A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaaidere No. 5970. Zaterdag 20 September 1913. 53e Jaargang Officieele opening ABONNEMENT: df frinAdenT7binneiL Ter. Z6n f 1'-' Frane0 Per P°8t Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor hot ovenge Buitenlana f 2,-. Men abonneert zich by alle Boekharde- iaars, Postdirecteuren en Bnevenfcusb ouders. Telefoon No. 2 5. i-nzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. ADYEBTENTIENi Fan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaai plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekend. SIEUt^STIE] BL.AJD., van (legemeente HoogereBurgerschool en school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs te Ter Neuzen. Zooals meldden, school wy in den aanvang dezer maand werd de gemeente hoogere burger- en school voor rneer uitgebreid lager onderwijs, op den lsten September in gebruik genomen. De verloopen dagen zijn over het algemeen gebruikt om de nieuwe inrichting in orde te brengen, de leerlingen in kennis te brengen met hunne leeraren en onderwijzers en de vorderingen der leerlingen te toetsen. Het gebouw is nog niet geheel voltooid, maar toch in zooverre, dat men reeds geheel een indruk krijgt hoe het er na de geheele voltooiing zal uitzien. Het is eenvoudig, maar degelyk opgetrokken. De grondvorm van het gebouw is een rechte hoek met een schuin gedeelte aan het hoekpunt, om eene behoorlijke breedte te ver- krijgen voor den hoofdingang. Deze vorm is aangenomen wegens den toestand van het terrein, omdat het gebouw zou worden opgericht op den vroegeren waterkeerenden dijk van de nu gedempte gemeentehaven. Daardoor ook ver- kreeg men een gebouw met 2 vleugels en den hoofdingang in het midden daarvan, zoodat de leeilingen zich bij den ingang der school reeds in twee decjen kuanen splitsen, naar rechts en links, waardoor deze zich in de gangen ook gemakkelijker kunnen bewegen. Als men het gebouw door den hoofdingang binnengaat, komt men door eene vestibule in de ruime hal. In den rechterbeneden vleugel vindt men de wachtkamer, de directeurskamer, twee leslokalen voor het M. U. L. O. en aan het eind van den gang het gymnastieklokaal, met twee kleedkamers voor jongens en meisjes. In den linkerbeneden vleugel is ingericht een kamer voor het hoofd der school voor M. U. L. O., de conciergekamer, twee leslokalen voor het M. U. L. O., twee lokalen (practicum en leslokaal) voor scheikunde, een werkkamer voor den amanuensis en de privaten voor jongens en meisjes. Langs de breede hoofdtrap in de hal, welke zich van af het bordes splitst in twee breede trappen, komt men op de verdieping. Juist boven den hoofdingang met vestibule en hal vindt men het lokaal bestemd voor museum. In den linker bovenvleugel van het gebouw zijn achtereenvolgens de lokalen voor het onderwys in natuurkunde, twee leslokalen voor het mid- delbaar onderwys, het lokaal voor aardryks- kunde en eene werk- of bergplaats. In den rechtervleugel zijn achtereenvolgens het leslokaal voornatuurlijke historie, deleeraars- kamer, een leslokaal. voor het middelbaar onder wys, en aan het eind van den gang, boven het gymnastieklokaal, de groote zaal voor het hand- en rechtlijnig teekenen met de modellenkamer. Ook zijn op de verdieping de noodige privaten en unnoirs voor jongens en voor meisjes aangebracht. Alle piivaten, urinoirs en toiletten zijn ver bonden aan drie hoogwaterreservoirs en kunnen stankvrij worden doorgespoeld. Onder de hoofdtrap is de verwarmingskelder aangebracht, waarin zijn geplaatst twee Strebel- ketels voor de centrale verwarming van het geiouw, door middel van 48 radiatoren, welke door warm water worden verwarmd. De buitenmuren van het gebouw zijn op getrokken van kleurig waalhardgrauw, op een rasraam en plint van kleurige waalklinkers. tsanden en versieringen zyn van leerkleurige verblendsteen en de lakeien en vulstukken boven de raam- en deurkozijnen van hardsteen. De binnenmuren zyn van machinate Belgische steen (waalvorm) opgemetseld. Het gebouw