen op verzoek werd gegeven //De onbekende vrouw", was de tent overvol. Het spel der dames en heereu van dit gezelsckap valt zeer te roemen, niet het minst dat van mevr. Fonderie-Hart, en dat van de heeren Joh. de Boer en Frans Hart. Ook het circus Li hot bleef druk bezocht. Aan hetgeen wij daarover reeds schreven be- koeven wij weinig toe te voegen. Waar dit circus naar we vernemen ook nog in de omgeving voorstellingeu geven zal, zij de aandacht ge- vestigd op den gedresseerden hengst //Max" een paa^d van het Zeeuwsch-Belgisek type, voor Xug* jaren onder de gemeente St. Jausteen aangelccht. Het is werkelijk iets bijzonder? een paard van zoo'n zwaren bouw in het circus te zien werken op een wijze zooals Max dat doet, en het bewijst dat men, met veel geduld, ook van zoo'n paard veel gedaan kan krijgen. Het lijkt wel dat dieren aantrekkingskracht hebben, want tot het Iaatst der kermis bleven de voorstellingeu van de menagerie van de Gebr. Been goed bezocht. Minder belangstelling was er voor het daar naast staande museum, hetgeen de enkele be- zoekers mededeelden omtrent hetgeen er te zien was, lokte dan ook anderen niet erg uit er heen te gaan. De zwaarste Nederiandsche dame (volgens opgaaf 400 pond zwaar) kreeg ook maar inatig bezoek. Anders was het in de stoomcarroussel. Die is de geheele week door drukker bezocht dan anders het geval was. Des Zaterdags was het er zoo druk als jaren niet meer het geval was. Bij het zekere vooruitzieht op dit genoegen maakte de slotheer echter een grimas, die Hans Gorgel hem zou benijd hebben. Nadat Marie hem niets meer van den hans- worts kon verteilen, bracht de slotheer het gesprek op den nieuwen rechter. Nu kwam de tong van de spraakzame vrouw eerst goed los. Zij was vol lof over hem en vertelde nauwkeurig alles, wat hij gezegd en gedaan had sedert zijn aankomst in het Zeltinger Ge rechtshuis. Zij verzweeg ook niet wat er dien middag in haar huis was voorgevallen. Zij vertelde vol ijver, dat de oude Grates voor Ammi's vader in de bres gesprongen was en bezworen had, dat haar zwager Joost onschuldig was aan den moord op den Mont Royal. Verder zei ze ook, dat de rechter beloofd had de waarheid aan het licht te brengen en dat hij morgen de akten van de Trarbaeher rechtbank wilde opvragen om alles nog eens nauwkeurig te onderzoeken. Deze tweede mededeeling werkte verpletterend op den slotheer. Dat was te veelHij was niet langer in staat zich te beheerschen en zonk kermend in zijn Ieunstoel terug. Marie meende, dat hij plotseling onwel werd en riep luid om hulp. In enkele oogenblikken snelden Ammi en Nickel toe, maar met ijzeren wilskracht bedwong de slotheer zich, toen zij naderden en met barsch gebaar en dreigenden blik wees hij hen terug. Hij stond op en leunende op zijn stok strompelde hij naar zijn kamer zonder naar de beide vrouwen of naar Nickel om te zien. Met een luiden slag viel de dear dicht, het slot Van de gewone carronssel werd door het jonge voikje als steeds druk gebruik gemaakt. In de cinema van den heer Wegkainp bleef het bezoek matig, voor de rollende tonnen kwam wat meer animo. De legio dansgelegenheden hadden gedurende de kermisdageD meer of minder bezoek. Het spreekt van zelf dat het tijdens de avondvoor- stellingen van de verschillende inrichtingen zeer merkbaar was, dat deze een groot publiek trokken. Na het eindigen der voorstellingen was het weer drukker, doch over het algemeen had de kermis een kalm verloop. Hardnekkig loopt alhier een gerucht, als zou in den nacht van Zondag op Maandag nog een persoon uit een naburige gemeente in den nieuwen kanaalam zijn verdronken. Wij hebben te bevoegder plaatse gemformeerd en daarbij bleek ons dat in genoemden zin geen enkele aangifte is gedaan. Hedennamiddag ontstond in de Noordstraat een oploopje. De hengst Max van het circus Libot, gestaid bij den heer Visser op de Markt, was uit zijn stal gebroken en in den naast- liggenden stal binnengedrongen, waar hij kennis zocht met het paard van den vrachtrijder Naaije, van Axel. Deze kwam, toen hij het gebeurde bemerkte en zijn paard trachtte te bevrijden, leelijk in het gedrang. Toch wist hij zijn paard los te maken, dat den stal ontviuchtte en van de Markt de Noordstraat inliep, verder naar de Vlooswijkstraat. Max achtervclgde steeds het paard, tot ten slotte beiden in de Vlooswijkstraat werden gegrepen en naar den stal teruggebraeht. Gelukkig is alles zonder ongelukken afgeloopen. Naar wij vernemen is de bouw eener nieuwe R. E. kerk alhier bij onderhandsche aanbesteding gegund aan den heer A. van der Walle te Hulst, die had ingeschreven voor 51.110. Voor dat werk werd nog ingeschreven door de heeren H. Martens te Oosterhout voor 53.640, H. W. de Eanter te Breda voor 53.890, M. Bakker te Princenbage voor 55.425, J. van der Velden te Ter Neuzen voor j 57.850, J. M. van der Velden te Ter Neuzen voor 59.588, L. de Meijer te Selzaete voor f 60.9(5*0 en J. de Meijer te Selzaete voor 60.100. Onlangs werden in den raad der gemeente IJzendijke klachten geuit over de uitvoering van het bouwen der electrische gemeente cen- kraakte en de slotheer was alleen alleen met zijn gedachten. Marie bleef nog geruimen tijd bij Ammi, die nu in de zorgende vrienden een werkelijke bloedverwante, een tweede moeder had gevonden. Toen het avond werd nam zij onder trauen afscheid van het meisje. Nickel bracht haar in de reiskoets weer thuis. Ammi ging naar heur kamer in gedachten den vervlogen dag nogmaals doorieven. Dat was wel de gewich- tigste dag geweest van haar eenzaam leven. Veel treurigs had zij moeten hooren, maar ook wel iets, dat haar hart verheugde. In zalige vreugde dacht zij aan den jongen man, die in haar benauwdheid en nood haar zoo edelmoedig en hartelijk bij stond. leder zijner woorden en gebaren riep zij in haar gedachten terug en ongestoord gaf zij zich over aan het gevoel, het nieuwe zonnige gevoel van eene reine liefde. Geheel roerloos, met het hoofd op de borst gezonken, lag de heer Von Beuren ondertusschen in zijn ieunstoel. Zoolang het daglicht nog door de vensters drong, bleef hij verdiept in somber gepeins. Helder nadenken kon hij niet, zijn gedachten waren beneveld. Maar toen de avondschemering viel, veranderden de beelden, die in zijn ziel opdoemden. Leelijker werden de voorstellingen, de beelden zijner opgewonden fantasie en hoe duidelijker zijn gedachten een vorm aannamen, hoe meer hij zijn kracht voelde terugkeeren. (Wordt vervolgd.) s

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1