is ge- dekt met roode verglaasde Ecbtsche pannen.' In alle gangen en lokalen is geleiding voor de electrische verlichting aangebracht. De bevloering van hal en gangen bestaat uit terasso, gelijkvloers in beton, en op de verdieping in gewapend beton. De vloeren van de leslokalen zijn van gewoon vurenhout, die van het gymnastieklokaal bestaat uit ahornhouten regels, op beton. Achter het gebouw is nog aangebracht een bergplaats voor rijwielen. De inrichting van het gebouw wordt door deskundigen ten zeerste geroemd. Het is dan ook gebouwd met in achtuemiug van de nieuwste eischen der hygiene en volgens de nieuwste wettelyke voorschriften, zoodat alle bovenramen van de leslokalen tuimelend zijn gemaakt en er bovendien een draairaam in aangebracht is. Het werd aanbesteed den 29 Mei van het vorig jaar en gegund aan de laagste inschrijvers, onze stadgenooten de heeren J. van der Velden en A. Verlinde. Na afloop van het onderzoek naar de vorde ringen der leerlingen zijn deze in verschillende klassen toegelaten als volgt Op de eerste klasse M. U. L. O. Gerraaine S. M. Bauwens te Hulst, Jan Dey, Santina P. Dieleman te Othene, Jacobus Diele- man te Othene, Johannes J. Dieleman, Rokus J. v. Dixhoorn, Dirk YV. F. v. Doeselaar te Hoek, Jacob C. v. Drongelen te Hoek, Marie J. A. Drost, Helena L. M. v. Dijke, Gerrit Esselbrugge te Axel, Adriaua de Feijter, Klaas Fraij, Jacoba P. 't Gilde, Michiel P. Harte, Anna A. Hartog, Audries Herrebout, Cornelis v. d. Hooft, Adrianus L. J. v. d. Hooft, Adriana Klouwers, Heinrich A. E. Kramer, Maria J. Kuipers, Jan v. Langevelde, Ahraham Leenhouts, Cornelis A. Lensen, Petrus D. Maandag, Paul M. Mabe- soone, atharina J. C. Mijnsbergen, Emile Minnebo te Philippine, Digna R. E. v. d. Moer, Maria M. de Pauw, Johannes C. C. Poppe te Hulst, Hendrik G. Rochat, Antoinette A. C. Spruitenburg, Jan Smit, Hubert M. G. Standaert, Jacobus P. btoffels, Catharina Yerbrugge, Krijn de Vos, Johan A. YVeijnen, Cornelis v. Wijck, Albertus Zaman te Clinge. De leerlingen dezer klasse worden ingevolge het raadsbesluit tot het instellen eener parallel- klasse over twee klassen verdeeld. Op de tweede klasse: Cornelis Bakker te Axel, Ernest v. Bylandt, Leuntje A. de Bree, Jan v. Damme, Willem v. Dijke, Jan Fraij, Jan H. Gaslinga te Axel, Jacob A. M. Geluk te Othene, Piet Klouwers, Fritz P. 0. M. Koch, Johannes J. Kolijn, Adriana Coi nelia Mulder, Laban J. de Rijke te Zaamslag, Daniel de Vos, Aime Wijne te Philippine, Petrus J. V. Wesemael te Nieuw Namen (gem. CliDge), Ernst H. Wortman te Zaamslag. Op de derde klasse Willem D. Dekker te HoekMaatje C. Harte, Jan M. Jurrij, Mattheus P. Moggre. Op de derde klasse der H. B. S. zijn toege laten P. J. Buyze en J. J. Hellinga. Op de vierde klasse zijn toegelaten D. J. Dees, D. Haak, K. A. Hamelink en L. de Regt. De leerlingen bij wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen te Ter .Neuzen. Op nitnoodiging van het gemeentebestuur waren hedennamiddag in de groote gymnastiekzaal, die voor de ontvangst van een grootgezelschap was ingericht en waarin eenige plantenversiering was aangebracht, aanwezig de leerlingen en een groot aantal hunner ouders. Tegen het voor de opening bepaalde uur kwamen daar ook de leden van den gemeenteraad en der Commissie van Toezicht op het middelbaar en het lager onderwijs, waarvan velen met hunne dames.°en de aan de school verbonden leeraren. Ie 3 ure werden door den burgemeester. den heer J. Huizinga, in de zaal geleid de Com missaris der Koningin in Zeeland, Mr. H. J. Dijckmeester, de inspecteur voor het middelbaar onderwijs, de heer Ten Bruggen Cate, de heer Van Niftrik, lid van Gedeputeerde Staten, de heer Eringa, districtsschoolopziener, de heer Gratama, schoolopziener in het arrondissement Ter Neuzen, terwijl verder volgden de wethouder, de heer A. Visser, de gemeentesecretaris, de heer Wabeke, de voorzitter der schoolcommissie, de heer Drost, benevens de directeur der H. B. S., Dr Godee Molsbergen, en het hoofd der M. U. L. 0. school, de heer Wieberdink. Nadat alien hadden plaats genomen, wendde cfe burgemeester, de heer Huizinga, zich tot Z. Excellence den Commissaris der Koningin en de andere aanwezige autoriteiten en genoo- digden, om hen namens den gemeenteraad het welkom toe te roepen en dank te zeggen voor hunne aanwezigheid en de daardoor betoonde belangstelling. Waar nu eindelijk de dag is aangebroken waarnaar velen der aanwezigen zoo lang hebben verlangd, nu men het zoover heeft kunnen krijgen dat alhier eene hoogere burgerschool met daaraan verbonden school voor meer uit gebreid lager onderwys kan worden geopend, achtte spreker het gepast even de gesehiedenis dier stichting na te gaan. Evenals alle belang- rijke zaken is ook deze niet zonder tegenspoed of zonder aangevochten te zijn tot stand gekomen. an af '91 en'92 dateeren de eerste pogingen om alhier of althans in Zeeuwsch-Ylaanderen eene hoogere burgerschool te verkrijgen. De zich daarvoor gevormd hebbende commissie bepaalde er zich echter toe, bij de regeering te requestreeren voor de stichting eener RijksH. B. S. Die poging had geen direct gevolg en de commissie wendde geen verdere pogingen aan. Eerst in 1903 en 1904 werden die pogingen op dezelfde wijze weer opgevat en weder ging de commissie in den sluimer. In 1910 werd opnieuw eene commissie ge vormd, en van af dien tijd is geregeld voort- gewerkt, tot men het resultaat verkreeg dat thans bereikt is. Die commissie in 1910 op gericht, later vervormd en uitgebreid met menschen die later in deze streek waren komen wonen, wendde zich ook weder tot de Regeering en kreeg ten laatste tot antwoord dat de Re geering niet genegen was tot de stichting eener Rijks H. B. S. over te gaan, doch dat zij wel krachtig door eene subsidie wilde steunen de oprichting eener zoodanige inrichting in deze streek, hetzij dat dit zou geschieden door een der gemeenten, dan wel door eene vereeniging van particulieren die daarvoor zou worden opgericht. Dat antwoord van de Regeering is de oorzaak geweest dat de Raad van Ter Neuzen meende dat de tijd was gekomen om spijkers met koppen te slaan en het besluit werd genomen om tot de stichting eener H. B. S. over te gaan. Dat besluit werd genomen 11 Augustus 1910. Maar ook toen kwam nog een tijd van inzinking en leek het dat men niet verder kwam. Aan den heer Drost, wien dit verdroot, is het te danken dat de zaak verder kwam. Diens pogingen werden gesteund door inwoners, pogingen die werden op touw gezet door de heeren Speetjens, De Jonge, Le Nobel en Mulder, welke het indienen van een verzoek- schrift aan den Raad bewerkten, waarop door den Raad in zijne vergadering van 28 Dec. 1911 definidef werd besloten tot de stichting eener H. B. S. over te gaan. Daarmede werd de eerste steen voor goed gelegd. Wel werd ook toen door tegenstanders nog eene poging aangewend om dat besluit negatief te maken, maar dit faalde, daar de Raad in zijne vergadering van 9 Maart 1912 bet genomen besluit handhaafde. Later werd op 9 Juli 1912 nog een besluit betreffende de H. B. S. genomen, dat alleen de situatie der inrichting veranderde. De tegen standers waren nog niet genegen het hoofd in den sehoot te leggen en maakten gebruik van hun recht, om pogingen aan te wenden dit ongedaan te maken. Een strijd is er over ontbrand, die meermalen een heftig karakter aannam het is echter een onbloedige strijd gebleven, er zijn geen menschen bij gesneuveld. En ook thans kan men niet aannemen dat de tegenstanders der school het hoofd in den schoot hebben gelegd, maar is het niet mogelijk langer op te treden tegen de thans verrezen inrichting, daar deze, blykens de aanvankelijke resultaten, wordt gedragen door een groote massa der ingezetenen en men mag aannemen dat velen ook van meening veranderd zyn, dat bij het zien van dit gebouw en de eerste resul taten zeker 90 procent der ingezetenen dank- baar gestemd zijn voor de aangevangen actie voor het verkrygen van dezeonderwijsinrichting. Het is toch voor de gemeenschap niet van beteekenis ontbloot wanneer voor goed onderwijs wordt geijverd. De opvoeding van de jeugd is van zoo grooten invloed op het verder leven. Eerst berust de zorg voor die opvoeding bij de ouders, doch op zekeren leeftijd moet dat op- voeden voor een deel worden overgedragen aan anderen, om de kinderen de noodige kennis te verschaifen, opdat zij, eenmaal voldoende toe- gerust voor den strijd des levens, in de maat- schappij kunnen treden. Het is daarom van groote beteekenis, dat zij zoo goed mogelijk worden onderwezen, waarvan zy later de vruchten plukken. Het onderwys dat genoten kan worden beslist over den verderen levensloop van het kind. Op zekeren leeftijd der kinderen staan zij en hunne ouders op den driesprong, in verband met den te kiezen weg. De kinderen kunnen kiezen den weg in arbeid, handel, of industrie zij kunnen hun weg zoeken in administratieve betrekkingen en zij kuanen in de derde plaats kiezen den wetenschappelijken weg. De eerste weg kunnen we gevoegelijk los laten, daarvoor dient deze school niet, en ook kan de laatste, die der wetenschap, worden uitgeschakeld, daar men voor dien weg het hooger onderwijs noodig heeft. De tweede weg is het speciale doel dezer inrichting. Door biervan gebruik te maken staan voor de kinderen den weg naar tal van administratieve betrek kingen open. Er zijn nog te weinig ouders die daarvan voldoende doordrongen zyu, want het getal dergenen die voor hunne kinderen van deze school een nuttig gebruik zouden kunnen maken is veel grooter dan het ongedacht ruime getal dat hunne kinderen hier zond, waarvoor we dankbaar zijn. Spreker wijst op de eigenaardige inrichting van deze school, de eerste van dien aard in ons land het uitgebreid lager onderwys verbonden aan het middelbaar oaderwijs, dat men voor deze streek juist noodig oordeelde. Men ver- wacht van deze school goede resultaten en spreker drukt dan ook den wensch uit, dat de uitkomst moge bewijzen dat zjj strekt tot ontwikkeling van deze plaats niet alleen, maar dat zij ook een zegen zal zijn voor de omgeving. Dat er behoefte bestond aan meer dan gewoon lager onderwijs, daarvan gaven de in deze en ook in enkele omliggende gemeenten ingerichte scholen reeds het bewijs. Hij acht het een groot voorrecht, dat aan de gemeente Ter Neuzen met deze inrichting is beschoren. Door tot deze stichting te besluiten, heeft de gemeenteraad bewezen te waken voor de belangen van de gemeente en hare inge zetenen en hij hoopt dat er voortdurend een dankbaar gebruik van zal worden gemaakt. De gemeenteraad heeft dit resultaat op zynen arbeid echter niet zonder hulp verkregen. Meer malen heeft men hulp moeten vragen en daarbij is van velen hulp verkregen om het doel te bereiken dat thans verkregeD is. In de eerste plaats brengt spreker een woord van dank aan Regeering, aan Hare Majesteit onze geerbiedigde Koningin en de raadsleden der Kroon, meer bepaald aan den Minister van Binnenlandsche zaken, die het verleenen eener subsidie heeft willen bevorderen en voorts aan den referendaris aan dat Ministerie, den heer Jhr. Mr. Feitb, die door zijne adviezen tot de stichting dezer school heeft medegewerkt. Zoowel de Minister als de referendaris hebben bericht gezonden door ambtsbezigheden hier niet aan wezig te kunnen- zijn. Ware dit het geval geweest, meer uitvoerig had spreker hen woorden van dank willen brengen, al is het met weinig woorden evengoed gemeend. Ook moet een woord van groote erkentelijk- heid worden gericht tot Z. Excellence den Commissaris der Koningin, die reeds zooveel malen blijk gaf aan Zeeland in het algemeen een warm hart toe te dragen, waarvan we wetem dat hy veel voelt voor de belangen der steden en waarvan meermalen is ondervonden dat onze gemeente zich in bet by zonder in zijne belangstelling mag verheugen en die ook ■Mt biad veracity at Haanda^ K oenidag. en V»lJ,!siga»oH(I, wftgecoMderd op re«'i,laXen e»t5rsagaBisjiai by de Firuti. P. JT. liS MIDI, to Wmr Icaien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1